چه جراحی هایی برای قرینه کردن صورت وجود دارد؟

جراحی قرینه ککردن صورت

هیچ چیز در طبیعت کاملاً متقارن نیست. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم هر چیزی حتی چهره افراد تا حدی عدم تقارن دارد. این عدم تقارن می‌ تواند مشهود باشد یا به سختی تشخیص داده شود. در موارد شدیدتر این ناهماهنگی و عدم تقارن ممکن است آزاردهنده شود و از یک سندرم زمینه ای خبر دهد. همچنین عدم تقارن صورت می تواند ناشی از مشکلات مادرزادی، ضربه، جراحی یا درمان ناموفق قبلی باشد. در برخی موارد نیز عدم تقارن ممکن است نه تنها بر شکل، بلکه بر عملکرد چشم بینی و دهان فرد نیز تاثیر بگذارد. در اغلب موارد فک پایین با بقیه صورت ناهماهنگی دارد که این با جراحی ارتوگناتیک قابل اصلاح و درمان است. از دیگر مشکلات در این زمینه می توان به برگشت گونه (جابجایی به عقب)، جابجایی چشم، پایین آمدن ابرو بیرون زدگی استخوان پیشانی و ابرو یا برامدگی و انحراف بینی باشد. جراح پلاستیک با هماهنگی دیگر متخصصان پس از ارزیابی صورت برنامه‌ ای را برای تغییر وضعیت استخوان ها و ایجاد ظاهری متقارن با دقت تهیه می کند. اما چه جراحی هایی برای قرینه کردن صورت وجود دارد؟ ادامه مقاله زیر راهنمای خوبی در این زمینه است.

آشنایی با انواع عدم تقارن صورت

قبل از اینکه در مورد انواع جراحی های که برای اصلاح عدم تقارن صورت انجام می‌شوند، صحبت کنیم بهتر است با انواع آن بیشتر آشنا شوید.

عدم تقارن ساختاری

زمانی که نقاط مرکزی صورت مانند چشم ها، بینی یا دهان قرینه نباشند. به این معنی که اندازه یا حجم آن ها با یکدیگر هماهنگ نباشد فرد دچار عدم تقارن ساختاری است.

عدم تقارن عملکردی

این شکل از عدم تقارن اغلب ناشی از رویدادهای عصبی، به ویژه اختلالات مربوط به اعصاب جمجمه است  که ماهیچه ها و حالات صورت را کنترل می کنند. اختلال در عملکرد عصب باعث می شود دو طرف صورت به صورت نامتقارن حرکت کنند. این عدم تقارن مربوط به عصب اغلب در بافت متحرک اطراف دهان و چشم مشاهده می شود.

عدم تقارن در زوایای صورت

این نوع که به عدم تقارن ناقص نیز معروف است همانطور که از نامش پیداست باعث می شود تا یک زاویه از صورت کج یا افتاده به نظر برسد.

عدم تقارن کامل چهره

افرادی که در دو طرف صورتشان ناهماهنگی و تفاوت کاملاً مشهود است. دچار عدم تقارن کامل هستند.

عدم تقارن به دلیل کهولت سن

با افزایش سن ممکن است برخی از عضلات صورت ضعیف تر شود این به مرور باعث می‌ شود تا بخشی از صورت فرد دچار عدم توازن و هماهنگی با دیگر اجزا شود.

مزایای زاویه سازی صورت چیست

مزایای زاویه سازی صورت یکی از سوالات پر‌تکرار در زمینه پزشکی و زیبایی است. در سال‌های اخیر به علت تغییراتی که در حوزه زیبایی شناختی و معیارهای تعیین زیبایی به وجود آمده است زاویه سازی صورت طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این شیوه چانه، گونه‌ها و فک شکل جدیدی به خود می‌گیرند. کسانی که طرفدار زاویه سازی صورت هستند تصور می‌کنند که این کار باعث ظرافت و زیبایی بیشتر در چهره می‌شود. اینکه این موضوع تا چه اندازه درست باشد بستگی به تعریف هر کس از زیبایی دارد. در این مقاله قصد داریم مزایای زاویه سازی صورت را مورد بررسی قرار دهیم.

مزایای زاویه سازی صورت

ماندگاری زاویه سازی صورت

ماندگاری زاویه سازی صورت در شیوه‌های مختلف متفاوت است. این هدف شما از انجام این عمل و در نتیجه روش به کار رفته است که مشخص می‌کند ماندگاری زاویه ایجاد شده چقدر خواهد بود. معمولا زاویه صورت نمی‌تواند تا آخر عمر باقی بماند. برخی از افراد حتی برای مدت کوتاه هم که شده دوست دارند، صورتشان زاویه‌دار به نظر برسد. البته امکان تمدید نیز وجود دارد. در این مقاله میزان ماندگاری متدهای مختلف زاویه سازی صورت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ماندگاری زاویه سازی صورت 

آشنایی با جراحی هایی که برای قرینه کردن صورت وجود دارند

پزشک از عکس و تصویربرداری جهت تشخیص و برنامه ریزی برای درمان استفاده می کند. این همچنین امکان معاینه کامل صورت را فراهم می کند، پس از آن پزشک در مورد توصیه ها و روند درمانی پیشنهادی با شما صحبت می‌کند. بسته به مواردی که باید اصلاح شوند، ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب و رضایت بخش، به جراحی های متعدد نیاز باشد. اصلاح و قرینه کردن صورت ممکن است مستلزم تغییر و جابجایی استخوان (استئوتومی)، افزودن استخوان (پیوند استخوان)، افزودن ایمپلنت صورت (کاشت آلوپلاستیک)، کاهش استخوان، افزودن یا کاهش بافت نرم ( لیپوساکشن) برای ایجاد نتیجه طبیعی و هماهنگ باشد. همچنین ممکن است پیوند چربی در بهبود نتایج بافت نرم مفید باشد. به دلیل بی شمار ابزارهایی که می توان از آنها استفاده کرد، مهم است که با یک جراح متخصص در مورد همه فنون و تکنیک ها صحبت کنید تا درمان شما به مجموعه خاصی از ابزارها یا رویکردها محدود نشود. در بسیاری از موارد، جراح با سایر متخصصان برای برنامه ریزی دقیق درمانی قبل و بعد از عمل همکاری می کند.

قرینه کردن صورت

بررسی چگونگی جراحی و درمان در صورت عدم تقارن خفیف، متوسط و شدید

بسیاری از اعضای بدن انسان با تقارن دو طرفه رشد پیدا می کنند. با این حال به دلیل عوامل بیولوژیکی، فرآیندهای توسعه و همچنین اختلالات محیطی، تقارن دو طرفه کامل به ندرت اتفاق می افتد. این عدم تقارن را می‌ توان از سه درجه خفیف، متوسط و شدید دسته بندی نمود تا ارزیابی جراحی و نحوه درمان بهتر انجام شود.

جراحی و درمان عدم تقارن خفیف

همانطور که گفته شد عدم تقارن خفیف در اغلب موارد دیده می شود که به آن تقارن نسبی، عدم تقارن جزئی و عدم تقارن تحت بالینی نیز گفته می شود. در خفیف ترین موارد، پرکننده های پوستی به تنهایی یا همراه با پیوند چربی، ممکن است یک استراتژی منطقی برای اصلاح عدم تقارن باشند. با این حال، تقریباً در اکثر موارد، بافت های اسکلتی و نرم در ایجاد مشکل دخیل هستند که در نهایت به راه حل های اسکلتی نیاز است. اما اگر لیپوساکشن به تنهایی برای اصلاح عدم تقارن انجام شود این می تواند در نهایت به یک تقارن حجمی منجر شود. در این صورت چهره فرد بسیار نرم و انعطاف پذیر به نظر خواهد رسید.

وقتی عدم تقارن خیلی حاد نباشد که حرکت استخوان های فک را تحت تاثیر قرار دهد، در این صورت جراح ممکن است ایمپلنت صورت  را به عنوان گزینه درمانی در نظر بگیرد. می توان از ایمپلنت صورت برای اصلاح و هماهنگی در گونه ها، فک پایین یا قسمت میانی صورت بهره برد.

جراحی و درمان عدم تقارن متوسط

در بسیاری از موارد سمتی از صورت که در فرایند رشد نقصان داشته، دچار کمبود اسکلت یا ساختار استخوانی مناسب و بافت نرم است. این مشکل ممکن است در نهایت به عدم تقارن خفیف در صورت بیانجامد به نحوی که یک قسمت صورت زاویه دار شده و قسمت دیگر حالت مخروطی نرم داشته باشد.  به عنوان مثال، در موارد عدم تقارن متوسط ​​تا شدید فک پایین توصیه می شود که اندازه ایمپلنت را کاهش داده و از پیوند چربی روی ایمپلنت برای ایجاد خط و بافت مطلوب صورت استفاده شود. برای افرادی که دارای عدم تقارن متوسط ​​گونه هستند، معمولاً از ایمپلنت صورت برای ایجاد تقارن و چربی مورد استفاده برای بازسازی حجم بافت نرم استفاده می شود و در نتیجه این ظاهر طبیعی به چهره فرد می بخشد. پیوند چربی یک جراحی نسبتاً ساده از طریق بی‌ حسی موضعی قابل انجام می باشد. برای هموار کردن سطح مورد نظر بهتر است چربی را به صورت عمیق تر زیر بافت نرم تزریق نمود، زیرا هر چه این کار به صورت سطحی تر انجام شود احتمال ایجاد نا همگونی روی سطح پوست بیشتر خواهد شد.

 

درمان عدم تقارن

جراحی و درمان عدم تقارن شدید

آتروفی نیمه صورت که به نوع شدید عدم تقارن اطلاق می شود باعث می شود تا نیمی از صورت از نظر ساختار و اسکلت، عضلات، سینوس‌ ها، دندان و ابرو بسیار کوچک تر به نظر برسد. از آنجا که این عدم تقارن در چهره فرد به راحتی قابل تشخیص است و زیبایی او را تحت تاثیر قرار می دهد، نیاز به اصلاح  و ترمیم به موقع دارد. هنگامی که فرد دچار عدم تقارن شدید باشد، جراحی تصحیح و اصلاح فک (جراحی ارتوگناتیک)، کاهش فک، یا جراحی بزرگ سازی یا جراحی چانه ممکن است مورد نیاز باشد. جراحی برای هماهنگی فک بالا و پایین به شکل متقارن یکی از مهم‌ ترین راهکارها  برای ایجاد تقارن صورت در افرادی است که از این عارضه به شدت رنج می برند. روشهای دیگری مانند استفاده از ایمپلنت صورت و پیوند چربی در کنار ارتودنسی کاموفلاژ می توانند یک نتیجه موثر و مفید ایجاد کنند. این یک روش کمتر تهاجمی است و با عوارض کمتری بعد از جراحی همراه است.

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4686752/

https://sorensenclinic.com/aesthetic-surgery/face/face-lift/facial-asymmetry/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

بوکال فت صورت چیست؟

بوکال فت صورت چیست؟

بوکال فت صورت چیست؟ داشتن گونه های برجسته یکی از المان های زیبایی چهره به شمار می آید، اما اگر در قسمت زیرین گونه چربی

ایمپلنت متحرک

ایمپلنت متحرک

ایمپلنت متحرک بر پایه ایمپلنت دندان یکی از راه حل‌های پزشکی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. ایمپلنت‌ها از دو بخش تشکیل می‌شوند. پایه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *