ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

بهترین دکتر ایمپلنت دندان در تهران

به دلایل مختلفی ممکن است یکی یا بیشتر از دندان های خود را از دست بدهید و جای خالی دندان به لحاظ زیبایی و کارایی در جویدن، آزاردهنده خواهد بود. خوشبختانه روش جایگزین درمانی و زیبایی ایمپلنت دندان می تواند مشکل در این زمینه را به کلی مرتفع ساخته و ضمن آن که جای خالی دندان را پر می کند، جویدن را نیز به وضعیت سابق بازگردانده و تسهیل سازد. با ما همراه باشید تا به شکلی دقیق تر در ادامه ببینیم، ایمپلنت چیست و چطور فقدان دندان ها را جبران می سازد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در استخوان فک جای گرفته و به واقع کاشته می شود. ایمپلنت در دو نوع یک تکه یا دو تکه می تواند بوده و پس از جای گرفتن پیچ آن که از جنس تیتانیوم است، تاج و ریشه را متصل می سازد. بسته به تشخیص دندان پزشک، ایمپلنت می تواند از نوع یک تکه یا دو تکه باشد.

لازم به توضیح است که به کارگیری ایمپلنت های دندانی پس از کامل شدن دندان های دائمی امکان پذیراست. در واقع کاربرد آن ها پس از آن که ریشه های دندان مورد نظر کامل شده است ممکن می باشد، چون پس از کامل شدن ریشه دندان رشد استخوان آلوئول (استخوان حول دندان) به پایان می رسد . بنابراین در موارد خاص و با رعایت اصول علمی در سنین پایین امکان انجام ایمپلنت دندانی امری ممکن است.

ایمپلنت دندان از فلز گران‌بهایی به نام تیتانیوم ساخته می‌شود. این فلز ارزشمند به شکل یک پایه ساخته می‌شود و سپس به عنوان جایگزین ریشه دندانی در لثه فرد بیمار قرار می‌گیرد. تیتانیوم فلزی است که با بدن انسان سازگاری دارد. بنابراین بدن آن را به عنوان یک جسم خارجی تلقی نمی‌کند. از این رو ایمپلنت به مرور زمان با استخوان جوش می‌خورد و ساختاری محکم ایجاد می‌کند. برای حصول به این مقصودنیاز به۳تا۴ ماه انتظار بسته به انکه در کدام فک اقدام به جایگذاری ایمپلنت شده است زمان نیازداریم.

قبل از انجام ایمپلنت دندان

برای انجام ایمپلنت دندانی، نیاز به یک سری پیش نیازها و آمادگی در استخوان بندی و بهداشت دهانی و فک فرد بوده که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و نبودن هیچ گونه کیست یا سایر بیماری های لثه، دهان، دندان و زبان

سلامت استخوان محل قرارگیری ایمپلنت از نظر کمیت و کیفیت استخوان

دارا بودن حداقل۳ میلیمتر عرض استخوان محل ایمپلنت

دارا بودن حداقل ۸ میلیمتر طول مفید استخوان محل ایمپلنت

ضرورت وجود تیپ یک یا دو یا حداکثر 3 استخوانی البته در تیپ ۳ و۴ استخوانی انجام ایمپلنت امکان پذیر است

دارا بودن گیر اولیه 35 تا 60 نیوتن

نکته: برای انجام ایمپلنت، نیاز به یک سری معاینات از سوی دندانپزشک بوده که باید با عکس رادیوگرافی همراه شود. در این صورت دندانپزشک می تواند تشخیص مناسبی برای انجام ایمپلنت داشته باشد.

به علاوه درک و شناخت تیپ های استخوانی فک فرد، تعیین کننده نوع ایمپلنت و روش انجام آن خواهد بود. تیپ های استخوانی افراد از تیپ شماره 1 تا تیپ شماره 5 متغیر بوده و به همان نسبت، ایمپلنت گذاری و ترمیم دندان های از دست رفته، انجام خواهد شد.

چه مدت بعد از کاشت پایه ایمپلنت می‌توان تاج را روی آن قرار داد؟

روند کاشت ایمپلنت دندان

با استفاده از ایمپلنت آسیبی به سایر دندان‌ها نمی‌رسد. حتی نیازی به تراشیده شدن دندان‌های مجاور وجود ندارد. پیچ ایمپلنت تنها در جای دندانی که از قبل کشیده شده قرار داده می‌شود. سپس روکش روی آن نصب می‌شود. بنابراین روند کاشت ایمپلنت دندانی ارتباطی به دندان‌های مجاور بیمار ندارد.

جراحی تحت بی‌حسی موضعی و در مطب دکتر مهدی سزاوار انجام می‌شود. در مرحله اول ریشه دندان باقیمانده را خارج نموده و پس از آن استخوان فک برای کاشت ایمپلنت آماده میشود. پس از آماده‌سازی کاشت ایمپلنت در داخل استخوان فک انجام می‌شود. در مرحله بعدی  که توسط متخصص پروتز یا ترمیمی انجام میشودهیلینگ به ایمپلنت متصل می‌شود. در پایان نیز قالب‌گیری از ایمپلنت دندان انجام  و سپس روکش ایمپلنت نصب می‌شود. طی این مراحل دکتر مهدی سزاوار با کاشت ایمپلنت مشکل شما را حل خواهند کرد.

در برخی از موارد استخوان فک بیمار به دلایل مختلف نمی‌تواند پذیرای ایمپلنت دندانی باشد. از مهم‌ترین دلایل این موضوع می‌توان به گذشت زمان زیاد از کشیدن دندان قبلی، شکستگی در اثر تصادف و … اشاره کرد. در واقع این عوامل باعث می‌شوند استخوان فک ضعیف شود و توانایی پذیرش ایمپلنت را نداشته باشد.

پزشک برای کار گذاشتن یک ایمپلنت موفقیت آمیز نیاز به تراکم مناسب استخوان فک دارد. در غیر اینصورت ایمپلنت با استخوان فک جوش نمی‌خورد و در مدت زمان کوتاهی لق می‌شود. در این صورت درمان با شکست مواجه خواهد شد. در چنین مواردی  در ابتدا با روش‌های موجود تراکم و ارتفاع استخوان فک در آن ناحیه افزایش داده میشود.

در صورت نیاز به پیوند استخوان بهترین انتخاب برای این امر ،مقداری از استخوان خود بیمار است. مقداری از استخوان چانه و یا شاخه صعودی فک پایین ویا ناحیه توبروزیته فک بالابرای برداشت پیوند استخوان درنظر گرفته میشود.چنانچه به مقادیر بیشتری از استخوان پیوندی نیاز باشددراین مرحله جراح فک ودهان وصورت از استخوان لگن بعنوان منبع تامین استخوان استفاده خواهدکردقسمت انتهایی استخوان فک پایین را بدین منظور برداشته و از آن  برای پیوند استفاده می کندکه پیوند گرفتن از این استخوان نیاز به بستری شدن در بیمارستان و انجام عمل جراحی تحت بیهوشی کامل دارد.ممکن است دربعضی مواردبااستفاده از مواد مصنوعی وپودر استخوان تهیه شده از بانک استخوان در جهت تقویت استخوان موجود عمل کرد

انجام ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

در ابتدا باید گفت در مورد زمان انجام ایمپلنت همه چیز تا حدودی بستگی به وضعیت بیمار و مدت زمانی که از وقت از دست دادن دندان یا دندان های وی گذشته است، خواهد داشت. بیمارانی که به تازگی دندان خود را به هر دلیلی از دست داده و برای ایمپلنت کردن آن ها مراجعه می کنند، دوره انتظار کمتری را سپری خواهند کرد. اما بدیهی است که در صورت گذشت زمان طولانی از خالی بودن جای دندان، مدت زمان بیشتری برای ایمپلنت کامل و به اتمام رسیدن فرآیند آن، پیش بینی خواهد شد.

به هر ترتیب لازم است که ابتدا وضعیت لثه و دندان های کناری توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی و معاینه قرار بگیرد تا در مراحل بعدی بتوان تخمین بهتری از این که ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد ارائه داد.

چقدر طول می کشد تا ایمپلنت دندان بعد از عمل ثابت شود؟

اقدامات درمانی که برای کاشت ایمپلنت انجام می‌شود در هر شخص متفاوت است و به شرایط جسمانی او بستگی دارد. این اقدامات نیز می‌توانند در مدت زمان نقاهت تأثیر داشته باشند. در ادامه برخی از شرایط جراحی را بررسی کرده‌ایم.

 • اگر بیمار فقط یک ایمپلنت کاشته باشد و استخوان او نیاز به پیوند نداشته باشد، احتمالا بعد از چند هفته ایمپلنت ثابت خواهد داشت.
 • برخی از افراد به کاشت چند ایمپلنت نیاز دارند. همچنین گروهی نیز حتی برای کاشت یک ایمپلنت نیز به پیوند استخوان نیاز دارند. این افراد باید مدت زمان بیشتری برای ثابت شدن ایمپلنت‌‌های خود صبر کنند. حتی روند کاشت آن‌ها نیز ممکن است طولانی‌تر باشد.
 • برخی از افراد ممکن است هم ایمپلنت‌های بسیاری بکارند و هم به پیوند استخوان نیاز داشته باشند. البته این یک بررسی سطحی است. در چنین موردی پزشک باید بررسی کند که آیا فرد واقعا کاندیدای مناسبی برای کاشت هست یا خیر. به عنوان مثال در افرادی که سن زیادی دارند، ایمپلنت‌ها باید با احتیاط بیشتری کاشته شود. در صورتی که جراحی سنگینی برای کاشت انجام شود، احتمالا مدت زمان ثابت شدن ایمپلنت و بهبود زخم‌های ناشی از جراحی بیشتر می‌شود.

برای مطالعه کامل این مطلب و مواردی مانند داروهایی که به سفت شدن و ثابت شدن ایمپلنت کمک می کنند، زمان ثابت شدن هر یک از قسمت های ایمپلنت، اقدامات لازم توسط بیمار و موارد دیگر بر روی لینک زیر کلیک کنید

ایمپلنت دندان با بریج یا پل دندانی چه فرقی دارد

امروزه راهکارهای ترمیمی بسیاری برای دندان‌ها وجود دارد که پل دندان و ایمپلنت دو نمونه از آن‌ها هستند. زمانی که فردی یک یا چند دندان خود را به هر دلیلی از دست می‌دهد، باید سریعا آن‌ها را جایگزین کند. خالی ماندن جای دندان‌ها پیش از هر چیز در ظاهر هر فرد و لبخند او تأثیر دارد. همچنین خالی ماندن طولانی جای دندان باعث آسیب رسیدن به لثه، استخوان‌های فک و دندان‌های مجاور آن می‌شود. دو روش مهم برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته، پل دندان و ایمپلنت هستند. بسیاری از بیماران نمی‌دانند چرا پزشک یکی از آن‌ها را برایشان انتخاب کرده است.

پل دندانی

پل دندانی برای پر کردن جای خالی یک یا دو دندان از دست رفته مناسب است. این وسیله به دندان‌های مجاور یا ایمپلنت‌ها تکیه دارد. به بریج‌هایی که جایگزین دندان‌های از دست رفته هستند، پونتیک گفته می‌شود. بریج‌های دندانی چهار نوع مختلف دارند.

 • بریج سنتی
 • بریج کانتی لور
 • بریج مریلند
 • بریج با ایمپلنت.

برای مطالعه مقاله کامل مقایسه پل دندانی و ایمپلنت مزایا و معایب هر کدام از این دو روش روی لینک زیر کلیک کنید

ارزان ترین ایمپلنت دندان در تهران

عوارض ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندان نیز مانند سایر روش های ترمیمی دندان ها، می تواند پس از چند سال یا حتی در کوتاه مدت، دچار عوارضی باشد، اما در صورتی که معاینات اولیه به درستی انجام شده و این عمل نیز با مهارت و تخصص کامل صورت بگیرد، کمترین ریسک عوارض را تجربه خواهید کرد.

از آن جایی که ایمپلنت توسط یک فلز که به صورت پیچ است داخل استخوان در لثه قرار می‌گیرد، پس قطعا شرایط لثه باید مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر تا به الان دچار بیماری مثل عفونت لثه بوده‌اید، شما در معرض خطر بیشتری برای لق شدن ایمپلنت و یا تورم لثه هستید.

چند دسته از افرادی که در معرض خطر عفونت لثه بعد از ایمپلنت دندان هستند:

 • افرادی که دیابت دارند(دیابت کنترل نشده)
 • افردی که دارای بیماری رماتیسم مفصلی هستند
 • کسانی که سیگار می‌کشند
 • و اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنید شما هم جز این دسته از افراد قرار خواهید گرفت .

تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندانی

این موضوع باید از جنبه‌های مختلف بررسی شود. همانطور که می‌دانید سیگار کشیدن و به طور کلی استعمال هرگونه دخانیات روی دندان‌های سالم نیز اثرات سوء دارد. بنابراین افرادی که سیگار زیاد می‌کشند و مراقبت‌های لازم از دندان‌های خود را انجام نمی‌دهند، ممکن است در سنین جوانی به ایمپلنت یا حتی دندان مصنوعی نیاز داشته باشند.

بخاطر اثرات مضر نیکوتین، تنباکو و دود بسیاری از افراد سیگاری نمی‌توانند حتی برای کاشت ایمپلنت‌ها نیز اقدام کنند. این موضوع علت‌های مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

سیگار باعث می‌شود که دود در دهان شما گردش داشته باشد. این موضوع منجر به آسیب رسیدن به بافت‌های داخل دهان می‌شود. تا جایی که باتاثیرروی غدد بزاقی فرد سیگاری موجب کاهش ترشح بزاق وخشکی دهان گردد. خشکی دهان و کمبود بزاق آثار سوء بسیاری به دنبال دارد.

 • فرصت رشد باکتری‌ها در دهان بیشتر می‌شود.
 • احتمال پوسیدگی دندان‌ها بیشتر خواهد شد.
 • احتمال باقی ماندن آلودگی‌هایی چون بقایای مواد مغذی در بین دندان‌ها بیشتر می‌شود.
 • بافت‌ لثه‌ها آسیب می‌بیند.
 • استخوان‌های فک یا دهان تضعیف می‌شوند.

همه این موارد اهمیت دارند. اما تضعیف بافت لثه‌ها و استخوان‌های فک از تأثیر سیگار بر ایمپلنت است. برای کاشت فرد باید لثه‌ها و استخوان‌های سالمی داشته باشد که در فرد سیگاری این بافتها ضعیف می شود

برای مطالعه مقاله کامل ارتباط سیگار و ایمپلنت از دکتر سزاوار به لینک زیر مراجعه نمایید

ایمپلنت و پوکی استخوان

در گذشته پزشکان به دلیل ضعف استخوان‌ها از کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان خودداری می‌کردند. به همین دلیل بیماران یا درمان نمی‌شدند یا از پروتز‌های بی‌کیفیت استفاده می‌کردند. این موضوع باعث اضافه شدن حس کمبود اعتماد به نفس بخاطر ظاهر ناخوشایند دندان‌ها و مشکلات در جویدن و… به درد پوکی استخوان می‌شد.

اما امروزه کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان نیز مانند افراد سالم انجام می‌شود. مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا به این عارضه نیز توانستند نتایج خوبی از کاشت ایمپلنت به دست آورند

موارد و احتیاط های مختلفی برای این بیماران باید در نظر گرفته شود از جمله داروهای پوکی استخوان، بیس فسفونات‌ها داروهایی هستند که برای عارضه‌های مختلف استخوان از جمله سرطان‌های متاستاتیک و حتی پوکی استخوان تجویز می‌شوند. استئونکروز استخوان فک یکی از عارضه‌هایی است که این داروها در موارد نادر ایجاد می‌کنند. این عارضه باعث مرگ بافت استخوان فک می‌شود. استخوان دارای بافت زنده‌ است. به همین دلیل برای ادامه حیات به خون نیاز دارد. استئونکروز باعث قطع یا کاهش جریان خون به فک می‌شود. به همین دلیل سلول‌های استخوانی از بین خواهند رفت

برای مطالعه مقاله کامل ارتباط پوکی استخوان و موفقیت روند کاشت ایمپلنت به مقاله زیر مراجعه نمایید

سخن پایانی

زیبایی و زیباتر شدن، نیاز تمام انسان ها است و انجام روش های ترمیمی دهان و دندان، برای داشتن لبخندی زیبا، بسیار کارآمد است. شما تا چه اندازه به زیبایی و یکدست بودن دندان های خود اهمیت داده و چه روش هایی برای ترمیم آن ها مورد استفاده قرار می دهید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید در بخش نظرات، پرسش های خود را وارد کرده و پاسخ های مرتبط را در اسرع وقت دریافت کنید.