جایگزین پیوند لثه چیست ؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 1 تیر 1403
جایگزین پیوند لثه چیست

در مقاله پیش رو قصد بررسی انواع جایگزین پیوند لثه را خواهیم داشت، با توجه به مطالبی که در ادامه می‌خوانید می‌توانید در صورت نیاز و دریافت اطلاعات دقیق‌ تر به سایت دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، دهان و صورت مراجعه کرده و یا از طریق شماره تماس با مطب در ارتباط باشید.

رزرو نوبت دکتر سزاوار

درمان تحلیل لثه اغلب برای بازگرداندن سلامت بافت لثه ضروری است. حساسیت به دما یکی از عوارض عقب‌رفتگی لثه است که می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و باعث شود از خوردن غذاها و نوشیدنی‌ هایی که دوست دارید اجتناب کنید.

علاوه بر این تحلیل رفتن لثه می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند بهداشت نامناسب دهان، سیگار کشیدن، بیماری پریودنتال، مسائل پزشکی و حتی برخی داروها باشد. ژنتیک و عادات تهاجمی مسواک زدن حتی می‌تواند در مشکلات لثه نقش داشته باشد.

مطالعه بیشتر : برای مطالعه صفر تا صد پیوند لثه کلیک کنید .

هنگامی که بافت عقب می نشیند، سطح ریشه را در معرض دید قرار می‌دهد و می‌تواند باعث شود که بیمار حساسیت به دما، از دست دادن ساختار استخوان فک و از دست دادن دندان‌ها را تجربه کند. خوشبختانه، گزینه‌های مختلفی برای درمان عقب رفتگی لثه وجود دارد که در اینجا به بررسی انواع جایگزین پیوند لثه می‌پردازیم.

شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

جراحی پیوند لثه

برای پیوند لثه، پزشک می‌تواند از یک تکه بافت برداشته شده از سقف دهان یا یک تکه بافتی که قبلاً از یک اهداکننده جسد برداشته شده و منجمد شده است استفاده کند. این بافت سالم روی ناحیه آسیب دیده قرار می‌گیرد و در جای خود بخیه می‌شود.

پیوند لثه را می‌توان برای بازگرداندن سلامت یک یا چند دندان استفاده کرد.اگرچه پیوند لثه برای موارد عقب رفتگی شدید بسیار موثر است، اما می‌تواند در طول بهبودی دردناک باشد، معمولاً داروهای مسکن بدون نسخه برای کنترل درد جراحی پیوند لثه کافی است.

آیا روشی برای جایگزین پیوند لثه وجود دارد؟

تحلیل رفتن لثه می‌تواند باعث حساسیت و درد شود. برخی آن را غیر زیبا نیز می‌دانند، با این حال این عارضه می‌تواند شما را در معرض خطر پوسیدگی ریشه و بیماری پریودنتال قرار دهد. در حالی که پیوند لثه به عنوان درمان استاندارد شناخته می‌شود، این روش گران، تهاجمی است و برای همه بیماران مناسب نیست.

بنابراین، اگر برای پوشاندن ریشه (های) دندان در معرض دید خود نیاز به درمان دارید، ممکن است از خود بپرسید که آیا جایگزینی برای پیوند لثه وجود دارد یا خیر.خبر خوب این است که، بله، درمان‌های جایگزین پیوند لثه در دسترس هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد:

1- جرم گیری و پلنینگ ریشه

جرم گیری و پلنینگ ریشه روشی عالی برای درمان بیماری پریودنتال و تحلیل خفیف لثه است. این روش به سادگی یک تمیز کردن عمیق است که جایگزین پیوند لثه شده و توسط متخصص بهداشت دندان و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در این روش لازم است شما بیهوش شوید، زیرا تمیز کردن به عمق زیر خط لثه می‌رسد. که می‌تواند بسیار حساس و دردناک باشد.

جرم گیری و پلنینگ ریشه

در طول جرم گیری و روت پلنینگ، متخصص بهداشت دندان از ابزارهای دستی برای تمیز کردن پلاک و باکتری‌های تجمع یافته در پاکت‌های بافت لثه که بین لثه و سطح دندان قرار دارند، استفاده می‌کند. این کار به لثه‌ها اجازه می‌دهد تا نزدیک‌تر به سطح دندان ترمیم شوند و هر ریشه‌ای که قبلاً در معرض آن قرار گرفته است را بپوشاند. جرم‌گیری و صاف کردن ریشه می‌تواند به عنوان اولین گام برای درمان تحلیل لثه و جایگزین پیوند لثه استفاده شود.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با بیماری های لثه کلیک کنید .

2- کانتورینگ لثه

جراح دهان می‌تواند از کانتور لثه برای جایگزین پیوند لثه استفاده کند، اما ممکن است شما را به متخصص پریودنتیست نیز معرفی کند. برای کانتورینگ لثه، از لیزر بافت نرم یا حتی یک اسکالپل برای تغییر شکل خط لثه استفاده می‌شود. این روش به بافت لثه اجازه می‌دهد.

کانتورینگ لثه

تا در موقعیت بهتری روی دندان ترمیم شود تا پاکت لثه از پلاک و باکتری پاک شود. این روش نیز همان فرآیندی است که برای درمان لبخند لثه‌ای استفاده می‌شود. صرف نظر از ابزاری که استفاده می‌شود، قبل از عمل از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد.

3- بازسازی لثه

بازسازی لثه برای بیمارانی استفاده می‌شود که دچار تحلیل لثه شدید هستند که باعث تحلیل استخوان شده است. برای بازسازی لثه، پزشک شما بخشی از بافت لثه را در ناحیه آسیب دیده برش داده و یک پیوند استخوان قرار می‌دهد. هنگامی که پیوند استخوان به طور کامل یکپارچه شد، پزشک شما می‌تواند پیوند نهایی لثه را انجام دهد.

جراحی پین هول روش مدرن برای جایگزین پیوند لثه

پیوند لثه در گذشته تنها راه درمان لثه‌های عقب‌رفته یا حداقل سنتی‌ترین روش بود. در طول پیوند لثه، بافت‌هایی مانند پالت از یک قسمت دهان گرفته می‌شود و سپس روی لثه‌های در حال عقب‌نشینی شما بخیه می‌شود.تکنیک جراحی پین هول یک روش غیر تهاجمی‌تر است که آن را نسبت به پیوند لثه سنتی توصیه می‌کنند.

در طول عمل، یک سوراخ کوچک در بافت لثه ایجاد می‌شود، سپس بافت سالم را شل و آن را روی دندان‌های در معرض دید پایین می‌کشند. اگرچه این فرآیند نسبتاً ساده است، اما به دلیل تأثیر آن در ترمیم خط لثه بدون نیاز به جراحی گسترده بیماران، محبوبیت دارد. در این روش سطح درد در مقایسه با پیوند لثه کاهش می‌یابد و تنها کمی ناراحتی در طول عمل وجود دارد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با فیلر لثه کلیک کنید .

مزایای تکنیک جراحی پین هول

علاوه بر احساس درد کمتر نسبت به پیوند لثه سنتی، این تکنیک جراحی فواید دیگری نیز دارد:

بدون استفاده از چاقوی جراحی انجام می‌شود.

 • بیماران می‌توانند از بهبودی سریعتر لذت ببرند، زیرا هیچ زخم یا برش جراحی برای مراقبت وجود ندارد.
 • می‌توان تعداد جراحی بیشتر را در یک جلسه انجام داد.
 • به محل جراحی دوم مانند پیوند لثه نیاز ندارد.

شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

آیا با روش‌ های جایگزین پیوند لثه امکان برگشت نتیجه جراحی وجود دارد؟

متاسفانه بله. اگر برای رفع علت عقب‌رفتگی لثه‌ها اقدامی نکنید، ممکن است بعد از عمل دوباره ظاهر شوند. پس از دریافت درمان برای عقب‌رفتگی لثه، یافتن راهی برای کاهش احتمال بازگشت نتیجه جراحی مهم است. اگر عقب رفتگی فعلی لثه شما خفیف است، می‌توان توصیه‌ هایی را برای جلوگیری از فرورفتگی بیشتر به جای درمان جراحی لثه توصیه کرد.

در زیر چند نکته برای کند کردن پیشرفت لثه‌ها وجود دارد، اما بهداشت خوب دندان بسیار کلیدی است:

 • نخ دندان کشیدن منظم
 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید
 • مسواک زدن دندان‌ها و به آرامی در امتداد خط لثه دو بار در روز با استفاده از یک مسواک نرم.
 • استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده یا فلوراید برای کاهش باکتری‌ها و شستشو
 • انتخاب اندازه و شکل مسواک که امکان دسترسی به تمام قسمت‌های دهان را فراهم می‌کند
 • تعویض مسواک حداقل هر 2 تا 4 ماه یکبار
 • قرار ملاقات‌های منظم دندانپزشکی

بهبودی پس از درمان عقب‌ رفتگی لثه چگونه است؟

درد و ناراحتی که احساس می‌کنید به سلامت دهان و دندان شما بستگی دارد. به احتمال زیاد پس از درمان لثه به عنوان یک اقدام پیشگیرانه به شما آنتی بیوتیک داده می‌شود. زمان بهبودی معمولا سریع است و بسیاری از بیماران در عرض دو هفته به طور کامل بهبود می یابند.

خمیردندا‌ن‌های حساسیت‌ زدا می‌توانند به این ناراحتی کمک کنند. علاوه بر این رژیم غذایی مایع مانند سوپ ممکن است برای چند روز اول پس از پیوند لثه مفید باشد. لازم به ذکر است که قرار ملاقات بعدی برای بررسی روند بهبودی و برداشتن هر گونه بخیه، در صورت وجود، پس از عمل اولیه شما برنامه ریزی می‌شود.

مطالعه بیشتر : هر آنچه باید از لثه درد عصبی بدانید ، برای مطالعه کلیک کنید .

شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

چرا درمان عقب‌رفتگی لثه مهم است؟

درمان عقب‌رفتگی لثه بسیار مهم است. عقب نشینی لثه شما را مستعد ابتلا به عفونت‌های باکتریایی می‌کند. علاوه بر این تاثیر این عارضه روی ظاهر شما ممکن است اعتماد به نفس شما را تحت تأثیر قرار دهد. در نهایت پسرفتگی لثه ممکن است به دلیل حساسیت خوردن برخی غذاها را برای شما دشوارتر کند.

را درمان عقب‌رفتگی لثه مهم است

مزایای اصلی پیوند لثه

 • کاهش حساسیت : هنگامی که ریشه دندان در معرض دید قرار می‌گیرد، خوردن یا نوشیدن غذاهای گرم یا سرد می‌تواند باعث حساسیت شدید دندان‌ها شود. جراحی پیوند لثه و یا انتخاب روش های جایگزین پیوند لثه می‌تواند ریشه در معرض دید را بپوشاند، به کاهش ناراحتی کمک کند و سلامت لثه را بازیابی کند.
 • بهبود ظاهر : بیماری پریودنتال با تحلیل لثه و التهاب مشخص می‌شود. فرورفتگی لثه و در دید قرار گرفتن ریشه می‌تواند باعث شود دندان‌ها بلندتر از حد طبیعی به نظر برسند. پیوند لثه و یا روش‌های جایگزین پیوند لثه می‌تواند دندان‌ها را کوتاه‌تر، متقارن‌تر و به‌طور کلی جذاب‌تر نشان دهد. علاوه بر این، بافت مجاور را می‌توان در طول عمل برای اهداف زیبایی شناختی تقویت و افزایش داد.
 • بهبود سلامت لثه : بیماری پریودنتال می‌تواند به سرعت پیشرفت کند و بافت لثه را از بین ببرد. در صورت عدم درمان، مقدار زیادی از بافت لثه می‌تواند در مدت زمان کوتاهی از بین برود. پیوند لثه و یا روش‌های جایگزین پیوند لثه می‌تواند به توقف تحلیل بافت و استخوان کمک کند.

یادداشت پایانی

در این مطلب تلاش کردیم در مورد روش های جایگزین پیوند لثه نکاتی را ارائه دهیم. در صورتی که کاندید انجام پیوند لثه در ایمپلنت هستید حتما به جراح فک و صورت مراجعه کنید. شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی مراجعه کنید .

آدرس : به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

1- مزایای اصلی پیوند لثه چیست ؟

کاهش حساسیت ، بهبود ظاهر ، بهبود سلامت لثه

2 – جراحی پیوند لثه پیست ؟

برای پیوند لثه، پزشک می‌تواند از یک تکه بافت برداشته شده از سقف دهان یا یک تکه بافتی که قبلاً از یک اهداکننده جسد برداشته شده و منجمد شده است استفاده کند. این بافت سالم روی ناحیه آسیب دیده قرار می‌گیرد و در جای خود بخیه می‌شود.

 

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *