آیا همزمان عمل پولیپ و زیبایی بینی را می توان با هم انجام داد؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 26 اسفند 1402

پولیپ بینی یکی از مشکلاتی است که باید درمان شود. در غیر این صورت عوارضی چون مشکل در تنفس یا خر و پوف و… را به دنبال خواهد داشت. برخی از افرادی که نیاز به درمان پولیپ دارند، از ظاهر بینی خود نیز راضی نیستند. به همین دلیل پزشک عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی را به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد. این راهکار یک تیر و دو نشان به حساب می‌آید. در این مقاله قصد داریم این متد درمانی و زیبایی را مورد بررسی قرار دهیم.

پولیپ و راههای درمان آن چیست؟

پولیپها تودههایی در مجرای تنفسی یا سینوسها هستند که دردناک نیستند ولی این مسیرها را مسدود و تنفس را دچار مشکل میکنند. پولیپ‌ها اندازه های مختلفی دارند و رنگ آن‌ها ممکن است طیفی از صورتی تا زرد مایل به قهوه‌ای باشد. آن‌ها معمولا در افرادی ایجاد میشوند که عفونت سینوسی، آسم یا انواع مختلف آلرژی دارند.

اگر پولیپ ها به صورت خوشه ای رشد کنند در تنفس، خواب و حس بویایی فرد مشکل ایجاد میکنند. آن‌ها حتی ممکن است بعد از مدتی باعث پهن و عریض شدن بینی شما شوند. اولین قدم برای درمان پولیپ استفاده از اسپری بینی کورتیکواستروئید یا استفاده دورهای از داروهای کورتیکواستروئید است. اما، ممکن است بعد از قطع این داروها پولیپ دوباره برگردد یا حتی با مصرف آنها هم درمان نشود.  در این موارد افراد نیاز به عمل پولیپ بینی یا پولیپکتومی دارند.

علت عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی چیست؟

برخی از افراد ممکن است حتی با انجام پولیپکتومی و رفع مشکلات تنفسی باز هم از وضعیت موجود راضی نباشند چرا که ظاهر بینی خود را دوست ندارند و تمایل دارند عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی را هم انجام دهند. برای این گروه زیبایی هم به اندازه سلامتی مهم است. به همین دلیل پزشک عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی را به آن‌ها پیشنهاد می‌کند.

همانطور که گفتیم، پولیپ‌ها ممکن است در ظاهر بینی نیز تأثیر داشته باشند. یعنی باعث شوند که بینی پهن‌تر و بزرگ‌تر شود! به همین دلیل بیماران علاوه بر جراحی درمان پولیپ، به جراحی اصلاح فرم بینی نیز نیاز دارند. عمل همزمان زیبایی و درمانی برای این افراد نیز کاربرد دارد.

آیا شما کاندید مناسبی برای عمل همزمان پولیپ بینی وزیبایی بینی هستید؟

 

کاندید-مناسبی-برای-عمل-همزمان-پولیپ-بینی

 

اگر پولیپ با تجویز برخی داروها حل نشود و تنفس فرد را با مشکل مواجه کند، پزشک پیشنهاد عمل جراحی خواهد کرد. در این صورت شما باید در مورد تغییرات و انتظارات خود از رینوپلاستی با پزشک صحبت کنید. در این صورت پزشک می‌سنجد که آیا می‌توان تغییرات مورد نظر شما را به صورت همزمان با جراحی پولیپ انجام داد یا خیر.

در این موارد پزشک درباره سابقه بیماریهای شما یا مصرف داروهای احتمالی از شما سوال خواهد کرد و آزمایشات لازم را انجام خواهد داد. چنانچه پزشک شما متوجه شود که مشکلی وجود ندارد عمل پولیپ بینی و رینوپلاستی با هم انجام خواهد گرفت.

توجه داشته باشید که عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی معمولا زمانی امکانپذیر خواهد بود که اندازه پولیپ بینی خیلی بزرگ نباشد. اگر تشخیص پزشک نشان دهد که پولیپ بینی شما جدی و بزرگتر از اندازه نرمال است، بهتر است به گزینه عمل همزمان پولیپکتومی و رینوپلاستی فکر نکنید. در این مواقع باید عمل‌ها را به صورت جداگانه انجام داد.

فواید ترکیب عمل پولیپ و زیبایی بینی

ترکیب این دو عمل مزیت‌هایی دارد که در ادامه آن‌ها را بیان کرده‌ایم.

  • انجام این عملها به صورت ترکیبی باعث میشود که مدت ریکاوری کوتاه شود.
  • جراح میتواند در طول پولیپکتومی اصلاحات موردنظرروی شکل بینی تیپ بینی راایجادنماید .
  • مدت زمان عمل کوتاه‌تر خواهد بود.
  • هزینه یک عمل نسبت به دو عمل کم‌تر است.
  • عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی، تهاجم کم‌تری دارد و برای بیمارانی که نمی‌خواهند چند بار تحت جراحی قرار بگیرند، مناسب است.

عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی چگونه انجام میشود؟

اگر جراح تشخیص بدهد که عمل همزمان پولیپ و زیبایی امکان پذیر است معمولا اول عمل پولیپ بینی انجام میشود. چراکه پولیپها در مجاری بینی و در پشت سوراخ ها هستند. بعد از اینکه مشکل پولیپ حل شد جراح اقدام به رینوپلاستی میکند.

علاوه بر بالا بردن بینی و کوچک کردن آن حتی مشکل فرورفتگی بینی هم میتواند همزمان با عمل پولیپکتومی انجام شود. برای اصلاح فرورفتگی بینی و بازسازی پل بینی گزینهای به عنوان استفاده از پروتزهایی از جنس سیلیکون وجود دارد. این پروتزها گورتکس نامیده میشوند. گورتکسها به دلیل تطابق با بدن پس زده نمیشوند. اما، یترجیح به استفاده ازغضروف خود فرد است واستفاده ازپروتزتوصیه نمیشود وروشی است که منسوخ شده است واغلب  جراحان به علت احتمال عفونی شدن مخالف استفاده از گورتکس هستند. این افراد توصیه میکنند که تا زمانی که امکان استفاده از غضرفهای طبیعی خود بدن، مانند غضروف گوش، وجود دارد از گورتکس استفاده نشود.

چنانچه شما میخواهید در کنار عمل پولیپکتومی به منظور اصلاح فرورفتگی بینی رینوپلاستی هم انجام دهید حتما باید در مورد شیوه انجام آن با جراح خود مشورت کنید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

عوارض احتمالی عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی

بعد از این جراحی تورم و کبودی جزو عوارض متداول آن است و بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کند. این علائم ممکن است در نواحی اطراف چشمها نیز وجود داشته باشد که یک موضوع عادی است. اگر متورم شدن و کبودی یک روز بعد از عمل شدیدتر شد کمپرسهای سرد و مصرف مسکنها باعث تسکین درد و تاحدودی رفع علائم خواهد شد.

در صورتی که پزشک حرفه‌ای عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی را انجام دهد، عارضه جدی‌ برای بیمار وجود نخواهد داشت. بعد از چند ماه بیمار نتیجه رینوپلاستی را مشاهده می‌کند و به ظاهر دلخواه بینی خود دست پیدا خواهد کرد.

معمولا افراد بعد از یک هفته میتوانند فعالیتهای عادی زندگی خود را از سر بگیرند.

جمع بندی

 

پولیپ-در-بینی

وجود پولیپ در بینی و شکل نامناسب آن باعث میشود افراد به گزینه عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی فکر کنند تا بیهوشی، عمل و ریکاوری باهم انجام شود. پزشک با بررسی کامل شرایط، این دو عمل را به صورت همزمان انجام خواهد داد.

دکتر مهدی سزاوار جراح دهان، فک و صورت هستند. ایشان تجربه بسیاری در زمینه انواع عمل‌های درمانی و زیبایی مرتبط با بینی و صورت دارند. به همین دلیل بهترین پزشک برای جراحی همزمان پولیپ و زیبایی بینی به شمار می‌روند. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد این عمل جراحی و یا رزرو زمان مشاوره با دکتر سزاوار، تنها کافی است به صورت تلفنی یا آنلاین با ما در ارتباط باشید. شماره تماس و آیدی پیج اینستاگرام دکتر سزاوار در سایت درج شده است.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی های زیبایی صورت

جراحی‌های زیبایی پوست صورت در دنیای امروز به عنوان یکی از پرطرفدارترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شناخته می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *