اصلاح فرم بینی با فیلر

اصلاح فرم بینی با فیلر جزو تیترهایی است که اخیر در اینترنت یا مجله‌های زیبایی زیادی به چشم می‌خورد. این عنوان افراد زیادی را وسوسه می‌کند که در زمان بسیار کوتاه مشکل چندین ساله بینی خود را حل کنند و به زیبایی دلخواه برسند. اما اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر آنچنان هم ساده نیست و ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد.با وجود اینکه این روش نسبت به جراحی ساده‌تر است و جزو روش‌های موقت محسوب می‌شود، اما باز هم شما باید اطلاعات لازم را درباره آن‌ داشته باشید تا متوجه شوید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر. در این مقاله هر آنچه لازم است را درباره اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر توضیح داده‌ایم.

 

اصلاح فرم بینی با فیلر چگونه انجام میشود؟

 

اصلاح-فرم-بینی-با-تزریق-فیلر-چگونه-انجام-میشود

 

اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر، رینوپلاستی غیر تهاجمی و بدون جراحی نیز نامیده می‌شود. فیلرها معمولا از جنس ماده‌ای به نام اسید هیالورونیک هستند. در روند رینوپلاستی با فیلر، این ماده در زیر پوست بینی و در مناطقی به اصلاح نیاز دارند، تزریق می‌شود. فیلرها یا پرکننده‌ها معمولا در لایه‌های عمیق پوست تزریق می‌شوند تا ثابت بمانند و فرم مد نظر را ایجاد کنند. انجام این کار تقریبا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و نتایج آن بلافاصله قابل مشاهده است.

اصلاح فرم بینی با این روش بین ۳ تا ۶ سال ماندگاری دارد. منطقه‌ای که فیلر در آن تزریق شده است و جنس آن مشخص می‌کند که تا چه مدت آثار اصلاح فرم با تزریق فیلر باقی خواهند ماند. بدن به طور طبیعی اسید هیالورونیک را متابولیزه می‌کند. این باعث می‌شود افراد تقریبا هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار نیاز به تکرار تزریق فیلر داشته باشند.

رینوپلاستی چیست؟

عمل جراحی زیبایی بینی رینوپلاستی نامیده می‌شود. این عمل امروزه برای زیباتر شدن چهره افراد، داوطلبان زیادی پیدا کرده است. می‌توان گفت این عمل جراحی کاربردی‌ترین نوع جراحی پلاستیک و عمل‌های زیبایی است. این عمل جراحی حتما بایستی توسط پزشک متخصص جراحی پلاستیک فک و صورت و یا جراح متخصص گوش و حلق و بینی انجام شود. نکته‌ای که در این زمینه اهمیت بسیاری دارد، انتخاب پزشک است. زیرا نتیجه دلخواه عمل جراحی زیبایی بینی تا حد بسیار زیادی به مهارت پزشک در انجام آن بستگی دارد. معمولا افراد تحقیقات زیادی در این زمینه انجام می‌دهند. از حاذق ترین و با تجربه ترین پزشکان در این زمینه تخصصی میتوان به  دکتر مهدی سزاوار جراح فک و صورت اشاره کرد.

برای مطالعه کامل رینوپلاستی چیست کلیک کنید.

تزریق فیلر برای اصلاح کدام یک از قسمت‌های بینی کاربرد دارد؟

 

تزریق-فیلر-برای-اصلاح-کدام-یک-از-قسمت‌های-بینی-کاربرد-دارد

 

در روش اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر معمولا پل بینی، نوک بینی و مناطق ناهموار اصلاح می‌شود. توجه داشته باشید که افرادی که قوز بزرگ در بینی دارند یا دفرمیتی بینی آنها شدید است، کاندید مناسبی برای رینوپلاستی غیر تهاجمی نیستند. چرا که پر کردن با فیلر، قادر به برطرف کردن این نوع دفورمیتی‌ها نیست.

برخی از افراد مطمئن نیستند که رینوپلاستی تأثیر مثبتی در چهره‌شان ایجاد می‌کند یا خیر. یکی از روش‌های فهمیدن این موضوع استفاده از روش‌های موقت مانند تزریق فیلر است. در صورتی که با این روش، از چهره خود رضایت داشتند، می‌توانند در نوبت‌های بعدی به جای تمدید فیلر برای جراحی رینوپلاستی اقدام کنند.

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟

رینوپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی است که افراد در سنین مختلف به انجام آن علاقه دارند. نوجوانان به دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند، احساس می‌کنند بینی‌شان بیش از حد بزرگ است و به عمل نیاز دارد. افرادی که سن بیشتری دارند نیز احساس می‌کنند با افزایش سن، بینی‌شان حالت بدی پیدا کرده و باید آن را عمل کنند. سوالی که برای همه این افراد وجود دارد این است که بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ در این مقاله قصد داریم رابطه بین سن و رینوپلاستی را بررسی کنیم.

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ آیا سن در نتیجه عمل تأثیر دارد؟

رینوپلاستی بهتر است یا اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر؟

رینوپلاستی یک عمل تهاجمی برای اصلاح فرم بینی است که در آن از بیهوشی کامل استفاده می‌شود. در این شیوه انحرافات بینی کاملا از بین می‌رود. ممکن است بخشی از استخوان بینی برش داده و حذف شود. همچنین در برخی موارد برای اصلاح فرم بینی پروتز کاشته می‌شود.

اصلاح فرم بینی با رینوپلاستی یک اصلاح دائمی است و در گذر زمان نیاز به تکرار مجدد آن وجود ندارد. اما این روش دوران نقاهت طولانی دارد. بیمار در این دوران باید تنها استراحت کند و ممکن است عوارضی چون درد، تورم و کبودی را تجربه کند. دوران نقاهت این جراحی معمولا دو هفته طول می‌کشد.

اگر اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر به دست فرد متخصص انجام شود عوارض چندانی ندارد. تفاوت دیگر تزریق فیلر با رینوپلاستی این است که نتیجه تزریق هم بلافاصله مشهود است. اما افرادی که جراحی بینی می‌کنند باید تا چند ماه منتظر بمانند تا نتیجه نهایی کار ظاهر شود.

دائمی نبودن تزریق فیلر باعث می‌شود که افراد بسیاری از انتخاب آن خودداری کنند. به خصوص که وجود فیلر در بدن به مدت طولانی ممکن است عوارض جدی به دنبال داشته باشد. برای انتخاب بهترین روش اصلاح فرم بینی بهتر است از پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه راهنمایی بگیرید.

مزایای اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر

 

مزایای-اصلاح-فرم-بینی-با-تزریق-فیلر

مزایای استفاده از این روش را در ادامه نام برده‌ایم.

 • بدیهی است که این روش هزینه کمتری نسبت به عمل رینوپلاستی دارد. بنابراین برای افرادی که از تمکن مالی خوبی برخوردار نیستند گزینه مناسبی محسوب می‌شود.
 • این شیوه غیرتهاجمی است و برای انجام آن تنها از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. برای تزریق فیلر تنها چند بار سوزن در بینی فرو می‌رود. بنابراین در این روش بیمار هیچ برش یا دردی را تجربه نمی‌کند.
 • بعد از تزریق فیلر به بینی نیازی به ریکاوری و استراحت نخواهید داشت و بلافاصله می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید. تنها محدودیت اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر این است که تا چند روز نمی‌توانید از عینک استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از فرم‌دهی بینی

پس از انجام تزریق ژل هیالورونیک اسید و الانسه به منظور اصلاح فرم بینی، افراد باید به برخی از نکات جهت بهبودی کامل دقت کنند. این افراد باید مراقبت‌های لازم را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهند. برخی از آنها عبارتند از:

 • فرد تا یک هفته پس از تزریق نباید روی صورت بخوابد.
 • اشخاصی که به منظور اصلام فرم بینی خود از فیلر استفاده می‌کنند، از فشار آوردن روی صورت باید خودداری کنند.
 • استخر، سونا، جکوزی به مدت یک هفته کامل، ممنوع بوده و افراد نباید ورزش‌های سنگین و پرخطر انجام دهند.

تمامی این مراقبت‌ها به مدت یک هفته است و افراد ورزشکار پس از گذشت یک هفته می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند و مجددا ورزش کردن را از سر بگیرند و با هیچ مشکلی مواجه نشوند.

دوره نقاهت بعد از تزریق ژل به بینی چقدر است؟

همانطور که احتمالا در چندین سطر بالا نیز مطالعه کرده باشید، برخلاف رینوپلاستی دوره نقاهت تزریق ژل به منظور اصلاح فرم بینی بسیار کم بوده و تقریبا 1 هفته زمان می‌برد. پس از گذشت 1 هفته خبری از کبودی یا قرمزی نخواهد بود و شما یک بینی بی‌عیب و نقص خواهید داشت.

دلایل چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی و شیوه های درمان آن

چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی مانند تورم آن یک امر طبیعی است.  همانطور که تورم بعد از مدتی برطرف می‌شود، چربی بینی هم بعد از بهبودی زخم‌ها از بین می‌رود. جالب است بدانید که چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی یک واکنش محافظتی از طرف بدن شماست. بنابراین جای نگرانی درباره این موضوع وجود ندارد. برای از بین بردن این مشکل شیوه‌های خاصی وجود که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. اما نباید در استفاده از این روش‌ها عجله کرد.

برای مطالعه دلایل چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی کلیک کنید.

معایب تزریق فیلر چیست؟

بیماران پیش از انتخاب فیلر به عنوان روش اصلاح فرم بینی باید از معایب آن نیز آگاهی داشته باشند تا بتوانند بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرند. در ادامه معایب این روش را بیان کرده‌ایم.

 • اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر فقط برای بینی‌های کوچکی که دفورمیتی‌های جزئی دارند، گزینه مناسب محسوب می‌شود.
 • اکثر محصولاتی که به عنوان فیلر استفاده می‌شوند دائمی نیستند.
 • تزریق بیش از اندازه فیلر ممکن است در مسیر تنفس یا مسیر عروق خونی که از بینی عبور می‌کنند، مشکل ایجاد کند.
 • اگر به هر دلیلی اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر نتایج نامطلوب داشته باشد ممکن است دیگر نتوانید آن را با رینوپلاستی هم اصلاح کنید.

عوارض اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر چیست؟

همانطور که گفتیم در صورتی که تزریق فیلر توسط پزشک مجربی انجام شود که از بهترین مواد اولیه برای این کار استفاده می‌کند، عوارض خاصی نخواهد داشت. اما در صورتی که پزشک متبحر نباشد و تست‌های لازم پیش از عمل را انجام ندهد، ممکن است عوارضی که در ادامه بیان می‌کنیم گریبانگیر بیمار شود.

 • فیلرها هر چقدر هم که باکیفیت باشند، باز هم موادی مصنوعی هستند و ممکن است با بدن انسان سازگار نشوند. این موضوع باعث می‌شود بدن برخی از افراد نسبت به این مواد واکنش‌های دفاعی و حساسیتی نشان دهد.
 • واکش دفاعی بدن افراد می‌تواند با علائمی مانند تورم، کبودی، خونریزی و عفونت همراه باشد. برای جلوگیری از این عوارض فیلر باید مرغوب باشد و به مقدار معقول و مناسب به بینی تزریق شود.
 • این احتمال وجود دارد که فیلر تزریق شده تغییر پوزیشن دهد و به منطق دیگر بینی یا زیر چشم‌ها برود. این باعث موج‌دار یا پر از آب شدن ظاهر شما خواهد شد.
 • اگر حجم فیلر تزریق شده زیاد باشد در بافت بینی تغییر ایجاد می‌کند. در برخی از موارد این تغییرات قابل ترمیم هم نیست. بنابراین بیمار باید تا زمان از بین رفتن کامل فیلر منتظر بماند.
 • ممکن است مدتی پس از اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر، تغییرات پوستی مانند نامنظمی یا قرمزی در سطح بینی ایجاد شود. این مشکلات در صورتی که پزشک حساسیت‌ها و معاینات قبل از عمل را به صورت دقیق انجام ندهد، به وجود می‌آید.

بینی ناحیه حساسی است که هم مسیر تنفس انسان و هم عروق خونی او از آن عبور می‌کند. از طرفی این ناحیه نزدیک چشم‌ها هم قرار دارد. به همین دلیل تزریق فیلر به بینی نسبت به تزریق به سایر قسمت‌های بدن حساس‌تر است.

استفاده از تزریق فیلر برای اصلاح فرم بینی به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

استفاده-از-تزریق-فیلر-برای-اصلاح-فرم-بینی-به-چه-افرادی-توصیه-نمی‌شود

برخی از گروه‌های افراد هستند که در استفاده از این روش محدودیت دارند. گروه‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم بهتر است با پزشک مشورت کنند و روش‌های جایگزین پیشنهادی او را برای اصلاح فرم بینی خود به کار ببرند.

 • زنان باردار
 • افرادی که در دوران شیردهی هستند
 • افرادی که در بدن آن‌ها التهاب، عفونت و… وجود دارد. (به خصوص عفونت‌های ناحیه سر و صورت)
 • بیماران سرطانی یا افرادی که تومورهای بد خیم در بدن خود دارند.
 • افرادی که نسبت به پروتئین باکتری‌های گرم مثبت حساسیت دارند
 • افرادی که نسبت به ماده لیدوکائین حساسیت بالایی دارند.
 • افرادی که به محصولات هیالورونیک اسید HA حساسیت دارند.
 • افرادی که سابقه بیماری در بافت همبند یا اختلالات خونی دارند.
 • افرادی که به دلائلی تحت درمان با آسپرین یا آنتی بیوتیک هستند.
 • افرادی که عفونت‌های سینوسی دارند.

علاوه بر موارد بالا، بیماران باید پیش از عمل شرح کاملی از مشکلات زمینه‌ای و سابقه پزشکی خود ارائه دهند. ممکن است برخی از شرایط خاص مانعی در اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر ایجاد کند و نیاز باشد که بیمار از روش دیگری برای رینوپلاستی استفاده کند.

هزینه فرم‌دهی بینی با فیلر چقدر است؟

یکی از دغدغه افراد قبل از تزریق فیلر به بینی و فرم‌دهی به آن، هزینه است. بسیاری در جلسات اولیه مشاوره خود این سوال را می‌پرسند که هزینه تزریق فیلر چقدر است؟ در پاسخ به این سوال یک عدد مشخص را نمی‌توان تعیین نمود چرا که هزینه فرم‌دهی بینی به نسبت میزان فیلر هیالورونیک اسید و الانسه بستگی دارد. بسته به فرم و شرایط بیمار گاها پزشک از هر دوی این موارد استفاده می‌کند.

جمع بندی

با وجود اینکه اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر جزو ساده‌ترین روش‌های انجام این کار به شمار می‌رود، اما این دلیل نمی‌شود که بدون آگاهی برای انجام این کار اقدام کنید. در برخی از تبلیغات زرد نوشته شده است که تزریق فیلر، ظرف ده دقیقه زیبایی دلخواه را برای بینی ایجاد می‌کند. اما در این تبلیغات چیزی از حساسیت‌ها نسبت به فیلر و دفورمیتی‌هایی که با این روش قابل درمان است، گفته نمی‌شود. بنابراین لازم است برای استفاده از هر یک از روش‌های اصلاح فرم بینی با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان به صورت تخصصی در حوزه رینوپلاستی فعالیت دارند و با انواع روش‌های انجام این کار آشنا هستند. بنابراین می‌توانند بهترین راهنما برای شما در این زمینه باشند. همچنین در صورتی که شما کاندیدای مناسبی برای اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر باشید، دکتر سزاوار با مهارت کامل فیلر را در نقاط صحیح تزریق می‌کند و بهترین نتیجه را ایجاد خواهد کرد. برای رزرو نوبت یا مشاوره با دکتر سزاوار می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6484576/

https://www.healthline.com/health/nonsurgical-rhinoplasty

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *