تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت: کاهش تراکم استخوان های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می گذارد. بنابراین در مواردی مانند کاشت ایمپلنت دندان ممکن است اختلالاتی ایجاد گردد. حال سوال این است که میزان تراکم استخوان فک برای ایمپلنت چگونه باید باشد؟ در صورت کافی نبودن تراکم استخوان برای کاشت ایمپلنت چه باید کرد؟

بیماری پوکی استخوان عمدتا در افراد با سنین بالا دیده می شود. با این حال، در موارد نادر ممکن است در افراد با سنین پایین نیز با آن درگیر شوند. در هر حال، بررسی وضعیت و تراکم استخوان فک برای کاشت ایمپلنت از مهم ترین اقدامات قبل از ایمپلنت دندان خواهد بود.

اهمیت بررسی تراکم استخوان برای ایمپلنت دندان زمانی مشخص می شود که پست باید به استخوان فک جوش بخورد. پست همان پایه ایمپلنت است که از تیتانیوم ساخته شده و با بافت لثه سازگار است. مسلما در صورت عدم تراکم کافی استخوان فک، امکان لق شدن و پس زدن ایمپلنت وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم به تمامی جزییات مربوط به اهمیت تراکم استخوان در کاشت ایمپلنت بپردازیم. خواهیم دید که در صورت کافی نبودن تراکم، پزشک از چه روش هایی برای درمان آن استفاده خواهد کرد.

آنچه در این مقاله می خوانید

اهمیت تراکم استخوان فک برای ایمپلنت در چیست؟

 آیا افراد بدون تراکم استخوان فک برای ایمپلنت باید از انجام آن صرف نظر کنند؟

موفقیت کاشت ایملپنت برای بیماران با پوکی استخوان به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

ارتباط بین مصرف بیس فسفونات ها و ایمپلنت فک چیست؟

احتمال شکست در صورت عدم وجود تراکم استخوان فک برای ایمپلنت چقدر است؟

مراقبت های بعد از عمل در صورت کمبود تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

برای درمان کمبود تراکم استخوان فک برای ایمپلنت چه باید کرد؟

آیا از روش پیوند استخوان می توان برای جبران کمبود تراکم استخوان برای ایمپلنت کمک گرفت؟

جمع بندی

اهمیت تراکم استخوان فک برای ایمپلنت در چیست؟

اهمیت تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

امروزه ایمپلنت های دندانی به عنوان یکی از موثرترین موارد برای جایگزینی دندان های دائمی حذف شده به شمار می روند. پزشکان باید پیش از اقدام برای این متد درمانی، شرایط جسمانی بیمار خود را به صورت کامل بررسی کنند. برای مثال، ابتلا به بیماری پوکی استخوان می تواند کاشت ایمپلنت را با شکست مواجه کند. بنابراین لازم است قبل از اقدام برای ایمپلنت دندان، تراکم استخوان فک برای ایمپلنت اندازه گیری و بررسی گردد. این نکته را در نظر داشته باشید که کاشت ایمپلنت برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان ممکن است چالش برانگیز باشد، اما غیر ممکن نیست.

استخوان فک سالم یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت فرآیند کاشت ایمپلنت (Osseointegration) به شمار می رود. به همین دلیل کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان یک تهدید بالقوه محسوب می شود.

لازم است به این نکته توجه کنید که همه زنان و مردان ممکن است به بیماری پوکی استخوان مبتلا شوند. اما احتمال ابتلا به این بیماری برای بانوان مخصوصا در دوران بعد از یائسگی بیشتر خواهد بود.

 آیا افراد بدون تراکم استخوان فک برای ایمپلنت باید از انجام آن صرف نظر کنند؟

اهمیت تراکم استخوان فک برای ایمپلنت به اندازه ای است که در گذشته پزشکان از کاشت ایمپلنت برای افراد مبتلا به پوکی استخوان خودداری می کردند. در واقع، بیمارانی که از استحکام استخوان فک کافی برخوردار نبودند، ناچار به استفاده از پروتزهای دندانی می شدند. دست دندان مصنوعی یا پل های دندانی ظاهری مصنوعی دارند. به همین دلیل نیز عمده افراد از ظاهر آن ها رضایت کافی نداشتند. حتی در بسیاری از موارد، غیرطبیعی بودن ظاهر دندان باعث از بین رفتن اعتماد به نفس افراد خواهد شد.

از آن گذشته، دندان های مصنوعی و پروتزها می توانند مشکلاتی را در صحبت کردن و غذا خوردن ایجاد نمایند. به این ترتیب، بیماری پوکی استخوان علاوه بر عوارض خود، کیفیت زندگی افراد را نیز به شدت کاهش می داد.

اما امروزه کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان نیز مانند افراد سالم انجام می شود. مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا به این عارضه نیز می توانند نتایج خوبی از کاشت ایمپلنت به دست آورند. اطلاعات بیشتر در این رابطه را می توانید در مقاله سایت wordofmouth.dentsplysirona بخوانید.

موفقیت کاشت ایملپنت برای بیماران با پوکی استخوان به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

فاکتورهای موفقیت کاشت ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت از این جهت مهم است که به ماندگاری آن کمک خواهد کرد. در واقع، استخوان های زنده توانایی بازسازی مداوم را دارند. به همین دلیل، زمانی که پایه ایمپلنت داخل استخوان فک قرار می گیرد، در اطراف آن بافت استخوانی تشکیل خواهد شد. این موضوع استحکام و دوام این قطعه را تضمین می کند.

بعد از قرار گرفتن ایمپلنت در استخوان فک، هماتوم تشکیل شده و در نهایت استخوان لامل شکل می گیرد. بازسازی استخوان تا مدتی بعد از کاشت ادامه خواهد داشت. با توجه به اینکه رشد استخوان به اندازه کافی برای استحکام پایه ایمپلنت ضروری است، بنابراین باید وضعیت بیماران پوکی استخوان از این نظر بررسی گردد.

ارتباط بین مصرف بیس فسفونات ها و ایمپلنت فک چیست؟

ارتباط بین مصرف بیس فسفونات ها و ایمپلنت

بیس فسفونات ها داروهایی هستند که برای عارضه های مختلف استخوان تجویز می شوند. بیماری هایی مانند سرطان های متاستاتیک و حتی پوکی استخوان به کمک این داروها بهبود پیدا می کنند. عوارض جانبی ناشی از این دارو منجر به استئونکروز استخوان فک خواهد شد. عارضه استئونکروز استخوان فک باعث مرگ بافت استخوان فک می شود.

در واقع، استخوان دارای بافت زنده‌ است. به همین دلیل، برای ادامه حیات به خون نیاز دارد. استئونکروز باعث قطع یا کاهش جریان خون به فک می شود. به همین دلیل سلول های استخوانی از بین خواهند رفت.

از بین انواع داروهای بیس فسفونات، نوع خوراکی آن کمترین عوارض را دارد. در واقع، افرادی که بیس فسفونات خوراکی مصرف می کنند، با احتمال کمتری به استئونکروز استخوان فک دچار خواهند شد. در نتیجه، تراکم استخوان فک برای ایمپلنت در این بیماران کافی خواهد بود. به همین دلیل نیز بسیاری از بیمارانی که از نوع خوراکی داروهای یاد شده استفاده می کنند، بدون هیچ مشکلی می توانند ایمپلنت انجام دهند.

لازم است به این نکته توجه کنید که استئونکروز استخوان فک تنها در اثر داروی بیس فسفونات ایجاد نمی شود. اما نوع خاصی از آن که از دارو ناشی می گردد، تحت عنوان استئونکروز وابسته به دارو شناخته می شود.

سایر اقدامات لازم پیش از قرار دادن ایمپلنت عبارتند از:

  • ساختار استخوان فک
  • تراکم استخوان و میزان استحکام آن
  • پیش بینی محل مناسب برای قرارگیری ایمپلنت
  • آماده سازی محل کاشت

احتمال شکست در صورت عدم وجود تراکم استخوان فک برای ایمپلنت چقدر است؟

شکست کاشت در اثر عدم تراکم استخوان فک برای ایمپلنت به شکل های مختلفی رخ می دهد. لق شدن ایمپلنت یا پس زدن آن اصلی ترین مواردی است که ایجاد می گردد. عدم وجود تراکم کافی استخوان فک برای کاشت ایمپلنت سطح تماس پایه و استخوان را کاهش می دهد. همچنین، پوکی استخوان باعث می شود تا بافت استخوانی کافی در اطراف آن ایجاد نگردد. این موضوع در نهایت می تواند لق شدن و افتادن ایمپلنت را در پی داشته باشد.

از نظر دکتر مهدی سزاوار مساله مهم دیگر، بازه زمانی بین آماده سازی برای کاشت ایمپلنت تا قرار دادن پایه در استخوان فک است. در این بازه لازم است مراقبت هایی انجام گیرد تا میزان خطر شکست ایمپلنت به حداقل برسد. پزشک متخصص ایمپلنت باید مراقبت های لازم را به بیمار آموزش دهد. همچنین، پزشک معالج باید از طریق انجام معاینات کافی، وجود یا عدم وجود استئونکروز استخوان فک را تایید کند. انجام بررسی های دقیق، خطر شکست ایمپلنت را به حداقل می رساند.

بدون شک احتمال موفقیت کاشت در افرادی که استخوان های محکم با تراکم کافی دارند، بسیار زیاد است. به همین دلیل احتمال موفقیت در ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان باید به صورت کامل بررسی گردد. طبق مطالعات انجام شده، احتمال موفقیت در بیماران مبتلا به پوکی استخوان اختلاف چندانی با میزان موفقیت کاشت در افراد سالم ندارد. این دسته از بیماران تنها باید بیشتر تحت مراقبت باشند.

مراقبت های بعد از عمل در صورت کمبود تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

 کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان، به مراقبت های ویژه ای نیاز ندارد. حتی در بسیاری از موارد، نیازی به قطع مصرف بیس فسفونات های خوراکی در دوره درمان نیست. اما برخی از کارهایی که بیماران باید انجام دهند، عبارتند از:

  • حفظ سلامت دهان و دندان های مجاور پیش از کاشت
  • رعایت نکات بهداشت دهان و دندان بعد از کاشت
  • انجام اقدامات لازم برای آماده سازی محل کاشت (برخی از این اقدامات بر عهده پزشک متخصص است)
  • انجام معاینات لازم در بازه های زمانی مشخص
  • استفاده از آنتی بیوتیک ها در دوره تعیین شده بعد از کاشت

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله سایت biomedpharmajournal را مطالعه کنید.

برای درمان کمبود تراکم استخوان فک برای ایمپلنت چه باید کرد؟

درمان کمبود تراکم اسنخوان فک

تا اینجا متوجه شدیم که بیماران مبتلا به پوکی استخوان نیز می توانند از ایمپلنت های دندانی استفاده کنند. پزشکان حتی می توانند با انجام اقدامات مناسب، ریسک شکست را به حداقل برسانند. به عنوان مثال، آن ها می توانند ایمپلنت ها را به شکل مناسبی بسازند تا کم بودن تراکم استخوان فک برای ایمپلنت باعث لق شدن آن ها نشود. لازم است پزشکان با استفاده از توموگرافی، اطلاعات دقیقی در مورد میزان پوکی استخوان در بیمار به دست آورند.

بیماران باید به نکته مهم در این زمینه توجه داشته باشند. نکته اول انتخاب پزشک متخصص است. به یاد داشته باشید که پزشک انتخاب شده برای درمان، باید تجربه و دانش کافی در زمینه کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان را داشته باشد. چنین پزشکی می تواند درمان را با کم ترین میزان خطر انجام دهد.

نکته دوم نیز در مورد ارائه تاریخچه دقیق پزشکی به پزشک است. بیمار باید تمام اطلاعات مربوط به درمان ها، سوابق پوکی استخوان و سایر بیماری های زمینه ای خود را با پزشک در میان بگذارد. به یاد داشته باشید که اطلاعات بیشتر پزشک در تصمیم گیری برای انتخاب بهترین روش کاشت ایمپلنت به او کمک خواهد کرد.

آیا از روش پیوند استخوان می توان برای جبران کمبود تراکم استخوان برای ایمپلنت کمک گرفت؟

معمولا در مواردی که افراد دچار تحلیل استخوان فک شده اند، از روش جراحی فک و پیوند استخوان استفاده می شود. حال سوال این است که آیا برای جبران کمبود تراکم استخوان فک برای ایمپلنت نیز می توان از این روش استفاده نمود یا خیر؟

تشخیص این مساله که پیوند استخوان تا چه حد برای بیماران با پوکی استخوان موثر است، به نظر پزشک معالج بستگی دارد. گاهی ممکن است از طریق جایگزین کردن استخوان فک با استخوان پیوندی، شرایط برای کاشت ایمپلنت دندان فراهم گردد. در چنین شرایطی فرد بدون نگرانی برای لق شدن یا پس زدن ایمپلنت می تواند برای انجام آن اقدام نماید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی اهمیت تراکم استخوان فک برای ایمپلنت پرداختیم. دیدیم که این افراد نیز می توانند از ایمپلنت های دندانی استفاده کنند. اما انتخاب پزشک خبره در این زمینه اهمیت بسیاری دارد.

دکتر مهدی سزاوار، بهترین متخصص ایمپلنت در تهران به حساب می آیند. ایشان با تجربه و دانش فراوانی که در این زمینه دارند، راهنمای خوبی برای ایمپلنت بیماران مبتلا به پوکی استخوان خواهند بود. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی دکتر سزاوار می توانید از طریق راه های ارتباطی با ایشان در ارتباط باشید. همچنین می توانید برای رزرو وقت مشاوره به صورت حضوری یا آنلاین اقدام نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی ، تا چند روز بعد عمل بینی میتوان به پهلو خوابید

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی موضوعی است که در این مقاله از سایت دکتر سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی مورد بررسی قرار

1 دیدگاه دربارهٔ «تراکم استخوان فک برای ایمپلنت»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *