جراحی پروتز چانه

جنیوپلاستی یکی از عمل‌های جراحی زیبایی است که در ایجاد تناسب میان اجزای چهره شما کمک کننده می باشد.عمل جنیو پلاستی به دوروش استیوتومی چانه ویا اگمنتاسیون چانه انجام میپذیرد که انتخاب نوع عمل جراحی را به پزشک معالج تان بسپارید. در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین سوالات در این باره پاسخ دهیم.

پروتز چانه چیست؟

آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که تناسب صورت شما با پروتز چانه ممکن است خیلی بهتر از آنچه که در حال حاضر هست، باشد؟ پروتز چانه با تغییر ابعاد چانه تاثیر قابل توجهی در ظاهر افراد دارد. چانه کوچک با افزایش پهنا و ارتفاع تنظیم می‌شود. همچنین اگر چانه فرد عقب باشد، به کمک پروتز می‌توان جلوآمدگی آن را تنظیم کرد.  مورد دیگری که به کمک جراحی جنیوپلاستی قابل حل است، بزرگی چانه بیمار است. چانه بزرگ در نیمرخ فک فرد بسیار نمایان است. به کمک عمل جنیوپلاستی می‌توان آن را کوچک کرد. در بعضی از افراد که لاغر بودن چانه باعث به نظر رسیدن گردن گوشتی در فرد می شود. با استفاده از عمل پروتز چانه می‌توان کاری کرد که غبغب فرد کم‌تر در ظاهر او تأثیر داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود اجزای مختلف صورت هماهنگ باشند و زیبایی چهره نمایان شود.

پروتز چانه برای چه افرادی مناسب است؟

کوچک و لاغر بودن چانه باعث می‌شود بینی فرد بزرگتر از حد معمول به نظر برسد. به همین دلیل بهترین متخصصان فک و صورت از جمله دکتر مهدی سزاوار به برخی از مراجعانی که بینی بزرگی دارند، بنا به تشخیص توصیه می‌کنند که در کنار رینوپلاستی پروتز چانه نیز انجام دهند. این دو عمل زیبایی در کنار یکدیگر به تناسب هرچه بیشتر چهره افراد کمک می‌کنند. استخوان‌های فک و چانه دو فاکتور مهم در زیبایی طبیعی صورت محسوب می‌شود. به همین دلیل بهترین پزشکان متخصص زیبایی به جزئیات و هماهنگی میان آن‌ها اهمیت بسیاری می‌دهند. پیش از اقدام برای عمل زیباسازی چانه، باید بررسی شود که دندان‌های بیمار منظم است یا نیاز به ارتودنسی دارد. در صورت لزوم، متخصص فک و دهان باید بیمار را جهت انجام ارتودنسی  پیش از انجام سایر عمل‌های جراحی مشاوره و راهنمایی کند. لازم به ذکر است که بکارگیری عمل جنیوپلاستی به تنهایی در صورتی انجام می پذیرد که روابط فکی در موقعیت صحیح قرارگرفته باشدوتنها چانه درابعاد دچار اشکال باشدکه در این مواردعمل جنیوپلاستی به بیمار پیشنهاد میگردد. دربسیاری موارد عمل جنیوپلاستی همراه با عمل فکها بطور همزمان انجام میپذیرد.

چانه به عقب رفته، چانه‌هایی که تیز به نظر می‌رسند و چانه‌هایی که چهارگوش یا مربعی هستند با پروتز چانه و عمل جنیوپلاستی اصلاح می‌شوند. در عمل زیبایی چانه، پروتز چانه یاجلوکشیدن چانه بابرش استخوان همچنین به کاهش جلوه غبغب و گردن‌های گوشتی نیز کمک می‌کند. اگر شما نیز احساس می‌کنید چنین مشکلاتی در قسمت چانه  خود دارید، می‌توانید برای انجام معاینات و مشاوره با یکی از بهترین جراح فک و دهان و صورت ،مانند دکتر مهدی سزاوار ،هماهنگ شوید. دکتر سزاوار همچنین از طریق پیج اینستاگرام به صورت مجازی آماده ارائه مشاوره هستند.

عمل زیبایی چانه علاوه بر اینکه به زیبایی حالت صورت و جلو کشیدن استخوان‌های حالت دهنده چانه کمک می‌کند، نظم قسمت پایین صورت را بیشتر می‌کند. این موضوع اثراتی چون حرکت ساده‌تر فک و از بین رفتن مشکلات احتمالی در این قسمت، به دنبال دارد.

 

چگونه عمل جراحی پروتز چانه انجام می‌شود؟

با انجام عمل جراحی پروتز چانه حتی تغییرات جزئی در سایز چانه جلوه بسیاری دارد. همانطور که اشاره شد ،جراحی جنیوپلاستی  به دو روش انجام می‌شود. هنگام معاینه ،  با توجه به شرایط بیمار و مشکل چانه و فک وی، در مورد روش عمل جراحی تصمیم‌گیری می‌شود. در ادامه هر کدام از روش‌ها را توضیح داده‌ایم.

 • بزرگ کردن و برجسته سازی چانه: چانه کوچک یا عقب رفته به جلو کشیده شده و برجسته می‌شود. دکتر مهدی سزاوار ، متخصص فک و دهان صورت،بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، ممکن است برشی داخل دهان و در فک پایینی که در تماس با لثه است، ایجاد کند. سپس پروتز را از طریق این برش در چانه بیمار کارگذاری می کند. در برخی موارد نیز متخصص فک و زیبایی، برش خطی ظریفی روی پوست در ناحیه چین زیر چانه ایجاد می‌کند. سپس با استفاده از آن پروتز مناسب را برای بیمار قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که درموارد جابجایی چانه، دکتر سزاوار ابتدا بخش استخوانی را برش داده، استخوان را به جلو می‌کشد و آن را توسط پیچ و مینی پلیت  مخصوص ثابت می‌کند.
 • کوچک کردن چانه: چانه‌های بزرگ یا جلوآمده نیز به کمک پروتز، کوچک می‌شوند یا به عقب کشیده می‌شوند. در این روش نیز برش‌ها مانند روش قبلی ایجاد می‌شوند. اما پس از ایجادبرش چانه به عقب برده میشود ودر موقعیت جدید فیکس میگردد. این موضوع باعث می‌شود که چانه بیمار کوچک‌تر به نظر برسد.

نکته قابل توجه این است که اگر پروتز چانه هم‌زمان با لیفت صورت و گردن انجام شود، به برش خارجی نیاز است. لیفت صورت و گردن نیز در صورت تشخیص متخصص فک و دهان معالج ،قابل انجام است.

مزایای پروتز چیست؟

همان طور که گفتیم مهم‌ترین دستاورد عمل جراحی پروتز چانه، ایجاد تناسب در چهره بیمار است.  عمل زیباسازی چانه به خصوص برای افرادی که عمل رینوپلاستی انجام داده‌اند، ولی هنوز از نتیجه آن راضی نیستند، کمک کننده است. این موضوع به شما کمک می‌کند که به ظاهر دلخواه خود دست پیدا کنید.  به همین دلیل است که دکتر مهدی سزاوار در برخی موارد، رینوپلاستی را با جراحی چانه همراه می‌کنند.

سادگی و راحت بودن جراحی زیباسازی چانه نیز از دیگر مزایای آن است. می‌توان گفت این عمل زیبایی چانه از سایر جراحی‌های زیبایی صورت آسان‌تر است و به صورت سرپایی انجام می‌شود. این عمل  پروتز چانه در  مواردی با بی‌حسی موضعی قابل انجام است ولی ترجیح جراح بر انجام عمل تحت بیهوشی عمومی است می‌شود.

سفارشی بودن پروتز چانه در شکل و اندازه‌ای که شما می‌خواهید، از دیگر مزایای این جراحی چانه است. در واقع شما می‌توانید با دکتر مهدی سزاوار مشورت کنید و  پروتز مورد نظر را به کمک ایشان انتخاب کنید. جنس پروتزها معمولا از سیلیکون یاپلی اتیلن های با زنجیره طولانی ومتخلخل است. انتخاب این مورد هم بانظر جراح فک و دهان معالج تان خواهدبود.

معایب پروتز چیست؟

عمل جراحی چانه معایب زیادی ندارد. عوارض جانبی احتمالی نیز در موارد بسیار نادری پیش می‌آید. اما در این قسمت در مورد نقاط ضعف محدود این عمل جراحی صحبت کرده‌ایم.

 • برای برخی بیماران تنها استفاده از پروتز چانه برای تغییرات صورت کافی نیست. ممکن است علاوه بر آن به سایر جراحی‌های زیبایی صورت مثل لیفت، رینوپلاستی و… نیاز داشته باشند. با استفاده از عمل‌های پلاستیک مختلف می‌توانند به زیبایی دلخواه خود دست پیدا کنند.
 • فردی که می‌خواهد از پروتز چانه استفاده کند، باید در سلامتی کامل باشد و سابقه بیماری زمینه‌ای خاصی نداشته باشد. البته برای برخی از بیماران مزمن نیز به تشخیص پزشک متخصص فک و دهان مربوطه، می‌توان این عمل را انجام داد. در این زمینه به مشورت مستقیم با جراح نیاز خواهید داشت.
 • عفونت پروتز چانه نیز معمولا با مصرف داروهای آنتی بیوتیک و مراقبت‌های بهداشتی کنترل می‌شود. اما دسته‌ای از بیماران بخاطر رعایت نکردن نکات بهداشتی و مصرف آنتی‌ بیوتیک، دچار عفونت می‌شوند.
 • در برخی از موارد نادر، بدن پروتز را پس می‌زند. تنها راه حل این مشکل خارج کردن پروتز از بدن است.
 • با گذشت زمان ممکن است جاذبه زمین باعث حرکت پروتز چانه شود و آن را به سمت پایین بکشد که در مورد پروتزهای medpore به دلیل فیکس شدن  پروتز به وسیله پیچ به استخوان،حرکت وجابجایی نخواهیم داشت.

مراقبت‌های لازم پس از پروتز چانه شامل چه کارهایی است؟

معمولا بیمار چند ساعت پس از عمل جنیوپلاستی(زیباسازی چانه)، از بیمارستان مرخص می‌شود. بنابراین ادامه روند درمان باید در خانه انجام شود. اگر دکتر مهدی سزاوار را به عنوان بهترین جراح زیبایی چانه در تهران انتخاب کرده باشید، لیست کاملی از اقدامات پس از عمل از ایشان دریافت خواهید کرد. ایشان به عنوان یکی از حاذق ترین و برترین پزشکان در زمینه تخصصی فک و دهان و صورت، بیماران را پیگیری می‌کنند تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند.  برای کسب اطلاعات مورد نیاز شما، مهم‌ترین نکات در مورد مراقبت‌های پس از عمل را بیان کرده‌ایم.

 • لازم است که داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • تا دو هفته پس از جراحی چانه باید طوری بخوابید که سر و گردن بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد.
 • هنگام خواب صورت باید به سمت بالا باشد تا ورم صورت و چانه کمتر شود. با این کار همچنین روند بهبودی سریع‌تر انجام خواهد شد.
 • تا روز دوم پس از جراحی زیبایی بایستی غذاهای آبکی مانند سوپ و آش استفاده کنید.
 • تا حداقل دو هفته از فشار آوردن روی فک و چانه خودداری کنید.
 • تا سه هفته فعالیت شدید انجام ندهید.
 • بین ۵ تا ۷ روز بعد می‌توانید فعالیت‌های عادی را از سر بگیرید.
 • پس از یک ماه نتیجه تقریبی عمل جراحی فتوپلاستی ( جراحی پروتز چانه)مشخص می‌شود و تا سه ماه بعد نیز می‌توانید نتیجه نهایی را روی صورت خود ببینید.

چرا برای زیبایی چانه از پروتز استفاده کنیم؟

حتما می‌دانید که روش‌های دیگری چون تزریق نیز برای زیباسازی صورت و چهره وجود دارد. اما لازم است بدانید که استفاده از پروتز چانه و سایر قسمت‌های ممکن، نسبت به تزریق ارجح است. در این قسمت دلیل این موضوع را توضیح داده‌ایم. پروتزهایی که در قسمت‌های مختلف صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند، به گونه‌ای ساخته شده‌اند که با بدن سازگارند. این پروتزها جامد هستند و در بدن کم‌ترین میزان واکنش را نشان می‌دهند. این در حالی است که موادی که برای تزریق استفاده می‌شوند، معمولا از جنس چربی و پروتئین هستند. به همین دلیل احتمال ایجاد واکنش منفی در بدن بسیار بیشتر می‌شود و مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می‌کند.

پروتز چانه قابل استفاده در عمل جنیوپلاستی، معمولا از جنس سیلیکون و سایر فلزهایی ساخته می‌شود که با بدن انسان هماهنگ هستند. این فلزها فرسوده نمی‌شوند، در بدن واکنش نشان نمی‌دهند و به گونه‌ای هستند که بدن آن‌ها را به عنوان جسم خارجی تلقی نمی‌کند. این موضوعات باعث هماهنگی پروتز چانه با بدن  بوده و شما می‌توانید آن را به صورت دائمی استفاده کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب پزشک معالج در عمل جنیوپلاستی است. در عمل‌های جراحی زیبایی و درمانی، تجربه و مهارت پزشک نقش مهمی دارد.همانطور که در طول مقاله اشاره شد، دکتر مهدی سزاوار به عنوان یکی از بهترین  متخصصین جراحی دهان، فک و صورت در تهران، با تجربه کاری حرفه‌ای در زمینه «زیباسازی_ پروتز چانه» و سایر« عمل‌های زیبایی صورت»،می‌توانند به شما کمک کنند تا به چهره دلخواه خود برسید. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید به پیج اینستاگرام شخصی ایشان مراجعه کنید و مشاوره بگیرید.

بعد از جراحی پروتز چانه چه انتظاراتی داشته باشیم؟

پانسمانی که بعد از جراحی چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد باید دو الی سه روز باقی بماند. میزان درد ناشی از جراحی در افراد مختلف متفاوت است. اما به طور کلی مسکن‌ها و داروهایی که پزشک تجویز کرده است به تسکین درد کمک می‌کند.

فرد تا چند روز بعد از جراحی نمی‌تواند به خوبی غذاها را بجود. بنابراین لازم است که از خوردن غذاهای سفت امتناع کرده و مایعات، غذاهای آبکی و نرم استفاده کنند. بسیاری از بیماران بعد از جراحی در قسمت چانه احساس کشیدگی دارند. این به دلیل اضافه شدن پروتز چانه است و معمولا بعد از یک هفته بهبود پیدا می‌کند.

بیمار بعد از ده روز می‌تواند به محل کار خود بازگردد و فعالیت‌های روزانه را از سر بگیرد. اما تورم و آثار جراحی ممکن است تا یک ماه بعد از عمل نیز باقی بمانند. رعایت دستورات مراقبتی پزشک به بهبود سریع‌تر تورم و ایجاد نتایج در زمان کوتاه‌تر کمک می‌کند.

آیا جراحی پروتز تنها متدی است که برای زیبایی چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

روش‌های دیگری نیز برای زیبایی چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته تشخیص اینکه کدام روش مناسب شماست، باید حتما به کمک پزشک انجام شود. علاوه بر پروتز چانه، می‌توان از متدهای زیر نیز استفاده کرد.

جراحی جابجایی استخوان چانه:

در این روش استخوان چانه رو به جلو حرکت داده می‌شود و نیازی به پروتز ندارد. این جراحی برای افرادی که استخوان چانه آن‌ها قابلیت جابجایی دارد، انجام می‌شود.

جراحی کاهش اندازه چانه:

این متد برای کاهش اندازه چانه یا عقب بردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتز چانه برای افرادی است که چانه‌هایشان عقب‌تر از حد طبیعی است. اما متد جراحی کاهش اندازه استخوان‌های چانه برای افرادی است که چانه‌هایشان بیش از حد جلو یا بزرگ است.

لیفت و لیپوساکشن:

لیفت و لیپوساکشن نیز برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بدفرمی چانه‌هایشان بخاطر چربی‌های موجود در این ناحیه یا افتادگی پوست آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.