رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی با لیزر

رینوپلاستی و مهمترین سوالات در مورد آن

رینوپلاستی چیست؟

جراحی بینی به روش رینوپلاستی

عمل جراحی زیبایی بینی رینوپلاستی نامیده می‌شود. این عمل امروزه برای زیباتر شدن چهره افراد، داوطلبان زیادی پیدا کرده است. می‌توان گفت این عمل جراحی کاربردی‌ترین نوع جراحی پلاستیک و عمل‌های زیبایی است. این عمل جراحی حتما بایستی توسط پزشک متخصص جراحی پلاستیک فک و صورت و یا جراح متخصص گوش و حلق و بینی انجام شود. نکته‌ای که در این زمینه اهمیت بسیاری دارد، انتخاب پزشک است. زیرا نتیجه دلخواه عمل جراحی زیبایی بینی تا حد بسیار زیادی به مهارت پزشک در انجام آن بستگی دارد. معمولا افراد تحقیقات زیادی در این زمینه انجام می‌دهند. از حاذق ترین و با تجربه ترین پزشکان در این زمینه تخصصی میتوان به  دکتر مهدی سزاوار جراح فک و صورت اشاره کرد.

آیا رینوپلاستی با عمل جراحی بینی متفاوت است؟

ارزانترین جراح رینوپلاستی در تهران

این موضوع وابسته به شرایط بیمار و به تشخیص پزشک معالج مشخص می‌شود. رینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که با انتخاب شخصی بیمار انجام می‌شود. در این موارد بینی فرد تنها از نظر ظاهری ایرادهایی دارد. به همین دلیل این افراد به دنبال ایجاد تغییرات کوچک و دلخواه در بینی‌هایشان هستند. آن‌ها پس از مشورت با پزشک‌ در مورد انجام عمل زیبایی تصمیم‌گیری می‌کنند.

در عمل جراحی درمانی بینی، فرد بیمار از انحراف تیغه بینی به طور مادرزادی یا در اثر ضربات وارد شده رنج می‌برد. موقعیت‌های دیگری چون شکستگی بینی و پولیپ از دیگر مواردی است که به عمل جراحی بینی نیاز دارد. پولیپ ،توده‌های خوش‌خیم  است که در بینی به وجود می‌آید و مشکلات تنفسی برای بیمار ایجاد می‌کند. عمل جراحی بینی می‌تواند با عمل زیبایی نیز همراه شود. ذکر این نکته دارای اهمیت است که همیشه در رینوپلاستی الویت ،عملکرد بینی است و در صورت احتمال وجود کوچکترین آسیب به سیستم تنفسی بینی عمل زیباسازی بینی انجام نخواهد شد.

چرا ظاهر بینی برخی افراد نامتناسب است؟

بهترین دکتر متخصص رینوپلاستی در تهران

دکتر مهدی سزاوار با توجه به تجربه و مهارت تخصصی شان ، به خوبی قادر به  تشخیص تناسب فرم و اندازه بینی با سایر اجزای صورت هستند.یک بینی با شکل خاص ممکن است در صورت یک نفر متناسب به نظر برسد. اما همان بینی در صورت فرد دیگری نامتعارف باشد و نقطه ضعفی در زیبایی چهره وی به شمار برود. ارتفاع نوک بینی، زاویه بین لب و بینی، عرض بینی، پره‌های بینی و … مواردی است که در تعیین مدل متناسب با چهره افراد تأثیرگذار است. پزشک برای انجام عمل رینوپلاستی تغییراتی در تمام جوانب را در نظر می‌گیرد. ایجاد این تغییرات به صورت حرفه‌ای اهمیت بسیاری در زیبایی چهره بیمار خواهد داشت. این موضوع از دیگر مواردی است که اهمیت انتخاب بهترین پزشک برای انجام این عمل جراحی را تعیین می‌کند

روش جراحی باز رینوپلاستی چگونه است؟

رینوپلاستی بدون جراحی چیست

رینوپلاستی عمل جراحی است که در طی آن تقریبا تمام قسمت‌های بینی از نظر اندازه و تقارن و شکل بررسی می‌شود. پره‌ها  و پل بینی و نوک بینی تغییر می‌کند. این تغییرات باعث ایجاد ظاهری زیبا و متعادل برای بینی می‌شود.

پزشک متخصص در انجام رینوپلاستی به روش باز، با ایجاد یک شکاف ظریف روی فضای بین دو سوراخ مشغول به کار می‌شود. این شکاف بسیار کوچک است و پس از گذشت زمان تنها به صورت یک خط کم رنگ مشاهده می‌شود. جای این زخم اصلا جلب توجه نمی‌کند. پس از ایجاد شکاف حفره بینی به دو قسمت تقسیم می‌شود. سپس پوست بینی به سمت بالا کشیده می‌شود تا دسترسی به داخل بینی ساده‌تر شود. در مرحله بعدی با توجه به معاینات قبل از عمل، تغییرات لازم ایجاد می‌ گردد. اسپلینت نوار آتل یا گچی است که برای حفاظت از بینی بعد از عمل در مرحله آخر روی آن قرار می‌گیرد. اسپلینت معمولا یک هفته روی بینی باقی می‌ماند.

لازم به ذکر است که در برخی موارد تیغه وسط بینی (سپتوم) غضروف کافی برای تقویت نوک بینی ندارد. به همین دلیل جراح نمی‌تواند تغییرات لازم را در این قسمت ایجاد کند. در چنین مواقعی جراح از غضروف‌های پیوندی برای تقویت نوک بینی استفاده می‌کند.

روش جراحی بسته رینوپلاستی به چه صورت است؟

در این روش از عمل جراحی نوسازی بینی، تغییرات لازم از طریق برش‌هایی که داخل بینی ایجاد می‌شود، پیاده‌سازی خواهد شد. در این مدل عمل زیبایی ،هیچگونه زخم خارجی به وجود نمی‌آید. این شیوه معمولا برای برطرف کردن ایرادهای جزئی به کار می‌رود. دوره نقاهت این نوع عمل جراحی کم‌تر از جراحی باز رینوپلاستی است.

تشخیص اینکه کدام نوع از جراحی زیبایی برای بیمار بهتر است برعهده جراح است. دکتر مهدی سزاوار با در نظر گرفتن تمام شرایط بهترین روش انجام عمل جراحی را تعیین می‌کنند. بنابراین به ایشان اعتماد کنید. شما می‌‌توانید با خاطری آسوده، ایجاد تغییرات مطلوب و دستیابی به بهترین نتیجه را به ایشان بسپارید.

آیا عمل رینوپلاستی نیاز به بستری دارد؟

رینوپلاستی با لیزر

رینوپلاستی یک عمل سرپایی است. برنامه‌ریزی دکتر مهدی سزاوار با توجه به شرایط بیمار، مدت زمان مورد نیاز برای انجام عمل جراحی و تغییراتی که باید ایجاد شود، انجام می‌ گردد. با توجه به این برنامه‌ریزی، ممکن است بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد. بیهوشی کامل برای افرادی است که عمل آن‌ها بین یک ساعت و نیم تا ۳ ساعت به زمان نیاز دارد. در برخی موارد نیز بیمار تحت بیهوشی نسبی قرار می‌گیرد و عمل رینوپلاستی انجام می‌شود. در موارد نادر نیز بیمار با بی‌حسی موضعی صورت ، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.البته باتوجه به نوع عمل شایعترین حالت ،بیهوشی عمومی برای انجام عمل است .

در هر صورت، با هر روش و ترفندی که بیمار تحت عمل جراحی رینوپلاستی قرار گیرد؛ زمانی که حال عمومی خوبی پیدا کند، امکان ترخیص وجود خواهد داشت. منظور از حال عمومی خوب، هوشیاری کامل، عدم خونریزی و… است. البته ترخیص زودهنگام به معنی ساده بودن این جراحی نیست. پس از عمل بهتر است مدتی را در خانه استراحت کنید و کلیه کارهای مربوط به مراقبت‌های پس از عمل را انجام دهید.

بعد از عمل رینوپلاستی چه مراقبت‌هایی باید انجام داد؟

هزینه رینوپلاستی

در این قسمت لیستی از مراقبت‌های پس از عمل زیبایی بینی را ارائه نمودیم. البته پس از عمل، اطلاعات دقیق‌تری در این باره توسط دکتر مهدی سزاوار دریافت خواهید کرد.

 • پس از عمل باید دو الی سه بالش زیر سر قرار دهید تا سر در زاویه ۴۵ درجه و بیشتر قرار گیرد. این کار باعث کاهش خونریزی می‌شود. همچنین به تخلیه ترشحات موجود در مجاری هوایی بالایی کمک می‌کند.
 • اطلاع داشته باشید که مقدار کمی خونریزی و ترشحات مخاطی تا چند روز پس از عمل طبیعی است.
 • چسب و باندی که روی بینی قرار می‌گیرد، بسته به نظر دکتر سزاوار باید تا یک هفته باقی بماند. پس از گذشت این زمان ایشان شخصا چسب را باز می‌کند.
 • اگر پزشک از بخیه برای اسپلینت استفاده کرده باشد، بین یک روز تا یک هفته بعد آن را می‌کشد. سایر بخیه‌ها نیز خود به خود جذب می‌شوند.
 • طی هفته اول بایستی صورت خود را با دستمال مرطوب و پارچه تمیز کنید و مراقب باشید چسب و باند خشک بماند.
 • از تنفس عمیق خودداری کنید.
 • از خوردن مواد غذایی که به جویدن طولانی مدت نیاز دارند، بپرهیزید. به طور کلی سعی کنید حرکات فک بالا را کم کنید.
 • خنده بیش از حد و یا گریه طولانی برای شما ضرر دارد.
 • لباس‌های یقه دار تنگ نپوشید.
 • در معرض مستقیم آفتاب قرار نگیرید. زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ پوست بینی برای همیشه شود.
 • از عینک طبی و یا آفتابی حداقل به مدت ۳ هفته استفاده نکنید. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، می‌توانید ۳ روز بعد آن‌ها را در چشم خود قرار دهید.
 • معمولا بعد از ۲ هفته می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. اما تا مدتی از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین اجتناب کنید.
 • سیگار نکشید.
 • به آرامی مسواک بزنید.

رعایت این فاکتورها باعث می‌شود دوران نقاهت راحتی داشته باشید و نتیجه مطلوب از عمل زیبایی بینی را به دست آورید.

مزایای جراحی رینوپلاستی چیست؟

فرق رینوپلاستی با عمل بینی

برطرف شدن مشکلات فیزیکی موجود در بینی برخی افراد مثل انحراف تیغه بینی و پولیپ بینی و یا حتی مشکلات تنفسی ناشی از ناهنجاری های موجود در بینی از مهم‌ترین مزیت‌های عمل رینوپلاستی است. در کنار تمام آن‌ها می‌توان گفت که مهم‌ترین مزیت رینوپلاستی در زیبایی ظاهری فرد است.

بینی در وسط صورت فرد قرار دارد و نقطه‌ای حساس در زیبایی ظاهری چهره محسوب می‌شود. به همین دلیل انجام عمل جراحی زیبایی بینی برای افرادی که بینی آن‌ها دارای ایرادهای واضحی است، مزیت‌های بی‌شماری خواهد داشت که میتوان به افزایش  اعتماد به نفس  در ان ها اشاره کرد .زیبایی مطلوب خود را به دست می‌آورند و می‌توانند به چهره دلخواه خود دست پیدا کنند.

در گذشته عمل‌های زیباسازی بینی صرفا برای داشتن ظاهری زیبا انجام می‌شدند. حتی ممکن بود پس از عمل بیمار با مشکلات تنفسی نیز مواجه شود. اما امروزه این سبک از عمل جراحی پیشرفت بسیاری کرده‌ است و این موضوع از دیگر مزیت‌‌های عمل زیبایی بینی به شمار می‌رود.

عوارض رینوپلاستی چیست؟

هزینه عمل رینوپلاستی بینی

اگر قبل از عمل جراحی ، تمام انتظارات خود را برای دکتر مهدی سزاوار توضیح داده باشید، علاوه بر این که به نتیجه دلخواه خود می‌رسید، دچار کم‌ترین میزان عوارض جانبی خواهید شد. از دیگر فاکتورهای مهم در کاهش عوارض می‌توان به عدم استفاده از داروهایی نظیر آسپرین و بروفن از دو هفته قبل از عمل استفاده اشاره کرد. همچنین نداشتن  زمینه بیماری خاص نیز در کاهش یا افزایش عوارض احتمالی این عمل جراحی موثر است.

نمی‌توان گفت  عمل رینوپلاستی روشی  کاملا بدون عارضه است. خونریزی بینی و عفونت مهم‌ترین عارضه‌های این عمل جراحی هستند. در صورتی که پس از عمل هر یک از نشانه‌های زیر را داشتید،‌ در ویزیت اول پس از عمل دکتر سزاوار را در جریان قرار دهید.

 • اگر مکررا خون دماغ می‌شوید.
 • اگر به سختی از راه بینی نفس می‌کشید.
 • اگر در بینی خود احساس نامتقارن بودن دارید.
 • اگر بی حسی دائمی در اطراف بینی و یا حتی داخل آن حس می‌کنید.
 • اگر تورم و درد مداوم دارید
 • اگر تغییر رنگی در پوست بینی خود می‌بینید.
 • اگر حس بویایی شما دچار مشکل شده است.

اگر عمل جراحی رینوپلاستی  شما با بیهوشی عمومی صورت گرفته است، احتمال درگیری با عوارض داروهای بیهوشی به مدت یک الی دو روز وجود دارد. از مهم‌ترین عوارض داروهای بیهوشی می‌توان به تهوع و استفراغ، گیجی و کاهش حافظه اشاره کرد. با مصرف مکرر مایعات به دفع این داروها از بدن خود کمک کنید. البته گذشت زمان خود باعث کاهش اثر داروهای بیهوشی در بدن شما خواهد شد.

برای انجام عمل رینوپلاستی چه اقداماتی انجام دهیم؟

رینوپلاستی چیست؟

در صورتی که شما هم به فکر افتاده‌اید تا ظاهر بینی خود را تغییر دهید و از زیباتر شدن آن لذت ببرید، توصیه‌هایی برای شما داریم. در ابتدا بررسی کنید که بیماری زمینه‌ای خاصی نداشته باشید. به طور ویژه از عدم وجود بیماری‌های انعقادی اطمینان حاصل کنید. پس از اینکه از سلامتی کامل خود مطمئن شدید، به تحقیق در مورد کار پزشکان مجربی بپردازید. به خاطر داشته باشید که شرط دستیابی نتیجه دلخواه در این زمینه، حساسیت فراوان در انتخاب پزشک برای عمل جراحی رینوپلاستی است. دکتر مهدی سزاوار از پزشکان متعهد و مجربی است که می‌تواند در رسیدنتان به نتیجه عالی در عمل رینوپلاستی به شما کمک کند. در این مقاله سعی کردیم به مهم‌ترین سوالات در مورد عمل رینوپلاستی پاسخ دهیم. شما می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق پیج اینستاگرام دکتر سزاوار، به پاسخ سایر سوالات خود در این زمینه دست پیدا کنید و مشاوره خوبی داشته باشید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد امتیازات: 1

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید