مدت زمان پیوند لثه چقدر است؟ پیوند لثه چقدر زمان می برد؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1403
مدت زمان پیوند لثه چقدر است

پیوند لثه نوعی جراحی دندان است؛ که شامل قرار دادن بافت لثه در ناحیه‌ای است که خط لثه عقب‌نشینی کرده یا ریشه دندان‌ها نمایان می‌شود.تحلیل رفتن لثه می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله بیماری لثه، مسواک زدن زیاد، مسواک زدن ناکافی دندان، ژن‌ها، تغییرات هورمونی یا سیگار کشیدن رخ دهد. در نتیجه باز بودن سطح ریشه دندان می‌تواند منجر به تجمع باکتری و پلاک شود و جریان خون را مختل کند. از طرف دیگر پیوند لثه را می‌توان برای اهداف زیبایی نیز انجام داد.

رزرو نوبت دکتر سزاوار

پیوند لثه که به‌منظور ترمیم لثه‌های آسیب‌دیده انجام می‌شود؛ معمولاً بین ۱ تا ۲ ساعت زمان نیاز دارد! میزان زمان پیوند لثه به بیماران کمک می‌کند؛ تا با دیدگاهی واقع‌بینانه و آگاهانه به این روش درمانی نگاه کنند. البته باید گفت که زمان پیوند لثه به میزان ترمیم لثه و تخصص جراح در اصلاح‌سازی لثه متغیر خواهد بود.

مراحل و مدت زمان پیوند لثه؛ از شروع تا ریکاوری

به طور کلی پیوند لثه معمولاً در بیماران مبتلا به تحلیل لثه انجام می‌شود و این عمل بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. در ادامه مراحل پیوند لثه را توضیح خواهیم داد تا خود را برای مدت زمان پیوند لثه آماده کنید:

مراحل و مدت پیوند لثه؛ از شروع تا بهبودی

1- آماده سازی

هیچ آمادگی برای درمان پیوند لثه لازم نیست، اما شما باید یک همراه با خود داشته باشید ، زیرا داروهای مسکنی که دریافت می‌کنید، رانندگی بلافاصله پس از جراحی را ناامن می‌کند. دهان شما تا چند ساعت بعد از جراحی بی‌حس می‌شود، بنابراین باید قبل از عمل غذا بخورید. همچنین باید سعی کنید بلافاصله پس از جراحی نسخه‌های خود را (در صورت داشتن نسخه) تکمیل کنید تا بتوانید قبل از از بین رفتن داروی بیهوشی، مسکن مورد نیاز را مصرف کنید.

2 – بهبود

شما باید بتوانید بلافاصله پس از پایان جراحی به خانه بروید و روز بعد به سر کار خود بازگردید. ممکن است در چند روز آینده کمی درد و تورم داشته باشید، به خصوص اگر بافت همبند از سقف دهان شما گرفته شده باشد. شما می‌توانید این مشکل را با داروهای مسکن بدون نسخه یا داروهای تجویزی درمان کنید. روند بهبودی کامل 1 تا 2 هفته طول می کشد.

پس از عمل جراحی برای معاینه عمومی یا برداشتن بخیه‌ها به یک قرار ملاقات نیاز دارید. پس از بهبودی از جراحی لثه، باید سعی کنید مشکلی که باعث تحلیل لثه شما شده است را برطرف کنید. شما باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا در آینده به روش‌های پیوند لثه بیشتری نیاز نداشته باشید.

شما باید بتوانید 2 هفته پس از جراحی به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن عادی برگردید، اما ممکن است تا 6 ماه بعد از آن، مزایای کامل پیوند را مشاهده نکنید. بافت لثه برای بهبود و قرار گرفتن در موقعیت جدید خود به زمان نیاز دارد، بنابراین اگر نتایجی را که انتظارش را داشتید بلافاصله مشاهده نکردید، ناامید نشوید.

شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

میزان زمان صرف شده برای پیوند لثه می‌تواند بسته به نیاز بیماران و مهارت دندانپزشکان متغیر باشد. بر اساس تحقیق‌های میدانی صورت‌گرفته اکثر متخصصان پریودنتولوژی معتقد هستند که بیشتر از 90% بیماران برای هر عدد پیوند لثه حدود 60 دقیقه زمان لازم دارند.

انواع جراحی پیوند لثه و تاثیر آن بر مدت زمان پیوند لثه

در طول عمل پیوند لثه، پریودنتیست بافت لثه سالم را از ناحیه دیگری در دهان (معمولاً سقف دهان) برمی دارد و از آن برای پوشاندن ریشه دندان در معرض دید استفاده می‌کند. دندانپزشک همچنین ممکن است با کشیدن بافت لثه سالم اطراف محل نمایان شده را بپوشاند. نوع پیوند لثه مورد نیاز به این بستگی دارد که آیا هدف، پوشاندن کامل ریشه‌های دندان در معرض دید است یا صرفاً جلوگیری از فرورفتگی بیشتر. در برخی موارد، پریودنتیست ممکن است از بافت فرآوری شده پزشکی از بانک بافت دهان بیمار مثل پیوند لثه از کام نیز استفاده کند.

انواع جراحی پیوند لثه و تاثیر آن بر طول مدت پیوند لثه

اگر بیمار در معرض خطر پوسیدگی شدید دندان یا از دست دادن دندان باشد، معمولاً روش پیوند لثه بهترین گزینه خواهد بود، با این حال ممکن است درمان‌های جایگزین مانند کشیدن دندان نیز در نظر گرفته شود. در ادامه هر یک از انواع جراحی لثه برای آگاهی بیشتر از مدت زمان جراحی لثه توضیح داده خواهد شد.

پیوند لثه چقدر طول می‌کشد تا بهبود یابد؟

مدت زمان بهبودی پس از پیوند لثه تا حد زیادی به نوع پیوند لثه بستگی دارد؛ برای پیوند بافت همبند، که شامل بریدن پوست در کام و برداشتن بافت از زیر آن فلپ است، پیوند لثه آزاد که شامل برداشتن پوست از سقف دهان به عنوان ماده پیوند است، یا پیوند ساقه که شامل پایین کشیدن بافت است. مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز است، در حالی که پیوند لثه با استفاده از آلوگرافت یا ماده اهداکننده بسیار کمتر تهاجمی است و روند بهبودی بسیار سریع‌تری را به دنبال خواهد داشت.

 پیوند لثه چقدر طول می‌کشد تا بهبود یابد؟

برای بیمارانی که از مواد پیوند دهنده استفاده نمی‌کنند، روند بهبودی معمولاً حدود 7-10 روز طول می‌کشد، اگرچه بیشتر درد و ناراحتی باید در عرض 2-4 روز شروع به کاهش و ناپدید شدن کند. در طول این دوره، هر گونه درد یا ناراحتی معمولاً به اندازه‌ای خفیف است.

که فرد بتواند به کار و انجام بیشتر فعالیت‌های عادی روزانه خود ادامه دهد، اگرچه توصیه می‌شود از فعالیت‌های بدنی شدید تا حد امکان، به خصوص برای یک تا دو هفته اول پس از عمل برای مدت طولانی اجتناب شود.شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی مراجعه کنید .

مراقبت‌های بعدی در طول فرایند بهبودی

بلافاصله پس از عمل، مدتی طول می‌کشد تا آرام بخش و یا بی‌حس کننده موضعی از بین برود. در این حین ممکن است کمی ناراحتی خفیف را احساس کنید، که معمولاً می‌تواند با ترکیبی از داروهای مسکن بدون نسخه و یا یخ درمانی کاهش یابد. همچنین ممکن است برای شما آنتی بیوتیک و داروهای ضد درد تجویز شود که باید طبق دستور مصرف شوند.

اقدامات دیگری که می‌توانید برای تسهیل روند بهبودی انجام دهید عبارتند از:

  • ناحیه جراحی را دستکاری و لمس نکنید و از مسواک زدن محل پیوند تا زمان بهبودی ناحیه خودداری کنید
  • برای کنترل خونریزی از گاز روی محل استفاده کنید
  • از مصرف غذاهای سفت یا ترد خودداری کنید و در صورت امکان تا دو هفته یا بیشتر از یک رژیم غذایی نرم پیروی کنید
  • تا زمانی که حساسیت دندان بهبود نیابد از مصرف غذاهایی که بسیار گرم یا سرد هستند خودداری کنید
  • تا حد امکان از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید، زیرا هر دو روند بهبودی را مهار می‌کنند
  • حداقل 24 ساعت بعد از عمل از نی استفاده نکنید، آبکشی نکنید یا تف نکنید
  • از فعالیت بدنی متوسط تا شدید برای حداقل 72 ساعت یا بیشتر پس از عمل خودداری کنید
  • به شرط رعایت دقیق این دستورالعمل‌‌ها و مراقبت‌های بعدی و ادامه دادن عادات خوب بهداشت دهان، باید روند بهبودی سریع‌تر پایان یابد و از نیاز به روش‌های مشابه در آینده اجتناب شود. اگر این مراحل را دنبال کردید و همچنان خونریزی شدید یا درد را تجربه می‌کنید که بهبود نمی‌یابد، در اسرع وقت با مطب ما تماس بگیرید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی های زیبایی صورت

جراحی‌های زیبایی پوست صورت در دنیای امروز به عنوان یکی از پرطرفدارترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شناخته می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *