ارتودنسی چیست و انواع آن کدامند؟

انواع ارتودنسی را بشناسید !

ارتودنسی یکی از زیر شاخه های دندانپزشکی است که به مرتب کردن دندان، زمانی که دندان در حالت معمول رشد نکرده‌اند از طریق مرتب کردن به دندان کمک می‌کند.

در واقع در انواع ارتودنسی با استفاده از سیم و براکت‌ها در یک بازه زمانی نامشخص توسط ارتودنتیست دندان‌ها را در کنار هم منظم می‌کند.

میزان زمانی که برای هر فرد نیاز است تا دندان‌ها ارتودنسی شود و در حالت مرتب و کنار هم قرار بگیرد، با توجه به نوع به هم ریختگی و  قرارگیری دندان‌ها مشخص می‌شود.

 

نمونه ارتودنسی دندان‌های هر دو فک

بهترین روش درمان دیاستما | فاصله دندان ها

انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی در دو نوع توسط ارتودنتیست انجام می‌شود:

  • متحرک
  • ثابت

دستگاه ارتودنسی با توجه به فشاری که به آرامی به دندان‌ها و فک می‌آورد، علاوه بر ردیف کردن دندان‌ها در ناهنجاری‌های فکی هم بسیار کمک کننده است.

تصحیح روابط اسکلتال | بهترین زمان برای تصحیح روابط اسکلتال

 

ارتودنسی ثابت و متحرک توسط ارتودنتیست ها

ارتودنسی ثابت

در این روش همانطور که از اسمش پیداست، تمامی دستگاه ارتودنسی به صورت ثابت بر روی دندان و داخل دهان فرد قرار می‌گیرد که به صورت میانگین 2 سال برای ردیف شدن دندان نیاز به زمان دارد.

در این حالت نگین‌های کوچکی بر روی دندان قرار می‌گیرد که به آن براکت می‌گویند.

یکی از نکاتی که درباره نوع ارتودنسی ثابت حائز اهمیت است اول نگهداری از آن یعنی براکت‌ها و دوم بهداشت دندان در این زمان است.

خوردن مواد غذایی سفت و گاز زدن سیب، ساندویچ و بلال و مواد خوراکی از این قبیل باعث شکستن براکت‌ها می‌شود که این موضوع سبب طولانی‌تر شدن دوره ارتودنسی خواهد شد.

در روند درمان با ارتودنسی ثابت به صورت معمول دندان‌های بیمار باید ماهی یک‌بار توسط ارتودنتیست چک شود. در این ویزیت‌ها سیم و براکت چک می‌شوند و کش‌هایی که در براکت‌ها می‌افتند هر ماه تعویض می‌شوند. گاهی اوقات هم هر چند ماه یکبار سیم‌های روی دندان هم تعویض می‌شوند. کش‌ها در رنگ‌های مختلف وجود دارند و اکثر اوقات ارتودنتیست با سلیقه خود بیمار رنگ کش را انتخاب می‌کند و می‌اندازد. اما براکت‌ها از شروع تا پایان روند درمان که گاهی اوقات هم به 3 سال می‌رسد، ثابت است. ‎

و یا حتی امکان دارد با توجه به نوع دندان فقط در جهت افقی دندان مورد ترمیم قرار نگیرد بلکه گاهی با توجه به نوع ناهنجاری، کش‌ها از دندانی در فک بالا به دندانی در فک پایین وصل شود که این امر موجب فشار زیاد در ناحیه فک و دندان می‌شود.

اکثر اوقات  در چند ماه اول تغییرات به صورت محسوس در دندان‌ها دیده می‌شود، یعنی خود بیمار علاوه بر احساس فشار و دردی که از جابجایی و حرکت دندان‌ها دارد، می‌تواند به خوبی چرخیدن و یا فاصله افتادن بین دندان‌ها را در آینه ببیند.

 

ارتودنسی ثابت دندان

اصلاح طرح لبخند برای چه افرادی مناسب است؟

بهداشت دندان در زمان ارتودنسی ثابت

‌زمانی که ارتودنسی ثابت انجام می‌شود حتما باید خیلی بیشتر از قبل حواسمان به بهداشت دندان‌ها باشد، چون با توجه به سیم و براکت‌ها، دندان‌ها به خوبی مسواک نمی‌خورند.

البته برای زمان ارتودنسی، مسواک و نخ دندان‌های مخصوصی وجود دارد، که باید بعد از هر وعده غذایی دندان‌ها مسواک شود تا از پوسیدگی دندان‌ها در زمان ارتودنسی پیشگیری کنیم.

 

آموزش مسواک کردن دندان در زمان ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک

دقیقا همانطور که از اسم این نوع ارتودنسی مشخص است، دستگاهی که داخل دهان شما قرار می‌گیرد متحرک است و به راحتی می‌توان آن را از دهان خارج کرد. این نوع دستگاه‌ها به دو نوع تقسیم بندی می‌شود در نوع اول برای حرکت‌های دندانی نه چندان پیچیده و دوم برای حرکت دادن حرکت فک‌ها با وارد کردن فشار و نیروی ثابتی با توجه به اجزا آن به دندان است

البته گاهی برای پایان ارتودنسی ثابت از پلاک‌های متحرک استفاده می‌کنند و تا چند وقت به عنوان فیکس کننده دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرد.

اینکه ناهنجاری دندان‌ها و یا فک‌ها با ارتودنسی ثابت و یا متحرک درمان شود اصلا بر عهده بیمار نیست، بلکه دکتر ارتودنتیست تعیین کننده این موضوع است.

در واقع می‌توان گفت اگر نیاز به حرکت فکین باشد از ارتودنسی متحرک و اگر نیاز به حرکت دندان‌ها باشد از ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود .

ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

 

ارتودنسی متحرک با پلاکت های متحرک به عنوان فیکس کننده دندان هاC

بهداشت در زمان ارتودنسی متحرک

بهتر است در زمان خوردن غذا دستگاه  را از دهان درآورده و بعد از شستشو تمیز کردن دندان‌ها مجددا آنها را داخل دهان بگذاریم.

همین‌طور پزشکان توصیه می‌کنند برای نوشیدن، نوشیدنی‌های گازدار، شیرین و نوشیدنی‌های که دارای رنگ است، ارتودنسی متحرک را درآورده و دوباره بعد از شستشو دهان و دندان آن را داخل دهان قرار بدهند.

 

بهداشت دندان در زمان ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت یک فک

خیلی از افراد ناهنجاری‌های دندانی را در دو فک ندارند، بعضی افراد فقط بالایی آنها جلو است و یا معتقدند که دندان‌های ردیف پایین نیازی به ارتودنسی ندارد.

گاهی اوقات هم عارضه به صورتی است که دندان‌های پایین نیاز به ارتودنسی دارند، که اغلب اوقات این گونه مشکلات که برای تنها یک فک بوجود امده ناشی مشکلات ژنتیکی و مادرزای می‌باشد.

اگر ارتودنسی صرفا در فک بالا و برای کودکان باشد از هدگیرهای متحرک که به وسیله کش به دهان وصل می‌شود، استفاده می‌شود.

اگر شدت جلوآمدگی فک زیاد باشد اکثر پزشکان علاوه بر ارتودنسی به افراد عمل‌های جراحی هم توصیه می‌کنند.

برای فک بالا از انواع ارتودنسی ثابت یا متحرک، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی شفاف، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی نامرئی استفاده می‌شود.

الگوی کلی دندان‌ها در ارتودنسی فک بالا بسیار حائز اهمیت است چرا که زمانی که ارتودنسی در دهان قرار می‌گیرد نباید با دندان‌های پایین برخورد کنند.

 

ارتودنسی ثابت یک فک

قیمت و تعرفه‌ها در ارتودنسی

با توجه به نوع ناهنجاری در فکین هزینه‌ها و تعرفه‌ها متفاوت است که گاهی اوقات وجود دندان‌های نهفته کار را برای ارتودنتیست سخت‌تر میکند و به هزینه‌های ارتودنسی می‌افزاید.

درباره انواع ارتودنسی …

اگر احساس می‌کنید نیاز به ارتودنسی دارید؛ باید بدانید که با توجه به نوع ناهنجاری امکان دارد هر یکی از دو مدل ثابت و متحرک را با توجه به مشاوره‌ای که دکتر ارتودنتیست به شما می‌دهد را انجام دهید  و حتما از دکتر متخصص ارتودنسی مشاوره دریافت کنید، چرا که ارتودنسی پروسه ای بلند مدت است که در صورت اشتباه در نوع انتخاب آن بسیار می‌تواند به دندان‌های شما آسیب می‌زند.

دکتر مهدی سزاوار

 

ارزان ترین ارتودنسی دندان در تهران

نکته برای قبل از ارتودنسی

حتما قبل از ارتودنسی از سالم بودن دندان‌هایتان اطمینان حاصل کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

پیوند استخوان دندان چیست؟

پیوند استخوان دندان چیست

ایمپلنت یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال جایگزینی دندان از دست رفته هستند، اما برای حمایت از آنها به ساختار استخوانی سالم در

پیوند استخوان در ایمپلنت درد دارد

پیوند استخوان در ایمپلنت درد دارد

ایمپلنت‌ دندان، دندانپزشکی مدرن را متحول کرده است. آنها راهی موثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته در اثر عفونت، ضربه، پوسیدگی شدید دندان یا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *