ایمپلنت دندان عامل سرطان ؟! | کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی

ایمپلنت دندان، بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است.اما نگرانی در بین برخی افراد وجود دارد که آیا ایمپلنت این جسم خارجی و فلزی باعث سرطان دهان یا خون نمی شود و همچنین ایمپلنت برای بیماران سرطانی یکی از گزینه‌های موجود برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است آیا کاشت دندان ممکن است؟ آیا در این موارد موجب عود یا متاستاز نمی شود؟

در مورد بخش دوم سوال به طور کلی توانبخشی دندانپزشکی برای بیمارانی که تحت درمان سرطان با شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار گرفته‌اند، کار ساده‌ای نیست؛ به ویژه هنگامی که سرطان در ناحیه سر و گردن قرار دارد. اغلب، وقتی چند دندان یا همه آن‌ها مستقیماً در خط تابش قرار دارند، باید حذف شوند. برای بیمارانی که به کارسینومای دهانی مبتلا شده‌اند، ایمپلنت دندان معمولاً بهترین گزینه برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. در این مقاله توضیحات جامعی در این رابطه ارائه می‌دهیم.

آیا ایمپلنت دندان باعث سرطان می شود؟

نگرانی ارتباط ایمپلنت دندان و سرطان مربوط به سرطان دهان یا کارسینومای دهان است. اما با مطالعه مقالات و نتایج تحقیقات پی می برید که عامل اصلی کارسینومای دهان عادت های زندگی و مصرف مشروبات و دخانیات است چیزی حدود 95 درصد. جنس ایمپلنت های دندانی استفاده شده در کلینیک دکتر سزاوار همگی دارای تاییدیه FDA بوده و به هیچ وجه سرطان زا نیستند، طبق بررسی ها و تحقیقات تا کنون هیچ ارتباطی بین کاشت دندان و ایجاد سرطان و یا عود و متاستاز سرطان یافت نشده است

کارسینومای دهان یا التهاب لثه

یکی از خطاهایی که موجب این نگرانی در مورد سرطان زا بودن ایمپلنت شده است تشخیص اشتباه پزشکی در تفکیک سرطان دهان و التهاب لثه است، التهاب لثه یک عارضه نادر پس از کاشت ایمپلنت است که کاملا قابل درمان بوده و هیچ ربطی به کارسینومای دهان ندارد.

کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی بعد از درمان

موفقیت و دوام عالی ایمپلنت‌های دندانی، به حمایت و مقاومت توسط استخوان فکین  بستگی دارد. در مواردی مانند بیماری‌های استخوانی یا در نتیجه پرتودرمانی سرطان، تراکم این استخوان کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه بر میزان موفقیت کاشت ایمپلنت دندانی نیز تأثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل پزشک باید معاینات لازم در مورد تراکم استخوان و سایر شرایط لازم را انجام دهد. در مورد هر نوع سرطان باید با متخصص آن مشاوره داشته باشید برای مثال اگر تجربه سرطان سینه را داشته اید حتما باید با یک جراح پستان مشاوره داشته باشید.

بسیاری از بیماران بعد از درمان سرطان می‌توانند از ایمپلنت‌ها به عنوان جایگزین برای دندان‌های از دسته رفته خود استفاده کنند. بهترین متخصص کاشت ایمپلنت می‌تواند مشکلات جانبی را حل کند و سپس جراحی کاشت را انجام دهد.

پیش نیازهای انجام ایمپلنت دندان

آیا ارتباطی بین سرطان دهان و ایمپلنت دندان وجود دارد؟

 

ایمپلنت برای بیماران سرطانی

 

به طور کلی هیچ ارتباطی بین ایمپلنت دندان و سرطان ناحیه دهان مشاهده نشده است. مواردی که میتواند ریسک عفونت وشکست درایمپلنت های دندانی را بالا ببردمیتواندمواردزیرباشد

  • بیماران بعد از کاشت ایمپلنت دندانی مراقبت‌های لازم را انجام نمی‌دهند.
  • بیماران کار را به پزشکان غیر حرفه‌ای می‌سپارند که جراحی ایمپلنت را به خوبی انجام نمی‌دهند. این موضوع باعث التهاب لثه‌ها و استخوان‌ فک و بروز مشکلاتی گردد
  • بیماران به دلیل هزینه کم‌تر از مواد بی‌کیفیت به عنوان ایمپلنت استفاده می‌کنند. البته این موضوع تا حد زیادی به پزشک نیز بستگی دارد.

با توجه به موارد بالا می‌توان متوجه شد که با انتخاب بهترین شخص به عنوان پزشک و انجام مراقبت‌های لازم بعد از ایمپلنت برای بیماران سرطانی، احتمال ابتلا به سرطان به صفر می‌رسد.

بهترین موقع برای کار گذاشتن ایمپلنت دندانی فکی چه زمانی است؟

رادیوتراپی و ایمپلنت‌های دندانی

تحقیقات نشان داده است که احتمال موفقیت ایمپلنت برای بیماران سرطانی که تحت رادیوتراپی به خصوص در ناحیه سر و گردن قرار گرفته‌اند، کم‌تر است. این کاهش در میزان موفقیت ایمپلنت به دلیل تغییر در بافت نرم دهان و آناتومی استخوان ایجاد می‌شود.

اشعه رادیوتراپی منجر به تخریب سلول‌های بازسازی کننده استخوان (استئوسیتها، استئوبلاستها و استئوکلاستها) می‌شود.. به همین دلیل نمی‌توانند از دندان‌های جایگزین پشتیبانی کنند. علاوه بر این، آسیب به رگ‌های خونی استخوان فک که در خط تابش وجود دارد نیز روند بهبود را کند می‌کند. به همین دلیل تنها پزشکان خبره می‌توانند در کاشت ایمپلنت دندانی برای این دسته از بیماران موفق شوند. البته بعد از پایان دوره درمان، سلول‌ها و بافت استخوان بهبود پیدا می‌کنند و احتمال موفقیت بیشتر می‌شود.

زمان انجام ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

خطرات ایمپلنت برای بیماران سرطانی چیست؟

 

ایمپلنت برای بیماران سرطانی

 

احتمال شکستن ایمپلنت دندانی در افرادی که تحت رادیوتراپی و اشعه‌های مختلف قرار دارند، دو یا سه برابر بیشتر از افراد عادی است. به همین دلیل ممکن است بیماران سرطانی در زمان کوتاه‌تری به ترمیم نیاز داشته باشند. البته این موضوع تا حد زیادی به جنس ایمپلنت و برند آن نیز وابسته است.

در صورتی که استخوان فک تراکم لازم را نداشته باشد و پیوند نیز صورت نگیرد، احتمال آسیب رسیدن به ایمپلنت و استخوان وجود خواهد داشت. به همین دلیل لازم است که تمامی اقدامات و معاینات لازم به صورت کامل پیش از کاشت انجام شوند.

توصیه هایی در خصوص نگهداری از ایمپلنت دندان

فواید ایمپلنت برای بیماران سرطانی

استفاده از متدهای مختلف برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته مزیت‌های بسیاری برای بیماران دارد. اولین مزیت آن بهبود ظاهر بیمار است. دندان‌ها نقش مهمی در زیبایی چهره و لبخند انسان‌ها دارند. به همین دلیل نبود آن‌ها جلوه ناخوشایندی ایجاد می‌کند. سایر مزیت‌های استفاده از ایمپلنت برای بیماران سرطانی عبارت است از؛

ثبات فک و لثه‌های بیمار:

زمانی که دندان‌ها حذف می‌شوند، استخوان فک و لثه‌ها در آن ناحیه شروع به تحلیل رفتن می‌کند. این موضوع ممکن است مشکلاتی برای دندان‌های کناری نیز ایجاد کند. ایمپلنت‌ها می‌توانند مانند یک دندان طبیعی در استخوان فک و در میان لثه‌ها کاشته شوند. وجود آن‌ها مانع از تحلیل رفتن استخوان می‌شود.

تسهیل غذا خوردن:

سرطان به اندازه کافی دردناک است و بی اشتهایی‌ها و حالت تهوع پس از شیمی درمانی و پرتودرمانی هم مورد علاقه هیچ فردی نیست. عدم وجود دندان نیز این بی‌اشتهایی و عدم توانایی در غذا خوردن را تشدید می‌کند. به همین دلیل بیماران بدون ایمپلنت‌ها ممکن است به سوء تغذیه مبتلا شوند. جایگزین کردن دندان‌ها می‌تواند مشکلاتی که بخاطر عدم توانایی در جویدن غذا ایجاد می‌شود را از بین ببرد.

نکات مهمی که درباره عوارض ایمپلنت دندان باید بدانید

نکات کلیدی برای دستیابی به بهترین نتیجه از کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی

 

نکات کلیدی برای دستیابی به بهترین نتیجه از کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی

 

برای دستیابی به بهترین نتیجه از کاشت ایمپلنت‌های دندانی، سلامت عمومی نقش اصلی را ایفا می‌کند. به طور کلی اقدامات زیر سلامت عمومی بیمار را ارتقا می‌دهد و به بهبود نتایج کاشت نیز کمک می‌کند.

رژیم غذایی مناسب

ابتدایی ترین توصیه‌ای که تمام دندانپزشکان برای همه دارند، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم است. غذای نرم بخورید که هضم آن نیز آسان است. مایعات مغذی مانند آب میوه های طبیعی، سوپ، ماست، میلک شیک و اسموتی‌ها را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید. خوردن غذای ساده مانند پوره سیب زمینی و سبزیجات دارای برگ سبز نیز به بهبود سریع جای جراحی کاشت ایمپلنت دندانی کمک می‌کند.

پرهیز از استرس

استرس از جنبه‌های مختلف بر سلامتی شما تأثیر دارد. حتی برخی از بیماران به دلیل ترس زیادی که از ایمپلنت برای بیماران سرطانی دارند، با مشکل مواجه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود دندان‌هایشان را روی هم فشار دهند که باعث آسیب رسیدن به کاشت‌ها می‌شود. استرس همچنین خونرسانی به لثه‌ها را مختل می‌کند و روند بهبود زخم‌های جراحی کند می‌شود.

مسواک زدن دقیق

هنگام مسواک زدن فشار زیادی وارد نکنید. ممکن است باعث شود تا برس مسواک روی شکاف‌های ناحیه ایمپلنت کشیده شود و خونریزی کند. بهتر است از مسواک کردن قسمت دارای زخم جراحی تا زمان بهبود خودداری کنید. استفاده از دهانشویه‌ها، عدم استعمال سیگار و رعایت دستورات پزشک به بهبود سریع‌تر جای جراحی و موفقیت در کاشت ایمپلنت کمک می‌کند.

مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی

 

مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی

 

بیمارانی که همچنان درگیر درمان سرطان هستند و ایمپلنت کاشته‌اند، باید تحت نظر پزشک خود باقی بمانند. پزشک در ویزیت‌های حضوری آن‌ها را راهنمایی می‌کند. اما افرادی که بهبود پیدا کرده‌اند، باید مانند دیگران از ایمپلنت‌های خود مراقبت کنند. اقداماتی که برای مراقبت توصیه می‌شوند، عبارتند از؛

  • خودداری از تحریک ایمپلنت‌ها با ضربه و فشار دادن آن.
  • عدم مصرف غذاهای خیلی داغ یا خیلی سرد.
  • عدم مصرف غذاهایی با دماهای خیلی متفاوت در فواصل زمانی کوتاه.
  • حداقل برای یک یا دو ماه از گاز گرفتن مواد غذایی خودداری کنید.
  • خودداری از استعمال سیگار و دخانیات و خوردن الکل.
  • قرار گرفتن تحت نظارت کامل متخصص ایمپلنت و پزشک آنکولوژی.

جمع بندی

کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی کار ساده‌ای نیست، اما امکانپذیر است. متخصصین حرفه‌ای می‌توانند به بیماران سرطانی کمک کنند که دندان‌های از دست رفته خود را با ایمپلنت جایگزین کنند. بیماران به کمک بهترین متخصص می‌توانند با کم‌ترین میزان ریسک و بیشترین احتمال موفقیت، کاشت انجام دهند. البته این موفقیت به رعایت کامل دستورات پزشک و انجام دقیق معاینات پیش از کاشت ایمپلنت است.

دکتر مهدی سزاوار متخصص دهان، فک و صورت هستند. ایشان به صورت تخصصی در حوزه کاشت ایمپلنت‌های دندانی فعالیت دارند. به همین دلیل می‌توانند شرایط بیماران سرطانی را به صورت کامل بررسی کنند و به آن‌ها برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته کمک کنند. برای مشاوره با دکتر سزاوار می‌توانید به صورت آنلاین از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت ایشان استفاده کنید. همچنین امکان رزرو زمان مشاوره حضوری و ویزیت برای معاینه از طریق سایت دکتر سزاوار وجود دارد.

 

https://www.pennmedicine.org/cancer/about/focus-on-cancer/2019/october/five-myths-about-breast-reconstruction-options-debunked

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.