مزایا و معایب بلفاروپلاستی چیست؟ عوارض جراحی پلک

آخرین تاریخ بروزرسانی: 7 خرداد 1403
مزایا و معایب بلفاروپلاستی کدام است؟

در مقاله پیش رو هر آنچه باید در مورد مزایا و معایب بلفاروپلاستی بدانید را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با توجه به مطالبی که در ادامه می‌خوانید می‌توانید در صورت نیاز و دریافت اطلاعات دقیق‌ تر به سایت دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، دهان و صورت مراجعه کرده و یا از طریق شماره تماس با مطب در ارتباط باشید.

بلفاروپلاستی یک عمل زیبایی است که برای از بین بردن پوست و چربی اضافی اطراف پلک بالا و پایین انجام می‌شود. این جراحی می‌‌تواند ظاهر چشم‌ ها را بهبود بخشد و باعث شود فرد جوان تر به نظر برسند. در برخی موارد، افتادگی پوست می‌تواند دید فرد را مختل کند. در این صورت با انجام جراحی پلک می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

بنابراین بلفاروپلاستی می‌‌تواند یک تکنیک بسیار موثر برای از بین بردن پف پلک، چین و چروک اطراف چشم و به طور کلی بهبود ظاهر چشم باشد. در ادامه میخواهیم به این سوال پی ببریم که بلفاروپلاستی چه مزایا و معایبی دارد ؟

رزرو نوبت دکتر سزاوار

شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

بلفاروپلاستی، همان‌طور که یک روش جراحی زیبایی است؛ دارای معایبی نیز است. از معایب اصلاح پلک می‌توان به خطرات جراحی اشاره کرد، از جمله خونریزی، عفونت، و احتمال بروز تحریک و التهاب در منطقه جراحی. همچنین، برخی بیماران ممکن است، پس ازبلفاروپلاستی دچار عوارض ناخواسته‌ای شوند، علاوه بر این، یکی از عوارض مهم جراحی پلک، ممکن است باگذشت زمان و افزایش سن، نیاز به تجدید و اصلاح داشته باشد.

7 مزیت عمل بلفاروپلاستی

 • کاهش پف زیر چشم
 • بهبود بینایی
 • بهبود ظاهر چشم
 • کاهش تحریکات پوستی ناشی از مالش چین‌های اضافی
 • از بین بردن حلقه‌های تیره زیر چشم
 • از بین بردن خطوط ریز در گوشه‌های بیرونی چشم و پلک‌های پایینی
 • جراحی کم تهاجم و عدم نیاز به دوره نقاهت طولانی

 کاهش پف زیر چشم

یکی از مزایای بلفاروپلاستی، برداشتن چربی اضافی در قسمت زیرین پلک پایین است. بنابراین، از طریق جراحی بلفاروپلاستی، چربی های زیر چشم بدون هیچ گونه پوست اضافی برداشته می‌‌شوند. برش معمولاً از طریق یک روش کم تهاجمی انجام می‌‌شود که هیچ جای زخم قابل مشاهده ای برای بیمار باقی نمی گذارد.

برای مطالعه مقاله عمل اندوسکوپیک چیست؟ کلیک کنید. (برسی کامل مزایا و معرفی بهترین روش) 

کاهش پف زیر چشم

گسترش خط دید برای بهبود دید

در موارد شدید، پوست اضافی در پلک بالایی روی مژه‌ها کشیده می‌‌شود و در نتیجه دید محیطی فرد با مشکل مواجه می‌‌شود. این افتادگی می‌‌تواند ژنتیکی، ناشی از افزایش سن یا حتی در نتیجه سال‌ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشد. بنابراین اگر متوجه شدید سر خود را برای دید درست می‌چرخانید، می تواند نشانه‌ای از نیاز به بلفاروپلاستی پلک بالا برای اصلاح و بهبود بینایی باشد.

افتادگی بیش از حد پوست که بینایی را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد می‌‌تواند در مردان و زنان در سنین مختلف رخ دهد. از این رو برداشتن پوست اضافی از طریق عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی به بهبود بینایی کمک می کند. بلفاروپلاستی پلک بالا یک عمل جزئی است که در مطب و تحت بی حسی موضعی انجام می‌‌شود.

 بهبود ظاهر چشم

بلفاروپلاستی پلک بالا و بلفاروپلاستی پلک پایین می‌‌تواند برای جوانسازی چهره مفید باشد. این روش‌ها پوست و چربی اضافی را از پلک‌ها و نواحی اطراف آن حذف می‌‌کنند. جراحی بلفاروپلاستی گاهی با تکنیک‌های لیفت صورت ترکیب می‌شود که ممکن است شامل تزریق چربی و پرکننده‌های پوستی باشد.

 کاهش تحریکات پوستی ناشی از مالش چین‌ های اضافی

پوست اضافی در پلک‌های فوقانی می‌تواند منجر به احساس سنگینی شود و همچنین ممکن است در حین پلک زدن به دلیل مالش بیش از حد پوست به هم باعث سوزش نیز شود. جراحی بلفاروپلاستی به بهبود این تحریک و ناراحتی کمک می‌کند . این جراحی همچنین می‌تواند به افرادی که در هنگام آرایش چشم دچار مشکلات می‌شوند، با از بین بردن چین‌های بیش از حد اطراف پلک، کمک کند.

 از بین بردن حلقه‌های تیره زیر چشم

از بین بردن چربی اضافی زیر چشم همراه با تغییر مکانی چربی می‌‌تواند به از بین بردن سیاهی دور چشم کمک کند.

 از بین بردن خطوط ریز در گوشه‌های بیرونی و پلک‌ پایینی

بلفاروپلاستی به کاهش تعداد خطوط ریز در اطراف گوشه‌های بیرونی چشم و پلک‌ پایین کمک می کند که از موارد بسیار پر اهمیت مزایا و معایب بلفاروپلاستی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با بلند کردن پلک و از بین بردن پوست اضافی اطراف چشم می‌‌توان خطوط ریز را کاهش داد. با این حال، جراحی بلفاروپلاستی محدودیت هایی در از بین بردن خطوط ریز دارد و نمی توان انتظار داشت که نتیجه لیفت و کشیدن پوست اطراف چشم را داشته باشد.

از بین بردن خطوط ریز در گوشه‌های بیرونی و پلک‌ پایینی

 جراحی کم تهاجم و عدم نیاز به دوره نقاهت طولانی

با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و غیر تهاجمی زمان بهبودی جراحی بلفاروپلاستی کاهش می یاید، به طور معمول جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین را می توان همزمان با هم انجام داد. البته برای اشخاصی که قبل از عمل به دنبال مزایا و معایب بلفاروپلاستی هستند باید گفت ، این تکنیک برای بیمارانی مفید است که علاوه بر علائم پیری در پلک بالایی، چربی اضافی در پلک تحتانی را نیز دارند.

مزایا و معایب بلفاروپلاستی

هر عمل جراحی ممکن است با عوارض طبیعی همراه باشد همانطور که مزایا و معایب بلفاروپلاستی هم مانند سایر عمل ها کاملا واضح است، اما بروز عوارض جدی ناشی از عدم مهارت پزشک و همچنین رعایت نکردن مراقبت های قبل و بعد از جراحی است. از این رو پیشنهاد می شود که در صورت انجام جراحی پلک حتما در انتخاب جراح دقت کنید .تا از بروز عوارض شدید جلوگیری شود.

به خاطر داشته باشید که معایب این جراحی در گرو بروز عوارض آن است و به طور کلی جراحی بلفاروپلاستی از از جراحی ‌های  ایمن و بدون خطر است. و اصولا برای همه افراد این سوال مطرح میشود که جدایی از عوارض احتمالی این جراحی ، آیا عمل بلفاروپلاستی برگشت دارد یا خیر ! که جواب این سوال به تفصیل در مقالات وب سایت دکتر سزاوار توضیح داده شده است .

از خطرات احتمالی جراحی پلک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

هماتوم

هماتوم به جمع شدن مایع در زیر پوست و در نواحی برش اشاره دارد. زمانی که هر دو عمل پلک پایین و بالایی همراه با جراحی‌های اضافی مانند لیفت صورت یا لیفت پیشانی انجام شود، احتمال بروز این خطر بیشتر باشد. به همین دلیل جراح معمولاً لوله‌های تخلیه موقت را در زیر پوست قرار می‌دهد تا مایع را جمع‌آوری کرده و خطر هماتوم را کاهش دهد.

جدا شدگی شبکیه

جداشدگی شبکیه ممکن است در موارد بسیار نادر رخ دهد. این عارضه باعث جدا شدن شبکیه از لایه‌های بیرونی چشم می‌‌شود. پارگی یا سوراخ در شبکیه نیز ممکن است باعث ایجاد این عارضه شود. جداشدگی شبکیه را می‌‌توان با جراحی اصلاح برطرف کرد.

درد و سوزش خفیف

احتمالاً در چند روز اول ناراحتی خفیف، سوزش و درد در محل برش را ایجاد شود. علاوه بر این هنگامی که اثر بیهوشی از بین برود، بیمار در پلک پایین احساس گرفتگی خواهد کرد. از این رو جراح ممکن است برای چند روز ابتدایی مسکن تجویز کند تا بیمار در دوران نقاهت راحت باشد.

تورم

بعد از جراحی پلک پایین ممکن است مقداری قرمزی و تورم جزئی در نواحی تحت درمان ایجاد شود. برای به حداقل رساندن تورم باید در دو تا سه روز اول از کمپرس سرد یا یخ درمانی استفاده کرد.

 تورم جز مزایا و معایب بلفاروپلاستی

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی ، کلیک کنید .

جای زخم

درجاتی از ایجاد جای زخم در هر جراحی اجتناب ناپذیر است، اما اسکارها معمولاً به خوبی در چین‌های طبیعی پوست پنهان می‌‌شوند و معمولاً با گذشت زمان محو می‌‌شوند.

عوارض شایع جراحی پلک عبارتند از :

 • عفونت
 • پارگی بیش از حد پوست
 • واکنش به بیهوشی
 • خشکی چشم
 • بروز جوش‌های سرسفید
 • ناتوانی در بسته نگه داشتن چشم‌ها در هنگام خواب
 • تاری یا دوبینی

توجه داشت باشید که موارد ذکر شده بالا همگی جز مزایا و معایب بلفاروپلاستی هستند و جز موارد احتمالی این جراحی است این شرایط اغلب بدون نیاز به درمان خاصی برطرف می‌‌شوند، اما در برخی موارد، این عارضه ممکن است برای مدت طولانی تری باقی بماند یا دائمی شود. در این صورت مراجعه به پزشک الزامی است.

مطالعات صورت‌گرفته توسط محققان معتبر مانند دکتر استیون پی. دیویسون و دکتر جیمز ام. استوزین نشان داده‌اند، که بلفاروپلاستی ممکن است، با عوارض ناخواسته همراه باشد. برخی از معایب اصلاح پلک شامل انحراف پلک‌ها، عوارض زیر چشمی، خارش و خشکی چشم می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد، که در برخی از موارد تا ۱۰ درصد از افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، به مشکلات پس از جراحی برخورد کرده‌اند و نتیجه جراحی برای آنها موفقیت‌آمیز نبوده است.

یادداشت پایانی

در این مطلب تلاش کردیم در مورد مزایا و معایب بلفاروپلاستی نکاتی را ارائه دهیم. در صورتی که کاندید انجام این جراحی هستید حتما به جراح فک و صورت مراجعه کنید. شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی مراجعه کنید .

به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول 

1- مزایا عمل بلفاروپلاستی چیست ؟

 • کاهش پف زیر چشم
 • بهبود بینایی
 • بهبود ظاهر چشم
 • کاهش تحریکات پوستی ناشی از مالش چین‌های اضافی
 • از بین بردن حلقه‌های تیره زیر چشم
 • از بین بردن خطوط ریز در گوشه‌های بیرونی چشم و پلک‌های پایینی
 • جراحی کم تهاجم و عدم نیاز به دوره نقاهت طولانی

2 –  معایب جراحی بلفاروپلاستی چیست ؟

 • هماتوم به جمع شدن مایع در زیر پوست و در نواحی برش
 • جدا شدن شبکیه از لایه‌های بیرونی چشم
 • احتمالاً در چند روز اول ناراحتی خفیف، سوزش و درد در محل برش را ایجاد شود
 • بعد از جراحی پلک پایین ممکن است مقداری قرمزی و تورم جزئی در نواحی تحت درمان ایجاد شود
 • درجاتی از ایجاد جای زخم در هر جراحی اجتناب ناپذیر است

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی های زیبایی صورت

جراحی‌های زیبایی پوست صورت در دنیای امروز به عنوان یکی از پرطرفدارترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شناخته می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *