فرورفتگی شقیقه و فیلر شقیقه

آخرین تاریخ بروزرسانی: 8 فروردین 1403
فیلر شقیقه

فیلر شقیقه | هر فردی خواهان چهره زیبا و بدون نقص است. گرایش به زیبایی بازه سنی مشخصی ندارد و افراد در هر سنی به دنبال بهبود ظاهر خود هستند. استفاده از انواع لوازم آرایشی و انجام جراحی های زیبایی همگی اقداماتی هستند که افراد برای رسیدن به این هدف ممکن است، دنبال کنند. با افزایش سن تغییراتی در چهره افراد به وجود می‌آید که با وجود طبیعی بودن برای بسیاری خوشایند نیست. خوشبختانه پیشرفت ‌های ارزشمندی در علم پزشکی در دهه‌ های اخیر حاصل شده است. راهکارهای بسیاری برای از بین بردن آثار پیری در صورت وجود دارد. این روش‌ها مانند عمل زاویه سازی صورت و عمل زیبایی صورت زیبایی دوران جوانی را باز می‌گردانند. به عنوان مثال شما می‌توانید با تزریق فیلر شقیقه، فرو رفتگی های این ناحیه را از بین ببرید  و گودی شقیقه را اصلاح نمایید. در این مقاله توضیحات کاملی در مورد تزریق فیلر شقیقه ارائه خواهد شد و در ضمن به سوالات مهم شما در مورد آن نیز پاسخ داده می شود.

فیلر شقیقه چیست؟

فیلر شقیقه نحوه‌ی درمان گودی شقیقه با تزریق فیلر شقیقه به چه صورت است؟ سوالی که اکثر افراد دارای فرورفتگی شقیقه می پرسند. به طور کلی به مواد پرکننده، فیلر می‌گوییم. درمان با تزریق فیلر یا پرکننده پوستی برای از بین بردن فرورفتگی شقیقه بسیار مؤثر است. از تزریق فیلر شقیقه برای جوانسازی و ترمیم فرورفتگی ‌ها استفاده می‌ شود. بسیاری از پرکننده های پوستی از ژل شفافی ساخته می ‌شوند که متشکل از مواد طبیعی موجود در پوست است. پرکننده‌های پوستی دارای چسبندگی و طول عمر متفاوتی هستند. معمولا از نمونه‌های ظریف ‌تر برای تزریق شقیقه استفاده می‌شود. ماده‌ی سازنده‌ی اصلی فیلر‌های مرغوب اسید هیالورونیک است. این ماده به صورت طبیعی نیز در بدن وجود دارد و یکی از علت‌های شفافیت و سلامت پوست در دوران جوانی است.

بسیاری از فیلرها با داروهای بی‌حسی موضعی مخلوط شده‌اند. این موضوع باعث می‌شود درد تزریق فیلر به میزان قابل توجهی کم شود. وجود این داروها به آرامی محل تزریق را بی‌حس می‌کند. بنابراین بیمار حین تزریق درد چندانی احساس نمی‌کند. البته مهارت پزشک متخصص  و انتخاب نقاط مناسب برای تزریق نیز در کاهش درد اهمیت بسیاری دارد.

اهمیت درمان گودی شقیقه توسط متخصص ماهر و مجرب

اهمیت درمان گودی شقیقه

تزریق شقیقه باید توسط متخصصین مجرب انجام شود، زیرا گیجگاه  ناحیه‌ای بسیار حساس در بدن محسوب می‌شود. در ناحیه‌ی شقیقه رگ‌های خونی زیادی وجود دارند. از طرف دیگر کوچک‌ترین اشتباه ممکن است باعث آسیب‌ رسیدن به چشم یا مغز شود. بنابراین بهتر است پیش از انجام تزریق فیلر برای فرورفتگی شقیقه در مورد تجربه کاری و تخصص جراح زیبایی، تحقیقات لازم را انجام دهید. همچنین می‌توانید از بیماران قبلی در مورد رضایت از نتایج به دست آمده سوال بپرسید. پزشک تزریق کننده فیلر شقیقه باید آشنایی کاملی با آناتومی صورت و ناحیه‌ی گیجگاه (شقیقه) و رگ‌های موجود در آن داشته باشد.

 

علت گودی شقیقه ها چیست؟

حال که  با گودی شقیقه و اهمیت درمان آن توسط متخصص آشنا شدید، بهتر است در مورد علت های ایجاد آن نیز بدانید. مهم‌ترین علت گودی شقیقه ها کهولت سن است. با افزایش سن حجم صورت به مرور کاهش پیدا می‌کند. این موضوع باعث می ‌شود، استخوان ‌های گونه و شقیقه برجسته ‌تر به نظر برسند و تناسب چهره فرد از بین برود. همچنین عضلات صورت افراد کهن سال به مرور زمان تحلیل می‌رود و ضعیف می‌شود. موارد زیر علت‌ های اصلی گودی شقیقه هستند:

 • کاهش الیاف کلاژن
 • کاهش قابلیت ارتجاعی پوست صورت
 • کاهش چربی زیرپوستی

همه این دلایل باعث می شوند تا روند پیری وافتادگی صورت سریع تر رخ دهد.  البته برخی از بیماری ‌ها نیز علت فرورفتگی شقیقه هستند که در نهایت باعث لاغر شدن صورت، تضعیف عضلات و کاهش چربی زیر پوست می‌شوند. افرادی که به علت بیماری دچار فرورفتگی ناحیه گیجگاهی شده‌اند، نیز می‌توانند با استفاده از متدهای درمانی مانند تزریق فیلر شقیقه ویا تزریق چربی، این مشکل را حل کنند.

برخی از افراد نیز بدون سابقه بیماری ،دچار پیری زودرس می‌شوند و ممکن است گودی شقیقه‌ زودتر از موعد نمود پیدا کند. موارد زیر نیز می‌توانند علت گودی شقیقه ها در افراد باشند که باعث شوند تا تزریق فیلر شقیقه برای آن ها توصیه شود:

 • عادات غذایی ناسالم
 • ورزش‌های سنگین
 • کاهش وزن ناگهانی و زیاد
 • چاق و لاغر شدن های متناوب
 • استعمال دخانیات و اعتیاد

 

درمان خانگی گودی شقیقه

درمان خانگی گودی شقیقه

درمان خانگی برای رفع گودی شقیقه ها دارای اثرات موقتی است و به طور کامل نمی تواند فرو رفتگی های این قسمت را از بین ببرد. با این وجود شما می توانید اقدامات زیر جهت ایجاد تغییرات موقت در فرورفتگی شقیقه انجام دهید:

 • بدن خود را هیدراته نگه دارید
 • ماساژ و ورزش های صورت را روزانه انجام دهید
 • رژیم غذاهای سالم شامل انواع سبزیجات، لبنیات و… را فراموش نکنید

 

مدت زمان ماندگاری تزریق فیلر شقیقه چقدر است؟

تزریق فیلر برای درمان فرورفتگی شقیقه انجام می شود. همانطور که می دانید، فیلر برای برجستگی لب ‌ها و گونه‌ها و موارد دیگر به کار می‌رود. فیلر شقیقه می‌تواند به صورت چربی یا ژل باشد. پس از تزریق چربی یا ژل به عنوان فیلر، فرورفتگی پر خواهد شد و در ظاهر فرد تغییرات محسوسی به چشم می‌خورد. درمان عمقی در ناحیه شقیقه ‌ها با تزریق فیلر می‌تواند زیبایی و جوانی صورت را افزایش دهد. این موضوع علاوه بر ظاهر در اعتماد به نفس افراد نیز تأثیر بسزایی دارد.

تزریق شقیق دارای دو نوع دائم و موقت می باشد:

 • تزریق موقت فیلر شقیه: تزریق فیلر برای گودی شقیقه به صورت موقت، یک روش درمانی کوتاه مدت است. تاثیر آن روی ناحیه مورد نظر به طور متوسط بین ۶ ماه تا یکسال می باشد. میزان ماندگاری تاثیر فیلر‌ها علاوه بر نوع فیلر استفاده شده، به پوست افراد و سن آن‌ها نیز بستگی دارد.
 • تزریق دائم فیلر شقیه: نوع دوم تزریق به صورت دائمی است. در این روش برای پر کردن فرورفتگی ‌ها از چربی‌های موجود در بدن استفاده می‌شود. ماندگاری این روش بیشتر است. در صورتی که فرد مراقبت‌های لازم را انجام دهد، تأثیر آن می‌تواند برای همیشه باقی بماند.

فیلر شقیقه دائمی یا موقت؟

یکی دیگر از سوالات زیباجویان این است که کدام روش (موقت یا دائمی) برای تزریق شقیقه بهتر است؟ یکی از مهم‌ترین مزیت‌ های تزریق موقت این است که در صورت نارضایتی بیمار، قابلیت برگشت دارد. فیلر‌های موقت را می‌توان با تزریق آنزیم هیالونورید‌ها از بین برد. همچنین اثر آن نیز به صورت خود به خود بعد از بازه زمانی مشخص از بین می‌رود. اما در صورتی که بیمار بخواهد فیلرهای دائمی را خارج کند، باید جراحی انجام دهد. جراحی عوارض مخصوص به خود را دارد و  ممکن است ظاهر اولیه بیمار تغییر کند.

بهتر است در مورد انتخاب نوع فیلر با پزشک خود مشورت کنید. پزشک بهتر از هر کسی می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

این عمل باعث قرینه سازی صورت شده.

 

آیا تزریق فیلر شقیقه خطری به دنبال خواهد داشت؟

خطرات تزریق فیلر شقیقه

تزریق فیلر نیز مانند هر روش درمانی دیگری خالی از ریسک نیست. تزریق شقیقه در محل نامناسب می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. این موضوع اهمیت انتخاب پزشک متخصص با مهارت زیاد و تجربه کافی را مشخص می‌کند. تزریق فیلر به روش‌های غیر استاندارد، استفاده از پرکننده‌های نامرغوب و عدم مهارت پزشک، عوارض زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • تزریق فیلر جهت پر کردن گودی شقیقه در محل نامناسب منجر به مسدود شدن رگ‌های خونی می‌شود که نتایجی چون نابینایی و حتی مرگ را به دنبال دارد.
 • تزریق فیلر‌های نامرغوب می‌تواند کبودی و حساسیت‌های پوستی و در مواردی عفونت‌های حاد پوستی ایجاد کند.
 • مشکل در جویدن و درد در قسمت فک نیز دیگر عوارض احتمالی تزریق فیلر هستند.
 • ممکن است بدن شما ژل یا چربی تزریق شده را پس بزند. در صورت وجود چنین مشکلی، پزشک باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرکننده‌ ها را خارج کند. البته این موضوع در موارد نادر رخ می‌دهد.
 • تورم از دیگر عوارض طبیعی تزریق فیلر برای فرورفتگی شقیقه است که بعد از گذشت چند روز به صورت کامل بهبود پیدا می‌کند.

با انتخاب پزشک مجرب، دیگر دغدغه‌ای بابت استفاده از فیلر نامرغوب یا تزریق در نقطه اشتباه نخواهید داشت. دکتر مهدی سزاوار یکی از بهترین و مجرب‌ترین متخصصان جراحی دهان، فک و صورت در تهران هستند که تزریق فیلر برای درمان فرورفتگی‌های شقیقه را به خوبی و با کمترین عوارض انجام می‌دهند.

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر شقیقه چیست؟

 دوره ی نقاهت پس از تزریق شقیقه یک تا چند روز طول می کشد، البته در برخی از افراد ورم حاصل از تزریق ممکن است یک الی دو هفته باقی بماند. در این مدت مراقبت های زیر را به دقت انجام دهید:

 • استفاده از کمپرس یخ: گذاشتن یخ در دوران نقاهت می‌تواند تا حد زیادی از کبودی و تورم بعد از تزریق پیشگیری می‌کند
 • استفاده از ضد آفتاب‌ها: تا ۷۲ ساعت در معرض حرارت و نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. از انواع ضد آفتاب‌ها با SPF بالا برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید.
 • استفاده از لوسیون: پزشک استفاده از لوسیون هایی را تجویز می کند، حتما آن ها را تهیه کرده و مرتب استفاده نمایید.
 • هیدراته نگه داشتن بدن: آب فراوان بنوشید و از نوشیدنی‌های الکلی دوری کنید.
 • مصرف مسکن: در صورت احساس درد می‌توانید از قرص استامینوفن استفاده کنید.
 • محدود کردن تمرینات ورزشی: از ورزش‌ های شدید و بلند کردن اجسام سنگین تا ۲۴ ساعت خودداری کنید.
 • کاهش مصرف نمک: از مصرف مقادیر زیاد نمک خودداری کنید، زیرا با احتساب مایعات به تورم بیشتر کمک می کنند.
 • عدم لمس یا ماساژ: از ماساژ دادن و خاراندن محل تزریق تا ۲۴ ساعت خودداری نمایید.

به یاد داشته باشید که دستورات کامل قبل و بعد از عمل را به طور کامل از پزشک زیبایی خود دریافت کنید.

در پایان اگر همچنان سوالی در مورد تزریق فیلر شقیقه باقی مانده است، می‌توانید از پیج اینستاگرام  دکتر سزاوار کمک بگیرید. با ایشان در ارتباط باشید، مشاوره بگیرید و از روند درمان خود مطلع شوید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *