ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی

ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی؟ از دست دادن دندان‌هایتان می‌تواند هم برای سلامت دهان و هم برای ظاهر شما پیامدهایی داشته باشد. شکاف ایجاد شده توسط دندان از دست رفته می تواند باعث کج شدن دندان های دیگر و خارج شدن از موقعیت خود و باعث تغییر در ظاهر فرد شود. این تغییرات روی دندان‌ها می‌تواند تمیز کردن صحیح دندان‌ها را برای افراد دشوارتر کند که می‌تواند منجر به افزایش خطر بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود. از دست دادن دندان ها همچنین می‌تواند باعث مشکلات عزت نفس شود، زیرا افراد در صورت مشاهده دندان‌های از دست رفته خود احساس منفی در مورد لبخند زدن، خوردن و صحبت کردن می‌کنند.

این یک باور رایج است که فقط افراد مسن دندان های خود را از دست می دهند، اما قطعاً این درست نیست. افراد جوان‌تر نیز ممکن است دندان های خود را از دست بدهند. بسیاری از افراد حتی در سنین زیر چهل سال دندان‌های خود را به دلایل مختلف از دست می‌دهند. این موضوع اثرات سوء جسمی و روانی بسیاری دارد. فرد نمی‌تواند به خوبی غذا بخورد و صحبت کند. همچنین زیبایی او تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از دست دادن دندان‌ها می‌تواند ناشی از پوسیدگی دندان، عفونت لثه، بیماری پریودنتال (بیماری لثه)، آبسه دندان، دندان های ترک خورده و تغذیه نامناسب باشد.

خوشبختانه، گزینه‌های متعددی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته وجود دارد که می‌تواند هم سلامت دهان و هم ظاهر شما را بهبود بخشد. دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان دو راهکار مهم برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته هستند. اما سوال مهمی که وجود دارد، این است که هرکدام از آن‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟ در سایت دکتر سزاوار می‌توانید راهنمای جامعی در مورد تفاوت‌های این دو روش ارائه شده است.

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت

در قسمت‌های بعدی به صورت کامل توضیح خواهیم داد که ایمپلنت و دندان مصنوعی چه هستند. همچنین در مورد مزایا و معایب دندان مصنوعی و همچنین مزایا و معایب ایمپلنت هرکدام صحبت خواهیم کرد. در این قسمت به چند تفاوت مهم بین این دو روش بازسازی دندان اشاره می‌کنیم.

 • هزینه دندان‌های مصنوعی نسبت به ایمپلنت‌ها کم‌تر است.
 • ایمپلنت‌ها شباهت بیشتری به دندان‌های طبیعی شما دارند.
 • ایمپلنت‌ها می‌توانند در حفظ بافت لثه و استخوان‌های فک نیز تأثیر داشته باشند. اما دندان‌های مصنوعی چنین مزیتی ندارند.
 • قرار دادن دندان‌های مصنوعی نیازی به جراحی ندارد.
 • ایمپلنت‌ها می‌توانند به عنوان یک دندان دائمی برای همیشه در دهان شما وجود داشته باشند. اما دندان‌های مصنوعی طول عمر کم‌تری دارند.
 • تصمیم در مورد اینکه کدام یک از دندان مصنوعی و ایمپلنت برای یک بیمار مناسب‌تر هستند، به شرایط او بر‌می‌گردد. در ادامه این مسئله به صورت کامل تشریح خواهد شد.

دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید که دندان مصنوعی و ایمپلنت هرکدام چه هستند. این موضوع تشخیص تفاوت بین آن‌ها را ساده‌تر می‌کند.

دندان مصنوعی که با نام پروتزهای متحرک نیز شناخته می‌شود، وسیله متحرکی است که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود. دندان‌های مصنوعی برای پر کردن ردیف بالا یا پایین فک یا هر دو کاربرد دارند.  نکته‌ دیگری که در مورد این نوع پروتزها وجود دارد، این است که می‌توان به راحتی آن‌ها را از دهان خارج کرد. آن‌ها همچنین برای پر کردن بخشی از بافت لثه نیز کاربرد دارند. در ادامه بi مزایا و معایب دندان متحرک می‌پردازیم:

مزایا و معایب دندان متحرک

احتمالا برای بسیاری این سوال مطرح است که معایب دندان مصنوعی چیست؟ در پاسخ باید گفت در کنار مزایای این روش برای پر کردن فضای دندان‌های از دست رفته ممکن است با مشکلاتی نیز مواجه شوید که در ادامه به طور کامل به معایب دندان مصنوعی اشاره خواهیم کرد:

مزایای استفاده از دندان متحرک

آگاهی از مزیت‌ها و معایب دندان مصنوعی از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند به شما در انتخاب صحیح بین دندان مصنوعی و پروتز کمک کند.

 • هزینه کم‌تری دارد.
 • به جراحی نیاز ندارد.
 • بیماران خاص مانند افراد مبتلا به پوکی استخوان، دیابت و سایر گروه‌هایی که گذاشتن ایمپلنت در آنها باتمهیدات خاص انجام می یابد، می‌توانند دندان مصنوعی داشته باشند.گرچه درمان ارجح ایمپلنت دندانی است
 • استفاده از این پروتز دندانی به افرادی که لثه‌های سالمی ندارند، کمک می‌کند. چرا که روی لثه‌ها را می‌پوشاند و حالت طبیعی برای آن‌ها ایجاد می‌کند.
 • افراد به کمک دندان‌های مصنوعی می‌توانند تا حدودی از پوسیدگی و از دست رفتن دندان‌های سالم خود پیشگیری کنند.

معایب دندان متحرک

 • دندان مصنوعی نمی‌تواند از استخوان فک حمایت کند. به همین دلیل احتمال تحلیل رفتن استخوان فک و تأثیر در زیبایی ظاهری فرد وجود دارد.
 • دندان مصنوعی روی لثه‌ها قرار می‌گیرد. به همین دلیل احتمال جابجایی آن وجود دارد که در نهایت منجر به احساس ناراحتی در بیمار می‌شود.
 • عمر مفید این پروتزها ۷ تا ۱۵ سال است.
 • بیمار ممکن است احساس ناخوشایندی برای قرار گرفتن یک شیء اضافی در دهانش تجربه کند.
 • از دیگر تفاوت‌های دندان مصنوعی و ایمپلنت زمانی نمود پیدا می‌کند که بیمار تغییر وزن داشته باشد. بیمارانی که چاق یا لاغر می‌شوند باید قالب جدیدی برای دندان مصنوعی تهیه کنند.
 • برای تمیز کردن باید از دهان خارج شوند. همچنین شب‌ها برای بازسازی لثه‌ها باید از دهان خارج شوند. در تمیز کردن آن‌ها نیز باید دقت بسیاری خرج کرد؛ چرا که احتمال گیر افتادن مواد غذایی بین آن‌ها زیاد است.
 • ممکن است در گفتار فرد اختلال ایجاد کنند.
 • با استفاده از دندان مصنوعی باید از مواد غذایی سفت یا چسبناک پرهیز کرد.
 • ظاهر آن با دندان‌های طبیعی فرد متفاوت است.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی؟ دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان در بسیاری از موارد می‌توانند جایگزین یکدیگر باشند.. ایمپلنت‌ها انواع بسیار مختلفی دارند. آن‌ها به صورت تکی جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شوند. ایمپلنت‌ها در لثه و استخوان فک کاشته می‌شوند. این موضوع معایب و مزیت‌هایی به دنبال دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم.

مزایای کاشت ایمپلنت

دندان مصنوعی و ایمپلنت مزایای مشترک بسیاری دارد. اما در این قسمت برای مقایسه مزیت‌هایی را ارائه داده‌ایم که ایمپلنت از آن‌ها برخوردار است.

 • ایمپلنت دندان به حفظ ساختار استخوان فک کمک و از تحلیل رفتن آن پیشگیری می‌کنند.
 • کاشت ایمپلنت‌ها باعث می‌شود همیشه مانند یک دندان دائمی ثابت باشند و حرکت نکنند.
 • راه حلی دائمی هستند و معمولا نیازی به تعویض ندارند.
 • بیمار احساس غریبی ندارد و حس می‌کند که دندان اصلی او در دهانش قرار دارد.
 • تمیز کردن آن‌ها نیز مانند دندان‌های معمولی و با مسواک و نخ دندان انجام می‌شود. این موضوع در انتخاب بین دندان مصنوعی و ایمپلنت نقش مهمی دارد.
 • با کاشت ایمپلنت فرد محدودیت غذایی ندارد و می‌تواند همه چیز مصرف کند.
 • ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی دارد.

معایب کاشت ایمپلنت

معایب دندان مصنوعی و ایمپلنت زیاد نیست. با وجود اینکه ایمپلنت بسیاری از مشکلات موجود در دندان مصنوعی را حل می‌کند، اما نقاط ضعفی نیز دارد.

 • هزینه کاشت آن نسبت به دندان مصنوعی بیشتر است.
 • تنها راه کاشت آن جراحی است. ممکن است بیمار در طول درمان به یک الی دو بار جراحی نیاز داشته باشد.
 • افرادی که لثه‌هایشان تحلیل رفته است یا استخوان فک ضعیف دارند، نمی‌توانند بدون پیوند از ایمپلنت استفاده کنند.
 • ایمپلنت‌ها به صورت تکی کاشته می‌شوند. به همین دلیل افرادی که تعداد دندان‌های زیادی را از دست داده‌اند، باید کاشت‌های متعدد انجام دهند. البته آن‌ها می‌توانند از بریج‌های دندانی نیز استفاده کنند.

هنگام انتخاب دندان مصنوعی و ایمپلنت باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

تا اینجا با مزیت‌ها و معایب دندان مصنوعی و ایمپلنت آشنا شدید و تفاوت‌های آن‌ها را شناختید. اما در این قسمت به موارد دیگری اشاره کرده‌ایم که به شما در تصمیم گیری بهتر برای انتخاب دندان مصنوعی و ایمپلنت کمک می‌کند.

 • نوع بیمه: ممکن است برخی از بیمه‌ها خدمات مربوط به دندان مصنوعی و ایمپلنت را پوشش دهند. معمولا ایمپلنت به عنوان یک روش زیبایی شناخته می‌شود و به همین دلیل بیمه هزینه‌های آن را تقبل نمی‌کند.
 • نتیجه در دراز مدت: با وجود اینکه هزینه دندان مصنوعی نسبت به ایمپلنت کم‌تر است؛ اما ایمپلنت‌ها راهکاری دائمی هستند. بنابراین در دراز مدت هزینه کم‌تری نسبت به دندان مصنوعی خواهند داشت.
 • سلامت دهان و دندان: لثه‌ها و استخوان‌های فک برخی از بیماران تراکم و استحکام لازم برای کاشت ایمپلنت را ندارد. بنابراین یا باید پیوند انجام شود و یا از دندان مصنوعی استفاده شود.

ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی

ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی

ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی: پاسخ به این پرسش به میزان بسیاری بستگی به مواردی چون سن بیمار، میزان هزینه‌ای که بیمار در نظر دارد و وضعیت سلامت لثه دارد. برای مثال اگر قیمت ایمپلنت دندان برای شما زیاد نیست و یا اگر دندان و لثه شما برای قرار دادن دندان مصنوعی گزینه مناسبی نیست، قطعا ایمپلنت دندان می‌تواند بهترین گزینه باشد. اما بسیاری از افراد در پرداخت هزینه این جراحی با مشکل مواجه هستند. از طرفی افرادی که دندان‌های خراب یا از دست رفته بسیار دارند در صورت انتخاب این روش باید صبر و حوصله و البته پول زیادی را صرف کنند. بنابراین انجام ایمپلنت دندان برای افرادی که تنها چند دندان از دست رفته دارند روش مناسب‌تری است. با توجه به مزایای دندان مصنوعی میتوان به این نتیجه رسید که اکثر افراد مخصوصا افراد میانسال این روش را برای جایگزینی دندان از دست رفته انتخاب می‌کنند.

جمع بندی

به طور کلی توصیه می‌شود برای انتخاب بین دندان مصنوعی و ایمپلنت از پزشک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. دکتر مهدی سزاوار  جراح دهان، فک و صورت هستند که می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند. ایشان با ساختار کامل صورت و فک آشنایی دارند. به همین دلیل به خوبی می‌توانند فاکتورهای مختلف را بررسی کنند و بهترین پیشنهاد را ارائه دهند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق بخش تماس با ما برای رزرو نوبت اقدام کنید.

منابع:

https://www.dentalimplantcostguide.com/dentures-vs-implants/#dentures

Dental Implants vs Dentures: Which is Best for You?

https://www.dentistry.com/topics/dental-implants/dentures-vs-dental-implants

https://www.advanceddental.com.au/advantages-disadvantages-replacing-teeth/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

مدت زمان جراحی ایمپلنت

مدت زمان جراحی ایمپلنت: ایمپلنت دندان، راهی دائمی‌برای جایگزینی دندان است. این متد درمانی پروسه نسبتا طولانی مدتی دارد. بعد از کاشت نیز باید زمان

جرم گیری ایمپلنت دندان

جرم گیری ایمپلنت دندان

جرم گیری ایمپلنت دندان چطور انجام می‌شود؟ ضرورت جرم گیری ایمپلنت دندان یکی از سوالات مهم افرادی است که از ایمپلنت‌ها برای جایگزینی دندان‌های از

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان: دندانپزشکان معتقدند مزایای بیشمار استفاده از ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته بسیار بیشتر از خطرات آن‌ها است. با این

التهاب و تورم زبان

التهاب زبان

التهاب زبان: تورم شدید زبان، اغلب به دلیل عفونت زبان، واکنش آلرژیک و یا ضربه ناشی از گاز گرفتن و تحریک دندان اتفاق می‌افتد و

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *