نگهداری از ایمپلنت دندان

نگهداری از دندان ایمپلنت شده

جایگزینی دندان‌های از دست رفته، یکی از دغدغه‌های افرادی است که به ظاهر و زیبایی لبخند خود اهمیت می‌دهند. ایمپلنت دندان به عنوان یک روش عالی برای جایگزین کردن دندان‌های حذف شده و زیباتر کردن لبخند به حساب می‌آید.

دندان‌های ایمپلنت شده، از نظر ظاهری و عملکرد، دقیقا مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند. در نتیجه، لازم است نگهداری از دندان ایمپلنت شده نیز به اندازه دندان‌های طبیعی جدی گرفته شود.

بر اساس نظر دکتر مهدی سزاوار، متخصص جراحی فک، دهان و زیبایی در تهران، نگهداری از دندان ایمپلنت شده علاوه بر حفظ سلامت دهان و دندان، به افزایش طول عمر ایمپلنت نیز کمک می‌کند. برای این کار لازم است اصول بهداشت و نگهداری از ایمپلنت را یاد بگیرید.

پزشک متخصص ایمپلنت می‌تواند آموزش‌های لازم در این زمینه را به شما ارائه دهد. با این حال، ما نیز در این مقاله قصد داریم به نکات مهم مربوط به نگهداری از دندان ایمپلنت شده اشاره کنیم.

اصول اولیه نگهداری از دندان ایمپلنت شده

 

اصول اولیه نگهداری از دندان ایمپلنت شده

نگهداری از دندان ایمپلنت شده از همان روزهای ابتدایی کاشت دندان آغاز می‌شود. در واقع، به دلیل ایجاد حفره در استخوان فک و قرار دادن پُست (پایه ایمپلنت) در آن، زخم‌هایی ایجاد می‌گردند که نیاز به مراقبت خواهند داشت. برخی از مهم‌ترین اصول نگهداری از دندان ایمپلنت شده به قرار زیر هستند:

  • با دندان ایمپلنت شده چیزی نجوید.
  • آب دهان خود را با فشار بیرون ندهید.
  • حتما دهان خود را با دهانشویه شسته و ضدعفونی کنید.
  • از نوشیدنی‌های سرد استفاده کنید. (در بیست و چهار ساعت اول)
  • غذاهای سفت میل نکنید.
  • حتما آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را تا پایان به اتمام رسیدن آن‌ها، مصرف نمایید.

 تمامی این مراقبت‌ها کمک می‌کنند تا پُست به استخوان فک جوش بخورد. همچنین، تمیز نگه داشتن محیط دهان باعث می‌شود تا احتمال خونریزی و بروز عفونت به حداقل برسد. این نکته را در نظر داشته باشید که هر چه مراقبت از دندان ایمپلنت شده با دقت و حساسیت بیشتری انجام گیرد، دوام آن طولانی‌تر خواهد بود. یک دندان ایمپلنت شده در صورت نگهداری صحیح، می‌تواند حداقل تا 20 سال بهترین کارایی را برای فرد در بر داشته باشد.

البته لازم است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که انتخاب یک متخصص ایمپلنت ماهر، نقش بسزایی در نتیجه حاصل از کاشت دندان دارد. در واقع، هر گونه اقدام غیرحرفه‌ای در هنگام نصب ایمپلنت می‌تواند عوارض زیادی برای فرد در پی داشته باشد.

مسواک زدن صحیح برای نگهداری ایمپلنت دندان

پس از کاشت ایمپلنت دندان و کشیده شدن بخیه‌ها، لازم است عمل مسواک زدن از سر گرفته شود. مسواک زدن دندان‌ها باید به صورت صحیح و مداوم (سه بار در روز) انجام گیرد. استفاده از دهان شویه مناسب نیز برای ضدعفونی کردن محیط دهان الزامی است. تمامی این اقدامات کمک می‌کند تا محیط دهان به طور مرتب پاکسازی شده و از بروز عوارض جانبی پیشگیری به عمل آورد.

در واقع، مسواک زدن و استفاده از دهانشویه، از تجمع باکتری‌های مضر در محیط دهان جلوگیری خواهد کرد. این کار کمک می‌کند تا احتمال بروز عفونت در محل زخم‌ها و اطراف پست به حداقل برسد.

در حین مسواک زدن اطمینان حاصل کنید که هیچ ذره از ماده غذایی بین دندان‌ها باقی نمانده تا زمینه عفونت و آلودگی ایجاد نشود.

ضرورت کشیدن نخ دندان برای محافظت از ایمپلنت دندان

 

ضرورت کشیدن نخ دندان بعد از ایمپلنت دندان

زدودن باقی مانده غذا از اطراف دندان‌ها، نقش اساسی در حفظ سلامت آن‌ها خواهد داشت. در بسیاری از موارد، مسواک زدن هر چند دقیق و کامل نمی‌تواند ذرات ریز غذا در بین دندان‌ها را از بین ببرد. در چنین مواردی لازم است به کمک نخ دندان، فضای بین دندان ها را پاکسازی نمود.

از نظر دکتر مهدی سزاوار، در نگهداری از دندان ایمپلنت شده نیز این موضوع اهمیت دارد. در واقع، باید به کمک نخ دندان ذرات غذا را از بین برد تا احتمال ایجاد عفونت در اطراف دندان ایمپلنت شده به حداقل برسد. البته لازم است بدانید که برای کشیدن نخ دندان در اطراف دندان ایمپلنت شده باید ملاحظه بیشتری داشته باشید. زیرا احتمال آسیب رسیدن به بافت‌های دندان کاشته شده وجود دارد. پزشک متخصص ایمپلنت تمامی این آموزش‌ها را به شما ارائه خواهد داد.

مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک برای نگهداری ایمپلنت دندان

مورد دیگری که برای نگهداری از دندان ایمپلنت شده باید در نظر داشته باشید، مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک است. دندانپزشک با بررسی محیط دهان و وارسی دقیق اطراف ایمپلنت دندان، نحوه مسواک زدن و نگهداری از دندان ایمپلنت شده شما را قضاوت خواهد کرد.

برای مثال، در صورت عدم دقت در مسواک زدن، ممکن است ذره‌های غذا (هر چند ناچیز و بسیار ریز) در اطراف ایمپلنت کاشته شده باقی مانده باشند. دندانپزشک با انجام معاینات اولیه، آموزش‌های احتمالی را برای مسواک زدن صحیح به شما ارائه خواهد داد. دقت به این نکته ضروری است که باقی ماندن غذا و ایجاد عفونت‌های شدید در اطراف دندان ایمپلنت شده، می‌تواند در نهایت منجر به تحلیل استخوان فک و پس زدن ایمپلنت شود.

معمولا مراجعه به دندانپزشک در بازه های زمانی ۶ ماهه کفایت می‌کند و می‌تواند در نگهداری از دندان ایمپلنت شده به حد کافی کارآمد باشد.

توجه به چه نکاتی در هنگام بهبودی دندان ایمپلنت شده اهمیت دارد؟

توجه داشته باشید که در چند روز اول کاشت ایمپلنت دندان، کمی تورم و خون ریزی در محل، کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما در صورتی که میزان خونریزی شدت پیدا کند، حتما باید با دندانپزشک خود تماس گرفته و در صورت نیاز و توصیه وی، مراجعه حضوری داشته باشید. البته در وهله اول می‌توانید با استفاده از گاز استریل، جلوی خونریزی را بگیرید. اما در صورت شدت یافتن آن، نیاز به مراجعه به پزشک خواهد بود.

تغییر رنگ لثه در روزهای اولیه پس از کاشت ایمپلنت نیز امری طبیعی خواهد بود. در واقع، در زمان بهبودی لثه، رنگ لثه به سفیدی یا کمی تیره‌تر متمایل می‌شود. اما این مساله جای نگرانی نداشته و لازمه به ثبات رسیدن ایمپلنت دندان خواهد بود.

چه فاکتورهایی بر نگهداری از دندان ایمپلنت شده و دوام آن تاثیرگذار هستند؟

تا اینجا مشخص شد که نگهداری از دندان ایمپلنت شده از همان ابتدای کاشت پست آغاز می‌شود. فاکتورهایی مانند مهارت دندانپزشک متخصص و جنس ایمپلنت نیز می‌توانند بر سلامت ایمپلنت تاثیرگذار باشند. هر چه کیفیت برند ایمپلنت بالاتر باشد، دوام آن نیز بیشتر خواهد بود. به این ترتیب، توجه به برند ایمپلنت، انتخاب بهترین متخصص برای کاشت ایمپلنت و نگهداری از دندان ایمپلنت شده، اصلی ترین فاکتورها برای افزایش طول عمر دندان کاشته شده خواهند بود.

سخن پایانی

ایمپلنت دندان، یکی از بهترین روش‌های ترمیم زیبایی لبخند است. اما برای حفظ نتایج حاصل از کاشت دندان لازم است اصول و نکات مربوط به نگهداری از دندان ایمپلنت شده را به درستی رعایت نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

پیوند استخوان دندان چیست؟

پیوند استخوان دندان چیست

ایمپلنت یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال جایگزینی دندان از دست رفته هستند، اما برای حمایت از آنها به ساختار استخوانی سالم در

پیوند استخوان در ایمپلنت درد دارد

پیوند استخوان در ایمپلنت درد دارد

ایمپلنت‌ دندان، دندانپزشکی مدرن را متحول کرده است. آنها راهی موثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته در اثر عفونت، ضربه، پوسیدگی شدید دندان یا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *