جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیگ

جراحی ارتوگناتیگ یکی از انواع جراحی های زیبایی صورت است که با هدف اصلاح وضعیت فک و صورت انجام می گیرد. به طور کلی، بخش عمده ای از زیبایی چهره افراد به تناسب فک، چانه، گونه و بقیه اجزای صورت مربوط می شود. از این رو، در بسیاری از موارد افراد برای انجام انواع عمل زیبایی صورت شامل پروتز چانه، اصلاح زاویه فک، قرینه سازی صورت، جراحی بوکال فت و رینوپلاستی اقدام می کنند.

جراحی ارتوگناتیک نیز از آن دست جراحی های زیبایی است که ساختار فک و صورت را هماهنگ تر می سازد. این جراحی توسط یک جراح متخصص فک، دهان و صورت انجام می گیرد تا بیشترین و بهترین بازده را داشته باشد. میزان تجربه و مهارت پزشک متخصص در انجام این جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین لازم است در انتخاب پزشک خود دقت کافی را به خرج دهید.

جراحی ارتوگناتیک فک و صورت یکی از شاخه های مهم  جراحی دهان، فک و صورت است که برای تغییر اندازه آرواره ها و همچنین، تنظیم موقعیت آن ها نسبت به یکدیگر انجام می گیرد. این جراحی به بهبود عملکرد فک و دهان کمک شایانی خواهد کرد. نتیجه جراحی ارتوگناتیک شامل اصلاح مشکلات عملکردی دهان و فک ها می شود. همچنین، این نوع جراحی اصلاحی زیبایی، طیف گسترده‌ ای از بی نظمی های اسکلتی و دندانی را درمان خواهد کرد. برای مثال،  اختلالاتی مانند متقارن نبودن فک و صورت، پس از انجام عمل ارتوگناتیک به طور کامل برطرف خواهد شد.

این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی لازم است فرد برخی درمان ها مانند ایمپلنت دندان و ارتودنسی را نیز در پیش بگیرد. به این ترتیب، جراحی زیبایی ارتوگناتیک علاوه بر اصلاح وضعیت فکین و رفع مشکلات اسکلتی و عملکردی صورت، خنده ای زیباتر را نیز برای شما به ارمغان خواهد آورد.

در این مقاله قصد داریم به تمامی جزییات جراحی ترمیمی ارتوگناتیک اشاره ای داشته باشیم. خواهیم دید که چه افرادی می توانند از مزایای عمل زیبایی ترمیمی ارتوگناتیک بهره مند شوند.

جراحی ارتوگناتیک چیست؟

جراحی ارتوگناتیک چیست؟

جراحی ارتوگناتیک نوعی جراحی زیبایی است که با هدف هماهنگ کردن فک ها با اجزای چهره انجام می گیرد. از آن جا که پیچیدگی های عمل زیبایی ارتوگناتیک به ساختار صورت و آناتومی آن بستگی دارد، بنابراین لازم است از یک متخصص فک، دهان و صورت کمک بگیرید. حال باید دید که منظور از جراحی ارتوگناتیک چیست.

آناتومی فک و صورت و نظم دندان ها تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی افراد دارد. گاهی بی نظمی های اسکلتی و دندانی منجر به بروز ناهنجاری ها و اختلالاتی در عملکرد اجزای چهره می شوند. همچنین، ساختار نامناسب اجزای صورت و ناهماهنگی آن ها با یکدیگر، ناراحتی ها و مشکلات عدیده ای را برای افراد در پی خواهد داشت. سردرد، درد فک، مشکلات تنفسی، ضعف های استخوانی عضلانی و حتی بروز اختلال در جویدن و صحبت کردن از جمله مواردی هستند که در اثر این گونه ناهماهنگی ها بروز می کنند.

یکی از مهم ترین مزایای جراحی ارتوگناتیک، رفع اختلالات عملکردی فکین و اجزای صورت در انجام فعالیت هایی نظیر جویدن غذا، تنفس، بلع، صحبت کردن و مواردی از این قبیل است. علاوه بر این، این نوع جراحی فک و صورت، بر زیبایی چهره فرد تاثیر چشمگیری خواهد داشت. داشتن اطلاعات درباره اینکه ارتوگناتیک چیست و چگونه ناهنجاری های فک و صورت را درمان می کند، به افراد این امکان را می دهد تا با آگاهی بیشتری برای انجام آن اقدام نمایند.

جراحی ارتوگناتیک برای چه کسانی مناسب است؟

حال که می دانیم هدف از انجام جراحی ارتوگناتیک چیست، باید دید که این جراحی برای چه کسانی مفید است. افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف دچار اختلالات فکی هستند. این مساله معمولا نیاز به انجام جراحی ترمیمی ارتوگناتیک را الزامی می سازد. انجام عمل ارتوگناتیک در برخی شرایط، به بهبود کیفیت زندگی افراد کمک می کند که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

 • وجود درد در مفصل فکی گیجگاهی
 • سایش بیش از حد دندان ها
 • نقص های مادرزادی در هنگام تولد
 • فاصله بین دندان های بالا و پایین هنگام بسته بودن دهان که اصطلاحا به آن (open bite)می گویند
 • فک بیرون زده
 • ظاهر نامتعادل صورت از جلو
 • آسیب دیدگی صورت و فک ها به هر دلیل
 • تو رفتگی فک پایین و کوچک بودن چانه همراه با وجود نقص در اندازه چانه
 • تنفس مزمن دهانی
 • مشکلات تنفسی در هنگام خواب از جمله خروپف و آپنه خواب

این گونه شرایط تنها تعداد محدودی از مواردی هستند که برای درمان آن ها باید جراحی فک و صورت انجام داد. موارد دیگری نیز وجود دارند که با تشخیص پزشک و انجام بررسی های لازم باید از طریق انجام جراحی ارتوگناتیک درمان گردند.

کاربرد جراحی ارتوگناتیک چیست و برای درمان چه مشکلاتی مناسب است؟

کاربرد جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک (جراحی اصلاح روابط فک و صورت) ممکن است بسته به میزان مشکلات فکی و نوع جراحی، از دو ساعت تا چند ساعت طول بکشد. روش هایی که برای جراحی ارتوگناتیک به کار می روند، بر اساس نوع فک و اختلال ایجاد شده انتخاب می شوند. برای مثال، برای جراحی فک تحتانی می توان بسته به نوع مشکل و نیاز بیمار، فک را به جلو یا عقب هدایت کرد. در جراحی فک فوقانی نیز می توان فک را به جلو یا عقب برگرداند یا حتی بالا و پایین آورد. حتی گاهی لازم است فک ها در حین جراحی از یکدیگر جدا شده و استخوان های اضافی آن ها برداشته شوند. این کار در نهایت، منجر به تراز شدن و ثبات نسبی فکین خواهد شد.

یکی از موارد دیگری که از طریق عمل جراحی ترمیمی ارتوگناتیک قابل انجام خواهد بود، ایجاد تعادل بین استخوان های صورت است. به همین منظور معمولا لازم است برخی استخوان ها نیاز به تغییر اندازه داشته باشند. بنابراین این استخوان ها یا باید تقویت گردند و یا اندازه آن ها کوچکتر شود.

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی ارتوگناتیک چیست؟

در اکثر جراحی های فک و صورت، برش های جراحی در داخل دهان ایجاد شده و جای زخم، قابل رؤیت نیست. در صورتی که جراحی نیاز به برش بیرونی داشته باشد، لازم است این برش ها به گونه ای ایجاد گردند تا کمترین اسکار را بر جای بگذارند. در چنین مواردی معمولا پزشک برش های مورد نیاز را در چین های طبیعی پوست صورت ایجاد خواهد کرد. این کار به پنهان کردن خط برش پس از جراحی ارتوگناتیک کمک می کند. ظرافت، دقت و مهارت پزشک در این گونه جراحی ها نقش تعیین کننده ای در نتیجه جراحی خواهد داشت.

ایجاد تورم پس از جراحی امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. بنابراین نگران نباشید و به مراقبت هایی که پزشک به شما آموزش می دهد عمل کنید تا تورم در اسرع وقت برطرف گردد. مراقبت و بازدیدهای بعد از جراحی که توسط پزشک و متخصص فک و صورت برایتان مشخص می شود را نیز باید با دقت انجام دهید. در طول درمان که منتظر بهبودی کامل هستید باید به بهترین شکل ممکن بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.

ارتباط ارتودنسی با جراحی ارتوگناتیک چیست؟

ارتباط ارتودنسی با جراحی ارتوگناتیک

یکی از درمان های تخصصی که معمولا با جراحی ارتوگناتیک همراه می شود، ارتودنسی است. این کار کمک می کند تا دندان ها بعد از عمل در جایگاه مناسب خود قرار گیرند. در اغلب موارد، دندان ها باید قبل از جراحی در موقعیت مناسب قرار گیرند تا نتیجه حاصل از هر نوع جراحی فک، رضایت بخش تر باشد. بنابراین معمولا برای درمان اختلالات فک و دهان، همکاری یک ارتودنتیست مجرب با پزشک جراح فک، دهان و صورت ضروری خواهد بود. در واقع، انجام ارتودنسی آمادگی بیمار را برای انجام جراحی ارتوگناتیک بیشتر خواهد کرد.

به طور کلی، در مواردی که بیمار دچار عدم تعادل در روابط فکی شده و یا اختلالات اسکلتی داشته باشد، انجام جراحی ارتوگناتیک همراه با ارتودنسی توصیه می شود. با انجام این فرایند، نتایج حاصل از جراحی، بسیار قابل قبول تر خواهد بود.

فاکتورهای متعددی بر مدت زمان ارتودنسی قبل از عمل ارتوگناتیک تاثیرگذار هستند. نوع ناهنجاری، شدت اختلال و همچنین، نوع حرکات دندانی و نظم آن ها از جمله این فاکتورها هستند. با این حال، بر اساس تشخیص پزشک متخصص، معمولا ارتودنسی باید از ۶ تا ۱۸ ماه طول بکشد.

مراحل عمل ارتوگناتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

در جراحی ارتوگناتیک، لازم است استخوان فک برش خورده و جابجا گردد. در نهایت، استخوان فک اصلاح شده و در وضعیت صحیح ترازبندی می گردد. جایگاه استخوان فک از طریق پیچ یا صفحات ایمن تثبیت خواهد شد.

در برخی از بیماران لازم است با برداشتن استخوان اضافی، شکل و اندازه فک کوچکتر شود. البته گاهی نیز باید با اضافه کردن به استخوان فک، اندازه فک را بزرگتر نمود. در چنین مواردی استخوان اضافی عمدتا از استخوان لگن یا دنده گرفته شده و به استخوان فک، پیوند زده می شود.

بعد از جراحی ارتوگناتیک، مدت زمانی که بیمار باید در بیمارستان تحت نظر باشد، دو روز یا بیشتر خواهد بود. پس از ترخیص از بیمارستان، لازم است بیمار در منزل استراحت کند تا ورم بعد از جراحی کامل از بین رفته و استخوان ها در جایگاه صحیح خود ثابت گردند. رسیدن به نتیجه دلخواه، بستگی به رعایت تمام نکات بهداشتی و مراقبتی و همچنین، انجام دقیق توصیه های پزشک و تلاش بیمار بعد از جراحی خواهد داشت.

دوره نقاهت جراحی ارتوگناتیک برای بهبود کامل فک، به طور معمول ۳ تا ۶ هفته به طول می انجامد. بعد از درمان و بهبود آثار جراحی، مجددا ارتودنسی پس از عمل توسط متخصص ارتودنسی انجام می گیرد. از زمانی که ارتودنسی در مرحله دوم انجام می شود، حدود ۱۲ تا ۱۴ ماه طول می کشد تا بیمار به طور کامل بهبود پیدا کند. این مدت زمان در افراد مختلف متغیر بوده و با تشخیص دقیق پزشک تعیین می گردد.

مراقبت های بعد از جراحی ارتوگناتیک شامل چه مواردی است؟

مراقبت های بعد از جراحی ارتوگناتیک

روز بعد از عمل، بریس های الاستیکی، نرم و ملایمی بر روی دندان های فوقانی و تحتانی قرار می گیرند. این کار باعث می شود تا دندان ها در وضعیت مناسب خود قرار گرفته و جابجا نشوند. در حدود یک هفته پس از جراحی، به تدریج تورم صورت و کبودی ایجاد شده در زیر چانه یا گردن برطرف خواهد شد.

برای جلوگیری از عفونت پس از عمل لازم است دهان خود را تمیز نگه داشته و بهداشت دهان و دندان کاملا رعایت شود. آموزش های پزشک متخصص نیز در این گونه موارد کمک کننده خواهد بود.

در روزهای ابتدایی بعد از جراحی فک و صورت، رژیم غذایی بیمار شامل غذاهای نرم و آبکی صاف شده خواهد بود. مدتی بعد، با بهبود شرایط و با تشخیص پزشک، فرد می تواند از مقدار کمی غذای نرم نیز استفاده کند. برای نرم کردن غذاها می توان از مخلوط کن استفاده کرد. به منظور انتخاب یک رژیم غذایی نرم و مغذی نیز می توانید با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید.

تاثیر جراحی ارتوگناتیک بر کیفیت زندگی افراد چیست؟

مهم ترین مزیت جراحی ارتوگناتیک، هماهنگی بین فک ها و بقیه اجزای صورت است. این کار علاوه بر افزایش زیبایی چهره، عملکرد فک ها و دندان ها را بهبود می بخشد. به طور کلی، هر چه وضعیت فک ها و دندان های بالا و پایین نسبت به یکدیگر بهتر باشد، ساختار اسکلت و عضلات صورت مناسب تر خواهد بود. این مساله به شدت بر انجام فعالیت هایی مانند جویدن، صحبت کردن و تنفس اثرگذار است. به این ترتیب، انتظار می رود جراحی فک و صورت یا همان عمل ارتوگناتیک، تاثیر بسزایی بر کیفیت زندگی افراد داشته باشد. از اثرات دیگر این نوع جراحی ترمیمی بر سلامت و زندگی افراد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این عمل به جلوگیری از ساییدگی بیش از حد دندان ها کمک می کند
 • ناراحتی فک و سردردهای مربوط بهTMJ را کاهش می دهد
 • مشکلات مربوط به بلع را برطرف می کند
 • مشکلات تنفسی مانند آپنه خواب (خروپف) را بهبود می بخشد
 • مشکلات ناشی از آسیب دیدگی صورت را اصلاح می کند و یک نمای مناسب و هماهنگ در ساختار اسکلتی آن ایجاد خواهد کرد

مهم ترین عوارض احتمالی بعد از عمل ارتوگناتیک چیست؟

عوارض احتمالی بعد از عمل ارتوگناتیک

یکی از نگرانی های افراد این است که عوارض جراحی ارتوگناتیک چیست و چه مدت ادامه دارد. تورم و درد از مهم ترین عوارض بعد از جراحی ارتوگناتیک به حساب می آیند. علاوه بر این، احساس کرختی و خواب آلودگی شدید نیز از عوارض رایج بعد از ارتوگناتیک محسوب می شوند. بی حسی برخی از قسمت های صورت پس از عمل ترمیمی ارتوگناتیک نیز کاملا طبیعی بوده و مدتی بعد برطرف خواهد شد. در هر حال، بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که انتخاب یک جراح متخصص، ماهر و مجرب، عوارض ناشی از جراحی را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

روش های کاهش عوارض جراحی ارتوگناتیک چیست؟

اصلی ترین گام در فرایند جراحی فک و صورت، انتخاب بهترین پزشک جراح است. این مساله از طریق انجام تحقیقات کافی و جستجو درباره پزشکان مختلف امکانپذیر خواهد بود. پیشنهاد ما به شما انتخاب دکتر مهدی سزاوار به عنوان یکی از بهترین جراحان فک، دهان و صورت در تهران است.

در هر حال، یک پزشک حاذق و مجرب همواره باید به جزییات مربوط به آناتومی صورت هر فرد توجه کافی داشته باشد. هر چه دقت و ظرافت در حین جراحی ارتوگناتیک بیشتر باشد، نتیجه حاصل از جراحی بهتر و عوارض ناشی از آن کمتر خواهد بود. در صورت عدم آشنایی کافی پزشک با آناتومی صورت و همچنین، نداشتن تجربه کافی، ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای بیمار در بر داشته باشد. برخی از آسیب هایی که در این گونه موارد ممکن است ایجاد گردند عبارت اند از:

 • آسیب های عصبی در ناحیه صورت
 • شکستگی های نابجا
 • خونریزی
 • مشکلات مربوط به تشخیص نادرست در موقعیت یابی استخوان معیوب

یک جراح ارتوگناتیک خبره و حاذق به کمک درک بالا نسبت به آناتومی صورت هر بیمار، برای انجام جراحی برنامه ریزی خواهد کرد. برنامه ریزی صحیح قبل از شروع جراحی ارتوگناتیک، خطر بروز عوارض یاد شده را به حداقل می رساند. در حال حاضر استفاده از نرم افزارهای برنامه ریزی جراحی مجازی، به جراحان فک، دهان و صورت کمک می کند تا جزییات جراحی را پیش از آغاز آن، بررسی نمایند. دکتر مهدی سزاوار از جمله افرادی هستند که پیش از شروع جراحی، تمامی جوانب کار را سنجیده و پس از بررسی کامل، برای فرایند جراحی اقدام خواهند کرد.

درک این نکته ضروری است که جراحی ارتوگناتیک به صبوری زیادی نیاز دارد. معمولا برای تکمیل فرایند درمان ناهنجاری های فک و صورت علاوه بر جراحی، دو مرحله ارتودنسی قبل و بعد از جراحی نیز لازم است. بنابراین طبیعی است که تمام این فرایند حداقل به یک سال زمان نیاز داشته باشد.

در پایان لازم است تاکید کنیم که انجام مشاوره جراحی ارتوگناتیکی پیش از عمل، می‌تواند تاثیر مهمی در انتخاب شما داشته باشد. در واقع، این موضوع کمک می کند تا بهتر بتوانید برای داشتن ظاهری زیبا و رهایی از دردهای مزمن تصمیم گیری کنید.

برای مراجعه به دکتر مهدی سزاوار و انجام مشاوره پیش از جراحی ارتوگناتیک می توانید از طریق صفحه اینستاگرام ایشان اقدام کنید. همچنین، در قسمت نوبت دهی سایت، امکان دریافت نوبت برای مراجعه به مطب فراهم گردیده است.

هزینه عمل جراحی ارتوگناتیک چقدر است؟

هزینه عمل جراحی ارتوگناتیک

یکی از سوالات رایج در زمینه جراحی ارتوگناتیک به هزینه این جراحی مربوط است. به طور کلی، هزینه جراحی ارتوگناتیک برای هر بیمار بر اساس شرایط وی تعیین می گردد. برای مثال، در بسیاری از موارد لازم است بیمار تحت عمل جراحی پیوند استخوان فک قرار گیرد. در این صورت باید هزینه مربوط به جراحی های پیچیده تر نیز در نظر گرفته شود.

همچنین، بخش زیادی از هزینه درمان ناهنجاری های فک و دندان از ارتودنسی و درمان های مرتبط با آن ناشی می شود. حتی گاهی لازم است فرد از ایمپلنت دندانی نیز استفاده کند. تمامی این موارد باید در تخمین هزینه جراحی ارتوگناتیک در نظر گرفته شوند. در کنار عوامل یاد شده، فاکتورهای جانبی مانند موارد زیر نیز در تعیین هزینه جراحی تاثیرگذار هستند:

 • هزینه های کلینیک
 • دستمزد پزشک (بنا بر اعتبار و شهرت پزشک متغیر است)
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک
 • شهر محل زندگی
 • خرید مواد و وسایل احتمالی
 • هزینه مربوط به ویزیت و آزمایش های احتمالی

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

گرفتگی فک

گرفتگی فک

گرفتگی فک: احتمالا بارها برای شما هم پیش آمده که هنگام جویدن غذا یا حرف زدن دچار فک درد شدید یا گرفتگی در ناحیه فک

جراحی فک چیست؟

جراحی های فک

جراحی های فک که در اصطلاح علم پزشکی به آن جراحی ارتوگناتیک هم گفته می‌ شود، ناهنجاری‌های استخوان فک را برطرف می ‌کند. در این

علت سفت شدن فک

قفل شدن فک

سفت یا قفل شدن فک می‌تواند برای سایر قسمت‌های بدن مثل سر، گوش، دندان، صورت و گردن درد ایجاد کند. شدت درد ناشی از سنگین

شکاف کام

شکاف کام و لب یکی از بیماری‌های نوزادان است. البته تعداد کمی از نوزادان به این بیماری مبتلا می‌شوند. به عنوان مثال در آمارهای ایالات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *