ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت دندان یکی از چندین راه موجود برای زیباتر کردن لبخند است. البته که برخی افراد علاوه بر مشکلات مربوط به زیبایی لبخند به دلیل نبود دندان در خوردن غذا و صحبت کردن نیز مشکل دارند، از این رو به دنبال جایگزینی برای دندان از دست رفته هستند.

البته با استفاده از پروتز دندان که به نام دندان مصنوعی شناخته می‌شود، می‌توان این مشکلات را برطرف کرد. اما ایمپلنت دندان یک راه دائمی با مزایای بسیار است که ما در این نوشتار به آن اشاره خواهیم کرد. اگر کاندید انجام این جراحی هستید بهتر است قبل از اقدام به انجام آن اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید.

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت یا ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک راه حل دائمی برای دندان‌های از دست رفته است که به شکل پیچ‌های کوچک، عملکردی مشابه ریشه دندان طبیعی دارند و به عنوان پایه‌ای قوی برای دندان مصنوعی عمل می‌کنند. ایمپلنت‌های دندانی معمولاً از تیتانیوم ساخته می‌شوند و با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرند.

انتخاب ایمپلنت‌های دندانی نسبت به سایر گزینه‌های جایگزینی دندان مزایایی دارد، مانند عدم تکیه بر دندان‌های مجاور،  عدم نیاز به جایگزینی (برخلاف بریج‌های متحرک یا پروتزهای مصنوعی).

در واقع جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته، دندان مصنوعی یا بریج‌های دندانی هستند. از آنجایی که آنها برای جایگزینی دقیق دندان طبیعی ساخته شده‌اند، در مقایسه با سایر تکنیک‌های جایگزینی دندان بسیار راحت‌تر و همچنین بادوام‌تر هستند. همچنین موجب تقویت استخوان فک می‌شوند.

فیلم ایمپلنت دندان

ساختار ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان تنها آن چیزی نیست که شما کنار دندان‌های دیگر می‌بینید در واقع شما تنها بخش پروتز یا تاج ایمپلنت را می‌بیند. در ادامه باقی قسمت‌های یک ایمپلنت را برای شما توضیح می‌دهیم:

فیکسچر (ایمپلنت)

فیکسچر ایمپلنت مانند یک پیچ است و از تیتانیوم یا سرامیک پزشکی تشکیل شده است. این قطعه با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرد تا جایگزین ریشه دندان‌های طبیعی شود.

اباتمنت (کانکتور)

اباتمنت (اتصال کننده) ایمپلنت قطعه کوچکی است که به فیکسچر ایمپلنت متصل می‌شود و به اتصال و حمایت از پروتز ایمپلنت کمک می‌کند.

پروتز (تاج)

و در نهایت، پروتز ایمپلنت سطحی‌ترین قسمت ایمپلنت را تشکیل می‌دهد که شباهت زیادی به تاج دندان طبیعی دارد. این قطعه می‌تواند به اشکال مختلف زیر باشد:

 • تاج (جایگزین یک دندان تکی)
 • بریج (جایگزین چند دندان)
 • دندان مصنوعی (جایگزین چندین دندان)

جنس ایمپلنت دندان

به طور کلی ایمپلنت‌ها از دو جنس تیتانیوم و زیرکونیا ساخته می‌شوند. به همین منظور بسته به نوع درمان فرد و پزشک یک نوع خاص را انتخاب می‌کنند.

ایمپلنت‌های تیتانیوم

امروزه بیش از 95 درصد از ایمپلنت‌های دندانی که در دهان افراد کاشته می‌شود، از آلیاژ تیتانیوم است. در جهان شرکت‌ها و برندهای مختلف وجود دارند که ایمپلنت‌های دندان را از جنس آلیاژ تیتانیوم تولید می‌کنند. تاکنون هیچ عارضه جانبی و حساسیت‌هایی درباره ایمپلنت‌های تیتانیومی گزارش نشده است.

بسیاری از افراد همیشه ترس از واکنش یا آلرژی به این فلز در دهان خود دارند که باید بگوییم هیچ جای نگرانی نیست و میزان شیوع آلرژی آلیاژ تیتانیوم به نسبت نیکل تنها 5 درصد است. بنابراین نیازی به ابراز نگرانی نیست.

ایمپلنت‌های زیرکونیا

ایمپلنت‌های زیرکونیا، از مواد به نام زیرکونیوم (یا اکسید زیرکونیوم) ساخته می‌شوند. زیرکونیوم یک ماده سرامیکی است که به دلیل خواص بسیار مطلوبش، برای ساخت ایمپلنت‌های دندان استفاده می‌شود.

ایمپلنت‌های زیرکونیا به دلیل ویژگی‌هایی مانند ظاهر طبیعی، سازگاری بیولوژیکی بالا و مقاومت در برابر خوردگی، محبوبیت زیادی در بین بیماران دارند. این ایمپلنت‌ها به دلیل رنگ سفیدی که دارند، در مواردی که ظاهر طبیعی و استتار دندان‌های مجاور ایمپلنت اهمیت بالایی دارد، مناسب هستند.

به طور کلی، ایمپلنت‌های زیرکونیا دارای سطح صاف و بدون پوشش فلزی هستند که می‌تواند به کاهش خطر عفونت و تحریک بافت‌های اطراف منجر شود. همچنین، زیرکونیوم به دلیل خاصیت بیولوژیکی بالا و عدم تحریک بافت‌های لثه، می‌تواند منجر به بهبود فرآیند ترمیم و ترکیب بیشتر بافت‌های اطراف شود.

مهمترین نکته این است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد استفاده از ایمپلنت‌های زیرکونیا، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای شرایط خاص شما تعیین کنید.

اجزا ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از چندین جزء تشکیل شده است که هر کدام نقش مهمی در عملکرد و ثبات ایمپلنت دارند. اجزای اصلی یک ایمپلنت دندان عبارتند از:

بدنه ایمپلنت (Implant Body): بدنه ایمپلنت معمولاً از موادی مانند تیتانیوم یا زیرکونیوم ساخته می‌شود. این قسمت ایمپلنت درون فک یا فک‌ها قرار می‌گیرد و بافت استخوانی به آن متصل می‌شود.

پیچ اتصال (Abutment Screw): پیچ اتصال بر روی بدنه ایمپلنت قرار می‌گیرد و وظیفه اتصال ایمپلنت به پروتز دندانی را دارد. این پیچ معمولاً با استفاده از ابزار خاصی به بدنه ایمپلنت متصل می‌شود.

اتصال (Abutment): اتصال (آبوتمنت) قسمتی است که بین بدنه ایمپلنت و پروتز دندانی قرار می‌گیرد. این قسمت به صورت سفت و محکم به پیچ اتصال متصل می‌شود و نقش مهمی در استحکام و استحکام پروتز دندانی ایفا می‌کند.

پروتز دندانی (Dental Prosthesis): پروتز دندانی شامل قسمتی است که می‌تواند شبیه به دندان طبیعی باشد و به پیچ اتصال اتصال یا متصل شود. پروتز دندانی ممکن است شامل ایمپلنتی برای جایگزینی دندان گمشده یا پروتز های ثابت یا متحرک برای جایگزینی چندین دندان باشد.

این اجزا با همکاری و تعامل بافت استخوانی و بافت‌های اطراف، به ایمپلنت دندان ثبات و عملکرد طبیعی می‌دهند. در هر صورت، انتخاب و استفاده از اجزای مناسب و تطابق با نیازهای هر بیمار، توسط دندانپزشک حرفه‌ای توصیه می‌شود.

فرآیند ایمپلنت دندان یا روش کاشت دندان

فرآیند کاشت یا ایمپلنت دندان

کل فرآیند کاشت ایمپلنت دندان از ابتدا تا بهبودی کامل می‌تواند تا 6 ماه طول بکشد. این روش را می‌توان در 4 مرحله اصلی زیر خلاصه کرد:

 • قرار دادن ایمپلنت
 • استئواینتگراسیون
 • قرار دادن اباتمنت
 • قرار دادن پروتز

توجه داشته باشید که تمام 4 مرحله این روش در یک جلسه ویزیت یا جراحی دندانپزشکی انجام نمی‌شود، بلکه نیازمند سپری شدن چند ماه است. دلیل طولانی بودن فرآیند درمان بهبود و اتصال مناسب ایمپلنت با استخوان فک اطراف آن است که به عنوان Osseointegration شناخته می‌شود و برای موفقیت هر ایمپلنت دندانی حیاتی است.

پس از بهبودی کامل و ادغام موفقیت آمیز، اباتمنت و پروتز را می‌توان به فیکسچر ایمپلنت متصل کرد (مرحله 3 و 4). در این مرحله دندان‌ها شبیه دندان‌های طبیعی هستند و این امکان را به شما می‌دهند که مانند گذشته از خوردن، نوشیدن و صحبت کردن لذت ببرید. حالا دیگر لازم نیست لبخندتان را پنهان کنید!

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی همیشه به عنوان یک راه حل موثر و قابل اجرا برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته دیده می‌شوند. ایمپلنت دندان همچنین به عنوان یک راه حل دائمی با حداقل جنبه‌های منفی عمل می‌کند، بنابراین کیفیت زندگی و اعتماد به نفس را بهبود می‌بخشد.

برخلاف پروتزهای مصنوعی، آنها به داخل و خارج از موقعیت خود نمی‌لغزند. همچنین بر خلاف بریج‌ها به تکیه گاه دندان‌های اطراف متکی نیستند. کاشت ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته مزایای متعدد دیگری دارد، مانند:

شبیه دندان‌های طبیعی است

شبیه به دندان های طبیعی

ایمپلنت‌ها به طور محکم در استخوان فک گیر کرده و پایه محکمی برای پروتز مصنوعی (تاج دندان) ایجاد می‌کنند. به همین علت به گزینه‌ای محکم برای جایگزینی دندان تبدیل می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد فعالیت‌های روزانه خود مانند خوردن و صحبت کردن را به راحتی انجام دهید.

در مقایسه با گزینه‌های متحرک، مانند پروتزهای دندانی یا بریج‌های دندانی که می‌توانند در موقعیت خود بلغزند و خارج شوند، ایمپلنت‌ها قابل جابجایی نبوده و ایمن هستند. همچنین، ایمپلنت‌ها نیازی به برداشتن و تمیز کردن مثل دندان‌های مصنوعی و بریج‌ها ندارند.

نرخ موفقیت بالا و پتانسیل برای ماندگاری یک عمر

ایمپلنت دندان و ماندگاری بالای آن

مطالعات نشان داده‌اند که ایمپلنت‌های دندانی نرخ موفقیت بالایی دارند و به طور متوسط بیش از 10 سال دوام می‌آورند. ایمپلنت‌های فلزی تیتانیوم به ماندگاری مادام‌العمر معروف هستند و می‌توانند بیشتر از تاج دندان مصنوعی خود که هر ۲۵ سال یک‌بار باید تعویض شوند، دوام بیاورند.

عوامل متعددی بر طول عمر ایمپلنت‌های دندانی تأثیر می‌گذارد، از جمله اینکه چقدر از آنها مراقبت می‌کنید، سبک زندگی و عادات شما چگونه است و در نهایت تراکم استخوان فک و موقعیت دندان در امتداد قوس فک به چه شکل است. به عنوان مثال، داشتن تراکم استخوان فک پایین و عاداتی مانند سیگار کشیدن، میزان موفقیت جراحی ایمپلنت را کاهش می‌دهد.

توسط دندان‌های اطراف پشتیبانی نمی‌شود

فیکسچرهای ایمپلنت (پیچ) که با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرد، تاج دندان مصنوعی را حمایت کرده و نگه می‌دارد که برخلاف بریج یا پروتز با تکیه گاه دندان است که در آن دندان‌های اطراف به عنوان ستون حمایتی عمل می‌کنند و دندان‌های مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارند.

بنابراین دندان‌های کناری تحت تأثیر این ساختارها قرار نمی‌گیرند، بنابراین از ترک خوردن یا فرسودگی دندان در طول زمان جلوگیری می‌شود. همچنین ایمپلنت از مشکلات مرتبط با از دست دادن دندان‌ها و استخوان فک جلوگیری می‌کند.

از دست دادن دندان فقط یک مشکل زیبایی نیست، چراکه باعث جابه‌جایی دندان‌ها و ایجاد شکاف و شلوغی بیش از حد می‌شود که مانع توانایی در نخ دندان کشیدن و مسواک زدن خواهد شد.

این امر می‌تواند منجر به حفره‌های دندان و پوسیدگی شود. شکاف‌های موجود در دندان‌ها همچنین باعث می‌شود که حفره‌ای برای نگهداری مواد غذایی و تجمع پلاک و باکتری‌ها وجود داشته باشد که در نهایت می‌تواند منجر به تحلیل لثه شود.

همچنین در صورت عدم وجود دندان باعث آتروفی استخوان فک و بافت‌های اطراف آن و کاهش حجم آن خواهد شد که می‌تواند ساختار استخوانی صورت فرد را تحت تاثیر قرار داده و ظاهر یک چهره را تغییر دهد و باعث شود که فرد پیر به نظر برسد.

ایمپلنت‌ها با تحریک رشد و تکامل استخوان فک از تحلیل استخوان و تحلیل لثه جلوگیری می‌کنند. هنگامی که ایمپلنت قرار می‌گیرد، مانند یک ریشه دندان طبیعی عمل می‌کند و به استخوان فک اجازه می‌دهد تا به خوبی رشد کند. به این ترتیب ساختار صورت حفظ می‌شود و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند و در نتیجه ظاهری جوان و شاداب را حفظ می‌کند.

توانایی گفتار و خوردن را تقویت می‌کند

ایمپلنت‌های دندانی تقریباً شبیه دندان‌های طبیعی هستند و به شما این امکان را می‌دهند که همانطور که معمولاً می‌خواهید بخورید، بنوشید و صحبت کنید.

با استفاده از پروتز دندان یا همان دندان مصنوعی، به دلیل اینکه ریشه دندان وجود ندارد، به مرور زمان استخوان فک تحلیل می‌رود و کوچک می‌شود. این باعث می‌شود که پروتزها به خوبی قرار نگیرند و در موقعیت خود به داخل و خارج متمایل شوند. از آنجایی که استخوان فک بیشتر و با گذشت زمان خراب می‌شود، باید چندین بار در طول چند سال دندان مصنوعی خود را تغییر دهید.

دندان‌ها بخش مهمی از صدا شما هستند. هنگامی که در دندان‌های شکاف وجود دارد، باعث ایجاد صدای سوت می‌شود. مشکلات اولیه در این زمینه شامل جمع آوری بزاق بیش از حد یا ناتوانی در تلفظ صحیح صداهای خاص است.

انواع ایمپلنت‌های دندان

بسته به شرایط متقاضی نوع خاصی از ایمپلنت دندان انتخاب می‌شود. انواع ایمپلنت دندان عبارت‌اند از:

ایمپلنت‌های دندانی All-on-4

ایمپلنت‌های دندانی All-on-4 که با نام‌ پرو آرک یا ایمپلنت‌های دهان کامل نیز شناخته می‌شوند، برای بیمارانی که چندین یا یک ردیف دندان از دست رفته دارند، مناسب است.

همانطور که از نام آن پیداست، این روش در عرض یک روز تکمیل خواهد شد و  4 تا 6 پیچ ایمپلنت دندان در داخل استخوان فک قرار داده می‌شود و سپس یک پروتز بریج روی این فیکسچرها قرار می‌گیرد.

ایمپلنت دندان تک دندان

ایمپلنت تک دندان

ایمپلنت‌های تک دندانی برای بیمارانی که تنها یک دندان از دست رفته یا آسیب دیده دارند مناسب است. معمولاً اگر دندان در اثر پوسیدگی به طور جبران ناپذیری آسیب ببیند یا در اثر افتادن یا تصادف ورزشی از بین رفته باشد، این مورد ضروری است.

ایمپلنت‌های چند دندانی

ایمپلنت‌های چند دندانی برای افرادی که نیاز به تعویض چند دندان در یک زمان دارند مناسب است. یکی از مزایای این نوع ایمپلنت این است که دندان‌های مجاور دیگر به عنوان ساختارهای نگهدارنده استفاده نمی‌شوند.

ایمپلنت‌های دندانی بدون فلز

ایمپلنت‌های دندانی بدون فلز با تحریک رشد و تکامل استخوان فک از تحلیل استخوان بیشتر و تحلیل لثه جلوگیری می‌کنند. هنگامی که ایمپلنت قرار می‌گیرد، مانند یک ریشه دندان طبیعی عمل می‌کند و به استخوان فک اجازه می‌دهد تا به خوبی رشد کند. به این ترتیب ساختار صورت حفظ شده و در نتیجه ظاهری جوان و شاداب فرد نیز حفظ می‌شود.

ایمپلنت‌های دندانی زیگوماتیک

ایمپلنت‌های زیگوماتیک Nobel Biocare با ایمپلنت‌های دندان سنتی متفاوت هستند، به‌جای اینکه ایمپلنت‌ها مستقیماً در استخوان فک سوراخ شوند، در استخوان فک بالا، نزدیک به استخوان زیگوما، سوراخ می‌شوند. این درمان به ویژه برای بیمارانی که تحلیل استخوان شدید دارند مناسب است.

ایمپلنت دندان Tubero Pterygoid

ایمپلنت دندان Tubero pterygoid برای بیمارانی است که توده استخوانی کافی در فک بالایی برای ایمپلنت‌های معمولی ندارند. این نوع ایمپلنت در اطراف ناحیه مولر دوم فوقانی با زاویه قرار می‌گیرد تا از استخوان قوی‌تر و متراکم‌تر این ناحیه استفاده کند.

آیا کاندید استفاده از ایمپلنت هستید؟

اگر دندان‌های از دست رفته دارید، یا اگر پروتز یا بریج دندان موجود لق و ناراحت کننده است، ایمپلنت دندان ممکن است راه حل مناسبی برای شما باشد.

ممکن است به ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید اگر:

 • دندان‌های از دست رفته، از کار افتاده یا ناپایدار دارید. از دست دادن دندان‌ها می‌تواند باعث برخی مشکلات شدید دندانی شود، از جمله تحلیل لثه و تغییر در ساختار صورت.
 • دندان‌های از دست رفته‌ای دارید که بر توانایی جویدن تأثیر می‌گذارد. این موضوع نه تنها شما را از لذت بردن از غذایی که دوست دارید باز می‌دارد، بلکه می‌تواند منجر به سوء‌هاضمه یا ناتوانی در تجزیه غذا به اندازه کافی برای جویدن شود.
 • دندان‌های از دست رفته‌ای دارید که بر توانایی در تلفظ کلمات تاثیر می‌گذارد و از این رو مشکلات گفتاری را تجربه می‌کنید. از این رو ممکن است احساس انزوا داشته باشید.
 • از لبخند خود ناراضی هستید که به نوبه خود پیامدهای روانی-اجتماعی را در پی دارد، مانند کاهش عزت نفس، ترس از تعامل اجتماعی، یا کاهش کیفیت زندگی.
 • یک دندان ناکارآمد یا مخرب دارید که می‌تواند منجر به شکستگی یا فرسودگی دندان شود.
 • اگر از پروتز فعلی خود ناراضی هستید.

مراحل ایمپلنت دندان

مرحله 1: مشاوره

 • بررسی علل انتخاب ایمپلنت: هنگامی که در جلسه مشاوره ایمپلنت دندان خود شرکت می‌کنید، تیم دندانپزشکی نگرانی‌های شما را با توجه به مناسب بودن برای کاشت ایمپلنت دندان مورد بحث قرار می‌دهند.
 • ارزیابی کامل دندانپزشکی: وضعیت سلامت عمومی و همچنین وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها به طور کامل بررسی می‌شود که شامل گرفتن اشعه ایکس یا اسکن لازم برای تعیین گزینه درمانی مناسب برای شما خواهد بود. از این طریق دندانپزشکان حجم استخوان موجود در صورت و فک را مشخص خواهند کرد.
 • برنامه ریزی درمانی فردی: سپس دندانپزشک شرایط شما، گزینه‌های درمانی موجود، مزایا و خطرات هر گزینه و روش‌های آن را به‌طور کامل توضیح می‌دهد و در نهایت یک برنامه درمانی خاص برای شما تنظیم می‌کند.

مرحله 2: لیفت سینوس و پیوند استخوان

لیفت سینوس و پیوند استخوان

رویه‌های تکمیلی: برای انجام موفقیت آمیز ایمپلنت دندان، باید استخوان فک کافی داشته باشید، زیرا فیکسچر ایمپلنت نیاز به یک پایه محکم برای حمایت دارد. این مرحله می‌تواند شامل پیوند لثه یا استخوان، لیفت سینوس یا ایجاد استنت برای هدایت کاشت ایمپلنت باشد.

پس از انجام این روش‌های تکمیلی، بهبودی کامل می‌تواند تا 6 ماه طول بکشد. در صورت نیاز به هر یک از این موارد، دندانپزشک در مرحله برنامه ریزی به طور کامل این موارد را با شما در میان خواهد گذاشت.

مرحله 3: روش فیکسچر ایمپلنت

 • بی حسی موضعی: قبل از کاشت ایمپلنت، محل‌های کاشت مربوطه با بی‌حس کننده موضعی کاملا بی‌حس می‌شوند تا در طول کل عمل هیچ دردی احساس نکنید. با این حال، ممکن است کمی فشار یا لرزش را احساس کنید. بسته به نگرانی‌های شما و برنامه درمانی فردی مورد توافق، ممکن است قبل از جراحی علاوه بر بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی، آرام‌بخش نیز قرار بگیرید.
 • کشیدن دندان و قرار دادن فیکسچر ایمپلنت: اگر دندان در حفره خود باقی مانده باشد، ابتدا باید دندان یا دندان مربوطه کشیده شود. سپس دندانپزشک فیکسچر ایمپلنت را در استخوان فک قرار می‌دهد.

مرحله 4: پیوند فیکسچر التیام و ایمپلنت با استخوان فک

 • بدن به چند روز برای پذیرش ایمپلنت نیاز دارد. در این مدت، احساس ناراحتی، درد یا تورم جزئی کاملا طبیعی است. دندانپزشک داروهای تسکین دهنده درد را در اختیار شما قرار می‌دهد یا داروهایی را توصیه می‌کند که بدون نسخه خریداری شوند. پس از آن، باید برای قرار ملاقات دوم با دندانپزشک برای ارزیابی روند بهبودی مراجعه کنید.
 • ادغام فیکسچر: استخوان فک جدید در اطراف فیکسچر ایمپلنت شده رشد می‌کند و به طور دائم فیکسچر را با فک و لثه ادغام می‌کند. این فرآیند به عنوان osseointegration شناخته می‌شود. فیکسچر ایمپلنت معمولاً 3 تا 6 ماه طول می‌کشد تا جوش بخورد و به بخشی از استخوان فک تبدیل شود. در این مدت پروتز موقت ارائه می‌شود.

مرحله 5: افزودن پروتز

پروتز نهایی: هنگامی که یکپارچگی فیکسچر ایمپلنت موفقیت آمیز تلقی شود، پروتز ایمپلنت نهایی (تاج)، پل یا پروتز متکی به ایمپلنت ساخته و نصب می‌شود. این پروتز برای شما متناسب با شکل دهان و دندان‌های اطراف سفارشی می‌شود و مانند یکی از دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسد.

مرحله 6: مراقبت پس از عمل

معاینات منظم دندانپزشکی: هنگامی که ایمپلنت‌های دندانی در جای خود قرار گرفتند، همچنان باید هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در اوج تمیز کردن و معاینات معمول، دندانپزشک همچنین بررسی می‌کند که ایمپلنت‌های دندانی به خوبی قرار گرفته اند و عملکرد خوبی دارند یا خیر.

اگر مایل هستید ایمپلنت دندان خود را پیش یک متخصص کار بلد انجام دهید. دکتر مهدی سزاوار یکی از بهترین جراحان فک، صورت و زیبایی تهران تمامی پروسه ایمپلنت دندان را با بالاترین دقت و کیفیت انجام می‌دهد.

معایب ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی یکی از گران‌ترین گزینه‌های جایگزینی دندان هستند، به طوری که هزینه بریج و پروتز اغلب بسیار کمتر است. ایمپلنت ممکن است تا پنج برابر بیشتر از سایر جایگزین‌ها هزینه داشته باشد، به همین دلیل است که برخی از سیاست‌های اضافی بیمه درمانی ممکن است درمان ایمپلنت دندان را پوشش ندهند.

ایمپلنت‌های دندانی به یک استخوان فک قوی و سالم برای حمایت نیاز دارند، بنابراین اگر سلامت استخوان ضعیف است، ممکن است واجد شرایط جراحی ایمپلنت دندان نباشید.

چگونه باید ایمپلنت دندان خود را نگهداری کنید؟

نگه داری از ایمپلنت

موفقیت ایمپلنت‌های دندانی به توانایی بیمار در مراقبت از آنها بستگی دارد. از زمان قرار دادن فیکسچر ایمپلنت تاگذاشتن تاج، بیماران باید در صورت لزوم از رژیم‌های غذایی نرم استفاده و از استعمال سیگار اجتناب کنند.

شما باید مراقبت‌های زیر را انجام  دهند:

 • به طور مداوم بهداشت دهان و دندان و مراقبت از دندان را حفظ کنید.
 • به طور منظم برای معاینات دندانپزشکی اقدام کنید.
 • از فشار بیش از حد روی ایمپلنت خودداری کنید (مثل عادت دندان قروچه).
 • ز کشیدن سیگار خودداری کنید.

پروتز در مقابل ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی اغلب محبوب ترین انتخاب برای جایگزینی یک یا دو دندان از دست رفته هستند. آنها گزینه ارجح برای جایگزینی دندان‌ها به شمار می‌آیند، زیرا سلامت استخوان فک و بافت لثه را حفظ و در عین حال زیبایی ظاهری دندان‌های را نیز تامین می‌کنند.

در حالی که ایمپلنت‌های دندان ایمن و محکم هستند، استفاده از پروتزهای مصنوعی می‌تواند مشکل باشد و حتی انتخاب‌های غذایی را محدود کند. با این حال، پروتزهای مصنوعی در صورت از دست دادن چندین دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند و جایگزینی عالی برای بیمارانی هستند که واجد شرایط ایمپلنت نیستند.

اگر یک بیماری (مانند دیابت) دارید که به طور قابل توجهی احتمال اینکه ایمپلنت استخوانی ادغام نشود وجود داشته باشد، یا اگر نتواند سیگار را ترک کند، دندان مصنوعی ممکن است گزینه بهتری برای باشد.

بریچ در مقابل ایمپلنت‌های دندانی

بریج در مقابل ایمپلنت

هنگام مقایسه بریج و ایمپلنت دندان باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت که عبارتند از:

 • به طور متوسط، ایمپلنت‌های دندانی حداقل 15 سال دوام می‌آورند در حالی که بریج‌های دندانی 5 تا 7 سال دوام می‌آورند.
 • برخی از سیاست‌های اضافی بیمه درمانی بریچ را پوشش می‌دهند، اما ایمپلنت‌ها به ندرت پوشش داده می‌شوند.
 • ایمپلنت‌ها از از دست دادن استخوان جلوگیری می‌کنند، با این حال ممکن است پس از نصب بریج دندان، مقداری از استخوان یا لثه تخریب شود.
 • ایمپلنت‌ها را می‌توان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی به درستی نگهداری کرد، اما بریج‌ها نیاز به نخ و برس مخصوص دارند.
 • هر دو بریج و ایمپلنت دندان یک نتیجه طبیعی ایجاد می‌کنند، اگرچه ایمپلنت‌ها توانایی عجیبی در تقلید از دندان‌های واقعی دارند.
 • یک بریج دندانی در کمتر از 2 تا 3 مراجعه و در عرض چند هفته نصب می‌شود. اما ایمپلنت‌ها به زمان بهبودی طولانی‌تری نیاز دارند و ممکن است چندین ویزیت در طی چند ماه طول بکشند.

هزینه ایمپلنت دندان

برای انجام ایمپلنت دندان هزینه یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. چرا که به ازای هر واحد ایمپلنت هزینه مشخصی وجود دارد. قیمت ایمپلنت دندان به طوری کلی با توجه به پلن‌های اقتصادی و غیراقتصادی از هر واحد 5 میلیون تا 12 میلیون متغییر است.

بنابراین شما با توجه به بودجه خود می‌توانید هزینه را مشخص کنید. در صورت ضمانت هزینه هر واحد ایمپلنت به نسبت مواردی که ضمانت وجود ندارد بیشتر خواهد بود. هزینه انجام ایمپلنت با توجه به دوره درمان بیمار و میزان واحدهایی که او برای فک بالا و پایین نیاز دارد، متفاوت خواهد بود.

آیا بیمه هزینه کاشت دندان را پوشش می‌دهد؟

خدمات اضافی بیمه درمانی معمولاً ایمپلنت را پوشش نمی‌دهند. بیشتر سیاست‌های اضافی شامل درمان‌های عمومی دندان‌پزشکی مانند چک‌آپ یا پر کردن‌های کوچک است، اما شامل روش‌های اصلی دندان‌پزشکی، مانند درمان‌های ریشه یا ایمپلنت‌های دندانی نمی‌شود.

یادداشت پایانی

در این مقاله تلاش کردیم که به طور جامع و کامل به موضوع ایمپلنت دندان بپردازیم. اگر کاندید انجام این جراحی هستید پیشنهاد می‌کنیم بیش از اینکه به قیمت ایمپلنت دندان توجه کنید به دنبال انتخاب یک دندانپزشک با تجربه  در این زمینه باشید.

با توجه به تقاضای انجام این عمل برخی افراد با هزینه کم اقدام به انجام آن می‌کنند، اما نتیجه نشان می‌دهد که اقدامات انجام شده سودمند نبوده است و بیمار حتی با وجود پرداخت هزینه کم به ایده‌آل خود دست نیافته. البته در این موارد باید بروز مشکلات و عوارض را نیز در نظر بگیرید. بنابراین برای انجام ایمپلنت دندان بهتر است به مراکز معتبر مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد ایمپلنت دندان

آیا من کاندید خوبی برای ایمپلنت دندان هستم؟

اگر استخوان فک نسبتا قوی دارید، پریودنتیت (بیماری لثه) ندارید و سیگار نمی‌کشید، به احتمال زیاد واجد شرایط کاشت دندان خواهید بود.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی راه حلی فوق العاده قوی، محکم و بادوام برای جایگزینی یک دندان یا چندین دندان هستند. در حالی که ممکن است به طور دوره‌ای نیاز به تنظیمات داشته باشند، ایمپلنت‌های دندانی در مقایسه با سایر جایگزین‌ها مانند پروتزهای مصنوعی، نیازمند تنظیم دوره‌ای نیستند..

زمان نقاهت ایمپلنت دندان چقدر است؟

زمان بهبودی ایمپلنت‌های دندانی بسته به سابقه پزشکی و دندانپزشکی شما، وضعیت استخوان فک قبل از جراحی، تعداد دندان‌های تعویض شده و اینکه آیا نیاز به پیوند استخوان یا لثه دارید، تغییر می‌کند.

بسته به شرایط شما، زمان نقاهت و یا بهبودی می‌تواند چند روز یا چند هفته باشد. به طور متوسط، تنها چند روز طول می‌کشد تا به حالت عادی برگردید. بهبود کامل استخوان فک و بافت لثه تقریباً 3-6 ماه طول می‌کشد.

آیا ایمپلنت‌های دندان ایمن هستند؟

ایمپلنت‌های دندانی برای بیش از 30 سال ثابت کرده‌اند که یک راه حل ایمن و موثر برای جایگزینی دندان هستند. ایمپلنت‌های دندانی ساخته شده از موادی که به خوبی با بدن انسان کار می‌کنند، به عنوان پایه ای قوی و ایمن برای دندان‌های جایگزین عمل می‌کنند.

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟ 

هر گونه خطر و عوارض جانبی نادر و به راحتی قابل درمان است. عوارض ایمپلنت دندان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت
 • آسیب یا آسیب به دندان‌ها یا رگ‌های خونی دیگر
 • آسیب عصبی
 • اگر ایمپلنت‌های فک بالا به داخل حفره‌های سینوس بیرون بزنند، مشکلات سینوس به وجود می‌آید

اگرچه غیر معمول و معمولا جزئی است، اما مهم است که در صورت مشاهده هر یک از این عوارض جانبی با دندانپزشک تماس بگیرید.

آیا انجام  ایمپلنت دندان دردناک است؟

پس از بهبودی، ایمپلنت‌های دندانی باید بدون درد و راحت باشند. با این حال، بلافاصله پس از جراحی، ناراحتی و درد خفیف دور از انتظار نیست و تا یک هفته ادامه پیدا می‌کند. دندانپزشک ممکن است مسکن را برای درد و جلوگیری از عفونت تجویز کند.

عمر ایمپلنت‌ دندان چقدر است؟

اگر به درستی از ایمپلنت دندانی مراقبت شود، ایمپلنت دندان باید تا آخر عمر باقی بماند. دندان جایگزین مصنوعی متصل شده، چه تاج دندان، بریج یا پروتز باشد، عمری دارد که معمولاً بین 5 تا 15 سال بسته به نحوه مراقبت از آن است.

جایگزینی برای ایمپلنت دندان وجود دارد؟

رایج ترین گزینه‌های جایگزین برای ایمپلنت دندان عبارتند از:

 • پروتز جزئی متحرک (آکریلیک یا فلز)
 • پروتز کامل متحرک (آکریلیک یا فلز)
 • بریج ثابت با تکیه گاه دندان
 • پل متصل به رزین (که مریلند نامیده می‌شود)
 • ایمپلنت دندان All-on-4

اگر برای انجام ایمپلنت دندان  تاخیر کنید چه اتفاقی می‌افتتد؟

اگر جایگزینی دندان‌های از دست رفته را به تأخیر بیندازید یا از درمان اجتناب کنید، احتمالاً دچار تحلیل استخوان خواهید شد. بیمارانی که در ابتدا درمان را به تعویق می‌اندازند ممکن است قبل از کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان داشته باشند که هم هزینه و هم زمان بهبودی را افزایش می‌دهد.

بیشتر از دست دادن استخوان، معمولاً کاهش 25 درصدی توده استخوانی، در سال اول اتفاق می‌افتد و پس از آن نیز بدتر می‌شود. از دست دادن استخوان می‌تواند منجر به بی‌ثباتی دندان‌های طبیعی باقیمانده شود و بر لثه تأثیر بگذارد.

آیا می‌شود همه دندان‌ها را ایمپلنت کرد؟

بله، در برخی موارد می‌توان همه دندان‌ها را با ایمپلنت جایگزین کرد. اما این تصمیم بر اساس شرایط خاص هر بیمار و نیازهای دهان‌پزشک قابل اتخاذ است. اما برای جایگزینی همه دندان‌ها با ایمپلنت، عواملی مانند تراکم استخوان، عدم وجود عوارض پزشکی مانعی، و توانایی مالکیت مالی ممکن است تأثیرگذار باشند. همچنین، نحوه قرارگیری دندان‌ها و تعداد ایمپلنت‌ها نیز بر اساس نیازهای هر بیمار و بررسی دقیق توسط دندانپزشک تعیین می‌شود.

بهترین ایمپلنت ساخت کدام کشور است

بهترین ایمپلنت‌ها بر اساس کشور سازنده تعیین نمی‌شود. در حقیقت، کیفیت و عملکرد یک ایمپلنت دندان بیشتر به عواملی مانند تکنولوژی تولید، استانداردهای کیفیت، مواد استفاده شده و تجربه سازنده بستگی دارد تا کشور سازنده.

در دنیای ایمپلنت دندان، محصولاتی از کشورهای مختلف مانند آمریکا، آلمان، سوئیس، سوئد، ایتالیا و کره جنوبی وجود دارد که در زمینه تکنولوژی و کیفیت بالا شناخته شده‌اند. اما باید توجه داشت که مهمترین عامل در انتخاب یک ایمپلنت، تجربه و مهارت دندانپزشکی است که این ایمپلنت را در جسم بیمار استفاده می‌کند.

آیا ایمپلنت محدودیت سنی دارد؟

اصولاً، ایمپلنت دندان محدودیت سنی خاصی ندارد. افرادی از هر سنی می‌توانند به ایمپلنت دندان روی بیایند، از جمله جوانان، بزرگسالان و افراد مسن. اما قبل از استفاده از ایمپلنت، مهم است که دندانپزشک شما ارزیابی دقیقی از شرایط دهانی و استخوانی شما انجام دهد.

بعد از ایمپلنت چند روز درد داریم؟

بعد از عمل ایمپلنت دندان، ممکن است درد و عدم راحتی کوتاه مدتی احساس شود. این درد و عدم راحتی معمولاً در چند روز اول پس از عمل وجود دارد و در طول زمان بهبود می‌یابد. هر چند، میزان درد و مدت زمان آن بر اساس عواملی مانند پیچیدگی عمل، تعداد ایمپلنت‌ها، و شرایط شخصی فرد ممکن است متفاوت باشد.

برای کاهش درد ایمپلنت باید چه کار کرد؟

پس از عمل ایمپلنت، دندانپزشک شما ممکن است شما را به مصرف داروهای تسکین‌دهنده درد و ضد التهاب هدایت کند. همچنین، رعایت دستورات مراقبتی مهم است. غذاهای نرم و جلوگیری از خوردن غذاهای سفت در روزهای ابتدایی جهت کاهش درد بسیار مهم است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

هزینه پروتز گونه

هزینه پروتز گونه در سال 1402

هزینه پروتز گونه یکی از عوامل تاثیر گذار برای انتخاب این روش زیبایی است. هدف از بزرگ کردن گونه، افزایش حجم یا لیفت گونه‌ها است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *