بررسی تفاوت میان رینوپلاستی و سپتوپلاستی

آخرین تاریخ بروزرسانی: 23 اسفند 1402
تفاوت رینوپلاستی و سپتوپلاستی

اگر تا به حال به دنبال اصلاح عملکرد یا ظاهر بینی خود بوده‌اید، احتمالاً با اصطلاحات سپتوپلاستی و رینوپلاستی برخورد کرده‌اید. در حالی که این دو کلمه ممکن است، کمی شبیه به نظر برسند، اما روش‌ها و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.

به بیان ساده‌تر، سپتوپلاستی جراحی است که به منظور صاف کردن تیغه بینی منحرف شده انجام می‌شود؛ از طرف دیگر جراحی زیبایی بینی جراحی است که شکل بینی را عمدتاً به دلایل زیبایی تغییر می‌دهد. اگر قصد انجام سپتوپلاستی یا رینوپلاستی را دارید، اما مطمئن نیستید که کدام یک برای شما مناسب است، ما در این مقاله از سایت دکتر مهدی سزاوار جراح فک، صورت و زیبایی همه چیز را از روش‌ها گرفته تا فرآیندهای بهبودی و مزایای بالقوه این دو نوع جراحی مقایسه می‌کنیم و در پایان تفاوت میان رینوپلاستی و سپتوپلاستی را بیان خواهیم کرد.

آشنایی با سپتوپلاستی

برای درک بهتر سپتوپلاستی، مهم است که بدانید این روش برای اصلاح کدام قسمت از بینی است؛ سپتوم بینی یا تیغه بینی دیواره‌ای است که بینی را به دو حفره مجزا تقسیم می‌کند (که به عنوان مجرای بینی نیز شناخته می‌شود). وقتی تیغه بینی کج یا خارج از مرکز باشد، باعث می‌شود، یکی از مجرای بینی کوچک‌تر از دیگری باشد که به آن سپتوم انحرافی می‌گویند.

متأسفانه، انحراف سپتوم می‌تواند، منجر به بسیاری از علائم ناراحت‌کننده و گاهی دردناک شود. سپتوپلاستی یک روش جراحی است که برای کاهش این علائم غیرقابل تحمل، با اصلاح انحراف و صاف کردن سپتوم انجام می‌شود.

آشنایی با سپتو پلاستی

انجام این روش ممکن است به اندازه کافی ساده به نظر برسد، اما چگونه متوجه شوید که سپتوم انحرافی دارید؟ برخی از علائم و نشانه‌های انحراف تیغه بینی عبارتند از: دشواری در تنفس از طریق بینی، خونریزی‌های مکرر بینی، خروپف، خشکی دهان، خواب ضعیف، گرفتگی بینی یا سینوس، سردرد و عفونت‌های مکرر سینوسی.

اگر هر یک از این علائم را در نتیجه انحراف تیغه بینی دارید، این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان بدتر شوند؛ به همین دلیل مهم است که با یک متخصص مشورت کنید تا متوجه شوید که آیا انحراف تیغه بینی همان چیزی است که واقعاً باعث علائم شما می‌شود یا خیر.

از نظر روش سپتوپلاستی به طور معمول 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. جراح یک برش کوچک در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند که به او امکان دسترسی به تیغه بینی را می‌دهد.

از آنجا، سپتوم را با قرار دادن آن در وسط بینی بدون شکستن استخوان‌های بینی اصلاح می‌کنند. بلافاصله پس از اتمام سپتوپلاستی، کادر پزشکی شما را تحت نظر خواهند داشت تا از عدم وجود عارضه اطمینان حاصل کنند. معمولاً می‌توانید همان روزی که عمل شما انجام می‌شود به خانه بروید.

بیمارانی که تحت عمل سپتوپلاستی قرار می‌گیرند، نگران گچ گرفتن نیستند و این عمل منجر به کبودی خارجی نمی‌شود. به شما توصیه می‌شود، چند روز در خانه استراحت کنید، اما باید در کمتر از یک هفته بهبود یافته و بتوانید در فعالیت‌های عادی شرکت کنید. با نرخ موفقیت تا 85درصد، سپتوپلاستی معمولاً نتایج مثبتی را در هنگام بهبود علائم ناشی از انحراف سپتوم به همراه دارد.

آشنایی با جراحی زیبایی بینی

روش دیگر، رینوپلاستی (همچنین به عنوان عمل بینی شناخته می‌شود) یک روش جراحی است که برای بهبود ظاهر بینی با تغییر شکل یا اندازه آن انجام می‌شود. این عمل می‌تواند، نگرانی‌های زیبایی شناختی بیمار مانند، برآمدگی‌های قابل توجه، افتادگی یا بزرگ شدن نوک بینی، سوراخ‌های بینی پهن یا عدم تقارن را برطرف کند.

دو نوع عمل جراحی بینی وجود دارد: باز و بسته. در جراحی بینی باز، جراح برش‌هایی ایجاد می‌کند تا پوست بینی را به طور کامل از استخوان و غضروف زیرین جدا کند. در نتیجه، این رویکرد دید واضحی از آناتومی زیرین بینی ارائه می‌دهد که امکان تغییر شکل قابل توجهی را در بینی فراهم می‌کند. با این حال، رینوپلاستی بسته، روشی کم‌وسعت است که در آن جراح برش‌های داخلی ایجاد می‌کند تا پوست را از استخوان و غضروف جدا کند تا شکل آن را تغییر دهد.

آشنایی با جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی می‌تواند بین یک تا سه ساعت طول بکشد. بنابراین بیماران می‌توانند همان روزی که عمل انجام می‌شود، به خانه بروند. در عمل جراحی بینی، جراح با ایجاد برش‌هایی در داخل سوراخ‌های بینی (رینوپلاستی بسته) یا در داخل سوراخ‌های بینی و در سراسر پایه بینی (جراحی بینی باز) شروع می‌کند.

سپس پوست پوشاننده استخوان‌ها و غضروف بینی را بلند می‌کنند و با کاهش، اضافه کردن یا مرتب کردن مجدد استخوان و غضروف، ساختارهای زیرین را اصلاح می‌کنند تا هر گونه نقص درک شده را برطرف کنند تا شکل دلخواه را به دست آورند. پس از آن، پوست تغییر مکان داده و سپس با بخیه‌های کوچک متصل می‌شود.

هنگامی که جراحی بینی شما کامل شد، ممکن است یک آتل کوچک در بینی خود قرار دهید. آتل‌ها برای حمایت از ساختار جدید بینی شما استفاده می‌شوند و همچنین می‌توانند به کاهش تورم که در نتیجه جراحی رخ می‌دهد کمک کنند.

با این حال، حتی با وجود آتل، همچنان باید انتظار تورم نسبی را داشته باشید. تورم باید بعد از حدود سه ماه کاهش یابد. اما ممکن است تا یک سال طول بکشد تا بینی شما به طور کامل بهبود یابد و تورم به طور کامل از بین برود.

تفاوت میان سپتوپلاستی و رینوپلاستی

در حالی که سپتوپلاستی و رینوپلاستی هر دو حول اصلاح بینی می‌چرخند، سپتوپلاستی در  برای رفع انحراف تیغه بینی انجام می‌شود، در حالی که رینوپلاستی برای تغییر ظاهر بینی انجام می‌شود و در حالی که این دو جراحی نگرانی‌های متفاوتی را در مورد بینی برطرف می‌کنند، بین آنها همپوشانی وجود دارد.

از نظر روش‌های جراحی، سپتوپلاستی معمولاً با قرار دادن برش‌ها در داخل بینی انجام می‌شود. این روش مشابه با جراحی بینی بسته استفاده می‌شود، اما جراحی بینی باز شامل برش‌های خارجی است. مدت زمان این دو عمل ممکن است، متفاوت باشد، زیرا انجام سپتوپلاستی معمولاً کمی کمتر از رینوپلاستی زمان می‌برد. برای هر دو جراحی می‌توان از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده کرد.

روند بهبودی بین روش‌ها متفاوت است، زیرا زمان بهبودی سپتوپلاستی به طور قابل‌توجهی کمتر از رینوپلاستی است. حدود یک تا دو هفته استراحت برای هر دو مورد انتظار است، اما رینوپلاستی ممکن است تا یک سال طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد، در حالی که سپتوپلاستی به طور قابل توجهی سریع‌تر بهبود می‌یابد. درد یا ناراحتی خفیف تا متوسط پس از هر دو قابل انتظار است.

مانند هر جراحی دیگری، سپتوپلاستی و رینوپلاستی می‌تواند، خطرات و عوارض بالقوه‌ای داشته باشد. هنگامی که صحبت از خطرات احتمالی هر دو روش می‌شود، همپوشانی زیادی وجود دارد. این خطرات می‌تواند شامل درد، سوراخ در سپتوم، خونریزی بیش از حد، عفونت و جای زخم باشد (اگرچه جای زخم برای سپتوپلاستی و جراحی بینی بسته قابل مشاهده نیست).

نتیجه

درک تفاوت‌ میان سپتوپلاستی و رینوپلاستی، هنگام فکر کردن به هر یک از روش‌های اصلاح بینی، کلیدی است. بررسی گزینه‌های موجود با جراح بسیار مهم است، زیرا آنها می‌توانند ارزیابی جامعی را برای شما ارائه دهند و همچنین درباره خطرات و نتایج بالقوه جراحی به شما راهنمایی دهند.

در نهایت، تصمیم گیری درست در مورد انجام سپتوپلاستی، رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی به ترکیبی از اهداف شخصی و راهنمایی‌های حرفه‌ای خلاصه می‌شود.

سوالات متداول 

آیا می‌توان سپتوپلاستی و رینوپلاستی را با هم انجام داد؟

سپتوپلاستی و رینوپلاستی را می‌توان با هم در جراحی به نام سپتورینوپلاستی انجام داد. این روش جراحی ترمیم انحراف سپتوم را با اصلاح ناهنجاری‌های زیبایی ترکیب می‌کند و نتایج جامعی به بیمار می‌دهد. در حالی که ترکیب این دو روش برای بیمارانی که به دنبال رفع هر دو مشکل هستند، بسیار کارآمدتر است، سپتورینوپلاستی شامل تکنیک‌های جراحی اضافی است که منجر به زمان جراحی کمی طولانی‌تر می‌شود.

می توان رینوپلاستی و سپتوپلاستی را با هم انجام داد

علاوه بر این، در حالی که سپتوپلاستی‌ها می‌توانند، تحت پوشش بیمه قرار گیرند، تغییرات زیبایی در بینی هرگز توسط شرکت‌های بیمه پوشش داده نمی‌شود. این بدان معنی است که سپتوپلاستی هزینه اضافی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

سپتوپلاستی، رینوپلاستی یا هر دو؟

هنگام تصمیم گیری برای انجام سپتوپلاستی، رینوپلاستی یا هر دو باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. اول، مهم است که بفهمید آیا نگرانی‌های شما در مورد بینی بیشتر به عملکرد یا ظاهر فیزیکی آن مربوط می‌شود. اگر نگرانی شما اولی است، سپتوپلاستی ممکن است برای شما مناسب باشد. اگر دومی است، جراحی بینی را انتخاب کنید. اگر هدف شما بهبود هر دو است، سپتورینوپلاستی ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

به خاطر داشته باشید، قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد روش، باید با یک جراح واجد شرایط مشورت کنید. آنها می‌توانند در مورد نتایج مورد نظر شما بحث کنند، مزایا و خطرات احتمالی هر روشی را که در نظر دارید، توضیح دهند و بر اساس شرایط خاص شما راهنمایی‌های تخصصی ارائه دهند.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *