مراقبت از دندان ایمپلنت

امروزه، ایمپلنت دندان، به عنوان یک گزینه درمانی بسیار معمول برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته در بزرگسالان به کار می‌رود. از ایمپلنت می‌توان برای کمک به ایجاد ثبات دندان مصنوعی برای راحتی و عملکرد بهتر دندان مصنوعی نیز استفاده کرد. مراقبت از دندان ایمپلنت به دوام بیشتر این وسیله کمک می‌کند.

برای اطمینان از طول عمر ایمپلنت،  تکنیک‌ها و تلاش‌های خاصی برای تمیز نگهداشتن و حفظ آن در مقابل باکتری‌های مخرب و پلاک لازم است. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد کارهایی که برای مراقبت از دندان ایمپلنت باید انجام شود را بیان کرده‌ایم.

نکات کلیدی برای مراقبت از دندان ایمپلنت

در این بخش به صورت خلاصه به اقداماتی که باید برای مراقبت از ایمپلنت‌ها انجام دهید، اشاره کرده‌ایم.

 • حداقل دو بار در روز با مسواک با موی نرم تمیز کنید.
 • از خمیر دندان ساینده کم استفاده کنید.
 • قسمت پایین و اطراف تاج کاشت را مسواک بزنید.
 • برای تمیز کردن مکان‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت است، از برس بین دندانی با روکش نایلون استفاده کنید.
 • از نخ دندان مخصوص کاشت استفاده کنید.
 • استفاده از محلول‌های دهانشویه را فراموش نکنید.

پیشگیری از بیماری دور ایمپلنت در سلامت و عملکرد ایمپلنت از اهمیت بالاتری برخوردار است. نحوه مراقبت از کاشت خود قسمت مهمی‌ از موفقیت است. البته مراقبت از این وسیله تفاوت چندانی با مراقبت از یک دندان طبیعی ندارد. به طور کلی با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانید تا سال‌ها از ایمپلنت بدون مشکل استفاده کنید.

ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد

مسواک مناسب برای ایمپلنت دندانی

 

مسواک مناسب برای ایمپلنت دندانی

بعد از کاشت دندان ، این احتمال وجود دارد که نیاز به تعویض مسواک داشته باشید. مسواک‌های نایلونی دارای موهایی نرم هستند و برای مراقبت از دندان ایمپلنت مناسبند. همچنین می‌توانید با استفاده از پروکسی براش یا مسواک‌های بین دندانی نواحی با دسترسی سخت اطراف ایمپلنت‌های دندانی خود را تمیز کنید.

حتما مطمئن شوید که از مسواک‌های با برس‌های زبر استفاده نمی‌کنید. زیرا این مسواک‌ها باعث خراش سطح کاشت شما می‌شود. به یاد داشته باشید که استفاده از هر ابزاری که باعث خراش ایمپلنت‌ها می‌شود، برای تمیز کردن آن‌ها ممنوع است.

ایمپلنت تمام فک چیست

شوینده‌های ساینده برای مراقبت از دندان ایمپلنت مناسب نیستند

به یاد داشته باشید که از خمیر دندان یا دهانشویه ساینده دهان را استفاده نکنید. ترکیبات این محصولات باعث از بین رفتن ایمپلنت می‌شود. استفاده بیش از حد از دهانشویه نیز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. خمیردندان‌هایی که در بازار با نام «ملایم» یا «حساس» شناخته می‌شوند، برای شستشوی ایمپلنت‌های دندانی مناسبند.

جالب است بدانید که خمیردندان‌های نعنا یا دارچین که باعث سوزش دهان می‌شوند، برای ایمپلنت‌ها مناسب نیستند. به همین دلیل است که خمیردندان‌های ملایم معمولا با طعم دارچین و نعنا ساخته نمی‌شوند.

استفاده روزانه از نخ دندان را فراموش نکنید

 

استفاده روزانه از نخ دندان برای ایمپلنت

 

ایمپلنت ثابت چیست

آیا می‌دانید فقط ۱۶٪ از بزرگسالان هر روز نخ دندان می‌کشند؟

برای مراقبت از دندان ایمپلنت، کشیدن نخ دندان بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می‌کند. این بدان دلیل است که پلاک‌ها می‌توانند به راحتی در اطراف ایمپلنت جمع شوند. تجمع آن‌ها می‌تواند منجر به تخریب ایمپلنت یا حتی سایر بیماری‌های دهان و دندان مانند عفونت شود.

انواع مختلفی از نخ دندان وجود دارد که به طور خاص برای کسانی که ایمپلنت دندان دارند طراحی شده است. آن‌ها بافت ظریفی دارند و زمانی که اطراف این وسیله کشیده می‌شوند، به آن آسیب نمی‌رسانند. بسیاری از افراد تنها به دلیل فراموشی از نخ دندان برای مراقبت از دندان ایمپلنت استفاده نمی‌کنند. کارهایی که در ادامه بیان می‌کنیم، می‌توانند به شما کمک کنند که این کار را به یک عادت تبدیل کنید.

 • سه بار در روز برای کشیدن نخ دندان آلارم بگذارید.
 • نخ دندان را در ماشین یا کیف خود قرار دهید، با داشتن نخ دندان در همه زمان‌ها، می‌توانید از هر زمان اضافه‌ای که برای مراقبت از دندان خود دارید استفاده کنید.
 • برای کشیدن نخ دندان، به خود جایزه دهید.
 • هر زمان که حس می‌کنید غذا بین دندان‌هایتان گیر کرده است، مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید.

خوردن غذاهای سفت یا چسبناک به ایمپلنت آسیب می‌رساند!

استفاده از این غذاها علاوه بر ایمپلنت به دندان‌های طبیعی نیز آسیب می‌رساند. به خصوص اگر بعد از آن‌ها از مسواک یا نخ دندان استفاده نشود. پزشکان توصیه می‌کنند برای مراقبت از دندان ایمپلنت از مصرف مواد خوراکی که در ادامه بیان کرده‌ایم، خودداری شود.

 • یخ
 • کارامل
 • میوه خشک شده
 • آبنبات‌های سخت
 • تاک‌های سخت
 • چیپس سیب زمینی
 • هویج
 • سیب
 • استیک
 • نان پوسته مانند نان فرانسوی

با اجتناب از این غذاها ، ایمپلنت‌های دندانی شما سالم می‌مانند.

برای مراقبت از دندان ایمپلنت از استعمال سیگار و مصرف الکل خودداری کنید.

اجتناب از استعمال دخانیات و الکل ایده خوبی برای سلامتی شما از جنبه‌های مختلف است! البته این موضوع برای افرادی که ایمپلنت دارند، یک پیشنهاد نیست؛ یک توصیه کاملا جدی است!

به یاد داشته باشید که بهبودی ایمپلنت‌های دندانی شما حدود 6 ماه طول می‌کشد. سیگار کشیدن در این دوره زمانی می‌تواند خصوصاً مضر باشد. همچنین ، نوشیدن الکل نیز روند بهبودی ایمپلنت‌های دندانی را کند می‌کند. استفاده از این مواد همچنین باعث تخریب بافت ایمپلنت می‌شوند و حتی ممکن است بعد از مدتی ایمپلنت‌های دندانی نیاز به جایگزینی داشته باشند.

مدت زمان ثابت شدن ایمپلنت دندان بعد از عمل چقدر است

ملاقات منظم پزشک در موفقیت ایمپلنت تأثیر دارد

 

برخی از افراد تصور می‌کنند که بعد از کاشت دندان روند درمان به پایان می‌رسد و دیگر نیازی به ملاقات با پزشک ندارند. اما پزشک باید روند بهبود بیمار را تحت نظر داشته باشد. در این صورت می‌تواند با بروز کوچک‌ترین مشکل آن را حل کند و مانع از آسیب جدی به ایمپلنت‌های دندان شود. همچنین پزشک می‌تواند نکات مراقبت از دندان ایمپلنت را به شما ارائه دهد.

وابسته به سلامت دهان و دندان شما، باید حداقل سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید. با مراقبت مناسب و مراجعه منظم به دندانپزشک ، کاشت دندان شما می‌تواند یک عمر ادامه یابد.

مراقبت از دندان ایمپلنت در ساعات اولیه بعد از کاشت

 

مراقبت از دندان ایمپلنت در ساعات اولیه بعد از کاشت

البته ، احتمالاً شما هم فکر می‌کنید که بلافاصله پس از عمل چگونه باید از ایمپلنت‌های دندانی خود مراقبت کنید. بعد از کاشت دندان ، احتمالاً تا ۲۴ ساعت آینده درد در تورم را تجربه خواهید کرد. این موضوع طبیعی است. در اینجا برخی از کارهایی که باید بعد از انجام روش انجام شود وجود دارد:

 • برای کنترل خونریزی، اسفنج‌هایی را که در دهان شما قرار گرفته است را گاز بگیرید.
 • در ۸ تا ۱۲ ساعت اول بعد از عمل ، از حرکت بیش از حد خودداری کنید و سر خود را بالا نگه دارید. هنگام خواب نیز از بالش‌های بلند استفاده کنید.
 • در صورت لزوم در فواصل ۱۵ دقیقه کمپرس یخ روی صورت خود قرار دهید.
 • در ۲۴ ساعت اول فقط غذاهای نرم و نوشیدنی مصرف کنید
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید
 • در ۲۴ ساعت اول از شستن دهان خودداری کنید.
 • در جلسه جراحی ایمپلنت دندان حتما همراه داشته باشید. بعد از کاشت شما نمی‌توانید رانندگی کنید. بهتر است تا ۲۴ ساعت بعد از کاشت تنها نمانید.

جمع بندی

در این مقاله به کلیه نکاتی که باید برای مراقبت از دندان ایمپلنت رعایت کنید، اشاره کردیم. رعایت این موارد احتمال موفقیت کاشت را افزایش می‌دهد. نکته دیگری که در دوام و طول عمر ایمپلنت اهمیت دارد، مهارت پزشک است. یک پزشک حرفه‌ای از بهترین ایمپلنت‌ها برای بیماران خود استفاده می‌کند. همچنین تمامی اقدامات لازم برای انجام جراحی کاشت به بهترین شکل را انجام می‌دهد. بنابراین انتخاب چنین فردی به عنوان جراح اهمیت بسیاری دارد. دکتر مهدی سزاوار متخصص دهان، فک و صورت هستند. ایشان به صورت تخصصی در حوزه کاشت ایمپلنت‌های دندانی فعالیت می‌کنند. برای مشاوره و رزرو زمان ملاقات می‌توانید از طریق سایت دکتر سزاوار، بهترین متخصص ایمپلنت در تهران اقدام کنید.

منابع:

 1. https://www.biolase.com/blog/care-dental-implant/
 2. https://forestparkdental.com/dental-implant-care-7-tips-for-looking-after-your-implants/
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

علائم عفونت ایمپلنت دندان

علائم عفونت ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی ممکن است عفونی شوندودرنهایت منجر به پری ایمپلنتایتیس شوند.. ابتلا به عفونت ایمپلنت دندان از سال 2000 میلادی به طور پیوسته در

ایمپلنت دیجیتال

آیا در حال حاضر از ظاهر لبخند خود ناراضی هستید؟ اگر تعدادی از دندان های خود را به دلایل مختلف از دست داده اید، وقت

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت های دندان طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است، اما قیمت ایمپلنت دندان سوالی است که همیشه ذهن بسیاری از افراد را

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

معمولا بسیاری از مردم نگران درد دندان هستند و برای برخی، مراجعه به دندانپزشک می تواند بسیار استرس زا باشد. اما لازم است به یاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.