مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

رینوپلاستی یکی از پرکاربردترین عمل‌های جراحی زیبایی است که هم خانم‌ها و هم آقایان آن را انجام می‌دهند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند کاین عمل صد در صد با عوارضی چون مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی، تغییر صدا و… همراه است. به همین دلیل باوجود اینکه از ظاهر بینی‌شان راضی نیستند، عمل زیبایی بینی را انجام نمی‌دهند. در این مقاله قصد داریم در مورد مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی صحبت کنیم و همه چیز را در مورد این موضوع مورد بررسی قرار دهیم.

 

علت مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی بر قسمت‌‌های مختلف بینی، از جمله دریچه نازال، تأثیر دارد. به همین دلیل ممکن است در حین عمل اندازه این دریچه کاهش پیدا کند و باعث مشکلات تنفسی در فرد شود. تغییراتی که در ساختار بینی ایجاد می‌شود، باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود. البته این موضوع بیشتر در روش‌های سنتی جراحی بینی وجود دارد. روش‌های مدرن امروزه، کم‌ترین میزان عوارض جانبی را دارند، به همین دلیل کم‌ترین میزان عوارض جانبی را ایجاد خواهند کرد. روش‌های مدرن بیشتر روی تغییر شکل بینی و نه حذف غضروف‌های آن متمرکز هستند. این موضوع در کاهش مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی تأثیر دارد. چرا که حذف غضروف‌ها باعث تغییر در ساختار بینی می‌شد و مشکلات جدی ایجاد می‌کرد.

بهترین سن برای رینوپلاستی

رینوپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی است که افراد در سنین مختلف به انجام آن علاقه دارند. نوجوانان به دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند، احساس می‌کنند بینی‌شان بیش از حد بزرگ است و به عمل نیاز دارد. افرادی که سن بیشتری دارند نیز احساس می‌کنند با افزایش سن، بینی‌شان حالت بدی پیدا کرده و باید آن را عمل کنند. سوالی که برای همه این افراد وجود دارد این است که بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است. توضیحات کامل بهترین سن برای رینوپلاستی در لینک زیر:

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ آیا سن در نتیجه عمل تأثیر دارد؟

علائم مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟

 

علائم مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی

 

این موضوع ممکن است در بیماران علائم مختلفی ایجاد کند. اما شایع‌ترین علائمی که نشان دهنده مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی است، شامل موارد زیر خواهد بود.

  • احساس گرفتگی شدید بینی.
  • عدم توانایی در نفس کشیدن با یک یا دو حفره بینی.
  • سردردهای ناشی از گرفتگی بینی یا تنفس نامناسب.
  • درد و سوزش در قسمت بالایی بینی (این درد ممکن است به سر نیز کشیده شود).
  • احساس فشار در بینی، سر و صورت.

به یاد داشته باشید این علائم تنها در صورتی نشانه وجود مشکل جدی هستند که تا چند ماه بعد از رینوپلاستی ادامه داشته باشند. چرا که در روزها و هفته‌های ابتدایی بعد از جراحی، التهاب بینی و مشکل در نفس کشیدن طبیعی است.

رینوپلاستی و مهمترین سوالات در مورد آن

در چه صورت مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی طبیعی است؟

طبیعی است که رینوپلاستی بینی و مجرای تنفسی بیمار را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل بیمار احتمالا تا مدتی دچار گرفتگی بینی است و نمی‌تواند به خوبی تنفس کند. خونریزی و تورم بینی این مشکل را تشدید می‌کنند و باعث نگرانی بیمار می‌شوند. مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی که به دلیل گرفتگی بینی ایجاد می‌شوند، جزو عوارض طبیعی این عمل جراحی هستند. این مشکلات بعد از مدت کوتاهی بهبود پیدا می‌کنند.

بیمار در این زمان باید مراقب باشد که با بینی خود نفس عمیق نکشد. همچنین در صورت ایجاد سرفه یا عطسه باید حتما هوا را از طریق دهان خود هدایت کند.

پزشک برای پیشگیری از گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی راهکارهایی چون شستشو با سرم نمکی را پیشنهاد می‌دهد. اما در هر صورت این مشکل تا بعد از نقاهت آسیب‌های ابتدایی ناشی از تهاجم جراحی، باقی می‌ماند و جای نگرانی نیست.

چه مدت بعد از رینوپلاستی می‌توان به شکل معمول نفس کشید؟

 

چه مدت بعد از رینوپلاستی می‌توان به شکل معمول نفس کشید؟

 

همانطور که گفته شد، جراحی باعث می‌شود که نفس کشیدن تا مدتی برای بیمار سخت باشد. این موضوع به معنی ایجاد مشکل تنفسی برای بیمار نیست. افرادی که جراحی انجام داده‌اند، معمولا می‌توانند بعد از یک هفته با بینی خود نفس بکشند. روند تنفس آن‌ها در هفته‌های بعدی کم کم بهتر می‌شود و بعد از یک الی دو ماه به روال عادی خود باز می‌گردد. جالب است بدانید که بسیاری از بیماران بیان می‌کنند که بعد از این مدت راحت‌تر می‌توانند نفس بکشند. این موضوع به دلیل از بین رفتن عارضه‌هایی چون پولیپ و بهبود فرم بینی آن‌ها ایجاد می‌شود.

عمل پولیپ بینی چطور انجام می شود

عمل پولیپ بینی یک جراحی سرپایی است که توسط متخصص فک و صورت انجام می‌شود. پولیت به توده‌های قهوه‌ای رنگی گفته می‌شود که همانند قطره اشک در مخاط بینی ایجاد می‌شوند. این توده‌های کوچک از ناحیه سینوس‌ها رشد کرده و در حفره بینی آویزان می‌شوند. اگرچه پولیپ توده غیرسرطانی محسوب می‌شود، اما مشکلات زیادی را به دنبال دارد. توضیحات کامل  عمل پولیپ بینی در لینک زیر

عمل پولیپ بینی چطور انجام می شود؟هزینه عمل چقدر است؟

آیا مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی به مهارت و تجربه پزشک مرتبط است؟

مهارت و تجربه پزشک جزو اولویت‌های ابتدایی است که باید به آن توجه داشته باشید. جراحانی که تجربه زیادی در این زمینه ندارند، تنها به زیبایی ظاهری بینی توجه می‌کنند. آن‌ها توجهی نسبت به ساختار بینی، استخوان‌ها و غضروف‌ها ندارند. به همین دلیل ممکن است غضروف‌هایی را حذف کنند که نقش اساسی در مسیر تنفسی ایفا می‌کنند. بنابراین پزشک باید جنبه‌های مختلف زیبایی و سلامتی بیمار خود را مورد توجه قرار دهد. بینی یکی از حیاتی‌ترین اعضای صورت است که وجود مشکل در آن، روی سلامت کلی فرد تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل پزشکان خبره تا حد امکان از بروز مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی پیشگیری می‌کنند. آن‌ها همچنین راهکارهایی برای عوارض احتمالی این عمل جراحی دارند.

عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی

پولیپ بینی یکی از مشکلاتی است که باید درمان شود. در غیر این صورت عوارضی چون مشکل در تنفس یا خر و پوف و… را به دنبال خواهد داشت. برخی از افرادی که نیاز به درمان پولیپ دارند، از ظاهر بینی خود نیز راضی نیستند. به همین دلیل پزشک عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی را به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد. این راهکار یک تیر و دو نشان به حساب می‌آید. توضیحات کامل  عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی در لینک زیر:

آیا عمل همزمان پولیپ و زیبایی بینی امکان پذیر است

آیا رینوپلاستی در بهبود مشکلات تنفسی نیز تأثیر دارد؟

به کمک رینوپلاستی می‌توان مشکلات تنفسی که به دلیل مشکلات دریچه خارجی وداخلی بینی  ایجاد می‌شوند را برطرف کرد. البته این موضوع باید توسط پزشک متخصص به صورت کامل مورد بررسی قرار گیرد.

برخی از افراد نه تنها با مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی مواجه نمی‌شوند؛ بلکه با اصلاح مشکلات سینوسی، اصلاح فرم غضروف‌های شکسته و… می‌توانند تنفس راحت‌تری داشته باشند. در واقع به همین دلیل است که برای این دسته از افراد، رینوپلاستی یک عمل درمانی نیز به شمار می‌رود.

در واقع تا زمانی که فرد تنها برای اصلاح فرم بینی و زیبایی برای رینوپلاستی اقدام کند، یک عمل انتخابی خواهد داشت. اما زمانی که این عمل برای رفع مشکلات ساختاری بینی استفاده شود، انتخابی نیست و باید حتما انجام شود.

روش‌های درمان مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی چیست؟

 

درمان مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

برخی از بیماران بعد از گذشت چند ماه، همچنان با مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی درگیر هستند. در این صورت آن‌ها باید به پزشک مراجعه کنند تا او علت ایجاد مشکل را بررسی کند. برخی از بیماران با متدهای ساده درمان می‌شوند. اما برخی از آن‌ها به جراحی‌های ترمیمی نیاز خواهند داشت. برخی از آن‌ها به پیوند غضروف نیاز دارند.

برخی از افراد بعد از چند سال گذشت از رینوپلاستی دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. آن‌ها همچنین ممکن است دچار آبریزش، گرفتگی بینی و… نیز بشوند. جراحی‌های ترمیمی و استفاده از داروها روش‌های درمانی است که برای این افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی برای حل تمامی عوارض جانبی احتمالی ناشی از رینوپلاستی لازم است که با جراحان خبره در این زمینه مشورت شود.

جمع بندی

در این مقاله به صورت جامع مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی را مورد بررسی قرار دادیم. نکته‌ای که در اولویت اول باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب جراح باتجربه و خبره در زمینه رینوپلاستی است. چرا که در این صورت به احتمال بسیار زیادی مشکل تنفسی جدی بعد از عمل ایجاد نخواهد شد. افراد حرفه‌ای به تمام ابعاد زیبایی و سلامتی بیمار خود توجه می‌کنند.

مشورت ابتدایی با پزشک و ارائه تاریخچه دقیق پزشکی و به خصوص مشکلات مرتبط با دستگاه تنفسی در پیشگیری از ایجاد این مسائل تأثیر خواهد داشت. یک پزشک متخصص می‌تواند در عین جراحی زیبایی، بسیاری از مشکلات مجرای تنفسی را نیز از بین ببرد.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند که به صورت تخصصی در حوزه رینوپلاستی فعالیت دارند. ایشان هم در عمل‌های درمانی و هم در عمل‌های زیبایی سابقه مطلوبی دارند. برای مشاوره و رزرو زمان ملاقات با دکتر سزاوار می‌توانید به صورت آنلاین یا تلفنی از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت ایشان اقدام کنید.

منابع

https://www.webmd.com/beauty/news/19991227/nasal-breathing-after-rhinoplasty-can-improved

https://www.southernent.com/blog/when-rhinoplasty-is-the-best-solution-to-breathing-easier

https://drmarcells.com.au/revision-rhinoplasty-not-pretty-cant-breathe/

29 Questions About Rhinoplasty: Part 1

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

علائم عفونت ایمپلنت دندان

علائم عفونت ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی ممکن است عفونی شوندودرنهایت منجر به پری ایمپلنتایتیس شوند.. ابتلا به عفونت ایمپلنت دندان از سال 2000 میلادی به طور پیوسته در

ایمپلنت دیجیتال

آیا در حال حاضر از ظاهر لبخند خود ناراضی هستید؟ اگر تعدادی از دندان های خود را به دلایل مختلف از دست داده اید، وقت

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت های دندان طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است، اما قیمت ایمپلنت دندان سوالی است که همیشه ذهن بسیاری از افراد را

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

معمولا بسیاری از مردم نگران درد دندان هستند و برای برخی، مراجعه به دندانپزشک می تواند بسیار استرس زا باشد. اما لازم است به یاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.