بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ آیا سن در نتیجه عمل تأثیر دارد؟

رینوپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی است که افراد در سنین مختلف به انجام آن علاقه دارند. نوجوانان به دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند، احساس می‌کنند بینی‌شان بیش از حد بزرگ است و به عمل نیاز دارد. افرادی که سن بیشتری دارند نیز احساس می‌کنند با افزایش سن، بینی‌شان حالت بدی پیدا کرده و باید آن را عمل کنند. سوالی که برای همه این افراد وجود دارد این است که بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ در این مقاله قصد داریم رابطه بین سن و رینوپلاستی را بررسی کنیم.

 

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟

این موضوع در هر فرد متفاوت است و باید فاکتورهای مختلفی در این زمینه بررسی شود. اکثر افراد در مورد اینکه نوجوانان مجاز به انجام عمل رینوپلاستی هستند یا خیر صحبت می‌کنند. عمل بینی به اندازه‌ای سنگین نیست که بخواهیم نگران ضعف جسمی فرد باشیم. به همین دلیل افراد سالم حتی در سنین نوجوانی (۱۵ تا ۱۷ سال) و در سنین میانسالی (بالای ۶۵ سال) نیز می‌توانند این عمل را انجام دهند.

تنها نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، این است که فرد باید بلوغ را پشت سر گذاشته باشد.ورشداسکلتال کانل شده باشد که دردختران۱۶تا۱۸سال ودرپسران ۱۸تا۲۰سال خواهدبود. چرا که بینی ازاجزای صورت میانی بوده که رشد صورت میانی در این سنین حتما پایان یافته است گرچه که رشد یک سوم میانی صورت زودتر پایان می یابد.  همچنین ممکن است با گذشت زمان فرد احساس کند که بینی او با سایر اجزای صورتش هماهنگ شده و نیازی به عمل ندارد. در قسمت‌های بعد درباره بهترین سن برای رینوپلاستی در نوجوانان صحبت می‌کنیم.

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

رینوپلاستی یکی از پرکاربردترین عمل‌های جراحی زیبایی است که هم خانم‌ها و هم آقایان آن را انجام می‌دهند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند کاین عمل صد در صد با عوارضی چون مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی، تغییر صدا و… همراه است. به همین دلیل باوجود اینکه از ظاهر بینی‌شان راضی نیستند، عمل زیبایی بینی را انجام نمی‌دهند

رینوپلاستی بر قسمت‌‌های مختلف بینی، از جمله دریچه نازال، تأثیر دارد. به همین دلیل ممکن است در حین عمل اندازه این دریچه کاهش پیدا کند و باعث مشکلات تنفسی در فرد شود. تغییراتی که در ساختار بینی ایجاد می‌شود، باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود. البته این موضوع بیشتر در روش‌های سنتی جراحی بینی وجود دارد. روش‌های مدرن امروزه، کم‌ترین میزان عوارض جانبی را دارند، به همین دلیل کم‌ترین میزان عوارض جانبی را ایجاد خواهند کرد. روش‌های مدرن بیشتر روی تغییر شکل بینی و نه حذف غضروف‌های آن متمرکز هستند. این موضوع در کاهش مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی تأثیر دارد. چرا که حذف غضروف‌ها باعث تغییر در ساختار بینی می‌شد و مشکلات جدی ایجاد می‌کرد.

درمان مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

برای تشخیص زمان مناسب رینوپلاستی در نوجوانان به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟

 

زمان مناسب رینوپلاستی در نوجوانان

اکثر نوجوانان می‌توانند بدون هیچ محدودیتی این عمل را انجام دهند. البته پزشک برای عمل باید به بلوغ جسمی و روانی بیمار خود توجه داشته باشد. علت اینکه فرد می‌خواهد بینی خود را عمل کند نیز به اندازه فرم بینی او اهمیت دارد. در ادامه به مهم‌ترین فاکتورهایی که برای تشخیص بهترین سن برای رینوپلاستی باید مورد توجه قرار گیرند، اشاره کرده‌ایم.

رشد کامل بینی

نوجوانان باید منتظر بمانند که بینی‌شان به اندازه افراد بالغ برسد تا بتوانند آن را عمل کنند. معمولا دختران نوجوان زودتر به این موقعیت می‌رسند. چرا که فرآیند بلوغ در آن‌ها زودتر آغاز می‌شود و زودتر نیز به پایان می‌رسد. معمولا دختران ۱۵-۱۶ ساله بینی استاندارد فرد بزرگسال را دارند. بینی پسران نیز در سن ۱۶-۱۷ سالگی به اندازه فرد بالغ خواهد رسید. در این زمان آن‌ها از نظر جسمی برای عمل آماده هستند.

بلوغ روانی

بهترین سن برای رینوپلاستی زمانی است که فرد بتواند تصمیم درستی درمورد چهره خود بگیرد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که عمل زیبایی بینی دائمی و برگشت ناپذیر است. در برخی موارد دختران و پسران نوجوان تنها چون دوستشان رینوپلاستی انجام داده است، می‌خواهند بینی‌شان را عمل کنند.

بنابراین پزشک و والدین پیش از انجام اقدامات لازم، باید مطمئن شوند که انتظارات فرد از این عمل کاملا واقع بینانه باشد. همچنین فرد باید دلایل منطقی برای انجام این عمل داشته باشد. مثلا ممکن است فرم ناخوشایند بینی او باعث کمبود اعتماد به نفس در او شده باشد یا مورد تمسخر قرار گیرد. در این حالت انجام عمل زیبایی بینی بسیار کمک کننده است.

عمل پولیپ بینی چطور انجام می شود

عمل پولیپ بینی یک جراحی سرپایی است که توسط متخصص فک و صورت انجام می‌شود. پولیت به توده‌های قهوه‌ای رنگی گفته می‌شود که همانند قطره اشک در مخاط بینی ایجاد می‌شوند. این توده‌های کوچک از ناحیه سینوس‌ها رشد کرده و در حفره بینی آویزان می‌شوند. اگرچه پولیپ توده غیرسرطانی محسوب می‌شود، اما مشکلات زیادی را به دنبال دارد. در بیشتر مواقع پولیپ بینی در نتیجه تحریک و التهاب طولانی مدت غشاهای مخاطی بر روی سینوس‌ها ایجاد می‌شود. برخی از متخصصان بر این نظرند که پولیپ بینی احتمالا بر اثر عوامل ژنتیکی ایجاد می‌شود. زیرا برخی به این بیماری مبتلا می‌شوند و برخی هم هیچ‌گاه پولیپ بینی را تجربه نمی‌کنند.

عمل پولیپ بینی چطور انجام می شود؟هزینه عمل چقدر است؟

آیا بیمار به جراحی رینوپلاستی نیاز دارد؟

حتی اگر نوجوان، دلایل منطقی برای رینوپلاستی داشته باشد، احتمال دارد که در آینده تغییر نظر دهند. بنابراین در حالت کلی بهترین سن برای رینوپلاستی بیشتر از ۱۸ تا ۲۰ سال است. تا پیش از این زمان برای حل مشکلات ظاهری، می‌توان روش‌ها غیر تهاجمی را انتخاب کرد. تزریق فیلر یکی از این روش‌هاست. چنین روشی مشقت‌های رینوپلاستی را ندارد، زمان کوتاه‌تری نیاز دارد و همچنین قابل بازگشت است.

آیا برای رینوپلاستی سقف سنی نیز وجود دارد؟

 

سقف سنی رینوپلاستی

اگرچه محدودیتی برای این عمل در نظر گرفته نشده است، اما بهترین سن برای رینوپلاستی در دوران ۲۰ تا ۵۰ سالگی است. انجام عمل زیبایی بینی در بین افراد بالای ۶۰ سال غیرمعمول است. اما غیر ممکن نیست! در افراد مسن، پزشک با بررسی شرایط جسمانی و بیماری‌های زمینه‌ای شخص می‌تواند تصمیمگیری کند که آیا فرد کاندیدای مناسبی برای این عمل هست یا خیر. افرادی که سن بیشتری دارند، برای کاهش ریسک جراحی، می‌توانند روش‌های غیر تهاجمی را جایگزین آن کنند.

البته ممکن است برخی از افراد به جراحی‌های ترمیمی نیاز داشته باشند. در این صورت فرد باید به متخصصین خبره در این زمینه مراجعه کند. چرا که هرچه سن فرد بیشتر باشد، دوران نقاهت او طولانی‌تر خواهد بود. چرا که پوست آن‌ها به راحتی کبود می‌شود، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است و احتمالا شل‌تر از پوست افراد جوان است. همچنین افرادی که به بیماری‌های تنفسی مانند آسم، بیماری قلب و عروق، دیابت یا فشار خون بالا مبتلا هستند، احتمالا نمی‌توانند رینوپلاستی را انجام دهند. به همین دلیل است که سنین بالا جزو محدوده بهترین سن برای رینوپلاستی به شمار نمی‌روند.

رینوپلاستی و مهمترین سوالات در مورد آن

چه زمانی برای رینوپلاستی اقدام کنیم؟

 

رینوپلاستی

تاکنون در مورد انجام رینوپلاستی برای نوجوانان و افراد میانسال توضیح دادیم. با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که بهترین سن برای رینوپلاستی دهه سوم زندگی است. در این سن هم فرد به بلوغ فکری رسیده است که در مورد چهره‌اش تصمیم درستی بگیرد. هم اینکه وضعیت جسمانی او در وضع مطلوبی قرار دارد. یعنی پوست او خاصیت ارتجاعی دارد و بعد از عمل دوران نقاهت کوتاه‌تری را سپری می‌کند. البته این بدان معنا نیست که افراد در سایر سنین نمی‌توانند رینوپلاستی را انجام دهند. مشورت با پزشک مشخص می‌کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای این عمل جراحی هستید یا خیر.

نکته دیگری نیز وجود دارد که باید بررسی شود. برخی از افراد بر اثر حادثه در سنین پایین یا بالا به عمل زیبایی بینی نیاز پیدا می‌کنند. در این مواقع، بهترین سن برای رینوپلاستی مسئله قابل توجهی نیست. چرا که در این شرایط رینوپلاستی یک عمل اورژانسی و نه صرفا یک جراحی زیبایی است. بنابراین پزشک با بررسی شرایط در هر سنی، عمل را انجام خواهد داد.

جمع بندی

در این مقاله به جای بیان بهترین سن برای رینوپلاستی سعی کردیم، تأثیر سن بر این عمل زیبایی را تحلیل کنیم. انجام این عمل را در هر سنی مورد بررسی قرار دادیم. البته سن در اولویت انجام عمل زیبایی بینی قرار ندارد. بعد از فرم بینی شما، انتخاب جراح خبره در این حوزه حائز اهمیت است. چرا که تنها یک فرد باتجربه در این زمینه می‌تواند راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد و شما را به نتیجه مورد نظر از رینوپلاستی برساند.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان سابقه بسیاری در زمینه جراحی رینوپلاستی دارند. به همین دلیل جزو بهترین جراحان رینوپلاستی در تهران به شمار می‌روند. برای رزرو زمان مشاوره یا معاینه، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت دکتر سزاوار اقدام کنید.

منابع:

Is there a “right” age for Rhinoplasty?

https://www.solomonfacialplastic.com/rhinoplasty-toronto/what-is-the-best-age-to-have-a-rhinoplasty/

https://www.nosecomfort.com/What_Is_The_Best_Age_For_Rhinoplasty_a/285.htm

https://www.rhinoplastytoronto.ca/blog/rhinoplasty/am-i-too-young-whats-the-right-age-for-a-nose-job/

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

علائم عفونت ایمپلنت دندان

علائم عفونت ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی ممکن است عفونی شوندودرنهایت منجر به پری ایمپلنتایتیس شوند.. ابتلا به عفونت ایمپلنت دندان از سال 2000 میلادی به طور پیوسته در

ایمپلنت دیجیتال

آیا در حال حاضر از ظاهر لبخند خود ناراضی هستید؟ اگر تعدادی از دندان های خود را به دلایل مختلف از دست داده اید، وقت

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت های دندان طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است، اما قیمت ایمپلنت دندان سوالی است که همیشه ذهن بسیاری از افراد را

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

معمولا بسیاری از مردم نگران درد دندان هستند و برای برخی، مراجعه به دندانپزشک می تواند بسیار استرس زا باشد. اما لازم است به یاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.