اصلاح طرح لبخند

آخرین تاریخ بروزرسانی: 8 فروردین 1403
اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند: در لبخند هر فرد، ممکن است نکته یا موردی وجود داشته باشد که برای او خوشایند نباشد. در واقع با لبخند زیبا فرد احساس بهتری نسبت به ظاهر خود خواهد داشت. این می تواند در افزایش روحیه و اعتماد به نفس او نیز تاثیر گذار باشد. روش‌های درمانی که با نام اصلاح طرح لبخند شناخته می‌شوند، می‌توانند در بهبود این نکات و زیبایی لبخند نقش بسیار موثری داشته باشند. ترمیم هرکدام از بخش‌ها متدهای خاص خود را دارد .

درخواست مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان توسط  کارشناسان کلینیک دکتر سزاوار فرم زیر را پر کنید.

اصلاح طرح لبخند یک نوع جراحی زیبایی محسوب می شود که به شکل ها و روش های مختلفی بنا بر نقص و مشکلات دهانی و دندانی افراد با روش های مختلف دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی قابل انجام است. با مراجعه به دندانپزشک زیبایی و بررسی دقیق مشکلات دهان و دندان ها، روش های مناسب برای اصلاح طرح انتخاب شده و توسط دندانپزشک، اجرایی خواهند شد. به عنوان مثال، عمل فرنکتومی یکی از این روش‌ها است. البته همه افراد نمی توانند از این تکنیک ها استفاده کنند. این به نوع مشکل و تشخیص پزشک بستگی دارد.

در ادامه مقاله به بررسی این موضوع پرداخته خواهد شد که کاندیدهای مناسب اصلاح طرح لبخند چه کسانی هستند و انواع روش های ترمیمی و اصلاحی لبخند برای کدام مشکلات دندانی قابل انجام هستند، پس با ما همراه باشید.

 کاندیدهای مناسب اصلاح طرح لبخند چه کسانی هستند؟

اگر اصلاح لبخند مربوط به مشکلات دندانی باشد، افرادی که شرایط زیر را دارند، کاندیداهای مناسبی برای اصلاح طرح لبخند می باشند:

داشتن فواصل دندانی

داشتن فواصل دندانی

رفع فواصل دندانی برای افرادی که دارای دیاستما یا شکاف بین دندان ها هستند، می تواند تاثیر به سزایی در اصلاح لبخند آن ها داشته باشد. دیاستما به دلایل مختلف  ژنتیکی عادات نامناسب هنگام ، بلع و…  رخ می دهد. پس از معاینه این وضعیت توسط دندانپزشک زیبایی، روش اصلاحی و ترمیمی انتخاب شده و پیاده سازی خواهد شد. تکنیک های مختلفی از جمله ارتودنسی، باندینگ، ، ونیر دندان و فرنکتومی بنا بر شرایط فرد برای بهبود این شرایط انتخاب می شوند.

نامرتبی دندان ها

در بسیاری از افراد کجی دندان ها و نامرتبی خفیف تا شدید دیده می شود و لازم است که برای اصلاح طرح لبخند، این نامرتبی ها به کمک روش های مختلف از جمله ارتودنسی و … مورد ترمیم قرار بگیرند. بدیهی است که با برگشتن دندان ها به جای صحیح خود و قرار دادن آن ها در یک ردیف به صورت اصولی، زیبایی لبخند چندین برابر خواهد شد.

نهفتگی دندان ها

وقتی دندان ها فضای کافی برای بیرون آمدن نداشته باشند، ممکن است در بافت لثه و استخوان گیر کرده و فضای اطراف را شلوغ کند. به این شرایط نهفتگی دندان گفته می شود. بعضی افراد دارای دندان های نهفته هستند که غالبا مادرزادی بوده و باید طی یک عمل جراحی این مشکل برطرف شود. در بیشتر اوقات برای درمان و بهبود شرایط، دندان به صورت کامل کشیده می شود.

فقدان یا از دست دادن دندان

در صورتی که حتی یک دندان خود را از دست داده باشید و دندانی جایگزین آن نشده باشد، این به زیبایی لبخند شما آسیب زیادی می زند. دندانپزشک در این حالت، ایمپلنت دندان یا در صورت امکان استفاده از روکش را توصیه خواهد کرد.

لب پریدگی دندان ها

لب پریدگی دندان ها

لب پریدگی دندان ها برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد. . این مشکل دلایل مختلفی دارد، پوسیدگی دندان، ضربه ناگهانی، خوردن غذاهای سفت و… همگی می توانند باعث لب پریدگی دندان ها شوند. این مشکل باعث می شود که دندان ها یکدست و زیبا به نظر نرسند و حین صحبت کردن یا لبخند زدن، به اندازه کافی جذاب نباشند. در اصلاح طرح لبخند پریدگی لبه دندان ها ترمیم و اصلاح شده و دوباره دندان هایی یکدست و زیبا خواهیم داشت.

زردی دندان ها

رنگ تیره یا زرد دندان ‌ها ممکن است باعث شود چهره فرد سالخورده‌تر به نظر برسد. لکه های زرد اغلب در خارجی ترین لایه دندان قرار می گیرند دلایل مختلفی می توانند باعث شوند تا رنگ دندان ها تغییر کنند. گذشت زمان و عواملی چون نوشیدن چای و قهوه، استعمال دخانیات و عدم رسیدگی صحیح به دندان ها و تجمع پلاک باعث زرد شدن و از دست رفتن سفیدی دندان ها می شوند. در این حالت، پزشک دندان ها را با استفاده از روش بلیچینگ، سفید کرده و برق و زیبایی قبلی را به آن ها بازمی گردانند. فراموش نکنید، سفیدی بیش از حد دندان ها ظاهر غیر طبیعی به آن ها می دهد.

آیا برای اصلاح طرح لبخند به ارتودنسی نیاز است؟

پیش نیاز طراحی لبخند، قرارگیری و تراز مناسب دندان‌ ها است . فقط درمان ارتودنسی می تواند دندان ها را به سمت بهتر حرکت دهد، البته این بستگی به شرایط دندان ها دارد. پس از معاینه اولیه توسط دندانپزشک، تعیین خواهد شد که آیا بیمار به یک دوره روش اصلاحی و ترمیمی ارتودنسی نیاز دارد یا خیر. اگر دندان های شما دچار کجی و نامرتبی زیادی باشد، ممکن است به ارتودنسی پیش از سایر روش های ترمیمی نیاز داشته باشید. با این حساب نمی توان به طور کامل از قبل نیاز به ارتودنسی را مشخص کرد.

آیا اصلاح فواصل نامناسب بین دندان‌ها برای زیبایی لبخند لازم است؟

اصلاح فواصل نامناسب بین دندان‌ها

منظور از فاصله نامناسب بین دندان‌ها همیشه فضای خالی بین آن‌ها نیست. ممکن است در برخی از افراد دو دندان دائمی فضای کمی برای رشد داشته باشند و به همین دلیل روی هم قرار بگیرند. این موضوع ممکن است باعث نهفتگی یکی از دندان‌ها نیز بشود. با توجه به کم یا زیاد بودن و فرم قرار گرفتن دندان‌ها، پزشک از متدهایی چون حذف دندان، ارتودنسی یا ارتودنسی نامرئی (Invisalign) استفاده می‌کند.

آیا جایگزینی دندان‌های از دست رفته جزء متدهای اصلاح طرح لبخند است؟

خالی بودن جای دندان علاوه بر اینکه باعث تحلیل رفتن لثه و استخوان فک می‌شود، در ظاهر لبخند نیز تأثیر منفی دارد. بنابراین روش ‌های جایگزینی دندان‌ های از دست رفته جزء روند اصلاح طرح لبخند به شمار می‌روند. ایمپلنت، دندان مصنوعی و بریج‌ های دندانی متداول ترین روش ‌ها برای جایگزینی دندان ‌های از دست رفته هستند.

برای اصلاح طرح لبخند، جایگزینی دندان‌های از دست رفته کاملا ضروری است، چرا که بدون آن‌ها احتمال آسیب رسیدن به بافت دهان و دندان‌های دیگر وجود دارد. در کل جایگزینی دندان‌های از دست رفته تنها به ظاهر دندان مربوط نمی‌شود. این به سلامتی دهان و دندان و حتی سلامت کلی بدن نیز مرتبط است. بنابراین باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط بهترین متخصص انجام شود.

تغییر رنگ دندان ‌ها بعد از پر کردن چگونه انجام می شود؟

زمانی که دندان‌ها با پرکننده‌های نقره‌ای آمالگامی پر می‌شوند، ظاهر خوشایندی نخواهند داشت. برای بهبود این شرایط، دندانپزشکان از ترمیم ‌های کامپوزیتی که رنگ طبیعی دندان‌ها را دارند، استفاده  می کنند. ترمیم ‌های کامپوزیتی برای پوشاندن این رنگ نقره‌ای راهکار مناسبی هستند. روش‌های ترمیمی دندان مانند ایمپلنت ‌ها، بریج ‌های دندانی و روکش ‌ها اهمیت بسیاری در اصلاح طرح لبخند دارد. ممکن است بعد از استفاده از این تکنیک ها کمی تغییر رنگ در دندان ها مشاهده شود، در این صورت پزشک از بلیچینگ جهت سفید کردن و تغییر رنگ دندان‌ های زرد استفاده خواهد کرد. پزشک متخصص باید بلیچینگ را با توجه به میزان تغییر رنگ دندان ‌ها، رنگ پوست و موی بیمار انجام دهد.

آیا جراحی فک نیز برای اصلاح طرح لبخند نیاز است؟

جراحی فک برای اصلاح طرح لبخند

برخی از اقداماتی که در روند اصلاح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیچیده تر و نیاز به کار بیشتر دارند. جراحی و زاویه سازی فک نیز جزء این دسته از اقدامات اصلاحی است. معمولا افرادی که لبخند شان به دلیل فرم ناخوشایند فک ‌ها تحت تأثیر قرار گرفته است، مشکلات دیگری نیز دارند. به همین دلیل کاندیدای مناسبی برای جراحی و عمل زاویه فک جهت اصلاح طرح لبخند به شمار می‌روند. مشکلات احتمالی این افراد عبارتد از:

  • مشکل در جویدن و گاز گرفتن
  • عدم قرار گرفتن دندان‌ها روی یکدیگر (جلو یا عقب بودن یکی از فک ها به سمت بالا یا پایین)
  • درد در فک به خصوص هنگام حرکت دادن آن

مولفه‌های زیبایی شناختی دندانها و تاثیرشان در اصلاح طرح لبخند

 

مولفه‌های زیبایی شناختی دندانها

علاوه بر روش‌های ترمیمی که در قسمت‌های قبلی برای اصلاح طرح لبخند به آن‌ها اشاره کردیم، مولفه ‌های دیگری برای زیبایی لبخند افراد وجود دارد. بهره ‌مندی از این ویژگی‌ ها به معنی داشتن زیباترین لبخند خواهد بود. پزشک بر اساس این ویژگی ها روند درمانی مورد نیاز بیمار را طراحی می کند این مولفه‌ ها شامل موارد زیر هستند:

طول دندان

دندان‌های بلندتر باعث می‌شوند ظاهر فرد، جوان‌تر به نظر برسد. دندان‌های افراد میانسال به دلیل فرسودگی طول کم‌تری دارند و ممکن است لب پریده نیز باشند. همچنین مشکلات لثه ممکن است باعث شوند تا دندان ها کوتاه‌تر به نظر برسند. کامپوزیت و روکش‌های پرسلن می‌توانند برای افزایش طول دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرند. دندان‌ها همچنین باید با فرم صورت نیز هماهنگ باشند. به عنوان مثال دندان‌هایی با طول زیاد و مستطیل شکل برای افرادی که صورت گرد دارند، مناسب نیست.

خط لبخند

منظور از خط لبخند همان منحنی است که با لبخند زدن روی لب ‌ها و دهان شکل می‌گیرد. خط لبخند در واقع یک منحنی فرضی است که یک سمت دندان‌های بالایی را به سمت دیگر وصل می‌کند. این منحنی فرضی همچنین باید دندان‌های پایین را نیز به همین شکل به هم وصل کند. در این صورت می‌توان گفت که یک فرد خط لبخند مناسبی دارد.

شکل ظاهری دندان‌ها

اصطلاح طرح لبخند می‌تواند باعث ایجاد تناسب بین دندان ‌های مختلف نیز بشود. به عنوان مثال دندان‌ های جلویی برخی از افراد خیلی بزرگ‌تر از دندان‌های کناری است. این موضوع تناسب لبخند آن‌ها را به هم می‌ریزد. در صورتی که دندان‌ ها سالم نباشند، می‌توان آن ‌ها را حذف و با ایمپلنت‌ها جایگزین کرد. اما در صورت سلامت، می‌توان از روش‌های دیگری چون روکش و… بهره برد.

اقدامات درمانی در صورت، دهان و دندان در زیبایی لبخند شما تأثیر زیادی دارند. به همین دلیل لازم است انجام هر تکنیکی در این مورد توسط متخصصان حرفه ‌ای انجام شود. در غیر این صورت ممکن است به انجام کارهای اضافه‌ و ترمیمی مجدد برای اصلاح طرح لبخند نیاز داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان توسط  کارشناسان کلینیک دکتر سزاوار فرم زیر را پر کنید.

سخن پایانی

اصلاح طرح لبخند و رسیدن به لبخند هالیوودی یکی از فاکتورهای زیبایی امروزی به حساب می آید و بسیاری از افراد مشهور و سلبریتی ها، از این تکنیک زیبایی، برای جذابیت هر چه بیشتر خود، استفاده می کنند. با این همه، لازم است که پیش از هر تصمیم گیری، توسط بهترین دندانپزشک زیبایی معاینه شده و روش های ترمیمی مناسب برای شما تعیین گردد. دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک،دهان و صورت شما را در داشتن لبخندی زیبا راهنمایی و مشاوره خواهند نمود. فقط کافیست جهت مشاوره از طریق راه های ارتباطی در سایت اقدام نمایید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «اصلاح طرح لبخند»

  1. سلام خسته نباشید
    من یکی از دندان هام دچار شکستی کوچیک شده اما موقع لبخند زدن دیده میشه امکان درست شدنش هست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *