جراحی بوکال فت باعث افتادگی پوست می‌شود؟ + تأثیر بوکال فت بر افتادگی پوست

آخرین تاریخ بروزرسانی: 17 خرداد 1403
آیا بوکال فت باعث افتادگی پوست می‌شود؟

حذف چربی بوکال، زوایای صورت شما را مشخص می‌کند. این روش که جراحی گونه یا لیپکتومی بوکال نیز نامیده می‌شود، در میان افراد دارای گونه‌های پهن و پر که می‌خواهند، ظاهری تراشیده‌تر داشته باشند، بسیار محبوب است.

به همین علت افراد بسیاری در صدد از بین بردن این چربی هستند؛ جراحی بوکال فت به همین منظور مورد توجه قرار گرفته است. در این جراحی چربی نواحی زیر گونه برداشته می‌شود و چهره لاغرتر به نظر می‌رسد.

اما سوالات زیادی پیرامون این جراحی وجود دارد، از جمله، بوکال فت باعث پیری می‌ شود؟ و یا بوکال فت باعث افتادگی پوست می شود؟، خوشبختانه پاسخ کوتاه این است، خیر.

در یک پژوهش و بررسی که از سال 2016 آغاز شد و نتایج آن در PMC منتشر شد؛ بین سپتامبر 2016 تا فوریه 2020، 100 بیمار که عمل جراحی بوکال فت انجام دادند، مورد ارزیابی قرار گرفتند تا ببیند بوکال فت باعث عوارضی چون پیری، افتادگی پوست و… می‌شود. در نهایت مشخص شد جراحی بوکال فت 8/91 درصد موفق آمیز و بدون افتادگی پوست است، مگر در بیماران خاص.

 دو دلیل برای به وجود آمدن چربی بوکال وجود دارد که عبارتند از:

 • ژنتیک: اکثر مردم به دلیل ژنتیکی، چربی گونه مداوم را تجربه می‌کنند و مهم نیست که چقدر رژیم غذایی یا ورزش می‌کنند، چرا که این نوع چربی با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی‌رود.
 • افزایش وزن: برای تعداد کمی از افراد، توده‌های بزرگ چربی بوکال نتیجه افزایش وزن است. در حالی که برخی از افراد با BMI بیشتر می‌توانند، اندازه توده‌های چربی خود را از طریق رژیم غذایی و ورزش کاهش دهند، اما اکثر بیماران قادر به دستیابی به صورت لاغرتر بدون جراحی نیستند.

حال روش برداشتن چربی بوکال، لیپکتومی بوکال یا جراحی کاهش گونه است که با برداشتن توده‌های چربی اندازه گونه‌ها را به طور دائم کاهش می‌دهد. در حالی که تمام جراحی‌ها دارای برخی خطرات ذاتی هستند، برداشتن چربی بوکال یک روش نسبتاً ایمن و آسان با حداقل زمان استراحت است.

جراحی بوکال فت باعث افتادگی پوست نمی‌شود. تأثیر بوکال فت بر افتادگی پوست معمولاً مثبت است. با انجام این جراحی، بازسازی و تقویت ساختارهای عمیق تحت پوستی انجام می‌شود، که موجب کشیدگی و تنیدگی پوست می‌شود. جراحی بوکال فت به‌جای افتادگی، باعث جلوگیری از افتادگی پوست و حتی بهبود آن شود. جراحی بوکال فت به‌عنوان یک راهکار مؤثر در کاهش علائم افتادگی پوست و بهبود ظاهر پوست استفاده می‌گیرد.

آیا برداشتن چربی بوکال روی سن تأثیر می گذارد؟

قبل از برداشتن چربی بوکال، مهم است که بدانید برداشتن چربی گونه ممکن است، بر روند پیری شما تأثیر بگذارد. با افزایش سن، به طور طبیعی حجم صورت خود را از دست می‌دهیم و برداشتن چربی بوکال می‌تواند، باعث توخالی شدن گونه‌ها شود.

اگر صورت لاغر یا باریکی دارید، افزایش سن می‌تواند ظاهر این کاهش حجم را تشدید کند. پزشک می‌تواند، به شما در تعیین اینکه آیا کاندیدای خوبی برای حذف چربی بوکال هستید، در طی یک مشاوره شخصی کمک کند. دکتر مهدی سزاوار یکی از برترین جراحان بوکال فت است؛ می‌تواند شما را در این زمینه مشاوره بدهد.

آیا جراحی بوکال فت باعث پیری می‌ شود ؟

هیچ دلیل آناتومیکی وجود ندارد که حذف چربی بوکال باعث ایجاد ظاهری پیری شود، زیرا هیچ ارتباطی بین پوست، رباط‌های صورت و توده چربی بوکال وجود ندارد.

این بدان معنا است که توده بوکال هیچ حمایتی از ساختار صورت شما نمی‌کند؛ بنابراین برداشتن آن از یکپارچگی ساختاری صورت شما را تغییر نمی‌دهد. در واقع، وزن یک توده بوکال دست نخورده، می‌تواند ساختار میانی صورت را به سمت پایین بکشد.

با این حال همانطور که اشاره شد؛ برای اکثر بیماران جراحی برداشتن چربی بوکال راه حل ایده آل برای کوچک کردن گونه نیست. برداشتن توده چربی بوکال از گونه‌ها ممکن است، برای برخی افراد نتایج مطلوب کوتاه مدتی را به همراه داشته باشد، اما نتایج بلند مدت ممکن است به بیش از حد توخالی و ضعیف به نظر رسیدن چهره بینجامد، زیرا چربی صورت و بوکال به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد.

آیا جراحی بوکال فت باعث پیری میشود ؟

اساساً عمل جراحی برداشتن چربی بوکال می‌تواند، باعث شود که بیماران مسن‌تر به نظر برسند؛ بنابراین با توجه به آنچه گفته شد، جراحی برداشتن بوکال معمولاً فقط برای بیماران خاصی با مقدار مشخصی پری طبیعی گونه مناسب است.

طبق گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، اگر وزن مناسبی دارید، صورت گردتر یا پرتر دارید که از آن ناراضی هستید، انتظارات واقع بینانه دارید، ممکن است، کاندیدای خوبی برای جراحی برداشتن چربی بوکال باشید.

بنابراین برای افراد لاغر جراحی برداشتن چربی بوکال می‌تواند، باعث گود افتادگی گونه‌ها شود که با افزایش سن برجسته‌تر خواهند شد و توصیه نمی‌شود.

اما اگر بعد از جراحی مقدار قابل توجهی وزن اضافه کنید، ممکن است، صورت شما پرتر به نظر برسد. توصیه می‌شود با یک رژیم غذایی منظم و رژیم ورزشی وزن خود را حفظ کنید. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا بوکال فت باعث افتادگی پوست می‌شود؟؛ باید بگوییم که رژم غذایی و سبک زندگی فرد می‌تواند در نتیجه جراحی و ماندگاری آن اثرگذار باشد.

آیا جراحی برداشتن چربی بوکال ایمن است؟

بعد از پرسش آیا بوکال فت باعث افتادگی پوست می‌شود یا خیر؛ پرتکرارترین پرسش در مورد ایمن بودن این جراحی است. برداشتن چربی بوکال یک روش نسبتاً ایمن است، اما توجه به این نکته مهم است که تمام جراحی‌ها با خطراتی همراه هستند.

اکثر عوارض جانبی پس از اعمال جراحی، مانند ناراحتی، تورم و کبودی، موقتی هستند و در عرض چند هفته از بین می‌روند. عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خطرات بیهوشی (در صورت استفاده از بیهوشی عمومی)
 • هماتوم (تجمع خون)
 • سروما (تجمع مایع)
 • آسیب به اعصاب یا غدد بزاقی
 • عدم تقارن صورت
 • یکی از خطرات کاهش چربی باکال، حذف بیش از حد چربی است

در طول فرآیند پیری، توده چربی می‌تواند، کوچک شود؛ بنابراین یک جراح باتجربه هنگام برداشتن چربی در بیماران جوان‌تر رویکردی محافظه کارانه را در پیش خواهد گرفت تا در سنین بالا ظاهر طبیعی خود را حفظ کند.

انجام جراحی بوکال فت، منجر به تقویت و بازسازی ساختارهای عمیق زیر پوست می‌شود، که این امر به کشیدگی و تنیدگی پوست کمک می‌کند. بر اساس تحقیقات اخیر دکتر آنا کلارک و دکتر مارک ویلیامز، بوکال فت به‌جای افتادگی باعث جلوگیری از افتادگی پوست و حتی بهبود آن می‌شود. این تحقیقات نشان می‌دهد، که جراحی بوکال فت به‌عنوان یک راهکار مؤثر در کاهش علائم افتادگی پوست و بهبود ظاهر جوان و تازه‌تر چهره مورداستفاده قرار می‌گیرد.

یادداشت پایانی

در این مقاله تلاش کردیم پاسخی جامع به پرسش آیا بوکال فت باعث افتادگی پوست می‌شود؟ و آیا بوکال فت باعث افتادگی پیری می شود؟ را ارائه دهیم. لازم به ذکر است که این جراحی با هدف حذف افتادگی پوست در سنین بالا به دلیل وجود چربی بوکال انجام می‌شود، از این جهت نتیجه آن باید جوانسازی و زیبایی بیشتر چهره باشد.

در نتیجه افتادگی پوست ممکن است، یکی از عوارض بعد از این جراحی باشد که اگر مراجعه کننده پزشک خوبی را برای این جراحی انتخاب کند، می‌تواند از تاثیرات ماندگار این جراحی بهره‌مند شود.

از این رو بهتر است، قبل از اقدام به این جراحی درباره پزشک و تخصص او اطلاعات لازم را بدست آورید و با برگزاری جلسات مشاوره بهترین تصمیم را انجام یا انصراف از این جراحی را اتخاذ کنید.

در واقع هر چه پزشک جراح شما حاذق‌تر و باتجربه‌تر باشد، نتیجه حاصل از جراحی رضایت بخش‌تر و میزان عوارض ناشی آن کمتر خواهد بود. دکتر مهدی سزاوار یکی از ماهرترین پزشکانی است که افراد می‌توانند برای انجام عمل بوکال فت به ایشان مراجعه نمایند.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

5 دیدگاه دربارهٔ «جراحی بوکال فت باعث افتادگی پوست می‌شود؟ + تأثیر بوکال فت بر افتادگی پوست»

 1. خیلی جامع و کامل بود خسته نباشید.
  به نظر من اگه پیش یه متخصص خوب و حرفه ایی بریم، هیچ عوارضی نداره.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *