عوارض بوکال فت چیست + خطرات جراحی بوکال فت

عوارض جراحی بوکال فت

عوارض تخلیه بوکال فت یکی از پرسش‌های پرتکرار افرادی است که می‌خواهند برای انجام این جراحی اقدام کنند. این افراد به دلیل داشتن توده‌های چربی در قسمت زیر گونه صورت‌هایی گردی دارند که استخوان گونه در آن‌ها نامشخص نیست. بر اساس المان‌های زیبایی چهره، هر مقدار که استخوان گونه مشخص‌تر باشد در زیبایی موثرتر نیز خواهد بود، از این رو این افراد به دنبال انجام این جراحی هستند.

در ادامه این نوشتار از سایت دکتر مهدی سزاوار، جراح فک، صورت و زیبایی، می‌خواهیم در ابتدا به چگونگی انجام این جراحی و در نهایت به عوارض و خطرات آن بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید:

تعریف کلی از جراحی بوکال فت

پدهای چربی باکال، توده‌های کوچکی از چربی هستند که هر کدام به اندازه یک زرده تخم مرغ یا گردو هستند و در قسمت پایین گونه‌ها بین استخوان گونه و فک قرار دارند. جراحی بوکال فت با نام بیکتومی یا لیپکتومی باکال نیز شناخته می‌شود که حجم گونه‌های میانی تا پایینی را کاهش می‌دهد. برای کاندیدای مناسب، برداشتن این توده‌های چربی به طرز چشمگیری استخوان‌های گونه را نمایان می‌کند.

تعریف کلی از جراحی بوکال فت

شما فقط در صورتی باید این روش را انجام دهید که مقدار قابل توجهی چربی در ناحیه گونه داشته باشید، بنابراین از قبل تحقیق کنید و به دنبال یک جراح زیبایی صورت ماهر و با تجربه بگردید تا به شما مشخص کند، آیا کاندیدای خوبی برای این جراحی هستید یا خیر؟.

آیا برداشتن چربی باکال یک جراحی ایمن است؟

به طور کلی، برداشتن چربی باکال یک جراحی بی‌خطر است، اما مانند هر روش دیگری، خطراتی وجود دارد. خطرات حذف چربی باکال عبارتند از:

 • آسیب عصب صورت – (این یک عارضه نادر است زیرا توده چربی باکال از طریق روش داخل دهانی به جای روش خارج دهانی برداشته می‌شود. این روش از طریق یک برش در دهان انجام می‌شود، نه روی صورت، که آسیب به عصب صورت را به حداقل می‌رساند.)
 • ظاهر ناهموار صورت
 • بی حسی
 • درد، حتی پس از پایان دوره نقاهت
 • خون ریزی
 • عفونت

در ادامه در خصوص عوارض بوکال فت صورت در دراز مدت توضیحات کامل‌تری را می‌خوانید:

خطرات و عوارض بالقوه حذف چربی باکال

همانطور که اشاره شد، مانند هر روش جراحی دیگری، جراحی برداشتن چربی باکال برخی از خطرات و عوارض بالقوه را به همراه دارد. این عوارض شامل:

 • عفونت: خطر عفونت بعد از هر جراحی وجود دارد و برداشتن چربی باکال نیز از این قاعده مستثنی نیست. بیماران باید تمام دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از عمل را برای به حداقل رساندن خطر عفونت دنبال کنند.
 • خونریزی: ممکن است در حین یا بعد از عمل مقداری خونریزی وجود داشته باشد؛ اگر خونریزی بیش از حد رخ دهد، ممکن است نیاز به جراحی اضافی باشد.
 • آسیب عصبی: خطر آسیب عصبی در حین جراحی بوکال فت وجود دارد که می‌تواند باعث بی‌حسی یا ضعف در صورت شود. این یک عارضه نادر است و معمولاً با گذشت زمان خود به خود برطرف می‌شود.
 • عدم تقارن: در برخی موارد، جراحی برداشتن چربی باکال ممکن است منجر به نامتقارن شدن گونه‌ها یا ویژگی‌های صورت شود که معمولاً با جراحی اضافی قابل اصلاح است.
 • جای زخم: در حالی که برداشتن چربی باکال یک روش کم تهاجمی است، خطر ایجاد اسکار در محل برش وجود دارد. با این حال، برش در داخل دهان ایجاد می‌شود و خطر ایجاد اسکار خارجی قابل مشاهده را به حداقل می‌رساند.
 • نتایج رضایت‌بخش: در حالی که این روش می‌تواند ظاهری زیباتر ایجاد کند، خطر نتایج نامطلوب یا عواقب ناخواسته وجود دارد. مهم است که قبل از انجام عمل، انتظارات واقع بینانه را با یک جراح پلاستیک واجد شرایط و با تجربه صحبت کنید.

اگر به فکر برداشتن چربی باکال در مرکز جراحی بوده‌اید، توصیه می‌کنیم با یک جراح متخصص مشورت کنید تا متوجه شوید که این روش شامل چه مواردی می‌شود و چه انتظاراتی از جراحی برداشتن چربی باکال دارید تا به بهترین نتایج ممکن دست پیدا کنید.

حذف چربی باکال چگونه انجام می‌شود؟

روش برداشتن چربی باکال معمولاً تحت بی حسی موضعی همراه با آرامبخش انجام می‌شود تا در طول جراحی بیدار باشید؛همچنین می‌تواند تحت بیهوشی عمومی برای بیمارانی که آن را ترجیح می‌دهند یا برای کسانی که جراحی ترکیبی گسترده‌تری انجام می‌دهند، انجام شود.

در طی این جراحی جراح شما برش‌های داخل دهانی برای دسترسی به توده‌های چربی باکال ایجاد می‌کند؛ این برش در داخل گونه، در نزدیکی پشت دهان قرار می‌گیرد. جراح توده‌های چربی باکال را از این برش استخراج می‌کند.؛ جراح ممکن است از دو تکنیک برای برداشتن توده چربی استفاده کند:

 • برداشتن مستقیم، که در آن توده چربی به صورت دستی برداشته می‌شود.
 • لیپوساکشن که در آن از یک کانول کوچک برای مکش چربی استفاده می‌شود.

یکی یا هر دوی این تکنیک‌ها ممکن است در حین جراحی برای کانتور کردن مجدد گونه‌ها و کمک به شما در رسیدن به اهدافتان استفاده شود. عمل برداشتن چربی باکال معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.

کاندیدهای  مناسب برای حذف چربی باکال

قبل از اقدام به جراحی، باید از سلامتی برخوردار باشید. غیر سیگاری بودن با و داشتن وزن ثابت نیز در انتخاب شما برای این جراحی تاثیرگذار است. این روش معمولاً برای کسانی مناسب است که گونه‌هایی پری دارند.

کاندیدا جراحی بوکال فت

توجه داشته باشید که این روش ممکن است برای افرادی که به طور طبیعی صورت لاغری دارند مناسب نباشد، زیرا برداشتن چربی باکال به طور بالقوه می‌تواند به دلیل کاهش حجم طبیعی که در طول زمان اتفاق می افتد به ظاهری لاغر یا بیش از حد پیر منجر شود.

مشاوره جهت کاهش عوارض بعد از بوکال فت

در طول مشاوره، جراح زیبایی صورت شما آناتومی صورت، خاصیت ارتجاعی پوست و اهداف زیبایی شناختی شخصی شما را ارزیابی می‌کند تا تعیین کند که آیا ممکن است از حذف چربی باکال سود ببرید یا خیر. آنها همچنین سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کنند و قبل از توصیه به جراحی از سلامت شما اطمینان حاصل می‌کنند.

شما این فرصت را خواهید داشت که در مورد روش، بهبودی، عوارض عمل بوکال فت و نتایج مورد انتظار سوال بپرسید؛ همچنین باید بخواهید عکس‌های قبل و بعد از بیماران قبلی جراح را ببینید و به بیمارانی که شبیه شما در عکس‌های «قبل» هستند نگاه کنید تا نگاهی اجمالی به نتایجی که می‌توانید از این جراح انتظار داشته باشید، داشته باشید. از جراح بپرسید که چند عمل جراحی برداشتن توده چربی باکال انجام داده‌اند تا مطمئن شوید که آیا تخصص و تجربه کافی در این روش تخصصی دارند یا خیر.

بهبودی پس از جراحی بوکال فت

پس از این روش، بیماران معمولاً در همان روز به خانه باز می‌گردند. بهبودی اولیه معمولاً چند روز طول می‌کشد و در این مدت بیماران ممکن است کمی تورم و ناراحتی را در ناحیه تحت درمان تجربه کنند. اکثر افراد می‌توانند در عرض یک هفته به کار و فعالیت‌های سبک برگردند.

ممکن است ابتدا نیاز به رژیم غذایی فقط مایعات داشته باشید تا از فشار دادن یا آسیب رساندن به برش‌های داخل دهانی خود جلوگیری کنید و همچنین ممکن است لازم باشد تا مدتی پس از آن از خوردن غذاهای ترد یا سفت خودداری کنید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا تورم به طور کامل فروکش کند و نتایج نهایی قابل مشاهده باشد.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگرچه این روش می‌تواند به طور چشمگیری خطوط صورت شما را تغییر دهد، اما از روند طبیعی پیری یا تغییرات در توزیع چربی صورت که ممکن است با کاهش یا افزایش وزن قابل توجه رخ دهد، جلوگیری نمی‌کند.

سوالات متداول

آیا بوکال فت عوارض دارد؟

مانند تمام جراحی‌ها، برداشتن چربی باکال با خطرات بالقوه‌ای همراه است که ممکن است شامل عفونت، خونریزی، عدم تقارن، اسکار نامطلوب و تغییر در حس باشد. عوارض نادرتر می‌تواند شامل آسیب عصب صورت یا ظاهر غیر طبیعی و توخالی در صورت برداشتن چربی بیش از حد باشد. این خطرات را می‌توان با انتخاب یک جراح زیبایی صورت دارای مجوز بورد با تجربه در انجام این روش به حداقل رساند.

روش ‌های  کاهش خطرات جراحی بوکال فت چیست؟

آماده سازی ممکن است شامل اجتناب از برخی داروها و موادی باشد که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند، مانند آسپرین، NSAID‌ها و الکل. از سیگار کشیدن نیز باید خودداری کرد، زیرا می‌تواند روند بهبودی را مختل کند. یک دوره کوتاه ناشتا نیز ممکن است قبل از عمل لازم باشد.

آیا احتمال آسیب عصبی در طی جراحی برداشتن چربی باکال وجود دارد؟

در حالی که نادر است، خطر کمی آسیب به عصب صورت در حین برداشتن چربی باکال وجود دارد که می‌تواند منجر به ضعف یا عدم تقارن صورت شود. با این حال، این روش معمولاً زمانی ایمن است که توسط یک جراح زیبایی صورت واجد شرایط و دارای گواهی با درک دقیق لایه‌های آناتومیکی صورت انجام شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *