از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 16 فروردین 1403
از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم

اگر برای شما نیز سوال است که پولیپ بینی چیست؟ و از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم؟، در  این مقاله به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم. پولیپ‌ بینی توده‌ متورم مخاطی است که در پوشش‌ بینی یا حفره سینوس ایجاد می‌شود. این توده‌ها معمولا بی‌ضرر هستند، اما ممکن است باعث ناراحتی شوند.

علائم آن‌ها نیز شامل آبریزش بینی، گرفتگی، تغییر در طعم و بو، سردرد و خروپف است. پولیپ بینی می‌تواند از نظر اندازه و تعداد متفاوت باشد، به طوری که ممکن است یک یا گاهی چندین مورد مانند یک خوشه کوچک انگور روی یک ساقه رشد کنید.

پولیپ‌‌ها معمولا هر دو سوراخ بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و می‌توانند به تدریج بزرگ شوند و بینی را مسدود کنند. گزینه‌‌های درمانی این عارضه شامل استروئیدها (اسپری‌ های بینی یا قرص‌ ها) یا برداشتن آنها از طریق جراحی در صورت بزرگ بودن است.

مطالعه بیشتر : عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است، برای دریافت پاسخ کلیک کنید.

پولیپ بینی و تنگی نفس

پولیپ بینی به عنوان یکی از مشکلات شایع در سیستم تنفسی شناخته می‌شود که در بیشتر موارد به صورت رشد‌های بدون درد و غیرسرطانی در داخل پوشش مخاط بینی یا سینوس‌ها اتفاق می‌افتد. این رشد‌ها به طور معمول توده‌های خوش‌خیم هستند و معمولاً به عنوان غده‌های غیرسرطانی شناخته می‌شوند. این موضوع بسیار نادر است که پولیپ بینی بدخیم باشد و به عبارت دیگر، بیشتر پولیپ‌ها از نوع غیرسرطانی هستند.

پولیپ‌های بینی به شکل قطره‌های اشک یا شاخه‌هایی از انگور آویزان است. این مسئله اغلب ناشی از التهاب مزمن بوده و با بیماری‌هایی مانند آسم، عفونت‌های مکرر، آلرژی، حساسیت به داروها یا برخی اختلالات ایمنی مرتبط می‌شود.

پولیپ‌های کوچک در اکثر موارد علائم و نشانه‌های خاصی ندارند. اما با رشد و ایجاد گروه‌های بزرگ‌تر، ممکن است مجاری بینی را مسدود کرده و باعث مشکلات تنفسی از دست دادن حس بویایی یا عفونت‌های مکرر شوند. این مشکل می‌تواند در هر فردی اتفاق بیافتد اما در بزرگسالان شایع‌تر است و در آقایان بسیار بیشتر از خانم‌ها دیده می‌شود. درمان با داروها معمولاً باعث کوچک شدن یا حتی نابودی پولیپ‌ها می‌شود.

پولیپ بینی و سینوزیت

اگر پولیپ بینی اندازه‌ای کوچک داشته باشد ممکن است اصلاً قابل مشاهده نباشد و هیچ علایم یا نشانه‌ای نداشته باشد. اما در مقابل، پولیپ‌های بزرگتر می‌توانند به انسداد مسیر عبور هوا در داخل بینی منجر شوند و باعث مشکلات تنفسی از دست دادن حس بویایی یا انسداد ورودی سینوس‌ها شوند.

این مشکلات ممکن است باعث تجمع چرک و عفونت در داخل سینوس‌ها شوند و به عنوان یک عارضه متفاوت به نام سینوزیت شناخته شوند. بنابراین باید حین سینوزیت شدن به پولیپ بینی توجه ویژه داشته باشید و پولیپ را نیز مورد بررسی قرار دهید.

پولیپ بینی در کودکان

مهم است که والدین به علائمی که کودکان ممکن است به آنها دچار شوند، توجه ویژه داشته باشند تا بتوانند به راحتی از ابتلای آنها به بیماری پولیپ بینی مطمئن شوند. در صورت توجه به این نشانه‌ها می‌توانند به زودی به پزشک مراجعه کنند و تشخیص و روش درمان مناسبی را برای کودکشان در نظر بگیرند.

علائمی که ممکن است در کودکان با پولیپ بینی مشاهده شود عبارتند از:

 • کاهش حس بویایی و یا از دست دادن آن
 • وجود ترشحات غلیظ و ضخیم با رنگ سبز یا زرد در بینی
 • آبریزش بینی
 • گرفتگی بینی
 • درد در بینی و همچنین نواحی اطراف بینی
 • خرناس کشیدن هنگام خواب
 • دشواری در تنفس و…

باید توجه داشت که بسیاری از این علائم به علائم سرماخوردگی شباهت دارند و این امر ممکن است باعث ایجاد سردرگمی در والدین شود. اگر علائم بیش از ۱۰ روز ادامه داشته و هیچ بهبودی مشاهده نشود، حتماً به یک دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا اقدامات لازم‌الاجراء انجام شود و در صورت لزوم، روش‌های درمانی متناسب با وضعیت کودک شما توصیه شود.

عوارض پولیپ بینی

پولیپ بینی می‌تواند به دلایل مختلفی، جریان طبیعی هوا و تخلیه مخاط را مختل کند که منجر به عوارضی جدی می‌شود. این عوارض عبارتند از:

 1. آپنه انسدادی خواب: این بیماری می‌تواند عوارض جدی برای سلامتی افراد داشته باشد. در آپنه انسدادی خواب، تنفس فرد در حین خواب به طور موقت قطع می‌شود یا کاهش می‌یابد، که می‌تواند باعث احساس خفگی و ایجاد مشکلات در خواب شود.
 2. تشدید آسم: پولیپ بینی می‌تواند وضعیت آسم را بدتر کند و باعث افزایش علائم آسمی شود.
 3. عفونت‌های سینوسی: پولیپ بینی می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به عفونت‌های سینوسی شود، که ممکن است با عود مکرر آنها مواجه شویم.

برای درک بهتر عوارض پولیپ بینی و مشکلات مرتبط، مشاوره با دکتران متخصص بینی ضروری است. ایشان می‌توانند علائم شما را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی را برای درمان و مدیریت این وضعیت پیشنهاد دهند. استفاده از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند و راهنمایی لازم را ارائه دهد.Top of Form

علائم پولیپ بینی

اگر به دنبال تعریف پولیپ بینی هستید، نزدیک‌ترین تعریفی که می‌توانید پیدا کنید این است: توده‌های خوش خیم در امتداد پوشش داخلی بینی هستند، اما واقعیت پولیپ بینی کمی پیچیده تر است.

علائم پولیپ بینی

پولیپ‌ها نرم و بدون درد هستند و اغلب شبیه قطرات ریز اشک یا انگور داخل حفره بینی آویزان شده‌اند. در حالی که پولیپ‌های کوچک ممکن است هرگز برای شما دردسر ایجاد نکنند، پولیپ‌های بزرگتر یا حتی گروه‌هایی از پولیپ‌ ها می‌توانند منجر به مسدود شدن مجرای بینی با عواقب خاص خود شوند، مانند:

 • دشواری در تنفس: با مسدود کردن مجاری تنفسی بینی، آنها توانایی شما برای تنفس از طریق بینی را کاهش می‌دهند.
 • کاهش حس بویایی: در حالی که از دست دادن حس بویایی دائمی نیست، ممکن است تا زمانی که پولیپ‌ها درمان نشوند این عارضه باقی بماند.
 • عفونت‌های مکرر بینی و سینوس: در حالی که عفونت‌ها ممکن است در پولیپ باشند، اما می‌توانند منجر به عفونت‌های مکرر در سینوس و بینی شوند.

خبر خوب این است که پولیپ‌ها در لمس دردناک نیستند، مگر اینکه به دلیل عفونت یا عوامل دیگر تحریک شده باشند. خبر بد نیز این است که آنها اغلب عود می‌کنند، حتی اگر با موفقیت درمان شده و حذف شده باشند.

اگر پولیپ‌ها قابل مشاهده باشند، برخی از علائم پولیپ بینی به راحتی قابل تشخیص هستند. یکی از علائم احتمالی پولیپ بینی، طولانی شدن سینوزیت است که 12 هفته یا بیشتر طول می کشد.

مطالعه بیشتر : برای آشنای با دوره نقاهت عمل بینی، کلیک کنید.

برخی از افراد مدت‌ ها قبل از اولین علائم مشکل، علائم مختلف پولیپ بینی را تجربه می‌کنند. علائم سینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی شامل موارد زیر است:

 • کاهش حس چشایی
 • درد صورت
 • سردرد
 • خارش دور چشم
 • گرفتگی طولانی مدت بینی
 • از دست دادن حس بویایی
 • تنفس دهانی
 • آبریزش بینی
 • فشار روی صورت و پیشانی
 • آپنه خواب
 • خروپف
 • درد دندان‌های بالا

اگر این علائم را تجربه می کنید، با یک پزشک مشورت کنید و یک قرار ملاقات با پزشک گوش و حلق و بینی داشته باشید تا تعیین کند که آیا وضعیت شما ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشد یا خیر.

 در صورتی که مشکل جدی در تنفس دارید، علائم‌تان بدتر شده، دیدتان کاهش یافته، تورم شدید در ناحیه اطراف چشم یا سردرد شدیدتر و همزمان با تب بالا دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

چه کسانی در معرض خطر پولیپ بینی هستند؟

برخی از افراد بیشتر از سایرین به پولیپ بینی مبتلا می‌شوند،اگر به دنبال این هستید که از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم باید ببینید جز این افرداد هستید یا خیر ، از جمله افرادی که دارای موارد زیر هستند:

 • آسم
 • آلرژی به آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تسکین دهنده درد
 • سابقه خانوادگی پولیپ بینی
 • فیبروز سیستیک
 • رینیت آلرژیک، یک پاسخ آلرژیک که باعث خارش چشم، عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی و سایر علائم می‌شود.
 • عفونت مزمن سینوسی
 • سینوزیت قارچی آلرژیک، یک واکنش آلرژیک به قارچ‌های موجود در هوا
 • سایر عفونت‌های کوتاه مدت یا مزمن

پولیپ بینی در افرادی که آسم دارند شایع است و بر راه تنفسی فوقانی (بینی و سینوس‌ها) تأثیر می‌گذارد، در حالی که آسم راه تنفسی تحتانی (ریه‌ها) را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هنگامی که فرد مبتلا به آسم دارای پولیپ بینی است، کنترل علائم راه تنفسی فوقانی و تحتانی به طور هماهنگ بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی ، کلیک کنید.

 از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم | پولیپ بینی چیست؟ نمایش از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم ؟ اگر برای شما نیز سوال است که پولیپ بینی چیست ، در این مقاله به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم .پولیپ‌ بینی توده‌ متورم مخاطی است که در پوشش‌ بینی یا حفره سینوس ایجاد می‌شود. این توده‌ها معمولا بی‌ضرر هستند، اما ممکن است باعث ناراحتی شوند. علائم آن‌ها نیز شامل آبریزش بینی، گرفتگی، تغییر در طعم و بو، سردرد و خروپف است.پولیپ بینی می‌تواند از نظر اندازه و تعداد متفاوت باشد، به طوری که ممکن است یک یا گاهی چندین مورد مانند یک خوشه کوچک انگور روی یک ساقه رشد کنید. پولیپ‌ ها معمولا هر دو سوراخ بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و می‌توانند به تدریج بزرگ شوند و بینی را مسدود کنند. گزینه‌ های درمانی این عارضه شامل استروئیدها (اسپری‌ های بینی یا قرص‌ ها) یا برداشتن آنها از طریق جراحی در صورت بزرگ بودن است. علائم پولیپ بینی اگر به دنبال تعریف پولیپ بینی هستید، نزدیک‌ترین تعریفی که می‌توانید پیدا کنید این است: توده‌های خوش خیم در امتداد پوشش داخلی بینی هستند، اما واقعیت پولیپ بینی کمی پیچیده تر است. پولیپ‌ها نرم و بدون درد هستند و اغلب شبیه قطرات ریز اشک یا انگور داخل حفره بینی آویزان شده‌اند. در حالی که پولیپ‌های کوچک ممکن است هرگز برای شما دردسر ایجاد نکنند، پولیپ‌های بزرگتر یا حتی گروه‌هایی از پولیپ‌ ها می‌توانند منجر به مسدود شدن مجرای بینی با عواقب خاص خود شوند، مانند: دشواری در تنفس: با مسدود کردن مجاری تنفسی بینی، آنها توانایی شما برای تنفس از طریق بینی را کاهش می‌دهند. کاهش حس بویایی: در حالی که از دست دادن حس بویایی دائمی نیست، ممکن است تا زمانی که پولیپ‌ها درمان نشوند این عارضه باقی بماند. عفونت‌های مکرر بینی و سینوس: در حالی که عفونت‌ها ممکن است در پولیپ باشند، اما می‌توانند منجر به عفونت‌های مکرر در سینوس و بینی شوند. خبر خوب این است که پولیپ‌ها در لمس دردناک نیستند، مگر اینکه به دلیل عفونت یا عوامل دیگر تحریک شده باشند. خبر بد نیز این است که آنها اغلب عود می‌کنند، حتی اگر با موفقیت درمان شده و حذف شده باشند. اگر پولیپ‌ها قابل مشاهده باشند، برخی از علائم پولیپ بینی به راحتی قابل تشخیص هستند. یکی از علائم احتمالی پولیپ بینی، طولانی شدن سینوزیت است که ۱۲ هفته یا بیشتر طول می کشد. برخی از افراد مدت‌ها قبل از اولین علائم مشکل، علائم مختلف پولیپ بینی را تجربه می‌کنند. علائم سینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی شامل موارد زیر است: کاهش حس چشایی درد صورت سردرد خارش دور چشم گرفتگی طولانی مدت بینی از دست دادن حس بویایی تنفس دهانی آبریزش بینی فشار روی صورت و پیشانی آپنه خواب خروپف درد دندان‌های بالا اگر این علائم را تجربه می کنید، با یک پزشک مشورت کنید و یک قرار ملاقات با پزشک گوش و حلق و بینی داشته باشید تا تعیین کند که آیا وضعیت شما ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشد یا خیر. در صورتی که مشکل جدی در تنفس دارید، علائم‌تان بدتر شده، دیدتان کاهش یافته، تورم شدید در ناحیه اطراف چشم یا سردرد شدیدتر و همزمان با تب بالا دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. چه کسانی در معرض خطر پولیپ بینی هستند؟

راینولوژیست‌ها در هنگام درمان این بیماران با سایر متخصصان مانند متخصصان ریه همکاری نزدیک دارند. آنها با هم مراقبت‌های هماهنگ شده ای را ارائه می‌دهند که منجر به بهترین نتیجه می‌شود.

تشخیص پولیپ بینی

اینکه از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم  نیاز به تشخیص تخصصی دارد ، تشخیص پولیپ بینی بسته به پزشک شما ممکن است شامل اقدامات مختلفی باشد. در حالی که پزشک عمومی شما ممکن است یک معاینه عمومی از جمله معاینه بینی را توصیه کند، زیرا برخی از پولیپ‌ ها با ابزار مناسب قابل مشاهده هستند. پزشک ممکن است نیاز به آزمایشات اضافی نیز داشته باشد، از جمله:

 • تست‌های آلرژی : از تست‌ های آلرژی می‌توان برای تعیین اینکه آیا آلرژی ممکن است به التهاب مزمن کمک کند یا خیر، استفاده کرد.
 • آزمایش فیبروز کیستیک : اگر تشخیص داده شد که شما پولیپ دارید، ممکن است آزمایش بعدی آزمایش فیبروز باشد. زیرا CF یک عامل کمک کننده رایج برای تشخیص پولیپ بینی است.
 • سی تی اسکن: سی تی اسکن می‌تواند به پزشکان کمک کند تا پولیپ‌های بینی که در عمق سینوس‌ها قرار دارند و تعیین کننده التهاب هستند را تشخیص دهند. همچنین می‌تواند در رد احتمال رشد یا مشکلات دیگر که می‌تواند بر سلامت و توانایی تنفس تأثیر بگذارد، کمک کند.
 • آندوسکوپی بینی : این روش شامل قرار دادن یک لوله روشن مجهز به آندوسکوپ بینی است که به پزشک اجازه می‌دهد تا داخل بینی و سینوس‌های را بررسی کند.

هنگامی که پولیپ بینی به طور رسمی تایید و تشخیص داده شد، می‌توانید با متخصص گوش، حلق و بینی خود برای ایجاد یک برنامه درمانی مشورت کنید. شما می‌توانید برای انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی بینی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی مراجعه کنید .

آدرس به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

روش های درمان پولیپ بینی

از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم و برای درمان آن چه اقدماتی انجام بدهیم این پر تکرار ترین سوال در این زمینه است ، گزینه‌ های مختلفی برای درمان پولیپ بینی وجود دارد که از داروها گرفته تا جراحی متفاوت هستند.

 • دارو های پولیپ بینی

اولین خط دفاعی، در صورتی که پولیپ بینی اختلالات قابل توجهی در توانایی تنفس شما ایجاد نکرده باشد، جستجوی درمان از طریق داروها است. این داروها اغلب به شکل کورتیکواستروئیدهای بینی است که برای کاهش التهاب در مجاری بینی با کوچک کردن یا از بین بردن کامل پولیپ‌ها طراحی شده اند.

مطالعه بیشتر : بعد از عمل بینی چه بخوریم ، برای پاسخ کلیک کنید.

پزشک شما همچنین ممکن است داروهایی را برای درمان التهاب مزمن در مجاری بینی و سینوس‌ها توصیه کند. که ممکن است شامل آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مزمن یا عود کننده و آنتی هیستامین برای درمان آلرژی باشد. برخی از بیماران مبتلا به پولیپ بینی و حساسیت به آسپرین ممکن است از درمان حساسیت زدایی به آسپرین سود ببرند.

 • مواد تزریقی برای پولیپ بینی

اگر داروهای خوراکی تسکین فوری ایجاد نکنند، پزشک ممکن است کورتیکو استروئیدهای تزریقی مانند پردنیزون را تجویز کند. این دست مواد تزریقی معمولاً در ترکیب با اسپری‌ های بینی برای کمک به کاهش تورم استفاده می‌شوند. از آنجایی که عوارض جانبی این نوع داروها می‌تواند جدی باشد، معمولاً فقط برای مدت زمان محدودی تجویز می‌شوند.

مواد تزریقی برای پولیپ بینی

 • جراحی پولیپ بینی

با دریافت پاسخ برای سوال پر تکرار ، از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم باید به مرحله بعدی که درمان است برویم ، در حالی که داروها می‌توانند پولیپ‌ های بینی را کوچک کرده و در برخی موارد از بین ببرند، اگر این درمان‌ ها جواب ندهد، جراحی همچنان یک گزینه باقی می‌ماند.

نوع اولیه جراحی پولیپ بینی شامل جراحی آندوسکوپی سینوس است که به صورت سرپایی انجام می‌شود.برای برداشتن هر گونه پولیپ بینی، پزشک گوش و حلق و بینی از یک تلسکوپ بینی کوچک استفاده می‌کند. اگر برای برداشتن پولیپ‌ های خود جراحی انجام می‌دهید.

برای جلوگیری از بازگشت پولیپ‌ های بینی، پس از آن به استفاده از اسپری‌ های بینی کورتیکواستروئیدی ادامه دهید. شما می‌توانید همان روزی که جراحی برداشتن پولیپ بینی خود را انجام دادید به خانه بروید.

مطالعه بیشتر : از جراحی ساکشن غبغب چه می‌دانید، کلیک کنید.

چه زمانی نیاز به مراجعه فوری به پزشک است؟

اگر به دنبال این سوال بودید که از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم و علائم آن را مشاهده کردین، این علائم گاهی در شرایط نادر، سینوزیت مزمن و پولیپ بینی می‌توانند علائمی ایجاد کنند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

اینها زمانی اتفاق می‌افتند که عفونت باکتریایی در سینوس‌ها ایجاد می‌شود و به سایر نواحی بدن سرایت می‌کند. اگر از دست دادن بینایی، گیجی یا سرگیجه همراه با علائم بینی و سینوس را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

پیشگیری از پولیپ بینی

موارد زیر ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به پولیپ بینی یا بازگشت پولیپ بینی پس از درمان کمک کند:

 • آلرژی و آسم را مدیریت کنید: برنامه درمانی خود را دنبال کنید. مطمئن شوید که علائم کنترل شده است.
 • از چیزهایی که باعث تحریک بینی می‌شود اجتناب کنید: این موارد شامل دود تنباکو، دودهای شیمیایی و گرد و غبار است. اگر سیگار می کشید، با پزشک خود در مورد راه‌های ترک سیگار صحبت کنید.
 • دست‌های خود را مرتب و خوب بشویید: این یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت در برابر عفونت‌هایی است که می‌توانند باعث تحریک و تورم بینی و سینوس‌ها شوند.
 • از دستگاه‌های مرطوب کننده هوا استفاده کنید: این دستگاه ها ممکن است به جلوگیری از گرفتگی و تحریک بینی کمک کند. رطوبت ساز را طبق دستورالعمل تمیز کنید تا از رشد باکتری جلوگیری کنید.
 • از شستشوی بینی استفاده کنید: شستشوی داخل بینی با اسپری آب نمک ممکن است به از بین بردن آنچه که باعث تحریک آن می‌شود کمک کند. می توانید اسپری‌های آب شور و کیت‌های شستشوی بینی را بدون نسخه خریداری کنید.
 • از آبی که مقطر یا استریل است یا به مدت یک دقیقه جوشیده و خنک شده است استفاده کنید. همچنین می‌توان آب را با استفاده از فیلتری با اندازه منافذ مطلق 1 میکرون یا کمتر فیلتر کرد. بعد از هر بار استفاده، بطری را با آب مقطر، استریل، جوشانده یا صاف شده قبلی بشویید و بگذارید تا خشک شود.

سوالات متداول

1- از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم ؟

علائم پولیپ بینی شامل دشواری در تنفس با مسدود کردن مجاری تنفسی بینی و  کاهش حس بویایی، در حالی که از دست دادن حس بویایی دائمی نیست همچنین عفونت‌های مکرر بینی و سینوس در حالی که عفونت‌ها ممکن است در پولیپ باشند، اما می‌توانند منجر به عفونت‌های مکرر در سینوس و بینی شوند.

2 – چه کسانی در معرض خطر پولیپ بینی هستند؟

آسم آلرژی به آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تسکین دهنده درد ، سابقه خانوادگی پولیپ بینی
فیبروز سیستیک ، رینیت آلرژیک، یک پاسخ آلرژیک که باعث خارش چشم، عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی و سایر علائم می‌شود. عفونت مزمن سینوسی ، سینوزیت قارچی آلرژیک، یک واکنش آلرژیک به قارچ‌های موجود در هوا سایر عفونت‌های کوتاه مدت یا مزمن

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی چشم است که شما با بهره از آنها می‌توانید زیبایی صورت و چهره را چندین برابر کنید. در ادامه این

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *