سن مناسب عمل بینی چقدر است؟ سن اصلاح بینی در نتایج جراحی مؤثر است؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 23 خرداد 1403

رینوپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی است که افراد در سنین مختلف به انجام آن علاقه دارند. نوجوانان به دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند، احساس می‌کنند بینی‌شان بیش از حد بزرگ است و به عمل نیاز دارد. افرادی که سن بیشتری دارند نیز احساس می‌کنند با افزایش سن، بینی‌شان حالت بدی پیدا کرده و باید آن را عمل کنند. سوالی که برای همه این افراد وجود دارد این است که بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ در این مقاله قصد داریم رابطه بین سن و رینوپلاستی را بررسی کنیم.

 

از عوامل مهم در موفقیت جراحی بینی، سن عمل بینی است. انجام عمل بینی در سنین مناسب، معمولاً در دوران بین 18 تا 40 سالگی، می‌تواند نتایج بهتر و مطلوب‌تری به دنبال داشته باشد. در سن مناسب ترمیم بینی، پوست و ساختار بینی هنوز انعطاف‌پذیر هستند و بدن به‌طورکلی سریع‌تر به تغییرات واکنش نشان می‌دهد. در سن مناسب عمل بینی احتمال وجود مشکلات کمتری در زیبایی و عملکرد بینی وجود دارد. در کل، انتخاب سن مناسب اصلاح بینی باید با مشورت پزشک و بررسی دقیق وضعیت فردی انجام شود تا به نتایج بهتر و اطمینان‌بخش‌تری دست‌یافت.

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟

سن رینوپلاستی

 این موضوع در هر فرد متفاوت است و باید فاکتورهای مختلفی در این زمینه بررسی شود. اکثر افراد در مورد اینکه نوجوانان مجاز به انجام عمل رینوپلاستی هستند یا خیر صحبت می‌کنند. عمل بینی به اندازه‌ای سنگین نیست که بخواهیم نگران ضعف جسمی فرد باشیم. به همین دلیل افراد سالم حتی در سنین نوجوانی (۱۵ تا ۱۷ سال) و در سنین میانسالی (بالای ۶۵ سال) نیز می‌توانند این عمل را انجام دهند.

تنها نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، این است که فرد باید بلوغ را پشت سر گذاشته باشد.و رشد اسکلتال کامل شده باشد که در دختران ۱۶تا۱۸ سال ودرپسران ۱۸تا۲۰ سال خواهدبود. چرا که بینی ازاجزای صورت میانی بوده که رشد صورت میانی در این سنین حتما پایان یافته است گرچه که رشد یک سوم میانی صورت زودتر پایان می یابد.  همچنین ممکن است با گذشت زمان فرد احساس کند که بینی او با سایر اجزای صورتش هماهنگ شده و نیازی به عمل ندارد. در قسمت‌های بعد درباره بهترین سن برای رینوپلاستی در نوجوانان صحبت می‌کنیم.

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

رینوپلاستی یکی از پرکاربردترین عمل‌های جراحی زیبایی است که هم خانم‌ها و هم آقایان آن را انجام می‌دهند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند این عمل صد در صد با عوارضی چون مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی، تغییر صدا و… همراه است. به همین دلیل باوجود اینکه از ظاهر بینی‌شان راضی نیستند، عمل زیبایی بینی را انجام نمی‌دهند

رینوپلاستی بر قسمت‌‌های مختلف بینی، از جمله دریچه نازال، تأثیر دارد. به همین دلیل ممکن است در حین عمل اندازه این دریچه کاهش پیدا کند و باعث مشکلات تنفسی در فرد شود. تغییراتی که در ساختار بینی ایجاد می‌شود، باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود. البته این موضوع بیشتر در روش‌های سنتی جراحی بینی وجود دارد. روش‌های مدرن امروزه، کم‌ترین میزان عوارض جانبی را دارند، به همین دلیل کم‌ترین میزان عوارض جانبی را ایجاد خواهند کرد. روش‌های مدرن بیشتر روی تغییر شکل بینی و نه حذف غضروف‌های آن متمرکز هستند. این موضوع در کاهش مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی تأثیر دارد. چرا که حذف غضروف‌ها باعث تغییر در ساختار بینی می‌شد و مشکلات جدی ایجاد می‌کرد.

برای تشخیص زمان مناسب رینوپلاستی در نوجوانان به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟

اکثر نوجوانان می‌توانند بدون هیچ محدودیتی جراحی رینوپلاستی را انجام دهند. البته پزشک برای عمل باید به بلوغ جسمی و روانی بیمار خود توجه داشته باشد. علت اینکه فرد می‌خواهد بینی خود را عمل کند نیز به اندازه فرم بینی او اهمیت دارد. در ادامه به مهم‌ترین فاکتورهایی که برای تشخیص بهترین سن برای رینوپلاستی باید مورد توجه قرار گیرند، اشاره کرده‌ایم.

رشد کامل بینی

نوجوانان باید منتظر بمانند که بینی‌شان به اندازه افراد بالغ برسد تا بتوانند آن را عمل کنند. معمولا دختران نوجوان زودتر به این موقعیت می‌رسند. چرا که فرآیند بلوغ در آن‌ها زودتر آغاز می‌شود و زودتر نیز به پایان می‌رسد. معمولا دختران ۱۵-۱۶ ساله بینی استاندارد فرد بزرگسال را دارند. بینی پسران نیز در سن ۱۶-۱۷ سالگی به اندازه فرد بالغ خواهد رسید. در این زمان آن‌ها از نظر جسمی برای عمل آماده هستند.

بلوغ روانی

سن رینوپلاستی

بهترین سن برای رینوپلاستی زمانی است که فرد بتواند تصمیم درستی درمورد چهره خود بگیرد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که عمل زیبایی بینی دائمی و برگشت ناپذیر است. در برخی موارد دختران و پسران نوجوان تنها چون دوستشان رینوپلاستی انجام داده است، می‌خواهند بینی‌شان را عمل کنند.

بنابراین پزشک و والدین پیش از انجام اقدامات لازم، باید مطمئن شوند که انتظارات فرد از این عمل کاملا واقع بینانه باشد. همچنین فرد باید دلایل منطقی برای انجام این عمل داشته باشد. مثلا ممکن است فرم ناخوشایند بینی او باعث کمبود اعتماد به نفس در او شده باشد یا مورد تمسخر قرار گیرد. در این حالت انجام عمل زیبایی بینی بسیار کمک کننده است.

آیا بیمار به جراحی رینوپلاستی نیاز دارد؟

حتی اگر نوجوان، دلایل منطقی برای رینوپلاستی داشته باشد، احتمال دارد که در آینده تغییر نظر دهند. بنابراین در حالت کلی بهترین سن برای رینوپلاستی بیشتر از ۱۸ تا ۲۰ سال است. تا پیش از این زمان برای حل مشکلات ظاهری، می‌توان روش‌ها غیر تهاجمی را انتخاب کرد. تزریق فیلر یکی از این روش‌هاست. چنین روشی مشقت‌های رینوپلاستی را ندارد، زمان کوتاه‌تری نیاز دارد و همچنین قابل بازگشت است.

استثنا برای حداقل سن

بیماران در صورت داشتن ناتوانی مادرزادی صورت مانند شکاف کام که شکافی بین لب بالایی یا سقف دهان است، زمانی که کمتر از حداقل سن هستند، می توانند عمل بینی انجام دهند. نیازی نیست فردی که با شکاف کام متولد شده است صبر کند تا به حداقل سن توصیه شده برای جراحی بینی برسد، زیرا این نقص صورت به راحتی با جراحی بینی قابل رفع است.

آیا برای رینوپلاستی سقف سنی نیز وجود دارد؟

آیا برای رینوپلاستی سقف سنی نیاز است

اگرچه محدودیتی برای این عمل در نظر گرفته نشده است، اما بهترین سن برای رینوپلاستی در دوران ۲۰ تا ۵۰ سالگی است. انجام عمل زیبایی بینی در بین افراد بالای ۶۰ سال غیرمعمول است. اما غیر ممکن نیست! در افراد مسن، پزشک با بررسی شرایط جسمانی و بیماری‌های زمینه‌ای شخص می‌تواند تصمیمگیری کند که آیا فرد کاندیدای مناسبی برای این عمل هست یا خیر. افرادی که سن بیشتری دارند، برای کاهش ریسک جراحی، می‌توانند روش‌های غیر تهاجمی را جایگزین آن کنند.

البته ممکن است برخی از افراد به جراحی‌های ترمیمی نیاز داشته باشند. در این صورت فرد باید به متخصصین خبره در این زمینه مراجعه کند. چرا که هرچه سن فرد بیشتر باشد، دوران نقاهت او طولانی‌تر خواهد بود. چرا که پوست آن‌ها به راحتی کبود می‌شود، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است و احتمالا شل‌تر از پوست افراد جوان است. همچنین افرادی که به بیماری‌های تنفسی مانند آسم، بیماری قلب و عروق، دیابت یا فشار خون بالا مبتلا هستند، احتمالا نمی‌توانند رینوپلاستی را انجام دهند. به همین دلیل است که سنین بالا جزو محدوده بهترین سن برای رینوپلاستی به شمار نمی‌روند.

چه زمانی برای رینوپلاستی اقدام کنیم؟

تاکنون در مورد انجام رینوپلاستی برای نوجوانان و افراد میانسال توضیح دادیم. با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که بهترین سن برای رینوپلاستی دهه سوم زندگی است. در این سن هم فرد به بلوغ فکری رسیده است که در مورد چهره‌اش تصمیم درستی بگیرد. هم اینکه وضعیت جسمانی او در وضع مطلوبی قرار دارد. یعنی پوست او خاصیت ارتجاعی دارد و بعد از عمل دوران نقاهت کوتاه‌تری را سپری می‌کند. البته این بدان معنا نیست که افراد در سایر سنین نمی‌توانند رینوپلاستی را انجام دهند. مشورت با پزشک مشخص می‌کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای این عمل جراحی هستید یا خیر.

نکته دیگری نیز وجود دارد که باید بررسی شود. برخی از افراد بر اثر حادثه در سنین پایین یا بالا به عمل زیبایی بینی نیاز پیدا می‌کنند. در این مواقع، بهترین سن برای رینوپلاستی مسئله قابل توجهی نیست. چرا که در این شرایط رینوپلاستی یک عمل اورژانسی و نه صرفا یک جراحی زیبایی است. بنابراین پزشک با بررسی شرایط در هر سنی، عمل را انجام خواهد داد.

آیا نتایج جراحی بینی با افزایش سن تغییر می کند؟

نتایج جراحی بینی طولانی مدت است و معمولاً اثرات مادام العمر دارد. با این حال باید توجه داشته باشید که جراحی زیبایی مانع از تغییرات ناشی از پیری نمی‌شود. سن ممکن است باعث نازک شدن یا آویزان شدن استخوان، بافت یا غضروف در طول زمان شود.

آیا جراحی زیبایی بینی خطراتی دارد؟

مانند همه جراحی‌ها، باید اقداماتی را بعد از عمل انجام دهید تا از بهبودی بدون عارضه اطمینان حاصل کنید.

به طور معمول، بیماران مقداری کبودی و تورم زیر چشم را تجربه می کنند که پس از سه روز فروکش کرده و پس از تقریباً سه هفته به طور کامل رفع می شود. در طول دوره بهبودی، بیماران جراحی بینی باید از فعالیت بدنی شدید خودداری کنند، قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانند و از الکل و سیگار خودداری کنند.

جراحی بینی ممکن است منجر به زخم شود، اما حداقل خواهد بود. اسکار خارجی حاصل از عمل بینی معمولاً روی کلوملا ظاهر می شود و معمولاً غیرقابل تشخیص است.

سن عمل بینی از عوامل مهم در انتخاب نوع و زمان انجام این جراحی است. تحقیقات اخیر دکتر مایکل ویلسون از دانشگاه جان هاپکینز نشان می‌دهد، سنین جوانی زمان مناسبی برای عمل بینی است، زیرا پوست جوان‌تر و پذیرش پذیر تر به تغییرات است. اما برخی از موارد نیازمند صبر بیشتری هستند و در میانسالی زمان مناسب‌تری برای اصلاح بینی است. انتخاب زمان مناسب برای ترمیم بینی باید با مشاوره با پزشک و بررسی دقیق وضعیت بینی و عوامل فردی انجام شود.

جمع بندی

در این مقاله به جای بیان بهترین سن برای رینوپلاستی سعی کردیم، تأثیر سن بر این عمل زیبایی را تحلیل کنیم. انجام این عمل را در هر سنی مورد بررسی قرار دادیم. البته سن در اولویت انجام عمل زیبایی بینی قرار ندارد. بعد از فرم بینی شما، انتخاب جراح خبره در این حوزه حائز اهمیت است. چرا که تنها یک فرد باتجربه در این زمینه می‌تواند راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد و شما را به نتیجه مورد نظر از رینوپلاستی برساند.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان سابقه بسیاری در زمینه جراحی رینوپلاستی دارند. به همین دلیل جزو بهترین جراحان رینوپلاستی در تهران به شمار می‌روند. برای رزرو زمان مشاوره یا معاینه، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت دکتر سزاوار اقدام کنید.

منابع:

https://www.solomonfacialplastic.com/rhinoplasty-toronto/what-is-the-best-age-to-have-a-rhinoplasty/

https://www.nosecomfort.com/What_Is_The_Best_Age_For_Rhinoplasty_a/285.htm

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *