ایمپلنت دندان درد دارد

ایمپلنت دندان درد دارد

ایمپلنت دندان درد دارد: ایمپلنت‌ دندان به دلیل دوام بالا در مقایسه با جایگزین‌هایی مانند بریج یا دندان مصنوعی محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌ است. به علاوه آنها مانند دندان های واقعی به نظر می رسند! اما ایمپلنت ها نیاز به جراحی دارند و جراحی ها معمولاً با درد همراه هستند.

اگر اخیراً ایمپلنت دندانی دریافت کرده‌اید و در حال نقاهت پس از جراحی هستید، ممکن است تعجب کنید که آیا سطح درد یا ناراحتی شما طبیعی است یا خیر. آیا باید نگران درد بعد از جراحی ایمپلنت باشید؟

معمولا بسیاری از مردم نگران درد دندان هستند و برای برخی، مراجعه به دندانپزشک می تواند بسیار استرس زا باشد. اما لازم است به یاد داشته باشید که درمان دندان شما اگر به دست یک دندانپزشک خوب انجام شود، معمولا دردناک و آزاردهنده نخواهد بود. این احساس در مورد کاشت دندان نیز صدق می کند. در مورد کاشت ایمپلنت دندان در حالی که این روش کم تهاجمی است، بیماران به طور کلی می توانند بعد از عمل، کمی درد داشته باشند. اما ایمپلنت های دندانی چقدر درد دارند؟ پروسه بهبودی ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش و آنچه که باید انتظار داشته باشید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

از دست دادن دندان اغلب منجر به تخریب استخوان فک، تحلیل لثه، ضعیف شدن دندان های مجاور می شود و همچنین ممکن است افراد را از لبخند محروم کند. به طور سنتی، درمان دندان های از دست رفته استفاده از پروتز و بریج بود، اما ایمپلنت های دندانی به طور فزاینده ای محبوب شده اند. ایمپلنت های دندانی پایه های تیتانیومی هستند که به عنوان ریشه دندان های جایگزین ثابت یا متحرک عمل می کنند.روش های ایمپلنت دندان معمولا بدون درد هستند و در عین حال، این روش ها مزایای بسیار زیادی دارند. اگرچه این روش ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما می توانند به جلوگیری از مشکلات و ناراحتی بیشتری که ممکن است در حال حاضر یا در آینده تجربه می کنید، کمک کنند.

در طول جراحی ایمپلنت دندان احساس درد نخواهید داشت. این روش شامل بی حسی موضعی است و ممکن است شامل آرامبخش اضافی یا بیهوشی عمومی باشد. چنانچه خواهان بیهوشی عمومی باشید باید با متخصص جراحی فک ودهان و صورت خود در میان بگذارید.

همانطور که اشاره شد ایمپلنت‌های دندانی از یک پایه تیتانیومی تشکیل شده‌اند که با جراحی در فک قرار می‌گیرند. در این فرایند یک تکیه گاه به بالای ستون تیتانیومی وصل می شود. هنگامی که فک بهبود می یابد و بافت لثه با ایمپلنت ترکیب می شود، یک تاج سفارشی در بالای اباتمنت قرار می گیرد. بنابراین تعجب آور نیست که یک روش متشکل از بریدن فلپ در لثه و سوراخ کردن استخوان فک باعث ایجاد درد می شود. گفتنی است که  ایمپلنت را می توان برای جایگزینی تک تک دندان ها، چندین دندان از دست رفته یا کل قوس دندانی در بالا یا پایین دهان استفاده کرد.

ایمپلنت دندان درد دارد: علت درد ایمپلنت های دندانی بعد از عمل چیست؟

در حالی که پس از جراحی کمی درد قابل انتظار بوده و طبیعی است، این دردها نباید بیش از دو هفته طول بکشد. دردی که بیشتر از این مدت باقی بماند احتمالا نشان دهنده وجود یک مشکل است و توصیه می شود با متخصص جراحی فک خود در این خصوص مشورت کنید. همچنین ممکن است برایتان سوال شود که چرا ایمپلنت‌های دندانی حتی بعد از جراحی درد می‌کنند؟

کبودی لثه اطراف محل ایمپلنت اغلب باعث این درد می شود. در نتیجه، هر بار که اطراف محل ایمپلنت را مسواک می زنید فراموش نکنید که به آرامی این کار را انجام دهید. علاوه بر درد و کبودی لثه، پس از عمل ایمپلنت دندان، موارد زیر را نیز ممکن است به مدت محدودی تجربه کنید:

 • ناراحتی در اطراف گونه ها، چانه و زیر چشم
 • خونریزی جزئی
 • تورم لثه در اطراف محل ایمپلنت

خطرات ناشی از ایمپلنت دندان نادر است، اما ممکن است مانند هر جراحی دیگری این عوارض رخ دهد. چنین خطراتی ممکن است شامل آسیب و عفونت در محل ایمپلنت باشد. آسیب عصبی و مشکلات سینوس نیز ممکن است رخ دهد و مداخله سریع متخصص جراحی فک و دهان و دندان می تواند برای بهبودی، بسیار حیاتی باشد.

علل درد ضربان دار بعد از عمل ایمپلنت دندان

علل درد ضربان دار بعد از عمل ایمپلنت دندان

تجربه درد ضربان دار برای مدت طولانی پس از عمل ایمپلنت دندان غیر معمول است. ممکن است چند ساعت بعد از عمل با از بین رفتن بیهوشی درد شدیدتری احساس کنید، اما باید با مصرف داروهای مسکن و زمان کاهش یابد. ممکن است بعد از عمل دچار عارضه ای شوید که باعث درد اضافی شود. این موارد باید فوراً توسط جراح دهان یا دندانپزشک شما بررسی شود.

آیا درد ایمپلنت دندان طبیعی است؟

آیا درد ایمپلنت دندان طبیعی است؟

ایمپلنت دندان درد دارد: با وجود اینکه جراحی کاشت ایمپلنت یک جراحی کم تهاجم است، اما هنوز به عنوان جراحی بزرگ دهان در نظر گرفته می شود. فرآیند قرار دادن ایمپلنت شامل ایجاد یک سوراخ در فک و لثه و قرار دادن یک ایمپلنت فلزی در آن است. در چند ساعت اول پس از عمل، احساس زیادی نخواهید داشت، چراکه دهان شما همچنان بی‌حس است، با این حال، پس از از بین رفتن این اثرات، مقداری درد طبیعی است. برای مقابله با هرگونه ناراحتی می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید پس از حدود 24 ساعت، ممکن است متوجه کبودی، تورم و حساسیت در اطراف محل ایمپلنت شوید. نواحی ایمپلنت احتمالاً بسیار حساس خواهد بود، بنابراین شما باید از غذاهای گرم و غذاهای ترد خودداری کنید.

شما تا 3 تا 7 روز پس از درمان همچنان متوجه این علائم خواهید شد. پس از حدود 5 روز، درد و ناراحتی شما باید کمی کاهش یابد. پس از حدود یک هفته، ممکن است دوباره درد را احساس کنید که این طبیعی است.

بنابراین بیماران می توانند پس از جراحی انتظار کمی درد داشته باشند، به خصوص در طول فرآیند بهبودی، زیرا بافت لثه با ایمپلنت جوش می خورد و آن را به طور طبیعی در جای خود محکم می کند. بیماران نباید در حین عمل جراحی احساس درد کنند، زیرا برای آنها بی حس کننده موضعی یا عمومی تجویز شده است که ناحیه آسیب دیده را بی حس می کند.

با کاهش بی حسی پس از جراحی، مقداری درد قابل انتظار است. این درد معمولاً خفیف تا متوسط است و بیماران گزارش می دهند که با درد ناشی از کشیدن دندان قابل مقایسه است.

ناحیه ایمپلنت تا مدتی پس از جراحی حساس خواهد بود. علاوه بر این، بیماران گاهی اوقات درد در سایر قسمت های دهان یا صورت خود را در طول روند بهبودی گزارش می کنند. ناراحتی و تورم پس از جراحی باید در عرض 3-2 روز کاهش یابد.

حتی اگر بعد از جراحی دهان چندین ماه طول بکشد تا بهبود یابد، درد باید طی چند روز پس از عمل کاهش یابد. البته مدت زمان بهبودی در افراد متفاوت است. به طور کلی، بیماران گزارش می دهند که درد 24 تا 48 ساعت پس از جراحی کاهش می یابد. در طول این مدت، آن ها می توانند طبق دستور از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنند. جراحان دهان نیز ممکن است دارویی را برای درد تجویز کنند.

دندانپزشکان ممکن است دستورالعمل های خاصی مانند پرهیز از نوشیدن به وسیله نی تا 24 ساعت پس از جراحی یا رعایت رژیم غذایی مایع به مدت 48 ساعت را توصیه کند. علاوه بر این افراد سیگاری باید تا 3 روز پس از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنند.

درد بعد از جراحی ایمپلنت چقدر طول خواهد کشید؟

درد بعد از جراحی ایمپلنت چقدر طول خواهد کشید؟

نمی توان به طور دقیق گفت که درد چقدر طول می کشد، چراکه هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. به طور معمول، تا 10 روز پس از جراحی ممکن است کمی درد و ناراحتی را تجربه کنید. دندانپزشک برای تسکین درد داروهای ضد درد تجویز را خواهد کرد. خاطرنشان کنیم که تورم نیز وجود خواهد داشت و پس از حدود 3-5 روز کاهش می یابد.

بازه‌های زمانی درد ایمپلنت دندان

در اینجا یک بازه زمانی کلی از آنچه باید از نظر درد در طول دوره بهبودی خود انتظار داشته باشید آمده است:

درد ایمپلنت دندان بعد از یک هفته

طبیعی است که در این مرحله هنوز کمی درد داشته باشید. به دستورالعمل های دندانپزشک خود ادامه دهید. این دوره می تواند تا 10 روز طول بکشد.

درد ایمپلنت دندان بعد از دو هفته

در این مرحله، درد باید فروکش کند. در غیر این صورت فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیریدف چراکه ممکن است عفونت داشته باشید.

درد ایمپلنت دندان بعد از 3-4 ماه

درد در این مرحله به احتمال زیاد به دلیل یکی از این دلایل است:

 • بیماری های خود ایمنی
 • خون رسانی ضعیف
 • تداخل با سایر داروها
 • سلامت کلی ضعیف
 • عفونت
 • عارضه ای به نام اضافه بار
 • رد ایمپلنت توسط بدن شما
 • واکنش آلرژیک
 • آسیب عصبی یا بافتی

با بروز هر یک از این موارد باید بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

درد ایمپلنت دندان پس از یک سال یا بیشتر

اگر یک سال یا چندین سال پس از عمل تجربه درد ادامه داشت، ممکن است به دلیل یک یا چند مشکل باشد:

 • سیگار کشیدن مداوم
 • دندان قروچه یا فشردن (براکسیسم)
 • بهداشت ضعیف دهان
 • عدم وجود بافت لثه در ناحیه
 • تابش به سر یا گردن
 • کمبود استخوان در فک
 • عفونت

عواملی که می توانند باعث درد اضافی شوند:

به غیر از درد معمولی ناشی از یک روش بدون عارضه، ممکن است مسائل دیگری نیز وجود داشته باشد که منجر به ناراحتی و درد بیشتر شود.

 • شل شدن کلاهک
 • ایمپلنت شل
 • عفونت
 • رد ایمپلنت
 • سوختگی استخوان
 • آسیب عصبی

ناراحتی جدی پس از دو هفته نادر است

پس از حدود 1-2 هفته، ناحیه اطراف ایمپلنت شما به طور کامل بهبود می یابد. شما نباید درد یا ناراحتی جدی احساس کنید و هیچ خونریزی و تورم یا کبودی کمی در اطراف آن داشته باشید. در این زمان، می توانید فعالیت های بدنی شدید مانند دویدن را از سر بگیرید و رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید.

اگر بعد از دو هفته احساس درد داشتید چه باید کرد؟

اگر بعد از دو هفته احساس درد داشتید چه باید کرد؟

بله، پس از کاشت ایمپلنت کمی درد را تجربه خواهید کرد. در طول عمل ایمپلنت دندان، نباید دردی وجود داشته باشد، زیرا به شما بیهوشی داده خواهد شد. با این حال، با از بین رفتن بی حسی، به احتمال زیاد شروع به احساس ناراحتی خواهید کرد. میزان درد بعد از این جراحی بستگی به تعداد ایمپلنت های کاشته شده دارد. اگر درد و ناراحتی شما از زمان درمان اولیه کاشت ایمپلنت بهبود نیافته است یا بدتر شده است، ممکن است نشانه اتفاق و یا عارضه خاص باشد. به عبارت دیگر طبیعی نیست که یک ایمپلنت سالم بعد از دو هفته باعث درد و ناراحتی جدی شود.

در این صورت شما باید به دکتر یا دندانپزشک مراجعه کنید تا علت اصلی درد پیدا شود. شایع ترین دلیل درد طولانی مدت پس از ایمپلنت دندان، عفونت محل ایمپلنت است. اگر محل کاشت به درستی تمیز و ضدعفونی نشود، ممکن است ملتهب شده و باعث درد و ناراحتی شود و از بهبود مناسب ایمپلنت جلوگیری کند.

اما نگران نباشید حتی در این مواقع نیز می‌توان برای بهبودی اقداماتی ا انجام داد. دندانپزشک می تواند ناحیه را تمیز و ضدعفونی کند و برای کنترل و از بین بردن عفونت، درمان آنتی بیوتیکی برای شما ارائه دهد.

بهبودی پس از عمل ایمپلنت دندان چه مدت طول می کشد؟

مانند هر عمل جراحی، یک دوره بهبودی وجود دارد که طی آن بافت بهبود می یابد و بدن با ایمپلنت سازگار می شود. دوره نقاهت برای عمل ایمپلنت به بیمار، به سلامت کلی او و وسعت کاری که انجام می شود بستگی دارد. به طور کلی، اگر همه چیز همانطور که باید پیش برود، درد پس از یک روش موفقیت آمیز ایمپلنت دندان باید موقتی باشد. درد شما ممکن است ۳ تا ۵ روز بعد از عمل ادامه داشته باشد. همچنین، ممکن است فقط به مدت ۱ یا ۲ روز نیاز به مصرف داروهای مسکن داشته باشید.

این امکان وجود دارد که در صورت تمایل، روز بعد از عمل، فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. ممکن است برای مدتی طولانی تر ورم، کبودی و سفتی فک داشته باشید. این علائم نیز باید ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی تا حد زیادی محو شوند.

پس از جراحی ایمپلنت دندان چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

پس از جراحی ایمپلنت دندان چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

مانند هر درمان دندانپزشکی، پس از انجام ایمپلنت دندان نیز مراحل و عواملی وجود دارد که باید از آنها آگاه شوید و تا حد امکان آنها را رعایت کنید. از جمله:

 • به مدت ۲ تا ۳ روز انتظار کمی تورم را داشته باشید.
 • برای کمک به بهبودی، روزانه ۳ تا ۴ بار پس از جراحی دهان خود را به آرامی با آب نمک شستشو دهید.
 • در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی از خوردن غذای بیش از حد گرم خودداری کنید.
 • حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت به یک رژیم غذایی مایع پایبند باشید.
 • حداقل سه روز پس از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید.

برای مدیریت و کاهش درد، جراح دهان شما دستورالعمل هایی را برای مراقبت مناسب پس از جراحی ارائه می دهد. مراقبت های بعد از عمل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای تجویزی و بدون نسخه (OTC) برای درد
 • پرهیز از برخی غذاها مانند غذاهای سفت و داغ
 • کمپرس یخ برای کاهش تورم
 • بسته به احساسی که دارید، در روز عمل و چند روز بعد از عمل بهتر است استراحت کنید.
 • دستورالعمل های مربوط به نحوه مراقبت از محل جراحی که توسط پزشک ارائه خواهد شد.

پس از عمل ایمپلنت دندان، مقداری ناراحتی در بهبودی طبیعی است و هر گونه درد و ناراحتی را می توان با مسکن های بدون نسخه تسکین داد. تجربه هر فرد در دوره نقاهت ممکن است متفاوت باشد، اما معمولا درد بسیار کمی در این دوره تجربه می شود. اگر در موارد نادر درد شدیدی را تجربه کردید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و قرار ملاقات بعدی را با دندانپزشک خود تنظیم کنید.

اهمیت مراجعه به متخصص کاشت دندان

هنگامی که به فکر کاشت ایمپلنت دندان هستید، مهم است که به دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید که در این روش ها تخصص دارد. یک متخصص ایمپلنت دندان می تواند یک ارزیابی کامل انجام دهد تا مطمئن شود که شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید. انجام جراحی ایمپلنت دندان توسط متخصصان ایمپلنت دندان نیز به کاهش خطر ابتلا به درد شدید یا سایر عوارض کمک می کند.

سخن آخر

میزان دردی که پس از جراحی ایمپلنت دندان تجربه می کنید بسته به میزان سلامت لثه و مهارت جراح فک و دهان وصورت شما، می تواند متفاوت باشد. اگر می خواهید در مورد میزان دردناک بودن این روش بیشتر بدانید، با دندانپزشک خود صحبت کنید. پس از اینکه دندانپزشک لثه های شما را معاینه کرد، می تواند مشخص کند که چه کارهایی لازم است روی فک و دندان شما انجام شود. پس از معاینه دندانپزشک، یک برنامه درمانی اختصاصی برای شما تعیین می شود و پس از آن می توانید میزان هزینه ها و عوارض جراحی را به صورت تخمینی از درمانگر خود سوال کنید.

ایمپلنت دندان با تمام هزینه ها و عوارض بسیار نادری که دارد، مزیت هایی دارد که باعث شده امروزه بسیاری از بیماران ایمپلنت دندان را به سایر روش های درمان دندان ترجیح دهند. در صورتی که یک متخصص جراحی فک و دهان با تجربه و حاذق ایمپلنت دندان های شما را انجام دهد، نتیجه آن بسیار رضایت بخش و با حداقل درد و ناراحتی خواهد بود.

جراحی ایمپلنت دندان یک روش کاملا تخصصی است که البته به تجربه متخصص فک و صورت هم نیاز دارد. طبق گفته دکتر مهدی سزاوار متخصص ایمپلنت و جراح فک و صورت در تهران نحوه انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک بیمار بستگی دارد. پس با این حساب انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت در تهران اهمیت دارد. جراحان با تجربه با توجه به معایناتی که باید قبل از جراحی انجام می‌دهند، مشکلات استخوان فک را برطرف می‌کنند.

سوالات متداول ایمپلنت دندان درد دارد

آیا درد نشانه شکست ایمپلنت دندان است؟

درد بعد از کاشت دندان که برای مدت طولانی ادامه دارد می تواند نشان دهنده شکست ایمپلنت باشد. ایمپلنت دندانی ناموفق زمانی اتفاق می افتد که ایمپلنت به درستی به استخوان اطراف خود جوش نخورد. ایمپلنت های دندانی باید به استخوان متصل شوند تا در جای خود باقی بمانند. اگر این اتفاق نیفتد، ایمپلنت اغلب شل می شود. یک ایمپلنت شل می تواند به اعصاب ناحیه خراشیده یا ضربه بزند و باعث درد و ناراحتی شود.

اگر درد کاشت دندان دارید که از بین نمی رود یا بدتر می شود، باید به متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کنید. یک متخصص می تواند شکست ایمپلنت دندان را بررسی کند و گزینه های شما را مورد بحث قرار دهد. اگر ایمپلنت ناموفق دارید، ممکن است این گزینه را داشته باشید که یک روش جدید ایمپلنت را انجام دهید.

چگونه درد ایمپلنت را کاهش دهیم؟

مقداری درد بعد از ایمپلنت طبیعی است. درد شدیدی که بیش از چند روز پس از عمل طول بکشد ممکن است نشان دهنده این باشد که چیزی اشتباه است. اگر بعد از جراحی درد طولانی مدتی را تجربه کردید یا در جایی که قبلاً احساس نکرده بودید، حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

اگرچه درد پس از کشیدن دندان و ایمپلنت دندان باید خفیف باشد، اما هنوز مهم است که بدانیم چگونه آن را مدیریت کنیم. نکات مدیریت درد ایمپلنت های دندانی زیر را برای کاهش ناراحتی خود در نظر داشته باشید.

 • پس از ایمپلنت دندان برای تسکین کوتاه مدت درد و ناراحتی از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.
 • برای کاهش تورم و کاهش درد در صورت نیاز، یک کیسه یخ را روی محل درد قرار دهید.
 • به جای غذاهای سفت یا گرم که می تواند ناراحتی شما را افزایش دهد، غذاهای نرم و سرد مانند ماست بخورید.
 • برای بهبودی استراحت کافی داشته باشید و تا زمانی که درد ادامه دارد از حرکت دادن زیاد فک خودداری کنید.
 • چند بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. با دندانپزشک خود در مورد اینکه آیا در ابتدا هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از ناحیه آسیب دیده اجتناب کنید یا خیر صحبت کنید.
 • برای تسکین درد با آب نمک گرم بشویید و باکتری ها را بشویید تا خطر عفونت را کاهش دهید.
 • تمام دستورالعمل هایی را که دندانپزشک برای مراقبت از ناحیه آسیب دیده به شما می دهد، دنبال کنید.

منبع:

https://supremiadentistry.com/do-dental-implants-hurt/

https://www.revitalisedentalcentre.co.uk/will-dental-implants-hurt/

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/dental-implant-pain#intense-pain-causes

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

ایمپلنت ثابت

ایمپلنت ثابت

ایمپلنت ثابت: روش‌های متعددی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته وجود دارد. در میان تمام آن‌ها ایمپلنت دندان ثابت جزو کاربردی‌ترین متدها به شمار می‌رود. البته

جرم گیری ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از چندین راه موجود برای زیباتر کردن لبخند است. البته که برخی افراد علاوه بر مشکلات مربوط به زیبایی لبخند به دلیل

محدودیت های ایمپلنت دندان برای بیماری های مختلف

محدودیت های ایمپلنت

محدودیت های ایمپلنت: کاشت ایمپلنت روشی برای جایگزین کردن دندان‌های حذف شده به شمار می‌رود. ایمپلنت‌ها از نظر ظاهر و عملکرد به دندان طبیعی نزدیک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *