شکستگی بینی چگونه درمان میشود ؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 22 اسفند 1402
شکستگی بینی ، علائم و درمان فوری

شکستگی بینی یک نوع آسیب شایع در صورت است که زمانی رخ می‌دهد که استخوان یا غضروف بینی شکسته یا جابجا شود. این نوع آسیب می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله ضربه جسمی ناشی از ورزش، سقوط یا تصادفات رخ دهد.

رزرو نوبت دکتر سزاوار

در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان فک و صورت در مورد شکستگی بینی و نحوه تشخیص و درمان آن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد:

 علائم شکستگی بینی

 • درد: یکی از شایع ترین علائم شکستگی بینی درد است که می‌تواند خفیف تا شدید باشد و ممکن است با فشار یا لمس بدتر شود.
 • تورم : تورم اطراف بینی و چشم یکی دیگر از ویژگی‌ های شایع شکستگی بینی است. تورم می‌تواند خفیف تا شدید باشد و می‌تواند بینی را بزرگتر از حد طبیعی نشان دهد.
 • قرمزی یا کبودی : شکستگی بینی می‌تواند باعث قرمزی یا کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی و یا اطراف بینی و گونه‌ها شود. کبودی ممکن است چند ساعت پس از آسیب ظاهر شود و چند روز ادامه داشته باشد.
 • دشواری در تنفس : شکستگی بینی می‌تواند باعث مشکل در تنفس از طریق بینی شود، چراکه راه‌های بینی ممکن است به دلیل جابجایی استخوان یا غضروف بینی مسدود شود.

علائم شکستگی بینی

 • خونریزی بینی: خونریزی از بینی یکی دیگر از ویژگی‌های شایع شکستگی بینی است. خونریزی بینی ممکن است بلافاصله پس از آسیب رخ دهد یا ممکن است چند روز بعد شروع شود.
 • تغییر شکل: شکستگی بینی می‌تواند باعث تغییر شکل ظاهری بینی شود. این تغییر شکل می‌تواند شامل بینی کج باشد.
 • ایجاد صدا: در برخی موارد، شکستگی بینی ممکن است در هنگام لمس یا حرکت دادن بینی، صدای ایجاد کند.

اگر مشکوک به شکستگی بینی هستید، مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند بینی شما را معاینه کند و آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن را برای تعیین میزان آسیب تجویز کند. درمان شکستگی بینی بسته به شدت شکستگی ممکن است شامل درمان غیر جراحی یا جراحی باشد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با شستشوی بینی بعد از کشیدن تامپون، کلیک کنید .

درمان‌ های خانگی و فوری برای شکستگی بینی

در حالی که جستجوی مراقبت‌ های پزشکی برای شکستگی بینی بسیار مهم است، برخی از درمان‌ های مراقبت خانگی وجود دارد که می‌تواند به کاهش عوارض عمل بینی مانند درد و تورم و بهبودی کمک کند. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که این درمان‌ها جایگزین درمان پزشکی نمی شوند و ضروری است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 • کیسه یخ: قرار دادن کیسه یخ روی بینی می‌تواند به کاهش تورم و درد کمک کند. یک بسته سرد یا یخ را در یک حوله بپیچید و آن را به مدت 20 دقیقه هر بار و چند بار در روز روی بینی قرار دهید.
 • مسکن‌ها: مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می‌توانند به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کنند. دستورالعمل‌های دوز روی برچسب را دنبال کنید یا قبل از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 • استراحت: استراحت و اجتناب از فعالیت‌های بدنی می‌تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر و بهبودی کمک کند.
 • سر را بالا نگه دارید: خوابیدن با سر بالا می‌تواند به کاهش تورم و سهولت تنفس کمک کند.
 • اسپری‌های بینی: اسپری‌های بینی نمکی بدون نسخه می‌توانند به مرطوب شدن مجاری بینی و کاهش احتقان کمک کنند.
 • از دمیدن بینی خودداری کنید: دمیدن بینی می‌تواند تورم را بدتر کرده و باعث درد بیشتر شود. مهم است که تا زمان کاهش تورم از دمیدن بینی خودداری کنید.
 • به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید: مهم است که برای شکستگی بینی به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید، حتی اگر آسیب جزئی به نظر برسد. پزشک می‌تواند وسعت آسیب را ارزیابی کند و درمان مناسب مانند تراز کردن مجدد استخوان‌های بینی یا انجام جراحی را ارائه دهد.

اهمیت جستجوی درمان زود هنگام برای شکستگی بینی

اگر شکستگی بینی شدید باشد، باعث شکستگی‌های متعدد شده باشد یا بیش از 14 روز درمان نشده باشد، ممکن است درمان غیر جراحی امکان پذیر نباشد. در چنین مواردی، برای تراز کردن استخوان‌های بینی و تغییر شکل بینی به جراحی نیاز است.

درمان شکستگی بینی

جراحی بینی شکسته یک روش جراحی ترمیمی است که شامل تنظیم مجدد استخوان‌ ها و غضروف بینی برای بازیابی شکل و عملکرد آن است. این جراحی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و ممکن است شامل ایجاد برش هایی در داخل بینی یا روی پوست اطراف بینی باشد.

اگر بینی شکسته به تیغه بینی آسیب رسانده و باعث انسداد یا مشکل در تنفس شده است، ممکن است جراحی سپتوپلاستی توصیه شود. این روش شامل صاف کردن تیغه بینی برای بهبود جریان هوا از طریق بینی است.

پس از جراحی، بیماران ممکن است کمی تورم و ناراحتی را تجربه کنند که می‌توان با داروهای مسکن و کمپرس سرد کنترل کرد. اکثر بیماران بسته به وسعت جراحی می‌توانند ظرف یک یا دو هفته به محل کار یا مدرسه بازگردند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگر دچار شکستگی‌ های شدید یا متعدد در بینی خود هستید و یا اگر در تنفس مشکل دارید، جراحی نباید به تعویق بیفتد. تأخیر در درمان بینی شکسته می‌تواند منجر به جراحی پیچیده تر، زمان بهبودی طولانی تر و خطر بالاتر عوارض مانند تاثیر گذاشتن بر عمل زیبایی صورت شود.

جراحی بینی شکسته

همانطور که اشاره شد اگر مشکوک به شکستگی بینی هستید، مهم است که به دنبال مراقبت‌های پزشکی از یک جراح متخصص باشید. مشاوره با جراح شامل یک ارزیابی کامل برای تعیین میزان آسیب و تدوین یک برنامه درمانی مناسب است.

ممکن است از مطالعات تصویربرداری مانند اشعه ایکس و سی تی اسکن برای تایید شکستگی‌های مشکوک استفاده شود که مکمل یافته‌های معاینه بصری و فیزیکی است. جراح شما همچنین یک تاریخچه پزشکی دقیق از شما می گیرد و انتظارات شما از جراحی را مطرح می‌کند.

برای آماده شدن برای جراحی، از شما خواسته می‌شود تا چند هفته قبل از عمل از استعمال دخانیات و همچنین آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی خودداری کنید، که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. همچنین از شما خواسته می‌شود که رژیم درمانی مخصوص را دنبال کنید تا بدن و پوست خود را برای ترمیم آماده کنید.

گزینه‌ های جراحی بینی شکسته

 • جراحی بینی

این روش جراحی در درجه اول با هدف تغییر شکل بینی انجام می‌شود. زمانی که شکستگی منجر به شکستگی‌های متعدد شده است، یا اگر آسیب به طور قابل توجهی ظاهر بینی را مخدوش کرده باشد، این روش توصیه می‌شود. علاوه بر درمان جراحات، رینوپلاستی برای بهبود زیبایی یا اصلاح ناهنجاری‌ های مادرزادی بینی نیز مورد توجه قرار می گیرد.

یکی از جنبه‌ های کلیدی در جراحی بینی این است که متناسب با فرد انجام می‌شود. جراح ساختار صورت شما را ارزیابی می‌کند، انتظارات شما را درک می‌کند و سپس یک طرح جراحی را طراحی می‌کند که با ویژگی‌های شما هماهنگ باشد.

 • سپتوپلاستی

تیغه بینی، دیواره نازکی که سوراخ‌ های بینی شما را از هم جدا می‌کند، ممکن است به دلیل شکستگی بینی آسیب دیده یا نامرتب شود. در صورت عدم درمان، انحراف تیغه بینی می‌تواند مانع تنفس طبیعی شود و به محلی برای عفونت‌های مکرر تبدیل شود.

در طول هر دو روش، جراح می‌تواند از روش بسته یا باز برای دسترسی به استخوان‌ها و غضروف بینی استفاده کند. در روش بسته، برش‌ها در داخل بینی پنهان می‌شوند، در حالی که در روش باز، یک برش در سراسر کلوملا، نوار باریکی از بافت که سوراخ‌های بینی را جدا می‌کند، ایجاد می‌شود.

جراح استخوان‌ها و غضروف بینی را تغییر شکل می‌دهد تا هرگونه آسیب ساختاری ناشی از آسیب را اصلاح کند. بسته به شدت شکستگی بینی، جراح ممکن است غضروف را بردارد یا اضافه کند یا از استخوان سایر قسمت‌های بدن برای بازسازی بینی استفاده کند.

اگر سپتوم منحرف شده باشد، جراح می‌تواند با استفاده از غضروف‌های داخل بینی برای بهبود تنفس، آن را اصلاح کند.پس از ایجاد تغییرات مورد نیاز، پوست و بافت بینی به عقب برگردانده شده و برش‌های بینی و کلوملا بخیه زده می‌شود. سپتوپلاستی معمولاً بین 2 تا 3 ساعت طول می کشد، اما ممکن است مدت زمان برای جراحی‌ های پیچیده تر طولانی تر باشد.

بهبودی بعد از جراحی بینی شکسته

زمان بهبودی جراحی بینی شکسته بسته به پیچیدگی درمان می‌تواند متفاوت باشد، اما معمولاً بین یک تا دو هفته متغیر است.پس از عمل، یک آتل روی بینی شما قرار داده می‌شود تا به آن کمک کند شکل جدید خود را در حین بهبودی حفظ کند. بسته‌های بینی یا آتل‌ها نیز ممکن است در داخل سوراخ‌های بینی قرار داده شوند تا سپتوم را تثبیت کنند.

بهبودی بعد از شکستگی بینی

اینها بعد از یک هفته برداشته می‌شوند و بخیه‌های قابل جذب در کلوملا حل می‌شوند و نیازی به برداشتن ندارند.شما به کسی نیاز دارید که شما را از بیمارستانی که در آن جراحی شما انجام می‌شود به خانه برساند و ممکن است لازم باشد یک هفته یا بیشتر از محل کار مرخصی داشته باشید.

از فعالیت‌های فیزیکی شدید، شنا و فعالیت‌هایی که نیاز به حرکات بیش از حد یا حالات چهره دارند، باید تا شش هفته پس از جراحی اجتناب شود.در دو هفته اول پس از جراحی، باید مراقب فعالیت هایی مانند دمیدن بینی، جویدن بیش از حد، کشیدن لباس روی سر، قرار دادن عینک روی بینی و مسواک زدن شدید نیز باشید.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با ورزش بعد از عمل رینوپلاستی، کلیک کنید .

توصیه می‌شود بعد از جراحی سر خود را بالاتر از قفسه سینه نگه دارید تا احتمال خونریزی و تورم کاهش یابد. اگر بینی شما متورم باشد، ممکن است احساس گرفتگی کنید.اگر جراحی بینی شکسته یک اصلاح جزئی باشد، حداقل چند ساعت پس از جراحی تحت نظر خواهید بود و در همان روز اجازه خروج خواهید داشت.

با این حال، اگر جراحی پیچیده‌تر باشد، ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید. برای اطمینان از بهبود ، رعایت دقیق دستورالعمل‌های ارائه شده توسط جراح پس از عمل بسیار مهم است.

خطرات و عوارض احتمالی

هر عمل، از جمله جراحی بینی، خطرات مشخصی را به همراه دارد. در طول مرحله مشاوره، به طور کامل در مورد خطرات و عوارض احتمالی، که ممکن است شامل موارد زیر باشد، توضیح داده می‌شود:

 • خونریزی: خونریزی می‌تواند در حین یا بعد از جراحی رخ دهد و ممکن است نیاز به درمان یا جراحی اضافی برای رفع آن داشته باشد.
 • عفونت: پس از هر عمل جراحی خطر عفونت وجود دارد و ممکن است برای درمان عفونت نیاز به آنتی بیوتیک باشد.
 • خطرات بیهوشی: مانند هر عمل جراحی، خطرات مرتبط با بیهوشی وجود دارد، مانند واکنش آلرژیک یا مشکلات تنفسی.

علاوه بر این خطرات عمومی، سایر خطرات احتمالی مخصوص جراحی بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در تنفس از طریق بینی: اگر مجرای بینی مسدود شود، می‌تواند منجر به مشکل در تنفس از طریق بینی شود.
 • بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی: احتمال بی حسی دائمی در بینی یا نواحی اطراف آن وجود دارد.
 • احتمال ظاهر ناهموار بینی: مانند هر جراحی دیگری، این خطر وجود دارد که نتایج متقارن یا از نظر زیبایی خوشایند نباشد.
 • درد، تغییر رنگ یا تورمی که ممکن است ادامه داشته باشد: تجربه درد، تغییر رنگ یا تورم پس از جراحی که ممکن است برای مدتی ادامه داشته باشد، شایع است.
 • جای زخم: جراحی زیبایی بینی ممکن است اسکارهایی به جای بگذارد که قابل مشاهده هستند یا ممکن است برای رفع نیاز به جراحی بیشتری داشته باشند.
 • سوراخ شدن سپتوم: در جراحی بینی شکسته خطر سوراخ شدن سپتوم وجود دارد.
 • نیاز به جراحی بیشتر: در برخی موارد، ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب یا رفع عوارض، جراحی بیشتری لازم باشد.

قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر، مهم است که هر گونه نگرانی یا سؤالی که ممکن است در مورد خطرات و عوارض احتمالی داشته باشید با جراح خود در میان بگذارید.

سوالات متداول 

1 – شکستگی استخوان بینی چه زمانی یک اورژانس پزشکی محسوب می‌شود؟

اگر خونریزی شدید و مداوم بینی، تخلیه مایع شفاف از بینی یا مشکل در تنفس دارید، شکستگی استخوان بینی باید یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته شود.

2 – آیا شکستگی بینی باید به صورت اورژانسی درمان شود؟

شکستگی بینی در صورتی که با خونریزی شدید بینی، مشکل در تنفس از طریق بینی، تورم قابل توجه یا درد شدید همراه باشد، به نگرانی فوری تبدیل می‌شود. بعلاوه، اگر سردردهای شدید، افزایش درجه حرارت، یا احساس سرگیجه را تجربه می کنید، اینها می‌توانند نشانه‌های یک نگرانی جدی پزشکی باشند که نیاز به توجه فوری دارد.

3 – آیا می‌توان بینی شکسته را خود فرد تنظیم کند؟

تلاش برای تنظیم مجدد یا تنظیم بینی شکسته به تنهایی توصیه نمی شود. احتمال بروز عوارض غیرقابل مشاهده وجود دارد که ممکن است وضعیت را بدتر کند. اگر فکر می کنید که بینی خود را شکسته اید، ضروری است که با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

4 – بهبودی پس از جراحی بینی شکسته چقدر طول می کشد؟

مشاهده نتایج نهایی بعد از جراحی شکستگی بینی ممکن است تا 12 ماه طول بکشد. تورم اولیه طی یک هفته کاهش می یابد و بخیه‌ها در هفته اول حل می‌شوند. بهبودی ممکن است تا چهار هفته طول بکشد.

5 – آیا برای تشخیص شکستگی بینی به اشعه ایکس نیاز دارید؟

معمولاً برای تشخیص شکستگی بینی نیازی به اشعه ایکس نیست. معاینه چشمی و معاینه فیزیکی صورت کافی است. ممکن است برای بررسی سایر صدمات یا عوارض، عکس برداری با اشعه ایکس ضروری باشد.

6 – آیا بیمه هزینه جراحی بینی شکسته را پوشش می‌دهد؟

جراحی زیبایی واجد شرایط بیمه نیست. با این حال، در موارد استثنایی، ناهنجاری‌های پس از ضربه یا مشکلات تنفسی قابل توجه ممکن است واجد شرایط درمان باشند.

7 – کدام پزشک می‌تواند شکستگی بینی را برطرف کند؟

جراح گوش و حلق و بینی (گوش، حلق و بینی) یا جراح پلاستیک می‌تواند بینی شکسته را ترمیم کند. یک جراح پلاستیک متخصص معمولاً جراحی را برای مسائل زیبایی انجام می‌دهد، در حالی که اگر مشکلات تنفسی نگرانی اصلی باشد، جراحان گوش و حلق و بینی درگیر هستند.

8 – قبل از عمل جراحی بینی چه اقداماتی را باید انجام دهم؟

پیش از جراحی بینی، اجتناب از سیگار کشیدن برای چند هفته ضروری است. حداقل 8 ساعت قبل از جراحی از مصرف غذا یا نوشیدنی خودداری کنید. استراحت کافی را در اولویت قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی متعادلی را در روزهای منتهی به عمل برای کمک به بهبودی سریع حفظ می کنید.پ

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی چشم است که شما با بهره از آنها می‌توانید زیبایی صورت و چهره را چندین برابر کنید. در ادامه این

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *