عکس ایمپلنت دندان

انواع عکس‌برداری های لازم برای انجام ایمپلنت دندان

عکس ایمپلنت دندان: استفاده از تصویربرداری تشخیصی در دندانپزشکی ایمپلنت در طول سال ها به شدت تغییر کرده است. ارزیابی جامع و دقیق رادیوگرافی یک جنبه حیاتی در برنامه ریزی درمان ایمپلنت دندان است. تکنیک های مختلف تصویربرداری برای ارزیابی کیفیت، کمیت و ساختارهای آناتومیک استخوان در رابطه با محل های ایمپلنت پیشنهادی استفاده شده است. به طور سنتی، برای بدست آوردن عکس ایمپلنت دندان بر روش‌های رادیوگرافی معمولی دو بعدی تکیه می‌کنند. با این حال، با ظهور توموگرافی کامپیوتری (CT)، عصر جدیدی در تمام مراحل بررسی تصویربرداری رادیوگرافی از بیماران ایمپلنت در دسترس قرار گرفته است. این پیشرفت‌های تکنولوژیکی سطح اطلاعات دقیق در دسترس پزشکان ایمپلنت را در مراحل تشخیص، برنامه‌ریزی درمان، جراحی و مراحل پروتز درمان ایمپلنت دندان افزایش داده است. در این مقاله به بررسی فن‌آوری‌های مختلف رادیوگرافی و کمک‌های تشخیصی آنها در دندانپزشکی ایمپلنت می پردازیم تا مشخص شود یک کاندیدای انجام ایمپلنت دندان در این مسیر درمانی به چه نوع از عکس های ایمپلنت دندان نیازی پیدا می‌کند:

قبل از درمان ایمپلنت دندان به چه آزمایش های تشخیصی نیاز است؟

درمان موفقیت آمیز ایمپلنت دندان به برنامه ریزی دقیق و آماده سازی بستگی دارد. اگر به کاشت ایمپلنت دندان فکر می کنید، ممکن است برای شما مفید باشد که ابتدا در یک جلسه مشاوره با پزشک شرکت کنید. بسیاری از دندانپزشکان ایمپلنت یک مشاوره اولیه 15 دقیقه ای رایگان برای بیماران آینده ارائه می دهند. این اقدام می تواند به شما کمک کند تا تمام گزینه های موجود برای درمان مشکلات دندانی خود را در نظر بگیرید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید. به منظور ارائه بهترین توصیه، از شما جزئیاتی در مورد سابقه پزشکی و شیوه زندگی و هر چیز دیگری که ممکن است بر درمان تأثیر بگذارد، خواسته می شود.

اگر تصمیم دارید که می خواهید به مرحله بعدی بروید و اگر دندانپزشک شما فکر می کند کاندیدای احتمالی ایمپلنت دندان هستید، گام بعدی یک مشاوره کامل بالینی است.

در مشاوره بالینی برای درمان ایمپلنت دندان چه اتفاقی می افتد؟

این یک معاینه دقیق تر است که اکثر دندانپزشکان برای آن هزینه ای دریافت می کنند. با این حال، برخی از کلینیک‌ها زمانی که درمان ایمپلنت دندان را انجام می‌دهید، این هزینه را بازپرداخت می‌کنند. یک ارزیابی کامل بالینی معمولاً شامل موارد زیر است:

معاینه دهان

دندانپزشک ارزیابی کاملی از دهان شما انجام می دهد. او سلامت دندان‌های باقی‌مانده‌تان را بررسی می‌کند و مطمئن می‌شود که دندان‌های اطراف در کاشت ایمپلنت جدید شما اختلالی ایجاد نمی‌کند. برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن، بسیار مهم است که بهداشت دهان و دندان شما خوب و لثه های شما سالم باشند. قبل از کاشت ایمپلنت دندان باید هر گونه مشکل بهداشت دهان و دندان از قبل موجود، مانند بیماری پریودنتال (لثه) درمان شود. پلاک دندانی نیز باید تحت درمان و تحت کنترل باشد. همچنین برای هرگونه مشکل مفصل فکی (اختلال مفصل گیجگاهی فکی) معاینه خواهید شد.

بررسی سلامت

بررسی کامل مشکلات دندانی، عادات غذایی و سابقه پزشکی شما توسط دندانپزشک ایمپلنت انجام می شود. اگر سیگار می کشید، اکیداً به شما توصیه می شود که قبل از شروع درمان ایمپلنت آن را ترک کنید. بسیاری از دندانپزشکان درمان ایمپلنت را انجام نمی دهند مگر اینکه سیگار کشیدن متوقف شود یا به میزان قابل توجهی کاهش یابد. علاوه بر این، سیگار کشیدن می‌تواند به غدد بزاقی آسیب برساند و در نتیجه دهان خشک‌تر شود که می تواند باکتری هایی را که می توانند پریودنتیت (بیماری لثه) را بدتر کنند را گسترش دهد. نیکوتین همچنین می تواند جریان خون را کاهش دهد، در نتیجه بر بهبود و پاسخ ایمنی تأثیر بگذارد. هر یک از این عوامل می تواند باعث از کار افتادن ایمپلنت شما شود.

شرایط پزشکی مانند سرطان، تشعشع به فک ها، اعتیاد به الکل یا دیابت نیز می تواند بر توانایی بدن شما برای التیام تاثیر و بهبودی ایمپلنت بگذارد. اگر تحت شیمی درمانی هستید، دندانپزشک شما می خواهد قبل از انجام ایمپلنت صبر کند تا درمان شما تکمیل شود. علاوه بر سابقه پزشکی شما، مهم است که دندانپزشک ایمپلنت از هر گونه بیماری و داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید آگاه باشد تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

بررسی ساختار استخوان

یکی از الزامات کلیدی برای ایمپلنت دندان، داشتن استخوان کافی در فک است. دندانپزشک شما بررسی می کند که استخوان شما از ارتفاع و تراکم کافی برخوردار باشد. یک پایه محکم و قابل اعتماد برای قرار دادن ایمپلنت مورد نیاز است. اگر حجم استخوان شما نیاز به افزایش دارد، می توان آن را افزایش داد. تکنیک های پیوند شامل افزودن استخوان به فک است. یک پیوند استخوان موفق به فک شما اجازه می دهد تا به اندازه کافی قوی باشد تا از ایمپلنت های دندانی شما پشتیبانی کند. در این مرحله ساختار استخوان با استفاده از عکس ایمپلنت دندان و اشعه ایکس و سی تی اسکن قابل بررسی است.

قالب‌ها و مدل‌های گچ

دندانپزشک شما عکس‌ ایمپلنت دندان که شامل تصویر اشعه ایکس را توصیه می کند و قالب‌گیری‌ای از دهان شما می‌گیرد تا مدل‌های گچ را برای کمک به تعیین طول، قطر و موقعیت ایمپلنت (ها) تولید کند. گاهی اوقات یک مدل موم ساختگی یا واکس آپ از نتیجه نهایی پیشنهادی ایجاد می شود. همچنین برای اطمینان از اینکه ترمیم دندان جدید مانند تاج، بریج یا ایمپلنت با بایت فعلی شما همخوانی دارد، برداشت‌هایی انجام می‌شود. در صورت لزوم مجموعه ای از عکس ایمپلنت دندان گرفته خواهد شد.

عکس ایمپلنت دندان شامل چه نوع اسکن‌هایی است؟

هنگام برنامه ریزی برای ایمپلنت های دندانی، ممکن است از فناوری تصویربرداری مانند اشعه ایکس دندان، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا اسکن توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی (CBCT) برای ارائه اطلاعات دقیق استفاده شود تا دندانپزشک ایمپلنت شما بتواند تشخیص دقیق دهد. بسیاری از دندانپزشکان دستگاه های اشعه ایکس دارند و برخی نیز از اسکنرهای CBCT استفاده می کنند. گاهی اوقات، اگر مطب تجهیزات داخلی نداشته باشد، ممکن است برای اسکن خود به دندانپزشک محلی یا مرکز تصویربرداری محلی دیگر برای گرفتن عکس ایمپلنت دندان ارجاع داده شوید.

روش های تصویربرداری

تصمیم برای تصویربرداری از بیمار بر اساس نیازهای بالینی است. برای به دست آوردن یک بررسی رادیولوژیک از یک منطقه خاص مورد علاقه، روش تصویربرداری انتخاب می شود که اطلاعات تشخیصی لازم را در رابطه با نیازهای جراحی و پروتز بیمار ارائه می دهد. به حداکثر رساندن نسبت سود به خطر برای به دست آوردن اطلاعات از معاینات تصویربرداری یک اصل اساسی رادیولوژی است.

بسیاری از روش‌های تصویربرداری برای عکس ایمپلنت دندان مفید هستند، از جمله دستگاه‌هایی که اخیراً به‌طور خاص برای عکسبرداری ایمپلنت دندان ساخته شده‌اند. در گذشته تصویربرداری رادیوگرافی محدود به تصویربرداری دو بعدی آنالوگ بود. روش های تصویربرداری آنالوگ سیستم های دو بعدی هستند که از فیلم رادیوگرافی یا صفحه های تشدید کننده به عنوان گیرنده تصویر استفاده می کنند. با این حال، کیفیت تصویر این سیستم ها با معایب بسیاری مانند کیفیت وضوح، میدان دید محدود (FOV)، زمان بر بودن، قرار گرفتن در معرض تابش بیش از حد، و وابستگی شدید به ویژگی های اپراتور مواجه است.

طبقه بندی تکنیک های تصویربرداری رادیوگرافی

هدف از تصویربرداری رادیوگرافی در دندانپزشکی ایمپلنت، به دست آوردن کاربردی ترین و جامع ترین اطلاعاتی است که بتوان از آن برای مراحل مختلف درمان ایمپلنت استفاده کرد. پزشک باید وضعیت سلامت دهان بیمار را ارزیابی کند تا بتواند مشخص کند از کدام روش تصویربرداری و عکس ایمپلنت دندان باید استفاده کرد

فاز 1

فاز 1، تصویربرداری و عکس ایمپلنت دندان قبل از جراحی نامیده می شود و شامل تمام معاینات رادیولوژیک گذشته و بررسی های رادیولوژیک جدید است که برای کمک به تیم ایمپلنت در تعیین برنامه درمان جامع نهایی بیمار انتخاب شده است. اهداف این مرحله از تصویربرداری شامل کلیه اطلاعات جراحی و پروتز لازم برای تعیین کمیت و کیفیت استخوان، شناسایی ساختارهای حیاتی، نیازهای پروتز، محل های پیشنهادی ایمپلنت و وجود یا عدم وجود بیماری است.

فاز 2

فاز 2، فاز تصویربرداری و عکس ایمپلنت دندان جراحی و حین عمل نامیده می شود و بر کمک به مداخله جراحی و پروتز بیمار متمرکز است. هدف از این مرحله از تصویربرداری، ارزیابی مکان‌های جراحی در حین و بلافاصله پس از جراحی، کمک به موقعیت و جهت ایده‌آل ایمپلنت‌های دندانی، ارزیابی مرحله بهبود و یکپارچگی جراحی ایمپلنت، و اطمینان از اینکه موقعیت اباتمنت و ساخت پروتز نهایی است، می‌باشد. درست.

فاز 3

فاز 3 تصویربرداری و عکس ایمپلنت دندان پس از پروتز نامیده می شود. این مرحله درست پس از قرار دادن پروتز شروع می شود و به طور نامحدود ادامه می یابد. اهداف این مرحله از تصویربرداری دسترسی به نگهداری طولانی مدت، یکپارچگی و عملکرد ایمپلنت ها است که شامل ارزیابی کمپلکس ایمپلنت و سطوح استخوان کرستال اطراف است.

انواع روش های تصویربرداری و عکس ایمپلنت دندان

  • رادیوگرافی پری اپیکال
  • رادیوگرافی پانورامیک
  • رادیوگرافی اکلوزال
  • رادیوگرافی سفالومتری
  • رادیوگرافی توموگرافی معمولی
  • سی تی (سه بعدی)
  • CBCT
  • سی تی پزشکی
  • ام آر آی (سه بعدی)
  • CT تعاملی (سه بعدی)

اشعه ایکس دندان

اشعه ایکس دندان

اشعه ایکس دندان روش استاندارد برای به دست آوردن تصویر اولیه از دهان است. این نوع از عکس ایمپلنت دندان مقدار زیادی از جزئیات را نشان می دهند، اما فقط در دو بعد. از طریق اشعه ایکس می توان ارتفاع استخوان موجود برای کاشت ایمپلنت و محل و اندازه ساختارهای آناتومیکی مانند سینوس ماگزیلاری و عصب آلوئولار را مشاهده و بررسی کرد. این نوع عکس ایمپلنت دندان موقعیت دقیق دندان های باقی مانده را به دندانپزشک ارائه می دهند.

اشعه ایکس می تواند پوسیدگی هایی را نشان دهد که ممکن است قابل مشاهده نباشد. آنها همچنین می توانند نشان دهند که آیا شما در ریشه دندان خود عفونت دارید و ارگ وجود دارد شدت آن چه میزان است. انواع مختلفی از اشعه ایکس از جمله رادیوگرافی پری آپیکال، پانورامیک و سینوس وجود دارد.

اشعه ایکس می تواند به نشان دادن نیاز به روش های اضافی مانند پیوند استخوان و به تعیین اندازه ایمپلنت ها و محل قرارگیری آنها کمک کند. گاهی اوقات برای تعیین پهنای استخوان به تکنیک های تصویربرداری پیشرفته تری نیاز است.

اسکن سی تی اسکن

اسکن سی تی اسکن

سی تی اسکن یک تصویر سه بعدی ارائه می دهد. از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویری از سطح مقطع بدن استفاده می شود. سی تی اسکن داده ها را با یک پرتو اشعه ایکس فن شکل بر روی آشکارسازهای تصویر ثبت و در هر اسکن یک برش ایجاد می کند. هر برش کمی همپوشانی دارد تا تصاویر را به درستی بازسازی کند.

سی تی اسکن برای درمان ایمپلنت دندان، تصاویر سه بعدی از دندان ها، دهان، فک و گردن ایجاد می کند. اسکن ها به دندانپزشک امکان می دهد کمیت و کیفیت استخوان را تعیین کند. این فناوری می تواند برای ترسیم مکان ایده آل ایمپلنت های دندانی، قبل از هر مداخله جراحی، برای کمک به برنامه ریزی درمان مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از سی تی اسکن در موارد پیچیده به دندانپزشک ایمپلنت کمک می کند تا ساختارهای حیاتی را شناسایی کرده و از آن اجتناب کند.

توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی (CBCT)

توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی (CBCT)

اگر کاندید مناسبی برای ایمپلنت هستید، ممکن است اسکن CBCT دندان گرفته شود. CBCT نوعی از توموگرافی کامپیوتری سنتی است و بیشترین جزئیات را ارائه می دهد. از تکنیک های پیشرفته اشعه ایکس استفاده می کند و تصویری سه بعدی از استخوان فک ایجاد می کند و اطلاعاتی مانند ارتفاع، عرض، تراکم و شکل استخوان را ارائه می دهد. همچنین نزدیکی ساختارهای حیاتی مانند اعصاب و عروق خونی را نشان می دهد.

برخلاف سی تی اسکن های سنتی، CBCT از یک لوله اشعه ایکس و پانل آشکارساز استفاده می کند که به دور بیمار می چرخد. داده‌ها به‌جای «برش‌هایی» که توسط سی‌تی‌اسکن ارائه می‌شود، با یک پرتو اشعه ایکس مخروطی شکل می‌گیرد. پرتو اشعه ایکس مخروطی شکل، اندازه اسکنر، تابش و زمان مورد نیاز برای اسکن را کاهش می دهد. داده‌های اسکن CBCT به یک مدل سه بعدی مجازی تبدیل می‌شود و با نرم‌افزار برنامه‌ریزی CAD/CAM، قرار دادن بهینه و دقیق ایمپلنت‌ها را تضمین می‌کند. بسیاری از دندانپزشکان از اسکن CBCT و نرم افزار تخصصی برای تهیه یک طرح درمانی دیجیتال، سه بعدی استفاده می کنند.

طرح درمان و برآورد هزینه

هنگامی که تمام معاینات و اسکن ها کامل شد، دندانپزشک شما یک برنامه درمانی تهیه می کند که با شما در میان گذاشته می شود. این طرح معمولاً شامل چارچوب های زمانی، هزینه و فرم های رضایت است. در این مرحله زمانی را برای پرسیدن هر گونه سوالی که ممکن است در مورد کاشت ایمپلنت دندان دارید اختصاص دهید. پس از آن، ممکن است قبل از رزرو قرارهای بیشتر برای شروع درمان، با هماهنگ کننده درمان ایمپلنت یا سایر اعضای تیم ایمپلنت ملاقات کنید تا در مورد برنامه های قیمت و گزینه های پرداخت صحبت کنید.

یادداشت پایانی

عکس ایمپلنت دندان یکی از مهمترین بخش های درمان است. بدون داشتن عکس های کافی از وضعیت و دهان نمی توان برآورد درستی از فرآیند جراحی و نتیجه آن داشت. با کمک عکس ایمپلنت دندان است که پزشکان می توانند در مورد انجام یا عدم انجام این روش برای بیمار اظهار نظر کنند. بدیهی است که پزشکان این روش های مختلف عکس ایمپلنت دندان را برای ایجاد نتیجه بهتر پیشنهاد دهند. بسته به وضعیت سلامت دهان و دندان هر فرد دندانپزشک ممکن است از انواع عکس ایمپلنت دندان استفاده کند.

https://pocketdentistry.com/7-radiographic-imaging-in-implant-dentistry/

https://www.click4teeth.com/feature-articles/what-diagnostic-tests-will-i-need-before-dental-implant-treatment/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

پیوند استخوان دندان چیست؟

پیوند استخوان دندان چیست

ایمپلنت یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال جایگزینی دندان از دست رفته هستند، اما برای حمایت از آنها به ساختار استخوانی سالم در

پیوند استخوان در ایمپلنت درد دارد

پیوند استخوان در ایمپلنت درد دارد

ایمپلنت‌ دندان، دندانپزشکی مدرن را متحول کرده است. آنها راهی موثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته در اثر عفونت، ضربه، پوسیدگی شدید دندان یا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *