آموزش چسب زدن بینی بعد از جراحی

آخرین تاریخ بروزرسانی: 28 مهر 1402
آموزش چسب زدن بینی نکات طلایی آموزش چسب زدن بینی

در این مقاله آموزش چسب زدن بینی و نکاتی که باید حین انجام چسب زدن رعایت کنید و را به طور مفصل توضیح می دهیم .یکی از چالش‌ های بعد از جراحی بینی رعایت مراقبت‌ های بعد از عمل است و یکی از این مراقبت‌ ها مربوط به استفاده از چسب بینی می‌شود که برای بسیاری از زیبا جویان چالش‌ برانگیز است.

از نحوه چسب زدن تا حساسیت به چسب بینی که ممکن است ایجاد کند می‌تواند فرد را از رعایت این نکته باز دارد. بد نیست بدانید که استفاده از چسب بینی بعد از جراحی می‌تواند تاثیر بسزایی بر نتیجه ایده‌آل داشته باشد. بنابراین بهتر است در رعایت این نکته توجه لازم را داشته باشید.

اهمیت استفاده از چسب بینی بعد از جراحی

توجه به این نکته ضروری است که نیاز به چسب بینی بعد از جراحی بینی بسته به شرایط فردی متفاوت است، زیرا برخی از جراحان چسب بینی را بخشی جدایی ناپذیر از روند بهبودی و جنبه حیاتی مراقبت‌های بعد از عمل می‌دانند، در حالی که برخی دیگر آن را اختیاری می‌دانند.

 اهمیت استفاده از چسب بینی بعد از جراحی

عواملی مانند نوع بینی و ضخامت پوست بیمار هنگام تصمیم گیری برای استفاده از چسب بینی نقش دارند. در واقع، استفاده از چسب بینی برای افرادی که پوست ضخیم‌تری دارند اهمیت ویژه‌ ای پیدا می‌کند، زیرا تورم بعد از جراحی در این افراد بیشتر از سایرین است.

صرف نظر از نظرات متفاوت در مورد چسب بینی، بسیار مهم است که دستور العمل‌های ارائه شده توسط پزشک خود را با جدیت تمام بعد از عمل بینی دنبال کنید.حتی اگر این دستور العمل‌ ها شامل یک دوره طولانی استفاده از چسب باشد که چندین هفته متوالی پس از عمل را در بر می‌گیرد، رعایت این دستور العمل‌ ها برای بهبودی و دستیابی به نتایج مطلوب از جراحی بینی بسیار مهم است.

چرا باید بعد از جراحی از چسب بینی استفاده کرد ؟

پس از جراحی بینی، پزشک احتمالا استفاده از چسب بینی را توصیه خواهد کرد. در حالی که برخی از افراد ممکن است ضرورت آن را زیر سوال ببرند، اما هدف از استفاده از چسب بینی کاهش موثر و مدیریت تورم و همچنین کاهش فضای بین پوست و استخوان زیرین است که در نتیجه جراحی تاثیرگذار است.

علاوه بر این، چسباندن بینی بعد از جراحی بینی برای حمایت از بافت‌های بینی و بهبودی مناسب توصیه می‌شود. این کار می‌تواند به کنترل ادم بعد از عمل و ایجاد ثبات در ساختارهای جدید بینی کمک کند. بنابراین، اگر می خواهید شاهد بهبود ساختار بینی خود باشید و بعد از درمان به ظاهر نهایی مطلوب برسید، استفاده منظم از چسب بینی بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با تنفس بعد از عمل بینی، کلیک کنید .

مزایای چسب بینی بعد از جراحی بینی

چسب بینی مزایای متعددی فراتر از تسهیل بهبودی و دستیابی به نتایج ایده آل دارد. از دیگر مزایای استفاده از چسب بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. به بهبود تنفس، کاهش خونریزی و کبودی کمک می‌کند

پس از جراحی بینی، ممکن است با مشکلات خاصی مانند مشکلات تنفسی، خونریزی و کبودی مواجه شوید که از عوارض جانبی رایج این روش درمانی هستند. این چالش‌ها از تغییرات ایجاد شده در ساختار داخلی بینی شما ناشی می‌شوند که منجر به تورم داخلی و خارجی می‌شود و تنفس را دشوارتر می‌کند.

علاوه بر این، مویرگ‌های ظریف داخل بینی ممکن است حساس و مستعد خونریزی شوند. استفاده از چسب بینی می‌تواند به تسریع روند بهبودی و کاهش این عوارض کمک کند.

2. کاهش تورم بینی (ادم)

همانطور که قبلاً اشاره شد، هدف اصلی و اساسی استفاده از چسب بینی کاهش تورم است. استفاده از این نوارها به دلیل نقش مهمی که در کاهش ناراحتی و ورم بینی بعد از عمل ایفا می‌کنند، ضروری است و در نتیجه روند درمان و بهبودی را تسهیل می‌کند.

 کاهش تورم بینی (ادم)

علاوه بر این، شایان ذکر است که تورم ممکن است حتی پس از 6 تا 12 ماه پس از جراحی باقی بماند. با استفاده از نوارهای بینی بعد از جراحی بینی، می‌توان به طور موثری میزان تورم را مدیریت کرد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با کبودی چشم بعد از عمل بینی ، کلیک کنید .

3. به عنوان نشانه ای از خطر عمل کنید

یکی دیگر از مزایای جالب استفاده از نوارهای بینی پس از انجام جراحی بینی این است که آنها به عنوان یک نشانه بصری برای افراد عمل می‌کنند تا با احتیاط و با دقت بیشتری با شما رفتار کنند. چراکه عنوان یادآوری نه تنها به خودتان بلکه به دیگران نیز عمل می‌کند و آنها را وادار می‌کند که مراقب اعمال و تعاملات خود باشند.

4. به حداقل رساندن خطر افتادگی بینی

پس از انجام جراحی بینی، بسیاری از افراد در مورد احتمال افتادگی بینی ابراز نگرانی می‌کنند. با این حال، استفاده از نوارهای بینی می‌تواند به طور موثری بدشکلی بینی را کاهش دهد و از افتادگی بینی جلوگیری کند. نوارهای بینی با حمایت از بینی و کمک به حفظ شکل آن پس از جراحی، نقش مهمی در کاهش احتمال افتادگی بینی دارند.

آموزش چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی

پزشکان و جراحان بر اساس نوع بینی و ضخامت پوست از تکنیک‌های مختلفی برای چسباندن چسب بینی بعد از جراحی بینی استفاده می‌کنند. اما اگر در مورد نحوه صحیح چسباندن بینی خود مطمئن نیستید، دستورالعمل‌های زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

1. انتخاب چسب بینی مناسب

در مرحله اولیه، انتخاب چسب مناسب برای بینی بسیار مهم است. پزشک شما ممکن است ضخامت یا نوع خاصی از چسب بینی را توصیه کند. این چسب خاص، چسب کاغذی با درجه پزشکی ضد حساسیت است که حتی با استفاده مکرر بر روی پوست بینی مشکلی ایجاد نمی‌کند. در واقع، استفاده از چسب 1/2 اینچی نتایج بهتری نسبت به نوارهای ضخیم‌تر یا نازک‌تر دارند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با هزینه رینوپلاستی بینی بدون جراحی ، کلیک کنید .

2. پوست خود را بشویید و تمیز کنید

قبل از چسباندن چسب به بینی خود، باید ناحیه و پوست روی بینی و گونه‌های خود را با آب و صابون یا پد الکلی تمیز کرده و بشویید. دلیل اینکه باید قبل از انجام تمام مراحل این کار را انجام دهید این است که تمام چربی‌ها و روغن‌ها و یا حتی مواد آرایشی روی پوست خود را پاک کنید که باعث می‌شود چسب بینی به درستی بچسبد، در غیر این صورت چسب کارکرد معمول خود را نخواهد داشت.

 پوست خود را بشویید و تمیز کنید

3. قرار دادن نوار

همانطور که قبلاً گفته شد، پزشکان و جراحان ممکن است از روش‌های مختلفی در هنگام استفاده از چسب بینی استفاده کنند، اما آنها از اصول یکسانی پیروی می‌کنند.

پس از انجام مراحل فوق، باید در مقابل آینه بایستید تا از موقعیت دقیق چسب اطمینان حاصل کنید. برای راحتی بیشتر، از یک نگهدارنده چسب برای نگه داشتن چسب بینی مناسب استفاده کنید. پس از همه، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

الف. قرار دادن چسب روی بینی (پل بینی)

برای شروع، مرحله اولیه شامل قرار دادن چسب بینی روی پل بینی است. بسته به شکل بینی و توصیه پزشک، ممکن است توصیه کند که از نوک بینی شروع کنید. این نوارها برای حمایت از نوک بینی و جلوگیری از افتادگی آن طراحی شده اند.

برای پوشاندن پل بینی خود با چسب بینی، باید 3 تا 5 قطعه چسب را برش دهید که طول هر کدام 2 اینچ (2 تا 3 سانتی متر) است. برای شروع فرآیند ، چسب را تقریباً 2-3 میلی متر بالای نوک بینی قرار دهید. برای لایه دوم، آن را کمی بالاتر از لایه اول قرار دهید، مطمئن شوید که با لایه قبلی همپوشانی داشته باشد و قسمت بالایی بینی شما را بپوشاند.

همانطور که به سمت بالا ادامه می دهید، نوارهای کوتاه تری را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که هر لایه باید لایه زیر را همپوشانی کند. در نهایت دقت کنید که هنگام چسباندن چسب به آرامی ناحیه مورد نظر را فشار دهید و سپس می‌توانید قسمت اضافی نوارها را با قیچی برش دهید.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با اصلاح فرم بینی با فیلر ، کلیک کنید .

ب. یک چسب U شکل روی نوک بینی قرار دهید

در این مرحله، یک تکه چسب بلندتر بردارید و آن را به طول 10-12 سانتی متر ببرید. آن را در زیر نوک بینی خود قرار دهید، مطمئن شوید که قسمت مرکزی آن زیر نوک بینی قرار گرفته است، در حالی که دو طرف آن را به دو طرف پل بینی وصل کنید. این یک فرم U شکل ایجاد می‌کند.

همانطور که قبلا ذکر شد، مهم است که این چسب U شکل را به گونه ای قار دهید که سوراخ‌های بینی را مسدود نکند. علاوه بر این، مراقب باشید که قسمت بالایی نوک بینی را نپوشانید. بسته به نوع جراحی یا ساختار بینی شما، جراح ممکن است توصیه کند به آرامی نوک چسب را فشار دهید.

ج. مرحله اول را تکرار کنید

در این مرحله مرحله اول را تکرار کرده و یک بار دیگر 3-5 تکه چسب را برش می دهید. این قطعات باید روی چسب چسب قبلی قرار داده شوند.

چگونه چسب را بعد از جراحی بینی از بینی جدا کنیم؟

با توجه به افزایش حساسیت بافت بینی شما پس از جراحی، بسیار مهم است که هنگام برداشتن نوارها برای یک دوره تقریباً 2-3 ماهه احتیاط کنید. کشیدن چسب بدون هیچ گونه اقدامات احتیاطی می‌تواند مضر باشد. بنابراین توصیه می‌شود برای سهولت در جدا شدن چسب از بینی ابتدا چسب را مرطوب و خیس کنید.

حدود دو تا سه هفته پس از جراحی بینی، بهتر است چسب بینی خود را یک روز در میان یا هر سه روز یک بار تعویض کنید. حتی ممکن است پزشک شما دوش گرفتن هر ۲ تا ۳ روز درمیان را پیشنهاد دهد، زیرا می‌تواند به مرطوب شدن نوارها و تمیز کردن پوست روی بینی و گونه‌ها کمک کند. در نتیجه، توصیه می‌شود پس از برداشتن نوار، ناحیه زیر چسب را کاملاً تمیز کنید تا از حذف کامل هر گونه باقیمانده چسب اطمینان حاصل شود.

چه مدت باید بعد از جراحی بینی از چسب بینی استفاده کرد؟

اگر تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اید، پزشک ممکن است بسته به عواملی مانند نوع بینی، ضخامت پوست، بافت نرم و روند بهبودی، استفاده از چسب بینی را برای یک دوره 1 تا 3 ماهه توصیه کند. برای افرادی که بینی استخوانی و پوست نازکی دارند، مدت زمان تجویز شده برای چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی ممکن است 1 تا 2 ماه باشد.

با این حال، کسانی که بینی گوشتی و پوست ضخیم تری دارند ممکن است تا 3 ماه و در برخی موارد حتی 4 تا 6 ماه از چسب بینی استفاده کنند.علاوه بر این، توصیه می‌شود که چسب را در طول روز بردارید و به بینی خود به مدت 4-6 ساعت استراحت دهید. پزشک ممکن است توصیه کند که چسب بینی را در شب ببندید و به شما اجازه دهد آن را در طول روز بردارید.

دلیل استفاده از چسب بینی در طول شب

برای جلوگیری از تورم و حفظ کنترل اندازه بینی، استفاده از چسب بینی حتی در طول شب توصیه می‌شود. در طول خواب، کل صورت پف کرده و متورم تر می‌شود. با استفاده از چسب بینی در طول شب، می‌توانید به پیشگیری از این عارضه کمک کرده و به بهبود و بهبودی مناسب کمک کنید.

اثرات استفاده طولانی مدت از چسب بینی

در حالی که بسیاری از پزشکان و جراحان استفاده از چسب بینی را برای تقریباً 3 ماه توصیه می‌کنند، برخی از بیماران این تصور غلط را دارند که استفاده از آن برای مدت طولانی‌تر، مانند 6 ماه یا حتی یک سال، منجر به کوچکتر شدن بینی و جلوگیری از تورم می‌شود.

در واقع، استفاده از چسب بینی برای بیش از 3-4 ماه تجویز می‌شود و مدت زمان طولانی تاثیری بر نتیجه جراحی یا شکل نهایی بینی ندارد. علاوه بر این، به طور بالقوه می‌تواند منجر به عوارض پوستی شود. برای جلوگیری از چنین عوارضی، توصیه می‌شود مدت زمان توصیه شده برای استفاده از چسب بینی را طبق تجویز پزشک رعایت کنید.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با عمل بینی در ۴۵ سالگی ، کلیک کنید .

عوارض استفاده نکردن از چسب بینی بعد از جراحی

دلیل توصیه پزشکان به استفاده از چسب بینی بعد از جراحی بینی تنظیم و کنترل تورم و بهبود سریعتر است. در صورتی که با وجود توصیه پزشک از چسب بینی استفاده نشود، احتمال بروز عوارض زیر وجود خواهد داشت.

  • التهاب بیش از حد بینی
  • تورم قابل توجه و زیاد
  • افزایش دوره نقاهت
  • تشکیل اسکار
  • افتادگی نوک بینی
  • نارسایی غضروف

یادداشت پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا تمامی نکات در مورد آموزش چسب زدن بینی، عوارض و و اثرات استفاده طولانی مدت آن را بیان کنیم. به خاطر داشته باشید که استفاده مداوم از چسب بینی می‌تواند به اندازه استفاده نکردن از آن در نتجیه جراحی تاثرگذار باشد. بنابراین در خصوص آموزش چسب زدن بینی و مدت زمان استفاده حتما با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات متداول

1 – بعد از جراحی بینی چند وقت یکبار باید از چسب بینی استفاده کرد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، برای جلوگیری از تورم بیش از حد بینی پس از جراحی، استفاده از چسب بینی برای حداقل 3 ماه مهم است.در ابتدا توصیه می‌شود تا هفته دوم بعد از جراحی، نوارها را به طور مداوم استفاده کنید. برای مدت باقیمانده، استفاده از چسب بینی در طول شب کافی است. در نهایت، زمانی که قصد دارید در خارج از منزل باشید، توصیه می‌شود از چسب بینی استفاده کنید، زیرا قرار گرفتن در معرض گرما و نور خورشید می‌تواند به افزایش تورم کمک کند.

2 – آیا می‌توان با  چسب بینی حمام کرد؟

بعد از جراحی زیبایی بینی استفاده از چسب بینی به مدت یک هفته ضروری است. بنابراین در این مدت از خیس شدن آن اجتناب شود. در صورت تمایل به حمام کردن، توصیه می‌شود آن را یک هفته به تعویق بیندازید و به جای آن دوش بگیرید. در حین دوش گرفتن، مراقب باشید که آب مستقیماً روی بینی و صورت شما جاری نشود. برای پاکسازی صورت خود می‌توانید از دستمال مرطوب یا پنبه آرایشی استفاده کنید.

3 – چسباندن نادرست بینی بعد از جراحی بینی شکل آن را تغییر می‌دهد؟

چسب زدن نادرست بینی بعد از جراحی بینی شامل ایجاد فشار به دلیل محکم کردن چسب روی بینی یا شل بودن چسب می شود. در واقع هر یک از این اشتباهات می‌تواند عوارض جراحی بینی را تشدید کند یا مشکلاتی را ایجاد کند.توجه داشته باشید زمانی که از نوارهای بینی استفاده می کنید .

باید فشار آن را تا حدی روی بینی خود احساس کنید. در واقع شل بودن چسب بینی نمی‌تواند تاثیر خاصی در کاهش تورم بینی داشته باشد.استفاده نادرست از چسب بینی می‌تواند به دلیل سفت شدن بیش از حد آن نیز باشد که باعث ایجاد چین و چروک در اطراف سوراخ بینی می‌شود .

که با تعویض چسب به وضوح قابل مشاهده است.بنابراین اگر چسب بینی خود را خیلی سفت قرار دهید، پس از برداشتن آن ممکن است با ظاهری کاملا نامتناسب در بینی مواجه شوید که البته جای نگرانی نیست و به مرور زمان و با زدن صحیح چسب بینی از بین خواهد رفت.

علاوه بر این، گاهی اوقات بیماران نوارهای بینی را در یک طرف بینی خود محکم تر از طرف دیگر می بندند که باعث تورم یک طرفه بینی (عدم تقارن بینی) بعد از جراحی می‌شود.در پایان باید این نکته را در نظر داشته باشید که روش نادرست چسب زدن بینی قدرت تغییر شکل بینی را ندارد.

همانطور که قبلا ذکر شد، هدف از چسب زدن بینی تغییر شکل بینی نیست، بلکه کاهش تورم است که یک اثر موقتی است. با گذشت زمان، معمولا در عرض یک سال، تورم به طور طبیعی فروکش کرده و کاهش می یابد.

منابع :

 https://en.ermateb.com/articles/Taping-Nose-After-Rhinoplasty

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی چشم است که شما با بهره از آنها می‌توانید زیبایی صورت و چهره را چندین برابر کنید. در ادامه این

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *