بلفارپلاستی

بلفارپلاستی

بلفارپلاستی ، چشم ها مهم ترین مرکز جلب توجه در روابط اجتماعی افراد هستند. در واقع، چشم های زیبا تاثیر بسزایی بر کلیت زیبایی صورت دارد. از این رو، رفع نقص های ظاهری چشم ها و پلک ها می تواند به بهبود ظاهر افراد کمک نماید. جراحی بلفاروپلاستی نوعی جراحی زیبایی پلک است که به درمان افتادگی پلک ها می پردازد.

به طور کلی، با افزایش سن و از بین رفتن لایه های چربی زیرپوستی، زمینه ایجاد چین و چروک در صورت مخصوصا در اطراف چشم ها فراهم می شود. این مساله به مرور زمان به افتادگی پلک ها منجر شده و زیبایی چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

در افرادی که تمایل به رفع چین و چروک اطراف چشم و یا اصلاح وضعیت پلک ها دارند، انجام جراحی اصلاح پلک تحت عنوان بلفاروپلاستی گزینه درمانی مناسبی خواهد بود. انجام این جراحی باعث شادابی پوست اطراف چشم ها و ایجاد ظاهری جوان تر خواهد شد. تمامی این تغییرات در نهایت منجر به افزایش اعتماد به نفس افراد و بهبود روابط اجتماعی آن ها خواهد شد.

بلفارپلاستی

بلفاروپلاستی چیست؟

مهم ترین علت ایجاد افتادگی های پوست به خصوص در اطراف چشم، کاهش حالت ارتجاعی پوست در اثر افزایش سن است. از سوی دیگر، تجمع چربی در نواحی اطراف چشم می تواند منجر به افتادگی پلک ها شده و زیبایی چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. افتادگی پلک علاوه بر اثرات منفی بر زیبایی ظاهری افراد، میدان دید را نیز کاهش می دهد. در صورتی که شما نیز به افتادگی پلک یا چین و چروک اطراف چشم دچار شده اید، عمل بلفاروپلاستی کمک کننده خواهد بود. اما حال باید دید که عمل بلفاروپلاستی چیست.

عمل بلفاروپلاستی یکی از انواع عمل های زیبایی صورت است که با هدف اصلاح وضعیت پلک ها انجام می گیرد. از آن جا که چشم ها حساس ترین اعضای بدن به حساب می آیند، بنابراین تخصص و مهارت پزشک جراحی در حفظ سلامت آن ها اهمیت بسیاری خواهد داشت. در ادامه این مقاله خواهیم دید که جزییات مرتبط با عمل زیبایی بلفاروپلاستی چیست و این جراحی چگونه انجام می گیرد.

بلفاروپلاستی چیست؟

مزایای عمل جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

پس از توضیح درباره اینکه بلفاروپلاستی چیست، حال می خواهیم به مزایای عمل بلفاروپلاستی اشاره کنیم. برخ یاز مهم ترین مزایای بلفاروپلاستی عبارت اند از:

 • درمان افتادگی پلک
 • از بین بردن پف پلک ها
 • از بین رفتن چروک هایی که زمان خنده در اطراف چشم ایجاد می شوند
 • جوانسازی و زیبایی چهره
 • بهبود میدان دید بیمار
 • بالا کشیده شدن ابروها و به وجود آمدن تناسب در اجزای مختلف چهره
 • دوره نقاهت کوتاه‌مدت

لازم به ذکر است که نتیجه این نوع جراحی زیبایی، دائمی است و در موارد نادر نیاز به عمل جراحی مجدد بلفاروپلاستی وجود خواهد داشت.

چه زمانی باید برای انجام عمل بلفاروپلاستی اقدام کنیم؟

حال که می دانیم عمل بلفاروپلاستی چیست، باید دید چه زمانی باید برای انجام آن اقدام نمود. یکی از عوارض افتادگی پلک های بالا، احساس سنگینی و خستگی در چشم ها، در هنگام مطالعه یا انجام کارهای حساس، است. همچنین، میدان دید فرد در اکثر موارد محدودتر خواهد شد. در واقع، تجمع چربی و افتادگی پلک باعث کاهش عملکرد عضلات اطراف حدقه چشم و عوارض ناشی از آن می گردد. این گونه اختلالات با راهکارهای درمانی مختلفی چون بلفاروپلاستی، لیفت ابرو، ثابت کردن ابرو و یا غدد اشکی و مانند آن ها از بین می رود. تشخیص بهترین روش درمان افتادگی پلک بر عهده پزشک متخصص است. به همین دلیل لازم است در انتخاب پزشک معالج خود، نهایت دقت را به خرج دهید.

برای اقدام جهت انجام عمل بلفاروپلاستی، ابتدا بیمار باید توسط متخصص جراحی زیبایی صورت و یا متخصص جراحی چشم معاینه شود. در صورتی که پزشک شرایط بیمار را به طور کامل بررسی و تایید نماید، شخص می تواند برای انجام جراحی پلک یا بلفاروپلاستی اقدام کند.

عمل جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

پس از پاسخ به این سوال که اقدامات قبل از بلفاروپلاستی چیست، حاصل این سوال مطرح می شود که روش های انجام بلفاروپلاستی چیست و این جراحی چگونه انجام می گیرند؟ برای درمان افتادگی پلک بالا با بلفاروپلاستی باید از بی حسی موضعی استفاده شود.

در جلساتی که پزشک متخصص به معاینه بیمار می پردازد، محل انجام جراحی مشخص و تقریبا نشانه گذاری می شود. بر همین اساس نیز جراح محل برش های مورد نظر را تعیین می کند. در حین جراحی، پوست اضافی برش خورده و از پلک جدا می گردد.

ناحیه برش خورده از طریق بخیه های ریز و ظریف بسته خواهد شد. معمولا محل برش به گونه ای انتخاب می شود که دقیقا پشت خط پلک بوده و کمترین نمای ظاهری را داشته باشد. این موضوع کمک می کند تا پس از اتمام جراحی و بهبود زخم ها، کمترین جای زخم باقی بماند.

در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین نیز مشابه همین کار انجام می شود. تفاوت آن با بلفاروپلاستی و زیباسازی  پلک بالا در این است که در برخی موارد نیازی به خارج کردن پوست اضافی پلک پایین نیست. در واقع، تنها کافی است چربی های اضافی پلک پایین از طریق برش داخل پلک تحتانی خارج گردد. به این ترتیب، در لبه زیرین پلک پایین در قسمت خارجی چشم، هیچ گونه برشی ایجاد نخواهد شد.

در این قسمت یادآوری دو نکته ضروری است. اول این که زخم های حاصل از این جراحی معمولا در میان چین و چروک های طبیعی چشم و داخل پلک پنهان می ماند. نکته دوم این است که بر اساس تشخیص جراح، ممکن است پس از برداشته شدن پوست اضافی، مقداری از بافت ماهیچه ای نیز برداشته شود. همچنین، در صورت صلاحدید پزشک جراح، چربی اضافی می تواند از اطراف چشم برداشته شده و در قسمت دیگری از بدن، پیوند بخورد. این کار به دریافت نتیجه هر چه بهتر از عمل زیبایی ترمیم پلک منجر خواهد شد.

پیش از انجام بلفاروپلاستی چه معاینه هایی انجام می گیرد؟

قبل از اقدام برای انجام جراحی بلفاروپلاستی لازم است پزشک از برخی روش های تشخیصی استفاده کند. این کار به بررسی جزییات صورت و برنامه ریزی برای انجام عمل بلفاروپلاستی کمک خواهد کرد. در ادامه برخی از مهم ترین معاینات قبل از بلفاروپلاستی را معرفی می کنیم.

معاینات فیزیکی

طی معاینه های فیزیکی، پزشک میزان پوست اضافه موجود در پلک را اندازه گیری می کند. همچنین، توانایی چشم در تولید اشک سنجیده خواهد شد.

بینایی سنجی

در این مرحله، پزشک باید میزان نقش افتادگی پلک را در میزان کم بینایی بیمار مشخص کند. گاهی یک بینایی سنجی ساده نشان می دهد که کم بینایی فرد از ضعیف بودن چشم او ناشی می شود.

عکسبرداری تشخیصی

عکسبرداری از پلک به پزشک کمک می کند تا نقاط جراحی و برش ها را به خوبی تشخیص دهد. عکسبرداری باید از زوایای مختلف چشم و پلک انجام گیرد.

پیش از عمل زیبایی بلفاروپلاستی چه اقداماتی لازم است؟

عمل زیبایی بلفاروپلاستی با هدف رفع چین و چروک اطراف چشم، اصلاح افتادگی پلک ها و بهبود میدان دید انجام می گیرد. اما افرادی که قصد انجام جراحی بلفاروپلاستی را دارند باید مراقبت هایی را انجام دهند تا نتیجه حاصل از جراحی رضایتبخش باشد.

یکی از اقدامات مهمی که افراد باید انجام دهند، مراجعه به یک پزشک متخصص زیبایی و صورت است. دکتر مهدی سزاوار، متخصص فک، دهان و صورت، از آن دسته متخصصانی هستند که به دلیل تجربه بالا در زمینه انواع جراحی های زیبایی صورت شامل رینوپلاستی، زاویه سازی فک، جراحی بوکال فت و عمل قرینه سازی صورت، بهترین گزینه برای انجام انواع عمل زیبایی صورت از جمله بلفاروپلاستی خواهند بود.

پزشک متخصص پس از بررسی های لازم و معاینات فیزیکی مشخص می کند که چه اصلاحاتی باید در صورت فرد انجام گیرد. ممکن است در برخی موارد، فرد علاوه بر عمل بلفاروپلاستی به برخی جراحی های زیبایی مانند لیفت صورت یا ابرو نیز نیاز داشته باشد.

در مرحله بعد، پزشک جراح باید سوابق پزشکی بیمار را بررسی نماید. ابتلا به اختلالاتی مانند خشکی چشم، آب سیاه، آلرژی به داروها، بیماری های خود ایمنی یا بیماری هایی که فرایند انعقاد خون را تحت تاثیر قرار می دهند، باید به طور کامل بررسی گردند. همچنین، بیمارانی که به مشکلات تیروئیدی، دیابت و سایر بیماری های زمینه ای مبتلا هستند نیز باید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند.

آیا عمل بلفاروپلاستی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد؟

بلفاروپلاستی چه در پلک بالای بیمار انجام شود چه در پلک پایین، نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد. تنها پیش نیاز این عمل زیبایی، یک آزمایش خون ساده در آزمایشگاه است. با این آزمایش مشخص می شود که بیمار مشکل انعقادی خون دارد یا خیر. پس از آن، پزشک برای روز و زمان انجام جراحی برنامه ریزی خواهد کرد.

در روز عمل بیمار به کلینیک یا بیمارستان مورد نظر مراجعه می کند. سپس اقدامات اولیه آماده سازی او توسط دستیار جراح انجام می گیرد. در مرحله بعدی داروی بی حسی موضعی یا لوکال توسط پزشک جراح در اطراف پلک بیمار تزریق خواهد شد. به این ترتیب، جراحی زیبایی بلفاروپلاستی توسط پزشک و بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام خواهد گرفت.

در ساعات اولیه پس از عمل بلفاروپلاستی مراقبت هایی مانند کمپرس یخ چشمی انجام می گیرد. در نهایت پزشک جراح باید مواردی چون عدم خونریزی در ناحیه جراحی را بررسی و تایید نماید. بیمار با حال عمومی خوب می تواند از بیمارستان و یا کلینیک مرخص گردد.

به طور کلی، فرآیند عمل جراحی بالا بردن پلک، به حدود سه الی چهار ساعت زمان نیاز دارد. البته این بازه زمانی شامل تمامی مراحل جراحی از آماده سازی بیمار تا ترخیص وی خواهد بود.

مراقبت های قبل از جراحی بلفاروپلاستی شامل چه مواردی می شود؟

معمولا سوال دیگری که برای افراد پیش می آید این است که مراقبت های قبل از جراحی بلفاروپلاستی چیست؟ معمولا طی جلسات اولیه ای که به پزشک متخصص زیبایی مراجعه می کنید، پزشک امکان انجام بلفاروپلاستی را تایید خواهد کرد. با این حال، لازم است بیمار تا قبل از انجام این جراحی برخی مراقبت ها را در پیش بگیرد. رعایت این مراقبت ها به موفقیت جراحی، پیشگیری از خونریزی شدید در هنگام عمل و پس از آن و همچنین، عوارض جانبی کمتر بلفاروپلاستی کمک می کند. برخی از مهم ترین مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی عبارت اند از:

 • قطع مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین، وارفارین، بروفن و داروهای گیاهی مرتبط با انعقاد خون. این کار باید تحت نظر پزشک انجام شود.
 • ترک سیگار از حداقل دو هفته قبل از عمل

لازم به ذکر است که بیمار در روز عمل باید به همراه یک نفر از اعضای خانواده یا دوستان خود به کلینیک مراجعه کند. زیرا امکان رانندگی بعد از جراحی بلفاروپلاستی برای بیمار وجود ندارد. همچنین بهتر است شخص تا یک روز بعد از جراحی، تنها نماند.

انتظارات بعد از بلفاروپلاستی شامل چه مواردی می شود؟

در صورتی که جراحی توسط یک متخصص ماهر انجام گیرد، عوارض جانبی بسیار کم خواهد بود. اما بروز برخی عوارض در روزهای اولیه پس از جراحی طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. از مهم ترین و رایج ترین عوارض بعد از بلفاروپلاستی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تاری دید یا دوبینی
 • حساسیت به نور
 • ریزش اشک
 • بی حسی و تورم پلک ها

کبودی و تورم پلک ها یک تا دو هفته باقی می ماند و به تدریج بهبود پیدا می‌کند. مشاهده نتیجه عمل بلفاروپلاستی در هر شخص متفاوت است. اما معمولا نتایج حاصل از جراحی بعد از چند ماه قابل رویت هستند. اکثر بیماران از نتایج بلفاروپلاستی رضایت دارند. این افراد بر این باور هستند که ظاهری جوانتر و شاداب تر به دست می آورند. همچنین، میدان دید این افراد پس از رفع افتادگی پلک به طور قابل توجهی بهبود پیدا خواهد کرد. معمولا نتایج حاصل از جراحی بلفاروپلاستی دائمی خواهد بود و نیازی به جراحی مجدد یا ترمیم ندارد. با این حال، در موارد نادر ممکن است افتادگی پلک بازگشته و نیاز به جراحی ترمیمی بلفاروپلاستی را ضروری کند.

مراقبت های قبل از جراحی بلفاروپلاستی

مهم ترین مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

بخش مهمی از رضایت حاصل از جراحی به مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی مرتبط است. در واقع، در صورتی که بیمار پس از انجام جراحی، مراقبت های لازم را انجام دهد، میزان عوارض به حداقل خواهد رسید.

در طول دوران نقاهت، برای جلوگیری از آلودگی چشم ها و خطر ابتلا به عوارض جانبی بهتر است چند روز در خانه استراحت کنید. در صورت احساس درد خفیف، می توانید از مسکن های معمولی استفاده کنید. معمولا پزشک برای کاهش عوارض پس از بلفاروپلاستی، قطره اشک مصنوعی و برخی داروهای دیگر را تجویز می کند. لازم است این داروها را طبق برنامه و به صورت منظم مصرف نمایید.

استفاده از کمپرس سرد نیز از مراقبت های مهم بعد از جراحی است که مطابق دستور پزشک معالج باید انجام گیرد. بهتر است هنگام خواب از دو تا سه بالش در زیر سر خود استفاده کنید تا زاویه سر بیش از ۴۵ درجه باشد.

مهم ترین اقدام افراد در فرایند انجام بلفاروپلاستی انتخاب بهترین پزشک متخصص زیبایی صورت است. این مساله تاثیر بسزایی بر نتیجه حاصل از جراحی دارد. همچنین، عوارض ناشی از عمل به حداقل خواهد رسید.

تجربه برخی از پزشکان متخصص از جمله دکتر مهدی سزاوار به اندازه ای است که افراد می توانند با خیالی آسوده عمل بلفاروپلاستی خود را به ایشان بسپارند. در نظر داشته باشید که مهارت و ظرافت بالای جراح در هنگام انجام عمل جراحی زیبایی، می تواند نتیجه ای دائمی، طبیعی و با کمترین عوارض در پی داشته باشد.

مهم ترین مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

هزینه عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

جراحی بلفاروپلاستی نوعی جراحی زیبایی و درمانی به حساب می آید. هزینه بلفاروپلاستی شامل موارد زیر خواهد بود:

 • دستمزد پزشک
 • آزمایش های قبل از جراحی
 • هزینه های مربوط به ویزیت قبل و بعد از جراحی
 • هزینه مربوط به تجهیزات جراحی
 • هزینه مربوط به داروهای بعد از جراحی

ممکن است عواملی مانند شهر محل زندگی، منطقه جغرافیایی، محل جغرافیایی کلینیک و مواردی از این قبیل نیز بر هزینه جراحی تاثیر گذار باشند. بخش عمده ای از هزینه بلفاروپلاستی به دستمزد پزشک مربوط می شود. در این مورد نیز فاکتورهای زیادی از جمله مهارت و شهرت پزشک تعیین کننده هستند. با این حال با توجه به حساسیت بالای چشم و همچنین، تاثیر نتیجه حاصل از جراحی بر زیبایی افراد، صرف کمی هزینه بیشتر ارزشمند خواهد بود.

ممکن است در صورت تایید پزشک مبنی بر نیاز بیمار به انجام جراحی بلفاروپلاستی (برای بهبود بینایی)، بخش هایی از هزینه درمان توسط برخی بیمه های درمانی پرداخت گردد. با این حال تضمینی در این مورد وجود ندارد.

غیر از بلفاروپلاستی از چه روش هایی برای رفع افتادگی پلک استفاده می شود؟

امروزه روش های دیگری غیر از جراحی بلفاروپلاستی نیز برای رفع افتادگی پلک یا چین و چروک اطراف چشم به کار می روند. استفاده از دستگاه های لیزری پیشرفته و دستگاه پلاسما جت، از روش های رایج در این زمینه هستند. در روش لیزر از دستگاه تولید امواج رادیویی استفاده می کنند. هر چند این روش جدیدتر و پیشرفته تر به نظر می رسد، با این حال، همچنان لازم است تحقیقات گسترده تری درباره خطرات و یا عوارض ناشی از آن انجام شود.

روش انجام پلاسما جت

ترمیم پلک افتاده با روش پلاسما جت، نیازی به هیچ گونه برش داخلی یا خارجی و یا بخیه کردن ندارد. این روش عمدتا در بیمارانی استفاده می شود که از تیغ جراحی و بخیه می ترسند. در این روش، به کمک دستگاهی تحت عنوان پلاسما جت، سطح پوست بیمار به شکل سوراخ های بسیار ریزی سوزانده می شود. این سوراخ ها بسیار کوچک و به شکل نقطه هستند و به فاصله کمی از یکدیگر در محل مورد نظر ایجاد می گردند. این سوراخ ها باعث تصعید لایه سطحی پوست شده و از این طریق پوست را جمع می کنند. تکرار این کار می تواند افتادگی های پوست بیمار را برطرف نماید.

نحوه عملکرد دستگاه پلاسما جت

گرمایی که با این کار در سطح پوست بیمار ایجاد می شود، تحریک‌کننده لایه های زیرین پوست برای ساخت کلاژن است. نقطه های حاصل از پلاسماجت در ابتدا به شکل زخم های ریز هستند. اما پس از مدتی به طور کامل بهبود پیدا کرده و اثری از آن ها باقی نمی ماند.

هر جلسه درمانی با پلاسما جت در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. در حین انجام این کار، بیمار باید با باز و بسته کردن مکرر پلک ها، به پزشک کمک کند تا چین و چروک ها و چربی های اضافه را پیدا کند. برای دریافت نتیجه بهتر از این روش و اثربخشی بیشتر آن، لازم است این کار را طی چند جلسه تکرار نمود.

روش پلاسما جت روش نسبتا جدیدی به حساب می آید و به همین دلیل، هنوز عوارض بلند مدت آن مشخص نشده است. بنابراین به نظر می رسد در حال حاضر عمل جراحی بلفاروپلاستی بهترین و قابل اعتمادترین روش برای حل مشکلات و چروک های پلک است.

روش هایی برای رفع افتادگی پلک

خطرات عمل بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی از جمله جراحی های کم تهاجمی و کم خطر به حساب می آید. اما در هر صورت، هر جراحی ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. خونریزی، کبودی و تورم، از عارضه های مرسوم برای هر جراحی هستند که جای نگرانی ندارند. در صورتی که یک متخصص ماهر و باتجربه جراحی را برای شما انجام دهد، می توانید اطمینان داشته باشید که هیچ عارضه بلند مدتی به وجود نخواهد آمد. اما در صورتی که پزشک جراح تجربه و مهارت کافی نداشته باشد، احتمال ایجاد برخی عوارض از جمله اسکار ناشی از عمل وجود دارد. مسلما جای زخم حاصل از جراحی می تواند در ظاهر افراد تاثیر منفی داشته باشد.

خطرات عمل بلفاروپلاستی

مهم ترین عوارض ناشی از بلفاروپلاستی کدام اند؟

بیمار مدتی پیش از اقدام برای جراحی زیباسازی پلک، توسط پزشک جراح به طور کامل تحت معاینات چشمی قرار می‌ گیرد. همچنین، وضعیت بیمار از نظر وجود هر نوع بیماری زمینه ای به طور دقیق بررسی می شود. بنابراین معمولا خطر خاصی بیمار را تهدید نکرده و جراحی با کمترین عوارض انجام می گیرد.

در هر صورت، ممکن است برخی از بیماران، پس از بلفاروپلاستی دچار هماتوم شوند. البته وجود مقداری کبودی و تورم پس از عمل جراحی کاملا طبیعی و مورد انتظار است. این نوع عوارض در اثر دستکاری هایی که توسط جراح انجام می گیرند، به وجود آمده و مدتی پس از جراحی از بین خواهند رفت. اگر هماتوم گسترده ای ایجاد گردد، برای برطرف شدن نیاز به انجام جراحی مجدد خواهد داشت. در غیر این صورت با اقدامات محافظه کارانه و گذشت زمان برطرف خواهد شد.

یکی دیگر از عوارض بلفاروپلاستی، بسته شدن پلک به صورت ناخودآگاه است. این اتفاق در طی چند روز بعد از عمل مکررا اتفاق می افتد و جای نگرانی نیست. مهم ترین علت این موضوع خشکی چشم است که با تجویز قطره های اشک مصنوعی از بین می رود.

از عوارض نادر بلفاروپلاستی می توان به باز ماندن چشم در هنگام خواب اشاره کرد که به دلیل نرسیدن دو لبه پلک به یکدیگر در روزهای اول پس از جراحی رخ می دهد. این عارضه نیز با استفاده از پماد چشمی و قطره اشک مصنوعی برطرف می گردد.

عفونت، دوبینی، طولانی شدن بهبود زخم ها، درد در محل شکاف جراحی و کاهش بینایی، از دیگر عوارض نادر بلفاروپلاستی محسوب می شوند. در صورت مشاهده این گونه علائم، هر چه سریع تر به پزشک معالج مراجعه نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *