قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت های دندان طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است، اما قیمت ایمپلنت دندان سوالی است که همیشه ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده است. در بررسی قیمت ایمپلنت ها باید در نظر داشت که این دندان ها یک جایگرین دائمی برای دندان طبیعی فرد هستند و از نظر جلوه و استحکام نیز به دندان طبیعی نزدیک هستند.

ایمپلنت دندان چیست؟

جراحی ایمپلنت دندان روشی است که در آن ریشه ‌های دندان با پایه ‌های فلزی و پیچ ‌شکل جایگزین می ‌شوند و دندان‌ های آسیب‌دیده یا از دست رفته ربا دندان ‌های مصنوعی جایگزین می‌ شوند که بسیار شبیه به دندان‌ های واقعی هستند. ایمپلنت دندان می ‌تواند جایگزین مناسبی برای پروتزها یا بریج‌کاری ‌هایی باشد که به خوبی روی هم قرار نمی ‌گیرند و می ‌توانند گزینه ‌ای را در زمانی که فقدان ریشه‌ های طبیعی دندان اجازه نمی ‌دهد پروتزهای مصنوعی یا دندان‌های بریج‌کاری را جایگزین کنند، ارائه دهد.
نحوه انجام جراحی ایمپلنت دندان به نوع ایمپلنت و وضعیت استخوان فک شما بستگی دارد. جراحی ایمپلنت دندان ممکن است شامل چندین روش باشد. مزیت اصلی ایمپلنت، پشتیبانی محکم از دندان‌ های جدید شماست. در این فرآیند که ممکن است نیاز به ترمیم استخوان محکم در اطراف ایمپلنت باشد. از آنجایی که این ترمیم استخوان به زمان نیاز دارد، این روند می تواند چندین ماه طول بکشد. هزینه های ایمپلنت دندان با توجه به نیازهای هر فرد و برنامه درمانی او می تواند متفاوت باشد.

چه زمانی ایمپلنت دندان انجام می شود؟

ایمپلنت های دندانی با جراحی در استخوان فک شما قرار می گیرند، جایی که به عنوان ریشه دندان های از دست رفته عمل می کنند. از آنجایی که تیتانیوم موجود در ایمپلنت ‌ها با استخوان فک شما ترکیب می ‌شود، ایمپلنت ‌ها نمی ‌لغزند، صدا ایجاد نمی‌کنند یا به استخوان آسیب نمی ‌رسانند. همچنین، مواد غذایی نمی توانند مانند دندان های طبیعی باعث ایجاد پوسیدگی شوند. به طور کلی، ایمپلنت دندان ممکن است برای شما مناسب باشد اگر:

 •  یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید
 •  استخوان فکی داشته باشید که به رشد کامل رسیده باشد
 •  استخوان کافی برای محکم کردن ایمپلنت ها داشته باشید یا قادر به پیوند استخوان باشید
 •  بافت های دهان سالمی داشته باشید
 •  شرایط پزشکی خاصی نداشته باشید که بر بهبود استخوان تأثیر بگذارد
 •  نمی توانید یا تمایلی به استفاده از دندان مصنوعی ندارید
 •  می خواهید گفتار خود را بهبود ببخشید
 •  پروسه چند ماهه ایمپلنت دندان را در نظر گرفته باشید
 •  سیگار نکشید

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

جراحی ایمپلنت دندان معمولا یک جراحی سرپایی است که به صورت مرحله‌ ای انجام می ‌شود و زمان بهبودی بین دو عمل وجود دارد. فرآیند کاشت ایمپلنت دندان شامل مراحل مختلفی است که عبارتند از:

 1.  برداشتن دندان آسیب دیده
 2.  آماده سازی استخوان فک (برای پیوند)، در صورت نیاز
 3. کاشت ایمپلنت دندان
 4.  رشد و بهبود استخوان
 5.  قرار دادن تکیه گاه
 6. قرار دادن دندان مصنوعی

کل فرآیند ممکن است از ابتدا تا انتها چندین ماه طول بکشد که البته بیشتر این زمان به درمان و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما اختصاص دارد. بسته به نیازهای شما، با توجه به روش خاص انجام شده یا مواد مورد استفاده قرار گرفته، گاهی اوقات می توان مراحل خاصی را با هم ترکیب کرد.

 

مراحل ایمپلنت دندان چیست

 

چه زمانی پیوند استخوان مورد نیاز است؟

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی نیست ممکن است قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان نیاز به پیوند استخوان داشته باشید. این کار به این دلیل است که عمل جویدن قدرتمند در دهان شما، فشار زیادی بر استخوان شما وارد می کند و اگر نتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند، جراحی احتمالا با شکست مواجه می شود. پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای ایمپلنت ایجاد کند.
چندین ماده پیوند استخوان وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد. گزینه ‌ها ممکن است شامل یک پیوند استخوان طبیعی، مانند یک مکان دیگر در بدن شما یا یک پیوند استخوان مصنوعی، مانند مواد جایگزین استخوان باشد که می ‌تواند ساختارهای حمایتی را برای رشد استخوان جدید فراهم کند. در این خصوص، بهتر است باجراح دهان فک وصورت خوددر مورد گزینه هایی که بهترین کارایی را برای شما دارند، صحبت کنید.
ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان پیوند شده به اندازه کافی استخوان جدید برای حمایت از ایمپلنت دندان رشد کند. در برخی موارد، ممکن است فقط به پیوند استخوان جزئی نیاز داشته باشید که می تواند همزمان با جراحی ایمپلنت انجام شود. وضعیت استخوان فک تعیین می کند که پروسه ایمپلنت دندان شما چقدر طول بکشد.

قرار دادن ایمپلنت دندان

جراح درطول جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندان باایجاد برش وکنارزدن لثه وپس از نمایان شدن استخوان کار جایگذاری فیکسچر راشروع میکند.درمواردی که دندان خارج میگرددبلافاصله پس از خارج کردن دندان فیکسچر قرارداده میشود، . در صورت نیاز می توان نوعی پروتز جزئی و موقت را برای ظاهر قرار داد. شما می توانید این دندان مصنوعی را برای تمیز کردن و هنگام خواب بردارید.

 

قرار دادن ایمپلنت دندان

انتظار برای رشد استخوان

هنگامی که پایه فلزی ایمپلنت در استخوان فک شما قرار می گیرد، استئواینتگراسیون (osseointegration) شروع می شود. در طی این فرآیند، استخوان فک رشد کرده و با سطح ایمپلنت دندانی یکی می شود. این فرآیند، که می‌تواند چندین ماه طول بکشد، به ایجاد یک پایه محکم برای دندان مصنوعی جدید شما کمک می‌کند و کاری که می کند، درست مثل کاری است که ریشه ‌ها برای دندان ‌های طبیعی شما انجام می‌ دهند.

قرار دادن تکیه گاه

هنگامی که استئواینتگراسیون کامل شد، ممکن است برای قرار دادن اباتمنت یا تکیه گاه، قطعه ای که در نهایت تاج در آن قرار می گیرد، به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. این جراحی جزئی معمولا با بی حسی موضعی در یک محیط سرپایی انجام می شود. برای قرار دادن تکیه گاه:

 • جراح دهان شما لثه شما را مجددا باز می کند تا ایمپلنت دندان در معرض دید قرار گیرد
 • تکیه گاه به ایمپلنت دندان متصل می شود
 • سپس بافت لثه در اطراف تکیه گاه بسته می شوددر برخی موارد، تکیه گاه به ستون فلزی ایمپلنت دندان در هنگام کاشت پست متصل می شود. این بدان معناست که نیازی به یک مرحله جراحی اضافی نخواهید داشت. با این حال، از آنجایی که اباتمنت از خط لثه عبور می کند، زمانی که دهان خود را باز می کنید قابل مشاهده است و تا زمانی که دندانپزشک شما پروتز دندان را کامل نکند، به همین خواهد بود. برخی از افراد این ظاهر را دوست ندارند و ترجیح می دهند اباتمنت را در یک روش جداگانه قرار دهند. پس از قرار دادن اباتمنت، لثه های شما باید حدود دو هفته قبل از اینکه بتوان دندان مصنوعی را قرار داد، بهبود پیدا کند.

انتخاب دندان مصنوعی جدید

هنگامی که لثه های شما بهبود می یابد، شکل دندان های باقیمانده به خوبی قابل مشاهده خواهد بود. از این قالب‌ ها برای ساختن روکش های جدید استفاده می ‌شود و ظاهر دندان های مصنوعی شما مشابه با دندان های واقعی شما خواهد شد. تاج دندان را نمی‌ توان تا زمانی که استخوان فک شما به اندازه کافی قوی نشده است، بر روی پایه قرار داد. شما در این مرحله می توانید با مشورت دندان پزشک خود، دندان های مصنوعی متحرک، ثابت یا ترکیبی از هر دو را انتخاب کنید:

 •  قابل جابجایی: این نوع مشابه پروتز متحرک معمولی است و می تواند پروتز جزئی یا کامل باشد. این تاج ها شامل دندان های سفید مصنوعی هستند که توسط صمغ پلاستیکی صورتی احاطه شده است. سپس این دندان ها روی یک قاب فلزی که به اباتمنت ایمپلنت متصل است، نصب می شود و به طور ایمن در جای خود محکم می شود. این دندان ها را برای تعمیر یا تمیز کردن روزانه به راحتی می توان جدا کرد.
 • ثابت شده: در این نوع، یک دندان مصنوعی به طور دائم بر روی یک اباتمنت ایمپلنت فردی پیچ یا سیمان می شود. شما نمی توانید دندان را برای تمیز کردن یا هنگام خواب درآورید. بیشتر اوقات، هر تاج به ایمپلنت دندانی خود متصل می شود. با این حال، از آنجایی که این ایمپلنت ‌ها بسیار قوی هستند، اگر چندین دندان به هم متصل شوند، می ‌توان آنها را با یک ایمپلنت جایگزین کرد.

انتخاب دندان مصنوعی جدید

 

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

قیمت ایمپلنت دندان بسته به تعداد دندان هایی که نیازمند جایگزینی هستند، وضعیت فک و شرایط که هر فرد دارد، می تواند بسیار متفاوت باشد. ممکن است هزینه ایمپلنت دندان در ابتدا نسبت به سایر روش های درمانی، بالا به نظر برسد، اما با توجه به مزایای منحصر به فردی که این روش نسبت به سایر روش ها دارد، این هزینه کاملا معقول و منطقی خواهد بود. دندان پزشک پس از معاینه وضعیت سلامتی دهان و دندان های شما و بررسی مراحل درمانی که مورد نیاز خواهد بود، هزینه های درمان ایمپلنت دندان را به صورت تخمینی بیان خواهد کرد. عناصری که در هزینه نهایی دندان یا دندان جدید شما نقش دارند عبارتند از:

 •  معاینه جامع دندانپزشکی شامل تصویربرداری سه بعدی
 •  کشیدن دندان های مشکل دار در صورت لزوم
 •  نصب ایمپلنت های دندان
 •  قرار دادن تکیه گاه یا آباتمنت
 •  ساخت تاج دندان
 •  قرار دادن تاج

پس از ایمپلنت دندان چه باید کرد؟

جراحی ایمپلنت دندان را چه در یک مرحله و چه در چند مرحله انجام دهید، ممکن است برخی از ناراحتی های معمول مرتبط با هر نوع جراحی دندان را تجربه کنید، مانند:

 •  تورم لثه ها و صورت شما
 •  کبودی پوست و لثه های شما
 •  درد در محل ایمپلنت
 •  خونریزی جزئی

ممکن است پس از جراحی ایمپلنت دندان به داروهای مسکن یا آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. اگر تورم، ناراحتی یا هر مشکل دیگری در روزهای بعد از جراحی بدتر شد، با جراح دهان خود تماس بگیرید. پس از هر مرحله از جراحی، ممکن است نیاز به خوردن غذاهای نرم در حین بهبودی محل جراحی داشته باشید. به طور معمول، جراح شما از بخیه هایی استفاده می کند که خود به خود حل می شوند. اگر بخیه های شما خود به خود حل نمی شوند، پزشک آنها را برمی دارد.

 

پس از ایمپلنت دندان چه باید کرد

 

سخن آخر

جراحی ایمپلنت دندان اغلب اوقات یک روش درمانی موفق است. با این حال، گاهی اوقات، استخوان به اندازه کافی با ایمپلنت فلزی ترکیب نمی شود. برای مثال سیگار کشیدن ممکن است باعث شکست ایمپلنت و عوارض پس از جراحی شود. اگر استخوان به اندازه کافی جوش نخورد، ایمپلنت برداشته می‌شود، استخوان تمیز می‌شود و می‌توانید این روش را در حدود سه ماه دیگر دوباره امتحان کنید.
مراجعه منظم به یک دندان پزشک حاذق و پرتجربه برای ایمپلنت دندان، احتمال موفقیت این روش را بالاتر می برد. دکتر مهدی سزاوار، یک از بهترین متخصص های جراحی فک و دهان و صورت در تهران هستند که سالها تجربه درمانی و آموزشی ایشان باعث تضمین رضایت مراجعین ایشان شده است.
علاوه بر این، رعایت نکات زیر می تواند در سلامت دندان های شما نقش داشته باشد:

 •  بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. درست مانند دندان های طبیعی خود، ایمپلنت ها، دندان های مصنوعی و بافت لثه را تمیز نگه دارید. برس‌های طراحی شده ویژه، مانند یک برس بین دندانی که بین دندان ‌ها می ‌لغزند، می ‌توانند به تمیز کردن گوشه ‌ها و شکاف‌ های اطراف دندان ‌ها، لثه ‌ها و پایه ‌های فلزی کمک کنند.
 •  به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برای اطمینان از سلامت و عملکرد مناسب ایمپلنت های خود، معاینات دندانپزشکی را برنامه خود قرار دهید و توصیه های مربوط به تمیز کردن حرفه ای را دنبال کنید.
 •  از عادت های مضر خودداری کنید. مواد غذایی سفت مانند یخ و آب نبات های سفت را نجوید که می توانند تاج یا دندان های طبیعی شما را بشکنند. از مصرف تنباکو و محصولات کافئین دار که روی دندان ها ایجاد لکه می کند، تا حد امکان خودداری کنید. اگر دندان قروچه دارید، حتما تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار بگیرید.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dental-implant-surgery/about/pac-20384622

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

جراحی پلک

جراحی پلک، یک عمل زیبایی است که با استفاده از آن به برداشتن پف پلک ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافه آن می

بوکال فت صورت چیست؟

بوکال فت صورت چیست؟

بوکال فت صورت چیست؟ داشتن گونه های برجسته یکی از المان های زیبایی چهره به شمار می آید، اما اگر در قسمت زیرین گونه چربی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *