بوکال فت چیست؟ مراقبت‌های قبل و بعد بوکال فت صورت

آخرین تاریخ بروزرسانی: 17 خرداد 1403
جراحی بوکال فت

چربی بوکال نوعی چربی عمقی است که در بین ماهیچه‌های صورت ذخیره می‌شود. عمده این چربی در ناحیه بین گونه و چانه است، و بیشتر به عنوان چربی لپ شناخته می‌شود. برداشتن چربی‌های اضافی لپ باعث برجسته‌تر شدن استخوان گونه و در نهایت، زاویه سازی و قرینه سازی صورت خواهد شد. برای این کار از بوکال فت استفاده می‌شود؛ در واقع جراحی تخلیه کردن چربی دهان یک روش جراحی زیبایی است، که با هدف کاهش حجم گونه‌ها و تنظیم شکل صورت انجام می‌شود. در این روش بخشی از چربی لپ از داخل دهان برداشته می‌شود.

چربی باکال اولین بار توسط لورنز هیستر در سال 1732 به عنوان یک بافت غده‌ای توصیف شد. در سال 1802، خاویر بیچات به درستی این ساختار را به عنوان بافت چربی تعریف کرد و از آن زمان آگاهی دادن درباره چربی بوکال و حذف آن آغاز شد.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انجام عمل بوکال فت برداشتن چربی‌های اضافی به صورت قرینه و هم اندازه است. در غیر این صورت ظاهر فرد نسبت به آنچه انتظار دارد کاملا متفاوت خواهد بود؛ همچنین این چربی‌ها از چربی‌های عمقی محسوب می‌شوند، و به همین دلیل نمی‌توان آن‌ها را به کمک دستگاه لیپوساکشن استخراج نمود، و تنها راه عمل جراحی است.

بنابراین ظرافت و دقت پزشک جراح در حین انجام این نوع جراحی بیشترین اهمیت را خواهد داشت؛ همچنین رعایت مراقبت‌های بعد از عمل، به دریافت بهترین نتیجه از جراحی کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه با همه آنچه که درباره این جراحی وجود دارد، آشنا شوید. اما قبل از شروع توصیه می‌کنیم ویدئو زیر درباره جراحی بوکال فت را ببینید.

بوکال فت یک نوع جراحی زیبایی است، که با حذف بخشی از بافت چربی چانه (پدهای چربی)، خطوط چهره واضح‌تر می‌شود. بوکال فت صورت به‌منظور تناسب و تعادل به‌صورت انجام می‌شود. بوکال فت به‌عنوان درمان اضافه‌وزن گونه‌ها و یا بروز اثرات پیری صورت مورداستفاده قرار می‌گیرد، همچنین با جراحی بوکال فت، بافت چربی استخوان گونه‌ها حذف می‌شود، که باعث تنظیم و شکل‌دهی بهتر محیط چهره می‌شود. جراحی بوکال فت باتوجه‌به شرایط فردی هر بیمار متفاوت است.

عمل بوکال فت چیست و با چه هدفی انجام می‌گیرد؟

عمل بوکال فت در حذف چربی لپ‌ها و برجسته سازی استخوان گونه‌ها نقش موثری ایفا می‌کند. در واقع بسیاری از افراد به دلیل مقدار زیاد چربی ذخیره شده در زیر استخوان گونه‌ها، برجستگی‌های ناحیه گونه خود را از دست می‌دهند. این گونه افراد می‌توانند، از انواع عمل زیبایی صورت مانند گونه گذاری استفاده کنند.

اما گاهی ساختار صورت به گونه‌ای است، که به اصلاحات بیشتری نیاز پیدا می‌کند. برای مثال، ممکن است قبل از عمل گونه گذاری با پروتز بهتر باشد، چربی‌های لپ تخلیه گردند. جراحی بوکال فت با همین هدف انجام می‌گیرد. این کار به رضایت بخش‌تر شدن نتیجه گونه گذاری کمک خواهد کرد.

عمل بوکال فت چیست

علی رغم وجود برخی عوارض نسبی مانند ورم بعد از عمل، اگر این جراحی به درستی انجام گیرد، تاثیر بسزایی در بهبود زیبایی افراد خواهد داشت؛ بنابراین پیش از اقدام برای عمل بوکال فت، به سابقه، تجربه و دانش پزشک جراح خود توجه ویژه داشته باشید.

براساس آمار ارائه شده‌ی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا تا سال 2022، عمل بوکال فت کمترین آمار در بین عمل‌های جراحی انجام شده برای صورت را دارا است. این مسئله می‌تواند ناشی از ناآگاهی مردم از جراحی بوکال فت و نگرانی‌های آنها درباره این عمل مانند؛ آیا جراحی تخلیه کردن چربی دهان بازگشت دارد، عمل بوکال فت باعث پیری می‌شود، یا ممکن است از جراحی بوکال فت پشیمان شوم، باشد.

اما باید بدانید چربی بوکال به صروت طبیعی از بین نمی‌رود و عمل بوکال فت از جراحی‌های مورد تائید در سطح جهانی است. به طوری که در سال 2022 نیویورک تایمز گزارش داد که این روش به دلیل بحث در توییتر و تیک تاک محبوبیت پیدا کرده و این جراحی را “یکی از جراحی‌های پلاستیک مخفی کلاسیک افراد مشهور” نامیده است.

 بوکال فت برای چه کسانی مناسب است؟

این عمل یکی از عمل‌های زیبایی صورت به حساب می‌آید؛ بنابراین همه افرادی که احساس می‌کنند چربی زیر گونه آن‌ها مزاحم است، می‌توانند برای انجام بوکال فت صورت اقدام نمایند. البته لازم است، این افراد حتما با پزشک جراح پلاستیک مشورت کنند. حتی امروزه عمل بوکال فت مردان هم رایج شده است.

هر شخص باید کلیه انتظارات خود از عمل بوکال فت را با پزشک جراح در میان گذارد. از سوی دیگر پزشک موظف است، تمامی موارد از جمله عوارض، نحوه انجام و تاثیر آن بر چهره را به خوبی برای بیمار شرح دهد. این کار به ایجاد دیدگاهی واقع گرایانه درباره نتیجه جراحی کمک خواهد کرد. پس از انجام آزمایش‌ها، تصویربرداری‌ها، بررسی‌های لازم و جراح متخصص، انجام بوکال فت را تایید خواهد کرد.

کاندیدای جراحی زیبایی بوکال فت

برخی از مهم‌ترین فاکتورهایی که تعیین می‌کنند، آیا یک فرد گزینه مناسبی برای انجام جراحی تخلیه کردن چربی دهان هست یا خیر عبارت‌اند از:

 • افرادی که صورتی گرد دارند.
 • اشخاصی که حجم چربی موجود در صورتشان بیش از مقدار مربوط به استانداردهای زیبایی است.
 • افرادی که در زاویه گونه و فک آن‌ها، چربی انباشته شده است.
 • کسانی که محدوده استخوان گونه یا فک آن‌ها قابل تشخیص نیست.

بسیاری از متقاضیان بوکال فت اضافه وزن دارند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، و قصد دارید وزن خود را کم کنید، بهتر است، انجام عمل بوکال فت را به بعد از کاهش وزن موکول کنید. زیرا ممکن است، رژیم‌های غذایی و تمرین‌های ورزشی در کاهش چربی‌های گونه شما تاثیر داشته باشند.

نکته دیگری که باید بدانید، شرایط مربوط به جراحی زیبایی بوکال فت است. برای مثال، افرادی که بیماری زمینه‌ای یا بیماری‌های ارثی خاصی نداشته باشند، می‌توانند این عمل زیبایی را با هدف برجسته کردن گونه‌های خود انجام دهند. عدم مصرف داروهایی مانند داروهای ضد انعقاد نیز اهمیت بسیاری دارد؛ در صورت وجود بیماری یا مصرف دارو، حتما قبل از عمل، این موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارید.

چگونگی انجام عمل بوکال فت 

آگاهی از روند جراحی بوکال فت می‌تواند تا حد زیادی در کاهش استرس بیمار موثر باشد. برای انجام جراحی، پزشک جراح با ایجاد یک برش کوچک در داخل دهان و در سمت گونه‌ها، بافت چربی بوکال را خارج خواهد کرد.

پس از اتمام جراحی برش ایجاد شده با استفاده از بخیه‌های قابل جذب دوخته می‌شود. از آن جایی که این برش در داخل دهان ایجاد می‌گردد، هیچ گونه اثری از زخم و برش بر روی صورت بیمار به جا نمی‌ماند. یکی از مزایای این جراحی آن است که کبودی و ورم بعد از عمل چندان زیاد نیست؛ همچنین بیماران معمولا خونریزی نداشته، و به همین دلیل می‌توانند در ساعات کوتاهی پس از عمل، مرخص شوند.

مراقبت‌های قبل از جراحی بوکال فت

بوکال فت یک عمل جراحی سرپایی محسوب می‌شود. پس از انجام مراحل ابتدایی معاینه و تصمیم گیری در مورد انجام این عمل جراحی، پزشک جراح توضیحات لازم را به بیمار خود ارائه می‌دهد. بیمارانی که قصد انجام این نوع جراحی زیبایی گونه را دارند، باید به نکات قبل از عمل توجه داشته باشند. برخی از مهم‌ترین مراقبت‌های قبل از عمل بوکال فت شامل موارد زیر می‌شوند:

 • عدم مصرف سیگار از دو روز قبل از انجام عمل
 • مصرف برخی از داروها مانند آسپرین، از یک هفته قبل از عمل
 • ناشتا بودن
 • بهتر است پیش از عمل، از دهانشویه استفاده کنید.

مراقبت های قبل از جراحی بوکال فت

پزشکان زیبایی از جمله دکتر مهدی سزاوار کلیه مراقبت‌های لازم قبل و بعد از عمل را به بیمار آموزش می‌دهند. آگاهی دقیق از نحوه مراقبت‌های لازم به دریافت بهترین نتیجه از جراحی و همچنین کاهش عوارض کمک خواهد کرد.

مراقبت‌های بعد از بوکال فت

مراقبت‌های بعد از بوکال فت و ماساژ بعد از آن هیچ گونه سختی یا پیچیدگی ندارند. شما می‌توانید با رعایت نکات ساده از عوارض بوکال صورت از جمله ورم نیز پیشگیری کنید؛ در ادامه به مهم‌ترین نکات در مورد مراقبت‌های بعد از عمل باکال فت اشاره می‌کنیم.

 • زخم‌های موجود در دهان، غذا خوردن را تا مدتی بعد از جراحی، برای بیمار سخت می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود، شخص در روزهای ابتدایی پس از عمل، از مایعات و غذاهای شل و آبکی مثل آش استفاده کند.
 • برای کاهش ورم بعد از عمل بهتر است، هنگام خواب زیر سر خود را بلندتر کنید. استفاده از دو بالش برای این کار کفایت می‌کند. البته استفاده از گن مخصوص صورت را نیز فراموش نکنید؛ در واقع، زیبا جویان معمولا باید تا یک هفته پس از جراحی، از گن بوکال فت استفاده کنند. با استفاده از گن بوکال فت می‌توان فشار وارد بر ناحیه جراحی را افزایش داد؛ این کار به کاهش ورم کمک شایانی خواهد کرد.
 • تا مدتی پس از جراحی بوکال فت استفاده از دهانشویه و آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت‌ زخم‌ها ضروری است؛ همچنین انجام ورزش‌هایی که احتمال باز شدن بخیه‌ها را افزایش می‌دهند، تا بهبودی کامل زخم‌ها ممنوع است. در واقع، بیمار باید تمام تلاش خود را به کار گیرد، تا از زخم‌ها مراقبت کرده و مانع از باز شدن بخیه‌ها شود.
 • از مصرف سیگار نیز تا چند روز پس از عمل بوکال فت خودداری کنید.

آیا انجام بوکال فت نیاز به بستری در بیمارستان دارد؟

عمل بوکال فت بر اساس تشخیص پزشک با استفاده از بی حسی موضعی یا استفاده از داروهای آرامبخش انجام می‌شود؛ روند عمل زیبایی برداشت چربی گونه، بین سی دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد.

پس از اتمام جراحی، بیمار چند ساعت تحت نظر باقی می‌ماند. زمانی که پزشک از حال عمومی خوب بیمار اطمینان حاصل کند، دستور ترخیص وی صادر خواهد شد. برای دریافت نتیجه بهتر و کاهش ورم بعد از بوکال فت لازم است، مراقبت‌های بعد از بوکال فت نیز در خانه رعایت شود. در قسمت قبل به شرح این مراقبت‌ها پرداختیم.

میزان ماندگاری جراحی بوکال فت

چربی بوکال صورت یک چربی با منشا جنینی است، و از زمان تولد با فرد همراه است. از سوی دیگر حجم این نوع چربی تقریبا ثابت است، و باز تولید نمی‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین مزیت‌های جراحی زیبایی بوکال فت این است، که نتیجه دائمی داشته و نیازی به تکرار آن نیست.

میزان ماندگاری جراحی بوکال فت

نکته دیگر این است، که مراقبت‌های بعد جراحی به هیچ عنوان شامل رعایت رژیم غذایی خاص نمی‌شود؛ بنابراین کاهش یا افزایش وزن نیز نمی‌تواند تاثیری بر رشد مجدد چربی‌های لپ داشته باشد. به این ترتیب با یکبار انجام عمل بوکال فت صورت می‌توانید برای همیشه از چربی‌های مزاحم در زیر گونه‌ها رهایی یابید.

عوارض عمل بوکال فت

این عمل را می‌توان از انواع جراحی‌های زیبایی بدون عارضه دانست. اما در موارد نادر ممکن است بیمار با مشکلاتی مواجه شود، که باید در اسرع وقت برطرف گردند. قبل از ادامه لازم به ذکر است، که برخی از افراد فکر می‌کنند که بوکال فت باعث افتادگی پوست می‌شود، که پاسخ خیر است؛ اگر جراح و متخصص ماهری را برای این کار انتخاب کنید، هیچ گاه عارضه‌ای برای شما پیش نمی‌آید. در ادامه به برخی از عوارض جراحی بوکال فت که در افراد مختلف بروز می‌کنند، اشاره خواهیم کرد.

اختلالات حرکتی استخوان فک

یکی از عوارض، ایجاد سفتی موقتی در استخوان فک است. در چنین شرایطی بیمار در هنگام حرکت فک خود با مشکل مواجه می‌گردد. در برخی موارد نیز احتمال بی حسی در استخوان فک وجود دارد. در صورت مشاهده چنین عوارضی حتما باید با پزشک معالج خود، ملاقاتی داشته باشید.

محدودیت های حرکتی سر و گردن

از دیگر عوارض می‌توان به محدودیت‌های حرکتی سر و گردن اشاره نمود. این محدودیت‌ها معمولا در مدت کوتاهی پس از جراحی بوکال فت از بین می‌روند. در مواردی که این مشکلات تا مدت طولانی ادامه پیدا کنند، باید حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

ورم بعد از بوکال فت

ورم نیز از دیگر عوارض احتمالی این نوع جراحی زیبایی است. به خاطر داشته باشید که کمی ورم طبیعی و اجتناب ناپذیر است، که با استفاده از گن بوکال فت و داروهای ضد التهابی می‌توان میزان آن را کاهش داد. ورم به مرور زمان کمتر شده و پس از مدت کوتاهی کاملا از بین خواهد رفت.

 ابتلا به عفونت

از دیگر عوارض می‌توان به بروز عفونت اشاره کرد. البته ابتلا به عفونت پس از عمل تنها در صورت عدم رعایت مراقبت‌های بعد از بوکال فت امکانپذیر خواهد بود. شما می‌توانید با رعایت بهداشت دهان، استفاده از دهانشویه و مصرف آنتی بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک از بروز عفونت پیشگیری کنید.

 مشکلات زیبایی

از لحاظ زیبایی نیز نامتقارن شدن صورت را می‌توان از عوارض بوکال فت دانست. البته این نکته را در نظر داشته باشید، که با انتخاب یک پزشک مجرب و حاذق می‌توانید از این مشکل پیشگیری کنید.

هزینه عمل جراحی بوکال فت

هزینه بوکال فت به شرایط بیمار و برخی از عوامل دیگر بستگی دارد. به همین منظور هزینه جراحی بوکال برای هر فرد با دیگری متفاوت بوده، و قبل از جراحی در جلسه مشاوره مشخص خواهد شد. برخی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه عمل جراحی به شرح زیر است:

 • میزان چربی در صورت یکی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه است. هزینه نهایی بوکال فت بسته به حجم چربی استخراج شده از صورت او است؛ به همین منظور هزینه جراحی در هر فرد با فرد دیگر بسته به میزان چربی صورت می‌تواند متفاوت باشد.
 • درخواست بیمار می‌تواند روی هزینه جراحی بوکال تاثیرگذار باشد. چرا که گاها سبک خاصی از صورت و چهره مد نظر بسیاری از بیماران است؛ بنابراین فرم نهایی و وسعت کار هزینه نهایی را مشخص می‌کنند.
 • ترکیب بوکال فت با سایر جراحی‌های زیبایی دیگر. به طور کلی جراحی زیبایی به تنهایی یک جراحی ساده‌ای است که به سرعت تمام و به نسبت، دوره نقاهت کوتاهی دارد. اما اگر بیمار درخواست جراحی زیبایی دیگر داشته باشد، ترکیب جراحی بوکال با آن روی هزینه نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

هزینه‌های جانبی بوکال فت

برخی از هزینه‌های بوکال فت، جانبی هستند، به همین منظور بسیاری از بیماران به آنها توجه نمی‌کنند. اما در نهایت روی هزینه کل جراحی بوکال تاثیر چشمگیری دارند. برخی از هزینه‌های جانبی به شرح زیر است:

 • دستمزد دستیاران
 • هزینه لباس و دارو

شاید از دیدگاه بسیاری از افراد این دو هزینه پول چندانی نخواهد، اما باز هم با این وجود هزینه‌ای است، که علاوه بر هزینه جراحی بوکال بیمار باید آن را در نظر بگیرد.

دکتر مهدی سزاوار؛ بهترین دکتر و جراح متخصص بوکال فت در تهران

همانطور که گفته شد، بوکال فت یک عمل جراحی زیبایی است، که انجام آن تاثیر بسیاری در زیبایی و تناسب چهره افراد دارد. اما باید به خاطر داشته باشید که انجام این عمل جراحی به صورت غیر اصولی ممکن است، آسیب‌های جبران ناپذیری برای شما به دنبال داشته باشد.

خارج کردن بیش از اندازه چربی بوکال ظاهر نامناسبی برای فرد به وجود می‌آورد. برای مثال، ممکن است صورت بیمار بیش از حد لاغر به نظر برسد. در مواردی که لاغری چهره بیش از حد باشد، بیمار باید از طریق انجام روش‌هایی مانند تزریق چربی، ظاهر خود را بهبود بخشد. این مساله لزوم انتخاب یک جراح حرفه‌ای و با سابقه در این زمینه را نشان می‌دهد.

دکتر مهدی سزاوار ؛متخصص جراحی دهان، فک و صورت در تهران؛ است. ایشان تجربه فراوانی در زمینه انواع جراحی‌های زیبایی صورت از جمله بوکال فت و مواردی چون رینوپلاستی، پروتز چانه، زاویه سازی فک، گونه گذاری، جراحی فک، ایمپلنت دندان و مانند آن‌ها دارند. تجربه بالای ایشان باعث شده تا انجام هر نوع جراحی زیبایی صورت نزد ایشان با بهترین نتیجه و کم‌ترین عوارض همراه باشد.

جراحی بوکال فت به‌منظور تنظیم حجم گونه‌ها و افزایش تعادل و تناسب در صورت انجام می‌شود. جراحی بوکال فت توسط دکتر مایکل جانسون و تیم تحقیقاتی او مورد بررسی قرار گرفته، و نتایج مطالعات نشان می‌دهند، که بوکال فت یک روش مؤثر برای اصلاح شکل و ظاهر چهره است. بوکال فت صورت با حذف بخشی از بافت چربی گونه‌ها، به تعادل و تناسب بهتر در نمای ظاهری صورت کمک می‌کند.

سوالات متداول

بعد از جراحی بوکال فت صورت چگونه باید خوابید؟

پس از برداشتن توده چربی باکال باید به پشت بخوابید، و سر خود را بالا نگه دارید. مثل جراحی بینی یا لیفت صورت این یک الزام مطلق نیست، اما انجام آن به سرعت بهبودی شما کمک زیادی می‌کند.

بعد از برداشتن چربی صورت چه زمانی نتایج مشخص می‌شود؟

پس از این جراحی احتمالاً مقداری ورم خواهید داشت. با این حال کبودی غیر معمول است. یک فرورفتگی در زیر استخوان گونه وجود خواهد داشت، و استخوان گونه بالاتر به نظر می‌رسد. تورم می‌تواند تا سه هفته طول بکشد، اما پس از آن شما شروع به دیدن نتایج نهایی خود خواهید کرد. با این حال تورم ممکن است در برخی از بیماران باقی بماند.

آیا کاندید خوبی برای کاهش چربی باکال هستم؟

اگر احساس می‌کنید پایین صورت شما در مقایسه با بقیه قسمت‌های صورت بیش از حد گرد یا پر است، ممکن است کاندیدای خوبی باشید.

جراحی کاهش چربی باکال چقدر طول می کشد؟

برای اکثر بیماران بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

حذف چربی باکال چه خطراتی دارد؟

جراحی ساده‌ای است که در آن جراحان پلاستیک از طریق برشی که در دهان ایجاد شده است، وارد می‌شوند و توده‌های باکال را پیدا کرده و آنها را برمی‌دارند. تورم فقط چند هفته طول می‌کشد؛ هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای وجود ندارد. بیشتر افراد می‌توانند روز بعد به فعالیت‌های عادی خود بازگردند؛ این جراحی جزئی ایمن و کم خطر است.

بهبودی پس از جراحی جراحی بوکال فت صورت چقدر زمان می‌برد؟

پس از انجام عمل، شما مرخص می‌شوید و روند بهبودی را آغاز می‌کنید. برش‌های داخل دهان باعث کمی درد، ناراحتی و کبودی احتمالی می‌شود. این علائم را می‌توان با کمپرس یخ و داروهای مسکن درمان کرد. اکثر بیماران بسته به نوع کار می‌توانند، چند روز پس از جراحی به سر کار بازگردند. علاوه بر این بیماران معمولاً به مدت ۱۰ روز پس از جراحی به رژیم غذایی نرم یا نیمه مایع محدود می‌شوند.

احتمالاً به مدت ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی تورم را تجربه خواهید کرد، و پس از آن متوجه نتایج دلخواه خود خواهید شد. با این حال بهبودی کامل ممکن است تا چهار ماه طول بکشد. ممکن است پس از جراحی برای کاهش خطر عفونت، دهانشویه یا سایر داروها برای شما تجویز شود؛ هر گونه دارو باید طبق دستور مصرف شود.

آیا می‌توانم لیپکتومی باکال را با سایر روش‌ها ترکیب کنم؟

بله، جراحی بوکال فت صورت اغلب همراه با سایر جراحی‌های صورت مانند لیفت صورت یا لیفت گردن انجام می‌شود، تا به ظاهر ایده آل شما کمک کند. با این حال هیچ دو نفر از بیماران شبیه هم نیستند و هر روش باید به طور خاص برای هر فرد طراحی شود.

گن بوکال فت چیست؟

یکی از انواع مراقبت‌های بعد از جراحی پوشیدن گن بوکال فت است. این گن نوعی لباس کشی است، که در محدوده اطراف سر قرار می‌گیرد. این گن‌ها از بالای سر شروع شده و تا زیر چانه ادامه دارند. پوشیدن گن صورت کمک می‌کند، تا نتیجه حاصل از عمل حفظ شده و دوران نقاهت پس از جراحی زیبایی به حداقل برسد.

استفاده از این گن‌ها بعد از انواع عمل جراحی زیبایی صورت به رفع سریع‌تر ورم نیز کمک می‌کند؛ در واقع افزایش فشار وارد بر نواحی اطراف سر از طریق گن ورم بعد از عمل را به طور قابل توجهی کاهش خواهد داد. همچنین گن‌های صورت به دلیل ایجاد فشار در ناحیه سر، گردش خون را بهبود بخشیده، و از سرگیجه‌های بعد از جراحی نیز جلوگیری خواهند کرد.

معمولا استفاده از گن تا ۳ هفته پس از جراحی توصیه می‌شود، البته نحوه استفاده و مدت زمانی که لازم است فرد از آن استفاده کند، کاملا بر اساس نیاز بیمار و نظر پزشک تعیین می‌گردد.

رژیم غذایی و عادات غذایی بلافاصله پس از جراحی چگونه است؟

بلافاصله پس از جراحی، رژیم غذایی شما ممکن است به غذاهای نرم و مایعات محدود شود تا از فشار دادن به محل جراحی جلوگیری شود. بیشتر بیماران می خواهند از غذاهای تند یا سفت برای مدتی نیز اجتناب کنند.

آیا توده چربی باکال پس از برداشتن دوباره رشد می‌کند؟

پس از برداشتن، توده‌های چربی باکال دوباره رشد نمی‌کنند. با این حال، پری کلی صورت همچنان می‌تواند تحت تأثیر عواملی مانند افزایش وزن باشد.

چه نوع بیهوشی در جراحی برداشتن چربی باکال استفاده می‌شود؟

برداشتن چربی باکال معمولاً با بی حسی موضعی انجام می‌شود، یعنی بیمار بیدار است، اما ناحیه تحت عمل بی حس است. آرام بخش همچنین می‌تواند برای بیمارانی که ترجیح می‌دهند در طی این روش آرامش بیشتری داشته باشند استفاده شود.

آیا نتایج حذف چربی باکال دائمی است؟

بله، نتایج حذف چربی باکال عموما دائمی است. این به این دلیل است که توده‌های چربی باکال برداشته شده دوباره رشد نمی‌کنند. با این حال، در صورت افزایش وزن، سلول‌های چربی باقی‌مانده ممکن است رشد کنند، بنابراین تغییرات وزن و سایر عوامل مانند افزایش سن همچنان می‌تواند بر شکل کلی و پری صورت تأثیر بگذارد.

درخواست مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان توسط  کارشناسان کلینیک دکتر سزاوار فرم زیر را پر کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

34 دیدگاه دربارهٔ «بوکال فت چیست؟ مراقبت‌های قبل و بعد بوکال فت صورت»

  1. خیر بوکال فت کانتورینگ صورت هستش یعنی زاویه دار شدن صورت ، فورم دار شدن صورت و از حالت توپر بودن لپ ها جلوگیری می کنه برای افرادی مناسبه که علارغم تناسب اندام مناسب صورتشون پر دیده میشه

  1. سلام وقت بخیر 5 روز واقعا زمان کمیاست باید صبور باشید تا کاملا ورم ها از بین بروند حداقل یک فرصت دو ماهه برای قضاوت نهایی به هر عمل زیبایی بدهید

  1. سلام وقت بخیر پاسخ این سوال خوب شما به مقاله بالا اضافه شد عمل بوکال فت بازگشت پذیر نیست و دائم هستش

  1. سلام وقت بخیر بله حق با شماست طی چند روز آینده محتوا تصویری شامل عکس قبل و بعد از عمل بوکال فت و ویدیو عمل بوکال فت جدید به مقاله اضافه میشه

 1. سلام وقت بخیر
  من بخوام بوکال فت انجام بدم میتونم بعد از دوروز فوتبال بازی کنم ؟ چون فوتبالیست هستم برام مهمه
  سپاس

 2. وقت بخیر
  در صورتی دچار افتادگی گونه میشیم؟
  و اینکه احتمال داره از یه طرف کمتر از طرف دیگه چربی خارج بشه؟

  1. سلام وقت بخیر خیر چربی بوکال ربطی به فرم و موقعیت گونه نداره، در مورد برداشتن چربی نابرابر بوکال بله ممکنه

 3. سلام من عمل بوکال فت انجام‌دادن وای احساس میکنم چربی اون ناحیه کامل تخلیه نشده ، امکانش هست بفرمایید از چه تریقی میشه چک کرد که کامل تخلیه شده یاخیر؟ سونوگرافی از صورت ممکنه نشون بده؟

  1. سلام وقت بخیر قبل از عمل باید سونو بشه تاحجم معلوم بشه میشه بعد از عمل هم سونو کرد و دید آیا باقی مونده یا خیر

  1. دکتر مهدی سزاوار

   سلام بوکال فت تخلیه چربی گونه هست مثل چال گونه.
   زاویه سازی فک با استخوان چانه و حالت و شکل اون سر و کار داره. که یا با جراحی یا با ژل فک رو از حالت گردی خارج می کنند و صورت رو زاویه دار می کنند.

 4. سلام. بنده کارم با سیستم هست. میخواستم بدونم اگر این جراحی رو انجام بدم و چون مدام سرم پایین هست تا چند روز نمیتونم کار کنم؟

  1. دکتر مهدی سزاوار

   سلام. معمولا از چهار تا پنج روز بعد از جراحی میشه با سیستم کار کرد. ولی بهتره تا بعد از کشیدن بخیه ها که بین 7 تا 8 روز بعد از عمل هست کمتر به گوشی و مانیتور نگاه کنید.

 5. سلام. من حدودا یکماه پیش بوکال فت کردم. هنوز ورم داره. طبیعیه یا نه. دردم داره. خیلی کم تخلیه کرد ۳ سی سی.

  1. دکتر مهدی سزاوار

   سلام. بله، ورم بعد از عمل بوکال فت طبیعی است و می‌تواند تا چند هفته طول بکشد. در واقع، ورم در روز سوم به اوج خود می‌رسد و بعد از آن به تدریج فروکش می‌کند.
   با توجه به اینکه شما حدود یک ماه پیش عمل را انجام داده‌اید، انتظار می‌رود که ورم شما تا حد زیادی فروکش کرده باشد. اما اگر هنوز ورم قابل توجهی دارید، می‌توانید برای اطمینان بیشتر با جراح خود مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *