بهترین دکتر دندانپژشک ایمپلنت دندان در تهران کیست؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 22 اسفند 1402
بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران

جراحی ایمپلنت دندان روشی است، که در آن یک دندان مصنوعی به جای دندان از دست رفته جایگزین می‌شود. اما پیدا کردن بهترین دکتر ایمپلنت دندان از دغه دغه‌های مهم برای کسانی است، که قصد انجام این کار را دارند. در واقع ایمپلنت دندان جایگزین دندان مصنوعی و حتی بریج می‌شود. در مواقعی که چند دندان از دست رفته باشد، امکان گذاشتن بریج دندان وجود ندارد؛ بنابراین بهترین گزینه کاشت دندان است. اما برای این کار باید به سراغ متخصص ایمپلنت دندان بروید.

دکتر پر اینگوار پرانمارک (P. Brånemark) به عنوان اولین متخصص ایمپلنت دندان در عصر مدرن شناخته می‌شود، که برای اولین بار در سال  1978 ایمپلنت تیتانیوم را ایجاد و آزمایش کرد، و بعد از این تاریخ، دندانپژشکی ایمپلنت و تخصص در این رابطه پیشرفت و به شکل امروزی درآمد.

امروزه متخصص ایمپلنت دندان فردی است که علاوه بر دندانپزشکی عمومی چندین سال تحصیلات تخصصی در زمینه جراحی دندان؛ به خصوص ایمپلنت دندان داشته باشد.  در واقع جراح متخصص ایمپلنت دندان، پژشکی است که به طور خاص در زمینه ارائه ایمپلنت‌های دندانی آموزش دیده‌.

آموزش‌های تخصصی؛ به دکتر ایمپلنت دندان اجازه می‌هد، تا با اطمینان خاطر روش‌های کاشت دندان را بدون درد انجام دهد. دکتر کاشت دندان با برخورداری از بالاترین سطح تخصص قادر به ارائه کمک به شما، برای تمامی مسائل مربوط به ایمپلنت دندان است. به این معنا که با بررسی ساختار فک و وضعیت دندان‌های شما، مشخص می‌کند؛ قبل از کاشت دندان نیاز به پیوند استخوان است یا نه.

چرا مراجعه به بهترین متخصص ایمپلنت دندان مهم است؟

جراحی ایمپلنت دندان یک روش کاملا تخصصی است، که البته به تجربه متخصص فک و صورت هم نیاز دارد. طبق گفته دکتر سزاوار، بهترین دکتر کاشت دندان نحوه انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک بیمار بستگی دارد.

در این جراحی خطرات و عوارضی هم وجود دارد، که متخصص فک و صورت باید متوجه این موضوع باشد. پشتیبانی استخوان فک از اباتمنت یا پایه فلزی اهمیت دارد. در صورتی که استخوان فک بیمار ضعیف باشد، توان تحمل فشار وارده از سوی دندان ایمپلنت را ندارد. به همین دلیل کاشت دندان با شکست مواجه می‌شود، و استخوان فک آسیب می‌بیند.

پس با این حساب انتخاب و مراجعه به بهترین مرکز ایمپلنت در تهران اهمیت دارد؛ جراحان با تجربه با توجه به معایناتی که باید قبل از جراحی انجام دهند، مشکلات استخوان فک را برطرف می‌کنند.

بهترین دکتر ایمپلنت دندان در تهران کیست؟

دکتر ایمپلنت دندان کسی نیست، که فقط آخرین مرحله از کاشت دندان را انجام دهد. بلکه این فرد باید در کار خود در سه مرحله مهارت کافی را داشته باشد. این سه مرحله عبارتند از:

 • انجام معاینات فک و دندان قبل از جراحی ایمپلنت
 • داشتن مهارت کافی در انجام کاشت دندان
 • توانایی بررسی و برطرف کردن مشکلات مربوط به ایمپلنت دندان
بهترین دکتر ایمپلنت دندان باید توانایی و مهارت کافی برای کاشت دندان داشته باشد.
معرفی بهترین دکتر دندانپژشک ایمپلنت دندان در شهر تهران

آسیب عصبی باعث بروز درد شدید در سایر دندان‌ها، لثه و حتی لب و چانه هم می‌شود. از سوی دیگر ممکن است، مشکلات سینوسی هم در نتیجه کاشت نادرست دندان اتفاق بیفتد. زمانی که جراح ایمپلنت پایه‌های ایمپلنت را در فک بالا قرار می‌دهد، باید مراقب حفره‌های سینوسی هم باشد. در حالی که اگر جراح مهارت کافی را نداشته باشد، ممکن است حفره‌های سینوسی بیرون زده شوند.

مهارت دکتر دندانپژشک ایمپلنت دندان قبل از جراحی

همان‌طور که گفتیم بخشی از مهارت دکتر فوق متخصص ایمپلنت به قبل از کاشت دندان مربوط می‌شود؛ بنابراین متخصص باید مراحل زیر را به درستی برای بیماران و مراجعین انجام دهد:

معاینه دهان، فک و لثه بیمار

در جراحی ایمپلنت دندان سه ناحیه استخوان، دهان و لثه بیمار درگیر است. دکتر مهدی سزاوار بر این نظر است، که قبل از هر چیز باید استخوان فک بیمار معاینه شود. در صورت ابتلا فرد به بیماری پوکی استخوان نمی‌توان جراحی ایمپلنت را برای او انجام داد.

زیرا بافت استخوان فک ضعیف است و از سوی دیگر فشاری که از ناحیه دندان ایمپلنت به آن وارد می‌شود، باعث شکسته شدن این استخوان می‌شود. در واقع تراکم استخوانی در استخوان ناحیه فک اهمیت زیادی در جراحی ایمپلنت دارد. به همین دلیل بررسی این استخوان و انجام آزمایش پوکی استخوان بررسی مراجعین ضرورت دارد.

از سوی دیگر لثه بیمار هم باید بررسی شود. وجود آبسه درمان نشده، و یا هرگونه علائم التهاب و عفونت در لثه از ناتوانی بیمار برای ایمپلنت خبر می‌دهد، در این صورت کنترل بیماری لثه ضرورت دارد.

بررسی سابقه پزشکی بیمار

وقتی از بهترین دکتر دندانپژشک ایمپلنت دندان صحبت می‌کنیم، یعنی فردی که حتی به سوابق پزشکی بیمار هم توجه دارد. در واقع متخصص فک و صورت باید شرایط جسمی و نوع داروهایی را که بیمار مصرف می‌کند، بررسی کند. در این مواقع همکاری بیمار با دکتر کاشت دندان هم اهمیت دارد. گاهی بیماران از گفتن برخی از واقعیات خودداری می‌کنند.

پیوند استخوان فک در صورت نیاز

انجام روش تشخیصی رادیولوژی به جراح ایمپلنت کمک می‌کند، بتواند قبل از جراحی استخوان فک بیمار را بررسی کند. در صورتی که استخوان به اندازه کافی باشد، جراحی بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود. اما وقتی که استخوان فک پیش‌تر به هر دلیلی شکسته شده و یا برای نگه داشتن ایمپلنت کافی نباشد، متخصص فک و صورت اقدام به پیوند استخوان می‌کند.

جراحان ایمپلنت دندان برای پیوند استخوان از دو روش استفاده می‌کنند:

 • جراحی لیفت سینوس: برای درمان استخوان عمودی دندان‌های آسیای فک بالایی انجام می‌شود.
 • افزایش ریج: در این روش جراح ارتفاع و عرض استخوان فک را افزایش می‌دهد.

بعد از اینکه پیوند استخوان انجام شد، باید منتظر بهبودی کامل بیمار ماند، تا بعد از این ایمپلنت دندان برای انجام شود.

داشتن مهارت کافی در انجام کاشت دندان

دومین ویژگی توانایی او در انجام جراحی است. وقتی مرحله قبل از جراحی به خوبی پشت سر گذاشته شد؛ جراح باید بتواند با موفقیت از این مرحله عبور کند. به طور کلی بهترین جراح ایمپلنت دندان باید برای کاشت دندان توانایی‌های زیر را داشته باشد:

توانایی کنترل درد بیمار در حین جراحی

یکی از دلایل خودداری برخی از بیماران برای انجام جراحی ایمپلنت ترس از درد حین جراحی است. این عمل جراحی سرپایی و با بی‌حسی موضعی، داروهای آرامبخش و یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. توانایی متخصص فک و صورت در انتخاب بهترین روش کنترل درد یکی از مهارت‌های او برای جراحی است.

 متخصص ایمپلنت با بررسی وضعیت بیمار به خوبی می‌داند، از کدام روش استفاده کند، تا بیمار حین جراحی هیچ دردی را احساس نکند. گاهی به بیهوشی عمومی نیازی نیست، و با یک داروی بی‌حسی موضعی هم می‌توان جراحی را انجام داد.

توانایی کنترل خونریزی

هر جراحی در حین انجام با خونریزی مواجه است؛ حتی در روش ایمپلنت هم ممکن است لثه دچار خونریزی شدید باشد. البته از قبل متخصص فک و صورت هرگونه بیماری مربوط به لخته نشده خون و یا کمبود شدید ویتامین K را بررسی می‌کند. از دو هفته قبل به بیمار اعلام می‌شود، هیچگونه داروی مسکن مثل آی اس آی و یا پروفن مصرف نکند.

سیگار کشیدن و دخانیات هم ممکن است باعث تشدید خونریزی در حین جراحی ایمپلنت شود. پس بیمار باید حداقل 2 هفته قبل از جراحی ایمپلنت سیگار کشیدن را ترک کند. دکتر سزاوار توصیه می‌کند جراحان قبل از انجام جراحی به فک این موضوع باشند. در صورتی هم که لثه به هر دلیلی دچار خونریزی شد، باید بتوانند آن را کنترل کنند.

کاشت اباتمنت در لثه

قسمت اصلی کاشت دندان به قرار دادن اباتمنت در لثه مربوط می‌شود. متخصص ایمپلنت دندان باید بتواند این پایه تیتانیومی را به نحوی در داخل لثه قرار دهد، که با استخوان فک پیوند بخورد. تنظیم فاصله اباتمنت از استخوان فک می‌تواند روند بهبودی را سرعت ببخشد.

از سوی دیگر در زمان جراحی نباید به حفره‌های سینوسی بیمار آسیبی وارد شود. ضربه زدن به استخوان فک در صورت نیاز باید به اندازه لازم باش؛  توانایی و مهارت متخصص فک و صورت می‌تواند در این مورد موثر واقع شود.

بخیه زدن لثه و اتمام جراحی

در انتهای کاشت دندان، باید لثه را به نحوه بخیه بزند، که بیمار در روزهای بعد درد کمتری را احساس کند. البته برش زدن لثه هم نباید بیش از حد باشد؛ تنها به مقداری که بتوان پایه فلزی را از آن عبور داد، کافیست. جراحان کاربلد برای بخیه زدن لثه بعد از جراحی از نخ‌هایی با قابلیت جذب استفاده می‌کنند، که به کشیدن آن‌ها نیازی نیست، و این نخ‌ها جذب بدن می‌شوند.

همچنین متخصص فک و صورت باید داروهایی را هم برای سرعت بخشیدن به بهبودی وضعیت لثه، جلوگیری از عفونت و کاهش درد برای بیمار تجویز کند. دادن توصیه‌های لازم به بیماران برای پیشگیری از عفونت لثه و کاهش روند بهبودی از سوی متخصص فک و صورت اهمیت دارد.

بررسی لثه بیمار قبل از قرار دادن تاج

قبل از اینکه دکتر دندانپژشک ایمپلنت تاج دندان را روی اباتمنت سوار کند، باید لثه بیمار را بررسی کند. در این زمان بیمار هم باید چندین مرتبه به متخصص فک و صورت مراجعه کند. متخصص فک و صورت با گرفتن تصاویر رادیولوژی می‌تواند، زمان بهبودی کامل و متصل کردن تاج دندان را تشخیص دهد.

در واقع تنها با گرفتن تصاویر رادیولوژی است، که جراح ایمپلنت به متصل شدن پایه فلزی با استخوان فک پی می‌برد. بعد از این می‌تواند تاج دندان را روی اباتمنت قرار دهد. البته قبل از آن بررسی لثه بیمار هم اهمیت دارد؛ در صورتی لثه عفونی شده باشد، تا زمان بهبودی کامل نباید تاج روی پایه گذاشته شود. بعد از طی کردن مرحله درمان، تاج روی پایه گذاشته می‌شود و درمان در اینجا تمام می‌شود.

معاینات بعد از کاشت ایمپلنت دندان

با کاشت دندان کار تمام نمی‌شود، در واقع بخش دیگری از مسئولیت‌های پژشک بررسی‌های دوره‌ای دندان بیماران است. اول اینکه باید تاج دندان بیماران از مواد باکیفیت تهیه شود. در این صورت دوام آن تضمین شده خواهد بود، و احتمال شکستگی تاج دندان کاهش می‌یابد.

در صورتی که بیمار احساس درد داشته باشد، متخصص فک و صورت باید با انجام معاینه علت آن را تشخیص دهد، و آن را درمان کند. تورم لثه و صورت، کبودی پوست، لثه‌ها و خونریزی‌های جزئی از مشکلات بعد از کاشت دندان است. البته بهترین جراح کاشت دندان با مهارتی که دارد، قادر به برطرف کردن این مشکلات است.

مزایا مراجعه به بهترین دکتر کاشت دندان

وقتی برای کاشت دندان به سراغ بهترین دکتر ایمپلنت دندان می‌روید، قطعا مشکلات کمتری متوجه دندان شما خواهد بود. طبق امار موجود بیش از 95 درصد از کاشت‌های دندان در نزد چنین متخصصانی موفقیت آمیز است. تنها برخی از افراد هستند، که به دلیل وقوع یک حادثه و یا عدم مراقبت درست دندان کاشته شده آن‌ها موفقیت‌آمیز نیست.

برای مثال سیگار کشیدن بلافاصله بعد از جراحی ایمپلنت یکی از دلایل شکست این جراحی است. در حالی‌که طبق گفته دکتر سزاوار ؛متخصص فک و صورت در تهران؛ بیماران باید حداقل تا مدت 2 ماه از کشیدن سیگار خودداری کنند. اگر اباتمنت نتواند به استخوان فک جوش بخورد، ایملپنت موفقیت آمیز نخواهد بود. در چنین مواقعی باید متخصص کاشت دندان اقدام به ترمیم و انجام مجدد جراحی کند.

توصیه‌های دکتر ایمپلنت دندان به بیماران

طبق گفته بهترین دکتر ایمپلنت دندان در تهران بیماران بعد از کاشت دندان باید توصیه‌های زیر را رعایت کنند:

 • از مصرف غذاهای رنگی مثل چای، قهوه و آبمیوه‌های غلیظ خودداری کنند.
 • غذاهای گرم و سرد را با فاصله حداقل یک ساعت از هم مصرف کنند تا باعث عفونت لثه نشود.
 • استفاده از دهانشویه حداقل یک بار در هفته ضرورت دارد؛ برای پیشگیری از عفونت لثه استفاده از محلول آب و نمک 3 بار در ماه موثر است.
 • مسواک و نخ دندان از الزامات حفظ سلامت دهان و دندان است که در مورد دندان ایمپلنت هم اهمیت دارد.

قبل از پایان مقاله، شاید بخواهید بدانیدکه، درآمد یک متخصص ایمپلنت دندان در کشورهای اروپایی چقدر است؟. جراحان ایمپلنت دندان در کشورهای زیر به ترتیب بیشترین درآمد را دارند.

 • بلژیک، 149773 پوند
 • دانمارک، 146021 پوند
 • نروژ، 126460 پوند
 • هلند، 123116 پوند
 • فنلاند، 118692 پوند
 •  ایسلند، 114129 پوند
 • فرانسه، 106823 پوند
 • ایتالیا، 95879 پوند

اما در مجموع بیشترین درآمد برای جراحان کاشت ایمپلنت دندان، متعلق به ایالت متحده آمریکا، با درآمد 75393 دلار  تا 6282 دلار به صورت میانگین است.

نتیجه گیری

زیبایی و زیباتر شدن نیاز تمام انسان‌ها است، و انجام روش‌های ترمیمی دهان و دندان برای داشتن لبخندی زیبابسیار کارآمد است. شما تا چه اندازه به زیبایی و یکدست بودن دندان‌های خود اهمیت داده و چه روش‌هایی برای ترمیم آن‌ها مورد استفاده قرار می‌دهید؟؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید در بخش نظرات پرسش‌های خود را وارد کرده و پاسخ‌های مرتبط را در اسرع وقت دریافت کنید.

در پایان بایستی به شما یادآوری کنیم، که مهم‌ترین نکته‌ای که باید به دقت به آن توجه داشته باشید، انتخاب یک جراح، متخصص و دکتر ایمپلنت دندان با تجربه و خبره است. در صورت نیاز به انجام مشاوره و بهره گیری از تجارب علمی بالای دکتر مهدی سزاوار، بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران می‌توانید به صفحه اینستاگرام شخصی دکتر سزاوار مراجعه نمایید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

جویدن بعد از ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان‌ها می‌تواند به مشکلات جدی در عملکرد سیستم جویدن منجر شود. بسیاری از بیماران به دلیل ناتوانی در جویدن صحیح به دندانپزشک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *