بوکال فت

بوکال فت نوعی چربی عمقی است که در بین ماهیچه های صورت ذخیره می شود. عمده این چربی در ناحیه بین گونه و چانه است و بیشتر به عنوان چربی لپ یا همان بوکال فت شناخته می شود. جراحی زیبایی بوکال فت (Buccal Fat) برای برداشتن این چربی های اضافی انجام می گیرد. برداشتن چربی های اضافی لپ باعث برجسته تر شدن استخوان گونه و در نهایت، زاویه سازی و قرینه سازی صورت خواهد شد.

معمولا افرادی که قصد دارند عمل قرینه سازی صورت را انجام دهند و در عین حال، تمایل به انجام جراحی بوکال فت دارند، باید بهترین و دقیق ترین پزشک را انتخاب نمایند. به طور کلی، یکی از مهم ترین فاکتورها برای انجام جراحی بوکال فت، برداشتن چربی های اضافی به صورت قرینه و هم اندازه است. در غیر این صورت، ظاهر فرد نسبت به آنچه انتظار دارد کاملا متفاوت خواهد بود.

این نکته را در نظر داشته باشید که چربی های بوکال فت از چربی های عمقی محسوب می شوند. به همین دلیل نمی توان آن ها را به کمک دستگاه لیپوساکشن استخراج نمود. تنها راه برای کاهش چربی های داخل دهان، عمل جراحی بوکال است. بنابراین ظرافت و دقت پزشک جراح در حین انجام این نوع جراحی بیشترین اهمیت را خواهد داشت. همچنین، رعایت مراقبت های بعد از بوکال فت، به دریافت بهترین نتیجه از جراحی کمک خواهد کرد.

درخواست مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان توسط  کارشناسان کلینیک دکتر سزاوار فرم زیر را پر کنید.

عمل بوکال فت چیست و با چه هدفی انجام می گیرد؟

عمل بوکال فت چیست

عمل بوکال فت در حذف چربی لپ ها و برجسته سازی استخوان گونه ها نقش موثری ایفا می کند. در واقع، بسیاری از افراد به دلیل مقدار زیاد چربی ذخیره شده در زیر استخوان گونه ها، برجستگی های ناحیه گونه خود را از دست می دهند. این گونه افراد می توانند از انواع عمل زیبایی صورت مانند گونه گذاری استفاده کنند.

اما گاهی ساختار صورت به گونه ای است که به اصلاحات بیشتری نیاز پیدا می کند. برای مثال، ممکن است قبل از عمل گونه گذاری با پروتز بهتر باشد چربی های لپ تخلیه گردند. جراحی بوکال فت با همین هدف انجام می گیرد. این کار به رضایت بخش تر شدن نتیجه گونه گذاری کمک خواهد کرد.

علی رغم وجود برخی عوارض نسبی مانند ورم بعد از بوکال فت، اگر این جراحی به درستی انجام گیرد، تاثیر بسزایی در بهبود زیبایی افراد خواهد داشت. بنابراین پیش از اقدام برای عمل بوکال فت، به سابقه، تجربه و دانش پزشک جراح خود توجه ویژه داشته باشید.

منظور از بوکال صورت چیست و چرا چربی لپ ایجاد می شود؟

 

بوکال فت یا چربی لپ، یک چربی با منشا جنینی است و از چربی های زیرجلدی به حساب نمی آید. این نکته از این نظر اهمیت دارد که مقدار این چربی با افزایش یا کاهش وزن تغییر نمی کند. البته خارج کردن چربی بوکال صورت در افراد چاق نمود بیشتری دارد. به این معنا که تاثیر عمل بوکال فت بر چهره افراد دارای اضافه وزن، بیشتر از افراد لاغر خواهد بود.

به طور کلی، چربی های لپ از طریق انتخاب یک رژیم غذایی کم کالری یا انجام ورزش از بین نخواهند رفت. از سوی دیگر، روش هایی مانند لیپوساکشن نیز برای بهبود وضعیت بوکال صورت قابل استفاده نیست. بنابراین اگر به برجسته کردن گونه های خود فکر می کنید بهتر است برای انجام عمل بوکال صورت اقدام نمایید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که انجام جراحی زیبایی بوکال فت، ظرافت و دقت زیادی می طلبد. به همین دلیل لازم است در انتخاب پزشک جراح خود نهایت دقت را به خرج دهید.

جراحی زیبایی بوکال فت برای چه کسانی مناسب است؟

کاندیدای جراحی زیبایی بوکال فت

عمل بوکال فت یکی از عمل های زیبایی صورت به حساب می آید. بنابراین همه افرادی که احساس می کنند چربی زیر گونه آن ها مزاحم است، می توانند برای انجام عمل بوکال صورت اقدام نمایند. البته لازم است این افراد حتما با پزشک جراح پلاستیک مشورت کنند.

هر شخص باید کلیه انتظارات خود از عمل بوکال فت را با پزشک جراح در میان گذارد. از سوی دیگر، پزشک موظف است تمامی موارد از جمله عوارض بوکال فت، نحوه انجام و تاثیر آن بر چهره را به خوبی برای بیمار شرح دهد. این کار به ایجاد دیدگاهی واقع گرایانه درباره نتیجه جراحی کمک خواهد کرد. پس از انجام آزمایش ها، تصویربرداری ها و بررسی های لازم، جراح متخصص، انجام بوکال فت را تایید خواهد کرد.

برخی از مهم ترین فاکتورهایی که تعیین می کنند آیا یک فرد گزینه مناسبی برای انجام عمل بوکال صورت هست یا خیر عبارت اند از:

 • افرادی که صورتی گرد دارند
 • اشخاصی که حجم چربی موجود در صورتشان بیش از مقدار مربوط به استانداردهای زیبایی است
 • افرادی که در زاویه گونه و فک آن ها، چربی انباشته شده است
 • کسانی که محدوده استخوان گونه یا فک آن ها قابل تشخیص نیست

بسیاری از متقاضیان بوکال فت، اضافه وزن دارند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید و قصد دارید وزن خود را کم کنید، بهتر است انجام بوکال فت را به بعد از کاهش وزن موکول کنید. زیرا ممکن است رژیم های غذایی و تمرین های ورزشی در کاهش چربی های گونه شما تاثیر داشته باشند.

نکته دیگری که باید در مورد عمل بوکال فت بدانید، شرایط مربوط به جراحی زیبایی بوکال فت است. برای مثال، افرادی که بیماری زمینه ای یا بیماری های ارثی خاصی نداشته باشند، می توانند این عمل زیبایی را با هدف برجسته کردن گونه های خود انجام دهند.

عدم مصرف داروهایی مانند داروهای ضد انعقاد نیز اهمیت بسیاری دارد. در صورت وجود بیماری یا مصرف دارو، حتما قبل از عمل، این موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارید.

مراقبت های قبل از بوکال فت شامل چه مواردی می شوند؟

مراقبت های قبل از بوکال فت

بوکال فت یک عمل جراحی سرپایی محسوب می شود. پس از انجام مراحل ابتدایی معاینه و تصمیم گیری در مورد انجام این عمل جراحی، پزشک جراح، توضیحات لازم را به بیمار خود ارائه می دهد. بیمارانی که قصد انجام این نوع جراحی زیبایی گونه را دارند، باید به نکات قبل از عمل توجه داشته باشند. برخی از مهم ترین مراقبت های قبل از عمل بوکال فت شامل موارد زیر می شوند:

 • عدم مصرف سیگار از دو روز قبل از عمل زیبایی بوکال فت
 • مصرف برخی از داروها مانند آسپرین، از یک هفته قبل از عمل
 • ناشتا بودن قبل از عمل زیبایی بوکال
 • بهتر است پیش از عمل، از دهانشویه استفاده کنید.

پزشکان دلسوز و مجرب از جمله دکتر مهدی سزاوار کلیه مراقبت های بعد از بوکال فت و البته قبل از آن را به بیمار آموزش می دهند. آگاهی دقیق از نحوه مراقبت های بعد از بوکال فت، به دریافت بهترین نتیجه از جراحی و همچنین، کاهش عوارض بوکال فت کمک خواهد کرد.

عمل جراحی بوکال فت یا بوکال صورت چگونه انجام می شود؟

آگاهی از روند جراحی زیبایی بوکال فت می تواند تا حد زیادی در کاهش استرس بیمار موثر باشد. پیش از این اشاره کردیم که چربی بوکال، توده ای است که در ناحیه توخالی زیر عضلات سطحی صورت قرار دارد. میزان آن در افراد مختلف، متفاوت است. برای انجام جراحی بوکال فت، پزشک جراح با ایجاد یک برش کوچک در داخل دهان و در سمت گونه ها، بافت چربی بوکال را خارج خواهد کرد.

پس از اتمام جراحی، برش ایجاد شده با استفاده از بخیه های قابل جذب دوخته می شود. از آن جایی که این برش در داخل دهان ایجاد می گردد، هیچ گونه اثری از زخم و برش بر روی صورت بیمار به جا نمی ماند.

یکی از مزایای این جراحی آن است که کبودی و ورم بعد از بوکال فت چندان زیاد نیست. همچنین، بیماران معمولا خونریزی نداشته و به همین دلیل می توانند در ساعات کوتاهی پس از عمل، مرخص شوند.

آیا انجام بوکال فت نیاز به بستری در بیمارستان دارد؟

عمل بوکال فت بر اساس تشخیص پزشک، با استفاده از بی حسی موضعی یا استفاده از داروهای آرامبخش انجام می شود. روند عمل زیبایی برداشت چربی گونه، بین سی دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد. پس از اتمام بوکال فت، بیمار چند ساعت تحت نظر باقی می ماند. زمانی که پزشک از حال عمومی خوب بیمار اطمینان حاصل کند، دستور ترخیص وی صادر خواهد شد.

برای دریافت نتیجه بهتر و کاهش ورم بعد از بوکال فت، لازم است مراقبت های بعد از بوکال فت نیز در خانه رعایت شود. در بخشی از این مقاله به شرح این مراقبت ها می پردازیم.

مراقبت های بعد از بوکال فت شامل چه مواردی می شود؟

مراقبت های بعد از بوکال فت

مراقبت های بعد از بوکال فت هیچ گونه سختی یا پیچیدگی ندارند. شما می توانید با رعایت نکات ساده، از عوارض بوکال صورت از جمله ورم بعد از بوکال فت نیز پیشگیری کنید. در ادامه به مهم ترین نکات در مورد مراقبت های بعد از بوکال فت اشاره می کنیم.

زخم های موجود در دهان، غذا خوردن را تا مدتی بعد از جراحی بوکال فت، برای بیمار سخت می کند. به همین دلیل توصیه می شود شخص در روزهای ابتدایی پس از عمل، از مایعات و غذاهای شل و آبکی مثل آش استفاده کند.

برای کاهش ورم بعد از بوکال فت، بهتر است هنگام خواب زیر سر خود را بلندتر کنید. استفاده از دو بالش برای این کار کفایت می کند. البته استفاده از گن مخصوص صورت را نیز فراموش نکنید. در واقع، زیبا جویان معمولا باید تا یک هفته پس از جراحی، از گن بوکال فت استفاده کنند. با استفاده از گن بوکال فت می توان فشار وارد بر ناحیه جراحی را افزایش داد. این کار به کاهش ورم بعد از بوکال فت کمک شایانی خواهد کرد.

تا مدتی پس از جراحی بوکال فت، استفاده از دهانشویه و آنتی بیوتیک، برای پیشگیری از عفونت‌ زخم ها، ضروری است. همچنین، انجام ورزش هایی که احتمال باز شدن بخیه ها را افزایش می دهند، تا بهبودی کامل زخم ها ممنوع است. در واقع، بیمار باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا از زخم ها مراقبت کرده و مانع از باز شدن بخیه ها شود. از مصرف سیگار نیز تا چند روز پس از عمل بوکال فت خودداری کنید.

تمامی مراقبت های بعد از بوکال فت توسط پزشک جراح به بیمار آموزش داده می شود. از نظر دکتر مهدی سزاوار، یکی از بهترین جراحان متخصص فک، دهان و صورت در تهران، مهم ترین عامل موثر در کاهش ورم بعد از بوکال فت و عوارض دیگر این نوع جراحی، رعایت صحیح مراقبت های بعد از بوکال فت است.

گن بوکال فت چیست؟

گن بوکال فت یکی از انواع مراقبت های بعد از بوکال فت، پوشیدن گن بوکال فت است. گن بوکال فت نوعی لباس کشی است که در محدوده اطراف سر قرار می گیرد. این گن ها از بالای سر شروع شده و تا زیر چانه ادامه دارند. پوشیدن گن صورت کمک می کند تا نتیجه حاصل از عمل حفظ شده و دوران نقاهت پس از جراحی زیبایی بوکال فت، به حداقل برسد.

استفاده از این گن ها بعد از انواع عمل جراحی زیبایی صورت، به رفع سریع تر ورم بعد از بوکال فت نیز کمک می کند. در واقع، افزایش فشار وارد بر نواحی اطراف سر از طریق گن بوکال فت، ورم بعد از بوکال فت را به طور قابل توجهی کاهش خواهد داد. همچنین، گن های صورت به دلیل ایجاد فشار در ناحیه سر، گردش خون را بهبود بخشیده و از سرگیجه های بعد از جراحی نیز جلوگیری خواهند کرد.

معمولا استفاده از گن بوکال فت تا 3 هفته پس از جراحی توصیه می شود. البته نحوه استفاده از گن بوکال فت و همچنین مدت زمانی که لازم است فرد از آن استفاده کند، کاملا بر اساس نیاز بیمار و نظر پزشک تعیین می گردد.

میزان ماندگاری جراحی بوکال فت چقدر است؟

میزان ماندگاری جراحی بوکال فت

چربی بوکال صورت یک چربی با منشا جنینی است و از زمان تولد با فرد همراه است. از سوی دیگر، حجم این نوع چربی تقریبا ثابت است و باز تولید نمی شود. بنابراین یکی از مهم ترین مزیت های جراحی زیبایی بوکال فت این است که نتیجه دائمی داشته و نیازی به تکرار آن نیست.

نکته دیگر این است که مراقبت های بعد از بوکال فت به هیچ عنوان شامل رعایت رژیم غذایی خاص نمی شود. بنابراین کاهش یا افزایش وزن نیز نمی تواند تاثیری بر رشد مجدد چربی های لپ داشته باشد. به این ترتیب، با یکبار انجام عمل بوکال فت صورت می توانید برای همیشه از چربی های مزاحم در زیر گونه ها رهایی یابید.

عوارض بوکال فت شامل چه مواردی می شود؟

 

بوکال فت را می توان از انواع جراحی های زیبایی بدون عارضه دانست. اما در موارد نادر، ممکن است بیمار با مشکلاتی مواجه شود که باید در اسرع وقت برطرف گردند. در ادامه به برخی از عوارض بوکال فت که در افراد مختلف بروز می کنند، اشاره خواهیم کرد.

1. اختلالات حرکتی استخوان فک

یکی از عوارض بوکال فت، ایجاد سفتی موقتی در استخوان فک است. در چنین شرایطی، بیمار در هنگام حرکت فک خود، با مشکل مواجه می گردد. در برخی موارد نیز احتمال بی حسی در استخوان فک وجود دارد. در صورت مشاهده چنین عوارضی، حتما باید با پزشک معالج خود، ملاقاتی داشته باشید.

2. محدودیت های حرکتی سر و گردن

از دیگر عوارض بوکال فت می توان به محدودیت های حرکتی سر و گردن اشاره نمود. این محدودیت ها معمولا در مدت کوتاهی پس از جراحی بوکال فت، از بین می روند. در مواردی که این مشکلات تا مدت طولانی ادامه پیدا کنند، باید حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض بوکال

3. ورم بعد از بوکال فت

ورم بعد از بوکال فت نیز از دیگر عوارض احتمالی این نوع جراحی زیبایی است. به خاطر داشته باشید که کمی ورم بعد از بوکال فت، طبیعی و اجتناب ناپذیر است. با استفاده از گن بوکال فت و داروهای ضد التهابی می توان میزان آن را کاهش داد. ورم بعد از بوکال فت به مرور زمان کمتر شده و پس از مدت کوتاهی کاملا از بین خواهد رفت.

4. ابتلا به عفونت

از دیگر عوارض بوکال فت می توان به بروز عفونت اشاره کرد. البته ابتلا به عفونت پس از عمل تنها در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از بوکال فت امکانپذیر خواهد بود. شما می‌توانید با رعایت بهداشت دهان، استفاده از دهانشویه و مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک، از بروز عفونت پیشگیری کنید.

5. مشکلات زیبایی

از لحاظ زیبایی نیز نامتقارن شدن صورت را می توان از عوارض بوکال فت دانست. البته این نکته را در نظر داشته باشید که با انتخاب یک پزشک مجرب و حاذق می توانید از این مشکل پیشگیری کنید.

دکتر مهدی سزاوار؛ بهترین جراح متخصص فک، دهان و صورت در تهران

بوکال فت یک عمل جراحی زیبایی است که انجام آن تاثیر بسیاری در زیبایی و تناسب چهره افراد دارد. اما باید به خاطر داشته باشید که انجام این عمل جراحی به صورت غیر اصولی ممکن است آسیب های جبران ناپذیری برای شما به دنبال داشته باشد.

خارج کردن بیش از اندازه چربی بوکال، ظاهر نامناسبی برای فرد به وجود می آورد. برای مثال، ممکن است صورت بیمار بیش از حد لاغر به نظر برسد. در مواردی که لاغری چهره بیش از حد باشد، بیمار باید از طریق انجام روش هایی مانند تزریق چربی، ظاهر خود را بهبود بخشد. این مساله لزوم انتخاب یک جراح حرفه ای و با سابقه در این زمینه را نشان می دهد.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت در تهران است. ایشان تجربه فراوانی در زمینه انواع جراحی های زیبایی صورت از جمله بوکال فت و مواردی چون رینوپلاستی، پروتز چانه، زاویه سازی فک، گونه گذاری، جراحی فک و ایمپلنت دندان و مانند آن ها دارند. تجربه بالای ایشان باعث شده تا انجام هر نوع جراحی زیبایی صورت نزد ایشان با بهترین نتیجه و کمترین عوارض همراه باشد.

درخواست مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان توسط  کارشناسان کلینیک دکتر سزاوار فرم زیر را پر کنید.

منبع آپدیت:

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۴ از ۵
از مجموع ۱۴ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

جراحی ارتوگناتیگ

جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیگ یکی از انواع جراحی های زیبایی صورت است که با هدف اصلاح وضعیت فک و صورت انجام می گیرد. به طور کلی، بخش

سپتورینوپلاستی چیست

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی: در سال های اخیر، انجام انواع جراحی بینی با هدف درمان و زیبایی، به یکی جراحی های مرسوم تبدیل شده است. عمل رینوپلاستی (Rhynoplasty)

عمل بوکال فت مردان

عمل بوکال فت مردان

عمل بوکال فت مردان: شاید تصور کنید که اکثر جراحی‌های زیبایی مختص زنان است . مردان نباید برای این دست جراحی‌ها اقدام کنند. اما در

اصلاح فرم بینی با فیلر

اصلاح فرم بینی با فیلر جزو تیترهایی است که اخیر در اینترنت یا مجله‌های زیبایی زیادی به چشم می‌خورد. این عنوان افراد زیادی را وسوسه

22 دیدگاه دربارهٔ «بوکال فت»

 1. بازتاب: هزینه بوکال فت - پارسی زی

  1. خیر بوکال فت کانتورینگ صورت هستش یعنی زاویه دار شدن صورت ، فورم دار شدن صورت و از حالت توپر بودن لپ ها جلوگیری می کنه برای افرادی مناسبه که علارغم تناسب اندام مناسب صورتشون پر دیده میشه

  1. سلام وقت بخیر 5 روز واقعا زمان کمیاست باید صبور باشید تا کاملا ورم ها از بین بروند حداقل یک فرصت دو ماهه برای قضاوت نهایی به هر عمل زیبایی بدهید

  1. سلام وقت بخیر پاسخ این سوال خوب شما به مقاله بالا اضافه شد عمل بوکال فت بازگشت پذیر نیست و دائم هستش

  1. سلام وقت بخیر بله حق با شماست طی چند روز آینده محتوا تصویری شامل عکس قبل و بعد از عمل بوکال فت و ویدیو عمل بوکال فت جدید به مقاله اضافه میشه

 2. سلام وقت بخیر
  من بخوام بوکال فت انجام بدم میتونم بعد از دوروز فوتبال بازی کنم ؟ چون فوتبالیست هستم برام مهمه
  سپاس

 3. وقت بخیر
  در صورتی دچار افتادگی گونه میشیم؟
  و اینکه احتمال داره از یه طرف کمتر از طرف دیگه چربی خارج بشه؟

  1. سلام وقت بخیر خیر چربی بوکال ربطی به فرم و موقعیت گونه نداره، در مورد برداشتن چربی نابرابر بوکال بله ممکنه

 4. سلام من عمل بوکال فت انجام‌دادن وای احساس میکنم چربی اون ناحیه کامل تخلیه نشده ، امکانش هست بفرمایید از چه تریقی میشه چک کرد که کامل تخلیه شده یاخیر؟ سونوگرافی از صورت ممکنه نشون بده؟

  1. سلام وقت بخیر قبل از عمل باید سونو بشه تاحجم معلوم بشه میشه بعد از عمل هم سونو کرد و دید آیا باقی مونده یا خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *