جراحی ارتوگناتیگ فک و صورت چیست؟

ارتوگناتیگ

1. جراحی ارتوگناتیک چیست و در چه مواردی باید به جراح فک و صورت مراجعه کنیم؟

جراحی اصلاح روابط فکی وصورتی که به اصطلاح پزشکی عمل جراحی ارتوگناتیک نیز نامیده می‌‌شود توسط جراح دهان و فک و صورت انجام میشود.

پزشک متخصص جراحی فک وصورت در تلاش است تا بتواند هارمونی متناسب با صورت بیمار را بازیابی کند و از این طریق روابط نرمال فکی وصورتی را برقرار نماید.

جراحی ارتوگناتیک یکی از شاخه های مهم  جراحی دهان و فک و صورت است  که شامل تغییر اندازه آرواره ها و همچنین تنظیم موقعیت آنها برای بهبود عملکرد فک و دهان می شود.

جراحی اصلاح روابط فکی وصورتی جهت اصلاح مشکلات عملکردی و ظاهر صورت انجام می‌‌ گردد و طیف گسترده‌‌ای از بی‌‌‌نظمی های اسکلتی و دندانی اعم از جزئی و کلی مانند متقارن نبودن فک و صورت را دربرمی گیرد.

هدف اصلی درمان بهبود فرم و عملکرد از طریق اصلاح اسکلت فک و صورت است که تأثیر مستقیمی بر روی حرکات اسکلتی دارد.

آناتومی فک و صورت و حتی دندان در کیفیت زندگی تأثیر مستقیمی دارد. گاهی بی نظمی‌های اسکلتی و دندانی می تواند ساختار نامناسبی ترسیم کرده و باعث ناراحتی و مشکلات عملکردی زیادی برای بیمار شود.  سردرد، درد فک، مشکلات تنفس و حتی مشکلات سیستم جونده واستخوانی عضلانی از جمله مواردی هستند که این مشکل اسکلتی فک بوجود می آورد.

با انجام جراحی فک و صورت درصورت لزوم می‌‌توان ناهنجاریهای موجوددرسیستم جویدن، تنفس و حتی تا حدودی  صحبت کردن را بهبود بخشید. علاوه بر این بر زیبایی چهره فرد تأثیر چشمگیری خواهد داشت.

 

هزینه جراحی ارتوگناتیک

2. چه کسانی نیاز به جراحی ارتوگناتیک دارند؟

در این مقاله به چند مورد کاندیدای ضروری برای جراحی اصلاح روابط فکی وصورتی فهرست وار اشاره می کنیم تا به راحتی بتوانید تشخیص دهید که آیا نیاز به جراحی ارتوگناتیک دارید یا خیر؟

لازم به ذکر است که این مواردی که لیست شده اند، ممکن است تمام اختلالات فک و صورت ،که نیاز به جراحی در آنها تشخیص داده می‌‌شودرا دربر نگیرد ،

در صورت هر گونه ابهام می توانید با پزشک متخصص خود در خصوص بیماری مشورت نموده و نهایتاً تصمیم درست را اتخاذ نمایید.

 • وجود درد در مفصل فکی گیجگاهی
 • سایش بیش از حد دندان‌‌‌ها
 • نقص های مادرزادی در هنگام تولد
 • فاصله بین دندانهای بالا و پایین هنگام بسته بودن دهان که اصطلاحا به آن (open bite)میگویند.
 • فک بیرون زده
 • ظاهر نامتعادل صورت از جلو
 • آسیب دیدگی صورت و فک ها به هر دلیل
 • فک تو رفته پایین و چانه کوچک همراه بانقص دراندازه چانه
 • تنفس مزمن دهانی
 • مشکلات تنفسی در هنگام خواب از جمله خروپف و آپنه خواب

موارد دیگری هم وجود دارد که بیمار با تشخیص پزشک و انجام بررسی های لازم از تصمیم برای عمل جراحی فک و صورت مطلع می‌شود.

 

تنگی فک بالا و روش‌های درمان

درمان اختلالات استخوان های صورت

3-جراحی ارتوگناتیک به چه روش هایی انجام می‌شود؟

جراحی ارتوگناتیک (جراحی اصلاح روابط فکی وصورتی) ممکن است بسته به میزان مشکلات فکی ونوع عمل ازدوساعت تاچند ساعت طول بکشد.

برای جراحی فک تحتانی میتوان بسته به نوع عمل ونیاز بیمار فک رابه جلویاعقب جابجاکرد.

در جراحی فک فوقانی، می‌توان فک را به جلو یا عقب برگرداند یا حتی بالا و پایین آورد. در بعضی از مواقع ممکن است که نیاز به جدا شدن فک ها به چندین قسمت تشخیص داده شود در این حالت استخوان اضافه  خارج می‌شود تا به تراز و ثبات نسبی برسد.

سایر استخوان‌های صورت هم که به تعادل کمک می‌کنند ممکن است نیاز به تغییر اندازه داشته باشند، یا تقویت شده و یا اندازه آن‌ها کاهش می‌یابند.

در بیشتر جراحی‌ها برش‌هایی در داخل دهان ایجاد شده و جای زخم قابل رؤیت نیست. اگر در جراحی نیاز به برش بیرونی باشد، پزشک جراح با مهارت و دقت لازم سعی در پنهان کردن خط برش در چین های طبیعی پوست صورت می‌نماید.

ممکن است بعد از عمل ظاهر شما ورم و تغییراتی کرده باشد که باید برای تعجب دیگران از جمله خانواده و دوستان خود آماده باشید. ولی نگران نباشید که آنها بزودی به چهره ی جدید شما عادت می‌کنند.

مراقبت و بازدید های بعد از جراحی که توسط پزشک و متخصص فک و صورت برایتان مشخص می‌شود را باید به دقت انجام دهید.

در طول درمان که منتظر بهبودی کامل هستید باید به بهترین شکل ممکن بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.

 

منظور از جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین چیست؟

 

4. ارتودنسی و جراحی ارتوگناتیک چه ارتباطی با هم دارند؟

جراحی ارتوگناتیک در بیشتر موارد با اردتودنسی همراه ‌می‌‌شود تا دندان ها بعد از عمل در جایگاه مناسب خود قرار گیرند.دراغلب موارد قبل از جراحی بایددندانها در موقعیت مناسب پیش از عمل قرارداده شوند که این قسمت درمان توسط همکار متخصص ارتودنسی انجام میگیرد وبه این ترتیب بیمار جهت جراحی اماده میشود.

اگر بیمار، عدم تعادل درروابط فکی، همراه با اختلالات اسکلتی داشته باشد، جراحی ارتوگناتیک همراه با ارتودنسی توصیه می‌‌شود و با این عمل نتایج بسیار قابل قبول حاصل خواهد شد.

 

مدت ارتودنسی قبل از عمل بسته به نوع ناهنجاری ومیزان ونوع حرکات دندانی ممکن است از۶ تا ۱۸ ماه وبسته به تشخیص متخصص ارتودنسی طول بکشد.

درجراحی ارتوگناتیک، استخوان فک که دارای مشکل بوده بریده و جابجا می‌شود.  در فکی که به درستی تراز شده باشد، استخوان با پیچ یا صفحات ایمن ثابت می‌‌شود. در برخی از بیماران ممکن است نیاز به برداشتن استخوان باشد تا تغییر شکل فک درست انجام شود و گاهی هم ممکن است به استخوان فک اضافه شود که این استخوان معمولاً از استخوان لگن یا دنده گرفته شده و پیوند داده می‌‌شود.

بعد از جراحی مدت زمانی که بیمار باید در بیمارستان تحت نظر باشد بین دو روز یابیشتر متغییر است. استراحت در منزل بعد از بیمارستان باعث می‌‌شود که ورم بعد از جراحی کامل از بین رفته و استخوان ها به جایگاه اصلی که در نظر گرفته شده است برسند.

با این وجود رسیدن به نتیجه دلخواه بستگی به رعایت تمام نکات بهداشتی و مراقبتی و همچنین انجام دقیق توصیه های پزشک و تلاش بیمار بعد از جراحی دارد.

وقتی جراحی ارتوگناتیک به پایان رسید به طورمعمول ۳ تا۶ هفته طول می‌کشد تا فک به طور کامل بهبود پیدا کند. بعد از گذشتن طول درمان و بهبودی نسبی ارتودنسی پس از عمل انجام می‌‌شود.

از زمانی که ارتودنسی در مرحله آخر انجام می‌‌شود، مدت زمان لازم حدود ۱۲ تا ۱۴ ماه طول می‌کشد که در بیماران مختلف متفاوت است.

 

عوارض جراحی فک و ریسک های مربوط به آن

 

هزینه جراحی فک و صورت

5. بیمار چه تغییراتی بعد از عمل ارتوگناتیک حس می‌کند؟و به چه مراقبت هایی نیاز دارد؟

فرد بعد از عمل ارتوگناتیک احساس کرختی و خواب آلودگی شدید و همچنین تورم و درد خواهد داشت. ممکن است بعضی از قسمت های صورت بی حس شده باشد.

روز بعد از عمل بریس هایی الاستیکی نرم و ملایم برای دندان های فوقانی و تحتانی قرار می‌دهند تا دندان‌ها در حالت مناسب خود قرار گرفته و جابجا نشوند.

مدتی بعد از جراحی تا حدود یک هفته صورت متورم و کبودی در زیر چانه یا گردن مشاهده شود که کم کم برطرف می‌ گردد.

پس از عمل برای جلوگیری از عفونت لازم است دهان خود را تمیز نگه داشته و رعایت بهداشت دهان و دندان به دقت انجام شود. که با آموزش پزشک به شما از درست بودن کار مطمئن خواهید شد.

طی روزهای اولیه رژیم غذایی مایعات صاف شده پرکالری توصیه میشود وبعدازمدتی مقدار کمی غذا می توانید مصرف نمایید که متخصص تغذیه در مورد رژیم غذایی نرم و مغذی به شما توصیه های لازم را می نماید. که بهتر است برای تهیه غذاهای نرم از مخلوط کن استفاده نمایید.

علائم و نشانه‌های کیست فکی چیست؟

6-جراحی ارتوگناتیک بر کیفیت زندگی بیماران چه تأثیری دارد؟

 • وقتی که یک نفر جراحی ارتوگناتیک انجام می‌دهد بااصلاح روابط فکها روابط اسکلتال تصحیح میشود
 • این عمل به جلوگیری از ساییدگی بیش از حد دندان ها کمک می‌‌کند.
 • ناراحتی فک و سردردهای مربوط به TMJ را کاهش می‌‌دهد.
 • بهبود جویدن ، بلع و انسداد گفتار را برطرف می‌‌کند.
 • مشکلات تنفسی مانند آپنه خواب (خروپف) را بهبود می‌‌بخشد.
 • اصلاح مشکلات ناشی از آسیب دیدگی صورت با ایجاد یک نمای مناسب و هماهنگ که در ساختار صورت ایجاد می‌‌شود.

 

ناهنجاری فک و صورت چیست؟

7. عوارض جراحی ارتوگناتیک (فک و صورت)

جراح فک وصورت برای به حداقل رساندن عوارض جراحی باید به جزئیات بسیاری توجه نماید که نیاز به دانش عالی در خصوص آناتومی صورت دارد و اگر شناخت کافی از آناتومی صورت بیمار نداشته باشد و جراحی ضعیفی را انجام دهد منجر به عوارض پیش بینی نشده ای می‌شود که ممکن است در هر جراحی ارتوگناتیکی رخ دهد.

از جمله این آسیب ها می‌توان آسیب عصبی، شکستگیهای نابجا ، خونریزی، مشکلات تشخیص اشتباه در موقعیت یابی استخوان معیوب را نام برد.  جراح ارتوگناتیک خبره و حاذق  با برنامه ریزی صحیح قبل از عمل و درک بالا نسبت به آناتومی خاص ناحیه صورت بیمار،خطر بروز این گونه عوارض را به حداقل می رساند.

در حال حاضر استفاده از نرم افزارهای برنامه‌‌ریزی جراحی مجازی ابزارهای اضافی را برای درک بهتر جراح از جزئیات مهم جراحی فراهم می‌کند.

درک این نکته مهم است که این جراحی نیاز به صبر بالا دارد و بیمار باید اطلاع داشته باشد که قبل و بعد از جراحی «ارتودنسی» نیاز است و جهت بهبودی کامل ممکن است به بیش از یک عمل نیاز باشد

راهکار تصحیح روابط اسکلتی چیست؟

 

در پایان لازم به یادآوری است که مشاوره جراحی ارتوگناتیکی که توسط دکتر مهدی سزاوار صورت می‌گیرد می‌تواند تأثیر مهمی در انتخاب شما داشته باشد، تا بهتر بتوانید به راحتی برای داشتن ظاهری زیبا و رهایی از دردهای مزمن تصمیم بگیرید.

سالهاست که دکتر سزاوار به بیماران زیادی کمک کرده اند که بتوانند لبخند کامل خود را بدست آورند. برای هر گونه مشاوره می توانید با مطب ایشان تماس حاصل نمایید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.