اصلاح طرح لبخند برای چه افرادی مناسب است؟

در لبخند هر فرد، ممکن است نکته‌ای وجود داشته باشد که آن را نپسندد. روش‌های درمانی که با نام اصلاح طرح لبخند شناخته می‌شوند، می‌توانند در بهبود این نکات و زیبایی لبخند تأثیر داشته باشند. ترمیم هرکدام از بخش‌ها متدهای خاص خود را دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اصلاح طرح لبخند یکی از اعمال جراحی زیبایی است که دسته بندی های مختلف را در خود جای داده و بسته به مشکلات دهانی و دندانی افراد، شامل روش های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی متفاوتی می گردد. با مراجعه به دندانپزشک زیبایی و این که چه مشکلاتی در خصوص دندان های خود داشته باشید، روش های مناسب برای اصلاح طرح لبخند شما برگزیده شده و مطابق تشخیص دندانپزشک، اجرایی خواهند شد.

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته خواهد شد که  کاندیدهای مناسب اصلاح طرح لبخند چه کسانی هستند و این روش های ترمیمی در خصوص چه مشکلات دندانی صورت می پذیرد:

 

کاندیدهای مناسب اصلاح طرح لبخند چه کسانی هستند

فواصل دندانی:

رفع فواصل دندانی برای افرادی که دارای دندان هایی با فاصله بوده ، در اصلاح طرح لبخند جای می گیرد. پس از معاینه این وضعیت توسط دندانپزشک زیبایی، روش اصلاحی و ترمیمی انتخاب شده و پیاده سازی خواهد شد.

نامرتبی دندان ها:

در بسیاری از افراد کجی دندان ها و نامرتبی خفیف تا شدید دیده می شود و لازم است که برای اصلاح طرح لبخند، این نامرتبی به کمک روش های مختلف از جمله ارتودنسی و … مورد ترمیم قرار بگیرد. بدیهی است که با برگشتن دندان ها به جای صحیح خود و صاف قرار گرفتن آن ها، زیبایی لبخند چندین برابر خواهد شد.

نهفتگی دندان ها:

بعضی افراد دارای دندان های نهفته هستند که غالبا مادرزادی بوده و باید طی یک عمل جراحی این مشکل برطرف شود. در بیشتر اوقات دندان به صورت کامل کشیده شده و به جای آن توصیه به ایمپلنت خواهد شد.

 

اصلاح طرح لبخند

 

فقدان دندان ها:

در صورتی که حتی یک دندان خود را از دست داده و جایگزین نشده باشد، این به زیبایی لبخند شما آسیب زیادی وارد خواهد کرد. از این روی دندانپزشک در این حالت، غالبا ایمپلنت دندان یا در صورت امکان استفاده از روکش را توصیه خواهد کرد.

لب پریدگی دندان ها:

برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد که به دلایل مختلف، دچار لب پریدگی دندان های خود شده باشند. این باعث می شود که دندان ها یکدست و زیبا به نظر نیامده و حین صحبت کردن یا لبخند زدن، به اندازه کافی جذاب نباشند. در اصلاح طرح لبخند با استفاده از روش های مختلفی پریدگی لبه دندان ها ترمیم و اصلاح شده و دوباره دندان هایی یکدست و زیبا خواهیم داشت.

زردی دندان ها:

تحت تاثیر گذشت زمان و عواملی چون نوشیدن چای و قهوه، استعمال دخانیات و عدم رسیدگی صحیح به دندان ها، شاهد زرد شدن و از دست رفتن سفیدی دندان ها هستیم. در این حالت دندان ها را معمولا با استفاده از روش بلیچینگ، سفید کرده و برق و زیبایی قبلی را به آن ها بازمی گردانند.

ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا برای اصلاح طرح لبخند به ارتودنسی نیاز است؟

این بستگی به شرایط دندان های شما دارد که آیا دچار کجی و نامرتبی فاحشی بوده و نیاز به ارتودنسی پیش از استفاده سایر روش های ترمیمی داشته باشد یا نه. با این حساب نمی توان به طور کامل از قبل این موضوع را مشخص کرد که آیا حتما به ارتودنسی نیاز خواهیم داشت یا خیر. از این روی پس از معاینه اولیه توسط دندانپزشک، تعیین خواهد شد که آیا بیمار به یک دوره روش اصلاحی و ترمیمی ارتودنسی نیاز دارد یا خیر.

آیا اصلاح فواصل نامناسب بین دندان‌ها برای زیبایی لبخند لازم است؟

منظور از فاصله نامناسب بین دندان‌ها همیشه فضای خالی بین آن‌ها نیست. ممکن است در برخی از افراد دو دندان دائمی فضای کمی برای رشد داشته باشند و به همین دلیل روی هم قرار بگیرند. این موضوع ممکن است باعث نهفتگی یکی از دندان‌ها نیز بشود. با توجه به کم یا زیاد بودن و فرم قرار گرفتن دندان‌ها، پزشک از متدهایی چون حذف دندان، ارتودنسی یا ارتودنسی نامرئی (Invisalign) استفاده می‌کند.

آیا جایگزینی دندان‌های از دست رفته جزو متدهای اصلاح طرح لبخند است؟

 

لمینت دندان چقدر طول می کشد

خالی بودن جای دندان علاوه بر اینکه باعث تحلیل رفتن لثه و استخوان فک می‌شود، در ظاهر لبخند نیز تأثیر منفی دارد. بنابراین روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته جزو روند اصلاح طرح لبخند نیز به شمار می‌روند. ایمپلنت، دندان مصنوعی و بریج‌های دندانی جزو روش‌های متداول برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند.

برخی از قسمت‌های اصلاح طرح لبخند، کاملا ضروری هستند. چرا که بدون آن‌ها احتمال آسیب رسیدن به بافت دهان و دندان‌های دیگر وجود دارد. جایگزینی دندان‌های از دست رفته نیز تنها به ظاهر مربوط نمی‌شود و به سلامتی نیز مرتبط است. بنابراین باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط بهترین متخصص انجام شود.

زمان انجام ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

چه زمانی باید برای تغییر رنگ دندان‌ها اقدام کرد؟

 

تغییر رنگ دندان‌ها

زمانی که دندان‌ها با پرکننده‌های نقره‌ای آمالگامی پر می‌شوند، ظاهر خوشایندی نخواهند داشت. استفاده از ترمیم‌های کامپوزیتی که رنگ طبیعی دندان‌ها را دارند، برای پوشاندن این رنگ نقره‌ای راهکار مناسبی است. رنگ و سایه روش‌های ترمیمی دندان مانند ایمپلنت‌ها، بریج‌های دندانی و روکش‌ها اهمیت بسیاری در اصلاح طرح لبخند دارد.

رنگ تیره یا زرد دندان‌ها ممکن است باعث شود چهره فرد سالخورده‌تر به نظر برسد. البته سفیدی بیش از حد آن‌ها باعث ایجاد ظاهری غیرطبیعی خواهد بود. بنابراین پزشک متخصص باید بلیچینگ را با توجه به میزان تغییر رنگ دندان‌ها و رنگ پوست و موی بیمار انجام دهد.

بهترین روش درمان دیاستما | فاصله دندان

آیا جراحی فک نیز برای اصلاح طرح لبخند نیاز است؟

برخی از اقداماتی که در روند اصلاح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرد، سنگین‌تر است. جراحی فک نیز جزو این دسته از مشکلات به شمار می‌رود. معمولا افرادی که لبخندشان به دلیل فرم ناخوشایند فک‌هایشان تحت تأثیر قرار گرفته است، مشکلات دیگری نیز دارند. به همین دلیل کاندیدای مناسبی برای جراحی فک در اصلاح طرح لبخند به شمار می‌روند. مشکلات احتمالی این افراد عبارت است از؛

  • مشکل در جویدن و گاز گرفتن.
  • عدم قرار گرفتن دندان‌ها روی یکدیگر (جلو یا عقب بودن یکی از فکین بالا یا پایین).
  • درد در فک به خصوص هنگام حرکت دادن آن.

مولفه‌های زیبایی شناختی لبخند چیست؟

 

اصلاح طرح لبخند و مولفه های زیبایی لبخند

علاوه بر روش‌های ترمیمی که در قسمت‌های قبلی برای اصلاح طرح لبخند به آن‌ها اشاره کردیم، مولفه‌های دیگری برای زیبایی لبخند انسان‌ها وجود دارد. بهره‌مندی از این ویژگی‌ها به معنی زیباترین شکل لبخند خواهد بود. پزشک نیز روند درمانی مورد نیاز بیمار را با توجه به آن‌ها می‌چیند. در ادامه به این مولفه‌ها اشاره کرده‌ایم.

طول دندان

دندان‌های بلندتر باعث می‌شوند ظاهر فرد، جوان‌تر به نظر برسد. دندان‌های افراد میانسال به دلیل فرسودگی طول کم‌تری دارند و ممکن است لب پریده نیز باشند. همچنین مشکلات لثه ممکن است باعث کوتاه‌تر به نظر رسیدن دندان‌ها شود. کامپوزیت و روکش‌های پرسلن می‌توانند برای افزایش طول دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرند. دندان‌ها همچنین باید با فرم صورت نیز هماهنگ باشند. به عنوان مثال دندان‌هایی با طول زیاد و مستطیل شکل برای افرادی که صورت گرد دارند، مناسب نیست.

خط لبخند

منظور همان منحنی است که با لبخند زدن روی لب‌ها و دهان شکل می‌گیرد. خط لبخند در واقع یک منحنی فرضی است که یک سمت دندان‌های بالایی را به سمت دیگر آن‌ها وصل می‌کند. این منحنی فرضی همچنین باید دندان‌های پایین را نیز به همین شکل به هم وصل کند. در این صورت می‌توان گفت که یک فرد خط لبخند متناسبی دارد.

شکل ظاهری دندان‌ها

اصطلاح طرح لبخند می‌تواند باعث ایجاد تناسب بین دندان‌های مختلف نیز بشود. به عنوان مثال دندان‌های جلویی برخی از افراد خیلی بزرگ‌تر از دندان‌های کناری است. این موضوع تناسب لبخند آن‌ها را به هم می‌ریزد. در صورتی که دندان‌ها سالم نباشند، می‌توان آن‌ها را حذف و با ایمپلنت‌ها جایگزین کرد. اما در صورت سلامت، می‌توان از روش‌های دیگری چون روکش و… بهره برد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اقدامات درمانی که در صورت و دهان و دندان خود انجام می‌دهید، در زیبایی لبخند شما تأثیر دارند. به همین دلیل لازم است توسط متخصصین حرفه‌ای انجام شوند. در غیر این صورت ممکن است به انجام کارهای اضافه‌ای برای اصلاح طرح لبخند نیاز داشته باشید.

سخن پایانی

اصطلاح طرح لبخند و رسیدن به لبخند هالیوودی یکی از فاکتورهای زیبایی امروزی به حساب می آید و بسیاری از افراد مشهور و سلبریتی ها، از این تکنیک زیبایی، برای افزودن به بار جذابیت خود، استفاده می کنند. با این همه، لازم است که پیش از هر تصمیم گیری، توسط بهترین دندانپزشک زیبایی معاینه شده و روش های ترمیمی مناسب برای شما تعیین گردد.دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک دهان و صورت شما را در داشتن لبخندی زیبا راهنمایی و مشاوره مینمایند.

منابع:

https://www.yourdentistryguide.com/smile-makeover/

https://www.evansondds.com/when-is-jaw-surgery-required/

https://pearlhealth.in/our-services/smile-correction/

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «اصلاح طرح لبخند برای چه افرادی مناسب است؟»

  1. سلام خسته نباشید
    من یکی از دندان هام دچار شکستی کوچیک شده اما موقع لبخند زدن دیده میشه امکان درست شدنش هست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.