عوارض پیوند لثه چیست؟

عوارض پیوند لثه

در مقاله پیش رو قصد بررسی عوارض پیوند لثه را خواهیم داشت، با توجه به مطالبی که در ادامه می‌خوانید می‌توانید در صورت نیاز و دریافت اطلاعات دقیق‌تر به سایت دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، دهان و صورت مراجعه کرده و یا از طریق شماره تماس با مطب در ارتباط باشید.

یکی از رایج‌ترین مشکلات دندانی که بیماران با آن مواجه هستند، تحلیل لثه است. زمانی که لثه‌های بیمار شروع به عقب‌رفتن می‌کنند، ریشه‌های دندان‌‌ها آشکار می‌شود و آن‌ها را مستعد پوسیدگی و از دست دادن دندان می‌کند. خوشبختانه، گزینه پیوند لثه برای اصلاح این مشکل وجود دارد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی و دیدن انواع عکس قارچ لثه ، کلیک کنید .

با وجود اینکه جراحی پیوند لثه می‌تواند عوارض احتمالی برای سلامت دندان‌ ها را در آینده برطرف کند، اما بسیار از بیماران از اینکه خود جراحی پیوند لثه دارای عوارض و خطرات باشند در هراسند. از این رو سوالات بسیاری در مورد عوارض پیوند لثه پرسیده می‌شود که ما قصد داریم در ادامه توضیحات کاملی را در اختیار بیماران نیازمند به این جراحی قرار دهیم.

رزرو نوبت دکتر سزاوار

شما می‌توانید برای انجام این دست خدمات پزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

جراحی پیوند لثه چگونه انجام می‌شود؟

آگاهی از چگونگی انجام این جراحی می‌تواند ترس از عوارض پیوند لثه هر چند احتمالی و طبیعی را کاهش دهد. از این رو بهتر است قبل از پرداختن به عوارض احتمالی در خصوص این جراحی اطلاعات کافی را داشته باشید.

در طول جراحی پیوند لثه، پریودنتیست معمولاً بافت همبند را از سقف دهان (کام) می‌گیرد و آن را به خط لثه آسیب دیده بخیه می‌زند. این کار سطح ریشه در معرض دید را می‌بندد. پس از برداشتن بافتی که قرار است پیوند شود، ناحیه آسیب‌دیده روی کام بخیه می‌شود تا بهبود یابد.

جراحی پیوند لثه چگونه انجام می‌شود

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، تغییرات هورمونی، دیابت و سایر بیماری‌ها می‌تواند خطر بیماری لثه را افزایش دهد و منجر به تحلیل رفتن لثه شود. از این رو عوارض پیوند لثه (در صورت بروز احتمالی) قطعا از انجام ندادن این جراحی کمتر است.

اگرچه بسیاری از افرادی که لثه‌هایشان عقب‌رفته است، به دلیل بیماری پریودنتال دچار آن می‌شوند، اما این عارضه به دلیل سابقه خانوادگی یا ژنتیک نیز می‌تواند رخ دهد. به عنوان مثال:

 • آیا می دانستید که برخی افراد به طور طبیعی بافت لثه ضعیف‌تری نسبت به دیگران دارند؟
 • آیا می‌دانید افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند. بیشتر محصولات تنباکو می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند؟

مطالعه بیشتر : برای دریافت اطلاعات کامل راجع به اینکه ، پیوند لثه چیست ، کلیک کنید .

عوارض جراحی پیوند لثه

ممکن است پس از جراحی تحلیل لثه دچار علائمی شوید که نیاز به درمان بیشتری دارد. در صورت مشاهده موارد زیر فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی که پس از 20 دقیقه فشار وارده متوقف نمی‌شود
 • درد، کبودی یا تورم بیشتر از حد انتظار
 • تب یا لرز
 • درد ناگهانی و شدید

شکست پیوند لثه، اگرچه بسیار نادر است، اما ممکن است رخ دهد. اگر سیگاری هستید، دیابت دارید یا از اختلال یا بیماری دیگری سرکوب کننده سیستم ایمنی رنج می برید، ممکن است نارسایی پیوند لثه را تجربه کنید. زمانی که سالم‌تر شدید، می‌توان این روش را تکرار کرد. حتی اگر پیوند موفقیت آمیز باشد، ممکن است در آینده دوباره مشکلات لثه را تجربه کنید.

انتخاب نوع پیوند لثه و عوارض احتمالی آن

انتخاب نوع جراحی می‌تواند بروز عوارض پیوند لثه را پیش‌بینی کند. با این حال عوارض طبیعی پیوند لثه را می‌توان با رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی و مصرف داروها مدیریت کرد. بسته به شرایط شما، دندانپزشک ممکن است یکی از سه پیوند زیر را انجام دهد:

انتخاب نوع پیوند لثه و عوارض احتمالی آن

 • پیوند بافت همبند: این روش رایج‌ترین نوع پیوند است و معمولاً برای بسیاری از مناطق عقب رفتگی انجام می‌شود. دندانپزشک شما بافت همبند زیرین را از فلپ روی سقف دهان می‌گیرد و سپس آن را روی ریشه‌های در معرض دید بخیه می‌زند. این روش به دلیل تهاجمی تر بودن می‌تواند عوارض بیشتری را به همراه داشته باشد.
 • پیوند آزاد لثه: فرض کنید بافت لثه ضعیفی دارید که نیاز به تقویت دارد. در این صورت، دندانپزشک شما ممکن است یک تکه کوچک از بافت کام شما را بگیرد و آن را به بافت لثه موجود در اطراف دندان شما بچسباند. دندانپزشک شما ممکن است از بافت انسانی خشک شده با انجماد از منبع دیگری استفاده کند تا از ایجاد دو محل جراحی جلوگیری کند.در این صورت عوارض پیوند لثه کاهش پیدا می‌کند.
 • پیوند ساقه: در این روش از بافت لثه در کنار ریشه‌های در معرض دید استفاده می‌شود. این تنها در صورتی امکان‌پذیر است که بافت ضخیم و سالم باشد. جراح دهان یک تکه کوچک از بافت سالم را جدا می‌کند، سپس می‌چرخاند و سپس آن را روی ریشه‌ها بخیه می‌کند.
 • بسته به شرایط شما، ممکن است به یک روش جایگزین برای پیوند لثه یا نوع دیگری در کنار آن نیاز باشد که شامل بازسازی و صاف کردن ریشه و کانتورینگ لثه است.

مطالعه بیشتر : برای دریافت اطلاعات بیشتر از ، جرم گیری لثه ، کلیک کنید .

مدیریت درد در طول پیوند لثه

گاهی بیماران بروز درد و خونریزی را از عوارض پیوند لثه می‌دانند، اما بد نیست بدانید که چه نیاز به پیوند برای یک دندان یا چند دندان داشته باشید، جراح دندان در طول عمل پیوند با بی‌حس کردن نواحی جراحی با بی‌حسی موضعی، بروز در را کاهش می‌دهد. بنابراین نباید نگران عوارض پیوند لثه از این نوع باشید.

پس از اتمام جراحی، جراح یک پانسمان را روی محل پیوند قرار می‌دهند تا در طول دوره بهبودی از آن محافظت کند. با این حال، هنگامی که در خانه هستید و بیهوشی از بین می‌رود، برای چند روز کمی احساس ناراحتی و تورم خواهید داشت. اما جراح برای کاهش عوارض پیوند لثه داروی ضد درد و احتمالاً یک آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز می‌کند.

مدیریت درد پس از پیوند لثه

برای اینکه درد جراحی پیوند لثه را به حداقل برسانید و از عوارض پیوند لثه جلوگیری کنید، این دستورالعمل‌های بعد از جراحی را دنبال کنید:

 • برای خونریزی، گاز را در دو طرف محل جراحی قرار دهید، اما نه در بالای آن.
 • در 24 ساعت اول پس از جراحی از فعالیت‌های بدنی خودداری کنید.
 • از کشیدن لب‌های خود برای مشاهده زخم خودداری کنید. زبان خود را از ناحیه دور نگه دارید و پانسمان را خارج نکنید.
 • برای چند روز از غذاها و نوشیدنی‌های گرم دوری کنید و در هفته اول از غذاهای نرم و مایعات استفاده کنید.
 • در روز جراحی دهان خود را مسواک نزنید یا آبکشی نکنید.
 • بعد از 24 ساعت اول پس از جراحی، دهان را با دهانشویه بشویید تا باکتری‌ها را از بین ببرید.
 • وقتی به مسواک زدن برگشتید، به مدت یک ماه نزدیک ناحیه پیوند مسواک نزنید. بعد از این مدت با یک مسواک بسیار نرم از حرکات ملایم استفاده کنید.

چطور از بروز عوارض پیوند لثه جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از عوارض پیوند لثه قبل و بعد از پیوند شامل بهداشت دهان و دندان، معاینات منظم دندانپزشکی، رژیم غذایی متعادل و ترک سیگار است که باعث بهبود پیوند لثه می‌شود و احتمال مشکلات آینده را کاهش می‌دهد.

مطالعه بیشتر : برای ورم لثه چه قرصی بخوریم ، کلیک کنید .

چرا پیوند لثه مهم است؟

پیوند لثه برای توقف روند تحلیل لثه و تحلیل استخوان توصیه می‌شود. این جراحی همچنین می‌توانند حساسیت دندان را کاهش دهند، از ریشه‌های شما در برابر پوسیدگی محافظت کنند و خط لثه را یکنواخت‌تر کنند. پس از تحلیل رفتن بافت لثه، بیشتر افراد تفاوت رنگ بین ریشه و مینای دندان خود را قابل توجه می‌دانند.

 چرا پیوند لثه مهم است؟

سطوح ریشه نیز نرم‌تر از مینای دندان هستند، بنابراین هنگامی که توسط بافت لثه محافظت نمی‌شوند، در معرض خطر پوسیدگی ریشه قرار می‌گیرند. در این صورت اگر پیوند لثه اتفاق نیفتد، عقب رفتگی می‌تواند بدتر شده و احتمالا منجر به از دست دادن دندان شود.

سوالات متداول

1 – عوارض جراحی پیوند لثه چیست ؟

خونریزی که پس از ۲۰ دقیقه فشار وارده متوقف نمی‌شود ، درد، کبودی یا تورم بیشتر از حد انتظار، تب یا لرز ، درد ناگهانی و شدید

2 – چطور از بروز عوارض پیوند لثه جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از عوارض پیوند لثه قبل و بعد از پیوند شامل بهداشت دهان و دندان، معاینات منظم دندانپزشکی، رژیم غذایی متعادل و ترک سیگار است که باعث بهبود پیوند لثه می‌شود و احتمال مشکلات آینده را کاهش می‌دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *