ناهنجاری فک و صورت چیست؟

پاسخ به مهم‌ترین سوالات در مورد جراحی تصحیح ناهنجاری های فک و صورت

تصحیح ناهنجاری های فکی و صورتی هم در زیبایی و هم در بهداشت دهان و دندان بسیار موثر است. بسیاری از کودکان و بزرگسالان به این نوع جراحی نیاز دارند. در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین سوالات در این باره پاسخ دهیم.

 

ناهنجاری فک و صورت چیست؟

 

دوره نقاهت جراحی فک و صورت

 

ازمهم‌ترین نوع ناهنجاری های فک و صورت انحراف فک پایین به یک طرف است. این مشکل یک ناهنجاری اسکلتی است. در این اختلال ناهماهنگی خط وسط دندان ها به صورت واضح دیده می‌شود. این نا میزانی ممکن است در اثر حادثه نیز به وجود آید. زمانی که فک شکسته و به شکل  درست جوش نمی‌خورد یا زمانی که عضلات یک طرف صورت ضعیف است و فک را به یک سو، منحرف می‌کند، باعث بروز این ناهنجاری می‌شود. از دیگر عوامل بروز این انحراف، تداخل دندانی بالا و پایین است. گاهی هم مفصل گیجگاهی فکی در یک سمت بیشتر رشد می‌کند و باعث انحراف و عدم انطباق می‌شود. در برخی موارد نیز این موضوع به صورت مادرزادی وجود دارد.

از دیگر ناهنجاری هایی که ممکن است در این قسمت از صورت وجود داشته باشد، می‌توان به کوچکی فک اشاره کرد. همچنین ممکن است استخوان فک عقب‌تر از موقعیت صحیح خود قرار داشته باشد.در این موارد طرح درمان پیشنهادی بسته به سن بیمار متفاوت خواهد بودوممکن است چنانچه بیمار درسنین رشد مراجعه کرده باشدبکارگیری دستگاههای ارتودنتیک وارتوپدیک توسط همکار محترم ارتودنتیست امکان پذیر باشد. البته اختلالات دیگری نظیر دیپ بایت، اپن بایت و اورجت زیاد و … نیز وجود دارد. این ناهنجاری‌ها نیز به کمک پزشک متخصص از بین می‌رود.

جراحی ارتوگناتیگ فک و صورت چیست؟

تصحیح ناهنجاری های فکی و صورتی در کودکان چگونه است؟

 

جراحی فک شکسته

 

این نوع عمل ارتوگناتیک برای افرادی که دندان‌ها و استخوان فک شان در جایگاه نامناسبی قرار دارد، ضروری است. به نظر متخصصان ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت شکل نامتعارف دندان‌ها روی لثه‌ها ممکن است منشاء ایجاد مشکلات بهداشتی مختلفی باشند. اگر مشکلات نا ترازی فک و صورتی در کودکی توسط ارتودنس‌ها درمان نشوند، در بزرگسالی به احتمال زیاد به جراحی نیاز خواهند داشت. اگر کودک با ناهنجاری‌های مادرزادی از قبیل شکاف لب یا کام متولد شود، بدون شک باید در اولین فرصت برای تصحیح اختلالات فکی و صورتی اقدام کرد. تشخیص این که چه زمانی برای جراحی مناسب است را باید بر عهده پزشک متخصص گذاشت. به همین دلیل پیش از هر چیز باید در انتخاب پزشک معالج دقت زیادی داشته باشید.

روش های تشخیص و درمان کیست های فکی

چرا لازم است تصحیح ناهنجاری های فکی و صورتی در سنین پایین انجام شود؟

 

عمل ناهنجاری فک و صورت چیست؟

سن مناسب برای برطرف کردن مشکلات بی نظمی دندانی اهمیت بسیاری دارد. زیباسازی چهره در ابتدای دوره نوجوانی باعث افزایش حس اعتماد به نفس می‌شود. بنابراین اگر نوجوانان مشکلی در استخوان‌های فک و صورت خود داشته باشند، باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای تصحیح ناهنجاری های فکی و صورتی اقدام کنند. اگر بیماری های فکی نظیر شکاف لب‌، شکاف کام، دندان اضافی یا نهفته همراه سایر مشکلات فکی وجود داشته باشد باید در تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرد و روند درمان در سنین کودکی طی شود. طبق توصیه دکتر مهدی سزاوار در چنین مواردی کودک بایستی از سنین ۷ یا ۸ سالگی توسط متخصص دهان و فک و صورت معاینه شود. در این صورت اگر نیاز به درمان به کمک هدایت رشد فکین وجود داشته باشد، زمان ایده آل از دست نمی‌رود.

بهترین زمان برای انجام جراحی‌های تصحیح ناهنجاری های فکی و صورتی و یا ارتوگناتیک دردختران بعد از اتمام رشد حدود۱۶ سالگی ودرپسران حدود۱۸ سالگی خواهدبود. در این سن ریشه دندان‌ها مانند دندان عقل، به تکامل رسیده‌اند و ارتفاع کافی برای ارتودنسی دارند. البته این بدان معنا نیست که بعد از این سن، انجام جراحی فک و صورت ممکن نیست. شما می‌توانید در هر سنی با دکتر سزاوار مشورت کنید و به کمک ایشان برای تصحیح نا منظمی فک و صورت خود اقدام کنید.

تنگی فک بالا و روش‌های درمان آن| چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

جراحی فک و صورت چگونه انجام می‌شود؟

 

عکس ناهنجاری فک و صورت چیست؟

 

نسبت به اینکه نا هماهنگی فکی و صورتی در کدام قسمت از حفره دهانی است، روش‌های انتخابی توسط دکتر سزاوار برای تصحیح آن متفاوت است. در این بخش قصد داریم در مورد روش‌های مختلف روند تصحیح صحبت کنیم.

اگر فک پایین عقب‌تر از موقعیت صحیح قرار گرفته باشد، پزشک قسمت پایین فک و چانه را برش می‌دهد و سپس  استخوان فک را به سمت جلو می‌کشد. در پایان، استخوان را با استفاده از پیچ و پلاک‌های مخصوص فیکس می‌کنند. به این کار استیئوتومی فک پایین می‌گویند. زمانی که فک بالا کمی عقب‌تر از جایگاه درست قرار دارد،  با برش روی استخوان فک بالا کمی آن را به سمت جلو کشیده و سپس با پیچ و پلاک‌های مخصوص آن را فیکس می‌کنند. به این کار استئوتومی فک بالا می‌گویند.

گاهی اوقات مشکل عقب یا جلو بودن فک بالا و پایین نیست. اگر فک به صورت شیبدار به سمت پایین و جلو کج شده باشد،  با ایجاد برش در قسمت بالای فک، مقداری از استخوان اضافی آن را برش می‌دهند. این کار باعث می‌شود فک پایین و بالا جابجا شوند و در زاویه صحیح قرار گیرند.

اگر موقع فیکس کردن دندان‌ها روی هم، دندان‌های بالا جلوتر از دندان های پایین قرار بگیرند، دکتر سزاوار با استفاده از برشی که در ناحیه انتهایی فک پایین ایجاد می‌کنند، دندان‌های ردیف پایین را به سمت جلو هدایت می‌کنند. این کار باعث می‌شود دندان‌های بالایی و پایینی روی یکدیگر فیکس شوند.

برخی از بیماران نیز مشکلی برعکس مورد قبلی دارند. اگر موقع فیکس کردن دندان‌ها روی هم، دندان‌های بالا عقب‌تر از دندان‌های پایین قرار بگیرند،  ممکن است با برش در همان ناحیه، دندان‌های ردیف پایین را به سمت عقب هدایت کند. با این کار دندان‌های بالا و پایین هنگام فیکس کردن، دقیقا روی هم قرار ‌می‌گیرند. اگر فقط کام بالا مشکل داشته باشد، برش در قسمت بالایی استخوان فک بالا باعث نظم در قرار گرفتن دندان‌ها خواهد شد.

معمولا برای تصحیح ناهنجاری های فکی و صاف کردن فک نیاز است که با یک متخصص ارتودنسی نیز مشورت کنید. بدون شک همکاری بین یک ارتودنتیست حرفه‌ای و متخصص جراحی دهان، فک و صورت می‌تواند شما را به بهترین نتایج ممکن برساند. دکتر سزاوار به شما در این زمینه مشاوره می‌دهد و شما را به صورت کامل راهنمایی خواهد کرد.

منظور از جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین چیست؟

عوارض جراحی فکی و صورتی چیست؟

 

بهترین دکتر ناهنجاری فک و صورت

 

اگر یک جراح دهان و فک و صورت با تجربه و مهارت زیاد را برای جراحی و تصحیح تعادل فک  انتخاب کرده باشید، به مراتب کمتر دچار عوارض جراحی این نوع عمل جراحی می‌شوید. برخی از عوارض برای اکثر عمل‌های جراحی وجود دارند. برخی از ‌آن‌ها با مراقبت قابل پیشگیری هستند، اما برخی دیگر از آن‌ها را باید تحت هر شرایطی تحمل کرد. در ادامه به مهم‌ترین عوارض این نوع جراحی اشاره می‌کنیم.

 • عفونت یکی از عوارض بسیاری از عمل‌های جراحی است. البته پیچ‌های مخصوصی که در جراحی فک و صورت استفاده می‌شود، از جنس تیتانیوم است. این فلز با بدن سازگار است و بدن نسبت به آن واکنش منفی نشان نمی دهد. به همین دلیل احتمال بروز عفونت کمتر می‌شود. همچنین برای پیشگیری از آن به بیمار آنتی بیوتیک داده می‌شود تا بعد از عمل مصرف کند.
 • بی‌حسی در اطراف مکانی که عمل جراحی روی آن انجام شده، از دیگر عوارض این عمل جراحی است. این بی‌حسی به مرور زمان از بین می‌رود. وقتی رشته‌های عصبی در حال بهبودی هستند، فرد احساس سوزن سوزن شدن را تجربه می‌کند. این احساس طبیعی است. در برخی موارد از بین رفتن حس بی‌حسی تا شش ماه طول می‌کشد.
 • گرفتگی بینی از دیگر عوارضی است که به دلیل استفاده از لوله‌هایی که هنگام جراحی در سوراخ بینی قرار گرفته است، ایجاد می‌شود. با استفاده از اسپری پاک کننده مخصوص بینی و پنبه آغشته به آب گرم، می‌توان این مشکل را برطرف کرد. گرفتگی بینی بین یک تا دو هفته بعد از جراحی از بین می‌رود.
 • کاهش وزن به دلیل مصرف کمتر مواد غذایی نیز از دیگر عوارض جراحی فک و صورت است.
 • مفاصل فک کمی سفت می‌شوند. حتی ممکن است موقع جویدن صدایی شبیه ساییدن ایجاد شود. در این صورت هم جای نگرانی نیست؛ چون کاربرد فک را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
 • تورم نیز می‌تواند از دیگر عوارض جراحی فک و صورت باشد. استفاده از کمپرس یخ در ۴۸ ساعت پس از عمل جراحی می‌تواند این مشکل را به حداقل ممکن برساند.

همانطور که خواندید، تصحیح ناهنجاری های فک و  و صورت هیچ گونه عوارض دائمی برای بیمار به دنبال نخواهد داشت.

عوارض جراحی فک و ریسک های مربوط به آن

مراقبت های لازم پس از جراحی ناهنجاری های فکی و صورتی چگونه است؟

 

بارگذاری شده در ناهنجاری فک و صورت در تهران

 

همانطور که در پاسخ سوال قبلی گفته شد، بهترین راه برای پیشگیری از عوارض ناشی از جراحی تصحیح ناهنجاری های فک و صورت، انتخاب متخصص باتجربه و رعایت نکات مراقبتی است. اگر دکتر سزاوار را برای عمل جراحی خود انتخاب کرده‌اید، دغدغه‌ای از بابت مورد اول نخواهید داشت. برای مورد دوم نیز در این قسمت مهم‌ترین نکات مراقبتی را ارائه داده‌ایم.

 • بیمار بایستی پس از انجام جراحی فک و صورت استراحت کامل داشته باشد.
 • مصرف دخانیات اکیدا ممنوع است.
 • بیمار باید از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کند. وی ۶ الی ۸ هفته پس از عمل می‌تواند غذاهای عادی میل کند. در این مدت بایستی از غذاهای نرم شده و مایعات صاف شده استفاده کند.
 • بیمار به مدت یک یا دو روز پس از عمل نباید مسواک بزند. در این مدت باید از محلول آب و نمک برای شستشوی دهان به طور مرتب استفاده کرد.
 • برای کاهش تورم نیز در ۴۸ ساعت اولیه استفاده از کمپرس سرد بسیار کمک کننده است.
 • باید از فعالیتهای سنگین پرهیز شود.
 • دستورات دارویی باید مطابق دستور پزشک انجام شود.

در کنار تمام نکات گفته شده، به خاطر داشته باشید که توضیحات کاملی از مراقبت‌های پس از عمل را از شخص دکتر مهدی سزاوار دریافت خواهید کرد.

شکاف کام و لب یا لب شکری چیست؟ | آیا راهی برای پیشگیری از شکاف کام و لب وجود دارد؟

نتیجه گیری

 

ناهنجاری فک و صورت چیست؟

 

در پایان توصیه می‌کنیم در سنین قبل از ۱۵ سالگی برای تصحیح ناهنجاری های فکی و صورتی به پزشک متخصص مراجعه شود. گاهی اوقات ممکن است نیازی به جراحی فک و صورت وجود نداشته باشد. اقدام به موقع باعث می‌شود درمان به هزینه کم‌تری نیاز داشته باشد. همچنین آسیب کم‌تری به کودک می‌رسد و دیگر عوارضی نظیر پوسیدگی دندان و به خطر افتادن وضعیت سلامت دهان وجود نخواهد داشت.

اگر اکنون در سنین بزرگسالی قرار دارید و قصد تصحیح ناهنجاری‌ های فکی و صورتی خود را دارید، نگران نباشید. با انتخاب پزشک ماهر و با تجربه می‌توانید جراحی فک و صورت را به خوبی انجام دهید. دکتر مهدی سزاوار با تجربه، تخصص و مهارت فراوان در زمینه جراحی دهان و فک و صورت می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. با مراجعه به پیج اینستاگرام شخصی ایشان می‌توانید راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Jaw_abnormality

https://www.uptodate.com/contents/congenital-anomalies-of-the-jaw-mouth-oral-cavity-and-pharynx

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/jaw-surgery/about/pac-20384990

https://www.youtube.com/watch?v=fw2brzBw3Q0

https://myoms.org/what-we-do/corrective-jaw-surgery/

 

 

 

 

 

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.