ساکشن غبغب چیست؟ بررسی لیفت گردن

آخرین تاریخ بروزرسانی: 26 خرداد 1403
لیپوساکشن غبغب

انجام ساکشن غبغب و گردن یکی از راه‌های کانتورینگ در ناحیه چانه و گردن به حساب می‌آید. لیپوساکشن شامل تخریب سلول‌های چربی ناحیه غبغب و استخراج آن‌ها به صورت موضعی است. این کار کمک می‌کند تا چانه برجسته‌تر شده و زاویه سازی صورت متناسب‌تر به نظر برسد.

عمل لیپوساکشن غبغب کمک می‌کند تا ضمن برطرف کردن چربی‌های اضافی، چین و چروک‌های موجود در این ناحیه نیز حذف شوند. در نتیجه ظاهر افراد جوان‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم ساکشن غبغب چیست و نحوه انجام آن چگونه است. همچنین، به مواردی مانند هزینه ساکشن غبغب و گردن و مزایای انجام آن نیز اشاره خواهیم کرد.

ساکشن غبغب، یا همان لیپوساکشن غبغب، روشی مؤثر برای ازبین‌بردن چربی‌های اضافی در ناحیه زیر چانه و گردن است. لیپوساکشن غبغب، می‌تواند به افرادی که به دنبال ظاهری جوان‌تر و تناسب بیشتر در ناحیه گردن هستند کمک کند. ساکشن غبغب با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته انجام می‌شود، و معمولاً نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. معمولاً پس از لیفت گردن، دوره نقاهت نسبتاً کوتاه است، و بیماران می‌توانند به‌سرعت به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. در مواردی که پوست گردن شل و افتاده باشد، لیفت گردن به‌عنوان فرایند درمانی پیشنهاد شود.

ساکشن غبغب چیست؟

ساکشن غبغب یا لیپوساکشن گردن، یک عمل زیبایی صورت است که با استفاده از دستگاه‌های نوین و پیشرفته امروزی انجام می‌شود. این نوع عمل جراحی بسیار امن و کاربردی بوده و توسط متخصص زیبایی و یا جراح پلاستیک انجام می‌گیرد.

ساکشن غبغب چیست؟

به طور کلی، اثرات افزایش سن و بروز چین و چروک‌ها عمدتا از ناحیه گردن و غبغب نمایان می‌شوند. این مساله برای افرادی که اضافه وزن بیشتری دارند، محسوس‌تر خواهد بود. از این رو، ممکن است بتوان با کاهش حجم چربی‌های موجود در ناحیه غبغب و گردن (به صورت موضعی)، به جوانسازی چهره کمک نمود. لیپوساکشن غبغب و گردن موثرترین روش برای از بین بردن موضعی چربی‌های این ناحیه خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر: معایب زاویه سازی صورت

علت مفید بودن انجام عمل لیپوساکشن غبغب چیست؟

ممکن است این سوال برایتان به وجود آید که ضرورت انجام عمل ساکشن غبغب چیست و چه تاثیری بر زیبایی افراد خواهد داشت. بهتر است به این نکته توجه کنید که مشخص شدن زاویه فک و کشیدگی پوست آن به اندازه کافی، یکی از جنبه‌های زیبایی صورت به شمار می‌رود. به طوری که این ویژگی به راحتی می‌تواند چهره فرد را جوان‌تر نشان دهد.

با بالا رفتن سن و تجمع چربی در زیر چانه، اثرات پیری نمود بیشتری پیدا می‌کند. در واقع، وجود خطوط ضعیف و افتاده در گردن، بر پیرتر نشان دادن ظاهر افراد تاثیر بسزایی خواهد داشت. پوست‌های اضافی، شل و افتاده نیز زیبایی ظاهر فک و صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در چنین شرایطی، ساکشن غبغب راهی عالی برای جوان‌تر و باریک‌تر کردن گردن خواهد بود.

در دوران میانسالی، پوست افراد بخش زیادی از لطافت و کشسانی خود را از دست می‌دهد. با افزایش سن حتی پوست گردن نیز مانند پوست صورت، دچار لک و افتادگی خواهد شد. این مساله تا حد زیادی به سستی عضلات این ناحیه مربوط می‌شود. به نظر می‌رسد انجام عمل‌های زیبایی لیفت و لیپوساکشن گردن، به اصلاح نواقص گردن کمک کند. این روش‌های جراحی با از بین بردن چربی‌های اضافه در ناحیه غبغب و گردن، ظاهر زیبا و جوانی را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

انواع عمل‌های زیبایی غبغب و گردن چه عمل‌هایی هستند؟

ساکشن غبغب روشی کارآمد و موثر برای زیباسازی و جوان‌تر کردن ناحیه گردن است. در بسیاری از موارد، مخصوصا در افرادی که چاقی و اضافه وزن بالایی دارند، حجم چربی برداشته شده از غبغب و گردن بسیار زیاد خواهد بود. در نتیجه، پوست افراد در این ناحیه دچار افتادگی می‌شود. در چنین مواردی پزشک جراح با انجام عمل لیفت گردن، پوست‌های اضافی را اصلاح کرده و چین و چروک‌ها را برطرف می سازد.

انواع عمل های زیبایی غبغب و گردن

به این ترتیب، برای داشتن چانه و گردنی زیبا و چهره‌ای جوان و شاداب می‌توان جراحی‌های زیبایی گردن و غبغب شامل لیپوساکشن، لیفت یا ترکیبی از هر دو جراحی را انجام داد.

لیپوساکشن غبغب چگونه انجام می‌شود؟

ساکشن غبغب یا گردن نوعی جراحی زیبایی است که در بازه زمانی کم می‌تواند، نتایج رضایت بخشی برای بیماران به همراه داشته باشد. حتما می‌دانید که چربی‌های موجود در زیر چانه یا همان غبغب را با گرفتن رژیم و یا انجام تمرینات ورزشی نمی‌توان از بین برد.

در واقع، این نوع روش‌های کاهش وزن هیچ گونه تغییری بر روی غبغب و گردن نخواهند داشت. اما با انجام عمل لیفت و لیپوساکشن غبغب و گردن، علاوه بر حذف چربی‌های این ناحیه، پوست آن نیز کشیده و اصلاح می‌گردد. در ادامه به جزییات عمل لیپوساکشن غبغب و گردن می‌پردازیم.

نوع بیهوشی در ساکشن غبغب چیست؟

برای انجام جراحی زیبایی غبغب و گردن، روش‌های مختلفی وجود دارد. بهترین روش رفع چربی‌های این نواحی را پزشک متخصص بر اساس میزان چربی و شرایط بیمار تعیین خواهد کرد. برای مثال، یک پزشک متخصص، حرفه‌ای و مجرب می‌تواند مشخص کند که انجام لیپوساکشن غبغب یا لیفت گردن با بیهوشی عمومی برای بیمار روش مناسبی خواهد بود یا خیر. معمولا افرادی که نمی‌توانند جراحی با بیهوشی عمومی را تحمل کنند، باید از روش‌های جراحی با بی حسی موضعی استفاده نمایند.

نحوه انجام ساکشن غبغب

برای انجام عمل لیپوساکشن، سلول‌های چربی اضافی موجود در ناحیه غبغب، زیر چانه و گردن باید تخریب گردند. به همین منظور، پزشک با ایجاد یک یا چند برش ریز، ابزاری به نام کانولا را به محل مورد نظر وارد می‌کند. کانولا ضخامتی در حدود 2 میلیمتر دارد.

نحوه انجام ساکشن غبغب

در دستگاه لیپوساکشن، علاوه بر یک کانولای ریز، یک پمپ خلا نیز در نظر گرفته شده است. این پمپ کمک می‌کند تا چربی‌های تخریب شده همراه با محلول تزریقی، از محل برش خارج گردند.

ساکشن غبغب و گردن با دستگاه برای چه کسانی مناسب است؟

لیپوساکشن بدون جراحی (با دستگاه) برای افرادی مناسب است که پوست آن‌ها خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کرده باشد. این گونه افراد پوست جوانتری دارند و هدف آن‌ها از لیپوساکشن غبغب تنها حذف چربی‌های اضافی زیر پوست است.

در واقع، دغدغه این افراد مواردی مانند سستی، شلی و چین و چروک پوست نخواهد بود. میزان خاصیت کشسانی پوست و مقاومت آن را پزشک در حین معاینه تشخیص می‌دهد. پزشک متخصص می‌تواند بر اساس همین بررسی‌ها و انجام برخی معاینات، مشخص کند که کدام یک از روش‌های عمل ساکشن غبغب و گردن برای فرد مناسب‌تر خواهد بود.

 لیفت گردن چیست و در چه مواردی انجام می‌شود؟

لیفت گردن به معنی جابجا کردن یا کشیدن پوست‌های چین و چروک دار گردن و همچنین حذف پوست‌های اضافی این قسمت است. به طوری که پوست گردن بتواند لطافت و خاصیت مسطح بودن خود را بدست آورده و اصلاح نماید. انجام عمل لیفت گردن باعث ایجاد استحکام و سفتی پوست این ناحیه خواهد شد.

در واقع، با انجام عمل لیفت گردن، عضلات این ناحیه مجددا محکم شده و طراوت خود را به دست می‌آورند. از این رو، عمل لیفت گردن عمدتا به زنان و مردان میانسالی که از چین و چروک گردن خود احساس نارضایتی دارند، پیشنهاد می‌شود.

آیا انجام عمل ساکشن غبغب و گردن و لیفت به صورت همزمان امکانپذیر است؟

حال که می دانیم عمل ساکشن غبغب چیست و عمل لیفت چگونه انجام می‌گیرد، باید به این سوال پاسخ دهیم که مزیت انجام همزمان لیفت و ساکشن غبغب چیست. در پاسخ به این سوال باید گفت که انجام لیفت و لیپوساکشن به صورت همزمان، باعث از بین رفتن چربی‌های اضافی این قسمت و محکم‌تر شدن پوست گردن می‌شود.

لیفت و لیپوساکشن، با توجه به کیفیت و نوع پوست بیمار، می‌توانند به صورت همزمان انجام گیرند. اما لازم است پزشک متخصص به اهداف بیمار و نتایج مورد انتظار وی نیز توجه ویژه داشته باشد. افرادی که در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی هستند و مقدار خاصیت ارتجاعی پوست آن‌ها مناسب است، کاندید مناسبی برای انجام عمل ساکشن غبغب خواهند بود.

انجام همزمان ساکشن غبغب و گردن و لیفت

در واقع، این گونه افراد می‌توانند چربی‌های غبغب خود را از بین برده و در عین حال، جوانی و شادابی پوست خود را حفظ نمایند. با این حال، افرادی که پوست‌های شل و افتاده‌ای دارند، می‌توانند ضمن لیپوساکشن غبغب، با انجام لیفت گردن چروک‌های این ناحیه را نیز برطرف سازند.

یکی از روش‌های جراحی نوین که در آن ساکشن غبغب و گردن به همراه لیفت انجام می‌گیرد، روش ساب سونوپلاستی نامیده می‌شود. در این روش جراحی، برش‌های ظریفی در زیر چانه ایجاد می‌گردند. از طریق این برش‌ها، چربی‌های اضافی خارج شده و پوست کشیده می‌شود.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که افراد با تشخیص پزشک متخصص می‌توانند دو عمل ساکشن غبغب و لیفت گردن را به طور همزمان انجام دهند. البته ممکن است لازم باشد، انواع جراحی شامل پروتز چانه یا تقویت صورت نیز همراه با دو جراحی یاد شده، انجام گیرند.

مزایای عمل لیپوساکشن غبغب چیست؟

عمل ساکشن غبغب نسبت به روش‌های دیگر، مزایایی دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت اند از:

 • چربی‌های جمع شده از عمل را می‌توان برای زیباتر کردن صورت با روش‌هایی مانند حذف چین و چروک یا حجیم کردن لب‌ها استفاده نمود.
 • در مدت زمان کم، چربی‌های اضافی موجود در ناحیه گردن از بین می‌روند.
 • بدون نیاز به عمل جراحی سنگین، این عمل به شکل سرپایی و ساده انجام می‌گیرد.
 • دوره استراحت و نقاهت عمل ساکشن غبغب، بسیار کوتاه است.
 • انجام عمل لیپوساکشن غبغب بدون بیهوشی و درد خواهد بود.
 • ساکشن غبغب منجر به بالا رفتن اعتماد بنفس افراد خواهد شد.

عوارض انجام لیفت گردن و عمل ساکشن غبغب چیست؟

انجام هر گونه عمل زیبایی، می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. این مشکلات عمدتا به دلیل وارد شدن ابزارهای خارجی در زیر پوست رخ می‌دهند. جراح موظف است پیش از عمل، اطلاعات کافی را در مورد عوارض و خطرات احتمالی عمل ساکشن غبغب و لیفت گردن، در اختیار بیمار قرار دهد.

عوارض انجام لیفت گردن و عمل ساکشن غبغب

در این صورت، بیمار می‌تواند آگاهانه و با دید بازتری برای انجام لیپوساکشن غبغب اقدام نماید. اگر می‌خواهید بدانید که عوارض جانبی بعد از عمل لیپوساکشن غبغب چیست، به موارد زیر دقت کنید:

 • کبودی
 • تورم
 • تغییرات رنگدانه های پوستی
 • عدم تقارن ویژگی های صورت
 • خونریزی
 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • کاهش حساسیت پوست صورت و خواب رفتگی (سوزن سوزن شدن)
 • عفونت و تب (در موارد نادر)
 • درد و احساس مور مور شدن
 • آسیب عصبی
 • اسکار و جای زخم

در بعضی موارد، نتایج حاصل از عمل چندان رضایت بخش نیست. از این رو، لازم است قبل از اقدام برای عمل ساکشن غبغب، حتما انتظارات خود از جراحی را با پزشک معالج در میان بگذارید.

از نظر دکتر مهدی سزاوار، متخصص فک، دهان و صورت در تهران، چنانچه شخص وزن ثابتی داشته و تغییرات وزنی زیاد و چشمگیری در طول زمان نداشته باشد، اثرات لیپوساکشن دائمی خواهد بود.

مراحل انجام عمل ساکشن غبغب چیست؟

در گام اول، جراح متخصص، وضعیت چانه و گردن فرد را بررسی کرده و بهترین محل برای ورود کانولا را علامتگذاری می‌کند. در مرحله بعد، لازم است پوست ناحیه مورد نظر ضدعفونی شود. بعد از آن، پزشک جراح در صورت صلاحدید، داروهای آرامبخش را تجویز کرده و یا بی حس کننده موضعی را تزریق می‌کند.

حال باید برش‌های کوچک و ظریفی در ناحیه مورد نظر ایجاد گردند تا بتوان کانولا را از طریق آن‌ها وارد نمود. برای از بین بردن چربی‌های اضافی موجود در ناحیه گردن، باید کانولا را با حرکات رفت و برگشتی در زیر پوست جابجا کرد. پزشک بر اساس میزان چربی مناسب در ناحیه مورد نظر، عمل ساکشن غبغب را آنقدر ادامه می‌دهد تا ظاهر صاف و یکنواختی به وجود آید.

پس از اتمام عمل ساکشن غبغب، در صورت تشخیص پزشک، بانداژ صورت می‌گیرد. به طور معمول ممکن است با استفاده از یک چانه بند مخصوص، ناحیه تحت جراحی تحت حمایت قرار گیرد تا نتایج جراحی تثبیت شوند.

روش انجام عمل لیفت گردن چگونه است؟

انجام عمل سونوپلاستی و لیفت گردن با ایجاد برش در پوست انجام می‌شود. برخی از مراحل انجام عمل لیفت گردن به شرح زیر هستند:

 • پس از علامت گذاری چانه و گردن توسط پزشک، بیمار تحت عمل بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.
 • با ضدعفونی کردن محل مورد نظر، زمینه برای ایجاد برش‌هایی بر روی پوست فراهم می‌شود. برش‌ها عمدتا در پشت گوش یا روی خط رویش مو ایجاد می‌گردند.
 • در مرحله بعد، جراح، چربی و پوست اضافی موجود در گردن را جدا کرده و با کشیدن پوست این قسمت، باعث سفت شدن ماهیچه‌ها می‌شود. با این کار رنگ پوست هم ظاهر بهتری پیدا خواهد کرد.
 • در نهایت، جراح برش‌های ایجاد شده را با چسب یا بخیه می‌بندد. معمولا جای زخم‌ها بعد از بهبودی، از بین خواهد رفت.

روش انجام عمل لیفت گردن

بهبودی بعد از عمل ساکشن غبغب و لیفت گردن چه مدت طول می‌کشد؟

از نظر دکتر مهدی سزاوار، مدت زمان بهبودی بعد از انجام عمل زیبایی غبغب به روش انجام ساکشن غبغب و لیفت گردن بستگی دارد. به طور معمول پس از عمل ساکشن چند روز تا یک هفته زمان لازم است تا بتوانید به محل کار خود بازگشته و روال عادی زندگی خود را در پیش بگیرید.

انجام ورزش‍‌های ملایمی مانند پیاده روی و همچنین، داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه و سبزیجات می‌تواند به روند بهبودی شما پس از عمل کوچک کردن غبغب، کمک شایانی کند. به طور خاص، سبزیجاتی مانند سیب زمینی شیرین که بتاکاروتن زیادی دارند، می‌توانند روند بهبود افراد را تسریع نمایند.

عمده پزشکان به شما توصیه می‌کنند که از انجام کارهای سنگین اجتناب ورزید و به مدت 2 ماه از انجام فعالیت‌های ورزشی پرتحرک خودداری کنید.

تا چند وقت بعد از لیپوساکشن غبغب باید گن بست؟

به طور کلی، توصیه می‌شود که گن را به مدت 1 تا 2 ماه به طور مداوم و 24 ساعته بپوشید. بعد از این مدت، می‌توانید با صلاحدید جراح خود، گن را فقط در طول روز و به مدت 8 تا 12 ساعت بپوشید. البته بسته به عوامل زیر این مدت می‌توانید تغییر کن.

 • میزان چربی برداشته شده: اگر مقدار چربی برداشته شده زیاد باشد، ممکن است نیاز به بستن گن برای مدت زمان طولانی‌تری باشد.
 • نوع عمل: اگر عمل لیپوماتیک با لیزر انجام شده باشد، ممکن است تورم و کبودی کمتری ایجاد شود و به همین دلیل نیاز به بستن گن برای مدت زمان کوتاه‌تری باشد.
 • سلامتی عمومی: اگر شما از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید، احتمالاً تورم و کبودی شما سریع‌تر برطرف می‌شود و می‌توانید گن را زودتر باز کنید.
 • دستورالعمل جراح: جراح شما بر اساس شرایط شما، دستورالعمل‌های خاصی را برای بستن گن ارائه می‌دهد.

هزینه جراحی لیپوساکشن غبغب و لیفت گردن چقدر است؟

لیپوساکشن غبغب و لیفت گردن را می‌توان دو عمل جداگانه دانست که می‌توانند به صورت همزمان نیز انجام شوند. با این حال، بسیاری از افراد می‌توانند تنها با انجام عمل ساکشن غبغب به هدف خود برسند. هزینه عمل لیپوساکشن غبغب به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

 • میزان چربی انباشته
 • دستمزد پزشک
 • انجام چند جراحی به صورت همزمان
 • انجام آزمایش‌های قبل از جراحی
 • هزینه‌های مرتبط با کلینیک
 • دستمزد متخصص بیهوشی در صورت انجام جراحی با بیهوشی عمومی

دکتر جفری ام. کنکل، یک پژوهشگر برجسته در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی، اهل ایالات متحده، از جمله محققانی است، که در زمینه ساکشن غبغب فعالیت داشته، و تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام داده است. تحقیقات او نشان داده‌، که لیپوساکشن غبغب می‌تواند بهبود قابل‌توجهی در ظاهر پوست و شکل بدن داشته باشد، به‌ویژه در ارتباط با لیفت گردن. او به‌عنوان یکی از افراد برجسته در زمینه پلاستیک، با استفاده از تکنیک‌های نوآورانه، به توسعه روش‌های بهتر و مؤثرتر برای انجام ساکشن غبغب کمک کرده است.

معرفی بهترین جراح برای عمل ساکشن غبغب و لیفت گردن در تهران

دکتر مهدی سزاوار، یکی از بهترین جراحان متخصص تهران در زمینه فک، دهان و صورت هستند. ایشان با تجربه زیادی که در زمینه انجام انواع جراحی زیبایی صورت از جمله عمل ساکشن غبغب دارند، مشاور خوبی برای افراد خواهند بود. از این رو، پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام برای انجام عمل ساکشن غبغب یا لیفت گردن، با ایشان ملاقات یا مشاوره‌ای داشته باشید.

برای دریافت هرگونه مشاوره و اطلاعات در زمینه عمل‌های زیبایی، می‌توانید به سایت و پیج اینستاگرامی دکتر مهدی سزاوار مراجعه نمایید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط