ورم بینی بعد از عمل | نکات طلایی ورم بینی بعد از 6 ماه

آخرین تاریخ بروزرسانی: 20 اسفند 1402
ورم بینی بعد از عمل، نکات طلایی ورم بینی بعد 6 ماه

ورم بینی بعد از عمل و میزان تورمی که بعد از جراحی بینی تجربه خواهید کرد به نوع و میزان جراحی برای تغییر شکل و اندازه بینی بستگی دارد. اما در هر صورت، به خصوص در دو هفته اول پس از جراحی، باید انتظار تورم متوسطی را داشته باشید.

رزرو نوبت دکتر سزاوار

به خاطر داشته باشید که ورم بینی بعد از عمل رینوپلاستی شکل جدید بینی را تا زمانی که بهبود یابد پنهان می‌کند، بنابراین اگر در ابتدا بینی شما متورم و بزرگ به نظر می رسد یا نوک آن بسیار ورم دارد، نگران نباشید این مورد بعد از مدتی برطرف خواهد شد. با این حال، اگر در هر زمانی، نگران شدید که تورم بیش از حد است، با مطب جراح خود تماس بگیرید.

البته به خاطر داشته باشید که ورم بینی بعد از عمل ممکن است چند روز بعد از جراحی به بیشترین حد خود برسد، بنابراین اگر در روز سوم بیشتر از روز اول ورم داشتید، جای نگرانی نیست و این یک عارضه طبیعی است. در ادامه این نوشتار رب آن هستیم تا درباره تورم و ورم بینی بعد از جراحی نکاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

آیا ورم بینی بعد از عمل طبیعی است؟

پاسخ این سوال مثبت است. در جراحی بینی تورم در نواحی اطراف صورت قابل انتظار است. ممکن است در چند هفته اول پس از جراحی، اطراف چشم‌ها، گونه‌ها و لب بالایی کبودی و پف کردگی داشته باشید، اما اکثر بیماران متوجه می‌شوند که این مشکل به سرعت در هفته اول برطرف می‌شود.

آیا ورم بینی صورت بعد از جراحی بینی طبیعی است

و می‌توانند از لوازم آرایشی مانند کانسیلر برای مخفی کردن این تورم استفاده کنند.با این حال حدود نیمی از بیماران در 7 روز پس از عمل اصلاً کبودی صورت ندارند و حدود 40درصد حداقل کبودی را دارند و حدود 10 درصد کبودی متوسط دارند.

همانطور که در ابتدا گفته شد میزان تورم و کبودی صورت به پیچیدگی عمل و همچنین فرد بستگی دارد، به طوری که برخی از افراد مستعد تورم و کبودی بیشتری هستند. صرف نظر از این قاعده درصدی، تقریباً همه بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که هر گونه نشانه تورم صورت ظرف چند هفته پس از جراحی برطرف شود.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با نحوه شستشوی بینی بعد از عمل، کلیک کنید.

مراحل بهبودی بعد از جراحی بینی چیست؟

روند بهبودی پس از جراحی بینی را می‌توان به چند مرحله تقسیم کرد که هر کدام ویژگی‌ ها و بازه زمانی خاص خود را دارند. در ادامه مراحل بهبودی بعد از جراحی بینی را با جزئیات بیشتر بیان می کنیم :

دوره بلافاصله پس از عمل (روزهای 1-7) 

اولین مرحله بهبودی بعد از جراحی بینی، دوره بلافاصله پس از عمل است که تا چند روز اول پس از جراحی ادامه دارد. در این مدت، تورم، کبودی و ناراحتی قابل توجهی را در اطراف بینی و چشمان خود تجربه خواهید کرد. جراح شما ممکن است برای مدیریت هر گونه ناراحتی داروهای ضد درد تجویز کند .

 احتمالاً برای تسریع روند بهبودی، آتل بینی خواهید داشت. مهم است که در این مرحله استراحت کنید و از هر گونه فعالیتی که می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد یا آسیب بیشتری به صورت وارد کند اجتناب کنید.

دوره بهبودی اولیه (هفته‌های 1-2) 

مرحله دوم بهبودی بعد از جراحی بینی، دوره بهبودی اولیه است که تا چند هفته اول پس از جراحی ادامه دارد. در طی این مدت، ورم بینی بعد از عمل و کبودی شروع به کاهش می‌کند و ممکن است نتایج اولیه جراحی را مشاهده کنید. جراح شما ممکن است هر گونه آتل را بردارد و در مورد نحوه مراقبت از بینی و ارتقای بهبودی به شما توصیه هایی کند.

دوره اواسط بهبودی (هفته‌های 3-6) 

سومین مرحله بهبودی بعد از جراحی بینی، دوره اواسط بهبودی است که تا چند هفته پس از جراحی ادامه دارد. در طی این مدت، کبودی و ورم بینی بعد از عمل همچنان بهبود می‌یابد و تغییرات قابل توجهی در ظاهر بینی خود خواهید دید. جراح شما ممکن است به شما توصیه کند که ورزش‌های سبک و سایر فعالیت‌ها را شروع کنید، اما همچنان باید از هر گونه فعالیتی که می‌تواند به بینی شما فشار وارد کند یا در روند بهبودی اختلال ایجاد کند، خودداری کنید.

دوره بهبودی طولانی (ماه 3-6+) 

چهارمین و آخرین مرحله بهبودی بعد از جراحی بینی، دوره بهبودی طولانی مدت است که می‌تواند چندین ماه یا بیشتر طول بکشد. در این مدت ورم بینی بعد از عمل باقیمانده به تدریج فروکش کرده و نتایج نهایی جراحی آشکارتر خواهد شد. جراح شما در مورد مراقبت یا نگهداری بیشتر اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

مهم است به خاطر داشته باشید که زمان و ویژگی‌های هر مرحله از بهبودی می‌تواند بسته به فرد و میزان جراحی متفاوت باشد. همچنین مهم است که دستورالعمل‌های خاص جراح خود را برای مراقبت‌های بعد از عمل دنبال کنید و در طول روند بهبودی صبور باشید. با گذشت زمان و مراقبت مناسب، می‌توانید بهترین نتایج ممکن را از جراحی زیبایی بینی خود به دست آورید.

مطالعه بیشتر :برای آشنایی کامل با زاویه سازی صورت، کلیک کنید .

چه مقدار کبودی و تورم بعد از عمل بینی طبیعی است؟

درجاتی از کبودی و تورم بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی طبیعی است. میزان و مدت کبودی و تورم بسته به فرد و وسعت جراحی می‌تواند متفاوت باشد.

  • کبودی : کبودی می‌تواند در اطراف چشم ها، گونه‌ها و بینی بعد از جراحی بینی ایجاد شود. میزان کبودی می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی در چند روز اول پس از جراحی بسیار است و به تدریج طی یک هفته تا 10 روز بهبود می یابد. در هفته دوم پس از جراحی، اکثر بیماران شاهد بهبود قابل توجهی در کبودی هستند و معمولاً تا هفته سوم کاملاً از بین می‌رود.
  • تورم : ورم بینی بعد از عمل نیز شایع است و ممکن است چند هفته طول بکشد تا کاهش یابد. بلافاصله پس از جراحی، می‌توانید انتظار تورم قابل توجهی در اطراف بینی و چشم داشته باشید که ممکن است بینی شما را بزرگتر از آنچه هست نشان دهد.
  • این تورم به تدریج در طی چند روز اول پس از جراحی بهبود می یابد، اما می‌تواند تا چند هفته باقی بماند. تا هفته دوم پس از جراحی، اکثر بیماران شاهد بهبود قابل توجهی در تورم هستند، اما ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج نهایی جراحی قابل مشاهده باشد.

مهم است به خاطر داشته باشید که میزان و مدت کبودی و ورم بینی بعد از عمل می‌تواند بسته به فرد و وسعت جراحی متفاوت باشد. پیروی از دستورالعمل‌های خاص جراح برای مراقبت‌های بعد از عمل می‌تواند به بهبود بهبودی و کاهش خطر عوارض کمک کند. اگر در مورد میزان کبودی یا تورم پس از جراحی نگرانی دارید، حتماً با جراح خود برای راهنمایی و حمایت تماس بگیرید.

بهبود ورم بینی بعد از جراحی بینی چقدر طول می‌کشد؟

در حالی که جراحی در هر بیمار و در هر روشی متفاوت است، بیشتر تورم در ماه اول پس از جراحی و حدود 90 درصد از کل تورم باید در سه ماه اول کاهش یابد. با این حال، مشاهده نتیجه نهایی ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد.

در سه تا چهار ماه ابتدایی پس از جراحی، اکثر بیماران احساس می‌کنند که به نتایج نهایی جراحی بینی دست یافته‌اند، با این حال، ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا بینی به طور کامل در شکل و موقعیت جدید خود قرار گیرد. این زمان برای ثبات تغییرات در اطراف نوک بینی ممکن است بیشتر طول بکشد. گفتنی است که این زمان بهبودی در جراحی‌های ترمیمی ممکن است کمی بیشتر از جراحی اولیه طول بکشد.

مطالعه بیشتر : از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم ، کلیک کنید .

نکات مهم در مورد چگونگی کاهش کبودی و تورم بعد از جراحی بینی

کاهش کبودی و ورم بینی بعد از عمل می‌تواند به بهبود و تسریع روند بهبودی کمک کند. در ادامه به راه‌های کاهش ورم بینی بعد از جراحی اشاره کرده‌ایم:

نکات مهم در مورد چگونگی کاهش کبودی و تورم بعد از جراحی بینی

سر خود را بالا نگه دارید :

  • مهم است که در چند روز اول پس از جراحی، سر خود را بالاتر از تن خود قرار دهید. این کار با جلوگیری از تجمع مایعات در اطراف بینی و چشم‌ها به کاهش ورم بینی بعد از عمل کمک می‌کند. از بالش یا یک تکیه گاه برای بالا بردن سر خود در هنگام خواب و استراحت استفاده کنید.

از کمپرس سرد استفاده کنید:

  • کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و التهاب کمک کند. بسته‌های یخ یا کیسه‌ای از نخودفرنگی یخ‌زده را که در یک حوله پیچیده شده‌اند، به‌مدت 10 تا 15 دقیقه هر بار چند بار در روز روی نواحی آسیب‌دیده بگذارید. به خاطر داشته باشید که از کمپرس به مدت طولانی روی پوست استفاده نکنید.

از قرار گرفتن در معرض گرما و آفتاب پرهیز کنید :

  • گرما می‌تواند ورم بینی گوشتی یا استخوانی را افزایش داده و روند بهبودی را طولانی‌تر کند، بنابراین مهم است تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض گرما خودداری کنید. در چند هفته اول پس از جراحی از دوش آب گرم یا حمام، سونا و اتاق بخار خودداری کنید. علاوه بر این، اجتناب از نور مستقیم خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب یا لباس محافظ در بیرون از منزل بسیار مهم است.

هیدراته بمانید :

  • نوشیدن مقدار زیادی مایعات می‌تواند با دفع مایعات و سموم اضافی از بدن به کاهش ورم بینی بعد از عمل کمک کند. حتما در طول روز به طور منظم آب، چای گیاهی و سایر مایعات بدون کافئین بنوشید.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید :

  • رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین بدون چربی می‌تواند به بهبود و کاهش التهاب کمک کند. از غذاهای شور، فرآوری شده و سرخ شده خودداری کنید، زیرا می‌توانند باعث ورم بینی و احتباس آب شوند.

از فعالیت‌ های شدید خودداری کنید: 

  • فعالیت‌های شدید می‌توانند فشار خون را افزایش داده و روند بهبودی را طولانی‌تر کنند. حداقل تا دو هفته پس از جراحی یا طبق توصیه جراح از ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و سایر فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

پیروی از دستورالعمل‌های خاص جراح برای مراقبت‌های بعد از عمل برای اطمینان از بهبود ایمن و موفقیت آمیز بسیار مهم است. اگر در مورد میزان کبودی یا ورم بینی  پس از جراحی نگرانی دارید، حتماً با جراح خود مشورت کنید.

چه زمانی بعد از جراحی بینی می‌توان به فعالیت ادامه داد؟

زمان بازگشت به محل کار بعد از جراحی بینی یا رینوپلاستی می‌تواند بسته به فرد و میزان جراحی متفاوت باشد. به طور کلی، می‌توانید یک یا دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید تا بهبود یابید.

در هفته اول پس از جراحی، احتمالاً تورم، کبودی و ناراحتی قابل توجهی را در اطراف بینی و چشم‌ های خود تجربه خواهید کرد و ممکن است آتل بینی یا بانداژ روی بینی خود داشته باشید. مهم است که در این مدت استراحت کنید و از هر گونه فعالیتی که می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد یا آسیب بیشتری به صورت وارد کند اجتناب کنید.

در هفته دوم پس از جراحی، اکثر بیماران بهبود قابل توجهی در ورم بینی بعد از عمل و کبودی مشاهده می‌کنند و ممکن است در این زمان بتوانید به سر کار خود بازگردید. با این حال، پیروی از دستورالعمل‌های خاص جراح برای مراقبت‌های بعد از عمل و اجتناب از انجام فعالیت‌های سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین حداقل تا دو هفته پس از جراحی بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر : از آتل بینی چه میدانید ، کلیک کنید.

اگر شغل شما مستلزم فعالیت شدید یا بلند کردن اجسام سنگین است، ممکن است لازم باشد تا زمان بهبودی کامل، مرخصی بیشتری از کار بگیرید. همچنین باید از عینک زدن یا هر وسیله دیگری که می‌تواند به بینی شما فشار وارد کند در طول فرآیند بهبودی خودداری کنید.

مهم است که دستورالعمل‌ های خاص جراح خود را برای مراقبت‌های بعد از عمل دنبال کنید و در طول روند بهبودی صبور باشید. اگر در مورد بازگشت به کار یا هر جنبه دیگری از بهبودی خود نگرانی دارید، حتماً با جراح خود برای راهنمایی و پشتیبانی تماس بگیرید.

سوالات متداول 

1 – چه مقدار تورم بعد از جراحی بینی طبیعی است؟

ورم بینی بعد از عمل طبیعی است و مقدار آن بسته به فرد و میزان جراحی متفاوت است. تورم معمولاً در چند روز اول پس از جراحی شدیدتر است و به تدریج طی چند هفته تا چند ماه آینده بهبود می یابد. به طور کلی، ممکن است تا یک سال طول بکشد تا تمام تورم به طور کامل بهبود یابد و نتایج نهایی جراحی قابل مشاهده باشد.

2 – آیا تورم نوک بینی بعد از جراحی طبیعی است؟

درجاتی از تورم بعد از جراحی بینی طبیعی است، از جمله تورم نوک بینی. میزان و مدت تورم بسته به فرد و وسعت جراحی می‌تواند متفاوت باشد. پیروی از دستورالعمل‌های خاص جراح خود برای مراقبت‌های بعد از عمل و صبور بودن در طول روند بهبودی بسیار مهم است. با این حال، اگر نگرانی دارید یا ورم بینی بعد از عمل بیش از حد را تجربه کردید، حتماً با جراح خود برای راهنمایی و پشتیبانی تماس بگیرید.

3 – آیا نتایج جراحی بینی در زمان بهبودی می‌تواند تغییر کند؟

اگر از دستورالعمل‌های بعد از عمل جراحی خود پیروی نکنید یا درگیر فعالیت‌هایی باشید که می‌تواند در طول فرآیند بهبودی به بینی شما فشار بیاورد، ممکن است نتایج رینوپلاستی خود را به خطر بیندازید. پیروی از دستورالعمل‌های خاص جراح خود برای مراقبت‌های بعد از عمل و صبور بودن در طول روند بهبودی بسیار مهم است.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی چشم است که شما با بهره از آنها می‌توانید زیبایی صورت و چهره را چندین برابر کنید. در ادامه این

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *