جراحی فک و صورت

جراحی فک که با اسم ” ارتوگناتیک ” هم شناخته می‌شود، نوعی جراحی درمانی زیبایی است که به اصلاح بی‌نظمی و عدم توازن استخوان‌های فک پرداخته و آن‌ها را صاف و موزون می‌کند تا ظاهر صورت و دندان‌ها را بهبود بخشد.در صورتی که مشکلات فک با ارتودنسی قابل معالجه نباشد، جراحی فک میتواند مورد مناسبی برای بیمار باشد.در اکثر موارد، بیماران قبل و پس از جراحی و تا زمان بهبود و توازن کامل فک ها، از بریس‌های فانکشنال استفاده می‌کنند.خوشبختانه در علم پزشکی امروز، روش های مختلفی برای رفع نقص های چهره و افزایش زیبایی آن وجود دارد که یکی از آن ها زاویه دار کردن فک است. به وسیله این روش ترمیمی و زیبایی، می توان چهره ای بیضی شکل داشته و فرم V محبوب را روی آن پیاده سازی کرد.این همان فرم چهره ای است که امروزه به عنوان یکی از فاکتورهای زیبایی چهره شناخته می شود.به واقع با زاویه دار کردن فک و باریک تر کردن آن، گونه ها نیز برجسته تر نشان داده شده و زیبایی بیشتری ایجاد می شود. در این حالت چهره ای باریک تر داریم که خطوط فک در آن کشیده و غیرمربعی دیده می شوند.

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که برای جراحی زاویه دار کردن فک باید حتما شخص تحت بیهوشی کامل و عمومی قرار بگیرد. این عمل نیز مانند رینوپلاستی ، نیاز به بیهوشی عمومی داردبسته به فرم ابتدایی فک، پس از برش دادن محل علامت گذاری شده در بخش فک، به کمک اره مخصوص جراحی و احتمالا مته، میزان لازم از استخوان این ناحیه برش داده شده تا به فرم دلخواه برسد. از این روی مهارت جراح زیبایی در این مرحله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا بتواند فرم ایده آل را روی فک بیمار پیاده سازی کرده و نتیجه جراحی زیبایی درست مطابق با چیزی که پیشتر نسبت به آن توضیحاتی دادیم، باشد.گاهی اوقات شکل اولیه فک به صورتی است که عضله ماستر ضخامت زیادی دارد و باید حتما این عضله نیز کوچک تر شود.

زاویه دار کردن فک چیست و به چه روش هایی قابل انجام است؟

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که برای جراحی زاویه دار کردن فک باید حتما شخص تحت بیهوشی کامل و عمومی قرار بگیرد. این عمل نیز مانند رینوپلاستی، نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

بسته به فرم ابتدایی فک، پس از برش دادن محل علامت گذاری شده در بخش فک، به کمک اره مخصوص جراحی و احتمالا مته، میزان لازم از استخوان این ناحیه برش داده شده تا به فرم دلخواه برسد. از این روی مهارت جراح زیبایی در این مرحله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا بتواند فرم ایده آل را روی فک بیمار پیاده سازی کرده و نتیجه جراحی زیبایی درست مطابق با چیزی که پیشتر نسبت به آن توضیحاتی دادیم، باشد.

گاهی اوقات شکل اولیه فک به صورتی است که عضله ماستر ضخامت زیادی دارد و باید حتما این عضله نیز کوچک تر شود.

پس از به پایان رساندن برش های استخوانی و احتمالا کاهش حجم عضله ماستر، محل باز شدن در بخش فک، با بخیه بسته می شود. بنابراین بسته به شرایط ابتدایی فک بیمار و عضلات و استخوان های این ناحیه، جراحی زیبایی فک و زاویه دار کردن صورت، با برش استخوان یا کم کردن حجم عضله ماستر و هر دوی آن ها، همراه خواهد بود.

برای جراحی و زاویه دار کردن فک باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

یک هفته پیش از انجام جراحی از مصرف داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی خودداری نمایید. به واقع هر دارویی که باعث رقیق شدن خون شده و از لخته شدن خون جلوگیری کند، باید یک هفته پیش از جراحی قطع گردد. در غیر این صورت ریسک خونریزی بالا رفته و ممکن است کبودی های بیشتری در محل جراحی اتفاق بیفتد و به هر شکل روند بهبودی و دوران نقاهت طولانی تر شود.

عوارض جراحی فک و ریسک های مربوط به آن

باید در نظر داشت که انجام جراحی  بدون عوارض یا باکمترین عوارض امکان پذیر است  به شرطی که توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود. اما در صورت عدم رعایت مراقبت های پس از جراحی و عدم تبحر پزشک، مشکلات زیر ممکن است رخ دهد.

پس از جراحی، ممکن است، درد و تورم و مشکلات مربوط به غذا خوردن که می تواند با مکمل های غذایی یا مشاوره با یک متخصص تغذیه برطرف شود را تجربه کنید.

البته خوب است بدانید که خونریزی های جزئی، طبیعی است و نباید نگرانی ایجاد کند. اما اگر خونریزی از بینی یعنی خون دماغ شدن، به یک یا دو هفته طول کشید، زنگ خطر است. در کل خونریزی بافت نرم، سبب کبودی می شود که کبودی آرواره ها طبیعی است، اما اگر این کبودی ها به پایین گرده و قفسه سینه گسترش پیدا کند، حاکی از خون ریزی شدید است که باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.

بی حسی نیز یکی از مواردی است که پس از جراحی فک رخ می دهد که طی مدت زمان شش ماه، به طور کامل این مشکل برطرف خواهد شد. چنانچه فرد، جراحی اصلاح فک بالایی انجام داده باشد، در بالای دندان های بالای احساس بی حسی خواهد داشت و چنانچه جراحی روی فک پایین او صورت گرفته باشد، فرد در لب پایین و چانه احساس بی حسی دارد. رفته رفته فرد احساس سوزن سوزن شدن در این نواحی پیدا کرده و به بهبودی کامل می رسد.

مانند هر جراحی زیبایی دیگری، ممکن است فرد دچار عفونت شود که البته با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های پس از عمل، این امکان را به حداقل می رسد. اما برای بهبود سریع برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد تا مشکل رفع گردد.

تنگی فک بالا و روش‌های درمان

این ناهنجاری یک بیماری مادرزادی یا یک سندرم ژنتیکی به دلیل انسداد بینی و ناهنجاری‌های محور هیپوتالامو هیپوفیز است‌.‌ معمولا تنگی فک بالا در نوزادان رخ می‌دهد؛ نوزادان معمولا تنفس با بینی را ترجیح می‌دهند و در هنگام انسداد بینی اختلال تنفسی به وجود‌ می‌آید‌،‌اختلال تنفسی در نوزادان به صورت تنگ شدن بینی‌ و تنفس سریع و کم‌عمق بوجود‌ می‌آید که این موضوع‌ می‌تواند موجب تنگی فک بالا شود‌.‌ از علل شایع انسداد بینی‌ می‌توان به رینیت‌‌،‌ هایپرتروفی آدنوئید‌‌،‌ انحراف تیغه بینی و پولیپ اشاره کرد

با این حال‌‌،‌ از علل آناتومیک نیز باید به آترزی کوآنال‌‌،‌ تنگی میانی بینی و تنگی دیافراگم هرمی بینی اشاره کرد‌.‌ تصور می‌شود اختلالات تنفسی باعث تنگ شدن فک بالایی‌ می‌شود‌.‌ زیرا تنگی نفس در کودکی باعث رشد بیش از حد استخوان بینی‌ شده و در نتیجه منجر به تنگی استخوان فک بالایی‌ می‌شود‌.‌ تشخیص این ناهنجاری با تصاویر توموگرافی کامپیوتری (CT) انجام‌ می‌شود‌.‌ همچنین این مشکل ممکن است در اثر مکیدن انگشت یا بزرگی و مزاحمت لوزه‌ها رخ دهد‌. در کل از جمله مواردی که می‌تواند موجب تنگی فک بالایی شود شامل: اختلالات تنفسی  بیماری مادرزادی عادت به مکیدن انگشت  لوزه‌های بزرگ و مزاحم

جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین

جراحی چانه و به طور کلی جراحی فک و صورت، یا جنیوپلاستی، یک روش جراحی برای تغییر شکل چانه و فک پایین است که یا با استفاده از ایمپلنت یا جراحی استخوان انجام می‌شود. جراحی پلاستیک و سایر اقدامات کوچک کننده را می‌توان در قسمت فک پایین و ناحیه چانه انجام داد تا چهره فرد به تناسب برسد. این موضوع به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک کند.

گاهی اوقات می‌توان استخوان موجود در فک را در عملیاتی به نام منتوپلاستی یا ژنیوپلاستی به جلو برد. همچنین، می‌توان از ایمپلنت‌های سیلیکونی برای ایجاد برآمدگی بیشتر در چانه استفاده کرد. همچنین جراحی کوچک کردن چانه و فک را می‌توان به صورت برعکس نیز انجام داد. یعنی استخوان می‌تواند برداشته شود تا برجستگی بیش از حد چانه کاهش یابد.

پیش از جراحی چه اقداماتی را باید انجام داد؟

برای کسب بهترین نتیجه لازم است اقدامات مختلفی پیش از جراحی کوچک کردن چانه و فک انجام شود. در ادامه به مهم‌ترین موارد در آمادگی پیش از عمل اشاره کرده‌ایم.

  • حداقل دو هفته پیش از جراحی باید از مصرف داروهایی چون ایبوپروفن، آسپرین و سایر داروهایی که جراح نام می‌برد، خودداری کرد.
  • ده الی پانزده روز پیش از جراحی باید سیگار کشیدن را متوقف کرد.
  • احتمالا پزشک مصرف برخی از مواد غذایی را برای بیمار خود محدود می‌کند.
  • بیمار حدود از حدود ده ساعت پیش از جراحی نباید چیزی بخورد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله سایت medisetter را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.