از جراحی فک می‌ترسم؟ 5 روش برای کاهش ترس از عمل جراحی فک

آخرین تاریخ بروزرسانی: 13 خرداد 1403

چرا از جراحی فک میترسم؟ ترس از جراحی فک مشکلی است که باعث می‌شود بسیاری از افراد برای این کار اقدام نکنند و در نتیجه مشکلاتی که در ظاهر و حتی سلامتی آن‌ها وجود دارد، حل نشود. جالب است بدانید که ترس از دندانپزشکی یا دنتوفوبیا به عنوان یکی از رایج‌ترین علل اضطراب در جهان به شمار می‌رود. حال اگر این اضطراب با ترس از جراحی و زخم‌های آن همراه شود، شدت می‌گیرد. بیمارانی که از جراحی فک می‌ترسند، ممکن است واکنش‌های غیر ارادی و تندی نشان دهند. البته این واکنش‌ها تا پیش از بیهوشی وجود دارد.

به طور کلی می‌توان گفت هیچ دلیلی برای ترس از جراحی فک وجود ندارد. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به این جراحی نیاز دارید اما تاکنون بخاطر ترس به سراغ آن نرفته‌اید، این مقاله را بخوانید.

ترس از جراحی فک برای بسیاری از افراد یک دغدغه مهمی است. ترس از عمل جراحی فک ممکن است ناشی از نگرانی‌های مرتبط با درد، عوارض پس از جراحی، و دوران نقاهت طولانی باشد، صحبت با افرادی که تجربه موفقی از جراحی فک داشته‌اند و دریافت حمایت روانی از متخصصان، می‌تواند به کاهش ترس از جراحی فک کمک کرد. اگرچه این ترس طبیعی است، اما با افزایش آگاهی و آمادگی می‌توان به آرامش بیشتری دست‌یافت، و روند جراحی را با اطمینان بیشتری سپری کرد.

جراحی زیبایی فک چیست؟

گاها افراد برای زیباسازی فرم چهره دست به جراحی زیبایی فک می‌زنند. فک بالا به بخش میانی صورت شکل داده و مرزی را بین سقف دهان و ناحیه بینی ایجاد می‌کند. این در حالیست که فک پایینی استخوانی است که تنها برای باز و بسته شدن دهان و جویدن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت این استخوان از زبان و دندان‌ها محافظت می‌کند. علاوه بر همه این موارد فک پایین، به چانه و قسمت تحتانی صورت افراد شکل می‌دهد. برخی افراد برای زیبا شدن صورت و چانه دست به جراحی فک می‌زنند.

علت نیاز به جراحی فک چیست؟

بسیاری از ناهنجاری‌های فک و دندان‌ها با ارتودنسی قابل درمان هستند. اما در برخی موارد مشکلات جدی‌تر هستند و پزشک باید با جابجایی استخوان‌های فک تغییرات مورد نیاز را ایجاد کند. در این مواقع جراحی فک انجام می‌شود. برخی دیگر از مشکلات مانند آسیب رسیدن به فک در اثر ضربه، شکاف کام و… نیز به جراحی نیاز دارند.

ترس از جراحی فک به دلایل مختلف وجود دارد. اگر نگران هستید که حین جراحی دردی احساس کنید، باید بدانید که این جراح تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. بنابراین شما هیچ چیز از روند کار متوجه نخواهید شد. اما باید اعتراف کرد که دوران نقاهت جراحی فک کمی سخت است. که البته به نتایجی که بعد از آن به دست می‌آید، می‌ارزد!

ناهنجاری فک و صورت چیست

ازمهم‌ترین نوع ناهنجاری های فک و صورت انحراف فک پایین به یک طرف است. این مشکل یک ناهنجاری اسکلتی است. در این اختلال ناهماهنگی خط وسط دندان ها به صورت واضح دیده می‌شود. این نا میزانی ممکن است در اثر حادثه نیز به وجود آید. زمانی که فک شکسته و به شکل  درست جوش نمی‌خورد یا زمانی که عضلات یک طرف صورت ضعیف است و فک را به یک سو، منحرف می‌کند، باعث بروز این ناهنجاری می‌شود. از دیگر عوامل بروز این انحراف، تداخل دندانی بالا و پایین است. گاهی هم مفصل گیجگاهی فکی در یک سمت بیشتر رشد می‌کند و باعث انحراف و عدم انطباق می‌شود. در برخی موارد نیز این موضوع به صورت مادرزادی وجود دارد.

از دیگر ناهنجاری هایی که ممکن است در این قسمت از صورت وجود داشته باشد، می‌توان به کوچکی فک اشاره کرد. همچنین ممکن است استخوان فک عقب‌تر از موقعیت صحیح خود قرار داشته باشد.در این موارد طرح درمان پیشنهادی بسته به سن بیمار متفاوت خواهد بودوممکن است چنانچه بیمار درسنین رشد مراجعه کرده باشدبکارگیری دستگاههای ارتودنتیک وارتوپدیک توسط همکار محترم ارتودنتیست امکان پذیر باشد. البته اختلالات دیگری نظیر دیپ بایت، اپن بایت و اورجت زیاد و … نیز وجود دارد. این ناهنجاری‌ها نیز به کمک پزشک متخصص از بین می‌رود.

ناهنجاری فک و صورت چیست؟

کاندیدای جراحی فک

برخی از افرادی که کاندیدای جراحی فک هستند عبارتند از:

 • کسانی که به صورت مادرزادی دچار مشکلاتی در فک و صورت خود هستند.
 • افرادی که در نواحی فک خود به شدت احساس درد می‌کنند.
 • اشخاصی که به صورت غیرعادی نفس می‌کشند.
 • افرادی که نمی‌توانند لب‌هایشان را روی هم به درستی قرار دهند.
 • کسانی که حین بسته بودن دهان، بین دندان بالا و پایینشان فاصله و فضای باز وجود دارد.
 • اشخاصی که فک بیرون زده یا عقب رفته دارند.
 • افرادی که صورتشان نامتقارن است.
 • کسانی که دچار مشکلاتی نظیر خروپف، آپنه خواب و غیره هستند.
 • اشخاصی که نمی‌توانند به صورت درست غذای خود را بجوند.

اقدامات قبل از جراحی فک

قبل از هرچیزی باید به این نکته توجه کنید برای انجام جراحی فک، به یک جراح کاربلد، ماهر و متخصص مراجعه کنید. چرا که بیمار پس از جراحی زیبایی فک باید نتیجه مطلوبی را دریافت کند.

بیماران قبل از انجام جراحی فک باید به منظور رعایت بهداشت دهان و دندان از مسواک، نخ دندان و دهانشویه استفاده کنند.

بیماران قبل از جراحی برای مدت زمان کوتاهی باید از مصرف برخی از داروهای گیاهی و شیمیایی نظیر آسپرین، ژلوفن، وارفارین و… که موجب رقیق شدن خون می‌شوند به شدت پرهیز کنند.

در روز جراحی، یک نفر به عنوان همراه باید بیمار را در بیمارستان همراهی کند تا پس از جراحی تنها نباشد. همچنین بیمار در روز جراحی باید تمام مدارک پزشکی را همراه خود داشته باشند.

افرادی که تصمیم به انجام جراحی فک دارند باید از مدتی قبل از عمل فک از مصرف سیگار و الکل خودداری کنند.

علت ترس از جراحی فک چیست؟

 

علت-ترس-از-جراحی-فک-چیست؟

زمانی که پزشک درباره روند جراحی با بیمار صحبت می‌کند، ممکن است در او اضطراب ایجاد شود. چرا که او از جابجا کردن استخوان‌های فک و فیکس کردن آن‌ها با پیچ صحبت می‌کند. اما روند عملی کار به این اندازه ترسناک نیست.

مهم‌ترین علت‌های ترس از جراحی فک دو چیز است. اول اینکه بیماران می‌ترسند بعد از جراحی ظاهرشان به چیزی که می‌خواهند، تبدیل نشود. نکته قابل توجه این است که یک پزشک حاذق با تمام ویژگی‌ها و عملکرد یک فک استاندارد آشناست. بنابراین می‌داند که فک بیمار به چه تغییراتی نیاز خواهد داشت. شما همچنین می‌توانید نمونه کارهای قبلی پزشک را ببینید تا از میزان مهارت او مطمئن شوید.

ترس دیگری که افراد را آزار می‌دهد، درد ناشی از جراحی فک است. تجربه درد ناشی از این جراحی در افراد مختلف متفاوت است. اما بدیهی است که استرس و فشار روانی درد را تشدید می‌کند. بنابراین سعی کنید پیش از اقدام برای این جراحی خود را از نظر روانی آماده کنید.

آشنایی با عوارض بعد از عمل می‌تواند در از بین بردن ترس از جراحی فک به شما کمک کند.

عوارض جراحی فک چیست؟

این روش جزو جراحی‌هایی است که کم‌ترین میزان عوارض جانبی را ایجاد می‌کند. البته منظور عوارض تهدید کننده و خطرناک هستند. وگرنه تمام عمل‌های جراحی تهاجمی، تا مدتی بعد در زندگی بیمار اختلال ایجاد می‌کنند. عوارض طبیعی جراحی فک عبارتند از؛

 • درد:

درد به دلیل وجود زخم‌ها و جابجایی‌های انجام شده وجود دارد. ممکن است بیمار تا چند روز به سختی بتواند غذا بخورد یا صحبت کند. داروهای مسکن برای تسکین درد تجویز می‌شوند. همچنین آنتی بیوتیک‌ها نیز برای پیشگیری از عفونت و تشدید درد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • تورم:

هر ناحیه‌ای از بدن که زخم شود یا آسیب ببیند، متورم خواهد شد. بنابراین تورم نیز جزو طبیعی‌ترین عوارض جراحی فک به شمار می‌رود. برخی از بیماران تصور می‌کنند که چهره‌ای که بلافاصله بعد از جراحی دارند، نتیجه نهایی کار است. عدم توجه آن‌ها به تورم صورتشان باعث ترس از جراحی فک و نداشتن نتیجه دلخواه می‌شود. تورم معمولا بعد از چند روز بهتر خواهد شد. اما از بین رفتن آن به صورت کامل ممکن است تا چند هفته نیز طول بکشد.

 • کبودی:

پوست ناحیه جراحی تا چند روز یا حتی چند هفته بعد از جراحی کبود است. این عارضه نیز طبیعی است و به مرور زمان خودبخود بهبود پیدا می‌کند.

دوران نقاهت جراحی فک چگونه سپری می‌شود؟

 

دوران-نقاهت-جراحی-فک

شاید چند روز ابتدایی بعد از جراحی دردناک‌ترین روزهایی باشد که تجربه می‌کنید. اما می‌توانید این درد را با مسکن مدیریت کنید. بعد از آن درد شما رفته رفته کم می‌شود و نتایج جراحی ظاهر خواهد شد. ۶ تا ۸ هفته بعد می‌توانید فرم کلی که فک شما به خود گرفته است را ببینید. نتایج نهایی نیز حدود سه ماه بعد کم کم آشکار خواهند شد. ممکن است پزشک برای ایجاد نظم در دندان‌ها، بعد از بهبود اولیه از بریس‌ و ارتودنسی استفاده کند.

انجام مراقبت‌های لازم مطابق با آنچه پزشک گفته است، به شما کمک می‌کند دوران نقاهت خود را ساده‌تر سپری کنید. مصرف خوراکی‌های نرم، بلند گذاشتن بالش‌های زیر سر و خوابیدن به صورت نیمه نشسته از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در دوران نقاهت جراحی فک انجام دهید.

درد یا محدودیت خوراکی در دوران نقاهت به اندازه‌ای نیست که باعث ترس از جراحی فک شود. درصد بسیاری از بیمارانی که بر ترس خود غلبه کردند و این عمل را انجام داده‌اند، از نتایج کار رضایت داشته‌اند.

آیا جراحی فک دردناک است؟

بسیاری از بیماران در جلسات مشاوره از پزشک این سوال را می‌پرسند که آیا جراحی فک دردناک است یا خیر؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم عمل جراحی فک به طور کامل تحت بیهوشی انجام می‌شود. به همین منظور افراد در حین آن هیچگونه دردی را احساس نمی‌کنند.

میزان درد بیمار پس از جراحی و در دوران نقاهت به گونه‌ای است که با مصرف مسکن برطرف خواهد شد. بنابراین هیچگونه جای نگرانی و ترسی نیست.

جراحی فک چقدر طول می‌کشد؟

در پاسخ به این سوال نمی‌توان یک عدد مشخص تعیین نمود. زیرا مدت زمان جراحی با توجه به پارامترهای مختلف، متفاوت است. اما به طور کلی حداکثر زمان مورد نیاز برای جراحی فک بالا و پایین 6 ساعت خواهد بود.

چرا باید بر ترس از جراحی فک غلبه کنید؟

شناختن نتایج جذاب این جراحی می‌تواند به شما در غلبه بر این ترس کمک کند.

 • قسمت پایینی صورت شما ظاهری کاملا استاندارد و متناسب پیدا می‌کند.
 • دندان‌های مرتبی خواهید داشت و لبخندتان زیباتر از قبل می‌شود.
 • می‌توانید راحت‌تر غذاها را بجوید.
 • در صورتی که اختلالات فک در خواب، تنفس و گفتار شما مشکلی ایجاد کرده باشد، از بین می‌رود.
 • ظاهر بهتر و سلامتی بیشتر باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.

چگونه بر ترس از جراحی فک غلبه کنیم؟

 

غلبه-بر-ترس-از-جراحی-فک

تاکنون اطلاعاتی ارائه دادیم که به شما نشان می‌دهد جراحی فک روشی است که افراد بسیاری آن را تجربه کرده‌اند و مشکلی نداشته‌اند. اما پیشنهادهایی نیز برای غلبه بر این ترس داریم.

 • پیش از جراحی تمام سوالات خود را از پزشک بپرسید.
 • در روزهای پیش از جراحی روش‌های آرامش بخشی چون یوگا و مدیتیشن را امتحان کنید.
 • در مورد فرایند جراحی اطلاعات به دست آورید و به این فکر کنید که در تمام طول عمل خواب هستید.
 • هماهنگ کنید تا در روزهای بعد از عمل تنها نباشید.
 • با عوارض طبیعی عمل و داروهای بیهوشی آشنا شوید.

اگر ترس شما از جراحی فک بسیار زیاد و در حد فوبیاست، می‌توانید پیش از جراحی با روانشناس مشورت کنید.

هزینه جراحی فک

یکی از شایع‌ترین دغدغه افراد پس از ترس، هزینه جراحی فک است. در پاسخ به این سوال که هزینه جراحی فک چقدر است، نمی‌توان میزان و عدد مشخصی را بیان کرد. هزینه عمل فک پس از معاینه کامل توسط جراح، معین می‌شود.

ترس از جراحی، احساسی است که بسیاری از افراد ممکن است تجربه کنند. از جراحی فک می‌ترسم، جمله‌ای است که اغلب در مطب‌های دندانپزشکی شنیده می‌شود، و این نگرانی می‌تواند به اضطراب قبل از عمل جراحی فک منجر شود. بااین‌حال، تحقیقات نشان داده‌اند که با آمادگی روانی و حمایت مناسب، می‌توان این ترس را کاهش داد. محققان مانند دکتر سوزان بلاک، تأکید می‌کنند که اطلاعات دقیق در مورد فرایند و نتایج جراحی، می‌تواند به بیماران کمک کند تا احساس ترس کمتری داشته باشند.

جمع بندی

انتخاب یک پزشک مناسب برای جراحی فک اهمیت بسیاری دارد. چنین فردی هم باید جراحی را به بهترین نحو انجام دهد و هم به شما در غلبه بر ترس از جراحی فک کمک کند. پاسخگویی به تمام سوالات بیمار، ساده‌سازی روند جراحی برای او، رفتار خوب و آرامش در محیط مهم‌ترین فاکتورهایی است که ترس بیماران را از بین می‌برد.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک و صورت هستند. ایشان به صورت کامل با ساختار فک و قسمت پایینی صورت آشنایی دارند. بنابراین می‌توانند بهترین نتیجه را برای شما ایجاد کنند. مهارت و رفتار دوستانه دکتر سزاوار مهم‌ترین علت‌هایی است که باعث می‌شود بیماران آن‌ها هنگام جراحی ترسی نداشته باشند.

اگر با وجود اطلاعات ارائه شده در این مقاله، هنوز ترس از جراحی فک با شما همراه است، توصیه می‌کنیم با دکتر سزاوار مشورت کنید. راه‌های ارتباط آنلاین و تلفنی یا سیستم رزرو نوبت در سایت ایشان وجود دارد.

منابع

 1. https://www.medicinenet.com/is_orthognathic_surgery_painful/article.htm

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی های زیبایی صورت

جراحی‌های زیبایی پوست صورت در دنیای امروز به عنوان یکی از پرطرفدارترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شناخته می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *