ایمپلنت دندان درد دارد

آخرین تاریخ بروزرسانی: 2 اسفند 1402
ایمپلنت دندان درد دارد

ممکن است شما جز افرادی باشید که دندان‌های خود را ایمپلنت کرده‌اید، و بعد از گذشت مدتی از جراحی دچار درد شده‌اید، و همین موضوع باعث نگرانی شما شده است. در این شرایط آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟؛ سوالی است که برایتان پیش می‌آید.

ما در این نوشته درباره تمام نگرانی‌های شما درباره درد ایمپلنت دندان صحبت کرده‌ایم، و راه‌کار درمانی آن را نیز ارائه نموده‌ایم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید. ایمپلنت‌ دندان به دلیل دوام بالا در مقایسه با جایگزین‌هایی مانند بریج یا دندان مصنوعی محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌ است؛ به علاوه آنها مانند دندان‌های واقعی به نظر می‌رسند! اما ایمپلنت‌ها نیاز به جراحی دارند و جراحی‌ها معمولاً با درد همراه هستند.

اگر اخیراً ایمپلنت دندانی دریافت کرده‌اید و در حال نقاهت پس از جراحی هستید، ممکن است تعجب کنید که آیا سطح درد یا ناراحتی شما طبیعی است یا خیر؟، و آیا باید نگران درد بعد از جراحی ایمپلنت باشید؟. از آنجایی که کاشت ایمپلنت دندان یک روش کم تهاجمی است، بیماران به طور کلی می‌توانند بعد از عمل کمی درد داشته باشند. 

روش‌های ایمپلنت دندان معمولا بدون درد هستند و در عین حال این روش‌ها مزایای بسیار زیادی دارند. اگرچه این روش ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما می‌توانند به جلوگیری از مشکلات و ناراحتی بیشتری که ممکن است، در حال حاضر یا در آینده تجربه می‌کنید، کمک کنند.

در طول جراحی ایمپلنت دندان احساس درد نخواهید داشت. این روش شامل بی حسی موضعی است و ممکن است شامل آرامبخش اضافی یا بیهوشی عمومی باشد. چنانچه خواهان بیهوشی عمومی باشید، باید با متخصص خود در میان بگذارید.

زمانی درد ایمپلنت دندان غیرطبیعی است، که بعد از گذشت 10 روز از ایمپلنت، درد به داروهای بدون نسخه پاسخ ندهد؛ در این شرایط باید به پژشک معالج خود مراجعه کنید. همچنین معمولاً بی حسی در سمت کاشت ایمپلنت، از جمله لب پایین و چانه، احساس سوزن سوزن شدن، غلغلک دادن یا سوزش پوست (پارستزی) از علائمی است که ممکن است، نشان دهنده آسیب عصبی باشد، و جای نگرانی دارد.

 علت درد ایمپلنت‌های دندانی بعد از عمل

در حالی که پس از جراحی کمی درد قابل انتظار بوده و طبیعی است، این دردها نباید بیش از دو هفته طول بکشد. دردی که بیشتر از این مدت باقی بماند، احتمالا نشان دهنده وجود یک مشکل است و توصیه می‌شود با متخصص جراحی فک خود در این خصوص مشورت کنید. همچنین ممکن است، برایتان سوال شود که چرا ایمپلنت‌های دندانی حتی بعد از جراحی درد می‌کنند؟

کبودی لثه اطراف محل ایمپلنت اغلب باعث این درد می‌شود. در نتیجه، هر بار که اطراف محل ایمپلنت را مسواک می‌زنید فراموش نکنید که به آرامی این کار را انجام دهید. علاوه بر درد و کبودی لثه، پس از عمل ایمپلنت دندان، موارد زیر را نیز ممکن است به مدت محدودی تجربه کنید:

 • ناراحتی در اطراف گونه‌ها، چانه و زیر چشم
 • خونریزی جزئی
 • تورم لثه در اطراف محل ایمپلنت

عوارض ایمپلنت دندان نادر است، اما ممکن است مانند هر جراحی دیگری این عوارض رخ دهد. چنین خطراتی ممکن است، شامل آسیب و عفونت در محل ایمپلنت باشد. آسیب عصبی و مشکلات سینوس نیز ممکن است رخ دهد، و مداخله سریع متخصص جراحی فک، دهان و دندان می‌تواند برای بهبودی بسیار حیاتی باشد.

علل درد ضربان دار بعد از عمل ایمپلنت دندان

تجربه درد ضربان دار برای مدت طولانی پس از عمل ایمپلنت دندان غیر معمول است. ممکن است چند ساعت بعد از عمل با از بین رفتن بیهوشی درد شدیدتری احساس کنید، اما باید با مصرف داروهای مسکن و زمان کاهش یابد. ممکن است بعد از عمل دچار عارضه‌ای شوید که باعث درد اضافی شود؛ این موارد باید فوراً توسط جراح دهان یا دندانپزشک شما بررسی شود.

ایمپلنت دندان درد دارد

آیا درد ایمپلنت دندان طبیعی است؟

 با وجود اینکه جراحی کاشت ایمپلنت یک جراحی کم تهاجم است، اما هنوز به عنوان جراحی بزرگ دهان در نظر گرفته می‌شود. فرآیند قرار دادن ایمپلنت شامل ایجاد یک سوراخ در فک و لثه و قرار دادن یک ایمپلنت فلزی در آن است.

در چند ساعت اول پس از عمل، احساس زیادی نخواهید داشت، چراکه دهان شما همچنان بی‌حس است، با این حال، پس از از بین رفتن این اثرات، مقداری درد طبیعی است. برای مقابله با هرگونه ناراحتی می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید پس از حدود 24 ساعت، ممکن است متوجه کبودی، تورم و حساسیت در اطراف محل ایمپلنت شوید. نواحی ایمپلنت احتمالاً بسیار حساس خواهد بود، بنابراین شما باید از غذاهای گرم و غذاهای ترد خودداری کنید.

آیا درد ایمپلنت دندان طبیعی است؟

شما تا 3 تا 7 روز پس از درمان همچنان متوجه این علائم خواهید شد. پس از حدود 5 روز، درد و ناراحتی شما باید کمی کاهش یابد. پس از حدود یک هفته، ممکن است دوباره درد را احساس کنید که این طبیعی است.

بنابراین بیماران می‌توانند پس از جراحی انتظار کمی درد داشته باشند، به خصوص در طول فرآیند بهبودی، زیرا بافت لثه با ایمپلنت جوش می‌خورد و آن را به طور طبیعی در جای خود محکم می‌کند. بیماران نباید در حین عمل جراحی احساس درد کنند، زیرا برای آنها بی حس کننده موضعی یا عمومی تجویز شده است که ناحیه آسیب دیده را بی حس می‌کند.

با کاهش بی حسی پس از جراحی، مقداری درد قابل انتظار است. این درد معمولاً خفیف تا متوسط است و بیماران گزارش می‌دهند که با درد ناشی از کشیدن دندان قابل مقایسه است. ناحیه ایمپلنت تا مدتی پس از جراحی حساس خواهد بود؛ علاوه بر این، بیماران گاهی اوقات درد در سایر قسمت‌های دهان یا صورت خود را در طول روند بهبودی گزارش می‌کنند. ناراحتی و تورم پس از جراحی باید در عرض 3-2 روز کاهش یابد.

حتی اگر بعد از جراحی دهان چندین ماه طول بکشد تا بهبود یابد، درد باید طی چند روز پس از عمل کاهش یابد. البته مدت زمان بهبودی در افراد متفاوت است. به طور کلی، بیماران گزارش می‌دهند که درد 24 تا 48 ساعت پس از جراحی کاهش می‌یابد. در طول این مدت، آن‌ها می‌توانند طبق دستور از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنند. جراحان دهان نیز ممکن است دارویی را برای درد تجویز کنند.

دندانپزشکان ممکن است دستورالعمل‌های خاصی مانند پرهیز از نوشیدن به وسیله نی تا 24 ساعت پس از جراحی یا رعایت رژیم غذایی مایع به مدت 48 ساعت را توصیه کند. علاوه بر این افراد سیگاری باید تا 3 روز پس از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنند.

درد بعد از جراحی ایمپلنت چقدر طول خواهد کشید؟

نمی‌توان به طور دقیق گفت که درد چقدر طول می‌کشد، چراکه هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. به طور معمول، تا 10 روز پس از جراحی ممکن است کمی درد و ناراحتی را تجربه کنید. دندانپزشک برای تسکین درد داروهای ضد درد تجویز را خواهد کرد. خاطرنشان کنیم که تورم نیز وجود خواهد داشت و پس از حدود 3-5 روز کاهش می‌یابد.

درد بعد از ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

بازه‌های زمانی درد ایمپلنت دندان

در اینجا یک بازه زمانی کلی از آنچه باید از نظر درد در طول دوره بهبودی خود انتظار داشته باشید آمده است:

 • درد ایمپلنت دندان بعد از یک هفته: طبیعی است که در این مرحله هنوز کمی درد داشته باشید؛ به دستورالعمل‌های دندانپزشک خود ادامه دهید. این دوره می‌تواند تا 10 روز طول بکشد.
 • درد ایمپلنت دندان بعد از دو هفته: در این مرحله، درد باید فروکش کند؛ در غیر این صورت فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید، چراکه ممکن است عفونت داشته باشید.
 • درد ایمپلنت دندان بعد از 3-4 ماه: درد در این مرحله به احتمال زیاد به دلیل یکی از این دلایل است:
 1. بیماری‌های خود ایمنی
 2. خون رسانی ضعیف
 3. تداخل با سایر داروها
 4. سلامت کلی ضعیف
 5. عفونت
 6. عارضه‌ای به نام اضافه بار
 7. رد ایمپلنت توسط بدن شما
 8. واکنش آلرژیک
 9. آسیب عصبی یا بافتی

با بروز هر یک از این موارد باید بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 • درد ایمپلنت دندان پس از یک سال یا بیشتر: اگر یک سال یا چندین سال پس از عمل تجربه درد ادامه داشت، ممکن است به دلیل یک یا چند مشکل باشد:
 1. سیگار کشیدن مداوم
 2. دندان قروچه یا فشردن (براکسیسم)
 3. بهداشت ضعیف دهان
 4. عدم وجود بافت لثه در ناحیه
 5. تابش به سر یا گردن
 6. کمبود استخوان در فک
 7. عفونت

عواملی که می‌توانند باعث درد اضافی شوند، عبارت اند از:

به غیر از درد معمولی ناشی از یک روش بدون عارضه، ممکن است مسائل دیگری نیز وجود داشته باشد، که منجر به ناراحتی و درد بیشتر شود.

 • شل شدن کلاهک
 • ایمپلنت شل
 • عفونت
 • رد ایمپلنت
 • سوختگی استخوان
 • آسیب عصبی

ناراحتی جدی پس از دو هفته نادر است

پس از حدود 1-2 هفته، ناحیه اطراف ایمپلنت شما به طور کامل بهبود می‌یابد. شما نباید درد یا ناراحتی جدی احساس کنید و هیچ خونریزی و تورم یا کبودی کمی در اطراف آن داشته باشید. در این زمان، می‌توانید فعالیت‌های بدنی شدید مانند دویدن را از سر بگیرید و رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید.

اگر بعد از دو هفته احساس درد داشتید چه باید کرد؟

بله، پس از کاشت ایمپلنت کمی درد را تجربه خواهید کرد. در طول عمل ایمپلنت دندان، نباید دردی وجود داشته باشد، زیرا به شما بیهوشی داده خواهد شد. با این حال، با از بین رفتن بی حسی، به احتمال زیاد شروع به احساس ناراحتی خواهید کرد.

میزان درد بعد از این جراحی بستگی به تعداد ایمپلنت‌های کاشته شده دارد. اگر درد و ناراحتی شما از زمان درمان اولیه کاشت ایمپلنت بهبود نیافته است یا بدتر شده است، ممکن است نشانه اتفاق و یا عارضه خاص باشد؛ به عبارت دیگر طبیعی نیست که یک ایمپلنت سالم بعد از دو هفته باعث درد و ناراحتی جدی شود.

اگر بعد از دو هفته احساس درد داشتید چه باید کرد؟

در این صورت شما باید به دکتر یا دندانپزشک مراجعه کنید تا علت اصلی درد پیدا شود. شایع‌ترین دلیل درد طولانی مدت پس از ایمپلنت دندان، عفونت محل ایمپلنت است. اگر محل کاشت به درستی تمیز و ضدعفونی نشود، ممکن است ملتهب شده، و باعث درد و ناراحتی شود، و از بهبود مناسب ایمپلنت جلوگیری کند.

اما نگران نباشید حتی در این مواقع نیز می‌توان برای بهبودی اقداماتی انجام داد. دندانپزشک می‌تواند ناحیه را تمیز و ضدعفونی کند، و برای کنترل و از بین بردن عفونت، درمان آنتی بیوتیکی برای شما ارائه دهد. برای مدیریت و کاهش درد، جراح دهان شما دستورالعمل‌هایی را برای مراقبت مناسب پس از جراحی ارائه می‌دهد؛ مراقبت‌های بعد از عمل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای تجویزی و بدون نسخه (OTC) برای درد
 • پرهیز از برخی غذاها مانند غذاهای سفت و داغ
 • کمپرس یخ برای کاهش تورم
 • بسته به احساسی که دارید، در روز عمل و چند روز بعد از عمل بهتر است استراحت کنید.
 • دستورالعمل‌های مربوط به نحوه مراقبت از محل جراحی که توسط پزشک ارائه خواهد شد.

پس از عمل ایمپلنت دندان، مقداری ناراحتی در بهبودی طبیعی است و هر گونه درد و ناراحتی را می‌توان با مسکن‌های بدون نسخه تسکین داد. تجربه هر فرد در دوره نقاهت ممکن است متفاوت باشد؛ اما معمولا درد بسیار کمی در این دوره تجربه می‌شود. اگر در موارد نادر درد شدیدی را تجربه کردید، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید و قرار ملاقات بعدی را با دندانپزشک خود تنظیم کنید.

اهمیت مراجعه به متخصص کاشت دندان

هنگامی که به فکر کاشت ایمپلنت دندان هستید، مهم است که به دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید که در این روش‌ها تخصص دارد. یک متخصص ایمپلنت دندان می‌تواند یک ارزیابی کامل انجام دهد تا مطمئن شود که شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید. انجام جراحی ایمپلنت دندان توسط متخصصان ایمپلنت دندان نیز به کاهش خطر ابتلا به درد شدید یا سایر عوارض کمک می‌کند.

سخن آخر

میزان دردی که پس از جراحی ایمپلنت دندان تجربه می‌کنید بسته به میزان سلامت لثه و مهارت جراح فک و دهان وصورت شما، می‌تواند متفاوت باشد. اگر می‌خواهید در مورد میزان دردناک بودن این روش بیشتر بدانید، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

پس از اینکه دندانپزشک لثه‌های شما را معاینه کرد، می‌تواند مشخص کند که چه کارهایی لازم است روی فک و دندان شما انجام شود. پس از معاینه دندانپزشک، یک برنامه درمانی اختصاصی برای شما تعیین می‌شود و پس از آن می‌توانید میزان هزینه‌ها و عوارض جراحی را به صورت تخمینی از درمانگر خود سوال کنید.

ایمپلنت دندان با تمام هزینه‌ها و عوارض بسیار نادری که دارد، مزیت‌هایی دارد که باعث شده امروزه بسیاری از بیماران ایمپلنت دندان را به سایر روش‌های درمان دندان ترجیح دهند. در صورتی که یک متخصص جراحی فک و دهان با تجربه و حاذق ایمپلنت دندان‌های شما را انجام دهد، نتیجه آن بسیار رضایت بخش و با حداقل درد و ناراحتی خواهد بود.

جراحی ایمپلنت دندان یک روش کاملا تخصصی است که البته به تجربه متخصص فک و صورت هم نیاز دارد. طبق گفته دکتر مهدی سزاوار، متخصص ایمپلنت در تهران نحوه انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک بیمار بستگی دارد. پس با این حساب انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت اهمیت دارد. جراحان با تجربه با توجه به معایناتی که باید قبل از جراحی انجام می‌دهند، مشکلات استخوان فک را برطرف می‌کنند.

سوالات متداول

آیا درد نشانه شکست ایمپلنت دندان است؟

درد بعد از کاشت دندان که برای مدت طولانی ادامه دارد می‌تواند نشان دهنده شکست ایمپلنت باشد. ایمپلنت دندانی ناموفق زمانی اتفاق می‌افتد که ایمپلنت به درستی به استخوان اطراف خود جوش نخورد. ایمپلنت‌های دندانی باید به استخوان متصل شوند تا در جای خود باقی بمانند. اگر این اتفاق نیفتد، ایمپلنت اغلب شل می‌شود؛ یک ایمپلنت شل می‌تواند به اعصاب ناحیه خراشیده یا ضربه بزند و باعث درد و ناراحتی شود.

اگر درد کاشت دندان دارید که از بین نمی‌رود یا بدتر می‌شود، باید به متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کنید. یک متخصص می‌تواند شکست ایمپلنت دندان را بررسی کند و گزینه‌های شما را مورد بحث قرار دهد. اگر ایمپلنت ناموفق دارید، ممکن است این گزینه را داشته باشید که یک روش جدید ایمپلنت را انجام دهید.

چگونه درد ایمپلنت را کاهش دهیم؟

مقداری درد بعد از ایمپلنت طبیعی است. درد شدیدی که بیش از چند روز پس از عمل طول بکشد، ممکن است، نشان دهنده این باشد که چیزی اشتباه است. اگر بعد از جراحی درد طولانی مدتی را تجربه کردید، یا در جایی که قبلاً احساس نکرده بودید، حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

اگرچه درد پس از کشیدن دندان و ایمپلنت دندان باید خفیف باشد، اما هنوز مهم است که بدانیم چگونه آن را مدیریت کنیم. نکات مدیریت درد ایمپلنت‌های دندانی زیر را برای کاهش ناراحتی خود در نظر داشته باشید:

 • پس از ایمپلنت دندان برای تسکین کوتاه مدت درد و ناراحتی از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.
 • برای کاهش تورم و کاهش درد در صورت نیاز، یک کیسه یخ را روی محل درد قرار دهید.
 • به جای غذاهای سفت یا گرم که می‌تواند ناراحتی شما را افزایش دهد، غذاهای نرم و سرد مانند ماست بخورید.
 • برای بهبودی استراحت کافی داشته باشید و تا زمانی که درد ادامه دارد از حرکت دادن زیاد فک خودداری کنید.
 • چند بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. با دندانپزشک خود در مورد اینکه آیا در ابتدا هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از ناحیه آسیب دیده اجتناب کنید یا خیر صحبت کنید.
 • برای تسکین درد با آب نمک گرم بشویید و باکتری ها را بشویید تا خطر عفونت را کاهش دهید.
 • تمام دستورالعمل‌هایی را که دندانپزشک برای مراقبت از ناحیه آسیب دیده به شما می‌دهد، دنبال کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *