بلفاروپلاستی چیست؟

هر آنچه لازم است در مورد عمل بلفاروپلاستی بدانید.

زیبایی صورت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی هر شخص است. به همین دلیل بسیاری از ما اهمیت بسیاری به صورت خود می‌دهیم. چین و چروک و افتادگی‌ پوست یکی از مهم‌ترین عواملی است که با بالا رفتن سن، باعث کاهش زیبایی چهره ما می‌شود. به همین دلیل همه ما دوست داریم با گذشت سن و گذر از دوره جوانی طوری وارد دوره میانسالی و کهنسالی شویم که صورتمان کمتر تغییر کرده باشد. شادابی و جوانی چهره یکی از عوامل اعتماد به نفس در هر شخصی است و ما عمل بلفاروپلاستی را به شما توصیه می کنیم.

مهم‌ترین علت ایجاد افتادگی‌های پوست به خصوص در اطراف چشم، کاهش حالت ارتجاعی پوست در اثر گذشت زمان است. همچنین تجمع چربی در اطراف پلک‌ها که در اثر افزایش سن و یا دلایل دیگر ایجاد می‌شود نیز موضوعی آزاردهنده است. این موضوعات علاوه بر تأثیر در ظاهر، اثرات منفی دیگری چون کاهش میدان دید نیز دارد. اگر شما هم دچار چنین مشکلاتی هستید،عمل بلفاروپلاستی کمک کننده خواهد بود. این عمل جراحی جزو جراحی‌های پلاستیک به حساب می‌آید. این عمل جراحی جزو عمل‌های حساسی است که باید توسط پزشکان متخصص و باتجربه در این زمینه انجام شود.

در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی در مورد جراحی بلفاروپلاستی ارائه دهیم. شما در پایان مقاله به پاسخ سوالاتی که در ادامه بیان کرده‌ایم، دست پیدا می‌کنید.

چه زمانی باید برای انجام عمل بلفاروپلاستی اقدام کنیم؟

برای انجام عمل بلفاروپلاستی ابتدا بیمار توسط پزشک متخصص جراحی دهان، فک و صورت و یا متخصص جراحی چشم پزشکی معاینه می‌شود. پزشک شرایط عمل را بررسی می‌کند و در صورتی که بیمار به این جراحی نیاز داشته باشد، کارهای لازم انجام می‌شود.

زمانی که بیمار دچار افتادگی پلک‌های بالا شده است، هنگام مطالعه و یا انجام کارهای حساسی که با بینایی سروکار دارد خیلی زود احساس سنگینی و خستگی می‌کند. میدان دید بیمار در اکثر موارد محدودتر می‌شود. تجمع چربی و افتادگی پلک باعث کاهش عملکرد عضلات اطراف حدقه چشم می‌شود و چنین مشکلاتی را به وجود می‌آورد. این مشکلات با راهکارهای درمانی مختلفی چون بلفاروپلاستی، لیفت ابرو، فیکس کردن ابرو و یا غدد اشکی و … از بین می‌رود. تشخیص نوع راهکار درمانی بر عهده پزشک متخصص است. به همین دلیل لازم است توجه زیادی در انتخاب پزشک داشته باشید.

آیا عمل بلفاروپلاستی نیاز به بستری شدن دربیمارستان دارد؟

بلفاروپلاستی چه در پلک بالای بیمار انجام شود چه در پلک پایین، نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد. تنها پیش‌نیاز این عمل یک آزمایش خون ساده در آزمایشگاه است. با این آزمایش مشخص می‌شود که بیمار مشکل انعقادی خون ندارد. پس از آن بیمار نوبت دهی زمان عمل جراحی انجام می‌شود. در روز عمل بیمار به کلینیک یا بیمارستان مورد نظر مراجعه می‌کند. سپس اقدامات اولیه آماده سازی وی توسط دستیار جراح انجام می‌شود. در مرحله بعدی داروی بی‌حسی موضعی یا لوکال توسط دکتر مهدی سزاوار در اطراف پلک بیمار انجام تزریق می‌شود و روند جراحی شروع خواهد شدودربسیاری از موارد نیاز به بیهوشی عمومی نیست.

پس از اتمام کار و انجام مراقبت‌های اولیه لازم پس از عمل جراحی نظیر استفاده از کمپرس یخ چشمی و … جراح از عدم خونریزی محل عمل جراحی اطمینان حاصل می‌کند. در این مرحله بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان و یا کلینیک ترخیص می‌شود. فرآیند عمل جراحی بالابرد پلک  به طور کلی بین سه الی چهار ساعت به زمان نیاز دارد. این زمانی است که از آغاز فرآیند آماده‌سازی تا ترخیص بیمار طی می‌شود.

عمل جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

در این قسمت ابتدا به توضیح چگونگی انجام عمل بلفاروپلاستی در پلک بالا می‌پردازیم. پیش از هر چیز دکتر مهدی سزاوار از تاثیر حسی موضعی در اطراف پلک بیمار، اطمینان حاصل می‌کند. سپس با توجه به نشانه‌گذاری‌هایی که طی معاینات قبلی برای بیمار انجام داده است، پوست اضافی را برش می‌دهد و آن را جدا می‌کند. سپس دو سر جدا شده را با دقت و ظرافت تمام طوری به هم بخیه می‌کند که خط بخیه دقیقا پشت پلک بیمار و روی خط پلک زدن بیمار قرار بگیرد. به این ترتیب پس از گذشت زمان لازم و ترمیم کامل پوست اثری از خط بخیه در پشت پلک بیمار دیده نمی‌شود.

در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین نیز مشابه همین کار انجام می‌شود. تفاوت آن با بلفاروپلاستی و زیباسازی  پلک بالا  در این است که در برخی موارد نیازی به خارج کردن پوست اضافی پلک پایین نداردوتنها چربی‌های اضافی پلک پایین از طریق برش داخل پلک تحتانی خارج می‌شود. در این صورت در لبه زیرین پلک پایین از سمت بیرون هیچ گونه برشی انجام نمی‌گیرد.

در این قسمت یادآوری دو نکته ضروری است. اول این که زخم‌های حاصل از این جراحی معمولا در میان چین و چروک‌های طبیعی چشم و داخل پلک پنهان می‌ماند. نکته دوم این است که بر اساس تشخیص جراح، ممکن است پس از برداشته شدن پوست اضافی، مقداری از بافت ماهیچه‌ای را نیز بردارد. همچنین ممکن است در صورت صلاح‌دید چربی اضافی نیز برداشته شود و در قسمت دیگری که نیاز دارد، پیوند بزند.  نتیجه این کار زیبایی بیشتر عمل ترمیم پلک خواهد بود.

آیا تنها روش بلفاروپلاستی جراحی است؟

امروزه روش‌های دیگری غیر از جراحی بلفاروپلاستی نیز وجود دارد؛ از دستگاه‌های لیزری پیشرفته گرفته تا روش پلاسماجت و غیره. در روشی که با لیزر انجام می‌شود از دستگاه تولید امواج رادیویی کمک استفاده می‌کنند که جدیدتر و پیشرفته‌تر است اما این روش هنوز جای تردید بسیاری دارد و مورد تایید پزشکان نیست.

در روش پلاسما جت نیازی به برش و بخیه کردن نیست و در بیمارانی استفاده می‌شود که از تیغ جراحی و بخیه می‌ترسند. در این روش با دستگاهی به نام پلاسماجت سطح پوست بیمار به شکل سوراخ‌های بسیار ریزی سوزانده می‌شود. این سوراخ‌ها بسیار کوچک و به شکل نقطه هستند و پشت سر هم در محل مورد نظر ایجاد می‌شوند. ایجاد این سوراخ‌ها باعث تصعید لایه سطحی پوست می‌شود و با این روش پوست را جمع می کند. در نتیجه افتادگی‌های پوست بیمار برطرف می‌شود. گرمایی که با این کار در سطح پوست بیمار ایجاد می‌شود، تحریک‌کننده لایه‌های زیرین پوست برای ساخت کلاژن است. نقطه‌های پلاسماجت در ابتدا به شکل زخم در می‌آید، اما پس از مدتی به طور کامل بهبود پیدا می‌کند و اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند. برای اثر بخشی روش پلاسماجت باید این کار را طی چند جلسه تکرار کرد. هر جلسه بین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد حین انجام این کار بیمار باید با باز و بسته کردن مکرر پلک‌ها به پزشک کمک کند تا چین و چروک‌ها و چربی‌های اضافه را پیدا کند.

روش پلاسماجت جدید است. به همین دلیل هنوز عوارض بلند مدت آن مشخص نشده است. به همین دلیل هنوز عمل جراحی بلفاروپلاستی بهترین و قابل اعتمادترین روش برای حل مشکلات و چروک‌های پلکی  است.

مزایای عمل جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

در طی توضیحات مقاله اطلاعاتی در مورد مزایای عمل بلفاروپلاستی صحبت شد. اما در این بخش قصد داریم به صورت کامل در مورد مزایای این عمل صحبت کنیم.

 • درمان افتادگی پلک.
 • از بین بردن پف پلک‌ها.
 • از بین رفتن چروک‌هایی که زمان خنده در اطراف چشم ایجاد می‌شود.
 • جوانسازی و زیبایی چهره.
 • بهبود میدان دید بیمار.
 • بالا کشیده شدن ابروها و به وجود آمدن تناسب در اجزای مختلف چهره.
 • دوره نقاهت کوتاه‌مدت.

لازم به ذکر است که این مزایا همیشگی است و در موارد نادر نیاز به عمل جراحی مجدد بلفاروپلاستی وجود خواهد داشت.

عوارض و خطرات ناشی از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

بیمار از مدتی پیش از اقدام برای جراحی زیباسازی پلک توسط دکتر مهدی سزاوار به طور کامل تحت معاینات چشمی قرار می‌‌گیرد. همچنین همه بیماری‌های قبلی و زمینه‌ای بیمار نیز به طور دقیق بررسی می‌شود. بنابراین معمولا عارضه و خطر خاصی بیمار را تهدید نمی‌کند و این جراحی عوارض خاصی برای بیمار نخواهد داشت.

برخی از بیماران پس از عمل جراحی دچار هماتوم می‌شوند. البته کبودی و تورم در حد نرمال به پس از عمل جراحی طبیعی است. آن‌ها تنها بر اثر دستکاری‌های پزشک ایجاد شده‌اند. بنابراین این کبودی‌ها برای بهبودی کامل نیاز به گذشت زمان دارند. اگر هماتوم سطح وسیعی داشته باشد، برای برطرف شدن نیاز به انجام جراحی مجدد خواهد داشت. در غیر اینصورت با اقدامات محافظه کارانه و گذشت زمان برطرف می‌شود.

یکی دیگر از عوارض این عمل پلک بسته شدن پلک به صورت ناخودآگاه است. این اتفاق در طی چند روز بعد از عمل مکررا اتفاق می‌افتد و جای نگرانی نیست. مهم‌ترین علت این موضوع خشکی چشم است که با تجویز قطره‌های اشک مصنوعی  از بین می‌رود. از سایر عوارض نادر بازماندن چشم به علت نرسیدن دو لبه پلک به هم در هنگام خواب در روزهای اول پس از جراحی است. این عارضه نیز با استفاده از پماد چشمی و قطره اشک مصنوعی برطرف می‌شود.

عفونت، دید دوگانه و زخم دراز مدت و درد در محل شکاف جراحی، کاهش بینایی و… از دیگر عوارض نادر این جراحی هستند. در صورت مشاهده این موارد حتما به پزشک اطلاع دهید.

در دوران نقاهت چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

اگر نکات مورد نظر دوران نقاهت این عمل جراحی را به خوبی رعایت کنید، احتمال این که دچار عوارض پس از عمل شوید، بسیار کاهش پیدا می‌کند. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که در این زمینه باید رعایت شود را بیان کرده‌ایم.

 • طی دوران نقاهت برای جلوگیری از آلودگی چشم‌ها و خطر ابتلا به عوارض جانبی بهتر است چند روز در خانه استراحت کنید.
 • در صورت درد، که شدت آن معمولا خفیف است، از مسکن‌های معمولی استفاده کنید.
 • در صورت تجویز قطره اشک مصنوعی و سایر داروهای مورد نظر پزشک معالج، آن‌ها را طبق زمان معین شده استفاده کنید.
 • استفاده از کمپرس سرد مطابق دستور پزشک معالج از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • بهتر است هنگام خواب دو الی سه بالش زیر سر خود قرار دهید تا زاویه سر بیش از ۴۵ درجه باشد.

در هر حال اگر انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی و زیباسازی پلک خویش را به یک پزشک باتجربه بسپارید، می‌توانید با خاطری آسوده خود را برای جذاب‌تر و جوان‌تر شدن آماده کنید. دکتر مهدی سزاوار در این زمینه با تجارب بسیار می‌تواند شما را به نتیجه دلخواهتان برساند. در صورت نیاز برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس پیچ اینستاگرام دکتر مهدی سزاوار مراجعه کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید