توصیه هایی در خصوص نگهداری از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به عنوان یک روش عالی در جهت ترمیم دندان های از دست رفته، شناخته شده و می تواند زیبایی لبخند شما را بازگرداند. اما پس از انجام موفقیت آمیز این عمل ترمیمی، باید نکات مهم نگهداری از ایمپلنت دندان را رعایت کنید تا نتیجه کار در دراز مدت حفظ شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به این نکات به شکلی دقیق تر بپردازیم.

در این مطلب می خوانیم:

 

نگهداری از ایمپلنت دندان

چند هفته اول پس از انجام ایمپلنت لازم است که نکات زیر را رعایت نمایید:

  • با دندان ایمپلنت شده، چیزی نجوید.
  • آب دهان خود را با فشار بیرون ندهید.
  • حتما دهان خود را با دهانشویه شسته و ضدعفونی کنید.
  • از نوشیدنی های سرد استفاده کنید. (برای بیست و چهار ساعت اول)
  • غذاهای سفت میل نکنید.
  • حتما آنتی بیوتیک های تجویز شده را تا پایان به اتمام رسیدن آن ها، مصرف نمایید.

 

 

روش های مراقبت بعد از ایمپلنت کردن دندان

مقایسه پل دندان و ایمپلنت

سایر نکات نگهداری از ایمپلنت در دراز مدت

نکات نگهداری از کاشت دندان پس از هفته های اول، به شرح زیر هستند. در صورت رعایت این نکات می توانید اطمینان داشته باشید که ایمپلنت دندان شما برای چیزی بیش از 20 سال، عمر خواهد کرد. البته این موضوع به جنس ایمپلنت و مهارت دندانپزشک در کارگذاری اولیه آن نیز بستگی دارد.البته لازم به ذکر است که نمیتوان برای ایمپلنت دوره ماندگاری بخصوصی درنظر گرفت.ولی دوره ماندگاری آن درصورت موفقیت آمیز بودن عمل وقراردادن پروتز مناسب در روی آن برای مدتها عملکرد مناسب خواهد داشت.

آیا کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان امکان پذیر است؟

 

مسواک زدن صحیح و نگهداری از ایمپلنت دندان

لازم است پس از انجام ایمپلنت و جدا کردن بخیه ها، به طور صحیح مسواک بزنید. سه بار مسواک در روز توصیه می شود و لازم است که فرد حتما از دهان شویه مناسب نیز استفاده کند. به یاد داشته باشید که پس از انجام ایمپلنت، باید بهداشت دهانی خود را به مراتب بیشتر رعایت کنید، زیرا عدم نگهداری از ایمپلنت دندان ها، می تواند باعث عفونت شده و کل نتیجه کار را با ریسک مواجه سازد.

حین مسواک زدن اطمینان حاصل کنید که هیچ ذره از ماده غذایی بین دندان ها باقی نمانده و زمینه عفونت و آلودگی ایجاد نشود.

 

حفاظت از ایمپلنت دندان - جلوگیری از خراب شدن ایمپلنت

نکات مهمی که درباره عوارض ایمپلنت دندان باید بدانید

 

مراجعه دوره ای به دندانپزشک

مورد دیگری که برای نگهداری از ایمپلنت های انجام شده باید در نظر داشته باشید، مراجعه دوره ای به دندانپزشک است. دندانپزشک به شکلی دقیق تر بررسی می کند که هیچ ماده غذایی یا ذره ای بین دندان های ایمپلنت شده گیر نکرده باشد. توجه داشته باشید که ممکن است ذراتی بسیار کوچک که از چشم شما دور مانده باشند، در اطراف ایمپلنت به دام افتاده و باعث تحلیل استخوان ناحیه شوند. معمولا مراجعات هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک کفایت می کند و این می تواند در نگهداری اصولی از نتیجه کار، به حد کافی کارآمد باشد.

نکته 1: توجه داشته باشید که کمی ورم و خون ریزی جزئی از محل ایمپلنت در چند روز اول، کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما در صورتی که میزان خونریزی شدت پیدا کرد، حتما باید با دندانپزشک خود تماس گرفته و در صورت نیاز و توصیه وی، مراجعه حضوری داشته باشید. در وهله اول می توانید با استفاده از گاز استریل، جلوی خونریزی را بگیرید، اما همان طور که گفتیم در صورت شدت یافتن آن، نیاز به مراجعه به پزشک خواهد بود.

نکته 2: احتمال دارد که با تغییر رنگ لثه خود مواجه شده و آن را به رنگ سفید یا کمی تیره تر، مشاهده کنید. لازم به توضیح است که این موضوع کاملا طبیعی بوده و حاکی از روال بهبودی لثه شما و به ثبات رسیدن ایمپلنت خواهد بود.

سخن پایانی

ایمپلنت دندان، یکی از بهترین روش های ترمیم زیبایی لبخند است، اما برای حفظ نتیجه موفقیت آمیز لازم است که اصول و نکات مربوط به آن را به درستی رعایت نمایید.

زمان انجام ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

 

 

 

 

 

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.