رینوپلاستی بینی به روش بسته | مزایا | عوارض

آخرین تاریخ بروزرسانی: 19 اسفند 1402

رینوپلاستی که به عنوان جراحی بینی نیز شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای اصلاح اندازه یا شکل بینی است. معمولاً در مورد انواع مختلف جراحی بینی و مزایا و معایب آنها سؤال می‌شود. اگر به دنبال جراحی بینی باشید احتمالا با نام جراحی بینی به روش بسته را شنیده‌اید.

رینوپلاستی  به روش بسته که به آن رینوپلاستی داخل بینی نیز گفته می‌شود، شامل ایجاد تمام برش‌ها در سوراخ‌های بینی است. در این جراحی غضروف و استخوان از داخل بینی بازسازی یا برداشته می‌شوند. رینوپلاستی بسته می‌تواند قوز را کاهش دهد، نوک بینی را اصلاح یا طول بینی را کوتاه کند.

اگر بینی کوچک با حداقل عدم تقارن دارید، جراح شما ممکن است جراحی بینی بسته را توصیه کند. این جراحی دوره نقاهت بسیار سریعتر از جراحی بینی باز دارد، زیرا تمام برش‌ها در داخل بینی ایجاد می‌شوند. در ادامه این مقاله از سایت دکتر مهدی سزاوار جراح فک و صورت و زیبایی با این نوع جراحی بینی بیشتر آشنا خواهید شد.

رینوپلاستی بسته چیست؟

جراحی بینی بسته در مقایسه با رینوپلاستی به روش باز کمتر رایج است. در رینوپلاستی به روش بینی بسته، هیچ برش خارجی پوست وجود ندارد و تمام برش‌های جراحی در داخل بینی در امتداد پوشش ظریف غشای مخاطی ایجاد می‌شود.

رینوپلاستی به روش بسته چیست؟

بر خلاف رینوپلاستی باز که برشی روی پوست کلوملا ایجاد می‌شود، جراحی بینی بسته با استفاده از تکنیک اندونازال انجام خواهد شد. روش بسته اجازه تجسم کامل چارچوب استخوان و غضروف بینی را نمی‌دهد و تکنیکی است که توسط جراحان بسیار مجرب جراحی بینی استفاده می‌شود.

رینوپلاستی به روش بسته در مقابل جراحی بینی باز

نوع روش جراحی توصیه شده توسط عوامل متعددی تعیین می‌شود که در مشاوره حضوری شما مشخص خواهد شد. نیازها و خواسته‌های شما و همچنین میزان اصلاح جراحی مورد نیاز، به جراح شما کمک می‌کند تا روند جراحی را برنامه‌ریزی و مناسب‌ترین روش را توصیه کند.

رینوپلاستی بسته شامل تخصص بسیار است، زیرا جراح باید در فضا کوچک و با دید محدود به جراحی بپردازد. دکتر مهدی سزاوار در هر دو نوع عمل جراحی زیبایی بینی مهارت دارند و پس از ارزیابی بالینی کامل در جلسه مشاوره شما، روش مناسب را توصیه می‌کنند.

آیا شما کاندید مناسبی برای انتخاب جراحی بینی بسته هستید؟

اگر از ظاهر بینی خود ناراضی باشید، ممکن است بخواهید برای جراحی بینی اقدام کنید، اگرچه باید توجه داشته باشید که روش بسته برای کسانی که ناهنجاری‌های خفیف بینی دارند مناسب‌تر است. اگر آسیب تروماتیک به بینی را تجربه کرده‌اید یا عدم تقارن بینی قابل توجهی دارید، احتمالا برای جراحی بینی بسته مناسب نباشید.

کاندید انجام جراحی رینوپلاستی به روش بسته

همه بیماران باید از سلامت جسمی و روانی خوبی برخوردار باشند و حداقل چهار هفته قبل و بعد از عمل از استعمال دخانیات یا نوشیدن الکل خودداری کنند تا بهبودی سریع را تجربه کنند.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

  • حداقل تورم در مقایسه با روش باز
  • زمان بهبودی سریع‌تر
  • جای زخم نامرئی زیرا تمام برش‌ها در سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شوند
  • بیماران می‌توانند خیلی زودتر به فعالیت‌های عادی خود بازگردند

معایب جراحی بینی بسته

  • این روش برای بینی‌های بزرگ مناسب نیست
  • جراحی بینی بسته نمی‌تواند مشکلات ساختاری عمده مانند عدم تقارن قابل توجه را درمان کند
  • نتایج جراحی بینی بسته در مقایسه با روش باز چشمگیر نیست

روند بهبودی پس از رینوپلاستی به روش بینی بسته

روند بهبودی پس از جراحی بینی بسته شامل یک رویکرد حمایتی و نظارتی دقیق برای اطمینان از بهبودی مطلوب و نتایج طولانی مدت است. بلافاصله پس از عمل، یک گچ یا آتل برای ایجاد ثبات و حمایت از بینی در مرحله بهبودی اولیه قرار می‌گیرد که استفاده از آن معمولاً بین ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد.

تورم و کبودی اطراف بینی و چشم انتظار می‌رود، اما به تدریج با گذشت زمان کاهش می‌یابد. برای به حداقل رساندن تورم، توصیه می‌شود چند روز از محل کار خود مرخصی بگیرید.در مراحل اولیه بهبودی باید از فعالیت‌های شدید، جویدن بیش از حد، شنا کردن، مصرف الکل و دمیدن بینی خودداری کرد. حدود یک هفته بعد از جراحی، گچ یا آتل برداشته می‌شود.

روند بهبود بعد از رینوپلاستی به روش بسته

اگرچه ممکن است مقداری تورم باقیمانده باقی بماند، بیماران می‌توانند به تدریج فعالیت‌های عادی خود را در حالی که به دستورات جراح پایبند هستند، از سر بگیرند. صبر و رعایت دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از عمل برای بهبود موفقیت آمیز پس از جراحی بینی بسته ضروری است.

سوالات متداول

در جراحی بینی بسته بخیه‌ها کجا قرار خواهند گرفت؟

رینوپلاستی بسته شامل تمام برش‌ها در سوراخ‌های بینی است. تمام بخیه‌های استفاده شده برای روش بسته قابل حل هستند و نیازی به برداشتن در یک قرار ملاقات بعد از عمل ندارند.

نتایج رینوپلاستی بسته چقدر ماندگار است؟

این روش شامل کالبد شکافی بافت بینی نیست، زیرا پوست بینی از روی غضروف و چارچوب استخوانی که زیر آن کشیده شده برداشته نمی‌شود. جراحی بینی بسته بسته به میزان اصلاح جراحی مورد نیاز بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. نتایج جراحی باید تا پایان عمر باقی بماند، مشروط بر اینکه بیماران سبک زندگی سالمی داشته باشند و از سیگار کشیدن خودداری کنند.

هزینه رینوپلاستی بسته چقدر است؟

هزینه رینوپلاستی بسته با عوامل مختلفی از جمله میزان اصلاح جراحی مورد نیاز، جراح انتخابی و محل کلینیک تعیین می‌شود. همچنین هزینه جراحی بینی بسته به پیچیدگی عمل و تخصص جراح نیز می‌تواند متغیر باشد.

هنگامی که یک مشاوره حضوری داشتید، یک اطلاعاتی به شما داده می‌شود که شامل هزینه‌های بیهوشی، هزینه‌های جراحی و هزینه‌های جانبی می‌شود. به خاطر داشته باشید که ویزیت‌های بعدی بعد از عمل شامل هزینه عمل جراحی بینی بسته نمی‌شود.

چه مدت طول می کشد تا جراحی بینی بسته انجام شود؟

یک عمل جراحی بینی بسته بدون عارضه در مرکز جراحی می‌تواند تقریباً یک ساعت طول بکشد. جراحی بینی ترمیمی پیچیده‌تر می‌تواند بیش از 3 تا 4 ساعت طول بکشد. زمان دقیق مورد نیاز برای انجام این روش بین افراد متفاوت است، زیرا اصلاح برخی از ناهنجاری‌ها آسان‌تر از سایرین خواهد بود.

پس از اتمام عمل، بیمار به راحتی در یک بخش جراحی روزانه تا 3 ساعت حضور خواهد داشت. هنگامی که از نظر پزشک بیمار برای ترخیص تشخیص داده شد، تیم پرستاری پس از عمل به مراقب بزرگسال شما دستورالعمل‌های کامل پس از عمل را در مورد اینکه چه کاری انجام دهید، ارائه می‌دهد. توصیه می‌شود که یک بزرگسال در 24 تا 48 ساعت اول پس از جراحی بینی از شما مراقبت کند.

آیا ریکاوری با رینوپلاستی بسته در مقایسه با روش باز سریعتر است؟

زمان بهبودی برای جراحی بینی بسته اغلب بسیار سریع‌تر از جراحی بینی باز است، زیرا این یک روش کم تهاجمی است. زمان واقعی بهبودی جراحی بینی بسته به اصلاح جراحی متفاوت خواهد بود. 

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی چشم است که شما با بهره از آنها می‌توانید زیبایی صورت و چهره را چندین برابر کنید. در ادامه این

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *