پل دندان

امروزه راهکارهای ترمیمی بسیاری برای جایگزینی دندان ها وجود دارند. پل دندان و ایمپلنت دندان رایج ترین این راهکارها به حساب می آیند. شاید برایتان این سوال پیش آید که پل دندان بهتر است یا ایمپلنت دندان؟ لازم است بدانید که هر یک از این روش ها، مزایای خاص خود را دارند. آشنایی کامل با پل های دندانی و ایمپلنت دندان کمک می کند تا بتوانید بهترین روش را انتخاب نمایید. البته مشاوره یک پزشک متخصص و مجرب برای انتخاب بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته، الزامی است.

به طور کلی، جایگزینی دندان های از دست رفته امری مهم است که باید جدی گرفته شود. به تاخیر انداختن این مساله عوارض زیادی در پی دارد. تحلیل استخوان فک، بهم ریختگی نظم دندان ها، وارد شدن آسیب به لثه و از بین رفتن زیبایی لبخند از عوارض خالی ماندن جای دندان ها هستند. بنابراین بهتر است قبل از تجربه این گونه عوارض، با یک پزشک متخصص درباره بهترین روش جایگزینی دندان ها صحبت کنید.

پل دندان و ایمپلنت، هر یک به تنهایی می توانند یک روش مناسب به حساب آیند. با این حال، بررسی مزایا و معایب هر یک از این روش ها، تصمیم گیری بر اساس شرایط بیمار را ساده تر می سازد. بر همین مبنا قصد داریم در این مقاله، کلیه نکات مربوط به این روش ها را بیان کنیم. در نهایت خواهیم دید که برای هر بیمار پل دندان بهتر است یا ایمپلنت دندان.

آنچه در این مقاله می خوانید

پل دندان چیست؟

مزایای پل دندان چیست؟

معایب پل دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

معایب استفاده از ایمپلنت چیست؟

پل دندان بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

پل دندان برای چه افرادی مناسب است؟

جمع بندی

پل دندان چیست؟

پل دندان چیست؟

همان طور که از نام پل دندان بر می آید، پل دندان نوعی رابط بین دندان ها است که جای خالی دندان از دست رفته را پر می کند. بسیاری از ما، به دلایل مختلف ممکن است یک یا دو دندان مجاور خود را از دست بدهیم. برای پر کردن جای این دندان ها، می توان از پل دندانی یا بریج دندانی استفاده نمود.

این وسیله به دندان های مجاور یا ایمپلنت ها تکیه دارد. به بریج هایی که جایگزین دندان های از دست رفته هستند، پونتیک می گویند. 4 گروه از اصلی ترین بریج های دندانی شامل موارد زیر می شوند:

 • بریج دندانی سنتی
 • بریج دندانی کانتی لور
 • بریج دندانی مریلند
 • بریج دندانی با ایمپلنت

مزایای پل دندان چیست؟

مزایای ایمپلنت دندان

بررسی مزایای پل دندان کمک می کند تا تصمیم گیری درباره استفاده از آن آگاهانه تر باشد. با مطالعه ادامه این مقاله، می توانید با مزایای پل دندان آشنا شوید.

1. ساده بودن فرایند استفاده از پل دندان

برای قرار دادن بریج های دندانی در دهان نیازی به انجام جراحی یا اقدامات پیچیده ای نیست. در واقع، نصب پل دندان، درد زیادی به بیمار تحمیل نکرده و کار بسیار ساده ای خواهد بود. به طور کلی، می توان گذاشتن پل دندانی را یکی از ساده ترین کارهای دندانپزشکی به حساب آورد. مراحل گذاشتن پل دندان در جای خود، تنها به دو یا سه جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد.

2. امکان گذاشتن پل دندان در کمترین زمان ممکن

گذاشتن پل دندانی به زمان زیادی نیاز ندارد. زیرا بر خلاف ایمپلنت دندان، استخوان های فک را درگیر نمی کند. بیشترین زمانی که برای آماده شدن و قرار دادن پل دندانی نیاز داریم، چند هفته است. این در حالی است که برای به نتیجه رسیدن فرآیند کاشت ایمپلنت، باید چند ماه صبوری به خرج داد.

3. مقرون به صرفه بودن

پل دندان نسبت به کاشت ایمپلنت دندان، هزینه کمتری در بر دارد. البته بسته به این که از چه نوع موادی برای ساخت بریج دندانی استفاده شود، هزینه آن متفاوت است. با این حال، مرغوب ترین نوع پل دندان نیز هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت خواهد داشت.

این نکته را در نظر داشته باشید که یک پل دندان مرغوب تا ده سال دوام دارد. با این شرط که از آن به درستی نگهداری شود.

معایب پل دندان چیست؟

معایب پل دندان

علاوه بر مزایای پل دندان، لازم است با معایب این وسیله نیز آشنا شوید. اگر بدانید که معایب پل دندان چیست آن گاه بهتر متوجه خواهید شد که پل دندان بهتر است یا ایمپلنت. در این قسمت از مقاله، معایب پل دندان را بررسی خواهیم کرد.

1. ظاهر پل دندان

پل دندان ظاهری شبیه به دندان های مصنوعی دارد. در نتیجه، اطرافیان با کمی دقت متوجه مصنوعی بودن آن خواهند شد. بنابراین اگر از آن گروه از افرادی هستید که طبیعی بودن ظاهر دندان برایتان اهمیت دارد، ممکن است پل دندانی را نپسندید.

2. نیاز به ترمیم دوره ای

تعویض پل های دندانی پس از 5 تا 7 سال ضروری است. در واقع، پل ها به دلایلی مانند ساییدگی، پس از این مدت، کارایی خود را از دست می دهند. در نتیجه بهتر است برای پیشگیری از بروز عوارض جدی، آن را تعویض کنید. مسلما استفاده از پل جدید نیاز به صرف هزینه دارد. این موضوع را می توان یکی از معایب پل دندان دانست.

3. تخریب دندان های مجاور

برای قرار دادن پل دندان باید بخشی از مینای دندان های مجاور تراش بخورد. این موضوع دندان های کناری را آسیب پذیر‌تر می کند. به طور کلی، فرآیند آماده سازی محل بریج دندانی برای دندان های مجاور ضرر دارد. از طرف دیگر، پل ها به دندان های کناری متکی هستند. بنابراین ایجاد پوسیدگی یا شکستگی در این دندان ها می تواند استفاده از پل دندانی را مختل سازد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت نوعی دندان مصنوعی شامل تاج و پایه تیتانیومی است که ظاهری کاملا مشابه با دندان های طبیعی دارد. فرایند کاشت ایمپلنت شامل قرار دادن پایه در داخل استخوان فک و سوار کردن تاج بر روی آن می شود. این فرایند نزدیک به چند ماه طول می کشد. با این حال، ایمپلنت های دندانی بهترین جایگزین دندان های از دست رفته به حساب می آیند.

انواع ایمپلنت دندان شامل موارد زیر است:

 • ایمپلنت اندواستیل (Endosteal implants)
 • ایمپلنت ساب پریو استیل (Subperiosteal implants)

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت ها مزایای منحصر به فردی دارند. این مزایا، ایمپلنت های دندانی را به بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته تبدیل کرده اند. در این قسمت قصد داریم، برخی از مهم ترین مزایای ایمپلنت دندان را بیان کنیم.

1. دوام زیاد

کاشت ایمپلنت دندان را می توان یک روش دائمی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته دانست. البته این موضوع تنها زمانی محقق می شود که از بهترین برند ایمپلنت استفاده شود. همچنین، پزشک متخصصی که فرایند کاشت را انجام می دهد باید باتجربه و ماهر باشد. از سوی دیگر، ایمپلنت ها نیز مانند دندان طبیعی به مراقبت های دائمی نیاز دارند. با رعایت همه این نکات، می توان برای مدت های طولانی (تقریبا دائمی) از ایمپلنت دندان استفاده نمود.

2. ظاهر طبیعی

به جرات می توان گفت که مهم ترین مزیت استفاده از ایمپلنت های دندانی، داشتن ظاهری طبیعی است. این مساله برای افرادی که به طبیعی بودن ظاهر دندان های جایگزین اهمیت می دهند، مفید است. شباهت ایمپلنت دندان با دندان های طبیعی باعث می شود تا زیبایی خط لبخند و ساختار صورت کاملا حفظ شود.

3. محافظت از استخوان فک

از نظر دکتر مهدی سزاوار، متخصص جراحی فک، دهان و صورت در تهران، در صورت پر نکردن جای خالی دندان های از دست رفته، استخوان های فک تحلیل می روند. در نتیجه، ممکن است پس از مدتی، دندان های مجاور نیز تحت تاثیر قرار گیرند. از آن جایی که برای کاشت ایمپلنت باید پایه در داخل استخوان فک قرار گیرد، بنابراین از تحلیل آن جلوگیری می شود. به این ترتیب، سلامت استخوان فک حفظ شده و دندان های مجاور از آسیب در امان می مانند.

4. عدم ایجاد فشار روی دندان ها

هر ایمپلنت به صورت مجزا در داخل استخوان فک قرار می گیرد. تاج دندان ایمپلنت شده دقیقا بر روی پایه مربوط به خود نصب می گردد. در نتیجه، استقلال هر دندان به خوبی حفظ شده و نیازی به حمایت دندان های دیگر ندارد. این مساله باعث می شود تا فشاری بر دندان های طبیعی مجاور وارد نشود. در این صورت، حتی اگر دندان های اطراف دچار آسیب یا پوسیدگی شوند نیز ایمپلنت بدون آسیب در جای خود باقی می ماند.

معایب استفاده از ایمپلنت چیست؟

معایب استفاده از ایمپلنت

حال باید دید با وجود مزایای فوق العاده ایمپلنت دندان، آیا می توان معایبی را برای آن نام برد یا خیر. شاید بتوان گفت که ایمپلنت دندان تنها در صورت استفاده از مواد نامرغوب می تواند عوارض داشته باشد. البته بخش مهمی از فرایند کاشت دندان به تبحر پزشک معالج بستگی دارد. در صورت بی تجربگی پزشک یا عدم مهارت کافی، کاشت ایملپنت دندان عوارض جبران ناپذیری برای فرد در پی خواهد داشت. در ادامه به برخی از عوارض احتمالی ایمپلنت دندان اشاره می کنیم.

1. عوارض مربوط به عمل جراحی

کاشت ایمپلنت دندان تنها با روش جراحی امکان پذیر است. بنابراین اگر جراحی با مهارت کامل انجام نگیرد، می تواند عوارضی را در پی داشته باشد. برخی از عوارض ناشی از جراحی ایمپلنت عبارتند از:

 • عفونت زخم جراحی
 • آسیب عصبی
 • آسیب رسیدن به دندان های اطراف
 • شکستگی فک

برای پیشگیری از بروز عوارض ناشی از جراحی، باید حتما به یک پزشک متخصص ایمپلنت مراجعه کنید. هر چند گاهی شرایط خاص بیمار منجر به بروز عوارض جراحی خواهد شد.

2. زمانبر بودن

فرایند کاشت ایمپلنت دندان به زمان طولانی نیاز دارد. گاهی مدت زمان مورد نیاز برای فرایند کاشت دندان به حدود یک سال نیز می رسد. زیرا در طول فرایند کاشت ایمپلنت، پایه آن باید با استخوان فک کاملا ادغام شده و جوش بخورد. بنابراین باید زمان کافی به آن داده شود. در صورت پس زدن ایمپلنت نیز لازم است آن را خارج کرده یا اصلاحاتی بر روی آن انجام گیرد.

در خوشبینانه ترین حالت، فرایند کاشت ایمپلنت به 3 ماه زمان نیاز دارد. گاهی در اثر جراحی های انجام شده و کاشت پایه ایمپلنت، غذا خوردن و صحبت کردن شخص حالتی غیرطبیعی پیدا می کند.

3. هزینه زیاد

هزینه کاشت ایمپلنت دندان نسبت به همه روش های جایگزین کردن دندان های از دست رفته بالاتر است. هزینه ایمپلنت دندان به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که عبارتند از:

 • تعداد ایمپلنت
 • شرایط کاشت ایمپلنت
 • برند سازنده ایمپلنت
 • نیاز به انجام درمان های مکمل مانند ارتودنسی یا جراحی فک

لازم است این نکته را یادآور شویم که هزینه ایمپلنت دندان را هیچ یک از شرکت های بیمه تقبل نمی کنند. بنابراین بیمار باید به تنهایی تمام هزینه آن را پرداخت نماید. از این رو ممکن است بسیاری از افراد توان پرداخت هزینه مربوط به آن را نداشته باشند.

پل دندان بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

پل دندان یا ایمپلنت دندان

تا اینجا به معرفی پل دندان و ایمپلنت پرداختیم. در قسمت هایی از این مقاله به مزایا و معایب هر یک از این روش ها اشاره کردیم. حال سوال است که پل دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ آیا مزایای هر دو روش برای همه افراد یکسان است؟ در ادامه به مقایسه پل دندان با ایمپلنت می پردازیم.

به طوری کلی، انتخاب بهترین روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته را باید به عهده پزشک معالج گذاشت. زیرا پزشک با معاینه وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار بهتر می تواند برای آن تصمیم گیری کند. همچنین مشاهده تصاویر رادیولوژی تهیه شده از ساختار فک و صورت، مشخص می کند که کدام روش برای هر فرد مناسب تر خواهد بود. با این حال، نظر بیمار نیز در انتخاب روش مناسب تاثیرگذار است.

یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد پل دندانی را به ایمپلنت ترجیح دهند، هزینه آن است. با توجه به اینکه هزینه پل دندان نسبت به ایمپلنت کمتر است، بنابراین عمده افراد از آن استقبال بیشتری خواهند کرد. این در حالی است که برخی از افراد به دنبال حفظ زیبایی و طبیعی بودن لبخند خود هستند. در نتیجه با وجود هزینه بیشتر ایمپلنت دندان، این روش را به پل های دندانی ترجیح می دهند.

این نکته را در نظر داشته باشید که دائمی بودن ایمپلنت و عدم آسیب به دندان های مجاور مهم ترین مزایای آن است. بنابراین شاید بتوان در مقایسه پل دندان با ایمپلنت، بیشترین امتیاز را برای ایمپلنت دندان قائل شد.

ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که سن بلوغ آن ها سپری شده است.
 • افرادی که تراکم استخوان کافی برای قرار گرفتن ایمپلنت را دارند.
 • افرادی که به سیگار یا الکل اعتیاد ندارند یا برای انجام این روش اعتیاد خود را ترک می کنند.
 • افرادی که دچار بیماری های خاص مانند دیابت، سرطان یا بیماری های لثه نیستند.

البته در صورتی که فردی به بیماری هایی که در گزینه آخر ذکر شد، مبتلا باشد، ممکن است پزشک بتواند با درمان های اضافی او را برای کاشت ایمپلنت آماده کند.

پل دندان برای چه افرادی مناسب است؟

از آنجایی که قرار دادن پل های دندانی نسبت به ایمپلنت کم تهاجمی تر است، محدودیت های کمتری نسبت به ایمپلنت دارد. مهم ترین عامل برای اینکه یک شخص، کاندید مناسبی برای پل دندانی باشد، سلامتی دندان های نگهدارنده است. چنانچه این دندان ها سالم نباشند، ممکن است به درمان های اضافی برای آماده شدن بیمار نیاز داشته باشند. حتی ممکن است لازم باشد دندان های آسیب دیده ابتدا با ایمپلنت جایگزین شده و سپس پل روی آن ها قرار گیرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم مقایسه کاملی بین پل دندان و ایمپلنت انجام دهیم. ظاهر طبیعی ایمپلنت و عوارض ناچیز آن باعث شده تا بتوان کاشت ایمپلنت را بهترین روش جایگزینی در نظر گرفت. با این حال، هزینه بالای کاشت ایمپلنت ممکن است افراد را برای استفاده از پل دندان تشویق نماید.

در هر حال، نکته مشترکی که در هر دو روش وجود دارد، اهمیت انتخاب پزشک متخصص در این زمینه است. دکتر مهدی سزاوار بهترین متخصص جراحی دهان، فک و صورت در تهران هستند. ایشان باتجربه زیادی که در زمینه کاشت ایمپلنت دارند می توانند مشاوره کاملی به شما ارائه دهند. برای دریافت نوبت یا تماس با پزشک می توانید از قسمت تماس با ما اطلاعات کافی را به دست آورید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

جراحی ارتوگناتیگ

جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیگ یکی از انواع جراحی های زیبایی صورت است که با هدف اصلاح وضعیت فک و صورت انجام می گیرد. به طور کلی، بخش

سپتورینوپلاستی چیست

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی: در سال های اخیر، انجام انواع جراحی بینی با هدف درمان و زیبایی، به یکی جراحی های مرسوم تبدیل شده است. عمل رینوپلاستی (Rhynoplasty)

عمل بوکال فت مردان

عمل بوکال فت مردان

عمل بوکال فت مردان: شاید تصور کنید که اکثر جراحی‌های زیبایی مختص زنان است . مردان نباید برای این دست جراحی‌ها اقدام کنند. اما در

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *