زاویه فک چیست و به چه روش هایی قابل انجام است؟

زاویه فک: زاویه صورت و فرم آن نقش شگرفی در زیبایی صورت دارد البته باید توجه داشت که در بسیاری از موارد مراجعه کنندگان جهت اصلاح فرم صورت نیاز به اصلاح روابط فکی خواهند داشت و بکارگیری روشهای غیرجراحی مثل فیلر و…مشکلی از این بیماران حل نخواهدکرد و مشکلاتی رابرای آنان به همراه خواهد داشت و توصیه به این بیماران اصلاح روابط فکی وصورتی میباشد

رزرو نوبت دکتر سزاوار

البته در برخی موارد، فک بیمار برای زاویه دار شدن به ایمپلنت‌های سیلیکونی یاایمپلنت هایی از جنس پلی اتیلن های متخلخل مثل medpore نیاز خواهد داشت. در واقع این عمل جراحی همیشه کاهنده استخوان‌ها و عضلات فک نیست. در برخی موارد پزشک با اضافه کردن ایمپلنت فک بیمار را زاویه‌دار می‌کند. روند کاشت ایمپلنت‌ها نیز با بیهوشی عمومی و ایجاد برش انجام می‌شود. برش‌های جراحی روی خط فک یا ناحیه زیر آن ایجاد می‌شوند تا اگر بعد از بهبود جای زخم باقی ماند، در ظاهر فرد مشکلی ایجاد نکند.

درخواست مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان توسط کارشناسان کلینیک ما فرم زیر را پر کنید.

چه کسانی می‌توانند جراحی زاویه دار کردن فک را انجام دهند؟

زاویه دار کردن فک یک روش جراحی زیبایی به شمار می‌رود که می‌تواند تأثیر مثبتی در چهره افراد داشته باشد. برخی از افراد به صورت ژنتیکی فک کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حد استاندارد دارند یا فک آن‌ها با چهره‌شان متناسب نیست. جراحی زاویه دار کردن فک به این افراد در ایجاد ظاهر طبیعی و زیبا کمک می‌کند.

در برخی موارد جراحی اصلاح فرم فک (کوچک کردن یا کاشت ایمپلنت در آن) تنها برای زیبایی نیست. به عنوان مثال ممکن است برای تأثیر درمان ارتودنسی، جراحی فک نیز نیاز باشد. به طور کلی پزشک به شما در تشخیص اینکه به این متد جراحی نیاز دارید یا خیر کمک می‌کند.

علاوه بر آن، کاندیداهای جراحی اصلاح فرم فک و زاویه دار کردن آن باید ویژگی‌هایی که در ادامه بیان کرده‌ایم را نیز داشته باشند.

 • افرادی که از سلامتی کامل برخوردارند. (در صورت وجود مشکلات جسمانی باید با نظر پزشک این جراحی را انجام داد).
 • افرادی که سیگار نمی‌کشند یا قصد ترک آن را دارند.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه از این متد جراحی دارند.
 • افرادی که جراحی را به سایر متدهای زاویه دار کردن فک ترجیح می‌دهند.

ویژگی‌هایی که بیان کردیم، عمومی هستند و بسیاری از افرادی که برای جراحی زاویه دار کردن فک اقدام می‌کنند، آن‌ها را دارند. به همین دلیل لازم است تشخیص دقیق اینکه شما کاندیدای مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر بر عهده جراح است. به عنوان مثال در برخی موارد، بیمار می‌تواند با متدهای ساده‌تری مانند تزریق چربی و… به هدف خود از زاویه‌دار کردن فک برسد. در این صورت نیاز به جراحی نخواهد داشت.

همه چیز درباره زاویه سازی صورت گرد

زاویه سازی صورت گرد یکی از انواع روش‌های پزشکی انجام شده برای تغییر چهره در سال‌های اخیر بوده است. علت این امر را می‌توان به تغییر تعریف انسان‌ها از زیبایی نسبت داد، چرا که برخلاف گذشته صورت‌های گرد طرفداران زیادی ندارند. امروزه چهره‌هایی که زاویه دار هستند، جزوه چهره‌های جذاب محسوب می‌شوند. زاویه سازی صورت گرد شیوه‌های مختلفی دارد. پیش از هر چیز لازم است که فرم صورت خود را تشخیص دهید. در این صورت می‌توانید بفهمید که آیا به زاویه سازی صورت گرد نیاز دارید یا باید به سراغ سایر متدهای زیبایی بروید. در صورت‌های گرد، طول و عرض صورت معمولا برابر است. این افراد صورت گوشتالودی دارند و معمولا استخوان‌های چهره‌شان دیده نمی‌شود. گونه‌ها و چانه‌های این افراد نیز توپر و بزرگ است. درصد بسیاری از افرادی که صورت گرد دارند، دارای غبغب نیز هستند. این موضوع ممکن است باعث شود افراد چاق به نظر برسند. به همین دلیل صاحبان صورت‌های گرد به زاویه سازی صورت توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند.

همه چیز درباره زاویه سازی صورت گرد

پس از جراحی زاویه دار کردن فک چقدر طول می کشد تا بهبودی کامل صورت بگیرد؟

بهبودی کامل پس از جراحی زاویه دار کردن فک، در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. اکثر بیماران درد بسیار کمی را به مدت 1 تا 2 روز احساس می کنند. بهبودی کامل ورم صورت پس از جراحی ممکن است چند هفته طول بکشد که با استفاده از کمپرس سرد، پرهیز از استفاده سدیم و مشروبات الکلی و بالا نگه داشتن سر به مدت یک تا دو هفته، می تواند تورم صورت را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.
به صورت کلی اغلب بیماران پس از انجام جراحی، یک دوره نقاهت 7 تا 10 روزه را طی می کنند و پس از آن می توانند به سر کار بازگردند.

زاویه دار کردن فک چه مزایایی دارد؟

جراحی اصلاح فک علاوه بر اصلاح شکل صورت و زاویه دار کردن فک، می تواند در اصلاح برخی از مشکلات دهانی نیز بسیار موثر باشد. از جمله مشکلاتی با جراحی فک می توان برطرف کرد، شامل موارد زیر هستند:

 • مشکلات مربوط به جویدن و گاز گرفتن بر طرف می شود
 • ساییده شدن و خرابی دندان ها را به حداقل می رسد
 • دندان قروچه (فشار دادن و سابیدن دندان ها به یکدیگر) رفع می شود
 • مشکلات مربوط به قرار گرفتن دندان ها بر روی هم (مانند زمانی که دنان های آسیاب روی هم قرار می گیرند ولی دندان های جلو با هم تماسی ندارند) برطرف می شود.
 • مشکلات گفتاری و قرار کرفتن لب ها بر روی هم اصلاح می شود.
 • آپنه خواب (توقف موقت تنفس هنگام خواب) برطرف می شود.
 • مشکلات مفصل گیجگاهی-فکی (TMD) و دردهای ناشی از آن را تسکین می دهد.

زاویه دار کردن فک  چه خطرات و عوارضی دارد؟

جراحی اصلاح زاویه فک به طور کلی یک روش ایمن محسوب می شود. این جراحی توسط یک جراح مجرب فک و دهان و معمولا با همکاری یک متخصص ارتودنسی انجام می شود. در صورتی که این جراحی در صورتی که توسط یک متخصص حرفه ای و کاربلد انجام شود، جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت. با این حال خطراتی که جراحی فک ممکن است داشته باشد شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن خون
 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • شکستگی فک
 • بازگشت فک به موقعیت اولیه
 • مشکلات مربوط به جویدن یا قرار گرفتن دندان ها بر روی هم و درد مفاصل
 • نیاز بیمار به جراحی های اصلاحی
 • نیاز به درمان ریشه در برخی از دندان ها
 • از دست دادن بخشی از فک

همانطور که گفته شد، این عوارض به ندرت پیش می آیند. پس از جراحی فک نیز ممکن است برای مدت کوتاهی موارد زیر را تجربه کنید:

 • درد و تورم در فک
 • عادت نداشتن به ظاهر جدید که پس از مدتی رفع می شود
 • مشکلات مربوط به غذا خوردن که با مشورت پرشک می توانید برای مدتی از مکمل های غذایی استفاده کنید

چطور بهترین جراح در تهران را پیدا کنم؟

 

بهترین جراح در تهران

علاوه بر موارد گفته شده، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که در پیدا کردن بهترین متخصص جراحی فک در تهران به شما کمک خواهد کرد. به عنوان مثال بهترین پزشک‌ها از همان ابتدای روند درمان با شما همراه خواهند شد. در واقع آن‌ها ابتدا تمامی معاینات لازم را انجام می‌دهند و انتظارات شما را درمورد زاویه دار کردن فک می‌پرسند. بهترین پزشک با تمامی متدهای مرتبط با زاویه دار کردن فک آشنایی دارد. بنابراین ممکن است تشخیص دهد که روش‌های غیر جراحی برای بیمار مناسب‌تر است.

علاوه بر آن شما با مشاهده سابقه کاری پزشک و عکس‌های قبل و بعد از عمل بیماران پیشین، می‌توانید از روش کار پزشک اطلاع پیدا کنید. البته از آنجایی که امکان ارسال عکس‌های بیماران به دلیل رعایت حریم خصوصی آن‌ها ممکن نیست، برای مشاهده آن‌ها باید به مطب پزشک مراجعه کنید.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان می‌توانند متدهای مختلف جراحی و غیر جراحی را برای زیبایی صورت شما انجام دهند. دکتر سزاوار در حوزه زاویه دار کردن فک تجربه بسیاری دارند و می‌توانند از انواع متدها برای این کار استفاده کنند. ایشان جزو اولین نفرات در لیست بهترین متخصصین جراحی زاویه دار کردن فک به شمار می‌روند.

روش‌های غیر جراحی برای زاویه دار کردن فک

روش‌های غیر جراحی نیز می‌توانند به زاویه‌دار کردن فک کمک کنند. البته ماندگاری آن‌ها به اندازه جراحی نیست و احتمال دارد بعد از مدتی به تمدید نیاز داشته باشند. این روش‌ها برای افرادی که فک آن‌ها نیاز به تغییرات زیاد ندارد، مناسب هستند. در ادامه به سایر روش‌هایی که برای این کار انجام می‌شود، اشاره کرده‌ایم.

تزریق فیلر

 

تزریق فیلر

تزریق فیلر باعث برجسته‌تر شدن لبه‌های فک می‌شود و به آن زاویه می‌دهد. این روش به صورت سرپایی انجام می‌شود و حدود سه سرنگ فیلر برای زاویه سازی فک نیاز است. فیلر یک روش دائمی نیست. به همین دلیل بعد از ۱۲-۱۸ ماه باید تمدید شود.

روش‌های موقتی به شما کمک می‌کنند که تشخیص دهید آیا فک زاویه‌دار با فرم صورتتان هماهنگ است یا خیر. درصورتی که ظاهر دلخواه ایجاد شد، می‌توانید از روش‌های دائمی مانند جراحی زاویه دار کردن فک استفاده کنید. در صورت عدم رضایت نیز بعد از یک الی دو سال آثار آن از بین می‌رود.

هر آنچه که باید درباره زاویه سازی صورت با ژل بدانید

تزریق بوتاکس

بوتاکس برای فلج کردن اعصاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای افرادی که فرم ناخوشایند فک آن‌ها بخاطر بزرگی عضله ماستر در آن‌هاست، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عضله باعث بزرگ به نظر رسیدن فک می‌شود و تزریق بوتاکس به آن باعث ایجاد فرم V-شکل برای فک خواهد شد.

۳۰ تا ۶۰ واحد بوتاکس برای زاویه دار کردن فک لازم است. آثار این روش سه الی چهار ماه باقی خواهد ماند.

تزریق چربی

این متد نیز مانند جراحی زاویه دار کردن فک جزو متدهای بلند مدت و حتی دائمی شناخته می‌شود. در این روش چربی بخش‌های دیگر بدن برداشته می‌شود و برای زاویه دار کردن فک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینکه چربی از کدام اندام برداشته شود، به نظر پزشک بستگی دارد.

زاویه سازی صورت با چربی چگونه انجام می‌شود

استفاده از نخ‌های جراحی

این متد نیمه تهاجمی است و به کمک آن می‌توان پوست و چربی‌های شل و افتاده اطراف فک را به جای درست برگرداند. در این صورت زاویه فک مشخص خواهد شد. در این روش بیماران به ۴ الی ۸ رشته نخ نیاز دارند. این متد نیز موقتی است و ۶ الی ۱۲ ماه فک شما را زاویه دار می‌کند. پوست افرادی که سنین بالاتر یا پوست افتاده‌تر دارند، زودتر به شکل طبیعی و افتاده باز می‌گردد.

جمع بندی

در این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع متدهای جراحی زاویه دار کردن فک یا زاویه سازی بدون جراحی صحبت کردیم. فک‌های زاویه دار و صورت‌های دارای استخوان‌بندی درشت جزو فاکتورهای زیبایی امروزه به شمار می‌روند. به همین دلیل افراد بسیاری تمایل به زاویه دار کردن فک خود از طریق راه‌های مختلف دارند. البته این روش برای بهبود فرم فک‌هایی که حالت طبیعی ندارند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد روند جراحی زاویه دار کردن فک یا رزرو زمان مشاوره می‌توانید از طریق سایت دکتر سزاوار اقدام کنید. امکان رزرو نوبت به صورت آنلاین و تلفنی وجود دارد.

منابع

 1. https://www.austincosmeticsurgery.com/changing-the-angle-of-your-jaw/
 2. https://www.plasticsurgery.org/news/blog/how-to-achieve-the-ultimate-jawline
 3. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/jaw-surgery/about/pac-20384990
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

هزینه پروتز گونه

هزینه پروتز گونه در سال 1402

هزینه پروتز گونه یکی از عوامل تاثیر گذار برای انتخاب این روش زیبایی است. هدف از بزرگ کردن گونه، افزایش حجم یا لیفت گونه‌ها است.

4 دیدگاه دربارهٔ «زاویه فک چیست و به چه روش هایی قابل انجام است؟»

  1. بستگی به روش مناسب شما داره در روش جراحی فک بله البته نوع مشکل فرد هم بستگی داره و در روش های تزریقی معمولا محدودیت سنی خاصی نداریم

 1. سلام ببخشید من چند سال پیش ارتودنسی بدون جراحی فک انجام دادم چون فک پایینم کمی عقب هست ولی بنا به دلایل شخصی عمل فک انجام ندادم
  آیا روش های تزریقی می‌تواند برای من موثر باشد یا حتما باید جراحی فک انجام دهم که هیچ علاقه ای هم بهش ندارم
  به دلیل ترس و دوران زیاد استراحت عمومی

  1. دکتر مهدی سزاوار

   سلام. باید به صورت بالینی فک بررسی بشه و یکسری تست انجام بشه تا بتونیم نظر بدیم. به این شکل و بدون معاینه نمیشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *