اجزا ایمپلنت دندان

آخرین تاریخ بروزرسانی: 6 اسفند 1402

برای درک واقعی اینکه چرا ایمپلنت دندان از بهترین گزینه‌های جایگزینی دندان از دست رفته است، باید نگاه دقیق‌تری به هر قسمت از ایمپلنت‌های دندانی بیندازیم. نگاهی عمیق به هر یک از اجزا ایمپلنت دندان و درک نحوه عملکرد آن به شما کمک می‌کند تا بیشتر از کاشت‌های دندانی مراقبت کنید. در ساده‌ترین مفهوم، ایمپلنت‌های دندانی از سه قسمت اصلی تشکیل شده‌اند: فیکسچر، اباتمنت و پروتز دندان.

جالب است که بدانید قیمت هر کدام از قطعات و اجزا ایمپلنت دندان، مختلف و متفاوت است؛ در مجموع بر اساس آمارهای سال 2024، قیمت قطعات کاشت دندان از ابتدا تا پایان چیزی در حدود 3000 تا 4500 دلار است.

نگاهی کلی به اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌ دندان به صورت یک سیستم سه تکه طراحی شده‌اند. هر جزء ایمپلنت عملکرد مهمی دارد و جایگزینی ایمن و طبیعی را ایجاد می‌کند؛ اجزا ایمپلنت دندان به شرح زیر است:

  • پست ایمپلنت: پست ایمپلنت یا پایه دندان ایمپلنت یک وسیله پیچی شکل است که در استخوان فک قرار می‌گیرد.
  • اباتمنت: این اباتمنت به پست ایمپلنت متصل می‌شود و مانند اکستنشن آن عمل می‌کند؛ اباتمنت جایی است که پروتز دندان متصل می‌شود.
  • پروتز دندان: این جز می‌تواند تاج، پل دندانی یا پروتز باشد که به بازیابی ظاهر و عملکرد دندان‌ها کمک می‌کند.

اجزا ایمپلنت دندان

پست یا پایه دندان ایمپلنت چیست؟

پایه دندان ایمپلنت از اجزا اصلی ایمپلنت دندان است. همچنین به عنوان پیچ ایمپلنت نیز شناخته می‌شود، زیرا برای جلوگیری از حرکت، مستقیماً به استخوان فک پیچ می‌شود و به ایمپلنت‌ها اجازه می‌دهد تا در برابر جویدن معمولی مقاومت کنند.

پایه دندان ایمپلنت معمولا از تیتانیوم پزشکی ساخته می‌شوند، فلزی که به خوبی توسط بدن تحمل خواهد شد. تیتانیوم همچنین قوی و سبک است و ماندگاری طولانی مدت در دهان دارد و آن را به یک ماده ایده آل برای ایمپلنت تبدیل می‌کند.

جدا از تیتانیوم، پایه دندان ایمپلنت همچنین می‌تواند از زیرکونیا، یک ماده زیست سازگار سرامیکی ساخته شود. پایه دندان ایمپلنت زیرکونیا اغلب در بیماران با تحلیل استخوان و کیفیت یا تراکم استخوان ضعیف استفاده می‌شود؛ مقاومت برشی بالاتری دارد و بهتر از تیتانیوم می‌تواند با دماهای شدید مقابله کند.

پایه دندان ایمپلنت به استخوان فک وارد می‌شود، جایی که با گذشت زمان از طریق فرآیندی به نام osseointegration با استخوان ترکیب می‌شود. هنگامی که ترکیب شد، به عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل می‌کند که ایمپلنت را به استخوان فک متصل و یک ایمپلنت کارآمد ایجاد خواهد کرد که شبیه دندان‌های طبیعی است.

اباتمنت چیست؟

اباتمنت یک قطعه اتصال دهنده است که بین پایه دندان ایمپلنت و پروتزهای دندانی قرار می‌گیرد؛ این قطعه اتصال دهنده نقش اساسی در ترمیم‌های تحت حمایت ایمپلنت ایفا می‌کند و اتصال ایمن بین ایمپلنت و تاج ایجاد می‌کند.

اباتمنت

مواد اباتمنت را می‌توان از مواد مختلفی تهیه کرد که شامل فلزات گرانبها، مانند طلا یا پالادیوم یا فلزات غیر گرانبها، مانند آلیاژ تیتانیوم است؛ طرح‌های تکیه گاه متفاوت است. به عنوان مثال، اباتمنت مورد استفاده برای روکش‌های دندانی معمولاً شبیه یک پیچ است. از طرف دیگر، اباتمنت‌های مورد استفاده برای دندان مصنوعی دارای ضمیمه‌هایی هستند که دندان‌های مصنوعی را در جای خود محکم می‌کنند.

بسته به عوامل بالینی مانند بیومکانیک و زیبایی شناسی، دندانپزشک شما می‌تواند مواد اباتمنت و طرح مناسب را برای ایمپلنت توصیه کند.

پروتز دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند طیف وسیعی از گزینه‌های ترمیمی از جمله بریج، دندان مصنوعی و تاج را پشتیبانی کنند.

  • تاج دندان: برای جایگزینی یک دندان، می‌توان تاج دندان را با اباتمنت به پایه دندان ایمپلنت متصل کرد. روکش به صورت سفارشی از پرسلن یا مواد دیگر ساخته شده است تا با دندان‌های اطراف مطابقت داشته باشد و عملکرد کامل را بازیابی کند.
  • پل یا بریج: بریج دندان یک پروتز ثابت است که برای جایگزینی یک یا چند دندان پشت سر هم طراحی شده است. آن‌ها از روکش‌هایی ساخته شده‌اند که به اباتمنت ایمپلنت و پانتیک‌ها متصل شده و جایگزین سایر دندان‌های از دست رفته می‌شود.
  • دندان مصنوعی: برای بیمارانی که بیشتر یا تمام دندان‌هایشان را در قوس از دست داده‌اند، ممکن است یک پروتز یا اوردنچر با ایمپلنت برای بهبود ثبات و راحتی توصیه شود. این نوع ترمیم از اتصالات خاصی استفاده می‌کند که به آن اجازه می‌دهد، روی 4-6 پایه ایمپلنت بچسبد و پروتز را در موقعیت خود محکم کند. بسته به تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شوند، بیماران ممکن است به دندان مصنوعی پارسیل یا کامل نیاز داشته باشند.

یادداشت پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تمامی موارد و موضوعات مهم پیرامون اجزای ایمپلنت دندان را بیان کنیم. اما توجه داشته باشید با وجود انتخاب بهترین پایه دندان ایمپلنت و یا بهترین پروتز دندان اگر در انتخاب دندانپزشک خوب ایمپلنت دندان تحقیق نکرده باشید، ممکن است تمامی هزینه‌های پرداخت شده شما هدر رود.

پیشنهاد می‌کنیم، قبل از انجام این جراحی ابتدا به سراغ بهترین دندانپزشک ایمپلنت بروید و در گام بعدی مشاوره لازم را دریافت کنید. برای کسب مشاوره در این باره می‌توانید به دکتر مهدی سزاوار متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کنید.

با پزشک خود درباره اینکه آیا کاندید مناسب برای انجام این جراحی هستید یا خیر صحبت کنید. همچی در مورد بیماری‌های زمینه‌ای، عادات نامناسب مثل سیگار کشیدن یا داروهایی که به صورت مداوم مصرف می‌کنید با پزشک صحبت کنید؛ چراکه این موارد می تواند بر موفقیت و یا شکست ایمپلنت دندان شما تاثیرگذار باشد.

سوالات متداول

گران ترین قسمت ایمپلنت دندان چیست؟

پایه دندان ایمپلنت معمولاً گران‌ترین قسمت است و پس از آن پروتز قرار دارد. اباتمنت تا حد زیادی ارزان‌ترین قسمت از این سه قسمت است.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

جویدن بعد از ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان‌ها می‌تواند به مشکلات جدی در عملکرد سیستم جویدن منجر شود. بسیاری از بیماران به دلیل ناتوانی در جویدن صحیح به دندانپزشک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *