ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

بهترین دکتر ایمپلنت دندان در تهران

به دلایل مختلفی ممکن است یکی یا بیشتر از دندان های خود را از دست بدهید و جای خالی دندان به لحاظ زیبایی و کارایی در جویدن، آزاردهنده خواهد بود. خوشبختانه روش جایگزین درمانی و زیبایی ایمپلنت دندان می تواند مشکل در این زمینه را به کلی مرتفع ساخته و ضمن آن که جای خالی دندان را پر می کند، جویدن را نیز به وضعیت سابق بازگردانده و تسهیل سازد. با ما همراه باشید تا به شکلی دقیق تر در ادامه ببینیم، ایمپلنت چیست و چطور فقدان دندان ها را جبران می سازد.

 

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در استخوان فک جای گرفته و به واقع کاشته می شود. ایمپلنت در دو نوع یک تکه یا دو تکه می تواند بوده و پس از جای گرفتن پیچ آن که از جنس تیتانیوم است، تاج و ریشه را متصل می سازد. بسته به تشخیص دندان پزشک، ایمپلنت می تواند از نوع یک تکه یا دو تکه باشد.

لازم به توضیح است که به کارگیری ایمپلنت های دندانی پس از کامل شدن دندان های دائمی امکان پذیراست. در واقع کاربرد آن ها پس از آن که ریشه های دندان مورد نظر کامل شده است ممکن می باشد، چون پس از کامل شدن ریشه دندان رشد استخوان آلوئول (استخوان حول دندان) به پایان می رسد . بنابراین در موارد خاص و با رعایت اصول علمی در سنین پایین امکان انجام ایمپلنت دندانی امری ممکن است.

بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران

ایمپلنت دندان از فلز گران‌بهایی به نام تیتانیوم ساخته می‌شود. این فلز ارزشمند به شکل یک پایه ساخته می‌شود و سپس به عنوان جایگزین ریشه دندانی در لثه فرد بیمار قرار می‌گیرد. تیتانیوم فلزی است که با بدن انسان سازگاری دارد. بنابراین بدن آن را به عنوان یک جسم خارجی تلقی نمی‌کند. از این رو ایمپلنت به مرور زمان با استخوان جوش می‌خورد و ساختاری محکم ایجاد می‌کند. برای حصول به این مقصودنیاز به۳تا۴ ماه انتظار بسته به انکه در کدام فک اقدام به جایگذاری ایمپلنت شده است زمان نیازداریم.

پیش نیازهای انجام ایمپلنت دندان

برای انجام ایمپلنت دندانی، نیاز به یک سری پیش نیازها و آمادگی در استخوان بندی و بهداشت دهانی و فک فرد بوده که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و نبودن هیچ گونه کیست یا سایر بیماری های لثه، دهان، دندان و زبان

سلامت استخوان محل قرارگیری ایمپلنت از نظر کمیت و کیفیت استخوان

دارا بودن حداقل۳ میلیمتر عرض استخوان محل ایمپلنت

دارا بودن حداقل ۸ میلیمتر طول مفید استخوان محل ایمپلنت

ضرورت وجود تیپ یک یا دو یا حداکثر 3 استخوانی البته در تیپ ۳ و۴ استخوانی انجام ایمپلنت امکان پذیر است

دارا بودن گیر اولیه 35 تا 60 نیوتن

نکته: برای انجام ایمپلنت، نیاز به یک سری معاینات از سوی دندانپزشک بوده که باید با عکس رادیوگرافی همراه شود. در این صورت دندانپزشک می تواند تشخیص مناسبی برای انجام ایمپلنت داشته باشد.

به علاوه درک و شناخت تیپ های استخوانی فک فرد، تعیین کننده نوع ایمپلنت و روش انجام آن خواهد بود. تیپ های استخوانی افراد از تیپ شماره 1 تا تیپ شماره 5 متغیر بوده و به همان نسبت، ایمپلنت گذاری و ترمیم دندان های از دست رفته، انجام خواهد شد.

ارزان ترین ایمپلنت دندان در تهران

عوارض ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندان نیز مانند سایر روش های ترمیمی دندان ها، می تواند پس از چند سال یا حتی در کوتاه مدت، دچار عوارضی باشد، اما در صورتی که معاینات اولیه به درستی انجام شده و این عمل نیز با مهارت و تخصص کامل صورت بگیرد، کمترین ریسک عوارض را تجربه خواهید کرد.

از آن جایی که ایمپلنت توسط یک فلز که به صورت پیچ است داخل استخوان در لثه قرار می‌گیرد، پس قطعا شرایط لثه باید مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر تا به الان دچار بیماری مثل عفونت لثه بوده‌اید، شما در معرض خطر بیشتری برای لق شدن ایمپلنت و یا تورم لثه هستید.

چند دسته از افرادی که در معرض خطر عفونت لثه بعد از ایمپلنت دندان هستند:

  • افرادی که دیابت دارند(دیابت کنترل نشده)
  • افردی که دارای بیماری رماتیسم مفصلی هستند
  • کسانی که سیگار می‌کشند
  • و اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنید شما هم جز این دسته از افراد قرار خواهید گرفت .

سخن پایانی

زیبایی و زیباتر شدن، نیاز تمام انسان ها است و انجام روش های ترمیمی دهان و دندان، برای داشتن لبخندی زیبا، بسیار کارآمد است. شما تا چه اندازه به زیبایی و یکدست بودن دندان های خود اهمیت داده و چه روش هایی برای ترمیم آن ها مورد استفاده قرار می دهید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید در بخش نظرات، پرسش های خود را وارد کرده و پاسخ های مرتبط را در اسرع وقت دریافت کنید.