عمل پشت پلک چیست؟

عمل پشت پلک چیست؟ مهمترین نکات آن

در مقاله پیش رو قصد بررسی جراحی بلفاروپلاستی یا عمل پشت پلک را خواهیم داشت، با توجه به مطالبی که در ادامه می‌خوانید می‌توانید در صورت نیاز و دریافت اطلاعات دقیق‌تر به سایت دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، دهان و صورت مراجعه کرده و یا از طریق شماره تماس با مطب در ارتباط باشید.

بلفاروپلاستی یا عمل پشت پلک چیست؟

بلفاروپلاستی یک عمل جراحی برای برداشتن مقداری از پوست یا چربی اضافی پلک بالا یا پایین برای تغییر شکل پلک است. بلفاروپلاستی بالا می‌تواند باعث بهبود افتادگی پلک‌ها شود و جراحی پلک پایین می‌تواند چین و چروک، پف‌ زیر چشم را کاهش دهد.

مطالعه بیشتر : برای دریافت اطلاعات بیشتر از عمل بلفاروپلاستی ، کلیک کنید .

با افزایش سن، عضلات صورت شل می‌شوند و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. برای پلک‌ها، این امر منجر به چین‌خوردگی در پلک‌های بالایی و عمیق‌تر شدن چین‌ها در پلک‌های پایین می‌شود. همچنین، شل شدن عضلات زیر پوست، باعث می‌شود چربی‌هایی که چشم‌ها را در موقعیت خود نگه می‌دارند، به سمت جلو برآمده و پف چشمی را ایجاد کنند.

رزرو نوبت دکتر سزاوار

شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

چرا باید جراحی پشت پلک انجام شود؟

جراحی پشت پلک معمولا برای بهبود ظاهر چهره انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند به جوانسازی ظاهر چشم‌ها و بهبود ظاهر دائما خسته و کاهش پف زیر چشم کمک کند.

جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی عمل پلک معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، اما می‌تواند تحت بی حسی عمومی نیز انجام شود. برای بلفاروپلاستی فوقانی، برش‌هایی در چین‌های پلک فوقانی ایجاد می‌شود که  از پلک‌های فوقانی تا گوشه چشم گسترش می‌یابد.

در مرحله بعد، رسوبات چربی را می‌توان تغییر مکان داد، ماهیچه‌ها را می‌توان سفت کرد و پوست اضافی را می‌توان برداشت.برای بلفاروپلاستی تحتانی، برش درست در زیر خط مژه تحتانی ایجاد می‌شود که اجازه می‌دهد تا پوست اضافی برداشته شده و چربی‌های اضافی در جای خود قرار گیرند یا در صورت لزوم برداشته شوند.

برای برخی از بیماران، جراحی عمل پلک می‌تواند تقارن چشم‌ها را نیز بهبود بخشد. مشکل دیگری که برخی افراد با آن مواجه هستند افتادگی پوست پلک بالایی است که میدان بینایی را مسدود کرده و دید جانبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این جراحی می‌تواند این انسداد را برطرف کرده و به بهبود بینایی کمک کند.

چه نوع بیهوشی برای عمل پشت پلک استفاده می‌شود؟

همانطور که گفته شد جراحی بلفاروپلاستی فوقانی اغلب تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بلفاروپلاستی پلک پایین نیز معمولاً با بی حسی موضعی همراه با آرامبخش یا در صورت تمایل بیمار با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. هنگام انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین با هم، بی حسی موضعی همراه با آرامبخش صورت می‌گیرد. با این حال، در صورت تمایل بیمار، این نوع جراحی نیز می‌تواند تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

آمادگی برای عمل پشت پلک

باید قبل از عمل پشت پلک به نکات زیر توجه کنید:

 • سیگار کشیدن باید چند هفته قبل از عمل قطع شود
 • حفظ وزن سالم می‌تواند به بیماران کمک کند تا از عوارض بیشتر جلوگیری کنند
 • ورزش منظم نیز می‌تواند کمک کننده باشد (اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید)
 • در هفته منتهی به عمل، ناحیه مورد نظر نباید تراشیده یا اپیلاسیون شود
 • حمام یا دوش گرفتن در روز عمل می‌تواند مفید باشد

خطر و عوارض عمل پشت پلک

همه جراحی‌ها با خطراتی همراه هستند، اگرچه خطرات جدی ناشی از بلفاروپلاستی بعید است. به طور معمول، به دلیل ماهیت ظریف بافت پلک، کبودی و تورم انتظار می‌رود. این حالت دائمی نخواهد بود و بسته به بیمار پس از چند روز یا چند هفته فروکش می‌کند. آبریزش یا خشکی چشم و تاری دید موقت نیز تا چند هفته پس از عمل شایع است. از عوارض جراحی بلفاروپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیش از حد برداشته شدن پوست
 • خونریزی در حدقه چشم
 • سایش قرنیه
 • دوبینی
 • مشکلات زیبایی و نیاز به جراحی ترمیمی

بهبودی پس از جراحی بلفاروپلاستی

اگر بی‌حسی موضعی دارید، باید چند ساعت پس از عمل به خانه بروید. اگر بیهوشی عمومی دارید باید منتظر بمانید تا تمام عوارض بیهوشی از بین بروند. هنگامی که داروی بیهوشی از بین رفت، ممکن است به داروهای تسکین درد نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است به دنبال این جراحی دچار تورم و کبودی شوید.

بهبودی پس از جراحی بلفاروپلاستی

برای کنترل این موضوع جراح شما استفاده از کمپرس سرد را توصیه می‌کند. بنابراین بهتر است درباره نحوه انجام این کار با جراح خود صحبت کنید.از عوارض طبیعی بعد از عمل پشت پلک خشکی یا خارش چشم، حساسیت موقت به نور یا باد، آبریزش چشم و تاری دید است.

بعد از 3 تا 5 روز پس از جراحی

باید دوباره به مطب برگردید تا بخیه‌ها را بردارید. جراح شما ممکن است توصیه کند:

 • برای چند روز سر خود را به صورت عمودی نگه دارید.
 • تا زمانی بهبودی از آرایش چشم استفاده نکنید
 • از هر دارویی که به شما داده می‌شود استفاده کنید
 • از خم شدن خودداری کنید
 • چشمان خود را فقط با آب ساده و تمیز کنید
 • برخی از بیماران تاری دید را تجربه می‌کنند که باید پس از چند روز بهبود یابد. تا زمانی که دید شما کاملا روشن نشده است رانندگی نکنید.
 • کبودی و تورم می‌تواند در روز اول و دوم پس از جراحی بدتر شود، اما پس از این مدت به سرعت شروع به ناپدید شدن می‌کند و پس از 10 تا 14 روز به رنگ زرد در می‌آید.
 • از حدود پنج روز پس از جراحی می‌توان آرایش کرد و اکثر افراد احساس اعتماد به نفس کافی برای بازگشت به فعالیت‌های عادی (و بازگشت به کار) پس از 10 تا 20 روز دارند. در ماه اول بهتر است از ورزش سنگین اجتناب شود.
 • تا دو هفته پس از جراحی نباید از لنزهای تماسی استفاده کرد. در روزی که بخیه‌ها را برداشتید از آرایش چشم خودداری کنید.
 • موارد زیر فقط راهنمایی در مورد مراحل بهبودی جراحی بلفاروپلاستی است. چراکه هر فرد به طور متفاوتی بهبود می‌یابد، بنابراین ممکن است نتایج شما متفاوت باشد.

1-3 روز پس از جراحی

 • کبودی و تورم یک یا دو روز پس از جراحی بدتر می‌شود. (چشمان شما سیاه خواهد شد)

3-7 روز پس از جراحی

 • بخیه‌های ظریف برداشته می‌شوند
 • کبودی و تورم در حال کاهش است
 • تقریبا از روز پنجم می‌توانید آرایش کنید

7-14 روز پس از جراحی

 • کبودی اکنون به زردی تبدیل شده است
 • از لنز تماسی به مدت دو هفته استفاده نکنید
 • بازگشت به کار از 10 روز به بعد

6 ماه پس از جراحی

 • می‌توانید شروع به قضاوت در مورد نتیجه نهایی کنید

آیا برای حفظ نتایج به درمان بیشتری نیاز دارم؟

کمتر از 4 نفر از هر 100 نفر نیاز به انجام بلفاروپلاستی دیگر (جراحی اصلاحی) دارند تا نتیجه رضایت بخش حاصل شود. نتایج عمل پشت پلک می‌تواند 5 تا 10 سال باقی بماند و در برخی موارد دائمی است. اما گاهی تصور میشود بعد از عمل حالت چشم ها در یک سری از اشخاص کوچکتر شده است علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی را به صورت کامل میتوانید در مقالات سایت بررسی کنید. ولی به طور طبیعی، صورت شما در مسیر پیر شدن قرار دارد، اما با انجام این جراحی باید همیشه جوان‌تر از زمانی که این عمل را انجام نداده‌اید، باشید.

 آیا برای حفظ نتایج به درمان بیشتری نیاز دارم

آیا جراحی پلک دردناک است؟

خوشبختانه، عمل بلفاروپلاستی به ندرت با درد قابل توجهی همراه است، با این حال مسکن‌های مناسب برای شما ارائه می‌شود تا در صورت نیاز در دسترس باشند. معمولاً می‌توانید عصر بعد از عمل یا صبح روز بعد از خواب برخیزید و راه بروید.

در چه سنی می‌توان بلفاروپلاستی انجام داد؟

جراحی پلک معمولاً بعد از اواخر دهه 30 سالگی یا بالاتر که علائم پیری آشکار شده است انجام می‌شود. با این حال، این یک موضوع کاملا نسبی است، زیرا برای بلفاروپلاستی شرط سنی وجود ندارد. در نتیجه این جراحی را می‌توان در اوایل دهه 20 زندگی انجام داد، چراکه در مواردی بسیاری بیمارانی که دارای پف پلک تحتانی هستند در این سن جراحی پلک انجام می‌دهند.

مطالعه بیشتر : برای دریافت پاسخ اینکه ، آیا عمل بلفاروپلاستی برگشت دارد کلیک کنید .

آیا بعد از جراحی پلک بانداژ یا پانسمان استفاده می‌شود؟

معمولاً بعد از جراحی نیازی به بانداژ نیست. گاهی اوقات، به دلیل کبودی یا تورم بیش از حد، ممکن است پس از عمل پانسمان‌هایی روی چشم‌ها گذاشته شود. پس از اتمام عمل، ممکن است پماد روی برش‌ها به مدت تقریباً یک هفته مالیده شود.

چگونه بعد از بلفاروپلاستی چشم‌ ها را شستشو دهیم؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که پرسیده می‌شود در مورد شستشو بعد از عمل پشت پلک است. شما باید دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

 • روزهای 1-2 پس از عمل: چشم‌ها را خشک نگه دارید، اما حمام کردن بدون خیس کردن چشم‌ها یا دوش گرفتن از زیر سطح بینی خوب است. اگر به چشم‌ها آب پاشیده شد، زیاد نگران نباشید، باید از قرار گرفتن زخم‌ها در معرض رطوبت طولانی‌تری خودداری کنید.
 • روزهای 3-7: شروع به شستشوی ملایم چشم‌ها با آب و صابون کنید. به آرامی چشم‌ها را پاک کنید تا خشک شوند. هیچ یک از پوسته‌ها را نکنید.
 • روز هفتم: در این زمان بخیه‌ها برداشته می‌شوند. پس از برداشتن بخیه‌ها، فرد می‌تواند به روال معمول شستشو بازگردد.
 • روز چهاردهم: می‌توان دوباره از آرایش استفاده کرد.

نتایج بلفاروپلاستی چقدر ماندگار است؟

نتایج بلفاروپلاستی طولانی مدت و طبیعی است. این جراحی برای بهبود ظاهر پلک‌ها طراحی شده است و اکثر بیماران نیازی به انجام عمل دوم احساس نمی‌کنند. البته روند طبیعی پیری ادامه دارد و نتایج بین بیماران متفاوت است. با این حال، اکثر افراد از نتایج بلفاروپلاستی که باید بین 10-15 سال طول بکشد، راضی هستند.

 نتایج بلفاروپلاستی چقدر ماندگار است

آیا بعد از عمل پشت پلک به جراحی اصلاحی نیاز است؟

همانطور که اشاره شد اگرچه انتظار می‌رود نتیجه جراحی بلفاروپلاستی سال‌ها باقی بماند، اما روند طبیعی پیری ادامه خواهد داشت. بنابراین ممکن است افتادگی و برآمدگی پلک‌ها عود کند که به هیچ‌وجه شکست یا عوارض بعد از عمل نیست. مانند تمام جراحی‌های زیبایی، ممکن است نتیجه “ایده آل” پس از یک عمل جراحی به دست نیاید و اصلاحات بعدی لازم شود. در چنین مواردی، می‌توان رویکردهای دیگری مانند بلفاروپلاستی تجدیدنظر یا اصلاحی را در نظر گرفت.

سوالات متداول

 1- عمل پشت پلک چیست؟
بلفاروپلاستی یک عمل جراحی برای برداشتن مقداری از پوست یا چربی اضافی پلک بالا یا پایین برای تغییر شکل پلک است. بلفاروپلاستی بالا می‌تواند باعث بهبود افتادگی پلک‌ها شود و جراحی پلک پایین می‌تواند چین و چروک، پف‌ زیر چشم را کاهش دهد.

2 – در چه سنی می‌توان عمل پشت پلک انجام داد؟

جراحی پلک معمولاً بعد از اواخر دهه 30 سالگی یا بالاتر که علائم پیری آشکار شده است انجام می‌شود. با این حال، این یک موضوع کاملا نسبی است، زیرا برای بلفاروپلاستی شرط سنی وجود ندارد. در نتیجه این جراحی را می‌توان در اوایل دهه 20 زندگی انجام داد، چراکه در مواردی بسیاری بیمارانی که دارای پف پلک تحتانی هستند در این سن جراحی پلک انجام می‌دهند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *