نخ دندان ایمپلنت

 ایمپلنت‌های دندانی یک راه حل جایگزین عالی برای دندان‌های آسیب دیده یا از دست رفته هستند، چراکه بیش از 95درصد موفقیت دارند؛ با این حال طول عمر آنها به حفظ عادات خوب بهداشت دهان و دندان و معاینه منظم دندان بستگی دارد.

،برخی افراد تصور می‌کنند که مسواک زدن و استفاده از دهانشویه می‌تواند، بهترین گزینه برای حفظ سلامت دندان‌ها باشد، گرچه دو راهکار موثر است، اما نمی‌توان معجزه استفاده از نخ دندان را نادیده گرفت. طبق تحقیقات انجام شده، نخ دندان کشیدن 40% درصد از دندان‌ها را تمیز می‌کند.

نخ دندان کشیدن باعث می‌شود که ذرات غذای گیر کرده در بین دندان خارج شده و از تجمع باکتری و پوسیدگی دندان جلوگیر شود. این در حالی است که مسواک یا دهانشویه قدرت خارج کردن این ذرات را در بسیاری مواقع ندارند. اهمیت استفاده از نخ دندان برای محافظت از دندان‌های طبیعی خود لازم است، اما اگر ایمپلنت دندان دارید، عادت روزانه به استفاده از نخ دندان ایمپلنت به همان اندازه ضروری خواهد بود.

افرادی که ایمپلنت دندان کرده‌اند، با این سوال مواجه هستند که آیا استفاده از نخ دندان ایمپلنت برای آن‌ها مفید است یا مضر؟، ما در این نوشتار از سایت دکتر سزاوار به این پرسش پاسخ خواهیم داد و نظریات مختلف پیرامون این موضوع را بازگو خواهیم کرد.

تاثیر نخ دندان بر سلامت دندان و ایمپلنت دندان

نخ دندان یک عمل بهداشتی خوب برای حفظ سلامت دندان است، زیرا پلاک و مواد غذایی بین دندان‌ها را از بین می‌برد. مسواک‌ها نیز می‌توانند، موثر باشند، اما موهای موجود روی آن‌ها نمی‌توانند به عمق بین دندان‌ها برسند.

تاثیر نخ دندان بر سلامت ایمپلنت دندان

شاید تصور کنید که ایمپلنت‌های دندان به دلیل اینکه از استخوان طبیعی ساخته نشدند، دچار پوسیدگی نمی‌شوند؛ گرچه این تصوری اشتباه است، اما بر فرض صحت آن، در صورت مانده ذرات غذا در بین دندان‌ها بیماری لثه می‌تواند در اطراف ایمپلنت‌های دندانی رخ دهد. فرقی نمی‌کند چند ایمپلنت دندانی داشته باشید، باید روال نخ دندان کشیدن به یک عادت روتین تبدیل کنید.

مزایا استفاده از نخ دندان ایمپلنت

دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد، استفاده از نخ دندان ایمپلنت ضروری است. مهم‌ترین این دلایل عبارتند از:

موثر در از بین بردن ذرات ریز غذا

ذرات غذا به دام افتاده بین دندان‌ها و ذرات چسبنده مثل آب نبات‌ها تنها با نخ دندان کشیدن،  می‌توانند به طور موثر حذف شوند. اگرچه ذرات غذا در نهایت از بین می‌روند، اما ممکن است، چند هفته طول بکشد. در این مدت باکتری هایی جذب جذب این مواد غذایی بر جای مانده  می‌شود که می‌توانند به مینای دندان‌های طبیعی در کنار ایمپلنت دندان آسیب بزنند.

جلوگیری از بیماری دهان و دندان

اگر ذرات غذا برای مدت طولانی بین دندان‌ها بمانند، می‌توانند منجر به عفونت لثه شود. آنها به تشکیل پلاک کمک می‌کنند که  می‌تواند به یک بیماری خفیف لثه به نام ژنژیویت تبدیل شود. به خاطر داشته باشید که این بیماری نیز اگر درمان نشود، به بیماری پریودنتال تبدیل خواهد شد، مشکلی شدیدتر که باعث تحلیل لثه، لق شدن دندان‌ها و از دست دادن دندان می‌شود.

علاوه بر این اگر مواد غذایی و باکتری‌های به دام افتاده با مسواک زدن و نخ دندان برداشته نشوند، استخوان فک نیز می‌تواند آسیب ببیند. یک عفونت کنترل نشده می‌تواند به فک سرایت کند و ممکن است باعث از کار افتادن ایمپلنت شود. اگر عفونت شدید باشد، ممکن است قبل از کاشت ایمپلنت بعدی نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد.

 نخ دندان کشیدن  می‌تواند برای جلوگیری از پری ایمپلنتیت (یک فرآیند التهابی که بر بافت‌های نرم و سخت اطراف ایمپلنت‌های دندانی تاثیر می‌گذارد) موثر باشد. این بیماری به دلیل تجمع تدریجی باکتری‌ها و مواد غذایی در اطراف ایمپلنت‌ها و خط لثه ایجاد می‌شود.

پری ایمپلنتیت بسیار شبیه به بیماری لثه است و اغلب در صورت عدم درمان منجر به شکست ایمپلنت می‌شود. با این حال، با نخ دندان کشیدن منظم، می‌توانید از این نوع عفونت موضعی جلوگیری کنید.

نکاتی در مورد نخ دندان کشیدن با ایمپلنت‌های دندانی

 می‌توانید قبل یا بعد از مسواک زدن دندان‌های خود از نخ دندان ایمپلنت استفاده کنید. برای تمیز کردن اطراف ایمپلنت، باید:

  • از طول نخ دندان ایمپلنت به اندازه 18 اینچ استفاده کنید و به آرامی آن را بین دندان‌ها بالا و پایین بکشید.
  • حتما آن را در امتداد کنار ایمپلنت و روکش بمالید تا بتوانید تجمع باکتری‌ها و پلاک‌ها را از بین ببرید.
  • نخ را در اطراف پایه دندان حرکت دهید و به زیر آن برسید تا با طناب یک شکل C ایجاد کنید.
  • بعد از اینکه بین دو دندان نخ دندان کشیدید، نخ را به آرامی بیرون بکشید.
  • سپس این کار را روی دندان‌های دیگر با یک تکه نخ تمیز تکرار کنید.
  • هنگام استفاده از نخ دندان در اطراف ایمپلنت‌های دندانی همیشه ملایم باشید، زیرا تنها یک مانع نازک بین ایمپلنت‌ها و استخوان زیرین وجود دارد. در دندان‌های طبیعی، این سد حاوی رباط‌های پریودنتال قوی است که می‌توانند، نیروی بیش از حد نخ دندان کشیدن را تحمل کنند. اما در طول روش ایمپلنت، این سد تضعیف می‌شود. بنابراین اگر در معرض نخ دندان کشیدن تهاجمی قرار گیرد، مانعی که باقی می ماند به راحتی پاره خواهد شد و می‌تواند راه را برای ورود باکتری‌ها و در نتیجه عفونت به استخوان زیرین باز کند. این اتفاق در دراز مدت می‌تواند باعث تحلیل استخوان و شکست ایمپلنت شود.
  • اگر استفاده از نخ دندان سنتی برای شما بسیار مشکل است، از یک آبیاری دهان که به عنوان فلوسر آب نیز شناخته می‌شود، استفاده کنید. این دستگاه کوچک از جریان آب پرفشار برای شل کردن و از بین بردن ذرات غذا و پلاک استفاده  می‌کند.

نکات نخ دندان کشیدن با ایمپلنت دندان

استفاده از نخ دندان ایمپلنت و مسواک زدن برای حفظ سلامت دهان و دندان پس از دریافت ایمپلنت دندان بسیار مهم است، بنابراین برای اطمینان از اینکه همه کارها را به درستی انجام می دهید، زمان بگذارید.

نظرات متفاوت درباره نخ دندان ایمپلنت؛ آیا نخ دندان برای ایمپلنت مضر است؟

از آنجایی که ایمپلنت‌های دندانی از نظر ساختار، ظاهر و عملکرد بسیار به دندان‌های طبیعی نزدیک هستند، اغلب توصیه  می‌شود، مانند دندان‌های طبیعی خود از آنها مراقبت کنید. این به طور کلی به این معنی است که آنها را دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان ایمپلنت استفاده کنید.

با این حال، برخی از دندانپزشکان ایمپلنت اکنون می‌گویند که نباید اطراف ایمپلنت را نخ دندان بکشید. در حالی که شما باید دستورالعمل‌های بهداشتی ارائه شده توسط دندانپزشک ایمپلنت خود را رعایت کنید، در اینجا سه دلیل احتمالی وجود دارد که برخی دندانپزشکان با اذعان به آن‌ها ادعا می‌کنند نباید اطراف ایمپلنت‌ها را نخ دندان بکشید:

پاره شدن و ماندن تکه‌های نخ در بین دندان ها

انواع مختلفی از نخ دندان ایمپلنت وجود دارد و برخی از انواع نخ دندان به گونه‌ای ساخته می‌شوند که از سایرین قوی‌تر باشند. با این حال، عامل مشترک در بین انواع نخ دندان این است که آنها  می‌توانند خرد شوند، به ویژه هنگامی که در اطراف ایمپلنت دندان استفاده می‌شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، قطعات کوچک یا ذرات نخ دندان می‌توانند بین لثه و ایمپلنت فروروند.

پاره شدن نخ و ماندن در دندان

از آنجایی که نخ دندان به عنوان یک ماده خارجی در بدن در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند باعث عفونت بافت‌های اطراف شود. شناخته شده است که نخ دندان ایمپلنت خرد شده باعث ایجاد پری ایمپلنتیت می‌شود که می‌تواند باعث از کار افتادن ایمپلنت‌های دندانی شود.

یک اشتباه  می‌تواند فاجعه بار باشد

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است استفاده از نخ دندان ایمپلنت توصیه نشود، این است که کارایی نخ دندان به طور مستقیم با تکنیک نخ دندان کشیدن افراد در ارتباط است. در بهترین حالت، یک تکنیک بد نخ دندان کشیدن می‌تواند پلاک و باکتری‌های مضری را پشت سر بگذارد.

در بدترین حالت، یک تکنیک نخ دندان نامناسب می‌تواند باعث آسیب شدید به اطراف ایمپلنت شود. این به این دلیل است که بافت اطراف ایمپلنت یک مهر و موم محافظ در اطراف ایمپلنت ایجاد می‌کند تا از ورود باکتری‌ها جلوگیری کند. در دندان‌های طبیعی، این سد محافظ از رباط‌های پریودنتال تشکیل شده است.

متأسفانه، مهر و موم محافظی که ایمپلنت را احاطه کرده است به اندازه رباط‌های پریودنتال قوی نیست، به این معنی که  می‌توان آن را به راحتی با یک اشتباه در استفاده از نخ دندان پاره کرد. هنگامی که این سد شکسته می‌شود، دریچه ای برای باکتری‌ها ایجاد خواهد شد تا به استخوان برسند. در نهایت این اتفاق  می‌تواند منجر به آسیب استخوان و یا از دست دادن استخوان شود که می‌تواند شکست ایمپلنت را در پی داشته باشد.

عدم اثربخشی

علاوه بر این که نخ دندان ایمپلنت می‌تواند به ایمپلنت دندان آسیب برساند، به دلیل عدم کارایی آن نیز توصیه نمی‌شود. در حالی که نخ دندان برای از بین بردن پلاک و بقایای مواد غذایی از بین دندان‌های طبیعی به خوبی عمل می‌کند، اما همیشه برای ایمپلنت‌های دندانی به خوبی کار نمی‌کند.

دلیل آن این است که ایمپلنت‌های دندانی در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف و همچنین در اعماق مختلف قرار می‌گیرند. همه این عوامل در نهایت به این معنی است که فاصله بین ایمپلنت‌های دندانی و سایر ایمپلنت‌ها یا دندان‌های طبیعی می‌تواند متفاوت باشد. از آنجایی که نخ دندان در درجه اول برای حرکت بین فضاهای تنگ طراحی شده است، این نشان می‌دهد که نخ دندان ممکن است، بهترین ابزار برای حذف پلاک و بقایای مواد غذایی از فضاهای وسیع تر بین ایمپلنت‌ها نباشد.

روش‌های جایگزین نخ دندان ایمپلنت

با توجه به موارد گفته شده ممکن است، تصمیم بگیرید که از نخ دندان ایمپلنت استفاده نکنید! اما به خاطر داشته باشید نخ دندان کشیدن بخش مهمی از حذف پلاک و باکتری از نواحی سخت در دسترس در دهان شما است.

اگرچه ایمپلنت‌های دندانی نمی‌توانند، مانند دندان‌های طبیعی پوسیده شوند، اما در مواردی که باکتری‌ها در امتداد خط لثه تجمع می‌کنند، لثه‌های شما همچنان می‌توانند تحت تأثیر بیماری لثه قرار بگیرند. از آنجایی که استفاده از نخ دندان  می‌تواند به طور بالقوه مضر باشد، در اینجا چند راه برای تمیز کردن اطراف ایمپلنت‌ها بدون نخ دندان وجود دارد:

برس‌های بین دندانی برای تمیز کردن ایمپلنت دندان

برس‌های بین دندانی برس‌هایی گرد یا مخروطی شکل هستند که به یک سیم نازک با یک دسته در انتهای آن متصل می‌شوند. آنها در اندازه‌ها و طول‌های مختلفی وجود دارند تا بتوانند در فضای بین دندان‌های شما یا ایمپلنت دندان قرار بگیرند، که به شما امکان می‌دهد روال بهداشت دهان خود را طی کنید.

برس‌های بین دندانی مانند نخ دندان، بین دندان‌ها قرار می‌گیرند و سپس برای تمیز کردن آرام به جلو، عقب، بالا و پایین برای از بین بردن پلاک و بقایای مواد غذایی استفاده می‌شود. اما بر خلاف نخ دندان، برس‌های بین دندانی هنگام استفاده در اطراف ایمپلنت‌های دندانی ساییده نمی‌شوند. برخی منابع اشاره می‌کنند که مسواک‌های بین دندانی در از بین بردن پلاک بیشتر از نخ دندان ایمپلنت موثر هستند.

فلوسر آب

نخ دندان‌های آبی که به سیستم‌های آبیاری دهان نیز معروف هستند، به عنوان جایگزینی برای نخ دندان سنتی و نخ دندان ایمپلنت توصیه می‌شود. به جای استفاده از عیوب فیزیکی، نخ دندان‌های آب از جریانی از آب ضربانی استفاده می‌کنند که به عنوان نخ دندان عمل می‌کند.

این جریان آب بین دندان‌ها و در امتداد خط لثه برای از بین بردن پلاک و بقایای مواد غذایی استفاده می‌شود. مانند مسواک‌های بین دندانی، نخ دندان‌های آب هیچ گونه اثری برای ایجاد عفونت باقی نمی‌گذارند. همچنین استفاده از آنها آسان است و در از بین بردن پلاک از اطراف ایمپلنت موثر هستند.

یادداشت پایانی

در این مقاله تلاش کردیم نکات قابل ملاحظه‌ای را از مثبت تا نکات منفی درباره نخ دندان ایمپلنت در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم. به خاطر داشته باشید که به طور کلی نخ دندان برای سلامت دندان‌ها یک ابزار مفید و کاربردی است، با این حال برخی دندانپزشکان و متخصصین به این باورند که این ابزار در عین حال که می‌تواند بسیار مفید باشد در صورت استفاده از آن برای ایمپلنت دندان می‌تواند زمینه ساز مشکلات بسیار باشد.

اما توجه داشته باشید که این ادعا در صورت استفاده نامناسب از این ابزار است، این در حالی است که اگر افراد به خوبی از آن استفاده کنند و توصیه‌های گفته شده را رعایت کنند نه تنها مضر نخواهد بود، بلکه می‌تواند اثرات مفیدی نیز داشته باشد.

بنابراین اگر می‌خواهید بعد از نخ دندان ایمپلنت استفاده کنید، بهتر است قبل از اقدام به استفاده درباره چگونگی استفاده از آن با پزشک مشورت کنید و راه صحیح آن را آموزش ببینید تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

اجزا ایمپلنت دندان

برای درک واقعی اینکه چرا ایمپلنت دندان از بهترین گزینه‌های جایگزینی دندان از دست رفته است، باید نگاه دقیق‌تری به هر قسمت از ایمپلنت‌های دندانی

ایمپلنت متحرک

ایمپلنت متحرک

ایمپلنت دندان یکی از راه حل‌های پژشکی برای ترمیم و جایگزینی دندان‌هایی است که به دلایل مختلف از دست رفته‌اند؛ و ایمپلنت متحرک بر پایه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *