ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1403
ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی

این یک باور رایج است که فقط افراد مسن دندان‌های خود را از دست می دهند، اما قطعاً این درست نیست. افراد جوان‌تر نیز ممکن است دندان های خود را از دست بدهند. بسیاری از افراد حتی در سنین زیر چهل سال دندان‌های خود را به دلایل مختلف از دست می‌دهند. این موضوع اثرات سوء جسمی و روانی بسیاری دارد. فرد نمی‌تواند به خوبی غذا بخورد و صحبت کند. همچنین زیبایی او تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از دست دادن دندان‌ها می‌تواند ناشی از پوسیدگی دندان، عفونت لثه، بیماری پریودنتال (بیماری لثه)، آبسه دندان، دندان های ترک خورده و تغذیه نامناسب باشد.

خوشبختانه، گزینه‌های متعددی برای جایگزینی و ترمیم دندان‌های از دست رفته وجود دارد که می‌تواند هم سلامت دهان و هم ظاهر شما را بهبود بخشد. دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان دو راهکار مهم برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته هستند. اما سوال مهمی که وجود دارد، این است که هرکدام از آن‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟ و آیا دندان مصنوعی بهتر است یا ایمپلنت دندان. در این مقاله از سایت دکتر مهدی سزاوار یکی از برترین متخصصین ایمپلنت می‌توانید راهنمای جامعی در مورد تفاوت‌های این دو روش به دست آورید.

تفاوت‌های وجود دارد در انتخاب بین ایمپلنت یا دندان‌مصنوعی؛ ایمپلنت‌ها در پایداری و ظاهری طبیعی‌تر و حفظ ساختار استخوان فک نقش به سزایی دارند، و از فرسودگی استخوان فک جلوگیری می‌کنند؛ درحالی‌که دندان‌های مصنوعی ممکن است به مرور زمان به تحلیل استخوان فک منجر شوند! مقایسه ایمپلنت با دندان‌مصنوعی نشان می‌دهد که دندان‌های مصنوعی از لحاظ هزینه مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند، و نصب آن‌ها ساده‌تر و سریع‌تر است. اینکه ایمپلنت بهتره یا دندان‌مصنوعی با درنظرگرفتن نیازهای بیمار و توصیه‌های پزشک متفاوت خواهد بود.

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت

 تفاوت‌های مهم بین این دو روش بازسازی دندان عبارت‌اند از:

 • هزینه دندان‌های مصنوعی نسبت به ایمپلنت‌ها کم‌تر است.
 • ایمپلنت‌ها شباهت بیشتری به دندان‌های طبیعی شما دارند.
 • ایمپلنت‌ها می‌توانند در حفظ بافت لثه و استخوان‌های فک نیز تأثیر داشته باشند. اما دندان‌های مصنوعی چنین مزیتی ندارند.
 • قرار دادن دندان‌های مصنوعی نیازی به جراحی ندارد.
 • ایمپلنت‌ها می‌توانند به عنوان یک دندان دائمی برای همیشه در دهان شما وجود داشته باشند. اما دندان‌های مصنوعی طول عمر کم‌تری دارند.

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت

تصمیم در مورد اینکه کدام یک از دندان مصنوعی و ایمپلنت برای یک بیمار مناسب‌تر هستند، به شرایط او بر‌می‌گردد. در ادامه این مسئله به صورت کامل تشریح خواهد شد.

دندان مصنوعی چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید که دندان مصنوعی و ایمپلنت هرکدام چه هستند. این موضوع تشخیص تفاوت بین آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. دندان مصنوعی که با نام پروتزهای متحرک نیز شناخته می‌شود، وسیله متحرکی است که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود. دندان‌های مصنوعی برای پر کردن ردیف بالا یا پایین فک یا هر دو کاربرد دارند. نکته‌ دیگری که در مورد این نوع پروتزها وجود دارد، این است که می‌توان به راحتی آن‌ها را از دهان خارج کرد.

دندان مصنوعی چیست؟

آن‌ها همچنین برای پر کردن بخشی از بافت لثه نیز کاربرد دارند. در ادامه به مزایا و معایب دندان متحرک یا مصنوعی می‌پردازیم. با دانستن مزایا و معایب این روش تصمیم‌گیری برای شما درباره انتخاب دندان مصنوعی یا ایمپلنت راحت‌تر می‌شود.

مزایای استفاده از دندان متحرک یا مصنوعی

 • هزینه کم‌تری دارد.
 • به جراحی نیاز ندارد.
 • بیماران خاص مانند افراد مبتلا به پوکی استخوان، دیابت و سایر گروه‌هایی که گذاشتن ایمپلنت در آنها با تمهیدات خاص انجام می یابد، می‌توانند دندان مصنوعی داشته باشند. گرچه درمان ارجح ایمپلنت دندانی است.
 • استفاده از این پروتز دندانی به افرادی که لثه‌های سالمی ندارند، کمک می‌کند. چرا که روی لثه‌ها را می‌پوشاند و حالت طبیعی برای آن‌ها ایجاد می‌کند.
 • افراد به کمک دندان‌های مصنوعی می‌توانند تا حدودی از پوسیدگی و از دست رفتن دندان‌های سالم خود پیشگیری کنند.

معایب دندان متحرک یا مصنوعی

 • دندان مصنوعی نمی‌تواند از استخوان فک حمایت کند. به همین دلیل احتمال تحلیل رفتن استخوان فک و تأثیر در زیبایی ظاهری فرد وجود دارد.
 • دندان مصنوعی روی لثه‌ها قرار می‌گیرد. به همین دلیل احتمال جابجایی آن وجود دارد که در نهایت منجر به احساس ناراحتی در بیمار می‌شود.
 • عمر مفید این پروتزها ۷ تا ۱۵ سال است.
 • بیمار ممکن است احساس ناخوشایندی برای قرار گرفتن یک شیء اضافی در دهانش تجربه کند.
 • از دیگر تفاوت‌های دندان مصنوعی و ایمپلنت زمانی نمود پیدا می‌کند که بیمار تغییر وزن داشته باشد. بیمارانی که چاق یا لاغر می‌شوند باید قالب جدیدی برای دندان مصنوعی تهیه کنند.
 • برای تمیز کردن باید از دهان خارج شوند. همچنین شب‌ها برای بازسازی لثه‌ها باید از دهان خارج شوند. در تمیز کردن آن‌ها نیز باید دقت بسیاری خرج کرد؛ چرا که احتمال گیر افتادن مواد غذایی بین آن‌ها زیاد است.
 • ممکن است در گفتار فرد اختلال ایجاد کنند.
 • با استفاده از دندان مصنوعی باید از مواد غذایی سفت یا چسبناک پرهیز کرد.
 • ظاهر آن با دندان‌های طبیعی فرد متفاوت است.

در ادامه به بیان مزایا و معایب ایمپلنت دندان می‌پردازیم تا بهتر بتوانید دندان مصنوعی و ایمپلنت را با هم مقایسه کنید و در انتخاب هر یک راحت‌تر باشید.

مزایای کاشت ایمپلنت

 • ایمپلنت دندان به حفظ ساختار استخوان فک کمک و از تحلیل رفتن آن پیشگیری می‌کنند.
 • کاشت ایمپلنت‌ها باعث می‌شود همیشه مانند یک دندان دائمی ثابت باشند و حرکت نکنند.
 • راه حلی دائمی هستند و معمولا نیازی به تعویض ندارند.
 • بیمار احساس غریبی ندارد و حس می‌کند که دندان اصلی او در دهانش قرار دارد.
 • تمیز کردن آن‌ها نیز مانند دندان‌های معمولی و با مسواک و نخ دندان انجام می‌شود. این موضوع در انتخاب بین دندان مصنوعی و ایمپلنت نقش مهمی دارد.
 • با کاشت ایمپلنت فرد محدودیت غذایی ندارد و می‌تواند همه چیز مصرف کند.
 • ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی دارد.

معایب کاشت ایمپلنت

با وجود اینکه ایمپلنت بسیاری از مشکلات موجود در دندان مصنوعی را حل می‌کند، اما نقاط ضعفی نیز دارد.

 • هزینه کاشت آن نسبت به دندان مصنوعی بیشتر است.
 • تنها راه کاشت آن جراحی است. ممکن است بیمار در طول درمان به یک الی دو بار جراحی نیاز داشته باشد.
 • افرادی که لثه‌هایشان تحلیل رفته است یا استخوان فک ضعیف دارند، نمی‌توانند بدون پیوند از ایمپلنت استفاده کنند.
 • ایمپلنت‌ها به صورت تکی کاشته می‌شوند. به همین دلیل افرادی که تعداد دندان‌های زیادی را از دست داده‌اند، باید کاشت‌های متعدد انجام دهند. البته آن‌ها می‌توانند از بریج‌های دندانی نیز استفاده کنند.

هنگام انتخاب دندان مصنوعی و ایمپلنت باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

تا اینجا با مزیت‌ها و معایب دندان مصنوعی و ایمپلنت آشنا شدید و تفاوت‌های آن‌ها را شناختید. اما در این قسمت به موارد دیگری اشاره کرده‌ایم که به شما در تصمیم گیری بهتر برای انتخاب دندان مصنوعی و ایمپلنت کمک می‌کند.

 • نوع بیمه: ممکن است برخی از بیمه‌ها خدمات مربوط به دندان مصنوعی و ایمپلنت را پوشش دهند. معمولا ایمپلنت به عنوان یک روش زیبایی شناخته می‌شود و به همین دلیل بیمه هزینه‌های آن را تقبل نمی‌کند.
 • نتیجه در دراز مدت: با وجود اینکه هزینه دندان مصنوعی نسبت به ایمپلنت کم‌تر است؛ اما ایمپلنت‌ها راهکاری دائمی هستند. بنابراین در دراز مدت هزینه کم‌تری نسبت به دندان مصنوعی خواهند داشت.
 • سلامت دهان و دندان: لثه‌ها و استخوان‌های فک برخی از بیماران تراکم و استحکام لازم برای کاشت ایمپلنت را ندارد. بنابراین یا باید پیوند انجام شود و یا از دندان مصنوعی استفاده شود.

ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی

 در نهایت باید گفت پاسخ به این پرسش که ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی؟ به میزان بسیاری بستگی به مواردی چون سن بیمار، میزان هزینه‌ای که بیمار در نظر دارد و وضعیت سلامت لثه دارد. برای مثال اگر قیمت ایمپلنت دندان برای شما زیاد نیست و یا اگر دندان و لثه شما برای قرار دادن دندان مصنوعی گزینه مناسبی نیست، قطعا ایمپلنت دندان می‌تواند بهترین گزینه باشد.

ایمپلنت بهتره یا دندان مصنوعی

اما بسیاری از افراد در پرداخت هزینه این جراحی با مشکل مواجه هستند. از طرفی افرادی که دندان‌های خراب یا از دست رفته بسیار دارند در صورت انتخاب این روش باید صبر و حوصله و البته پول زیادی را صرف کنند. بنابراین انجام ایمپلنت دندان برای افرادی که تنها چند دندان از دست رفته دارند روش مناسب‌تری است. با توجه به مزایای دندان مصنوعی میتوان به این نتیجه رسید که اکثر افراد مخصوصا افراد میانسال این روش را برای جایگزینی دندان از دست رفته انتخاب می‌کنند.

تحقیقات گسترده در زمینه ایمپلنت دندان یا دندان‌مصنوعی صورت‌گرفته که نشان‌دهنده پیشرفت‌های چشمگیر و موفقیت بالای ایمپلنت نسبت به دندان‌مصنوعی است؛ به‌گونه‌ای که موفقیت ۹۴ % پس از پنج سال و ۸۶ % در پس از ده سال، ایمپلنت‌ها را به‌عنوان یک راه‌حل بلندمدت و مؤثر برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته شناخته می‌شوند. تفاوت ایمپلنت با دندان‌مصنوعی عمدتاً در دوام و نحوه اتصال به فک است. ایمپلنت‌ها به استخوان فک متصل می‌شوند، به حفظ ساختار فک کمک کرده و از تحلیل‌رفتن استخوان جلوگیری می‌کنند. در مقابل، دندان‌های مصنوعی که بر روی لثه قرار می‌گیرند، ممکن است به‌مرورزمان باعث تحلیل استخوان فک شوند.

به طور کلی توصیه می‌شود برای انتخاب بین دندان مصنوعی و ایمپلنت

از پزشک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. دکتر مهدی سزاوار  جراح دهان، فک و صورت هستند که می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند. ایشان با ساختار کامل صورت و فک آشنایی دارند. به همین دلیل به خوبی می‌توانند فاکتورهای مختلف را بررسی کنند و بهترین پیشنهاد را ارائه دهند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق بخش تماس با ما برای رزرو نوبت اقدام کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *