عفونت ایمپلنت دندان

عفونت ایمپلنت دندان

ابتلا به عفونت ایمپلنت دندان از سال 2000 میلادی به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. تحقیقات نشان می‌دهد که نیمی از روش‌های کاشت دندان مانند ایمپلنت دندان ممکن است به عفونت‌هایی خفیف و یا شدید ختم ‌شود؛ عفونت ایمپلنت دندان ممکن است، در نهایت منجر به پری ایمپلنتایتیس شوند.

ایجاد عفونت، به این دلیل است که افراد فکر می‌کنند، ایمپلنت‌های کاشته شده، مراقبت دندانی مناسب نیاز ندارند و بهداشت دهان خود را رعایت نمی‌کنند. پری ایمپلنتیت لزوماً به معنای از بین رفتن ایمپلنت نیست. تشخیص و درمان به موقع می‌تواند، دندان جایگزین شده را نجات دهد. در این مقاله علائم عفونت ایمپلنت دندان را بررسی خواهیم کرد.

عفونت ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان برخلاف پیچیدگی و زمان‌بر بودنش، به دلیل نتایج مطلوب و طولانی‌مدت خود، جذابیت زیادی دارد. با این حال، هزینه بالای آن، به ویژه در برخی برندهای معروف، یکی از چالش‌های مهم این روش است. باید توجه داشت که حتی با استفاده از برندهای برتر، ریسک عفونت هنوز هم وجود دارد.

در برخی موارد ایمپلنت‌ها ممکن است، عفونت گرفته و مشکلاتی را ایجاد کنند. عفونت می‌تواند، باعث التهاب بافت نرم شده و حتی باعث از بین‌ رفتن استخوان‌های اطراف آن شود. پدیده‌ای به نام “پری ایمپلنت” نیز در بعضی موارد باعث بروز این نوع عفونت‌ها می‌شود؛ این نوع التهاب شبیه به بیماری لثه است و ممکن است، باعث تحلیل استخوان و بافت لثه شود.

از این رو، امور بهداشت دهان و دندانپزشکی دوره‌های منظم و مراقبت‌های لازم بعد از کاشت اهمیت زیادی دارند تا جلوی عفونت‌ها و مشکلات احتمالی را بگیریم.

مراحل عفونت ایمپلنت دندانی

عفونت ایمپلنت دندان را می‌توان در دو مرحله بررسی کرد؛ اولین مرحله معمولاً زمانی است که التهاب در لثه وجود دارد، سپس منجر به تحلیل استخوان و عفونی شدن دندان‌ها (یا دندان) می‌شود. مرحله اول به نام موکوزیت اطراف ایمپلنت شناخته می‌شود.

هنگامی که موکوزیت اطراف ایمپلنت درمان نشود، می‌تواند وارد مرحله دوم عفونت ایمپلنت شود و به یک بیماری جدی‌تر، به نام پری ایمپلنتیت یا همان عفونت ایمپلنت دندان تبدیل شود.

عوامل ایجاد عفونت ایمپلنت دندان

شایع‌ترین علل عفونت ایمپلنت عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • سیگار کشیدن
 • بیماری پریودنتال قبلی

مراقبت‌های پس از کاشت ایمپلنت، بسیار حیاتی است. اگر روزانه مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، اجازه ورود و سکونت باکتری و قارچ در دهان را می‌دهید. این به تدریج به سمت بافت‌های نرم و سخت اطراف ایمپلنت حرکت می‌کنند و باعث ایجاد عفونت می‌شود؛ عفونت ممکن است منجر به انواع مشکلات ایمپلنت دندان شود.

عوامل ایجاد عفونت ایمپلنت دندان

مصرف کنندگان تنباکو غلظت بیشتری از آنزیمی به نام آرژیناز را در بزاق دهان خود دارند. این امر بزاق را اسیدی‌تر می‌کند و محیطی عالی برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌سازد؛ بنابراین افراد سیگاری در برابر عفونت‌های ایمپلنت دندان آسیب پذیرتر هستند.

بیماران با سابقه پریودنتیت نیز در معرض خطر بیشتری برای عفونت ایمپلنت هستند. مطمئناً قبل از کاشت، باید بیماری پریودنتیت قبلی درمان شود، اما بیماری لثه تمایل به عود کردن دارد. از دست دادن استخوان نیز در چنین بیماران که بیماری پریودنتال قبلی دارند، بارزتر است و منجر به احتمال بیشتری از شکست ایمپلنت می‌شود.

در مجموع، عفونت ایمپلنت تقریباً همیشه با عوامل خطرِ بیمار محور که در بالا مطرح شد، مرتبط است. موارد زیر نیز ممکن است باعث عفونت شوند؛ اما میزان عفونت ناشی از این موارد بسیار پایین است:

 • حساسیت به تیتانیوم
 • بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت
 • مقدار اضافی سیمان مخصوص دندان پزشکی در زمان قرار دادن تاج

علائم عفونت ایمپلنت دندان

 در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید:

 •  تورم اطراف ایمپلنت
 • تغییر رنگ لثه
 •  خونریزی از محل ایمپلنت
 •  ایمپلنت شل
 •  تب
 •  تپش در گوش شما
 •  درد دندانی که با دارو از تسکین نمی‌یابد.

علائم احساس درد در ارتباط با عفونت ایمپلنت دندان نسبتا نادر است، اما اگر وجود داشته باشد، معمولاً به این معنی است که مشکل شدید است. سایر دلایل نگرانی مشابه علائم مربوط به لیفت سینوس و عفونت پیوند استخوان است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فوراً به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

علائم عفونت ایمپلنت دندان

برای بررسی علائم و درمان عفونت ایمپلنت دندان، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. پیشنهاد ما مراجعه به دکتر مهدی سزاوار، بهترین جراح فک و ایمپلنت است. برای ارتباط با ایشان می‌توانید با شماره تماس‌های ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷، ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ تماس حاصل فرمایید یا از طریق وبسایت، اقدام به دریافت نوبت کنید.

نحوه تشخیص

 در لیست زیر، ما به شما کمک می کنیم، چهار موردی را که می‌تواند، نشانه عفونت ایمپلنت دندانی باشد را شناسایی کنید.

نحوه تشخیص عفونت ایمپلنت دندان

 •  شما به دکتر مراجعه کرده‌اید و پزشک عفونت را پیدا کرده است.

اولین قدم برای شناسایی عفونت مراجعه به دندانپزشکی است که این عمل را برای شما انجام داده است. با مراجعه به مرکز درمانی، پزشکان می‌توانند، تشخیص دهند که لثه‌ها و دندان‌های شما ملتهب و یا دارای علائم عفونت ایمپلنت هستند یا خیر؟، یک بررسی ساده توسط پزشک می‌تواند از ابتلا به عفونتی گسترش یافته جلوگیری کند.

 •  طعم و بوی نامطبوعی از دهانتان می‌آید.

طعم و بوی نامطبوع دهان ممکن است از ایمپلنت دندان عفونی ایجاد شود؛ به این دلیل که عفونت‌ها می‌توانند، بوی نامطبوعی داشته باشند که حتی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هرگز از بین نمی‌رود.

 •  خونریزی لثه دارید یا از لثه هایتان چرک ترشح می‌شود.

اگر دندان‌های خود را پس از کاشت ایمپلنت مسواک بزنید و آنها شروع به خونریزی کردند، ممکن است، این خونریزی را “طبیعی” در نظر بگیرید. اما وقتی ناحیه ایمپلنت شروع به ترشح چرک می‌کند، ممکن است، شرایط هشدار دهنده‌تر باشد.

 • لق شدن دندان جدید

از دست دادن استخوان ناشی از التهاب دندان‌ها یا ایمپلنت می‌تواند منجر به لق شدن ایمپلنت شود. از آنجایی که شما زمان و پول زیادی را برای ایمپلنت سرمایه گذاری کرده‌اید، بسیار مهم است که قبل از لق شدن دندان‌های خود به دنبال برطرف کردن مشکل باشید. دندانی که لق می‌شود، اغلب با یک لمس جزئی حرکت می‌کند و تکان می‌خورد، که احتمال از دست دادن آن دندان را افزایش می‌دهد.

نحوه درمان

اول از همه یک عکس رادیوگرافی انجام می‌شود تا مشخص شود که آیا استخوان ناحیه عفونت کرده از بین رفته است یا خیر. به دنبال آن پروب پریودنتال انجام می‌شود؛ پروب پریودنتال امکان تشخیص دقیق مرحله عفونت را فراهم می‌کند. سپس، پزشک یک برنامه درمانی را به شما پیشنهاد می‌کند.

نحوه درمان عفونت ایمپلنت دندان
ممکن است برخی از روش‌ها درمانی زیر به صورت ترکیبی نیز استفاده شود.

 • نظافت مکانیکی
 • جراحی ناحیه عفونت
 • آنتی بیوتیک ضد عفونت ایمپلنت دندان
 • برداشتن و حذف ایمپلنت دارای عفونت

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت دندان

در بیشتر موارد کاشت ایمپلنت، شواهد علمی نشان می‌دهد که قبل از انجام این روش، فقط ۱ گرم آموکسی سیلین معمولاً مصرف می‌شود. همچنین، در مواردی که ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان اجرا می‌شود، ممکن است، پزشک آنتی بیوتیک، به‌ویژه آموکسی سیلین، را به مدت 4 روز تجویز کند.

این تدابیر معمولاً در موارد بازسازی استخوان یا پیوند لثه نیز به کار می‌روند. دلیل این تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها این است که آن‌ها می‌توانند به عنوان متحدان خوبی برای پیشگیری از عفونت در اطراف ایمپلنت عمل کنند.

مهم است، به یاد داشته باشید که نوع و مدت زمان تجویز آنتی‌بیوتیک به شدت وابسته به وضعیت پزشکی و سابقه درمانی فرد بستگی دارد. پزشک و متخصص شما با توجه به اطلاعات شخصی شما، بهترین آنتی‌بیوتیک را انتخاب و توصیه خواهند کرد. در این زمینه، برخی از آنتی‌بیوتیک‌های معمول شامل آموکسی سیلین، آموکسی کلاو، آزیترومایسین، پنی سیلین و… برای بیمار تجویز خواهد شد.

درمان خانگی عفونت ایمپلنت دندان

عفونت ایمپلنت یک مشکل جدی است و حتماً نیاز به مشاوره و درمان از طرف دندانپزشک دارد. هیچ یک از روش‌های خانگی نمی‌تواند، عفونت ایمپلنت را به‌طور کامل برطرف کند. در صورتی که شما علائم عفونت ایمپلنت را تجربه کرده‌اید، مهم است که بی‌تأخیر به دندانپزشک مراجعه کنید.

در مراحل اولیه، دندانپزشک ممکن است، داروهای ضد باکتری ضعیف‌تر را تجویز کند تا به کنترل علائم و جلوگیری از گسترش عفونت بپردازد. اما اگر عفونت شدیدتر باشد، ممکن است، نیاز به درمان‌های دارویی قوی‌تر، جراحی یا ترکیبی از هر دو باشد.

تا زمانی که عفونت ایمپلنت درمان نشود، می‌تواند به استخوان و بافت اطراف آن آسیب بزند و باعث مشکلات جدی‌تر شود. بنابراین، بهترین راه اقدام، مراجعه به دندانپزشک و پیگیری توصیه‌های درمانی ایشان است.

راه‌های جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان

برای پیشگیری از عفونت ایمپلنت، لازم است، نکات مراقبتی زیر را به دقت رعایت کنید:

 • مسواک زدن: حداقل دو بار در روز مسواک بزنید؛ این کار به حفظ بهداشت دهان و اطراف ایمپلنت کمک می‌کند.
 • استفاده از نخ دندان: از نخ دندان برای پاکسازی بافت‌های اطراف ایمپلنت استفاده کنید؛ این کار کمک به جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و پیشگیری از عفونت می‌کند.
 • مسواک زدن بعد از مصرف غذاهای شیرین: بلافاصله پس از مصرف غذاهای شیرین، مسواک بزنید؛ غذاهای شیرین می‌توانند، باعث افزایش باکتری‌ها و تشویق به رشد آنها شوند.
 • مراجعه به دندانپزشک: برنامه‌ریزی کنید تا به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید؛ این معاینات به زودی هر گونه مشکل یا نشانه‌ای از عفونت را تشخیص می‌دهند.
 • رعایت توصیه‌های دندانپزشک: هر توصیه‌ای که دندانپزشک شما در خصوص مراقبت از ایمپلنت ارائه می‌دهد، به دقت رعایت شود. این شامل مصرف داروها و همچنین رعایت دستورات پس از جراحی می‌شود.

با اجرای این نکات مراقبتی، می‌توانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش داده و به بلند مدت از بهترین وضعیت ایمپلنت خود بهره‌مند شوید.

جمع بندی

علائم عفونت ایمپلنت دندان را در این مقاله بررسی نمودیم. گاهی پس از انجام ایمپلنت دندان، ممکن است، ناحیه‌ای که در آن کاشت انجام شده، دچار عفونت شود. عفونت ایجاد شده، ممکن است، اغلب ناشی از بهداشت ضعیف دهان و دندان، سیگار کشیدن و عود بیماری پریودنتال قبلی باشد.

اگر دچار عفونت ایمپلنت شده‌اید، نگران نباشید. اگر به موقع به پزشک مراجعه کنید، به احتمال بالا التهاب اولیه ایجاد شده برطرف خواهد شد و مشکلی برای ایمپلنت ایجاد نخواهد شد. درمان عفونت ایمپلنت دندان با روش‌هایی مانند، نظافت مکانیکی، جراحی ناحیه عفونت، آنتی بیوتیک ضد عفونت ایمپلنت دندان، برداشتن و حذف ایمپلنت دارای عفونت ممکن است.

سوالات متداول

ایمپلنت دندانی که دچار عفونت شده را می‌‌توان نجات داد؟

اغلب، بله. اگر عفونت به سرعت تشخیص داده شود و درمان بلافاصله پس از ظاهر شدن علائم آغاز شود، ایمپلنت را می‌توان نجات داد. اگر از دست دادن استخوان در ناحیه عفونت وجود نداشته باشد، درمان ایمپلنت دارای عفونت، فرآیند بسیار ساده‌ای است.

رایج‌ترین درمان این نوع مشکل، تمیز کردن مکانیکی است. در طی روند درمانی احتمالاً آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد و در موارد نادر ممکن است، مجبور شوید تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

اگر عفونت درمان نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟

عفونت داخل دهان می‌تواند به سرعت رشد کند. پری ایمپلنتیت خیلی سریعتر از بیماری لثه ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند منجر به تحلیل استخوان و همچنین شکستن ایمپلنت شود. غیر معمول نیست که در اقر این مسئله، دندان‌های همسایه نیز دچار مشکل شوند.
علاوه بر این، در اثر عفونت لثه، آبسه می‌تواند تشکیل شود و باکتری‌ها را به جریان خون شما منتقل کند. اگر این اتفاق بیفتد، یک وضعیت جدی و تهدید کننده برای زندگی شما رخ خواهد داد.

بهترین دکتر شناسایی علائم و درمان عفونت ایمپلنت دندان در تهران

مراجعه منظم به یک دندان پزشک حاذق و پرتجربه برای ایمپلنت دندان، احتمال موفقیت این روش را بالاتر می‌برد. دکتر مهدی سزاوار، یکی از بهترین متخصص‌های جراحی فک، دهان و صورت در تهران هستند که سال‌ها تجربه درمانی و آموزشی ایشان باعث تضمین رضایت مراجعین ایشان شده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

گن بوکال فت چیست

گن بوکال فت چیست؟

عمل بوکال فت یکی از جراحی‌های زیبایی صورت محسوب می‌شود که در طول این جراحی چربی بین استخوان گونه و فک برداشته و صورت فرم

هایفوتراپی غبغب

هایفوتراپی غبغب چیست؟

افزایش سن یا وزن ممکن است باعث ایجاد یکی از اصطلاحات پرکاربرد در زمینه زیبایی چهره یعنی “غبغب” شود. این وضعیت معمولاً ناشی از افتادگی

جراحی پلک

جراحی پلک، یک عمل زیبایی است که با استفاده از آن به برداشتن پف پلک ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافه آن می

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *