صفر تا صد عمل بینی + عوارض احتمالی

بررسی کامل عمل بینی، صفر تا صد عمل بینی

در مقاله پیش رو هر آنچه باید در مورد عمل بینی بدانید را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با توجه به مطالبی که در ادامه می‌خوانید می‌توانید در صورت نیاز و دریافت اطلاعات دقیق‌ تر به سایت دکتر مهدی سزاوار مراجعه کرده و یا از طریق شماره تماس با مطب در ارتباط باشید.

در حال حاضر بسیاری از افراد به دلیل فواید رینوپلاستی یا عمل بینی از جمله زیبایی و درمانی متقاضی انجام آن هستند. اگر شما نیز می‌خواهید برای انجام آن اقدام کنید لازم است . ابتدا درباره این جراحی از جمله نوع، مراقبت‌ های قبل و بعد از آن، دوره نقاهت و هزینه آن اطلاعات لازم را داشته باشید. در مقاله پیش رو تمام نکاتی که لازم است قبل از عمل بدانید آورده شده است با ما همراه باشید .

رزرو نوبت دکتر سزاوار

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی چیست؟

رینوپلاستی یک جراحی زیبایی است که برای تغییر شکل یا تنظیم ساختار داخلی بینی انجام می‌شود و می‌تواند توسط جراحان پلاستیک یا جراحان متخصص فک و صورت انجام شود. این جراحی معمولاً شامل تنظیم یا تغییر شکل غضروف می‌شود و می‌تواند اندازه بینی و همچنین مشخصات و عرض آن را تغییر دهد. علاوه بر این نوک بینی، شکل سوراخ‌های بینی یا تقارن آن نیز می‌تواند تغییر کند. رینوپلاستی بستگی به نوع بینی دارای روش ها و هزینه های مختلفی است، مثلا هزینه رینوپلاستی بینی گوشتی ، ممکن است کمی متفاوت تر از بینی غضروفی باشد .

چرا عمل بینی انجام دهیم؟

 عمل بینی معمولاً به عنوان جراحی زیبایی بینی شناخته می‌شود و اگرچه کاربرد زیبایی دارد، اما برخی افراد به دلیل درمان برای انجام آن اقدام می‌کنند. این جراحی اغلب برای تصحیح تنفس ناشی از مشکلات ساختار بینی استفاده می‌شود. یکی از شایع ترین علل اختلالات تنفسی انحراف سپتوم است.جایی که تیغه بینی یا استخوان و غضروفی که حفره بینی را به دو نیم می‌کند، خارج از مرکز یا کج است.

این مشکل می‌تواند تنفس را دشوار کند و انجام این روش بهترین راه برای ایجاد راه تنفسی صحیح است.از دلایل دیگری که یک فرد برای انجام عمل جراحی بینی اقدام می‌کند مشکلات ساختاری آن است.برخی از افراد پس از ضربه، مانند شکستن بینی، این جراحی را انتخاب می‌کنند.در مقابل برخی نیز ممکن است به دنبال آن باشند تا اندازه و شکل طبیعی بینی خود را اصلاح کنند تا آن را جذاب‌تر کنند.

بهترین کاندید برای جراحی بینی

هر فردی که برای جراحی بینی اقدام می‌کند ممکن است کاندیدای مناسبی برای این جراحی نباشد. یک کاندیدای خوب برای عمل جراحی بینی باید:

 • از نظر جسمی سالم باشید و بیماری یا بیماری جدی نداشته باشید.
 • از نظر روانی سالم باشید. افرادی که مشکلات روانی شدیدی مانند افسردگی دارند، کاندیدای ایده آل نیستند.
 • حداقل 18 سال سن داشته باشد
 • پوست الاستیک با ضخامت متوسط داشت باشد
 • سیگاری نباشید
 • انتظار روشن و واقع بینانه از جراحی داشته باشد
 • بتواند حداقل یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرد

روش عمل بینی

انتخاب روش عمل به عوامل مختلفی از جمله شکل و ساختار بینی مثلا اینکه عمل رینوپلاستی بینی استخوانی انجام بشه یا گوشتی، انتظارات بیمار و صلاحدید جراح بستگی دارد. به طور کلی رینوپلاستی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می‌شود.

روش جراحی بینی

رینوپلاستی باز

در جراحی بینی باز که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، جراح بین سوراخ‌های بینی برشی ایجاد می‌کند و پوست بینی را بالا می برد. با این کار دسترسی بیشتری به قسمت داخلی بینی خواهد داشت و می‌تواند ساختار آن را با دقت بیشتری شکل دهد.

هنگامی که ساختار و شکل بینی تغییر کرد. پوست بینی به جای خود باز می گردد و محل برش بخیه می‌شود. در بیشتر موارد، بینی با یک آتل و گاز پانسمان برای کاهش خونریزی و جلوگیری از آسیب بینی پوشانده می‌شود. این باندها و آتل‌ها چند روز پس از جراحی توسط پزشک شما برداشته می‌شود.

رینوپلاستی بسته

در عمل بینی بسته که تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می‌شود، جراح برش هایی را در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند تا پوست را از غضروف جدا کند. پس از تغییر شکل بینی با تراشیدن استخوان بینی، برش‌ها با بخیه‌های قابل جذب بخیه می‌شوند و بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود. قابل ذکر است که جراحی بینی بسته زمان کمتری دارد و دوره نقاهت آن نیز کوتاهتر است.

مدت زمان جراحی بینی چقدر است؟

به طور کلی، عمل بینی باز تقریباً سه ساعت و جراحی بینی بسته بین یک تا دو ساعت طول می کشد. همچنین دو تا سه ساعت طول می کشد تا بیمار در اتاق ریکاوری به هوش بیاید. از آنجایی که این عمل عمدتاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

مدت زمان جراحی بینی چقدر است

علائم حیاتی به مدت چند ساعت در بخش مراقبت‌های پس از بیهوشی (PACU) تحت نظارت قرار می گیرد. سپس بیمار به بخش عمومی منتقل می‌شود و باید یک شب در آنجا بماند. روز بعد پزشک بینی را معاینه می‌کند و اگر همه چیز طبیعی باشد فرد را مرخص خواهد کرد.

بعد از عمل بینی چه انتظاری باید داشته باشیم؟

تا چند روز بعد از جراحی، بینی شما پر است و نمی توانید از طریق آن نفس بکشید. با این حال، باید از قرار دادن سواب پنبه یا انگشت در داخل بینی خودداری کنید، زیرا باعث آسیب و تورم بیشتر می‌شود. همچنین در حالی که نوک بینی شما برای چند روز بی حس است، پوست سایر قسمت‌های بینی خارش و درد دارد.

به یاد داشته باشید که پوست بینی تا چند روز پس از عمل به لمس حساس است، بنابر این خاراندن یا ضربه زدن به آن باعث درد بیشتر می‌شود. احتمالاً چند ماه پس از جراحی بینی طول می کشد تا پوست بینی به طور کامل به حالت طبیعی برگردد و شما بتوانید مثلا ماساژ بینی بعد از رینوپلاستی را انجام دهید. هنگامی که آتل‌ ها برداشته می‌شوند، جراح به شما نحوه چسباندن بینی را آموزش می‌دهد. برای دستیابی به بهترین نتایج از عمل جراحی بینی خود باید به طور مداوم بینی خود را برای چند ماه آینده با چسب مراقبت کنید.

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی

طول دوره نقاهت رینوپلاستی به نوع و شدت جراحی بستگی دارد. به طور متوسط زمان نقاهت عمل بینی باز بین چهار تا شش هفته و دوره نقاهت جراحی بینی بسته بسیار کوتاهتر است. اگرچه کبودی اطراف چشم و بینی 10 تا 15 روز پس از عمل محو می‌شود، اما تورم ممکن است یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشد. فرقی نمی کند کدام نوع جراحی را انجام داده باشید، به طور کلی 10 روز پس از عمل جراحی بینی می‌توانید به سر کار خود بازگردید.

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی

بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

حدود چهار ساعت پس از جراحی، می‌توانید نوشیدنی‌های غیر اسیدی و غذاهای نرم مانند آب سیب و سوپ میل کنید. می‌توانید یک روز بعد از جراحی از غذاهای نرم معمولی مانند پوره سیب زمینی و تخم مرغ همزده استفاده کنید.به مدت دو هفته از مصرف غذاها و میوه هایی که نیاز به گاز گرفتن، جویدن و حرکات سنگین فک دارند مانند سیب، هویج خام، کرفس، چیپس، آجیل، ذرت بلال و غیره خودداری کنید.

همچنین توصیه می‌شود از مصرف شیر خودداری شود. مصرف آب میوه ها، غذاهای تند، غذاهای حاوی سدیم بیش از حد و نوشیدنی‌های حاوی کافئین تا چند روز بعد از این جراحی ممنوع است، زیرا ممکن است باعث مشکلات گوارشی و افزایش تورم بینی شوند.

عوارض احتمالی جراحی بینی

برخی از عوارض جانبی رایج این جراحی عبارتند از:

 • خونریزی و عفونت : این موارد شایع ترین عوارض عمل جراحی بینی هستند که با مصرف یا پرهیز از برخی داروها برطرف می‌شوند. به عنوان مثال، پزشک احتمالاً از شما می خواهد که در صورت خونریزی مکرر بعد از عمل بینی، داروهای التهابی را قطع کنید. همچنین در صورت ابتلا به عفونت بینی باید از قرص یا پماد آنتی بیوتیک برای کاهش آن استفاده کنید.
 • مشکلات تنفسی: اگر در حین جراحی، بینی بیش از حد کوچک شود، بیمار به خصوص در هنگام خواب دچار مشکل تنفسی می‌شود. برای حل این مشکل، اکثر جراحان انجام جراحی بینی اصلاحی را پیشنهاد می‌کنند.
 • جای زخم: در هر دو جراحی بینی باز و بسته امکان ایجاد اسکار وجود دارد. برای به حداقل رساندن جای زخم و عوارض آن (مانند تغییر کانتور بینی)، پزشک پمادهای خاصی را تجویز می‌کند.
 • تورم و کبودی: این دو از عوارض اجتناب ناپذیر جراحی زیبایی بینی هستند که به مرور زمان از بین خواهند رفت. با این حال، می‌توانید با قرار دادن یخ روی نواحی کبود و متورم و بالا بردن سر هنگام خواب، این عوارض را کاهش دهید.

عوارض دیگری نیز وجود دارد، مانند:

 • هماتوم یا تجمع خون در زیر پوست
 • آلرژی به داروهای بیهوشی
 • پارگی رگ خونی کوچک روی پوست
 • عدم تقارن سوراخ‌های بینی
 • درد خفیف تا چند روز بعد از جراحی

آیا جراحی بینی دردناک است؟

به طور کلی، جراحی زیبایی بینی تقریباً یک عمل بدون درد است. برخی از بیمارانی که تحت عمل رینوپلاستی باز قرار گرفته اند، درد خفیفی را در ناحیه بینی گزارش کرده اند و تا یک هفته پس از عمل، فشار داخل بینی احساس می‌کنند. همچنین کبودی و تورم اطراف چشم ممکن است برای چند روز به لمس حساس باشد. خوشبختانه درد بعد از عمل بینی متوسط بوده و با دارو قابل کنترل است. گاهی هم به ندرت ممکن است حساسیت به چسب بینی مشکل ساز شود .

چه زمانی باید بعد از عمل بینی به پزشک مراجعه کرد؟

در دوران نقاهت عمل جراحی بینی باید از علائم هشدار دهنده آگاه باشید. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • درد شدیدی که با دارو قابل کنترل نیست
 • تورم غیر طبیعی
 • ترشح چرک زرد یا سبز از محل برش
 • بوی بدی که از برش‌ها خارج می‌شود
 • خونریزی دائمی بینی

هزینه عمل بینی چقدر است؟

اکثر افرادی که می‌خواهند این جراحی را انجام دهند در مورد هزینه جراحی سوالات بی شمار دارند. باید بیان کنیم که هزینه عمل جراحی بینی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، چرکه به المان‌ها و فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. به طور مثال نوع جراحی انتخابی اینکه برای بینی گوشتی باشد یا بینی استخوانی متفاوت است . و همچنین تکنیک جراحی اینکه جراحی باز باشد یا بسته، هزینه بیمارستان، هزینه بیهوشی، هزینه داروهای قبل و بعد از جراحی هزینه آزمایشات قبل و بعد از جراحی و در نهایت هزینه پزشک می‌تواند قیمت نهای این جراحی را مشخص کند.

سوالات متداول

1 – عمل بینی چیست؟

این جراحی معمولاً شامل تنظیم یا تغییر شکل غضروف می‌شود و می‌تواند اندازه بینی و همچنین مشخصات و عرض آن را تغییر دهد. علاوه بر این نوک بینی، شکل سوراخ‌های بینی یا تقارن آن نیز می‌تواند تغییر کند.

2 – دوره نقاهت بعد از عمل بینی چقدر است ؟

زمان نقاهت جراحی بینی باز بین چهار تا شش هفته و دوره نقاهت جراحی بینی بسته بسیار کوتاهتر است. اگرچه کبودی اطراف چشم و بینی ۱۰ تا ۱۵ روز پس از عمل محو می‌شود، اما تورم ممکن است یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشد. فرقی نمی کند کدام نوع جراحی را انجام داده باشید، به طور کلی ۱۰ روز پس از عمل جراحی بینی می‌توانید به سر کار خود بازگردید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *