حساسیت به چسب بینی

آخرین تاریخ بروزرسانی: 29 اسفند 1402
چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی

حساسیت به چسب بینی: جراحی زیبایی بینی به دلیل رفع نقص های ظاهری آن و افزایش اعتماد به نفس افراد در جایگاه اول در بین جراحی‌های زیبایی قرار دارد. بسیاری نسبت به جراحی بینی حس ترس و استرس ندارند. چرا که احتمالا بارها از اطرافیان خود شنیده‌اند که به نسبت جراحی بی‌خطر و راحتی است. این افراد پس از رینوپلاستی مراقبت‌های پزشک را نادیده می‌گیرند. در نتیجه این امر نه تنها دچار مشکل می‌شوند بلکه نتیجه مطلوب و دلخواهشان را دریافت نمی‌کنند. چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی یکی از مراقبت‌های مهمی است که شما باید مدتی بعد از عمل به آن توجه کنید. برخی از افراد با وجود حساسیت به چسب بینی از زدن آن سرباز می‌زنند که همین امر موجب تورم و مشکلات تنفسی فراوانی می‌شود.

بسیاری از جراحان زیبایی بر این باور هستند که چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی باید تا چند روز و حتی چند هفته ادامه یابد. این مساله مخصوصا در مورد بینی‌های گوشتی یا با پوست ضخیم اهمیت بیشتری دارد. زیرا پوست ضخیم این نوع بینی به مدت زمان بیشتری برای جمع شدن بعد از عمل نیاز دارد. همچنین، زدن چسب به بینی بعد از عمل زیبایی، مخصوصا در روزهای اولیه پس از عمل، برای کاهش تورم و تثبیت فرم بینی بسیار مفید است.

شاید بتوان چسب زدن بینی را به عنوان نوعی علامت دادن به اطرافیان هم در نظر گرفت. در این صورت، امکان ضربه به بینی جراحی شده وجود نخواهد داشت و یا کمتر خواهد بود. اما اگر فردی حساسیت به چسب بینی داشت تکلیف چیست؟ در ادامه قصد داریم در این باره بیشتر با شما صحبت کنیم.

چرا چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی لازم است؟

معمولا انجام عمل رینوپلاستی شامل سه مرحله مراقبت های قبل از عمل، عمل جراحی و مراقبت های بعد از عمل می شود. با توجه به اینکه انجام مراقبت های بعد از عمل منجر به تثبیت نتیجه حاصل از جراحی می گردد، بنابراین باید در انجام آن نهایت دقت را به خرج داد.

بینی و نواحی اطراف آن پس از انجام عمل زیبایی بینی دچار تورم می شود. برای اینکه این تورم در کوتاه ترین زمان ممکن از بین برود، چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی توسط جراح توصیه می گردد. در مورد بینی های گوشتی عمل چسب زدن از اهمیت بالاتری برخوردار است. زیرا بینی های گوشتی معمولا پوست ضخیم تری دارند و برای جمع شدن آن ها لازم است فشار بیشتری روی بینی اعمال گردد. از این رو، چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی می تواند راهگشا باشد.

رینوپلاستی بینی گوشتی

علت زدن چسب بینی

چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی تا چه زمانی باید انجام شود؟

از آن جا که چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی یک اقدام ضروری به حساب نمی آید، پزشکان مختلف درباره مدت زمان استفاده از چسب نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند. در واقع، برخی از جراحان زیبایی بینی اعتقادی به استفاده از چسب بینی ندارند؛ اما در مورد عده زیادی از جراحان این گونه نیست. از نظر این جراحان، چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی در کاهش سریع تر تورم ناشی از جراحی و جلوگیری از خونریزی زیرپوستی نقش بسزایی دارد.
مدت زمان استانداردی که معمولا برای زدن چسب به بینی بعد از عمل جراحی در نظر گرفته می شود، به سرعت بهبود بینی بستگی دارد. این مدت زمان ممکن است بین چند روز تا چند هفته متغیر باشد. اما معمولا در۴ هفته اول بعد از جراحی زیبایی بینی، زدن چسب مخصوص الزامی است. پس از آن بر اساس نظر پزشک معالج میزان ضرورت چسب زدن مشخص می گردد.

مدت زمان چسب بینی

آیا چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی برای مدت طولانی صحیح است؟

بعد از آن که جراحی بینی تمام شد، پزشک با استفاده از اسپلینت یاگچ مراحل پانسمان آن را تکمیل می کند. در روزهای اولیه این گچ یا هر نوع پانسمانی که پزشک به کار برده است، در جای خود ثابت می ماند. پس از برداشتن گچ، نوبت به استفاده از چسب می رسد که لازم است بدانید که استفاده طولانی مدت از چسب بینی نه تنها اثری بر نتیجه نهایی عمل زیبایی ندارد، بلکه ممکن است منجر به بروز حساسیت پوستی نیز بشود.

عمده بیمارانی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند به دنبال آن هستند تا نتیجه جراحی را در سریع ترین زمان ممکن مشاهده کنند. از این رو، مرتبا به دنبال بررسی بینی خود بوده و همین موضوع نیز ممکن است به بینی جراحی شده آسیب وارد کند. به همین دلیل، پزشکان از چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی به عنوان یک راه حل برای پوشاندن بینی استفاده می کنند. این کار تا حد زیادی از بروز مشکلات بعدی جلوگیری به عمل می آورد؛ با این حال اقدام درستی محسوب نمی شود.

معمولا برای بینی هایی که پوست ضخیمی دارند مدت زمان بیشتری از چسب استفاده می شود. این مساله برای ترمیم سریع تر، کاهش تورم بینی و شکل گیری بهتر آن در روزهای اولیه بعد از عمل، مفید است. اما مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی حتی برای این افراد نیز نباید طولانی شود. در مورد بینی های که بعد از این مدت همچنان ورم دارند، تنها گذر زمان و صبر کردن بین 6 تا 12 ماه می تواند نتیجه نهایی را نشان دهد.

زدن چسب بینی بعد از خارج کردن گچ

حساسیت به چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی

برخی از افراد نسبت به چسب بینی حساسیت نشان می دهند. البته ممکن است در روزهای اولیه مشکلی به وجود نیاید؛ ولی به مرور نشانه هایی از حساسیت بروز کند. آکنه، قرمزی پوست، جوش های ریز، سوزش و خارش پوست از جمله نشانه های حساسیت پوستی نسبت به چسب بینی است.
رعایت برخی نکات می تواند از شدت حساسیت نسبت به چسب بکاهد. برای مثال، انتخاب بهترین مارک چسب بینی می تواند از بروز حساسیت جلوگیری کند. همچنین، هر چه بهداشت پوست در محل چسب بیشتر رعایت شود، امکان بروز حساسیت کمتر خواهد بود. برای مثال، قبل از چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی بهتر است محل چسب را به خوبی با آب و صابون بشویید تا تمیز شود. در صورتی که حتی با رعایت کامل این نکات همچنان حساسیت شدیدی نسبت به چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی پیدا کردید، لازم است مساله را با پزشک خود در میان بگذارید.

جلوگیری از حساسیت به چسب بینی

اگر قصد دارید از حساسیت به چسب بینی جلوگیری کنید باید برخی نکات را قبل از زدن چسب روی پوست رعایت کنید. به عنوان مثال برای تعویض چسب حتما چسب قبلی را بردارید و سطح پوست بینی را با الکل، صابون با قلیایی پایین یا ژل‌های شستشو، بشویید. در این حالت چربی اضافی پوست کاهش پیدا می‌کند.

سپس چسب جدید را بریده و به شکل U از پایین بینی به سمت بالا بزنید. فراموش نکنید که چسب را باید به گونه‌ای روی بینی بزنید که فشاری وارد نکند. در این حالت حساسیت به چسب بینی نیز کمتر خواهد شد.

نیازی نیست از چسب‌های بسیار زیاد و روی هم استفاده کنید. جهت جلوگیری از حساسیت به چسب بینی تنها 2 الی 1 لایه چسب روی بینی کافیست. یکی از مواردی که موجب کاهش حساسیت به چسب بینی می‌شود تعویض روزانه چسب است.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک ودهان وصورت

اگر به دنبال انجام انواع جراحی زیبایی صورت با بهترین نتیجه و کمترین عوارض هستید بهتر است به دنبال یک جراح حاذق و معتبر باشید. دکتر مهدی سزاوار با تجربه فراوانی که در زمینه انجام عمل های زیبایی دارند، بهترین پزشک جراح برای انجام این نوع جراحی ها محسوب می شوند.
برای اطلاع از نحوه مراجعه و یا دریافت نوبت به قسمت تماس با ما و یا نوبت دهی مراجعه کنید. همچنین، اگر به دنبال مشاهده نتایج مربوط به جراحی های ایشان هستید، می توانید به صفحه شخصی اینستاگرام دکتر سزاوار مراجعه نمایید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی چشم است که شما با بهره از آنها می‌توانید زیبایی صورت و چهره را چندین برابر کنید. در ادامه این

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *