زاویه سازی صورت با چربی چگونه انجام می‌شود

آخرین تاریخ بروزرسانی: 6 مهر 1400

زاویه صورت نقش مهمی در زیبایی شما ایفا می‌کند. به طور کلی افرادی که دارای فک‌های زاویه دار هستند، از نظر زیبایی شناختی جذاب‌تر هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل به زاویه سازی صورت با چربی دارند. در برخی موارد نیز دو طرف صورت به طور کامل قرینه نیست. به همین دلیل پزشک به آن‌ها تزریق چربی را توصیه می‌کند. زاویه‌ سازی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها زاویه سازی صورت با چربی است. در این مقاله به صورت تخصصی در مورد این متد توضیح داده‌ایم.

 

چربی مورد نیاز برای زاویه سازی صورت با چربی از کجا تأمین می‌شود

زمانی که پزشک این متد را برای ایجاد زاویه در صورت انتخاب می‌کند، از بافت چربی بدن خود شما استفاده می‌کند. روند برداشتن چربی را در ادامه توضیح داده‌ایم.

اینکه کدام عضو برای برداشتن چربی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به نظر پزشک و توده بدنی فرد بستگی دارد. این چربی ممکن است شکم، بازو، ران و… برداشته شود. ابتدا برش کوچکی به اندازه ۲ تا ۳ میلی‌متر در ناحیه مورد نظر ایجاد و مقداری ماده بی‌حسی توسط کانول تزریق می‌شود. پس از گذشت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، پزشک برای برداشتن چربی اقدام می‌کند. برداشتن چربی باید با دقت تمام انجام شود تا آسیبی به ناحیه مورد نظر وارد نشود.

زاویه سازی صورت با چربی باید با دقت و حساسیت زیادی انجام شود. چرا که بر خلاف سایر روش‌ها (ژل و پروتز و…) در این روش از بافت زنده بدن انسان استفاده می‌شود. سالم ماندن سلول‌های چربی اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل باید آن‌ها را بررسی کرد. پزشک همچنین باید بافت چربی را بررسی کند تا عاری از عفونت باشد و بعد از تزریق مشکلی ایجاد نشود.

چربی برداشت شده با مواد دیگری همراه است که باید جدا شوند. برای مثال ماده بی‌حسی ممکن است در ترکیب به دست آمده وجود داشته باشد و باید جدا شود. قسمت دیگر، مایع روغنی فاقد سلو‌ل‌های چربی است که باید جدا شود.

تزریق برای زاویه سازی صورت با چربی چگونه انجام می‌شود

 

تزریق برای زاویه سازی صورت

در این مرحله محل‌های تزریق قبل از عمل با دقت طراحی و علامت گذاری می‌شوند. همچنین مسیرهای احتمالی کانول های تزریقی با یک نشانگر ترسیم شده و سپس آماده می‌شود. پزشک باید از کانول با قطر مناسب استفاده کند و همچنین چربی‌ها را در محل صحیح تزریق کند. در این صورت احتمال موفقیت افزایش پیدا می‌کند.

زاویه سازی صورت با چربی با تزریق آغاز می‌شود. تزریق باید به آرامی انجام شود تا تنها میزان مورد نیاز از چربی وارد فک شود. میزان مورد نیاز چربی در هر فرد متفاوت است. قطر کانولا نیز در دقت تزریق، تأثیرگذار است. تزریق فرآیند پیچیده‌ای نیست. اما برای اینکه بهترین نتیجه را داشته باشد، تنها باید توسط پزشکی خبره و با تجربه در این زمینه انجام شود.

مزایای زاویه سازی صورت با چربی

زاویه سازی صورت با چربی دارای مزیت‌هایی است. مهم‌ترین مزیت آن، طبیعی بودن بافت چربی است که گزینه‌های دیگر مثل ژل‌ها، فاقد این مزیت هستند. سلول‌های چربی از بدن خود فرد گرفته می‌شوند. بنابراین احتمال اینکه بدن آن‌ها را به عنوان بخشی از بافت صورت شناسایی کند زیاد است. این سلول‌ها عضوی از صورت شما می‌شوند و با سلول‌های دیگر پیوند می‌خورند و خونرسانی خواهند داشت. بنابراین در زاویه سازی صورت با چربی، هیچ ماده شیمیایی دخالت ندارد. این نکته مهم باعث می‌شود که از خطرات احتمالی مانند سرطان دور بمانید. وجود چنین مزیتی، تزریق چربی را به گزینه مناسبی تبدیل می‌کند.

البته از آنجایی که سلول‌های چربی بافت زنده هستند، ممکن است تا حدی در بدن حرکت داشته باشند. به همین دلیل احتمال دارد تزریق چند بار انجام شود.

اهمیت انتخاب پزشک معتبر برای تزریق چربی

 

پزشک معتبر برای تزریق چربی

حساس بودن عمل زاویه سازی صورت با چربی و زنده بودن بافت چربی، انتخاب پزشک ماهر را مهم‌تر می‌کند. تمام مراحل این عمل، از برداشتن چربی گرفته تا تزریق آن به صورت، کار بسیار حساسی است. بنابراین باید از یک پزشک با سابقه و مورد اعتماد برای این عمل کمک بگیرید.

عمل‌های مرتبط با زیبایی صورت امری بسیار حساس محسوب می‌شوند. چراکه هر ایراد کوچکی در چهره نمایان است. بنابراین عمل باید با دقت بالا و بدون هیچ ایرادی انجام شود. بهترین متخصص چهره فرد را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کند. همچنین از او می‌پرسد که نتیجه مورد انتظار او از زاویه سازی فک چیست. بعد از آن با در نظر گرفتن تمام این جوانب بهترین روش برای زاویه سازی فک را پیشنهاد می‌کند. به خاطر داشته باشید که بهترین روش برای زاویه سازی صورت در هر شخص متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است برای یک شخص تزریق چربی بهتر از زاویه سازی صورت با ژل باشد. اما برای فرد دیگر این قضیه کاملا برعکس باشد!

آیا زاویه سازی صورت با چربی عوارض دارد

از آنجایی که چربی، جزو بافت‌های بدن خود فرد به شمار می‌رود، معایب آن محدود است. البته باید مراقبت‌های بعد از عمل را انجام داد. به عنوان مثال ممکن است پزشک برای پیشگیری از ایجاد عفونت در ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته شده است، آنتی بیوتیک تجویز کند.

عوارض احتمالی این روش، کبودی و تورم است. این مشکلات طبیعی هستند و بعد از مدتی از بین می‌روند. ممکن است در روزهای ابتدایی پس از تزریق چربی احساس کنید فک و صورت شما حالت غیر طبیعی پیدا کرده است. به مرور زمان سلول‌های چربی در محل صحیح قرار می‌گیرند و شما به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

آیا زاویه سازی صورت با تزریق چربی یک روش موقتی است

بله. بعد از تزریق، بخشی از بافت چربی تزریق شده جذب می‌شود. به همین دلیل ممکن است پزشک تزریق را در چند مرحله انجام دهد. اما بعد از حدود یک ماه که تورم صورت از بین می‌رود، آنچه که باقی خواهد ماند تا چند سال دوام خواهد داشت. زاویه سازی صورت با چربی به اندازه جراحی زاویه دار کردن فک، نتیجه دائمی ایجاد نمی‌کند. اما ماندگاری آن نسبت به بسیاری از روش‌های دیگر بیشتر است.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم که مراحل مختلف زاویه سازی صورت با چربی را برای شما بازگو کنیم. این عمل به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی بسیار محبوب است. مواد شیمیایی ممکن است دوام بیشتری داشته باشند. اما خطراتی نیز به همراه دارند.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان با تمامی متدهایی که می‌توانند برای زاویه سازی صورت مورد استفاده قرار بگیرند، آشنایی دارند. دکتر سزاوار همچنین با ساختار صورت و فک به صورت کامل آشنایی دارند. بنابراین می‌توانند با در نظر گرفتن نتیجه دلخواه شما، بهترین متدها و عمل‌های زیبایی را به شما پیشنهاد دهند. برای مشاوره با دکتر سزاوار می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.

منابع

  1. https://www.intechopen.com/books/a-textbook-of-advanced-oral-and-maxillofacial-surgery/facial-sculpturing-by-fat-grafting
  2. https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/dermal-fillers/fat-injections

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

علت سفت شدن فک

قفل شدن فک

سفت یا قفل شدن فک می‌تواند برای سایر قسمت‌های بدن مثل سر، گوش، دندان، صورت و گردن درد ایجاد کند. شدت درد ناشی از سنگین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *