علت چرب شدن صورت بعد از عمل بینی + 3 روش کاهش چرب شدن صورت بعد از رینوپلاستی

آخرین تاریخ بروزرسانی: 22 خرداد 1403

علت چرب شدن صورت بعد از عمل بینی: شما هم احتمالا بعد از عمل رینوپلاستی باچرب شدن بینی مواجه شده‌اید لازم است بدانید  چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی مانند تورم آن یک امر طبیعی است. زیرا زمانی که در طول جراحی ضربه‌هایی به بینی وارد می‌شود مسلما بینی واکنش‌هایی از خود نشان خواهد داد که همین امر موجب بروز ترشح چربی از غدد می‌شود. همانطور که تورم بعد از مدتی برطرف می‌شود، چربی بینی هم بعد از بهبودی زخم‌ها از بین می‌رود. جالب است بدانید که چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی یک واکنش محافظتی از طرف بدن شماست. بنابراین جای نگرانی درباره این موضوع وجود ندارد. برای از بین بردن این مشکل شیوه‌های خاصی وجود که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. اما نباید در استفاده از این روش‌ها عجله کرد.

پس از انجام عمل بینی، ممکن است در برخی افراد به دلیل تغییرات در ترکیب بدن و تغییر در الگوی جراحی، صورت چرب شود. چرب شدن صورت بعد از جراحی بینی ناشی از عوامل مختلفی مانند تغییر در تولید چربی‌های طبیعی پوست یا تغییر در نحوه توزیع چربی‌ها در صورت باشد. چرب شدن صورت می‌تواند پس از انجام جراحی بینی یا اصلاح بینی رخ دهد. در برخی موارد، استفاده از داروهای کنترل چربی و محافظت از پوست می‌تواند به کاهش چرب شدن صورت بعد از عمل بینی کمک کند. همچنین، مشاوره با پزشک ممکن است به کنترل چرب شدن صورت بعد از اصلاح بینی کمک کند.

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یکی از انواع جراحی‌های بینی است که جراح متخصص طی عمل جراحی ساختار استخوان یا غضروف بینی را برای اصلاح ظاهر یا زیبایی آن تغییر می‌دهد در این عمل امروزه برای زیباتر شدن چهره افراد، داوطلبان زیادی پیدا کرده است. می‌توان گفت این عمل جراحی کاربردی‌ترین نوع جراحی پلاستیک و عمل‌های زیبایی است. این عمل جراحی حتما بایستی توسط پزشک متخصص جراحی پلاستیک فک و صورت و یا جراح متخصص گوش و حلق و بینی انجام شود. نکته‌ای که در این زمینه اهمیت بسیاری دارد، انتخاب پزشک است. زیرا نتیجه دلخواه عمل جراحی زیبایی بینی تا حد بسیار زیادی به مهارت پزشک در انجام آن بستگی دارد. معمولا افراد تحقیقات زیادی در این زمینه انجام می‌دهند. از حاذق ترین و با تجربه ترین پزشکان در این زمینه تخصصی میتوان به  دکتر مهدی سزاوار جراح فک و صورت اشاره کرد.

چه کسانی کاندیدای عمل رینوپلاستی هستند؟

بهترین کاندیدهای برای جراحی رینوپلاستی افرادی با سلامت کامل هستند. این افراد اگر قصد جراحی بینی خود را به منظور زیباسازی و متناسب‌سازی دارند می‌توانند پس از مراجعه به پزشک سریعا تحت عمل قرار بگیرند.

کسانی که دارای مشکلات تنفسی و نقص‌های مادرزادی هستند نیز می‌توانند از جراحی زیبایی بینی باتوجه به تشخیص پزشک بهره‌مند شوند.

بیشتر بیمارانی اقدام به عمل رینوپلاستی می‌کنند که از پهن بودن، بزرگ بودن و خم شدن یا شکستگی بینی رنج می‌‌برند.

معمولا جراحان این عمل را به بیماران زیر 15 سال توصیه نمی‌کنند زیرا بینی آن‌ها هنوز در حال رشد است. همچنین افراد سیگاری نمی‌توانند از این عمل بهره‌مند شوند مگر این که از دو الی سه هفته قبل متعهد شوند که سیگار را ترک می‌کنند. چرا که سیگار روند بهبودی را کاهش می‌دهد.

تفاوت رینوپلاستی با جراحی بینی چیست؟

شاید این سوال ذهن شما را نیز به خود درگیر کرده باشد که آیا جراحی بینی همان رینوپلاستی است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم جراحی بینی یک دسته‌بندی کلی است و به چندین زیر شاخه تقسیم می‌شود. به عنوان مثال جراحی بینی خود به دو گروه اصلی سینوپلاستی و رینوپلاستی مجزا می‌شود. در حقیقت این دو دسته اصلی‌ترین گروه جراحی بینی هستند.

همانطور که در چندین سطر بالا اشاره شد، عمل رینوپلاستی به ظاهر بینی مربوط می‌شود. اما این در حالیست که سینوپلاستی ساختار داخلی بینی را مورد جراحی و تغییر قرار می‌دهد. به عنوان مثال اگر فردی جهت اصلاح تیغه بینی به پزشک مراجعه کند، قطعا راه درمان برای او جراحی سینوپلاستی است.

آیا میزان چربی پوست در رینوپلاستی اهمیت دارد؟

جالب است بدانید که میزان چربی پوست در عمل زیبایی بینی اهمیت دارد. چرا که زیاد بودن چربی در پوست ناحیه بینی باعث ضخامت آن می‌شود. به همین دلیل پزشک باید تغییرات بیشتری برای اصلاح فرم بینی ایجاد کند. از طرفی ایجاد فرم جدید روی پوست چرب سخت‌تر است. چرب بودن پوست همچنین باعث کند شدن روند ترمیم زخم‌ها بعد از رینوپلاستی می‌شود و تورم آن نیز مدت زمان بیشتری باقی خواهد ماند.

برای مطالعه مقاله عمل قرینه سازی صورت و مطالعه بهترین روش های آن کلیک کنید.

بعد از رینوپلاستی هم پوست بینی به دلایلی که اشاره خواهیم کرد چرب‌تر خواهد شد. به همین دلیل میزان چربی پوست بینی کاندیداها قبل از رینوپلاستی بررسی می‌شود و اگر اقدامات خاصی برای کاهش میزان چربی نیاز باشد، انجام خواهد شد.

انواع پوست

به طور کلی نوع پوست انسان‌ها یا خشک است و یا چرب. افرادی که پوست چرب دارند، بیشتر جوش می‌زنند، اما دیرتر دچار چین و چروک و پیری پوست می‌شوند. در مقابل پوست خشک کم‌تر جوش می‌زند. اما آسیب پذیرتر است و سریع‌تر دچار بیماری‌هایی چون اگزما می‌شود. میزان چربی پوست تا حد زیادی ژنتیکی است اما مواردی مانند تغذیه، آب و هوا، مواد آرایشی و میزان هورمون‌های اندروژن هم روی آن تاثیر دارند.

بینی‌های‌ گوشتی معمولا پوست چرب‌تری دارند. پوست این نوع بینی‌ها ضخیم و بافت غضروفی آن‌ها ضعیف است. این موضوع باعث می‌شود با گذشت زمان نوک بینی افتاده‌تر شود. به همین دلیل در عمل رینوپلاستی قسمت پایین بینی گوشتی تغییر پیدا می‌کند.

علت چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی

علت-چرب-شدن-بینی-بعد-از-عمل-رینوپلاستی

چربی نقش حفاظتی را در بدن  ایفا می‌کند و حکم یک عایق را دارد. بنابراین، بدن به صورت خودکار و برای پاسخ به آسیب‌های ناشی از رینوپلاستی شروع به ترشح بیشتر چربی می‌کند. اما این تنها دلیل چرب شدن پوست بینی بعد از عمل رینوپلاستی نیست.

دلیل دیگر این است که بعد از رینوپلاستی معمولا به مدت یک هفته روی بینی اسپلینت قرار می‌گیرد. در واقع اسپلینت پانسمانی برای بینی است. بعد از درآوردن اسپلینت هم از چسب استفاده می‌شود. وجود این ابزارها روی بینی بسته شدن منافذ پوستی بینی بسته شود. نتیجه این موضوع تجمع چربی در پوست بینی است.

دلیل سوم چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی این است که در مدتی که روی بینی اسپلینت یا چسب وجود دارد، شما نمی‌توانید آن را به راحتی مانند قبل بشوئید. عدم شستشوی مناسب هم باعث افزایش چربی بینی بعد از جراحی آن می‌شود.

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است

رینوپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی است که افراد در سنین مختلف به انجام آن علاقه دارند. نوجوانان به دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند، احساس می‌کنند بینی‌شان بیش از حد بزرگ است و به عمل نیاز دارد. افرادی که سن بیشتری دارند نیز احساس می‌کنند با افزایش سن، بینی‌شان حالت بدی پیدا کرده و باید آن را عمل کنند. سوالی که برای همه این افراد وجود دارد این است که بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ در این مقاله قصد داریم رابطه بین سن و رینوپلاستی را بررسی کنیم.

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ آیا سن در نتیجه عمل تأثیر دارد؟

چگونه از چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی پیشگیری کنیم؟

پیشگیری--از-چرب-شدن-بینی-بعد-از-عمل-رینوپلاستی

همانطور که گفتیم بینی‌های گوشتی معمولا چربی بیشتری نسبت به بینی‌‌‌های معمولی دارند. این افراد باید پیش از عمل اقداماتی برای کاهش چربی پوست ناحیه بینی انجام دهند. معمولا جراح قبل از جراحی قرص‌های کاهنده چربی تجویز می‌کند. در برخی موارد هم ممکن است برای کاهش ضخامت بینی فرد از کورتون استفاده کند. همچنین این احتمال وجود دارد که پزشک از شما بخواهد مدتی قبل از جراحی رینوپلاستی به جای فست فود و غذاهای پرچرب از سبزیجات و غذاهای پخته و کم چرب استفاده کنید.

اگر چربی پوست بینی بیماری خیلی زیاد باشد، ممکن است پزشک یک یا دو جلسه قبل از جراحی پاک سازی و لایه برداری انجام دهد. این کار باعث کاهش ترشح چربی و کاهش ضخامت پوست می‌شود. این موضوع به تسریع روند ترمیم و بهبود بعد از رینوپلاستی کمک می‌کند.

اقدامات بعد از رینوپلاستی برای کاهش چربی بینی

برخی از اقداماتی که برای از بین بردن چربی انجام می‌شود، مربوط به بعد از عمل است. مثلا بعد از یک هفته پزشک پانسمان را باز می‌کند. در این زمان می‌توانید برای شست و شوی بینی از پاک کننده‌های ملایم استفاده کنید. اما باید مواظب باشید که فشاری به بینی وارد نشود و این کار را به آهستگی انجام دهید. یادتان باشد که اصلا نباید در این مرحله از لایه بردار یا پاک کننده‌های قوی استفاده کنید. چرا که پوست بینی بعد از جراحی مستعد آسیب و بسیار حساس است.

به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید تا سه ماه از کاغذهای جذب کننده چربی روی بینی استفاده کنید. نکته مهم دیگر برای کاهش چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی این است که تا بعد از بهبود زخم‌ها نباید برای پوشش از مواد آرایشی استفاده کرد. این مواد باعث افزایش چربی بینی می‌شود و  روند ترمیم را کند می‌کند.

برای باز کردن منافذ پوست چرب نوارهایی در بازار موجود است. اما توصیه می‌شود تا یک ماه بعد از رینوپلاستی از آنها استفاده نشود. خوشبختانه با پیشرفت علم محصولات زیادی برای کاهش چربی پوست به بازار عرضه شده است که میتواند تا حد زیادی مفید باشد. اما به دلیل اینکه پوست بینی شما تا سه ماه بعد از جراحی بسیار حساس است، نباید بدون مشورت پزشک از محصول خاصی  استفاده کنید.

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

رینوپلاستی بر قسمت‌‌های مختلف بینی، از جمله دریچه نازال، تأثیر دارد. به همین دلیل ممکن است در حین عمل اندازه این دریچه کاهش پیدا کند و باعث مشکلات تنفسی در فرد شود. تغییراتی که در ساختار بینی ایجاد می‌شود، باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود. البته این موضوع بیشتر در روش‌های سنتی جراحی بینی وجود دارد. روش‌های مدرن امروزه، کم‌ترین میزان عوارض جانبی را دارند، به همین دلیل کم‌ترین میزان عوارض جانبی را ایجاد خواهند کرد. روش‌های مدرن بیشتر روی تغییر شکل بینی و نه حذف غضروف‌های آن متمرکز هستند. این موضوع در کاهش مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی تأثیر دارد. چرا که حذف غضروف‌ها باعث تغییر در ساختار بینی می‌شد و مشکلات جدی ایجاد می‌کرد.

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

چربی بعد از رینوپلاستی تا چه مدت روی بینی باقی می‌ماند؟

چربی-بعد-از-رینوپلاستی-تا-چه-مدت-روی-بینی-باقی-می‌ماند+

چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی به صورت موقت اتفاق می‌افتد. برای رینوپلاستی پوست بینی بالا برده می‌شود و این ساختارهای زیرین است که دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین به طور کلی نوع پوست بیمار تغییر نخواهد کرد. بنابراین بعد از پایان دوره استفاده از چسب و شستشوی بینی مانند حالت عادی، چربی پوست کم کم از بین می‌رود.

توجه داشته باشید که مراقبت‌های بعد از رینوپلاستی را باید جدی گرفت. پس بهتر است برای از بین بردن چربی بینی که بعد از عمل ایجاد شده، عجله نکنید. برخی از افراد برای از بین بردن این چربی، روش‌هایی استفاده می‌کنند که نتیجه عملشان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آیا چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی باعث ایجاد جوش هم می‌شود؟

برخی از افراد بعد از عمل رینوپلاستی جوش‌هایی روی بینی یا نواحی اطراف آن مشاهده می‌کنند. ایجاد این جوش‌ها با چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی ارتباط مستقیم دارد. وقتی پوست صورت کامل شسته نمی‌شود، چربی آن افزایش پیدا می‌کند. همانطور که گفتیم پوست‌های چرب بیشتر دچار جوش و آکنه و عوارض پوستی می‌شوند. اما وقتی چربی پوست از بین می‌رود، جوش‌ها نیز بهبود پیدا می‌کنند و پوست به حالت طبیعی پیش از عمل باز می‌گردد.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دکتر لیزا ویلسون و تیم او در دانشگاه استنفورد، چرب شدن صورت بعد از جراحی بینی معمولاً به دلیل تغییرات در ترکیب بدن و نحوه توزیع چربی‌ها در صورت اتفاق می‌افتد. تعداد افرادی که پس از اصلاح بینی دچار چرب شدن صورت می‌شوند متفاوت است، و به عواملی مانند ژنتیک، سن، و ویژگی‌های فیزیولوژیکی فرد بستگی دارد. طبق آمارهای به‌دست‌آمده، حدود 20 تا 30 درصد از افراد پس از جراحی بینی شاهد چرب شدن صورت خود می‌شوند. چرب شدن صورت بعد از جراحی بینی می‌تواند از طریق مشاوره با پزشک و اعمال تغییرات در روش‌های مراقبتی کنترل شود.

جمع بندی

چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی جزو عوارض طبیعی به شمار می‌رود که به علت‌هایی که در این مقاله بررسی کردیم، ایجاد می‌شود. اما مهم‌ترین نکته این است که بیماران برای از بین بردن این چربی از روش‌های نامتعارف و مضر استفاده نکنند. حتی در صورتی که قصد دارید زمانی که پانسمان و چسب وجود دارد، چربی پوست را از بین ببرید، حتما با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان پیش از جراحی مشاوره کامل به بیماران خود می‌دهند. همچنین پس از جراحی نیز در بازه‌های زمانی منظم با بیماران خود ملاقات می‌کنند و در دوران نقاهت نیز همراه آن‌ها خواهند بود. بنابراین می‌توانند درباره روش‌های مختلف از بین بردن چربی بینی بعد از رینوپلاستی آن‌ها را راهنمایی کنند. برای مشاوره یا رزرو زمان ملاقات حضوری با دکتر سزاوار می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت ایشان استفاده کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی های زیبایی صورت

جراحی‌های زیبایی پوست صورت در دنیای امروز به عنوان یکی از پرطرفدارترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شناخته می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *